Ingezonden Stukken. Goes, 23 April 1886. Aan den Redacteur van de Goesche Courant. Geachte Heer! Daar de zaak der door den kerkeraad alhier toe gepaste censuur, in de Middelburgsche Courant be sproken, ook in uw blad (en laat mij er met erken telijkheid bijvoegen op humane wijze) is ter sprake gebracht, neem ik de vrijheid u te verzoeken een woord van mij ter nadere explicatie te willen opnemen. Ik gevoel mij gedrongen daarover eenige inlichting te geveu, niet alleen omdat ik in de zaak betrokken hen, maar ook en vooral omdat ik geloof daarin niet recht gehandeld te hebben. De zaak is, dat volgens kerkelijke wet en gewoonte elke drie maanden tegen de avondmaalsviering in d n kerkeraad gehouden wordt de z. g. censura morum, of toezicht op het gedrag en den wandel der lidmaten. Nu spreekt het wel van zelve dat in een kerkton- stand als de onze dit toezicht niet dan zeer gebrek kig kan geschieden en zich moeilijk over alle leden gelijkelijk kan uitstrekken, daar er zoovalen zijn wier namen wel op de lidmatenregisters der kerk staan, maar die zich overigens aar. kerk en kerkelijk opzicht niet het minst laten gelegen liggen. In den regel gaat dan ook hier ter plaatse de cen suur over die lidmaten, die in de laatste jaren zijn aangenomen en door kerkbezoek en bijwonen van het avondmaal blijken geven zich bij de kerk te willen aansluiten. Wordt van dezen of genen iets ergerlijks bekend, dan is de gewoonte van den kerkeraad dit te bespreken, te onderzoeken, den schuldige te bezoeken, en hem of haar, indien noodig, de toetreding tot het avondmaal te ontraden of te ontzeggen. Iu sommige ergerlijke gevallen of bij herhaalde over treding worden weieens de namen openbaar gemaakt, niet om de personen aan de kaak te stellen, maar iu de hoop ze daardoor tot nadenken en inkeer te brengen en ook om op anderen een afschrikkenden indruk te maken. Men moge deze gewoonte af keuren, zij staat gelijk alle dingen bloot voor tweeërlei beschou wing. Laat men alle kwaad ongehinderd bedrijven, dan wordt gezegdzie uit welke leden die kerk bestaat I Tracht men iets te doen tot stuiting van de macht der onzedelijkheid, wat toch ieder wel zal erkennen hier ter plaatse niet overbodig te zijn, dan wordt dit allicht aan liefdeloosheid toegeschreven. Zoo waren dan ook hier twee gevallen van jeugdige per sonen, die reeds sedert geruim^n tijd onder censuur ge plaatst waren, doch zich daaraan weinig schenen te storen en omtrent wie door een der kerkeraadsleden, die goed op de hoogte scheen te zijo, ongunstige dingenweidenmede gedeeld. Daar aan de waaiheid der zaak geen twijfel scheen te bestaan, besloot de kerkeraad deze twee personen als zoodanig van den kansel bekend te ma ken, en haar daarvan kennis te geven. Dit besluit vond niet terstond algemeenen bijval, doch na bespre king over en weer stemden toch eindelijk allen er mede in en werd aau mij als den wijkpred.kant de onaan gename taak opgedragen de twee persgnen van de zaak kennis te geven. Ik begaf mij tot een van haar en kreeg den indruk dat er geen schuld was, althans niet in die mate waarin het was voorgesteld. De an dere vond ik niet te huis, doch wat ik vernam be vestigde mij in den indruk door de mededeeling in de kerkeraadsvergadering ontvangen. Toch had ik geen vrede bij de gedachte dat de namen der bedoelde personen zouden openbaargemaakt worden en nam ik het voornemen mij naar mijn geachten collega Laan, die de ochtendprediking zou hebben, te be geven en hem