1886. N°. 50. Donderdag 29 April. 73stc jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL OPENBARE VERGADERING van den Rand der gemeente Goes, op VRIJDAG den 30 APRIL 1886, des namiddags te 2 uren. Goes, den 28 April 1886. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Onderzoek van de geloofsbrieven en verdere stukken, ingezonden door den heer J. P. S. Jonquière, als verkozen lid van den Raad. V. Bijbouw van een lokaal tot bureau voor den Commissaris van politie. VI. Rekening van de Vereeniging voor werklieden over 1885. VII. Aanwijzing van twee leden voor het stembureau ter verkiezing van vier leden der Prov. Staten. GOES, 28 April 1886. Met het oog op het bijzondere belang, dat de verkiezing voor vier leden van de Pro vinciale Staten in dit kiesdistrict beheerscht, stelt de afdeeling Goes van de Centrale Liberale Kies- vereeniging zich voor eene circulaire te zenden aan alle kiezers, waarin de door haar gestelde candidaten met aandrang worden aanbevolen en welke circulaire, vóór zij wordt verzonden, door ieder kiezer kan worden onderteekend. Zij ligt daartoe van morgen (Donderdag) af tot en met Donderdag 6 Mei a. s. bij den heer A. A. W. Bolland, boekhandelaar alhier, ter teekening, terwijl zij, die buiten Goes wonen, per post tot hem het verzoek kunnen richten hun naam daaronder te plaatsen. Wij hopen dat velen door onderteekening van hunne sympathie met de door genoemde kiesver- eeniging gestelde candidaten, zijnde de heeren J. A. A. Fransen Van de Putte, mr. B. V. Van der Bilt, J. M. Kakebeeke en mr. W. L. Van Voorst Vader, zullen doen blijken. Voor de periodieke verkiezing der Provinciale Staten op 11 Mei a. s. zijn door de antirevolntionaire kiesvereeniging Voor Nederland en Oranje te Goes candidaat gesteld de heerenMr. C. Lucasse, aftr. lidC. J. Huvers, notaris te KolijnsplaatB. M. Den Boer, raadslid te Goes en M. Noordijke, secretaris te Krabbendijke, die allen de candidatuur hebben aanvaard. De oproepingsbrieven voor de lotelingen alhier der lichting 1886, die onder dienst moeten, zijn bij het gemeentebestuur ontvangen. No. 28 is het laatste nommer dat opgeroepen is. Met den aanstaanden zomerdienst (aanvangende 1 Juni a. s.) zullen op de Nederlandsche spoorwegen verscheidene meer of minder belangrijke wijzigingen worden ingevoerd. Wat de Zeeuwsche lijn betreft is daarbij volgens de Middelb. Ct. voorgesteld de treinen, die 's morgens te 5.58 en 6.50 uit Vlissingen vertrekken, te vervangen door éen trein die 's morgens 6.30 van Vlissingen zal afrijdende verdere treinea uit Vlis singen zouden onveranderd blijven of slechts weinig wijziging ondergaan. In omgekeerde richting zou de trein, die te 9 uren 's avonds te Vlissingen aankomt en die na slechts aan enkele stations stopt, alle tusschen Rozendaal en Vlissingen gelegen stations aandoen en daarvoor eenigs minuten vroeger uit Rozendaal vertrekken. Daartegenover zou de trein, die thans te 8 uur 52 uit Rozendaal vertrekt, niet verder doorrijden dan tot Bergen-op-Zoom. 's-Heer Arendskerke. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier verkreeg de heer A. Z a n d e e 62 en de heer P. H a g e 44 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Baarland. Bij de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad op Vrijdag 11. waren uitgebracht 21 geldige stemmen. Hiervan waren op P. Rijk 7, opG. Moerdijk 5 en op A. J. A. Hoogvliet 5 stemmen uit gebracht, zoodat er tusschen deze drie personen eene herstemming zal plaats hebben. De overige 4 stemmen waren verdeeld. De herstemming is bepaald op Vrijdag 7 Mei a. s. Met ingang van 22 dezer is benoemd tot stations chef te Krabbendijke de heer M. J. Ripping, tot dusver 1ste klerk aan het station Tilburg. (M. Ct.) De commies 2e kl. bij 's rijks belastingen W. J a n s e wordt, met ingang van 1 Mei a. s., verplaatst van Goes naar Middelburg. De heer J. J. V ij v e r- b e r g, commies 3e kl. bij 's rijks belastingen te Zie- riksee, wordt, met ingang van 1 Mei a. s., overge plaatst naar Goes. (M. Ct.) Naar aanleiding van de krijgsverrichtingen in Atjeh in de laatste zes maanden van 1885 is bij kon. besluit bepaald dat bij afzonderlijke dagorder, zoo in Indië als in Nederland, eervol zal worden vermeld de le luit. der genie van het leger in Ned.-Indië L. G. Krol Van der Hoek. 's Konings Commissaris in Noord-Brabant heeft, met bet oog op verschillende gevallen van honds dolheid, in die provincie voorgekomen, het van muilkorven voorzien of vastleggen van de honden be volen, voor alle gemeenten van Noord-Brabant, gedu rende vier maanden. Mitsdien zal o. a. ook in de grensgemeente Rilland-Bath deze maatregel moe ten worden toegepast. De liberale kiesvereeniging te Zieriksee heeft, even als die te Dreischor, Haamstede en Burgh en Eikerzee en Ellemeet, als candidaten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten de aftredende leden, mr. C. J. Fokker, C. Van der Vliet Dz. en B. G. Van der Have, herkozen. De burgemeester van Zaamslag, de heer L. V a n D i x h o o r n, tevens dijkgraaf van den Zaamslagpolder, is overleden. Het polderbestuur van Walche ren heeft de begrooting voor 1 886 vastgesteld op f266304.76 in ontvang en uitgaaf. Als gewoon dijkgeschot wordt geheven f 14,50 per HA. schotbaar en t 6,30 per HA. vrij land. Uit Amsterdam schrijft men ons, 27 dezer De Koninklijke familie bevindt zich weder in ons midden, trots al de urnen zegts", die 't verleden jaar gestempeld hebben als het laatste waarop der hoofd stad de eer van het vorstelijk bezoek zou ten deel vallen. En er is hedenmiddag gejubeld en gejuicht dat het een aard had, niet zooals socialistische heethoofden dezer dagen der goedgeloovige gemeente trachtten diets te maken door kwajongens alleen, maar door duizenden goedgezinden van allen rang en staatde hoofden der deftigste lui zelfs werden onder 't hurrah-geroep ontbloot toen hunne majesteiten zich met het aanminnig prinsesje op 't balkon van't paleis vertoonden. Ik aarzel niet te bekennen, dat het mij innig goed deed onder de dichte volksmenigte hier en daar een waardeerend woord te hooren in eenvoudig kleed gehuld, maar juist aan dien eenvoud het ken merk van waarheid en ongeveinsdheid ontleenende. De politie was zeer sterk vertegenwoordigd, doch had niets anders te doen dan het uit belangstelling ge boren gedrang te beteugelen. Van kwaadwilligheii van zich menschheid-redders noemende volksmenners was geen zier te bespeuren. Maar als het anders geweest ware, als de een of ander den moed hadde gehad met woord of daad zich te vergrijpen, 'k geloof dat het hem of haar slecht bekomen zou zijn en hij of zij, zonder tusschenkomst der politie, eenvoudig door de burgerij geoordeeld en tegelijkertijd geëxecuteerd zou zijn geworden. Nadat de Koningin van een aan de Koningin van Zweden in het Amstel-hotel gebracht bezoek was terug gekeerd, werd een colporteur van het schendblad Recht voor allen in arrest genomen en later