1886. N°. 48. Donderdag 22 April. 73ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Wobnsdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOBS, 21 April 1886. In de M. Ct. komt het volgende bericht voor «Uit Goes schrijft men ons In de gisterenmorgen alhier gehouden godsdienst oefening deelde de heer Chr. Laan aan zijne hoorders mede dat twee lidmaten der herv. gem. wegens on zedelijkheid zijn gecensureerd. Spreker voelde zich verplicht de namen openlijk te noemen, opdat de ge meente hen in 't gebed zou kunnen gedenken. Deze bekendmaking der namen werkt misschien gun stig, maar is deze wijze van handelen gewettigd en overeen te brengen met de christelijke liefde vraag ik op mijn beurt." Ter aanvulling kunnen wij hieromtrent melden, dat ds. Laan de namen der gecensureerden mededeelde op last van den Kerkeraaduit wiens naam de censuur is opgelegd en al is het ook geen vast gebruik de namen aan de gemeente medetedeelen, het bovenbe doelde is toch geenszins een op zichzelf staand feit. Het vond dan ook minder zijn grond in gebrek aan christelijke liefde dan wel in eene in het oog van den Kerkeraad noodzakelijke verzwaring van straf, waartoe de Kerkeraad bevoegd is, aangezien herhaalde ver maningen en waarschuwingen ten opzichte van bedoelde personen niet hadden mogen baten. Voor het overige gelooven wij niet, dat het tot dus verre gebruik was om over dergelijke straffen, die een geheel kerkelijk-huishoudelijk karakter bezitten, in de courant te schrijven. Wij namen het bericht dan ook alleen over om deze toelichting eraan te kunnen toe voegen, aangezien het eenigszins den schijn had alsof bij ds Laan gebrek aan Christelijke liefde werd ver ondersteld. Bij K. B. is aan .den 2den luitenant bij het 2e bataljon rustende schutterij in Zeeland dhr. J. Flohil eervol ontslag verleend. Rilland-Bath. De onlangs voltooide spui-inrichting aan de zelf-registreerende peilschaal te Bath blijkt goed te voldoen en aan haar doel te beantwoorden. Door eenige spuiingen werd de verstopte toeleidings- buis van zand gezuiverd, terwijl in de vorige week het registreer-werktuig in het gebouwtje is geplaatst geworden. Na tal van jaren en veel tegenspoed is deze kostbare inrichting thans geheel voltooid opgeleverd. Schore. Voor onze gemeente was 't gisteren een feestdag in optima forma. Vijf-en-twintig jaren geleden werd het hoofd onzer openbare school de heer P. Janse hier als zoodanig benoemd en wie van onze feestvreugde getuige was geweest, had niet behoeven te vragen of men zijne werkzaamheid waardeerde. Allerwege waaide het dundoek, eerebogen waren voor het schoolgebouw en de onderwijzerswoning opgericht, de school was van binnen gedecoreerd en gefestoend, van buiten met groen en bloemen getooid, kortomSchore was op z'n Zon dags. Evenzoo de bewoners, wier schoolgaande kinderen des morgens werden onthaald op chocolade met koekjes. Tal van vrienden en belangstellenden kwamen den heer Janse hunne gelukwenschen aanbieden. De ge meenteraad met den burgemeester aan 't hoofd maakte zijne opwachting en schonk hem een zilveren inktpot met dito briefweger. EeDe commissie uit de burgerij maakte hem bezitter van een prachtvol mahoniehouten schrijfburau, uit vrijwillige bijdragen der ingezetenen aangeschaft. Eene deputatie uit het onderwijzersge zelschap oKrabbendijke", van welk gezelschap dhr. Janse president is, bood hem bjj monde van den heer De Korte eene fraaie groote hanglamp aan. De leer lingen gaven hun onderwijzer een leuningstoel cadeau, benevens andere geschenken oud-leerlingen zonden hun portret en eene schoone marmeren pendule, zelfs de brievenmail (de jubilaris is ook brievengaarder) was beplakt en bekranst. De feestgenooten vereenigden zich in het school lokaal, alwaar hun een gul onthaal wachtte. De