1886. N°. 47. Dinsdag 20 April. 73ste jaargang. Bij dit Hommer behoort een bijvoegsel. De Secretarie der gemeente Eeue ernstige waarschuwing. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiên is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. zal op HAAN DAG DEN 26 APRIL, uithoofde van den 2d en Paaschdag, gesloten zijn. Tot het doen van aangiften voor den Burgerlijken Stand zal gelegenheid gegeven worden des voormid dags van 11 tot 12 uren Goes, den 17 April 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris HARTMAN. Het is verklaarbaar, dat de anti-revolutionairen en Katholieken, voor zoover ze zich om de politiek bekommeren althans, den afloop van het debat over hoofdstuk X der Grondwet betreuren. Ze hebben zoo lang gehamerd op het aanbeeld der gelijkstelling van het openbaar en het bijzonder onderwijs, ze hebben zoo lang geijverd om te verkrijgen wat in hunne oogen recht schijnt, dat het niet anders dan bittere teleur stelling bij hen kan wekken, dat zij, nu ze eindelijk een bepaalden eisch stelden, hun zin niet hebben kun nen verkrijgen. De verloren slag heeft hen echter geenszins ontmoedigd, maar veeleer verbitterd en hen geprikkeld tot nog meer ijver, tot nog heftiger strijd, maar thans op een ander terrein. Niet in de Kamer maar daarbuiten hebben ze zich het oorlogsveld ge kozen en in afwachting van de periodieke verkiezing voor de Tweede Kamer, klinkt, met het oog op de aanstaande verkiezingen voor de Provinciale Staten door gansch het land weder de kreetDe Eerste Kamer moet om 1" «Aan het werk" 1 riep dezer dagen het katholieke orgaan De Tijd daarom haren geestverwanten toe vaan het werk" om in de eerste plaats de Provin ciale Staten omtezetten, opdat langs dien weg het hechte bolwerk der liberalende Eerste Kamer voor de kerkelijke partijen worde gewonnen. In dien wapenkreet uit het vijandelijke kamp ligt voor de liberale partij eene ernstige waarschuwing. Sedert een lange reeks van jaren zijn de Provinciale Staten, en door hen de Eerste Kamer, in meest alle provinciën uit liberale afgevaardigden gevormd ge weest. De katholieke provinciën Noord-Brabant en Limburg uitgezonderd, beschikte onze partij in alle provinciale besturen over eene meer of minder sterke meerderheid. Utrecht is ons het vorige jaar ontvallen en de grijze Elout Van Soeterwoude dankt daaraan zijn zetel in de Eerste Kamer. Thans heeft men het oog geslagen op Zuid-Holland en Gelderland om er eene meerderheid te verwerven en zoo zal men stap voor stap trachten om het terrein der «Staten-Pro- vinciaal" meester te worden. Al wordt nu ons gewest niet met name genoemd als deel uitmakende van het oorlogsveld, men wane daarom niet dat men in Zeeland den liberalen geene zetels zal betwisten. Het is in 1882 bij de tusschen- tijdsche verkiezing ter voorziening in de vacature, ont staan door het overlijden van jbr. Van Citters, genoeg zaam gebleken over welk eene groote macht onze tegenpartij kan beschikken; maar evenmin als wij die macht mogen geringschatten, evenmin behoeven wij haar zoo te duchten, dat wij den strijd zonden «opgeven. Nog kunnen wij in ons district over een genoegzaam aantal stemmen beschikken om te behou den wat wij hebben, ja misschien zelfs om eene over winning te behalen. Daartoe zijn echter nauwe aaneen sluiting en krachtige samenwerking noodig van alles wat zich waarachtig liberaal noemt op Noord- en Zuid- Beveland, van allen, die, uit eerbied en dankbaarheid voor het vele goede, dat zij, die reeds zoolang deel uitmaken