1886. N°. 46. Zaterdag 17 April. 73sle jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel GORS, 16 April 1886. Gisteravond trad ds. J. C. R e e s s e van Vlis- singen in het lokaal der Chr. Jongel. Vereeniging «Ken den Heere in al uwe wegen" alhier op, om de 5e of laatste lezing in dezen winter te houden. Nadat de voorzitter als gewoonlijk met gebed de bijeenkomst had geopend, en tevens hun, die de vereeniging hadden gesteund met hunne gaven, daarvoor dank betuigd en haar bij voortduring in hunne welwillendheid aanbe volen had, verzocht ds: Reesse den aanwezigen ps. 33 vs. 1 te zingen, en nam daarna het woord om hun een levenschets te geven van den welbekenden predi kant Judocus Van Lodensteijn, die in 1620 te Delft geboren werd. Vooraf echter schetste spreker in korte maar duidelijke trekken den toestand der kerk en het godsdienstig leven uit die dagen, waaruit ten duide lijkste bleek, dathoeveel er ook op onze 19de eeuw valt af te dingen het er in de 17de eeuw werkelijk niet beter, neen veel erger uitzag dan tegenwoordig. Al hield men streng vast aan de orthodoxe leer, dit nam niet weg dat vele predikanten een ergerlijk leven leidden, dat allerminst paste aan herders, die de kudde moesten hoeden en het behoeft dan ook wel niet gezegdde schapen volgden maar al te zeer het voorbeeld hunner leiders. Menig voorbeeld werd door den spreker aangehaald, waarbij helder aan het licht kwam, dat die zoogenaamde goede oude tijd ten onrechte zoo geheeten wordt en wel allerminst behoeft teruggewenscht te worden. In dien tijd nu van diepen val en verdorvenheid vormde zich een kring van mannen, die door een beteren en reineren levenswandel ook een beteren toe stand in kerk en maatschappij wilden in het leven roepen en daartoe behoorde o. a. Judocus Van Loden steijn, dien men in zekeren zin den grondlegger van het Nederlandsche piëtisme zou kunnen noemen. Ge boren nit ouders, die tot de aanzienlijkste standen behoorden en die als een uitzondering op den regel in die dagen nogal godsdienstig waren, kreeg Judocus ook een goede opvoeding. Daar hij zeer veel lust tot het predikambt gevoelde, ging hij op 17 jarigen leeftijd op studie, nadat hij eerst met veel moeite eene belemmering in het spreken had weten te overwinnen. Toen hij 22 jaar was, werd hij proponent en later predikant te Zoetermeer, Sluis en Utrecht, in welke laatste plaats Van Lodensteijn 25 jaar het Evangelie verkondigde. Menige bijzonderheid uit zijn leven werd ons medegedeeld, maar steeds was hij een voorbeeld van ernstige plichtsbetrachting en reinen levenswandel. Zijn doel was de reformatie der reformatie, niet in de leer maar in het leven, en dat zocht hij vooral ook te bereiken door zijne prediking, die in veel opzichten van die zijner tijdgenooten afweek en door eenvoudig heid uitmnntte, maar daarom toch niet vervelend was, ja zelfs soms schoon genoemd kon worden. Vooral kon hij tegen de zonden van dien tijd hevig uitvaren, maar had dan ook ten slotte altijd een woord van troost voor hen, die hij in het eerst wel eens wat hard had aangepakt. Zijn stem kon donderen tegen al wat laag en slecht was (waarom hem wel eens den naam Boa- nergus gegeven werd), maar dat was een goed middel voor de slapers in de kerk, die daardoor ten minste wakker gehouden werden. Want als men weet, dat sommige predikanten de gemeente soms 3 )4 uur bezig hielden met hunne vervelende aanhalingen van teksten en verklaringen, zoodat er zelfs voor een toe passelijk woord geen tijd overschoot, dan kan men het billijken dat menigeen wel eens een oogje dicht kneep, al kenrt men het daarom zeker niet goed, dat sommige dames zoo ver gingen, dat ze voor tijd- passeering haar breikous medenamen om onder de predikatie een steekje te breien. Maar