1880. N°. 49. Zaterdag 24 April. 73sle jaargang. B X J "V -CS*2jCS<£>CÏ»- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN D1TMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, -20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 23 April 1886. Het 3e concert der Goesche zangvereeniging, waarop zullen worden ten gehoore gebracht »der Rose Pilgerfahrt" van R. Schumann en Lorelei" van F. Von Hiller, zal vermoedelijk gegeven worden op Woens dag 5 Mei a. s. Aangezien echter een der solisten, van wier mede werking men zich verzekerd had, bericht heeft dien dag niet te Goes te kunnen optreden, is bet mogelijk dat de datum der uitvoering nog gewijzigd wordt, wanneer dit ten minste kan met het oog op den aan staanden verbouw aan de kasteleinswoning der Sociëteit V. O. V. Met ingang van 1 Mei e. k. wordt verplaatst van Vlaardingen naar Hansweerd de commies-verifica teur bij 's Rijks Belastingen de heer G. Minderman. Rechtszaken. In de zitting van Woensdag der Middelb. Arrond.- rechtbank werd door mr. Jacobse Boudewijnse conclusie van eisch genomen in zake C. C. v. d. Brink, zonder beroep, wonende te Middelburg, contra D. P. Dominicus, in hoedanigheid van burgemeester der gemeente Krab- bendijke en als zoodanig die gemeente vertegenwoor digende, voor wien mr. J. G. De Witt Hamer te Goes als procureur optreedt. Eischer was indertijd in zijne hoedanigheid van gemeente-ontvanger van Krabbendijke belast geweest met het doen van alle betalingen, die ten laste kwa men der gemeentekas. Zoodoende had hij, wanneer die kas de daartoe noodige fondsen niet inhield, uit eigen middelen uitschotten gedaan, voornamelijk ten behoeve van hel burg. armbestuur en wel tot een gezamenlijk bedrag van 1422,40. Aangezien na het ontslag van den eischer uit zijne voornoemde betrekking, vanwege het gemeentebestuur de door den eischer destijds, ten behoeve der gemeente, ingevolge art. 109 gemeentewet gestelde borgtocht, bestaande in inschrijvingen op de grootboeken N. S., voor een nominale waarde van negenhonderd gulden is gerealiseerd, zijnde de reëele waarde ten tijde der realisatie 66 ten honderd, is de gemeente uit dien hoofde, volgens eischer, hem bovendien schuldig/ 600,23 makende met bovengenoemde som een totaal bedrag van ƒ2027,63. Volgens bewering der gemeente is eischer daaren tegen aan haar ƒ1347,50 schuldig, zoodat hij van de gemeente te vorderen zou hebben 680,12%. Daar het gemeentebestuur, niettegenstaande vele min nelijke aanmaningen en na behoorlijke sommatie, steeds nalatig blijft het verschuldigde te voldoen, verzoekt eischer de rechtbank den gedaagde te veroordeelen om aan hem, eischer, tegen behoorlijk bewijs van kwijting, die 680,12% te betalen met bijrekening van interessen, gerekend tegen 5 pet. van af den dag der sommatie tot aan de geheele voldoening, met veroordeeling tevens van den gedaagde q. q. in de kosten van het geding. Voor de verdere behandeling is eene remise van 14 dagen toegestaan. (Af. Ct.) Het cassatieberoep van Mevr. Bulkley zal Woens dag den 5den Mei voor den Hoogen Raad worden behandeld. Gisteren stond voor het Gerechtshof te 's-Gra- venhage terecht de smid G. B. uit Vlissingen, wien een achttal valschheden en het gebruikmaken van de vervalschte bescheiden worden ten laste gelegd. Hij was indertijd werkzaam aan de fabriek der maatschappij »De Schelde" te Vlissingen, toen in April 1882 door de werklieden werd opgericht een onderling zieken en ondersteuningsfonds, waarvan hem het penningmees terschap werd opgedragen. In die betrekking moest