van onze Provinciale Staten, hebben helpen tot stand brengen, bet een misdaad zouden aebten, wanneer diezelfde personen thans als onnut werden verworpen. De tegenpartij huldigt den stelregel: «het doel heiligt de middelen" en put daaruit de leer, dat zonder aanzien des persoons en zonder herdenking van bewezen diensten, ja, desnoods zonder acht te slaan op de geschiktheid van candidaten, voor alles de vraag dient gesteld te worden«voor of tegen de openbare school VZij zal die vraag beantwoorden door tegen ons openbaar onderwijs te velde te trekken als zou dit leiden tot onvermijdelijken ondergang van onze maatschappij en ons volksbestaan en op die wijze zal zij trachten te zegevieren en hare vaan der vrij heiddie echter in werkelijkheid eene vaan der dwin gelandij zal blijken, op het overwonnen veld planten, na zonder aanzien des persoons allen en alles te hebben ter zijde gesteld wat haar in den weg stond. De vraag dient gesteld te worden, inzonderheid aan onze plattelandsbewoners, of zij werkelijk zooveel slechts van het openbaar onderwijs hebben ondervonden, als men het wil doen voorkomen. Zij zelf hebben nagenoeg allen van dat onderwijs geprofiteerd en er de vruchten van genoten en wanneer zij dan de hand in eigen boezem steken en zich afvragen of dat onderwijs hen in zedelijke waarde heeft doen verminderen, ol het hen van God en Zijnen dienst heeft vervreemd, zooals onze politieke vijanden het willen doen gelooven, moeten zij die vragen dan niet beslist ontkennend beantwoorden Maar dan oak bestaat er geen enkele reden om zich te kanten tegen de bestaande orde van zaken of om zich te verzetten tegen hen, die tot nogtoe in de Pro vinciale besturen dat onderwijs naar hun beste weten hebben beschermd. Daarom, wij herhalen het, behoeven wij geenszins te wanhopen aan de overwinning bij de stembus op 11 Mei a. s. Daarom evenwel is het ook noodig, dat wij zoo eensgezind mogelijk optreden. De kerkelijken zullen niets onbeproefd laten om terrein te winnen; stellen wij ons vast aaneengesloten daartegenover, op dat ons niets worde ontnomenDe waarschuwing is van de overzijde gegevenwij mogen haar niet in den wind slaan, maar wij moeten haar integendeel ernstig ter hdrte nemen, in dien zin, dat ook wij pal staan voor onze beginselen en met dankbaarheid het goede erkennen, dat onze reeds lang beproefde provinciale afgevaardigden hebben helpen tot stand brengen. GOES, 19 April 1886. Z. M. de Koning heeft graaf R. J. Schim- melpenninck Van Nijenhuis geraadpleegd over de vorming van een nieuw ministerie. Een be paalde opdracht is echter aan graaf Schimmelpenninek nog niet verleend. Van verschillende zijden wordt aan de Amst. Ct. medegedeeld (doch geheel onder voorbehoud gemeld), dat Z. M. de Koning den heer C r e m e r s voor zitter der Tweede Kamer, zou belasten met de sa menstelling van een nieuw Kabinet. De heer Heemskerk is Vrijdag door den Koning ten gehoore ontvangen en heeft een zeer lang durig onderhoud met Z. M. gehad. Vad In de Staats-Ct. is opgenomen het Kon. besluit van 9 April II., houdende voorziening in de uitvoering der wet van 31 Dec. 1885 tot verhooging en uitbrei ding van het zegelrecht op effecten en het Kon. besluit houdende bepaling van den dag, waarop deze in werking zal treden, nl. 1 Juni a. s. De commissie, welke in dit,jaar belast zal wor den met het afnemen in Nederland van het groot ambtenaars-examen voor den Indischen dienst, zal hare eerste vergadering houden te 's-Gravenhage, op den 21sten Juni 1886. Zij, die