niet alleen door zijn prediking zocht Van Lodensteijn de gebreken van zijn tijd te bestrijden, zijn eigen voorbeeld drukte het zegel op zijn woorden. Hij leefde heel eenvoudig, was zijn hartstochten vol komen meester en daarbij zeer nederig, steeds den stelregel huldigendede mensch niets, God alles. Smar telijk waren voor hem in het bijzonder het voor ons land zoo rampspoedige jaar 1672 en eenige volgende, toen hij, doorFransche overmacht gedwongen, met 13 anderen zijner tijdgenooten eenigen tijd in ballingschap moest doorbrengen. Toch verloochende zich ook toen zijn kalme berusting geen oogenblik, ook niet toen hij, na eerst nog bij zijn terugkeer te Zoetemeer en Sluis te hebben gepredikt, ziek werd en veel lijden moest, welke ziekte hem eindelijk in Aug. 1677 ten grave sleepte, zonder dat hij zijn eigenlijk doel: een hervorming van de maatschappij had bereikt. Ook dit had V. Lodensteijn smartelijke oogenblikken bezorgd, waarvan dhr. Reesse door een aanhaling uit een der gedichten van V. L. deed blijken. Want hij was ook dichter en ten slotte schetste Spr. ons hem nog als zoodanig, at mag hij nu juist niet altijd aan alle eischen, die den poëet zijn gesteld, hebben vol daan. Onder de Evangelische gezangen zijn er ook een viertal van Van Lodensteijn en de meeste zijner dichterlijke ontboezemingen waren voor vrome gezel schappen geschikt. Toch heeft ook op ander gebied zijn dichtader gevloeid en ook daarvan gaf Spr. menige aanhaling ten beste. Zijn puntdichten evenaren soms die van Huijgens, en al is er ook veel kaf onder het koren menig gedicht munt uit door teederheid van gedachten en zangrijkheid. Aan vrienden ontbrak het Van Lodensteijn, zooals te begrijpen is. niet, maar hij had daarom ook zijne vijanden. Dit is echter zeker: hij was wat zuiverheid des harten en helderheid van inzichten betreft zijn tijd verre vooruit en blijft als zoodanig eene edele, navolgenswaardige figuur. Met het zingen van een zijner liederen, gezang 629, en gebed werd de bijeenkomst gesloten, nadat ds. Laan den Spr. had dank gezegd voor zijne lezing, die zeker een talrijker gehoor had verdiend. De liberale unie heeft de afgevaardigden opgeroepen tot eene algemeens vergadering, te houden op Zaterdag 8 Mei a. s. te Amsterdam, in het ge bouw van de Maatschappij voor den Werkenden Stand. De Agenda bevat de volgende punten lo. Opening en Notulen. 2o. Verslag van de Commissie, bedoeld bij art. 15 der Statuten, betreffende de rekening en verantwoor ding van den Penningmeester over 1885. 3o. Jaarverslag betreffende de werkzaamheden van het Bestuur en den toestand der Liberale Unie. 4o. Mededeeling betreffende de rechtspersoonlijkheid. 5o. Gedachtenwisseling in verband met de aan staande verkiezingen voor de Tweede Kamer. 6o. Bespreking van de algemeene strekking der door het bestuur uitgegeven «Inleiding tot de be handeling van eenige vraagstukken van Sociale Wet geving" en mededeelingen van het Bestuur daarop betrekkelijk. 7o. Behandeling van het vraagstuk der belasting- het ziening. (Dit onderwerp wordt op de agenda ge bracht ingevolge het besluit der Algemeene Vergadering van 12 December 1.1. Intusschen geeft het Bestuur in overweging, de behandeling daarvan uit te stellen, vermits de onderwerpen 5 en 6 z. i. onder de te genwoordige omstandigheden moeten voorgaan). Het Bestuur wenscht de onderwerpen 2, 3, 4 en 5 te doen behandelen in comité generaal Mochten politieke omstandigheden het nog gewenscht maken, de vergadering vóór 8 Mei te beleggen, dan zal daar van zoodra mogelijk worden kennis gegeven. H.H. Buitengewone Leden hebben, ingevolge art. 13 der Statuten, toegang tot de Algemeene Vergadering, voor zoover deze openbaar is. Toegangskaarten wor den door den Secretaris op aanvraag toegezonden. Met ingang van 1 Mei a. s. wordt verplaatst van Hansweerd naar Amsterdam de commies Verifi cateur hij 's Rijks Belastingen de heer L. Krook. Hansweerd. Heden is hier gearriveerd het stoom schip «Friesland". Dit stoomschip, ingericht tot het ophalen van schelpen nit de diepte, zal een proef nemen op de Westerschelde naar het al dan niet aan wezig zijn van schelpen. Door den gemeenteraad van B or se le is eene gratificatie van 30 toegekend aan de politiebeambten M. Karelse en L. J. Troupee, wegens bewezen diensten in 1885. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, is ingekomen een koninklijk be sluit, houdende beslissing in zake het beroep van Burg. en Weth. van Hontenisse, van eene beslissing van Gedep. Staten van Zeeland van 30 December 1885, omtrent de rekening dier gemeente over 1884. Met handhaving van het besluit van Gedep. Staten is het daartegen ingesteld beroep ongegrond verklaard. Het ook door ons gemeld bericht dat drie in genieurs van den Waterstaat, o. a. de heer Mus- quetier te Vlissingen, op last der Regeering, in het begin van Mei een inspectiereis naar Lidië zouden maken, is volgens Het Vaderland onjuist. Bij de betrokken personen is van zulk een vreemd plan niets bekend. Bij algemeene order voor het leger heeft de Mi nister van oorlog zijne tevredenheid betuigd aan den lsten luitenant-adjudant J. B. Veltman, van het 3e regiment infanterie, voor het door dien officier met goed gevolg bekroond streven, om, door eene verbe terde, door hem ontworpen sch ij finrichting welke naar hem genoemd is ten dienste van het leger werkzaam te zijn. Zooals wij nog in ons vorig nommer konden berichten, is mevrouw Bosboom-Toussaint Dinsdag te 's-Hage overleden. Hoewel reeds gedurende eenigen tijd lijdende, hadden zich in de laatste dagen geene ziekteverschijnselen voorgedaan en was zij Zondag nog uit geweest. Anna Louisa Geertruida Toussaint werd den 16den September 1812 geboren en huwde in 1851 met den heer Bosboom. Haar eerste novelle «Almagro" zag in 1837 het licht, waarna zij met de romans «De Graaf van Devonshire" (1838) en «Het Huis Lauernesse" (1840) haar naam als schrijfster voor altijd vestigde. Een reeks van grootere en kleinere werken zijn vervolgens uit hare vruchtbare pen gevloeid en hoezeer al deze werken werden gewaardeerd blijkt wel daaruit, dat er Fransche, Duitsche en Engelsche vertalingen van verschenen. Geen wonder dan ook, dat alles wat op kunstgebied naam heeft, zich in 1882 beijverd heeft haar 70sten jaardag te maken tot een feestdag en dat ook onze vorstelijke familie blijken van waardeering gaf. Zij heeft dan ook door hare werken een onver- gankelijken roem verworven. Zaterdag zal de plechtige teraardebestelling plaats hebben. In de part ij vergadering der rech te r z ij d e op Dinsdagavond is men, volgens het Va derland, tot geen besluit kunnen komen omtrent de te volgen gedragslijn tegenover de ministeriëele crisis. Het 39e Landhuishoudkundig Con gres wordt 15, 16, 17, 18 en 19 Juni a. s. te Leeuwarden gehouden. De bewoners van Kalverstraat en Rokin te Am sterdam, die eene maatschappij wilden oprichten tot electrische verlichting hunner woningen, hielden, volgens De Amsterdammer, Dinsdag eene ver gadering onder voorzitterschap van mr. J. Van den Bergh. Daar werd namens de commissie door den voorzitter verslag gedaan van hare vele pogingen om terrein te verkrijgen voor het plaatsen der machine, die alle, zooals ook reeds vroeger in dit blad is gemeld, ver- geefsch zijn geweest. Er bleef dus niets anders over dan de plannen voorloopig te laten rusten totdat wel licht eenig terrein beschikbaar kwam, en de commissie te ontbinden. Belangrijk was nog de mededeeling van den voor zitter, dat uit de opgaven van de