hij de contributiën van de leden ad 5 cent per week ontvangen, de ziekengelden uitkeeren, maar ook het meerdere bedrag boven de 10, dat nauwelijks in kas overbleef, beleggen bij de spaarbank tot Nut van 't al gemeen; de ingebrachte gelden werden dan in een spaarbankboekje aangeteekend. In het vorige jaar had besch. op verschillende datums geldelijke bedragen in de spaarbank moeten inbrengen, doch hij voldeed niet aan die verplichting. Hij behield de gelden voor zich, maar deed tevens aanteekening in het boekje om het te doen voorkomen alsof hij aan zijn plicht volkomen had voldaan. Toen bij gebrek aan werk besch. en andere werk lieden van de fabriek ontslagen werden, en dus ook zijn penningmeesterschap ophield, durfde hij met het bewuste spaarbankboekje, daar eene uitkeering aan al de leden moest plaatshebben, niet voor den dag komen. Hij vroeg daarom aan het bestuur der bank een dupli caat, hetgeen hem werd verstrekt, maar dat toch niet belette dat zijne oneerlijkheid aan het licht kwam. Besch. bekende uit geldgebrek te hebben gehandeld. Adv.-gen. mr. Bijteveld, die in de behoeftige omstan digheden en het onbesproken gedrag van besch. ver zachtende omstandigheden zag, eischte eene veroordee ling tot 1 jaar celstraf en 16 boeten van 50. De verdediger, mr. Smissaert, wees het hof op eenige verzachtende omstandigheden. Buitenlandsch Overzicht. Het voorstel van Engeland om aan Griekenland een termijn te stellen is aangenomen en die termijn op 10 dagen gesteld. Wat er echter na verloop van dien termijn zal geschieden is nog niet zeker. Men beweert wel, dat dan aan Turkije verlof zou gegeven worden om den oorlog tegen Griekenland te beginnen, maar dit zou een partijtrekken zijn vóór den muzel man en tegen de Christenen dat van de mogendheden moeielijk kan verwacht worden. Er bestaat daarom meer uitzicht op eene blokkade door de thans 87 schepen sterke internationale vloot. Het is echter nog geheel onzeker, wat de toekomst brengen zal, vooral nu uit Athene gemeld wordt dat gisternacht de Turksche en Grieksche voorposten op de grenzen bij St. Elias gedurende een half uur ge weerschoten gewisseld hebben. Lord Spencer, de gewezen Onderkoning van Ierland, heeft in eene te Newcastle gehouden meeting het woord gevoerd. Hij ondersteunde met warmte de staatkunde van Gladstone betreffende Ierlandhij verklaarde, dat het eenig middel om den vrede te herstellen bestaat in het volgen eener verzoenende politiek, en het volkomen opgeven van dwangmaat regelen. Hij was overtuigd, dat de Iersche afgevaar digden geenszins aansprakelijk zijn voor de misdaden en vergrijpen, welke in Ierland gepleegd zijn, en ge loofde dat de vertegenwoordigers in het Iersche Par lement trouw hun plicht zouden vervullen. Ook de uitgetreden Minister Chamberlain heelt ge sproken, en wel te Birmingham. Hij verklaarde zich nadrukkelijk tegen het wetsontwerp op den aankoop van grond in Ierland, doch zijn verzet tegen de voor dracht op het Iersch bestuur is voorwaardelijk. Indien de Regeering zich verbindt tot aanneming der amen dementen om Iersche vei tegenwoordigers in het keizer lijk Parlement toetelaten, en indien zij aan de provincie Ulster een bijzondere vergadering toekent, zal het hem een genoegen zijn het wetsvoorstel te ondersteunen. Anders zal hij er zich ronduit tegen verzetten. De Egyptische Regeering heeft besloten met de op standelingen van Soedan te onderhandelen en aan de Engelsche Regeering voorgesteld, dat deze de onder handelingen namens den Kh- dive voeren zou. Volgens een telegram uit