1886. N°. 53. Donderdag 6 Mei. 73sle jaargang. J. A. A. Fransen Van de Putte, Mr. B. V. Van der Bilt, J. M. Kakebeeke Mr. W. L. Van Voorst Vader. Koloniën. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt. goesche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. t In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. Do prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Voor de verkiezing van vier leden voor de Provinciale Staten, op Dinsdag 11 Mei a. s., bevelen wij met den meesten aan drang aan de heeren en GOES, 5 Mei 1886. Hoewel het gisteren overigens ter gelegenheid van den »Mei-Dinsdag" rustig was, had er om streeks half acht op de markt een opstootje plaats, tengevolge van een vechtpartij tusschen een paar platte landsbewoners, P. N. en J. v. W., beiden te Kapelle. De politie bracht hen spoedig genoeg op haar bureau, w&ar proces-verbaal tegen hen is opgemaakt. Het voorval zelf had dus weinig beteekenis, maar het was weder bedroevend op te merken, hoe weinig steun in zulke gevallen de politie ondervindt. Ook nu weder toonde zich eerder de neiging om de agenten te bemoeielijken in de uitoefening hunner taakge lukkig verijdelden enkele goedgezinde ingezetenen die poging door eene ernstig waarschuwend woord, dat blijkbaar ingang vond. Wellicht ware het gewenscht, dat de politie, die als gewoonlijk door de jeugd werd uitgejouwd, toen zij de wacht van nieuwsgierigen wilde zuiveren, eens eenige van die jeugdige belhamels eenige uren onder hare bewaking had gesteld. Dat zou mis schien eene goede uitwerking hebben. Maar zeker is het wenschelijk en zal het altijd tot een goed einde leiden wanneer, zooals nu, een of meer toevallig aan wezige ingezetenen hun zedelijken steun aan de politie verleenen. Bij den heer A. A. W. Bolland, boekhandelaar alhier, zijn de voorwerpen geëxposeerd, die verloot zullen worden onder de iDteekenaren op De Kunst kroniek. Daar dit tijdschrift als premie wordt ge geven aan de inteekenaren op de volledige werken van Dr. Jan Ten Brink (uitgave A. W. Sijthoff), ontvangt ieder van die inteekenaren ook een lot in die loterij. Onder de zeer fraaie prijzen bevinden zich enkele van hooge waarde, o. a. een prachtige cassette de ménage, bevattende een volledig stel tafelzilver, ter waarde van 1000, vervaardigd in de fabriek van dhrn. J. M. Van Kempen Sc Zoon te Voorschoten; voorts eene pianino, een twaalftal schilderijen, een gouden arm band, 12 gouden heeren- en dameshorloges enz. enz. Wij wekken gaarne tot een bezoek aan deze miniatuur tentoonstelling op en wie prijs stelt op de werken van onzen grooten Ten Brink, kan voor 15 zich die pennevruchten aanschaffen en ontvangt dan nog een jaargang van De Kunstkroniek en een lot in boven staande loterij. Het koninkl. besluit van 5 April jl. no. 5 bevat de beslissing in de volgende zaak. De heer Fassaert was op 6 Sept. 1884 benoemd tot Wethouder van Hontenisse, aan welke be trekking een jaarwedde van 25 is verbonden. Inge volge de bepalingen der wet werd den benoemde een gezegeld en geregistreerd extract uit de notulen uit gereikt, waarvan de kosten ƒ1,05 bedroegen De heer Fassaert nam wel de benoeming aan, doch weigerde de betaling der kosten. Burg. en Wetb., oordeelende dat die kosten niet voor rekening van den secretaris konden blijven, brachten die op rekening der gemeente. Gedep. Staten royeerden den post, omdat bedoelde kosten niet voor rekening der gemeente zijnde Se cretaris kon de registratierechten van den Wethouder vorderen op de wijze, genoemd in art. 30 der wet van 22 Frim. an VII, en de zegelkosten door eene burgerlijke actie. Burg. en Weth. van Hontenisse vroegen van