zang- vereeniging «Ai wat lieflijk is en welluidt" bleef niet in gebreke haren president, den held van den dag, te complimenteeren en schonk hem 6 stoelen. Daarna overhandigde zijne eebtgenoote hem een door haar vervaardigd vaandel voor de zangvereeniging als blij vende herinnering aan dit feest. Toepasselijke liederen werden gezongen en in eene verheugde stemming nam men deel aan een keurig collation dat den gasten in 't schoollokaal werd aan geboden. Vele toasten werden ingesteld, waarvan de afzon derlijke vermelding ons te uitvoerig zou doen worden, doch waarvan wij als resumé kunnen zeggen, dat ze allen getuigden van warme toegenegenheid, kameraad schap en waardeering. Mochten allen, die belang stellen in het openbaar onderwijs, getuige geweest zijn van dit samenzijn, en gehoord hebben die eenvoudige doch treffende taal van den burgervader, die uit naam der gansche ge meente aan al de aanwezigen mededeelde, hoezeer zij hunnen onderwijzer hoogachten, zijn streven waar- deeren en iedereen op het hart drukte, om met hem zooveel mogelijk het openbaar onderwijs te steunen en daardoor de beschaving en verlichting te bevorderen. De onopgesmukte doch belangwekkende toespraak vond weerklank bij allen en het waren vooral de aan wezige hoofden van scholen, die van hunne erkente lijkheid blijk gaven, door bij monde van een hunner, den burgemeester dank te zeggen voor de welwillende woorden zoo even geuit. Behoeven wij te zeggen, dat de jubilaris niet in staat was, alles en allen te beantwoorden dan met een kort woord of een handdruk Het feest strekt.èn den jubilaris èn de gemeente Schore tot eerden eersten omdat hem zooveel liefde en dankbaarheid werd waardig gekeurd, de laatste, omdat zij daardoor bewees den arbeid en de plichts betrachting van een goed onderwijzer [dankbaar te waardeeren. Laat in den avond scheidde men, en ieder nam den indruk mede: de verhouding tusschen gemeente en hoofd der school alhier, laat niets te wenschen over. Dat het overal zoo kome! Middelburg. In de gisterenavond gehouden vergade ring der liberale kiesvereeniging «Eendracht maakt macht" was het eerst aan de orde het stellen van candidaten voor het lidmaatschap der Prov. Staten tengevolge der a. s. periodieke aftreding. De aftredende leden J. G. Lantsheer, J. H. Snijders en D. A. Dronkers werden bij acclamatie weder candidaat gesteld. Tegenover den aftredenden heer dr. J. Van der Beke Callenfels zal de vereeniging den heer F. G. Sprenger te Middelburg aanbevelen. Wat eindelijk het vijfde aftredende lid, W. A. graaf Van Lijnden, aan gaat, tot dezen had het bestuur der kiesvereeniging, met toezending van een exemplaar der statuten, de vraag gericht, of hij zich met die statuten kon ver eenigen en of hij eene candidatuur der vereeniging zou aannemen. De heer Van Lijnden had geantwoord, dat hij niet kon instemmen met de statuten, omdat deze voorschreven dat de leden der kiesvereeniging tot dé liberale partij moeten behooren, en dat hij de tweede hem gedane vraag onbeantwoord kon laten, omdat de vereeniging volgens de statuten in sommige gevallen bij het stellen van candidaten meer op zelfstandigheid, kunde en eerlijkheid, dan op staatkundige denkwijze kan letten; hij zou iedere candidatuur aanvaarden, die hem niet bond aan een programma. Daar uit dit schrijven bleek, dat de heer Van Lijnden niet tot de liberale partij behoort, maar evenzeer was afteleiden, dat hij zich niet bij de anti-revolutionnaire partij aansloot, stelde het bestuur, lettende op de groote waarschijnlijkheid, dat een tegenover den heer Van Lijnden geplaatste candidaat, échec zou lijden, voor gebruik te maken van de bij de statuten verleende bevoegdheid, om tegenover dien heer geen candidaat aantebevelen. De vergadering vereenigde zich met dit besluit, zoodat