Kaïro, heeft de Engelsche Regeering dat voorstel aangenomen en zal zij eerlang zulk een onderhandelaar als haar vertegenwoordiger naar Wady- Halfa zenden. Gemengde Berichten. Onder de vele geschenken, dhr. P. Janse te Schore op zijn zilveren ambtsfeest vereerd, verdient ook nog vermeld te worden eene briefkaart, waarop in sierlijk met de pen vervaardigd schrift tusschen dito gemaakte figuren een zegenwensch aan den jubilaris stond uit gedrukt. Het andere was een net geëncadreerde schilderij, waarin, eveneens met de pen gedaan, in prachtige letters geschreven stond: Ter gedachtenis aan den 20 April 1886. Het eerste was een geschenk van zijn vriend P. Kwekkeboom van Arnemuiden, het tweede van A. Nugteren te Rijsoord. Als een bewijs voor den tact van den burgemeester van Enschede om met de lui om te gaan en voor zijn persoonlijken invloed deelt de Zutph. Ct. het volgende mede: Op de voorlaatste socialistenvergadering vroeg de burgemeester aan een arbeider naast hem om een weinig vuur voor zijne sigaar. Deze gaf hem dit. Een arbeider achter hem fluisterde zijn makker in: «Flauwert, dat je bent, om den burgemeester wat te geven." De heer Van der Zee deed alsof hij niets gehoord had, maar toen zijne sigaar nog niet goed branden wilde, keerde hij zich eensklaps om en vroeg aan den spreker van zooeven: «Mag ik asjeblieft een beetje vuur van je hebben 7" Onmiddellijk werd hem de sigaar overhandigd. Hij stak de zijne aan, en zeide onder het teruggeven, terwijl hij den man spottend aanzag: vlij bent toch ook een flauwe vent!" Onthutst en beschaamd keek de man voor zich. Een der te Made door den dollen hond gebeten personen zal te Parijs zich aan de inenting tegen de hondsdolheid onderwerpen. De schade, door een ontrouwen gemeenteambte naar aan de stedelijke kas te Amsterdam toegebracht, ad ƒ45,362, is Woensdag vergoed. De gemeente lijdt dus geen schade. De gemeente-gasfabriek te Bergen-op-Zoon heeft over het afgeloopen dienstjaar eene winst gemaakt van 20,000. Dientengevolge is in den gemeenteraad het voorstel gedaan, den prijs van het gas te ver minderen. Bij de verkooping van linnen enz. uit de nalaten schap van jonkvr. Snouck van Loosen te Enkhuizen is o. a. een Gobelin karpet, waarop de intocht van Jacoba van Beieren, verkocht voor ƒ1000. Aan den postbode van de route Gorinchem Herwijnen is eene driewielige velocipede met een daaraan verbonden mand verschaft. Met goed gevolg heeft de bode reeds den eersten tocht met deze snelmachine volbracht. De gedoode honden, die van Geertruidenberg en van Made tot onderzoek naar de Veeartsenijschool te Utrecht werden opgezonden, zijn beide verklaard aan dolheid te hebben geleden. Ook te Streefkerk is door den districts-veearts een geval van hondsdolheid aangewezen. Bij verscheidene ingezetenen in Den Bosch ver voegde zich eene juffrouw, voorgevende eene onder wijzeres uit Indië te zijn en 2000 tractement te hebben. Zij beweerde eene dochter van een kapitein te zijn, en gaf hoog op van haar groot fortuin. Na twee dagen en nachten gastvrijheid bij eene familie te hebben genoten, vroeg zij geld ter leen, dat haar ook goedwillig verstrekt werd. Hare handelingen wekten echter achterdocht, en na informatie bij den commis saris van politie werd zij ontmaskerd en bleek zij eene naaister uit Nijmegen te zijn, eene sluwe oplichtster, die reeds herhaalde malen veroordeeld is geweest. Maandagmiddag werd het hoofd der gemeente Zwolle op helderlichten dag in een der straten van het centrum der stad door eenige personen aangerand. Of hier