1886. N°. 44. Dinsdag 13 April. 73ste jaargang. 33 IJ V O O- S xv. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen aLs buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 12 April 1886. De vei kiezing voor éen lid van den gemeente raad te Baarland in plaats van den heer J. Goense, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen, zal plaats hebben op Vrijdag 23 April a s., die te Kattendijke in de vacature Bevier De Fouw zal gehouden worden op Diusdag 11 Mei a. s. Yllssingen. In de jl. Zaterdag gehouden zitting der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier werd de heer J. Verkuijl Quakkelaar, waarnemend-voorzitter, in plaats van den heer W. C. Van Duuren Dutilh die, wegens vertrek naar elders, onlangs zijn ontslag indiende. Voorts werd de heer P. J. Siegers gekozen tot waarnemend voorzitter, in plaats van den heer J. Verkuijl Quakkelaar, en diende de heer P. G. De Veij Mestdagh zijn ontslag in als lid der Kamer, en wel, met bet oog op zijn aanstaand vertrek uit onze gemeente. Amsterdamsche Brieven. Op een regenachtigen dag, zooals wij er de vorige week eeu echten gehad hebben, ziet alles wat Amster dammer of Amsterdamsch heet er heel anders uit dan gewoonlijk. De goedmoedigste meusch beziet dan alle wereldsclie zaken door een zwarten bril. Zoo ook een mijner vrienden, koopman in zijn hart. Van nature levenslustig, zat hij dezer dagen tegenover mij als een ware izegrim, dikke rookwolken uit zijn gouwenaar halende en mij die brutaalweg in 't gezicht blazende. Op mijn belangstellende vraag of hem iets scheelde, kreeg ik het uurksche antwoord, dat het met de zaken tegenwoordig «erg beroerd" gesteld is Daar hij in verschillende artikelen handel drijft, zooals granen, erwten en boonen, boter en kaas, en wie weet waarin nog meer, wenschte ik te vernemen of zijn wrevel werd opgewekt door al die zaken te zamen dan wel door éen daarvan in 't bijzonder. En het bleek mij, dat in dit geval de boterprijzen de wringende schoen waren, 't Is volgens hem een ongehoord verschijnsel, dat men voor tachtig of negentig centen per kilogram echte onvervalschte natuurboter verkoopen moet. Dat hij niet jokte bleek mij bij inzage der marktberichten, ook ia de Goesche Courantmaar evenzeer bemerkte ik dat op andere markten, bijv. in Noord-Brabant, Limburg, Zuid-Holland enz. toch ook prijzen van 1,20 a 1,40 per kilogram bedongen worden. Toen ik hierop zijne aandacht vestigde, keek hij mij aan alsof hij zeggen wilde: «Mannetje, daar heb jij geen verstand van!" Toch verwaardigde hij zich mij mede- tedeelen, dat die hooge marktnoteeringen weinig te beduiden hebben, dank zij heeren opkoopersde werke lijkheid wordt door de fictie verre overtroffen. Ik durf evenwel wedden, dat schier alle huismoeders onder mijne lezeressen van de lage (niet gefingeerde) boter prijzen in de courant met groot welgevallen kennis nemen. Het tegenovergestelde van den regen doet de zon: zij maakt alles met haar tooverstaf rooskleurig; veel van wat in waarheid akelig en naar mag genoemd woiden, ziet er, al is het helaas dan ook maar voor een wijle, heel anders en veel beter uit. Speciaal is dit het geval met de lentezon. Geen wonder dan ook dat zoovele Amsterdammers, met een zonnetje in 't gemoed, dezer dagen een uitstapje maken naar Haarlem en omstreken om te genieten van den heerlijken aan blik, dien de uitgestrekte tulpen- en hyacinthen-bedden aanbieden en de geuren in te ademen, welke zij zoo kwistig verspreiden. Waar de zon evenwel geen vat op beeft, is eene begrafenis van gewaardeerde dooden. Zulk eene plech tigheid blijft altijd somber, vooral als het een doode geldt van wie men schoone verwachtingen gekoesterd heeft, doch die niet verwezenlijkt zijn mogen worden omdat de tering haar door de leden voer. Zulk eene is de stoomvaartmaatschappij «Insulinde", tot wier liquidatie jl. Vrijdag in de buitengewone vergadering van aandeelhouders alhier is besloten. Van Augustus 1883 tot Juli 1885 is op de exploitatierekening een verlies geleden van 221,000, zijnde 9 pet. van het maatschappelijk kapitaal en het totaal verlies in per cent f 37,336,557 of 15% pet. van het maatschap pelijk kapitaal of 11 pet. van maatschappelijk- en obligatie-kapitaal te zamen. Bij alle wisseling van wel en wee zijn er van die jaarlijks terugkeerende gewoonten, door