voor de vijf openvallende plaatsen de vereeniging vier candidaten stelt. Daarna werd behandeld de van het bestuur der Liberale Unie uitgegane inleiding tot de behandeling van eenige vraagstukken van sociale wetgeving. De kiesvereeniging vereenigt zich met de algemeene strek king dier inleiding; zij is derhalve van meening, dat het op den weg der liberale partij ligt, de onderwer pen, die in het bijzonder betrekking hebben op den tegenwoordigen toestand der arbeiders en op hunne verhouding in de maatschappij, meer dan tot dusver aan de orde te brengen, en dat het hoofdbestuur der Unie daaromtrent zooveel mogelijk onderzoek behoort te doen, opdat de kiesvereenigingen te zijner tijd na behoorlijke voorbereiding hare meening omtrent dit gebied van wetgeving kunnen uitspreken. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer G. A. Loeff naar Amsterdam, werd tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering der Liberale Unie bij vierde stemming gekozen de heer J. J. II. Doorenbos, die de benoeming aannam. Eindelijk vestigde de heer K. J. A.rG. baron Collot d'Escury, burgemeester van Boschkapelle, de aandacht op de pensioenvereeniging voor werklieden, en beval het waarborgfonds dier vereeniging Voor bijdragen aan. De vergadering ging daarop over in eene beslotene, waarbij de pers werd geacht, niet tegenwoordig te zijn. Brouwershaven. Maandagavond had hier de vergade ring plaats der afdeeling Brouwershaven, Zonnemaire en Duivendijke van de centrale liberale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Zieriksee. Punt I van de agenda was de verkiezing van vijf afgevaardigden ter centrale vergadering. Als zoodanig werden door de 27 tegenwoordig zijnde leden gekozen de heeren T. Gast, J. De Kater, J. A. Bolle, J. Lopse Hokke en D. Hokke Dz. In de tweede plaats werden candidaten besproken voor het lidmaatschap der Prov. Staten. De aftre dende leden, de heeren Fokker, Van der Vliet en Van der Have, werden met nagenoeg algemeene stem men opnieuw candidaat gesteld. Door dhr. J. Lopse Hokke werd voorgesteld, om bij genoemde heeren aantedringen op het inspannen hunner krachten ter verkrijging eener subsidie-garantie voor een tram BrouwershavenBrabant, voor het geval nl. dat eens weder concessie mocht worden aangevraagd. Naar aanleiding hieTvan ontspon zich een breede discus sie over tarief- en diensturen der spoorboot. Er werd geklaagd, dat deze boot bij wintertijd zoo verbazend vlug ijstarief invoerde en dat de diensturen maar al te weinig correspondeerden met de uren van vertrek der treinen te Goes. De bovengenoemde commissie nam op zich, dit punt bij de centrale vergadering ter sprake te brengen. Op de vraag van een der leden, hoe het kwam, dat men in deze afd. niets hoorde van de bespreking van het advies der liberale unie in zake het sociale vraagstuk antwoordde de voorzitter, dat de afd. noch voor zich zelve noch als deel der centrale kiesvereeni ging tot de unie behoorde, en dat de afd. Zieriksee slechts als zoodanig lid der unie was. Wel wilde het bestuur in overweging nemen, of er kans en moge lijkheid zou bestaan om de zaak tot een punt van discussie te maken. HH. MM. de Koning en Koningin zijn voornemens reeds midden Mei van het Loo da reis naar Wildungen aan te nemen. Tegenover de geruchten, volgens welke de K a b i - nets-crisis zou eindigen met het aftreden van het tegenwoordig Bewind, meent het Dagblad de stellige verwachting te kunnen uitspreken, dat Z. M. de Koning het verzoek om ontslag der Ministers niet zal aan nemen. Maandagnamiddag werd een Ministerraad gehouden. Naar men verneemt, is door de verschillende districts-veeartsen dezer dagen een schrijven ontvangen van den Minister van binnenl. zaken, ver zoekende bij eventueel voorkomende gevallen van honds dolheid