het besluit van Gedep. Staten voorziening bij den Koning. Bij het bovenaangehaald besluit is de beslissing van Ged. Staten gehandhaafd. Kapelle. Gisteren bracht de heer C u y p e r s architect der Rijksmuseum-gebouwen, een bezoek aan onze gemeente, teneinde de kerk en den toren alhier in oogsnschouw te nemen en nategaan in hoeverre de laatste herstelling behoeft. Ook de heer Frederiks uit Middelburg, die reeds verleden jaar kerk en toren aan een onderzoek onderwierp en o. a. van het inwen dige van het kerkgebouw eenige welgeslaagde photo- graphieën liet nemen door den heer C. W. Bauer, photograaf te Middelburg, was gisteren in deze ge meente. Ierseke. In de Raadsvergadering van Maandagavond, die eigenlijk eene voortzetting was van de vorige, daar in dtze de agenda niet afgehandeld was, werd het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld. De raad bracht eenige wijzigingen in het kohier zooals het door B. en W. werd voorgesteld. De voorzitter meende dat deze het totaal cijter 4678,66 van het voorstel niet boven het maximum van 5000 zouden doen stijgen. De heer Laban bracht een wel of put ter sprake, die steeds ais eigendom van de gemeente beschouwd en dan ook voor publiek gebruik open geweest is, doch waarvan tijdens de kadastrale opmetingen is ge bleken dat hij op grond van den heer Harthoorn ligt. De voorzitter deelde daaromtrent mede, dat de heer Harthoorn de gemeente haar eigendomsrecht niet be twist, maar het gebruik van den put beperkt en ge regeld wil zien. De heer Laban wil dit bij contract doen, doch de voorzitter meent en vertrouwt, dat deze zaak in der minne zal kunnen geregeld worden maar hij zou den heer Harthoorn niet te veel aan banden willen leggen. Hij zal nader met hem overleggen. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat het aan leggen van den rijweg naar de Schotte in overleg met het kerkbestuur der Chr. gei', gem. en door kos- teloozen afstand van grond door den heer SandeeJr. in zooverre geregeld is, dat de weg overal 5 M. breed zal worden en overal 4 M. van het kerkgebouw zal blijven. De vraag is nog maar alleen, hoe zal de scheiding plaatshebben 7' Door een houten schutting met onderhoudskosten voor de gemeente ot een stee- nen muur met onderhoudskosten voor de kerk Het kerkbestuur heelt die kosten voor een muur op zich genomen, ais de gemeente hem bouwt. Na eenige discussie werd besloten een muur van 1 M. hoog en 1 steen dik te bouwen met beeren aan de zijde der kerk. Hierna stelde de voorzitter eene kleine wijzig.ng in de politie-verordening voor. Hij acht het in het belang der openbare reinheid, dat de straten niet met water geschuurd en geschrobd, maar eenvoudig droog- geveegd en bij nat weder zoo noodig afgekrabd wor den, daar het droge vuil veel beter kan verwijderd worden, dan de modder die bij het schuren ontstaat. Hij wil dus het toegestane recht van schuren en schrobben uit de verordening gelicht hebben. Diens overeenkomstig wordt met alg. stemmen besloten. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat het dage- lijksch bestuur na het afspringen der onderhandelingen met het kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente nog geen tijd gehad heeft om een nieuw plan en voorstel omtrent den torenbouw ter tafel te brengen. De heer Laban wees op het dringende der zaak zoowel met het oog op de behoefte aan een klok en uurwerk als op het te ver verstrijken van het jaar als niet spoedig begonnen wordt. Daarom wil hij, dat de onderhandelingen opnienw worden aangeknoopt. Op zijn verlangen werd besloten aan het kerkbestuur te vei zoeken nogmaals met een voorstel voor den dag te komen, mits