te verzoeken de aflezing niet te doen plaats hebben. Eerst echter liep ik bij een der kerkeraads leden binnen en deelde hem mijn ontvangen indruk mede, er tevens bijvoegende dat het mij toch niet recht voorkwam de beschuldigden niet rog eerst in de gelegenheid te stellen om zich te verantwoorden. Doch deze verzekerde mij op zoo stellige wijze van de waarheid der beschuldiging dat ik. ook in aanmerking nemende dat de kerkeraad het besluit reeds genomen had, besloot er bij te berusten. Ik deed dit vooral ook onder den indruk dat ik, gelijk men zegt, zoo licht het beste van de menschen geloof en ik helaas bij ondervinding weet hoe zeldzaam in zulke gevallen de waarheid wordt beleden. Toch heb ik geen vrede bij de zaak gehad en daarom is het dat ik thans met deze openlijke ver klaring kom. Zoo spoedig mogelijk zal ik de zaak voor den kerkeraad brengen, en indien iemand ver ongelijkt is geworden, zullen wij, dit vertrouw ik, dit openlijk herstellen. Alleen hiervan houde men zich overtuigd, dat bij geen der drie predikanten noch bij den kerkeraad de begeerte of neiging bestaat om de menschen liefdeloos te bejegenen of op heerschzuchtige wijze te behandelen. Doch hiermede zal toch wel iedereen instemmen, dat onzedelijke levenswandel in de Christelijke kerk niet behoort te worden toegelaten. Met dankzegging voor de opname van dezen langen epistel, Uw dw. P. HUET. M. de Redacteur. Teneinde ieder belangstellende een juisten blik te doen slaan in zake de toren-quaestie in deze gemeente, acht ik mij verplicht deze zaak in korte trekken naar waarheid medetedeelenvooral omdat door onjuiste voorstellingen de gemoederen in beroering worden gebracht. Wie gelijk heeft Een geboren burger van Ierseke, een zich noemende mijnheer Ik, of de Weleerwaarde Heer Ds. Vermaas, Secretaris-Kerkvoogd alhier, wil ik niet beoordeelen. Ieder dezer heeren geeft zijne meening ten beste, maar hierdoor geraken wij hoe langer hoe verder van het doel. Het strooien van slecht zaad in een akker is altijd nadeelig. Onkruid woekert weliger voort dan goed zaad. Partijzucht kweeken leidt tot niets anders dan tot nadeel in iedere gemeente en vooral in eene gemeente als Ier seke, waar alles r.og in wording is en waar door eendrachtige samenwerking nog zooveel goeds tot stand kan worden gebracht. In korte woorden is de geheele torenquaestie deze Het gemeentebestuur wenscht te voorzien in eene dringende behoefte, namelijk in een uurwerk tot alge- meene tijdsaanwijzing, benevens in een klok, die bij brand, watersnood, begrafenis kermis enz. kan worden geluid. Ieder zal moeten toestemmen, dat beide zaken (klok en uurwerk) in een goed geordende gemeente tehuis behooren. Om nu aan het nuttige het fraaie te verbinden komen gemeente- en kerkbestuur overeen om tegen een der vleugels van het kerkgebouw een toren te bouwen, die zeer tot versiering zoowel van kerk als van gemeente zal dienen. De kerk schenkt tot dit doel aan de gemeente het benoodigd terrein voor dien toren geeft der gemeente een overpad naar denzelven en schenkt haar eene bijdrage in eens van 1500 gulden, teneinde voor dit bedrag het eeuwig durend recht te erlangen om ten allen tijde voor hare godsdienstoefeningen en kerkelijke huwelijks-inzegenin gen de klok te mogen luiden. Tot zoover gaat alles uitmuntend, maar nu komt de twistappel. De gemeente bouwt voor eigen rekening een toren zal dien toren ten allen tijde in goeden staat onder houden zal er een uurwerk in plaatsen benevens