verlangen dit examen af te leggen, behooren zich uiterlijk 18 Mei e. k. bij een op zegel geschreven request aan te melden bij het Depart van Koloniën. Nadere bijzonderheden bevat de Staats-Courant van Zaterdagavond. De examens der Polytechnische school, vermeld onder B en C in de artt. 6065 van de wet op het middelbaar onderwijs, Zullen in de maand Juni a. s. te Delft worden afgenomen. Na dere bijzonderheden meldt de St. Ct. In het belang van de talrijke inleggers in de Rijkspostspaarbank diene dat bij eene eerste inlage ten behoeve van derden wanneer bij die het boekje neemt niet in staat is de verklaring no. IV volledig in te vullen, omdat hem voldoende gegevens ontbreken, met een gedeeltelijke invulling genoegen kan worden genomen. De later door den inlegger onder- teekende verklaring moet echter alle vereischte ge gevens bevatten. Door de afdeeling Rotterdam van de Neder- landsche Vereeniging tot bescherming van dieren is o. a. aan den politiedienaar C. D. V. d. B u s s c h e een belooning uitgereikt voor ingeleverde processen- verbaal wegens dierenmishandeling, waarop door het kantongerecht aldaar veroordeelingen gevolgd zijn. De heer P. C. P1 u g g e, hoogleeraar te Gronin gen, is door den senaat der universiteit te Utrecht benoemd tot doctor in de geneeskunde, en de heer K. W. Van Gorkom, oud-directeur der Indische cultures, te Baarn, tot doctor in de artsenijbereidkunde, beiden honoris causa. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kanton gerecht te Oostburg, mr. B. II. Car p, adv. en proc. te Middelburg, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arr.-rechtbank aldaar. In de tweede helft van Mei zal in de bovenzaal van het raadhuis te Middelburg eene tentoonstel ling worden gehouden van aquarellen entee- k e n i n g e n van eenige jeugdige Ilaagsche schilders. De opening der tentoonstelling, die veertien dagen duren zal, is bepaald op 19 Mei. De Commercie-Compagnie te Middel burg heeft in 1885 met verlies gewerkt en zal der halve geen dividend aan hare deelgenooten kunnen uwkeeien. Men schrijft uit Vlissingen aan het Dagbl. «Wanneer Het Vad. ons bericht omtrent de inspec tiereis van ingenieurs van den Waterstaat naar Indië vreemd noemt, kunnen wij slechts daarop antwoorden, dat wij het volhouden, maar met de verandering, dat de heer Mosquetier eerst in den loop van den zomer en niet reeds in het begin van Mei zal ver trekken, daar hij op het oogenblik wegens drukke bezigheden zijn standplaats niet kan verlaten. Ieder van de drie hoeren maakt de reis afzonderlijk en wel naar verschillende distneten." Op de tentoonstelling vanwege Avicultura te Arnhem is o. a. hekroond Joh. Van der Have te Nieuwerkerk. Hij verkreeg een 3den prijs voor Peking-eenden. De scherpschuttersvereeniging te Veere heeft, ter gelegenheid van haar 5jarig bestaan, een schietwedstrijd uitgeschreven op Maandag 12 Juli a. s., waartoe uitgenoodigd worden de bataljons in fanterie te Middelburg en te Vlissingen, de schutterijen, de scherpschutterskorpsen en schietvereenigingen in de provincie Zeeland. Het bestuur zal trachten, goedkoope reisgelegenheid ter verkrijgen voor de deelnemers, en hoopt later kennis te geven van de feestelijkheden, die tevens zullen plaats hebben. Verschillende prijzen zijn reeds toegezegd. (IV. B. Ct.) Van de Nederl. vereeniging voor Zon dagsrust is te Middelburg eene afdeeling tot stand gekomen. Tolen. Da heer W. H. De Lozanne alhier heeft met goed gevolg het directeurs-examen voor de poste rijen afgelegd. Sedert