nog een zijner collega's. Bij beide arrestaties werd met steenen geworpen, maar vermoedelijk juist naar de arrestanten zeivenalthans een dezer werd getroffen. Wat trekken die menschen toch aan het kortste eindjeZij halen zichzelven een strop om den hals, welke dezer dagen vooral alle kans heeft van zeer krachtig toegehaald te worden. Niet alleen op den Dam en aan het spoorwegstation waren de saamgevloeide menigte onafzienbaar en het enthousiasme groot, maar overal waren de straten met wandelaars, vreemdelingen en stadgenooten gevuld. Vlaggentooi en liefelijke zonneschijn vervroolijkten allen en alles. Onder de voor heden aan de Koninklijke tafel ge- noodigden bevinden zich de Commissaris des Konings in dit gewest jhr. mr. J. W. M. Schorer, burgemeester en wethouders van Amsterdam, de generaal-majoor bevelhebber in de le militaire afdeeling, de plaatselijke kommandant, de schout-bij-nacht, directeur en kom- mandant der marine alhier en de kolonel-kommandant der dd. schutterij alhier. Laatstgenoemde, de heer J. Van Someren Brand, tevens adjudant van Z. M. in buitengewonen dienst, alsmede de heer mr. W. baron Roëll, wethouder alhier, zijn benoemd tot ridders der orde van den Neder- landschen Leeuw. De kapitein van het wapen der koninklijke maréchaussée, divisie Noord-Brabant en Zeeland, B. J. Rademakers, standplaats Breda, heeft pen sioen aangevraagd. De kanalisatie van de Zoom, waar door het zoet water met groote hoeveelheden in de Schelde komt, werkt zéér nadeeiig op de oester-cultuur. De gemeenteraad van Bergen-op-Zoom heeft zich dien tengevolge reeds verplicht geacht, om, als schadeloos stelling tot verlegging eener pijpleiding, een bedrag van f5000 aan de firma Hartog uit te keeren. Op Maandag 3 Mei a. s. zal te Londen een nieuw station van den London-Chatham en Dover- spoorweg voor het reizigersverkeer worden openge steld. Dit station, St. Paul's Station genaamd, is ge legen in de City, op angeveer 180 meters afstand van het bestaande station Ludgate Hill. De ingang is in Queen Victoria Street. De treinen naar en van LondeD, in aansluiting met de maildiensten VlissingenQueenboro v. v., Calais Dover v. v. en OstendeDover v. v. zullen met ge- melden datum niet meer te Ludgate Hill, maar aan St. Paul's Station stoppen, om reizigers op te nemen of uit te laten. Over Vlissingen reizende in d« richting naar Londen, komt men te 7 u. 55 m. v.m. aan het nieuwe station. In tegenovergestelde richting vertrekt de mailtrein van daar te 8 u. 26 m. nm. (N. R. Ct.) De militaire apotheker le kl. van het O.-I. leger K. Broes van Dort, met verlof hier te lande, zal op 8 Mei met het stoomschip «Noord-Holland" naar Indië terugkeeren. De stand der ministeriëele crisis is, naar het Vaderland verneemt, op het oogenblik deze Z. M. de Koning heeft het ministerie uitgenoodigd op zijne aanvraag om ontslag terug te komende heer Heemskerk heeft gemeend alleen onder zekere voor waarden aan die uitnoodiging gevolg te kunnen geven, doch omtrent die voorwaarden is door Z. M. alsnog geen beslissing genomen. De Standaard meldt, dat het Centraal Comité in zijne gisteren te Amsterdam gehouden vergadering besloten heeft, de deputatenvergadering tegen 13 Mei naar Utrecht saam te roepen. De Tijd geeft een practisch denkbeeld aan voor de verkiezingen, zoowel voor de Tweede Kamer als voor de Provinciale Staten nln districten, waar, gelijk veel voorkomt, de Katho lieken en anti-revolutionairen beiden over aanzienlijke