1886. N°. 51. Zaterdag 1 Mei. 73ste jaargang. J. A. A. Fransen Van de Putte, Mr. B. V. Van der Bilt, J. M. Kakebeeke Mr. W. L. Van Voorst Vader. De KIEZERSLIJSTEN -<®<*sCF>CSsCS*- GOESCHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maanda.8, Woensdao en Vmjdaoavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Yoor de verkiezing van vier leden voor de Provinciale Staten, op Dinsdag 11 Mei a. s., bevelen wij met den meesten aan drang aan de heeren en van al de ONDERKIESDISTRICTEN zijn ingekomen en ter secretarie gedeponeerd, alwaar zij dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 uren, door iedereen kunnen worden geraadpleegd. Goes, den 30 April 1886. De Voorzitter van het hoofdkiesdistrict Goes, J G. DE WITT HAMER. GOES, 30 April 1886. De Staatscourant bevat de mededeeling, dat het ministerie zijn verzoek om ontslag heeft in getrokken. Tevens wordt gemeld, dat er niet tot Kameront binding zou worden overgegaan, maar dat eene nieuwe kiestabel wordt voorbereid. UNaar de N. JR. Ct. verneemt, is de vorige week bij brief van den Directeur van 's Konings Kabinet aan den heer mr. JE. baron Mackayde vorming van een nieuw Ministerie opgedragen, doch is die taak door hem niet aanvaard. Men schrijft uit Den Haag aan de Amsterdammer De Rechterzijde der Kamer is niet geheel eenstemmig geweest met hare bladen. De ministeriëele portefeuilles zijn haar aangeboden, doch zij heeft voor de eer bedankt. Nu is de crisis opgelost. Het geheele ministerie- Heemskerk, zelfs de heeren Bloem en Van den Bergh, blijft aan en zal hoogst waarschijnlijk dadelijk eene wijziging der kieswet indienen, waarin de census zeer laag wordt gesteld. De conversie-wet zal nu ook verder kunnen worden behandeld, zoodat de zwarte vermoedens van hen die meenden dat de crisis, onder meer, ook tea doel had deze wet van de baan te helpen, niet zijn bewaarheid. In antwoord op de toespraak van den burge meester bij de audiëntie aan den gemeenteraad van Amsterdam Woensdag en corps verleend, zeide Z. M. de Koning hoogst gevoelig te zijn voor de hartelijke ontvangst Hem en der Koningin Dinsdag in de hoofd stad bereid van de zijde der bevolking, waarbij duidelijk bleek, dat de burgerij de aanwezigheid der Prinses op hoogen prijs stelde De Koning eindigde met zijn beste wenschen voor den bloei en de wel vaart der hoofdstad uit te spreken. Bij gelegenheid van de audiëntie, dien dag aan officieren ea burgerlijke ambtenaren verleend, werd ook opgemerkt de oud-strijder Hobein uit Vlissingen. Terwijl Z. M. de Koning gistervoormiddag van half 10 tot half 12 audiëntie verleende aan particu lieren en H. K. H. Prinses Wilhelmina een rijtoer maakte in het Vondelspark, bracht H. M. de Koningin een bezoek aan het Wale-weeshuis en daarna aan het Rijks-Museum, waar de directeur Obreen H. M. op wachtte en rondleidde, H. D. op de merkwaardigste doeken aandachtig makendein de Rembrandtzaal teekende H. Mdaartoe uitgenoodigd, haar naam in het zg. «gouden boek"; de leden der commissie van toezicht werden aan H. M. voorgesteld, die na anderhalf nur toevens hoogst voldaan vertrok met de belofte aan den directeur, haar vluchtig bezoek weldra te zullen hervatten. Te 2 uren bezichtigde H. M. de Rijks-academie van Beeldende Kunsten, ontvangen door de commissie van toezichtde directeur Allebé maakte H. M. op vele kunstwerken opmerkzaam. Hierna heeft de Koningin het Panorama in de Plantage bezichtigd. Overal werden H. M. prachtige bouquetten aangeboden. Aan het diner ten hove, van 80 couverts, waren o. a. genoodigd de leden der Eerste Kamer, Kamer- heeren i. b. d. en adjudanten. Bij kon. besl. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan mr. P. J. Van der Feen, als kapitein bij de dd. schutterij te Middelburg, onder gehouden heid dat hij de op hem uit kracht der wet nog rustende verplichting als gewoon lid der schutterij volbrenge en zijn benoemd tot kapitein H. S n ij d e r s, thans lste-luit.tot lsten-luit. mr. F. J. S p r e n g e r, thans 2de-luit.tot 2den-luit. G. H. G. Von Brucken F o c k, thans schatter. In het afdeelingsverslag over het wetsvoorstel betreffende de desertie wordt geschrevenSom mige leden hadden bij geruchte vernomen, dat de kundige hoogleeraar, aan wien de bewerking van nieuwe crimineele wetboeken was opgedragen, zou zijn terug gekomen op zijne aanvankelijke bereidverklaring om zich met dien arbeid te belasten. Wellicht zou de Regeering bij de behandeling van dit wetsvoorstel wel aan de Kamer willen mededeelen, in hoever dat ge rucht op waarheid mocht berusten. Het U. D. meldt thans, dat werkelijk de Utrechtsche hoogleeraar Pols voor die taak heeft bedankt. Het hoofdbestuur der Maatschappij ter bevor dering der pharmacie heeft de departementen uitge noodigd, onverwijld de wetsontwerpen in behandeling te nemen, door de regeering ingediend tot herzie ning der medische wetgeving, en de de partementen en leden der Maatschappij er aan herin nerd, dat deze ingevolge de statuten der Maatschappij gehouden zijn, zich intusschen van het indienen van afzonderlijke adressen te onthouden. Behalve het reeds vermelde adres van den heer R. J. Opwijrda c. s. aan de Tweede Kamer zullen, naar aanleiding van het ingediende wetsontwerp tot wijziging der geneeskundige wetten, aan dat college adressen worden gezondenlo. van de apothekersbedienden volgens de wet van 12 Maart 1818, strekkende om gelijke bevoegdheid te verkrijgen als de apothekersbedienden volgens de wet van 25 December 1878, en 2o. van enkele apothekers, ver zoekende art. 9 der wet van 1 Juni 1865 in diervoege te wijzigen, dat eene geheele scheiding tusschen artsenij- bereidkunde en geneeskunde wordt verkregen, of althans bij wijze van overgangsmaatregel de vereeniging van beide in enkele gevallen nog slechts gedurende 5 a 10 jaren toe te staan. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van adsistent bij de artsen ij- bereidkunde en toxicologie aan de Rijks universiteit te Groningen, op eene jaarwedde van f 1000, worden uitgenoodigd daartoe vóór den 9n Mei a. s. bij curatoren dier universiteit in te dienen een op zegel geschreven tot den Minister van Binnenland- sche Zaken gericht request. De Commissie, belast met het examineeren van hen, die voldoende bewijzen wenschen te leveren van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der na tuurwetenschappen, om te kunnen wor den toegelaten tot het eerste natuurkundig examen, zal zitting houden op Maandag 17 Mei e. k. en volgende dagen te Leiden. De firma E. J. B r i 11 te Leiden, zal in den aanstaanden herfst publiek verkoopen de bibliotheken o. a. van wijlen de hh. prof. P. Harting, prof. A. Heynsius en dr. C. A. X. G. F. Sicherer. Woensdag werd te Amsterdam weder een ver gadering gehouden van belangstellenden in de afslui ting en drooglegging van de Zuiderzee, door de heeren Buma en Van Diggelen daartoe uit genoodigd per circulaire, waarbij tevens de ontwerp statuten voor een op te richten Zuiderzee-vereeniging waren gevoegd, die voor 29 jaren zal worden aan gegaan, om een volledig en grondig financiëel en tech nisch onderzoek naar de middelen en de wijze der afsluiting van de geheele Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerzee in te stellen, op kosten der vereeniging door contributie van 5 der leden bijeen te brengen. Deze vergadering werd door 60 vertegenwoordigers van gemeenten, polder-, dijkbesturen enz. bijgewoond, die door toetreding tot de vereeniging een blijk van belangstelling in deze groote zaak hebben gegeven. De concept-statuten werden zonder noemenswaardige wijzigingen goedgekeurd en de vereeniging is dus op gericht. De heer Buma deelde verder mede, dat het verzoek om lid van het algemeen bestuur te worden aange nomen is door de heeren Buma uit Friesland, Van Diggelen en Thibaut uit Overijsel, Ruyter Zijlker uit Winschoten, Van Heeckeren van Kei uit Arnhem, Van der Houven van Oordt uit Apeldoorn, Wertheim en Tromp uit Amsterdam en Donker uit Bennebroek. Ten einde alle provinciën gelijk te doen vertegen woordigen zal dit bestuur worden aangevuld tot 36 leden, daartoe door het tegenwoordig bestuur uit te noodigen. Het getal leden van het dagelijksch bestuur werd op 9 bepaald, uit het algemeen bestuur te kiezen. Op de statuten zal de koninklijke goedkeuring gevraagd worden. Er is weder een staatkundige brief van den heer Van Houten verschenen, die de aanleiding tot de ministeriëele crisis behandelt. De antirevolutionairen zijn naar zijne meening bij het debat over art. 194 zeer laag gezonken. Zij draafden door op de tastbare onwaarheid, dat de overheidsschool is een moderne secleschool en op de tastbaar onjuiste leer, dat de Staat gehouden is vergoeding te geven aan wie een andere school begeeren. Juist met hun leer, dat het onderwijs taak is der ouders, komt dat beweren in lijnrechten strijd. Voorts wijst de heer Van Houten aan, hoe zij ge toond hebben, door verwerping van al wat de libe ralen voorstelden, in hun eigen beginsel geen vertrouwen te hebben. En als zij verklaren, dat zij niet wisten of de wetgevende macht in de toekomst onpartijdig zou zijn samengesteld, dan treft hun de doodelijke repliek, dat zij zei ven geëischt hebben art. 194 voorop. De eisch des tijds is tbans, volgens den heer v. H., een nieuwe volksvertegenwoordiging. Bij iedere ver kiezing moet van liberale zijde het shibboleth worden gestelduitbreiding van het kiesrecht tot allen, die niet armlastig en niet totaal onontwikkeld zijn. Men kieze dus niet dan vooruitstrevende liberalen, zoo het kan, of liever dan een behoudend liberaal een radi caal antirevolutionair, van wien men ten minste zeker is, dat hij niet luisteren zal naar de bevelen van een conservatief-clericale koffiekamervergadering. De heer Van R ij s s e 1 b er gh e had een toestel uitgevonden, waardoor het mogelijk was gelijktijdig langs denzelfden draad te telegrafeeren en te telepho- neeren. Hij verkocht het geheim zijner vinding aan zekeren heer Langdon-Davies te Londen en deze nam daarvoor octrooi. Zijnerzijds verkocht deze in Juli 1883 het geheim aan het Nederlandsch Gouvernement voor tien duizend guldenvoor welk bedrag hij tevens 23 toestellen van de beste constructie moest leveren. Blijkens herhaalde mededeelingen in de dagbladen werden proeven genomen met den nieuwen toestel tusschen Amsterdam en Haarlem, doch een resultaat dier proeven werd nimmer bekend gemaakt. Men wil nu echter weten, dat ze volkomen mislukt zijn en de ƒ10,000 dus geenerlei voordeel afwerpen. Misschien bedriegt men zich, maar dan ware het wenschelijk, dat dit hoe eer hoe beter bleekzou bet daarom niet verstandig zijn, indien de autoriteit, op welker advies tot aankoop van dat geheim werd be sloten, de aanleiding tot dien koop mededeelde en tevens vermeldde, welke de uitslag der genomen