rekening houdende met alles wat daaromtrent reeds gesproken en geschreven is. De laatste bijvoeging-was door den voorzitter voorgesteld. Deze beloofde den gemeenteraad zoo spoedig moge lijk met het eventueele antwoord in kennis te stellen. Krniningen. De gemeenteraad heeft het kohier van hoofdelijken omslag voor 1886 vast gesteld ter som van ƒ6269.24; het loopt over 398 contribuabelen en is verdeeld in 16 klassende eerste bedraagt naar een inkomen van ƒ300 tot beneden ƒ400 1.73 en de 16e van 6000 tot beneden ƒ6500 247.50. Het koninkl ij k gezin is Dinsdag te 9 uren 30 m. op de gebruikelijke wijze uit de hoofdstad naar het Loo vertrokken. Z. M. de Koning stelde den burgemeester 2000 ter hand voor de algemeene armen der stad en ver zocht voorts, om de burgerij van Amsterdam IIÜ3. groote ingenomenheid kenbaar te willen maken voor de ondubbelzinnige blijken van gehechtheid aan het Vorstelijk stamhuis, ook gedurende het jongste bezoek aan de hoofdstad aan ,den dag gelegd. De koninklijke familie is te 11 uren 15 m. op het Loo aangekomen Pensioen verleendaan L. Van Breen, eer vol ontslagen commissaris der loodsen te Vlissingen, ƒ1285; G. Geerling, eervol ontslagen commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden te Zie- riksee, 136. In eene vergadering van de te St Anna-Parochie (Friesland) gevestigde afdeeling van den Nederland- schen Bond voor algemeen kies- en stemrecht is met bijna algemeene (79) stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap van de 2e Kamer gesteld de heer P. C. F. Frowein, te Amsterdam. Aan de N. Roti. Ct. wordt omtrent het over lijden van B u s k e n 11 u t uit Parijs geschreven «Huet had dezen winter eene lichte ongesteldheid: het spit in den rug, tengevolge waarvan hij niet zoo vlug ter been was geweest als voorheen, maar voor het overige was er bij hem geen zweem van eenigen ziektetoestand te bespeuren. Hij had gisteren als naar gewoonte, ijverig gewerkt aan zijne letterkundige stu diën, die hij Zaterdags opnieuw placht op te vatten, nadat hij des Vrijdags zijn wekeiijksch politiek over zicht had afgezonden voor zijn Indisch blad. Hij had een artikel onderhanden over Von Scheffel, waaraan hij met groote ingenomenheid had gewerkt en dat in den Gids verschijnen zou. Te vijf uren had mevrouw Iluet, gelijk gewoonlijk, aan haren echtgenoot in zijn studeervertrek thee gebracht. Daarna had hij te zeven uren met zijne vrouw en zoon zeer smakelijk gegeten, en als gewoonlijk hadden zij aan tafel gesproken over geschiedkundige onderwerpen, die tusschen vader en zoon steeds met zooveel warmte werden bepleit. Het gesprek had ditmaal geloopen over een der laatste artikelen van Paul de Saint-Victor betreffende de nich ten van Mazarin. Als die bijzonderheid hier wordt vermeld, dan is het om aan te geven, wat degelijke toon er steeds heerschte in Huet's familiekring, en hoezeer hij tot het laatste oogenblik zijns levens een helder hoofd gehad heeft. Het gesprek duurde tot bijna negen uur, waarna de heer Iluet, werklustig en opgewekt als altijd, terug keerde naar zijne kamer, om er eene cigarette op te steken en zijne boeken opnieuw ter hand te nemen. Dat was de laatste levensuiting, die van hem waar genomen is. Toen mevrouw Huet korten tijd daarna zijne kamer binnentrad, vond zij haren echtgenoot zittende voor zijne werktafel, met het hoofd in slapende houding, gebogen over de rechterleuuing van zijn stoel, en plotseling stond zij voor de ijselijke werkel'jkheid het leven was gevloden, Huet was dood!" Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van het Algemeen heeft ter kennis van de departementen gebracht, dat ter vervanging van de heeren J. A. Böhringer en mr. C. H. B. Boot, die op 1 Juli a. s. als hoofdbestuurders moeten aftre den, zijn opgemaakt de navolgende dubbeltallen: le. A. C. Wertheim en mr. A. J. Rooyaards, beiden te Amsterdam, en le. mr. B. Mees te Rotterdam en mr. A. Bloembergen Ezn. te Leeuwarden. De departementen hebben uit elk dezer dubbeltallen eene keuze te doen en daarvan binnen ééne maand bericht te zenden. Verder heeft het hoofdbestuur de bijzondere aandacht der departementen gevestigd op iets, dat het van uit nemend belang achtde bevrediging van den leeslust bij jeugdige personen van 12 tot 18 jaren. Het hoofdbestuur is er van doordrongen, dat bo venal voor dien leeftijd de keuze van boeken onge wone omzichtigheid eischt. Vandaar dat het de hulp heeft ingeroepen van eenige deskundigen, ten einle met hunne voorlichting een model-catalogus samen te stellen, die zoo 'spoedig mogelijk aan alle departementen zal gezonden worden. Het hoopt op deze wijze het zijne te kunnen bijdragen tot verhooging der vruchtbaarheid van veler arbeid op dit gebied. De uitvoering van dezen maatregel zal uit den aard der zaak betrekkelijk geruimen tijd vorderen, doch juist daarom oordeelde het hoofdbestuur het geraden, de departementen alvast in kennis te stellen van zijn voornemen, omdat intus- schen de zaak desgewenscht reeds een onderwerp van overweging uitmake in den boezem van elk depar tement. Volgens gisteren bij de Ned. Handel-Maatschappij ontvangen telegram is de S m e r o e tot rust gekomen en de aangerichte schade niet ernstig. In het Soerabaijasche Handelsblad is een be richt vooi gekomen, nadere bijzonderheden gevend om trent het door verscheidene Atjeh-correspondenten uitgesproken vermoeden, dat de kracht der bende, die onze vestiging tot voor eenige weken gedurig veront rustte, gebroken was. Volgens dit bericht zou aan het bendehoofd, den Pedirees Tengkoe di Tiroe, den toe gang tot de VII, de IX en de XXVI Moekims ontzegd zijn. Alleen in de IV en de VI Moekims, aan den "Westkant onzer vestiging, zou hij dan vrije beweging hebben, maar verstoken zijn van de hulpmiddelen dei- genoemde streek. Het is zeer te hopen dat dit bericht zich bevestigt. Men zou daarin een keerpunt in liet beloop der zaken mogen zien. Naar men uit zeer vertrouwbare bron aan de M. Ct. meedeelt, zijn in de kerkelijke quaestie te Amsterdam, door het classicaal bestuur, de voorloo- pig geschorste predikanten thans voor éen jaar ge schorst, en de voorloopig geschorste ouderlingen en diakenen allen afgezet. Wij geven dit bericht, zooals ra< n liet ons zendt, zegt het blad. Ook Het Dagblad bevat heden een dergelijke mede- deeling. Uit Middelburg meldt men aan de N. R. Ct. Ook op kerkelijk gebied wacht ons een strijd. Voor het college van gemachtigden moeten 21 leden worden gekozen. In de orthodoxe gelederen is voor een paar jaar eene scheuring ontstaan, en hebben zich de gematigden losgemaakt van de vereeniging «Evangelie en Belijdenis" en eene nieuwe kiesvereeniging opgericht onder den naam van «Trouw aan Evangelie en Belijdenis." Beide Vereenigingen nu ijveren ten sterkste voor hunne candi- daten. «Evangelie en Belijdenis" is volbloed Kuijperi- aansch gezind en ontziet niets en niemand om buiten de kerk te zetten wat anders gezind is. «Trouw aan Evangelie en Belijdenis" ziet geen heil in de aanwak kering der partijschappen, die de Ned. Herv. Kerk verdeelenzou het betreuren, indien de Evangelische gezangen uit de kerk werden gebannen en zag daarom gaarne mannen gekozen die den dienst des Heeren liefhebben en die het bestaande kerkverbond niet noodeloos willen vaneenscheuren. Met grond is te ver wachten, dat