een alarmklok, maar wenscht dan ook als eigenares van dien toren de vrije beschikking over haar eigendom te hebben. Zij staat aan het kerkbestuur toe om ten allen tijde voor iedere godsdienstoefening, kerkelijke huwelijks-inzegening of andere kerkelijke plechtigheid de klok te mogen luiden, onder voorwaarde, dat: indien op eenig oogenblik de gemeente en de kerk beiden de klok zouden noodig hebben, de gemeente vóór ga. Dit is nu iets wat het kerkbestuur verschrikkelijk vindt. Het gemeentebestuur of de burgemeester kan, volgens kerkvoogden en notabelen, wel altijd de klok gaan luiden op tijden dat er godsdienstoefening moet worden gehouden. Of nu het gemeentebestuur ai verklaart dat men om de klok te luiden toch een grondig motief moet hebben, dat de burgemeester maar niet louter uit pleizier mag gaan luiden, niets helpt. Heeren kerk voogden en notabelen blijven bij hunne meening vol harden. Het gemeentebestuur kan natuurlijk zijn billijken eisch, om als eigenaar van toren, klok en uurwerk de vrije beschikking er over te hebben, ook niet prijs geven en op deze wijze ontstaat een strijd tusschen het gemeente- en het kerkbestuur, die niets anders dan nadeelig kan werken. Ziehier nu de torenquaestie naar waarheid geschetst. Van nadere beschouwingen wensch ik mij, als geheel boven de partijen staande, te onthouden. Het doel van dit schrijven is om een ieder in de gelegenheid te stellen zich een juist denkbeeld van deze quaestie te vormen. U bij voorbaat dankzeggende voor de plaatsing dezer regelen teeken ik Hoogachtend, Uw. dw. dienaar, D. KOELEMAN, Burgemeester van Ierseke. Wij ontvingen nog een antwoord van den heer IK aan ds. Vermaas, dat echter na deze duidelijke en zaakrijke uiteenzetting der toren-quaestie door dhr. Koeleman, overbodig wordt en dat wij daarom meenen achterwege te kunnen laten te meer omdat er in ons blad reeds veel ruimte voor de behandeling dezer zaak is afgestaan. Wij sluiten er dan ook voorloopig onze kolommen voor. Alleen vermelden wij nog, dat onze correspondent te Ierseke ons heden mededeelde, dat het kerkbestuur eeu verzoek om met heeren burg. en weth. over de oplossing der quaestie te confereeren, heeft afgewezen. Red. Kiezers te 's-IIeer Arendskerke Nogmaals zijt gij opgeroepen om ter stembus te gaan, om te verklaren wien gij als raadslid wenscht te zien optreden. Thans is de keuze beperkt tusschen twee personen, voor het minst beiden geschikt (en ge negen, dat gelooven wij van beiden wel) denkt dus eens goed na, en laat u toch door geen partijzucht verblinden. Ook wij betreuren het wel, dat bij verkiezingen, vooral van gemeenteraadsleden, de opkomst der kiezers niet talrijker is, maar gelooven toch niet dat de reden gelegen is in hetgeen de schrijver van het ingezonden stuk in dit blad van 20 April jl. te berde brengt, want dan zouden zelfs aanbevolen personen van on verschilligheid, lauwheid of nalatigheid kunnen worden beschuldigd; overdreven kieschheid zal hun toch niet beletten te stemmen. Wij veronderstellen eerder dat vele kiezers van gedachte zijnlaat de meerontwik- kelden maar uitspraak doen, want door verkeerde voor lichting kunnen wij wel eens eene nietsbeduidende keuze doen. Allen dus, die met ons belangstellen, willen wij opwekken nu althans getrouw op te komen en te stemmen op P I G T E B II A G E, die bij de eerste stemming de meeste stemmen ver kreeg en bij gelijke geschiktheid meer in het centrum der gemeente woont. VELE KIEZERS. Aan den schrijver