de cadavers op te zenden naar de veeartsenij school te Utrecht. Bij Kon. besluit is ingetrokken de benoeming van den ontvanger der dir. bel. en ace. C. R. J. Bentfort te Aardenburg c. a., bij Zr. Ms. besluit van 16 Nov. 1885, tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Weert c. a.en zijn benoemd tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Weert c. a. T. G. V e r s f e 11, ontv. der dir. bel. en acc. te Domburg c. a.; der dir. bel. en acc. te Domburg c. a. C. R. J. B e n t- fort, ontv. derzelfde middelen te Aardenburg c. a. Voorts is benoemd tot adjunct-controleur te Maas tricht H. W. J. Callenfels, ontv. der invoerr. en acc. te Vlissingen. Door de heeren Buma en Van Diggelen is weder aan de verschillende autoriteiten een circu laire verzonden betreffende de afsluiting en droog legging der Zuiderzee. Daarbij is gevoegd een ontwerp der statuten voor een op te richten «Zuiderzee-ver- eeniging." In een vergadering, op Woensdag 28 April a. s. te Amsterdam te houden, zullen de statuten worden overwogen en zoo mogelijk vastgesteld, terwijl dan tevens een algemeen bestuur kan worden be noemd. Aan de ontwerp-statuten ontleent de Zw. Ct. het volgende De Zuiderzee-vereeniging is gevestigd te Amsterdam en wordt aangegaan voor den tijd van 29 jaren. Het doel der Vereeniging is het doen instellen van een volledig en grondig (technisch en financieel) on derzoek naar de wijze waarop en de middelen waar door een afsluiting (mede ter voorbereiding eener latere geleidelijke drooglegging) van de geheele Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerzee, wenschelijk en uitvoerbaar is. De kosten van dit onderzoek worden gedragen door de Vereeniging. De Vereeniging tracht de noodige gelden te vinden uit de contributie der leden en door andere middelen die daartoe kunnen strekken. De leden der Vereeniging betalen bij hun toetreding en verder bij den aanvang van elk dienstjaar een con tributie van vijf gulden. Telken jare in Oct. wordt te Amsterdam een alg. vergadering gehouden. Gelijk gemeld is, werd bij Kon. besluit bepaald, dat het zegelrecht op effecten met 1 Juni a. s. ir. werking treedt. Van dit tijdstip af zijn dus alle effecten, die tot nogtoe niet zegelplichtig waren, aan zegelrecht onder hevig. Het recht bedraagt 5 cent van iedere 50 gulden van het nominaal kapitaal. Het wordt berekend over ronde sommen van f50 tot een bedrag van f250; van f250 tot een bedrag van f 500, en van f 500 voor bedragen boven de f5000. Indien geen kapitaal is uitgedrukt, wordt het 20 voud van de rente daarvoor genomen. Van oprichters- aandeelen, restantbewijzen, actions de jouissance en derg. wordt het zegelrecht berekend naar de oppervlakte van 't papier. Het evenredig recht vermindert tot op een vijfde als men zijn stukken binnen 6 maanden na het in weiking tieden der wet (dus voor 1 Dec. 1886) in levert, en tot op de helft, als men ze na 6, doch binnen 9 maanden (dus tusschen 1 Dec. 1886 en 1 Maart 1887) inlevert. Een boete van 100 maal het niet betaalde recht, en van minstens f100 is verschuldigd door hem, die niet behoorlijk gezegelde stukken in omloop brengt, en door hem, die niet behoorlijk gezegelde stukken niet binnen 8 dagen na ontvangst laat zegelen. Binnen- landsche, naar vroegere wetten zegelplichtige effecten, die niet behoorlijk gezegeld zijn, kunnen binnen 6 maanden, na 't in werking treden der wet, zonder boete tegen het verschuldigde recht worden gezegeld. Thans zijn de noodige bepalingen uitgevaardigd voor de uitvoering der wet. De laatstbedoelde binnenlandsche effecten worden gezegeld door de ontvangers der regis tratie en van het zegel, die voor quitantie teekenen. De zegeling der andere effecten voor verminderd recht geschiedt bf met den natten zegelstempel op alle kan toren van