eenigen tijd wordt door de oeverbewoners langs de Dordtsche Kil ernstig geklaagd, dat de ver schillende passagiersbooten, van Zeeland op Rotterdam varende, veel schade aan particuliere oevers of aan roeibootjes enz., door hun snel varen en den daardoor ontstanen golfslag veroorzaken, en dat menig maal de verordeningen, daarop gesteld, overtreden worden. Naar men verneemt, zal hierop voortaan een streng toezicht worden uitgeoefend. {N. R. Ct.) Met den meesten eenvoud werd Zaterdag het stoffelijk overschot van mevr. Bosboom Toussaint van het sterfhuis grafwaarts gebracht. Op het kerkhof aan het kanaal te 's-Gravenhage was een onafzienbare schare van letterkundigen, schilders, mannen van weten schap bijeen. Bij de met prachtige bloemen en kransen overdekte lijkbaar spraken de heeren Ising namens «Oefening", dr. Beijnen als vriend, prof. Ten Brink namens de Maatschappij van Letterkunde en mr. Van Hall namens de redactie der »Gids". Allen stelden haar verdiensten in het licht voor Letterkunde, Ge- schiedenis en Volk. Hoe zij ook in den familiekring gewaardeerd werd, bleek uit de dankbare erkentenis harer neven, voor wie zij een tweede moeder geweest was. De geheele plechtigheid maakte een diepen indruk. De Huisvrouw een artikel wijdende aan de na gedachtenis van mevr. Bosboom—Toussaint zegt aan het slot daarvan Als straks de eerste indruk van smart voorbij is, laat dan ééne gedachte alle Nederlandsche vrouwen bezielen de gedachte, om op haar graf een zichtbaar teeken te plaatsen van de vereering, die wij aan hare nagedachtenis schuldig zijn. Aan de JV. li. Ct. is een schrijven gericht door mr. W. baron Van Goltstein, waarin deze staatsman poogt aan te toonen dat de aanvraag om ontslag door het Kabinet, is in strijd met eigen antece denten, daar het, willende wijken voor de bekende bedreiging, veel vroeger had moeten gaanmet een gezonde practijk der constitutioneele beginselen, daar de beslissing omtrent art. 194 niet dit Kabinet heeft getroffen met 's lands belang, daar de grondwetsher ziening, eenmaal aanhangig zijnde, met het oog op 's lands belang behandeld had behooren te worden. Dat de kleinere anti-revolutionaire pers alles be halve ingenomen was met het amendement der rech terzijde op art. 19 4 is bekend genoeg. Het is maar al te duidelijk, hoe de heer Lohman ook zijn best doet het te ontkennen, dat het amendement bet merkteeken van een transactie met de Roomschen op het voor hoofd draagt. Kras wordt dit thans nog uitgesproken door De Roeper, het orgaan van de Gereformeerde (Afgescheidene) partij, dat zijn vrienden gispt over hun aandrang op subsidie en eindigt met de woorden: «het Christehjk-historisch beginsel is verdronken in de wa- t ren der Roomsche slimheid". Maar ook een Katholiek orgaan komt thans op tegen de tactiek der rechterzijde. De Gelderlander nl. keurt het af, dat de Tweede Kamer het voorstel der Regee ring, betreffende wijziging van Hoofdst. X, verwierp en meent, dat na de indiening van dat voorstel het amendement-Mackay zijn reden van bestaan verloren had. Dat voorstel meent het blad, hetwelk school geldheffing voorschreef, subsidie in uitzicht stelde en constitutionneel vermeldde, aan de openbare school slechts de plaats latende, waaruit toch Diemand ze kan verwijderen, had (natuurlijk zonder amendement- Van Delden c. s.) behooren te worden aangenomen. {Vad.) Volgens bericht uit Berlijn, is Prinses Maria van Pruisen, echtgenoote van den hertog van Saksen-Altenburg,vroeger Prinses Hendrik der