proeven was Thans geeft zij grond tot het maken van wel licht verkeerde veronderstellingen. (In eene te 's-Hage gehouden vergadering der «Maatschappij tot bevordering van Nijverheid" werd in denzelfden zin naar meer licht gevraagd). Men kan toch bezwaarlijk onderstellen dat de Nederlandsche Regeering zich heeft laten verschalken, door de mededeeliDg in Belgische en Fransche bladen, dat de met het systeem-Rijsselberghe tusschen Brussel en Parijs genomen proeven volmaakt gelukt waren. Dit toch zou zeer lichtvaardig zijn te noemen. (Arn/i. Cl.) Den heer Goossens, provinciaal-inspecteur der belastingen te Amsterdam, werden gisteren, ter gelegenheid van zijn 50jarig jubileum, zeer vele blijken van hoogachting en belangstelling betoond. De jubilaris ontving o. a. namens 485 ambtenaren een gouden snuifdoos met een geldsom voor het door hem opge richte ondersteuningsfonds. Volgens een telegram, gisteren door Reuter's telegraafmaatschappij uit Batavia ontvangen, heeft er weder eene uitbarsting plaats van den vuurspuwenden berg sSmeroe", (op de grens der res. Pasoeroean en Probolingo). Koloniën. Aan een ons welwillend toegezonden schrijven van den administrateur ontleenen wij, zegt het B. H., de volgende belangrijke bijzonderheden over de jongste aanvallen op de houtaankaponderneming Kali Anam in Noord-Langkat. Pangkalan Siatas, 10 Maart 1886. Het drama, te Tandjong Roepia afgespeeld, heeft zich als volgt toegedragen. De Atjehers kwamen 's nachts tusschen 2 a 2 uur langs den sleepweg ter plaatse, omsingelden de woning van den adsistent en forceerden de voor- en achterdeur. De adsistent Dijks, die tot 2 uur had gewaakt, was juist gaan slapen. Zijne huis houdster is ontsnapt, maar de bediende en diens vrouw zijn door de bende medegevoerd. Verder zijn buit ge maakt 3 Beaumontgewereu met p. m. 120 patronen en 1 revolver met 100 patronen. Een goed voorziene Maleische gedeh (warong) werd geplunderd en daarna verbrand. Het half verkoolde lijk van Dijks zag er afschuwelijk uit en was bijna onherkenbaar. Armen en beenen waren afgekapt, een kogel had het hoofd doorboord, en het lichaam was als bezaaid met klewanghouwen. Den volgden morgen kwamen de gevluchte koelies van lieverlede terug. Eén dezer, die zich in een boom verscholen had, verklaarde mij pertinent te hebben gezien, dat zich onder de ongeveer 100 man sterke bende vier Europeanen bevonden (deserteurs van At jeh De paniek is zóó groot, dat er aan geregeld werken niet meer te denken is. Uit den mond der Atjehers zeggen de vluchtelingen te hebben gehoord, dat nu het plan bestaat Pangkalan Siatas af te loopen. De vrees is den gedehhouders om het hart geslagenzij zijn naar Deli, Langkat en Poeloe Kompei gevlucht. Alle Europeanen, ook de opzichter Trapé van Soengei I, slapen in de benting, en wij doen van 's avonds half 10 tot 's morgens half 6 om beur ten de wacht mede (ieder 2 uur). Een tweede brandstichting bad 11 Maart in de richting van Soengei II plaats. De Deli Ct. van 17 Maart bevat omtrent deze tweede brandstichting op de gronden der Kali-Anam-maat- schappij het volgende Zaterdagmiddag 13 dezer kwam het bericht hier, dat twee andere nederzettingen der Kali-Anam-Mij. ge heel door brand vernield zijn geworden. De werkzaam heden dier maatschappij staan thans zoo goed als stil, aangezien het boomenkappen in de bosschen op eenigen afstand der benting gelegen gestaakt is ge worden, daar de angst voor Atjehers zoo groot is, dat de houtkappers, die vroeger in afzonderlijke clubjes in het bosch woonden, zich nog slechts in de nabij heid van het hoofdétablissement veilig