vele leveranciers die 'zich hadden aangemeld, eenparig blijkt dat het elec- trisch licht bij onderlinge exploitatie 30 a 40 percent goedkooper is dan het Amsterdamsche gas, althans als men van de stad geen concessie behoeft te koopen. De voorzitter wist dan ook met zekerheid mede te deelen, dat op dit oogenblik verscheiden andere plannen tot •onderlinge electrische verlichting in bewerking zijn die voorloopig geheim worden gehouden, omdat men van publiciteit nadeelen vreest bij het zoeken naar terreinen; want aan de ongewenschte publiciteit van de plannen der commissie meende spr. het hoofdzake lijk te wijten dat zij mislukt waren. Ten slotte werd de commissie ontbonden verklaard en ging de vergadering na de gewone plichtplegingen uiteen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is bij de voortgezette discussie over het ontwerp ter bevordering der ver deeling van markgronden met 36 tegen 34 stemmen verworpen het amend. Mackay-De Ranitz, om niet aan ieder markgenoot recht te geven verdeeling te vorderen. Het amendement-Van der Sleijden om dat recht te geven aan een of meer markgenooten te zamen voor minstens '/i medegerechtigd werd verworpen met 40 tegen 30 stemmen. Het Regeeringsartikel is daarop aangenomen met 40 tegen 30 stemmen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen naar Wilhelminadorp ds. A. W. Hötte, predikant te Oostburg. De pogingen der Herv. gemeente te Oudelande, om met die van Baarland zich tot éen kerkelijke gemeente te vereenigen, zijn mislukt, door de velerlei bezwaren, die laatstgenoemde gemeente daartegen had. (D.) Ds. G. C. Boomer, predikant te Ritthem, vierde Woensdag zijn 25jarig ambtsfeest met de gansche ge meente, die den trouwen leeraar van harte liefheeft. Bij gelegenheid van dat jubilé heeft de heer Boomer vier prachtige zilveren bekers aan de kerkvoogdij ten geschenke gegeven. De algemeene synode der Ned. Herv. Kerk, in buitengewone vergadering samengekomen, hield Maan dagavond nog weder eene zitting ter bespoediging van den gang der werkzaamheden. De avondzitting was geheel gewijd aan de vaststelling van het vroeger in beginsel genomen besluit, betreffende de leden der gemeente te Reitzum c. a., die aan de synode kennis hebben gegeven, dat zij van het synodaal verbond zich hebben losgemaakt. De lijst der uitge- tredenen telt ruim honderd namen. Zij worden geacht metterdaad zich van de Ned. Herv. Kerk te hebben afgescheiden. Hieruit volgt natuurlijk niet alleen dat de predikantsplaats te Reitzum c. a. vacant is, maar ook dat de gemeente geacht moet worden zonder ker- keraad te wezen, daar ook de ouderlingen en de diakenen met den predikant zich hebben afgescheiden. Het besluit komt overeen met datgene wat in zake Kootwijk is besloten, en zal in extenso geplaatst worden in de Kerkelijke Courant. De alg. synode der Ned. Herv. kerk, ter bui tengewone vergadering samengekomen, hield gisteren hare laatste zitting. De laatste hand is gelegd aan het interim, dat nu aan het oordeel der kerkelijke besturen zal worden onderworpen. Zooveel de ernst van het werk gedoogde, is spoed gemaakt met dezen arbeid, opdat het plan ter tafel zou kunnen komen in de Meivergadering der provinciale kerkbesturen. Het plan heeft nu den vorm aangenomen van be palingen omtrent het vormen van gemeente-afdeelingen en van tijdelijke wijziging en opheffing van verschil lende reglements-artikelen, waardoor eene grootere mate van vrijheid aan de gemeenten gelaten wordt bij de aanneming en bevestiging van lidmaten, zoo dat naar keuze der gemeente de oudere of de nieuwere belijdenisvragen kunnen voorgelegd wordenbij de vervulling van vacatuurbeurten, zoodat bijv. eene ge meente niet gedwongen is een predikant in haar mid den te zien optreden van eene