gedacht moet worden aan eene oude veete der socialistische woelingen van het vorige jaar te Zwolle, dan wel aan dronkenschap, dit zal door de bevoegde macht wel onderzocht worden. AmstCt.) Door drie colporteurs van Recht voor Allen en door een paar vrouwen, die gewoon zijn de volksver gaderingen bij te wonen, is Woensdagnacht te ruim half drie bij de politie te Amsterdam ingebracht de bekende socialist Jacobus De Zwart, die in beschonken toestand verkeerende, in de Prinsengracht te water ge sprongen, maar door een hunner, die hem nasprong, gered was. Men voorzag hem van droge kleeren. Een 2de luitenant der artillerie, gedetacheerd bij de 1ste afd. der krijgschool, had dezer dagen te Breda op het terrein, voor de harddraverijen van Maan dag a. s. bestemd, waar hij de baan bereed, vlak bij de tribune een hindernis doen plaatsen, teneinde zijn paard in het springen te oefenen. Bij een der sprongen had genoemde luit. liet ongeluk van bet paard te storten en met zijn gezicht tegen de tribune te komen, hetwelk eenigszins ontveld was. Bij zijn val had hij echter ook een trap van het paard bekomen, hetwelk hem het loopen belette, zoodat hij met een brancard naar het hospitaal moest vervoerd worden. Gelukkig kon men daar spoedig constateeren, dat de trap weinig te beteekenen had, zoodat genoemde luitenant binnen weinige dagen het hospitaal weder zal kunnen verlaten. Mevrouw van der Smissen is Woensdagochtend te 7'4 uur gebleven in eene flauwte, welke zij tenge volge van de buitengewone zwakte, nog toegenomen door eene complicatie van ontsteking van het borstvlies, niet heeft kunnen doorstaan. De bekende Engelsche duiker, kapitein Stevens, is van de Canarische eilanden teruggekeerd met een waarde van ruim een millioen gulden, aan goud, welke schat 153 voet diep begraven lag en afkomstig was uit het voor twee jaren vergane Spaansclie schip «Al fonso XII". Men zegt dat de ex-keizerin Eugenie met een proces wordt bedreigd, door een jonge vrouw, die voorgeeft haar dochter te zijn. Haar aangenomen vader, een Corsicaan, voert het proces in haar naam. Zij is inmiddels in een klooster gegaan. Zij, die haar hebben gezien, bewerea dat zij sprekend op de Keizerin gelijkt. Achthonderd tramwegbeambten te New-York staakten weder den arbeid, naar aanleiding van het bevel, daartoe gegeven door de vereeniging van am bachtslieden, waartoe zij behoorden. Laatstgenoemde eischte de afdanking van eenige trambeambten, die geen lid van de vereeniging zijn. De Tramwegmaat schappij weigerde dit. De vereeniging dreigt nu met een geheele werkstaking der tram wegbeambten in New-York, tenzij de Tramwegmaatschappij toegeeft. De politie, die de tramwagens en tramstations bewaakt, is versterkt. Woensdag omvatte de strike 20 lijnen en 9000 man. Donderdag gaven de werkstakers, die inzagen, dat zij te ver waren gegaan alle lijnen weder vrij, behalve die van third avenue, waarover het ge schil is ontstaan. Eene belangrijke werkstaking begon mede op den Ohio-spoorweg en dreigde zich uit te breiden. Een merkwaardig geval van latent leven bij een visch. Den 18den November ontving de vischhan- delaar Heydendare, te Parijs, uit Gouda eene groote bezending visch, die in ijs was verpakt. De visschen konden niet later dan den 16den, waarschijnlijk echter den 15den, ingepakt zijn. Bij het ontpakken bemerkte men aan een der visschen eene flauwe beweging van de kieuwen. Men plaatste daarop den visch in frisch water in een vat, en eenige uren later was het dier weder geheel in zijn normalen staat en zeer vlug. Het