van het ingezonden stuk in uw nummer van Dinsdag 11., geteekend «Licht", heb ik de eer mede te deelen, dat ik de noodzakelijkheid niet inzag om den naam van bedoelden opziener der visscherijen openlijk te vermelden. Ik doe dat nog niet, omdat het mij om de zaak en niet om den persoon te doen was. Stelt evenwel «Licht" of iemand anders het op zoo hoogen prijs dien naam te weten, dan verklaar ik mij bereid, door uwe tusschenkomst, M. d. R. hem te noemen. Hoogachtend Uw dienstw. Ierseke. CORRESPONDENT. Geachte Redactie! Gisteravond hield de kiesvereeniging voor «Neder land en Oranje" alhier eene vergadering, stelde can- didaten voor de Prov. Staten, maar besloot, of ver zocht den aanwezigen, de candidaten niet te noemeD. Ook met de eandidatnur van den heer J. Donner voor den gemeenteraad hulde ze zich in gelijk geheimzinnig waas. Waarom die achterhoudendheid Omdat men niet weet of de candidatuur aanvaard wordt Steekt er dan iets onteerends in voor de vereeniging zoo men daarvoor bedankt Zou het de vereeniging niet meer kwaad doen, dat ze hare keus zoo geheim houdt? Mij dunkt: Ja. 't Heeft nu al den schijn als vreest zij voor de bespreking harer candidaten, waartoe weinig gelegenheid bestaat zoo hun namen tot 't laatste oogenblik worden geheim gehouden. Goes, 23 April '86. Uw dw. dr., B. STRAATSCHANDAAL. Mijnbeer de Redacteur I Jl. Zaterdag van Ovezand naar Goes wandelende, herinnerde ik mij, alvorens 's-Gravenpolder te bereiken, de bezorgdheid van den burgemeester van laatstge noemde gemeente, die indertijd eene verordening uit vaardigde tegen het hard rijden in de kom der ge meente. Ik herdacht tevens de nauwgezetheid van den gemeente-veldwachter ten opzichte van genoemde ver ordening, waarvan de destijds processen-verbaal het gevolg waren. Men zou allicht denken dat in zulk een model-ge meente straatschandalen niet voorkomen. Doch ter waarschuwing van anderen wil ik het volgende mede- deelen Midden in het dorp (ik draafde niet, den kende aan de bovengenoemde verordening) waren eenige meisjes aan het «touwtje springen", met zulk een langen bocht, dat niemand kon passeeren. Ik wilde bedaard over het touw stappen, doch terwijl ik met éen been er over was, trok de lieve jeugd het touw op, zoodat ik voorover op de straat sloeg; men lachte mij hartelijk uit; ik ging echter bedaard voorwaarts en naar binnen om mij te laten schoonmaken. Nu geloof ik, dat de veiligheid door een straatschandaal evengoed in gevaar komt als door het hard rijden, en zou gaarne zien dat ook dit feit langs dezen weg onder des Burgemeesters aandacht viel, terwijl ik vertrouw dat de ijverige gemeente-veldwachter het noodige er aan doen zal om het straatschandaal te beletten, opdat ik en andere personen niet behoeven uitgelachen te worden. UEd. dankende voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Ovezand, UEd. Dienaar, 19 April 1886. F. SCHIJF J z. Laatste en telegraphische berichten. Iersekp. OESTERBEURS. Verkochttwijfelaars f 45 eerste soort zaaigoed 20tweede idem ƒ11 a ƒ13; derde idem 6 a ƒ8. Gevraagd voor af- steeksel 2. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden is veroordeeld: L. K., 21 j., te Kruininge, wegens beleediging van een beambte in functie, tot f8 boete, en in de kosten. Vrijgesproken zijn P. v. d. B., 70 jaar te Hulst en G. Q., 69 jaar te Middelburg, beklaagd van laster in een gedrukt en verspreid geschrift. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Dinsdag werd in de directiekeet aan den cala- miteusen Anna Friso-Polder aanbesteed, het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1887, van de aarde-, kram-, rijs-, steenglooiing- en andere werken, aan de waterkeering van bovengemelden Ca- lamiteusen Polder. Raming f2342,96. Hiervoor werd ingeschreven door de heerenP. Verburg te Kolijcsplaat, voor f2400; M. Breas te Koüjnsplaat, voor f2356; A. Van Popering te Brui- nisse, voor f2342; P. Van den Berge te Koüjnsplaat, voor f2340 en C. Bolier Gz. te Bruinisse, voor f2327. Door den eerst aanwezenden ingenieur te Breda werd Woensdag te Ter-Neuzen bij enkele inschrijving o. a. aanbesteedhet eenjarig onderhoud van de werken en gebouwen enz. aldaar en te Ellewoudsdijk, waarvoor de raming bedraagt f 2900daarvoor werd het minst ingeschreven door den heer C. Maters te Vlissingen, voor f2610. Woensdag werd te Baarland ten overstaan van notaris Mulock Houwer, verkocht voor 900 een woon huis en erf, groot 3 A. 52 c.A. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Vrijdag 23 April 1886. UVE. Barometer stand. s-3 s'!i Wind- Toestand -2 richting. ™n fcS S de lucht. g r - &1-1 s morgens 8 764 Oost. Helder. -t-14 s midd. 12 763 Helder. 18 s avonds 5 763 Helder. +17 Verwachting s Goed wéér. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Inform&tiër. 27 April, Goes, woonhuis, statieschuit, Mulock Houwer. 27 Welfertsdijk, huisraad, Pilaar. 28 Heinkenszand, meubilair, De Ronde Bresser. 28 Ellewoudsdijk, diversen, V. d. Kloes. 28 Waarde, diversen, Prins. 29 h Wemeldinge, inspan, Pelle. 29 's-Gravenpolder, huizen, hoefje en land, P. Overman. 29 Waard®, houw- en weiland, Pilaar. 29 Rilland-Bath, erfpachtsrecht, Mulock Houwer. 30 's-H. Areudsk., menbil. goederen, De Ronde Bresser. 30 h Biezelinge, meubelen enz., Gallis Merens. 80 Wissekerke, verp. land, Huvers. 30 Middelburg, paard en rijtuigen, M. Van Os. 3 Mei, \Vaarde, diversen, Pilaar. 5 Schore, diversen, Pelle. 6 's-Gravenpolder, inboedel, P. Overman. 11 Goes, herberg en schuur, P. Overman. 11 Goes, paarden, Pelle. 12 Goes, vendutie, De Vos. 13 Borsele, inspan, Pelle. 14 Kruiuinge, verp. dijken enz., Gallis Merens. 9 Juni, 's-Heer Arendskerke, hofstede, De Ronde Bresser. 10 's-Heer Arendskerke, meubilair, De Ronde Bresser. Goes, land, Pelle en Lansen Croin. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 5 Mei, Wilhelmiuadorp, onderhoudswerken, Polderbestuur. Kruiningen, onderhoudswerken polder g0jjer 8 Kruiningen, f 12 Goes, zuiveren waterleidingen, Gez worens Breede Watering. 20 Borsele, onderhoudswerken, Polders Ellewouds dijk en Borsele. Marktberichten. KRUININGE, 21 April 1886. Tarwe f 6,75 a f6,40, Rogge f5,25 a f5,Winter- gerst f 4,40 a f 4,25, Zomergerst f 4,25 a f 4,Haver f3,70 a f3,Erwten f8,at 7,alles per hectoliter. MIDDELBURG, 22 April 1886. Uit Walcheren waren de aanbiedingen van Tarwe en Witte Boonen ruim, van de overige artikelen klein. Nieuwe Tarwe met kleine vraag ter verzending prijshoudend f6,70 a f6,85 Rogge eo Wintergerstniet ter veil. Zomergerst onveranderd f4,50. Bruine Boonen in puike soort niet ter markt, noteering f 10,50 no minaal. Witte Boonen zonder handel Paardenboonen gevraagd en f 6,50 gekocht. Groene Kookerwten niet getoond. Winter-Koolzaad 1 8,40 a f 8,50 nominaal. De noteering van Oliën en Koeken is onveranderd. Versche Boter f0,92 a f 1,per Kg. Eieren per 100 stuks f 3,—. Druk F. Kleeuwens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1886 | | pagina bijlage 2