de gematigden zullen zegevieren, gesteund als zij zullen worden door de modernen, voor wie dan de hoop zou kunnen verwezenlijkt worden, dat zij steeds een modern predikant zullen kunnen blijven behouden. De commissie tot het afnemen der eindexamens van de H. B. S. in Zeeland is dit jaar samengesteld uit de heerendr. A. W. Van Campen, directeur der II. B. S. te Goes, voorzitter, A. S. Mink, M. C. J. De Visser en M. G. Van Neck, leeraren aan die inrichting, J. Vermeulen, directeur, dr. J. J. Couvéa en dr. H. Japikse, leeraren aan de R. H. B. S. te Middelburg, en G. Kok, directeur en J. A. De Bruijne en Visser, leeraren aan de H. B. S. te Zieriksee. De 40e Jaarlijksche vergadering der Gewestelijke vereeniging Zeeland van het Nederl. Onderw. Genoot schap zal gehouden worden te Middelburg op Dinsdag 15 Juni a. s. Behalve de gewone huishoudelijke zaken zullen be handeld worden de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering van het Genootschap. Voorts zal door dr. H. Japikse eene lezing met proeven over een natuurkundig onderwerp worden gehouden. Ter afwisseling zullen waarschijnlijk, tusschen de verschillende werkzaamheden in, eenige zangstukken worden uitgevoerd door leerlingen der Rijkskweek school. De milicien J. v. d. W., uit Vlissingen, die op Paasch-Maandag zonder verlof zich herwaarts begeven had, is gisteren naar 's-Gravenhage overgebracht om aldaar voor den krijgsraad terecht te staan. Aan de Haarl. Ct. wordt uit Londen geschreven «Het vooruitzicht, dat het Nederlandsche vee spoedig weder ongehinderd in Engeland zal worden toegelaten, wordt met den dag helderder. Het laatst verschenen verslag van het landbouw-departement van den Privy Council bevat een overzicht omtrent de veeziekten in verschillende vreemde landen in 1885, opgemaakt door de inspecteurs A. C. Cope en W. Duguid, waarin met name een zeer gunstig oordeel wordt geveld over de in Nederland genomen maatregelen tot uitroeiing der longziekte. Woordelijk kan men daar lezen«Let men op het feit, dat sedert Mei (1885) geen verdere ge vallen (van longziekte) in eenig levend of dood beest zijn aangetroffen, dan mag men redelijkerwijze aan nemen, dat deze ziekte feitelijk in Nederland is uit geroeid." En eenige regels verder leest men: «Het is natuurlijk, voorbarig te zeggen, dat, nu er gedurende een tijdperk van zes maanden (men kan nu wel zeggen twaalf maanden) geen geval van longziekte in Nederland is aangetroffen, ook geen verdere gevallen zullen voor komen maar men kan billijkerwijze slechts aannemen, dat een Regeering, die gedurende vijftien jaren dui zenden ponden sterling besteed heeft om deze bedrie- gelijke ziekte uit te roeien, niet zal achterwege blijven in de invoering van de strengste maatregelen, om da delijk nieuwe gevallen, wanneer die mochten ontstaan, uit den weg te ruimen." Op de duidelijkste wijze wordt verder voorgesteld, hoe de longziekte in Nederland da delijk merkbaar afnam, nadat maatregelen daartegen genomen werden, en hoe die ziekte verder jaar op jaar verminderde, om, na met name in het spoelingslistrict veel last te hebben gegeven, eindelijk geheel te ver dwijnen. «Dat alles klinkt, alsof men het Britsche publiek wilde voorbereiden op de spoedige vrije toelating van Nederlandsch vee. Voegt men nu daarbij, dat vanwege de Nederlandsche autoriteiten steeds krachtig op een regeling dezer zaak wordt aangedrongen en dat ook van Engelsche zijde, met name door belanghebbende vleeschverkoopers, daartoe wordt medegewerkt, dan mag men veilig aannemen, dat het tijdperk van uit sluiting 2.o goed als geëindigd is."

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1