het buitengewoon zegel, èf met een plakzegel. Het plakzegel is verkrijgbaar aan alle kantoren der registratie- en der successierechten, te beginnen met 24 Mei a. s. Het plakzegel is zwart, en het volle be drag van het recht staat daarop vermeld, met aan wijzing echter, in roode letters, dat slechts 'ls of van dat bedrag betaald is. Het wordt in zijn geheel, gaaf en ongeschonden, zooals het van rijkswege wordt uitgegeven, op de eerste bladzijde van het effect, zoo veel mogelijk bovenaan vastgeplakt, zonder dat papier of eenige andere stof tusschen het effect en het plak zegel aanwezig zij. Het wordt na vastplakking door of namens den ontvanger der registratie- of successie rechten afgestempeld, de met van het recht be taalde binnen 6 maanden na het in werking treden der wet en de met van het recht betaalde binnen 3 maanden daarna. Deze zegeling met plakzegel kan geschieden aan alle kantoren van de registratie of successierechten, of ook door belanghebbenden zelf. In dit laatste geval kan de afstempeling geschieden, op schriftelijk verzoek der belanghebbenden en voor zoover de dienst dit toelaat, ten huize der belanghebbenden, tegen vooruitbetaling der kosten van verplaatsing. Zijn de betrekkelijk het gebruik van het plakzegel vastgestelde voorschriften niet alle nagekomen, dan wordt het stuk beschouwd alsof het niet gezegeld ware. Ten aanzien van de zegeling van het papier bestemd voor effecten, die na het in werking treden der wet binnen het Rijk opgemaakt worden, blijven de thans bestaande voorschriften van kracht. Buiten het Rijk of in de Overzeesche bezittingen van het Rijk opge maakte effecten, die niet behoorlijk gezegeld zijn binnen negen maanden na het in werking treden der voor melde wet, kunnen alleen gezegeld worden aan alle kantoren van het buitengewoon zegel met den natten of den drogen zegelstempel. (Vod.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Sluis ds. J. Ossewaarde te Doeve ren c. a. Bedankt voor het beroep naar Steenwijkerwold door ds. L. M. Van Noppen te Wijnjeterp. Van de 14 leerlingen der vierde klasse van de Rijks-Normaallessen alhier, die van directeur en les gevende onderwijzers toestemming hadden gekregen om aan het examen voor onderwijzer en onderwijzeres deel te nemen, verwierven 13 de akte. Bovendien heeft één leerling der vierde klasse op eigen risico examen gedaan (hij moet in Mei a. s. als milicien in dienst). Ook deze verwierf de akte. Slechts weinige Normaallessen zullen op zulke gun stige resultaten kunnen wijzen. Akte-examens in Zeeland. Gisteren werden ge ëxamineerd 8 aspiranten, die allen slaagden, nl. de heeren J. M. Thiel, W. Timmermans, G. Den Toom, A. P. Varel en J. Van der Vlugt, allen te Middelburg, L. De Vries van Zieriksee, R. Van der Welle van Terneuzen en C. Westmaas van Scherpenisse. Vrijdagavond werd eene algemeene vergadering gehouden van de Stuiversvereeniging «de school met den Bijbel", in de Schotsche Zendingskerk te Amster dam. Men schrijft daarover het volgende aan het Handelsblad De vergadering werd door den voorzitter, den heer Wormser, met het lezen van Ps. 111 geopend, waarbij hij in gebed voorging, daarna zong de vergadering Ps. 139, laatste vers: (N.B.!) «Doorgrond me en ken mijn hart, o Heer!" Nu kwam de motie aan de orde, waarover in de vorige vergadering de stemmen 48 tegen 48 hadden gestaakt. Zij luidde in hoofdzaak aldus «Het bestuur vernomen hebbende, dat de kerkelijke commissie voor de Diaconie-scholen in het ongereede is geraakt, stelt voor de in kas zijnde gelden voor genoemde scholen niet af te dragen, maar te bewaren tot een wettig bestuur gekomen zal zijn en (let wel!) het onderwijs aan die scholen alsdan in den geest der vereeniging zal worden gegeven".

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1