werd door den heer Haydendare naar het aquarium gezonden, waar het nu is te zien. Het is een dier van ruim 2 voet lengte. Hier heeft men dus te doen met een visch, die meer dan 48 uren uit het water is geweest (waarschijnlijk 3 etmalen), zonder bijzondere zorg verpakt was. tusschen doode visschen en stukken ijs over 280 mijlen vervoerd is en levend overkwam. Men mag wel aannemen, dat de temperatuur van November in dit geval gunstig is geweest voor het behoud van het leven. De reden, dat vele oesters aan hare bestem ming niet voldoen, ligt hierin dat zij, behalve den mensch, nog twee bijzonder roofzuchtige vijanden heb ben. De een, Asterias Forbesti genaamd, nadert de oester, plaatst zich op de schaal en scheidt een vloei stof af, die de oester zoo verzwakt dat zij alle kracht om hare schaal gesloten te houden, verliest, waarop zij door den vijand in alle gemoedelijkheid verslonden wordt. Een troep van die dieren kan in een nacht een geheele oesterbank vernietigen. Het ergste is, dat er geen middel tegen den vijand bekend is, of 't moest bestaan in de aankweeking van een weekdier, dat de Asterias nog beter smaakt. De tweede roover heet Eurosalpinx. Deze boort met verrassende snelheid eene opening in de oesterschaal en zuigt de bewoon ster daarna op. Dr. Davidoff meldt uit Smolensk, dat de 16 dooi den dollen wolf gebeten Russen uit Parijs in welstand daar zijn teruggekeerd en dat zij vol dankbaarheid zijn over de behandeling van prof. Pasteur. Er zijn weer drie Arabieren uit Algerië aangekomen om zich onder behandeling van Pasteur te stellen. Ook twee Londensche politie agenten, die door een dollen hond werden gebeten, bevinden zich onder zijn patiënten. De werkstakingen in België breiden zich weer uithet getal werkstakers te Charleroi is thans weder tot 2400 geklommen. Die van Jumet hebben besloten een petitie tot den Koning te richten. Het is bekend, dat wanneer men eene werk plaats betreedt, waar vele dynamomachines in werking zijn, men goed doet, door zijn horloge buiten te laten, daar dit gemakkelijk magnetisch wordt en gaat stil staan. Eene dame, die onlangs een electrisch atelier bezocht, had deze voorzorg ook genomen en was zeer verbaasd, toen haar horloge, nadat zij dit weer bij zich had gestoken, toch bleef stilstaan. Uit een on derzoek bleek, dat de stalen veeren van het corset der dame magnetisch waren geworden en aldus invloed uitoefenden op het horloge. Spelden in grootte en vorm, zooals wij thans gebruiken, zijn uitgevonden te Neurenberg, in 't begin der !6e eeuw en in zwang gebracht in dien tijd. Hetgeen deze tak van nijverheid thans beteekent, laat zich hiernaar beoordeelen. Dagelijks vervaardigt men in Engeland 54 millioen stuks spelden, in Fiankiijk 20 en 4 millioen in andere Staten van Europa. Berekent men het aantal bewoners van Europa op 340 millioen, dan verbruikt gemiddeld genomen ieder hunner vier spelden per dag. De bekende scheikundige Stöckhardt heeft na nauwkeurige onderzoekingen geconstateerd dat de aard appelen bevatten aan zetmeel in Augustus 10 percent, in September 14, in October 15, in November 16, in December 17, in Januari 17, in Februari 16, in Maart 15, in April 12 en in Mei lOpercent. In Juni en Juli wordt de hoeveelheid zetmeel nog minder, en de aardappel heeft dan nauwelijks nog eenige voe dingswaarde. Volgens een telegram uit Odessa is het bericht betreffende het in de lucht vliegen met de geheele equipage van het met petroleum geladen stoomschip «Neelatan", geheel onwaar.

Goessche Courant | 1886 | | pagina bijlage 1