achten. Uit den angst voor den Atjeher, welken de Javanen thans ten toonspreiden, mag ook het gevolg getrokken worden, dat hun geen middel te onheilig is om te provoceeren, dat het buitenwerk, waaraan in het bijzonder het ge vaar van een Atjehschen overval verbonden is, gestaakt wordeen geheel onmogelijk zoude het daarom niet zijn, dat de twee laatste branden niet op rekeaing der volgelingen van Nja Makan, maar op die der Javanen geschreven moeten worden. Vooral het terugvinden van eenige geweren onder de puinhoopen van een verbrand woonhuis geven die veronderstelling voedsel, daar de Atjehers te tuk zijn op het rooven van geweren, om ze te laten verbranden. Onder de Inlanders doet intusschen het gerucht de ronde, dat de Atjehers thans een aanval op de benting zelf willen wagen en dat zij, om zich gemakkelijker en spoediger te bewegen, de verbindingswegen tusschen Tamiang en Langkat in orde brengen. Dit vertelsel moet weder onder de geruchten geclassificeerd worden, maar het teekent de ongerustheid der inlanders voor den Atjeher. Rechtszaken. Ierseke. Er is andermaal verdenking gevallen op een persoon uit Ierseke als medeplichtig aan den oesterdiefstal van Sept. 1884 ten nadeele van de firma Van den Broeke en PoelmaD. Toen vóór een paar weken de gedetineerde W. K. een bezoek van zijn vrouw ontving, wist hij gelegen heid te vinden om een brief te schrijven en aan haar ter hand te stellen voor iemand uit deze gemeente. Daarin schreef hij, dat hij nog niets bekend had en ook niets bekennen zou, en indien de geadresseerde soms ook nog gevat mocht worden, dan moest hij alleen zeggen, wat hem bij dezen werd ingegeven. Door eene onvoorzichtigheid van den geadresseerde is dit feit bekend geworden. Wij weten niet of de brief vóór of na de bekentenis van den schrijver, die, zoo wij reeds meldden, werkelijk heeft plaats gehad, geschreven is, maar de geadresseerde is reeds voor den rechter van instructie geweest. Van de drie personen, die onlangs gevat maar spoedig weer op vrije voeten gesteld zijn, was er een hoogst waarschijnlijk onschuldig; de beide anderen hebben bekend. Buitenlandsch Overzicht. De berichten uit Griekenland, die dan eens oorlog zuchtig, dan eens vredelievend luiden, volgen elkander dezer dagen zoo snel op, dat er niet meer wijs uit te worden is. Het schijnt echter, dat de Grieksche re geering, begrijpende dat er tegen de vereenigde mo gendheden niet veel te doen viel, een begin heeft ge maakt met de ontwapening, doch dat, terwijl het daarmede bezig was, het ultimatum der mogendheden werd ontvangen. Daarop zijn alle maatregelen tot ont wapening opgehouden, omdat Griekenland niet den schijn op zich wilde laden, dat het gezwicht zou zijn voor den drang der mogendheden. Ware derhalve het ultimatum niet gesteld, wellicht was de ontwapening reeds een goed eind gevorderdthans zal uit het ant woord aan de mogendheden moeten blijken welke Grie- kenland's voornemens zijn. Of dit antwoord gelijkluidend zal zijn met een dat Delyannis in eene toespraak tot eene deputatie uit de burgerij zou gegeven hebben, valt te betwijfelen. Aan die deputatie toch moet hij verklaard hebben, dat hij nooit, ook niet aan Frankrijk, beloofd heeft tot ontwapening overtegaan, maar dat hij veeleer den oorlog aan Turkije zal verklaren, wanneer aan Grie- kenland's eischen niet wordt voldaan en dat hij niet zal zwichten vóór de Grieksche vloot door het inter nationaal eskader is in den grond geboord en de ha vens zijn gebombardeerd. Vermo'delijk tal dit stetk gekleurde bericht w®

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1