richting, die zij niet wilbij de toelating tot de evangelie-bediening en het uitreiken der akte van bevoegdheid tot het geven van godsdienst-onderwijs, zoodat de prov. kerkbesturen en de classicale besturen zelve kiezen kunnen, welke verklaring en belofte zij eischen willende oudere of de nieuwere, en de examinandi vrij zijn in de keuze van kerkbesturen, die of de oudere of de nieu were voorleggen, ten einde voor zulk een kerkbestuur hun examen af te leggen. Het meest belangrijke van dezen maatregel ligt zeker in de bepalingen omtrent het vormen van ge meente-afdeelingen". In elke gemeente kunnen de af- deelingen gevormd worden. Het aantal stemgerechtig den hiertoe vereischt, staat in verhouding tot het aantal predikanten der gemeente. In verhouding tot de talrijkheid van de leden der afdeeling heeft zij recht, predikanten, ouderlingen, diakenen enz. te be noemen. De afdeeling blijft behooren tot de gemeente, maar regelt zelfstandig en wettig alles, wat in haren kring behoort tot evangelieprediking, catechisatie, gods dienstoefening, doop, avondmaal, enz. enz., en kan eigen doop-, lidmaten- en trouwboeken houdenzij vaardigt ook hare ouderlingen af naar de class, ver gaderingen de kerkeraadsleden die zij benoemt, be hooren tot den algemeenen kerkeraad, enz. Langs dezen weg trachten deze bepalingen (die wel haast officieel in druk worden gegeven) aan de ver schillende godsdienstige richtingen in onze kerk de meest mogelijke vrije ontwikkeling en een onaange vochten bestaan te verzekeren, met den wensch dat zij allen te meer zich vereend zullen gevoelen, door de banden der liefde en der reinheid van zin. (N. H. Ct.) Mag het te Amsterdam op kerkelijk gebied thans betrekkelijk rustig heeten, schrijft het Vtageningsch Weekblad, het kan echter de kalmte zijn die den storm voorafgaat. De revolutie-partij is in alle stilte druk bezig, om ter rechter uur haar slag te slaan. Zoo worden er lijsten geteekend door gemeenteleden, om houw en trouw aan de geschorsten te beloven en nieuwe kerkmeesters te benoemen in hun geest. Alles wordt in gereedheid gebracht voor de formatie van eene nieuwe gemeente, met behoud van zoovele kerken als mogelijk is. Allen en alles worden daarbij in dienst gesteld. Zoo bijv. zijn de hoofden van «Patrimonium" de luitenants der kerkelijke oproermakers. Natuurlijk hebben de meeste dezer luitenants en consorten geen recht inzicht in wat eigenlijk bedoeld wordt; velen zijn slechts blinde werktuigen Ze worden eenvoudiglijk voortge stuwd door de achter hen staande raddraaiers. Het zijn marionetten, dansende op de maat van wie de touwkens in handen hebben. Het is eene organisatie den socialisten waardig. Zijn deze inbrekers, de anderen hebben er insgelijks veel van. Onder de «gereformeerde" werklieden op de marine-werf schuilen de ergste in brekers. Z iu de heer Wolbers, redacteur van den Werk mansvriend, orgaan tevens van «Patrimonium", wel weten, wat vleesch hij in de kuip heeft? Er is geen enkele Vereeniging waar «Gereformeerden" in zitten, die men niet tot een stormram tracht in te richten, om er de Kerk mee te beuken. Daar hebt ge, om er nog éen te noemen, de Stuivers- vereeniging te Amsterdam, die volgens haar statuten aan alle christelijke scholen aldaar de bijeengebrachte stuivers moet uitreiken. Tot die scholen behooren na tuurlijk ook die der Diaconie. Doch op deze kunnen thans de geschorsten hun gezag niet laten gelden. Van daar het voorstel in het bestuur der Stuiversvereeni- ging gedaan, om ditmaal aan de Diaconie-scholen niets te geven. Bij de stemming daarover stond het 6 tegen 6; er zal daarom eene tweede stemming plaatshebben. Zoo zaaien do hr. "W. en de zijnen wind. Dat de daar-

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1