Nederlanden, voorspoedig bevallen van eene dochter. De directeur der weesinrichting te Neerbosch is voornemens, tengevolge van de vele en dringende aanvragen tot plaatsing van weezen, over te gaan tot den bouw van nog een weeshuis voor 100 kindereD, mits men hem daarvoor de gelden verschaft. Reeds eenige giften zijn voor dit doel ontvangen. De oudste Levensverzekeringmaat schap p ij in Nederland «De Westzanerbos" te West- zaan, wordt wegens achteruitgang van het ledental geliquideerd. Zij was in 1730 opgericht. Voor het op 11 en 13 Mei a. s. te Utrecht te houden examen voor surnumerair bij de E x - ploitatie-Maatschappij van Staatsspoorwe gen zijn ongeveer 20 personen opgeroepen. Op de Woensdag 28 April te Dordrecht te hou den algemeene vergadering van het Gereform. tractaat- genootschap «Filippus", zal de heer A. L i 11 o o y van Middelburg spreken over: «De eigenaardigheid van het spiritisme als wapen des Satans tegen de H. Schrift". Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Ovezand c. a. door ds. J. Ossewaarde, te Doeveren en Genderen. De catechisanten van ds. Crull te Tolen zijn Zondag te Bergen-op-Zoom door ds. Schuring aange nomen en bevestigd. Door den Bisschop van Haarlem is tot assistent te Hansweerd benoemd de heer J. Goense. Kapelle. Bij het te 's-Bosch gehouden examen voor onderwijzers, is onder anderen geslaagd, voor hulponderwijzer, Jozias De Jager Bz. alhier, kweeke- ling aan de rijkskweekschool aldaar. Opmerking verdient dat voor de opengevallen plaats van onderwijzer met rang van hoofdonder wijzer, waaraan een bezoldiging van f 700 verbonden is, aan de openbare lagere school te Oudshoorn geen enkele sollicitant zich heeft aangemeld. Vrijdag 16 dezer hield de afdeeling Tolen van het Nederlandsch onderwijzers genootschap te Scher- penisse hare eerste vergadering in dit jaar. Na het afdoen van eenige huishoudelijke zaken werden de vragen beantwoord, ingekomen in de vraag- bus, die vooral gewaardeerd wordt door studeerende onderwijzers, daar zij in ons geïsoleerd eiland eene welkome hulp bij de studie aanbiedt. De heer Van Rooijen, van Poortvliet, leidde ver volgens in: «Het cultuurstelsel." Welsprekende cijfers, menige bijzoudert^eid en heldere uiteenzetting maakten zijne rede bij uitstek leerrijk. De voorzitter, de heer Van Langeraad, van St. Maar tensdijk, besprak daarop de restentafel van Pythagoras. Op zeer aanschouwelijke wijze verklaarde hij de kwa- draatresten en het theorema van Termat, een onder deel der rekenkunde, dat anders menigeen nog al wat hoofdbrekens kost. Op de gebruikelijke wijze, werd daarop de verga dering gesloten. Rechtszaken. Uit Amsterdam schrijft men ons, 17 dezer: Reeds heden, dus met prijzenswaarden spoed, nam de eerste kamer onzer rechtbank zitting, teneinde aan advocaten van partijen gelegenheid te geven tot het voeren der pleidooien omtrent het verzoek tot inter ventie van 76 zich noemende gemeente- en kerkeraads- leden in de onlangs aangevangen kerkelijke procedure. (Zie Goesche Courant 10 dezer). Het classikaal bestuur, doende wat des kerkeraads is, had reeds het verzoek tot interventie weersproken. De gedaagden dr. F. L. Rutgers en de heer P. H. Goedhuys hadden zich dienaangaande gerefereerd aan het oordeel van den rechter. Voor de intervenienten werd gepleit door mr. W. Heineken, die in de eerste plaats opkwam tegen de handeling van het classikaal bestuur in zake de schor sing. Voorts trachtte hij aan tc toonrn het goei recht

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1