krachten beschikken, kieze men de candidaten bij parenéen Katholiek en éen anti-revolutionair. «Bevindt zich onder de aftredenden éen Katholiek, dan zorge men voor een tweede vacature in hetzelfde district een anti-revolutionair te stellen; omgekeerd vordere men van de anti-revolutionaire kiezers, dat zij, behalve op hun eigen mannen, indien er zich van dezen een of meer onder de aftredende leden bevinden, mede hun stem uitbrengen op een Katholieken can didaat." Dat is een zeer practisch denkbeeld, om aan de rechterzijde de meerderheid te bezorgen. Maar op het heden volgt een morgen. Als dan de linkerzijde tot een klein getal is geslonken, hebben de twee partijen het veld ruim om elkander te bestrijden. Nu reeds hebben de handelingen van ons Parlement een kerkelijke tint gekregen, dan zal deze de heerschenda worden, maar het zal niet meer zijn de strijd van het geloof tegen het ongeloof om de uitdrukking onzer tegenstanders te bezigen maar van het eene kerkgenootschap tegen het andere. De groote alge- meene belangen zullen bijzaak worden; het zal weder de oude twist worden tusschen Rome en Genève. En om dien strijd te kunnen leveren, wordt thans aan de kiezers de raad gegeven, om de kampioenen paars-paarsgewijze af te vaardigen, teneinde toch hen te weren, die het land voor de gevolgen dier heillooze verdeeldheid kunnen behoeden! ArnhCl.) De wet van 23 Juli 1885 heeft verandering ge bracht in de winst van collecteurs der Staats lot er ij. De maatstaf van 10 cent por lot kan dus niet meer gelden voor het patentrecht. Niettemin zal ook in 't vervolg, voor de toepassing van art. 6 der patentwet, het aantal loten, aan ieder collecteur in het voorafgaand jaar verstrekt, worden opgegeveD. Die het beroep reeds in het vorig jaar uitoefenden, behooren echter over 1886/87 nog naar den vroegeren maatstaf te worden belast. Wat de nieuwe collecteurs betreft, zal binnen kort opgaaf worden gedaan van het aantal loten, die aan hen voor de eerste der drie in dit jaar te houden loterijen zijn en vermoedelijk zullen worden uitgegeven. Overigens heeft gemelde wet van 23 Juli 1885 het beroep van gedelegeerde der eerste klasse of splitter afgeschaft. Toch worden, ingevolge art. 24, aan som mige van die voormalige gedelegeerden nog loten rechtstreeks van Rijkswege uitgegeven. Zij behooren wegens den verkoop dier loten, naar hun vermoedelijke winst, bij assimilatie als collecteur aangeslagen te worden. Diegenen hunner, die tot deb'.tant zijn aangesteld, moeten krachtens art. 10 der patentwet tevens als zoodanig worden belast. Het voorafgaande is het uitvloeisel van een instruc tie van den Minister van Financiën. Het voor rekening van de «Badische Schrauben Dampfsehifffahrt Gesellschaft" te Mannheim op de werf der koninklijke maatschappij »De Schelde" te Vlissingen gebouwde stoomschip »In dus trie II," bestemd voor den vrachtgoederendienst KeulenLonden vice versa, maakte Zaterdag met goed gevolg eene proefvaart op de Schelde en zou gisteren vroegtijdig naar Rotterdam vertrekken, om ten spoedigste te worden ir. dienst gesteld. Naar men meldt, zal het examen voor apothe kersbediende dit jaar te Groningen en 's-Gravenhage worden afgenomen. In plaats van wijlen ds. Van Hoorn is tot voor zitter van het hoofdbestuur van «Volksonderwijs" gekozen, met algemeene stemmen, mr. II. Goeman Borgesius, waarnemend voorzitter. Te Amsterdam is thans gevestigd het admini stratiekantoor van Europeesche loten, onder directie van den heer J. T. Boef. Er gaat thans veel »om" in «loten"; ieder hoopt op de hoogste prijzen; de zekerheid om die te winnen kan niet ge kocht worden, maar wel de zekerheid, dat men krijgt wat men gewonnen heeft en zijne kansen niet duurder betaalt dan behoeft. Om dit te waarborgen en tevens door de kansen te vereenigen tot groepen, is genoemd kantoor opgericht, dat, zoo wij de berekeningen goed begrepen hebben, inderdaad eene gemakkelijke en veilige gelegenheid aanbiedt om zijn geluk te beproe ven, zelfs met kleine bedragen. (Arnh. Ct.) Volgens Reuter's Agentschap wordt in het ontwerp voor de suikerbelasting, bij den Duitschen Bondsraad ingediend, voorgesteld op de beetwortels eene belastiDg te beffen ten bedrage van i'/io mark per dubbel centner; voorts de uit voer- premie te bepalen van 1 October 1886 tot 30 Sep tember 1887 op 18 en daarna op 17 mark. O.-Indië. Benoemdtot voorzitter van den land raad te Neira (Banda) het lid in den raad van justitie te Soerabaja, mr. H. D. L. B o u r i c i u s. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aan de wed. van C. Reijers, in leven pred. bij de Herv. gem. te Nieuw-Helvoet, is een pensioen ver leend van 100. Bij de Evangelisch-luthsrsche gemeente te Leiden was het van ouds gebruikelijk, dat bij de bediening van het avondmaal de dienstdoende predikant daarin ter zijde werd gestaan door zijn ambtgenoot. Op Goeden Vrijdag nu was de beurt van avondmaals- bediening aan ds. Van der Veen, die, uit Alkmaar naar Lriden beroepen, onlangs zijn dienstwerk aldaar heeft aanvaard. Het gebruik bracht dus mede, dat zijn ambtsbroeder ds. Evelein hem zou assisteeren. Deze heeft echter den kerkeraad bericht, dat hem dit, wegens gemoedsbezwaren, onmogelijk is. Tevens heeft bij den jongelieden, die bij hem tot lidmaten waren aangenomen, de bijwoning verboden van de dankzegging, waarbij ds. Van der Veen zou optreden. (N. R. Ct.) De gemeenteraad van Zieriksee heeft aan dr. Z. Th. Die hl, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar in de scheikunde en de natuurlijke historie aan de H. burgerschool. Op de, ter voorziening in die vacature, gedane op roeping hadden zich twee sollicitanten aangemeld, die geene volledige bevoegdheid bezitten om in beide vakken les te geven. De inspecteur van het M. O. vond dus geen vrijheid om een van beiden aan te bevelen. Naar aanleiding daarvan werd op voorstel van burg. en weth. besloten eene nieuwe oproeping te doen van sollicitanten, op eene jaarwedde van f 2000 en eene personeele toelage van 400, zooals dr. Diehl genoot. Aan het verslag van het Ondersteuningsfonds van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap over 1885 ontleenen wij het volgende: «Daar waar tot dusverre nog weinig gedaan werd, komt meer en meer leven. Zeeland verdient in dit opzicht wel afzonderlijke vermelding." Het totaal der ontvangsten beliep/4935,93, waar van uit Goes 24 en de Zuid-Bevelandsche onder wijzersvereniging f 15,72, de afdeeling 's-Gravenpolder 3 en een particulier uit Nisse ƒ1. In het geheel droeg Zeeland 258 62 bij. Van één onderwijzer uit Zeeland wordt uit dit fonds grootendeels het bedrag der jaarlijksche premie in de Levensverzekeringmaat schappij betaal) en aan de nagelaten betrekkingen van een onderwijzer uit onze provincie wordt jaarlijks 78 toegelegd. leder lid van de afdeeling Goes contribueert per jaar 0,25 ten behoeve van dit fondsv

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1