sommigen ge laakt, door velen gegispt, maar door nog meerderen gewenscht en gewild. Daartoe behoort hier de zoo genaamde voorjaarsmarkt, eigenlijk een vermomde kermis. Op niet minder dan twaalf pleinen zijn of worden kramen, draaimolens enz. opgeslagen, waar gedurende een drietal weken de ruimst mogelijke ge legenheid voor draai- en snoeplustigen wordt open gesteld, om l.un hart eens ter dege op te halen. Of het aantal offers, op het outer van Bacchus te plen gen, dit jaar minder dan anders zijn zal met het oog op de «slechte tijden" 't Valt te betwijfelen. Misschien doen de banken van leening wel weêr goede zaken 1 Nog vóór het einde van het marktgejoel wacht onze veste het gewone bezoek des konings. Dinsdag 27 dezer komt Z. M., vergezeld van zijne gemalin en het kroon prinsesje. In het paleis is men sinds eenigen tijd druk in de weer met de bezorging van alles wat voor de ontvangst der vorstelijke familie noodig is. De Dam ziet er weêr heel anders uit dan een jaar te voren. De verlichting is door het aanbreng n van velschillende nieuwe lantarens veel verbeterd en de oude gebouwen der expeditie-onderneming van Van Gend en Loos zijn verdwenen, om plaats te maken voor nieuwe en veel mooiere. De schuttingen om de erven dier gebouwen prijken met fraai geschilderde adressen van onderscheidene industrieelen, neringdoenden enz. enz. 't Is curieus te zien hoe men hier in den laatsten tijd er op uit is om, de een al mooier dan de ander, op steenen of houten muurvlakten zijn persoon of zijn waar, of wel beiden tegelijk, aan te prijzen als »de" of «het" beste van al wat goed is. Toen ik eenige jaren geleden te Londen was en daar hemelhooge schuttingen beplakt of beschilderd zag met adressen enz., waarvoor be paald een verrekijker noodig was als men ze wilde lezen, vermoedde ik niet dat de Amsterdammers later dat voorbeeld in zco ruime mate zouden navolgen. Er wordt hier heel wat gebouwd en verbouwd, zoo dat die gelegenheid voor reclame zich veelvuldig voor doet en niet ongebruikt blijft. Zooals ik zeide, de schilders doen huu best sierlijke letters en niet min der sierlijke figuren met de schoonste kleuren te malen. Nu vind ik maar éen ding jammer, en dat is dat die in hun vak uitmuntende lui in den regel zulk eene diepe verachting doen onderstellen voor de regels der spelling hunner moedertaal Veltn hunner hebben eene spelling op hun eigen handje, waarhij, vooral ten op zichte van de letters d en f, s en z, f en v, der fan- taisie de ruimste teugel wordt gelaten. Bij sommigen heerscht ook eene bedenkelijke vrijzinnigheid ten aan zien van het afbreken van woorden. Zoo trof mij vooral, of treft mij schier iederen dag, het met in waarheid gulden letteren geschilderde opschrift van een onzer vele «taveernen". In strijd met het gevoe len van dr. Lanrillard, die beweert dat er geen grooter leugen bestaat dan het uithangbord «welvaren" voor een kroeg (behalve voor vele kasteleins, had hij er dienen bij te voegen), luidt het bedoelde opschrift «Werkmans-welvaren", maar het laatste woord is door den meester schilder precies ter helfte afgebro ken, zoodat er staat »welv" «aren". Slechts éen uit honderd! Zooals de dagbladen gemeld hebben, heeft zich on langs hier vertoond de zich noemende chef van den generalen staf van het «leger des heils", getooid met scharlaken en goud. Curieus was het te zien hoe druk men zich heeft gemaakt, In het logement «de Vrede" was hij afgestapt, dat wist men. Toen kwam de po litie met en zonder uniform berichten inwinnen, ver volgens verschillende redacteurs en reporters van groote en kleine bladen, evenzoo particulieren; de telephoon stond schier geen oogenblik stil. Maar ziet, de man was, na een nacht geslapen te hebben, vertrokken en niet teruggekeerd. Men vischte en zocht dagen, lang, totdat men eindelijk te weten kwam, dat hij reeds lang weg was. Arme politie, arme journalisten, arme juffrouw op het bureau van de telefoon. Som migen beweren, dat het geen lid van het «leger des heils" is geweest, maar een vermomd aandeelhouder van de «Maatschappij voor volkskoffiehuizen" alhier, die reclame heeft willen maken voor het logement «de Vrede", dat, zooals men weet, op 28 dezer in publieke veiling zal worden gebracht. Onmogelijk is het niet, maar toch niet waarschijnlijk. Trouwens, er gebeuren tegenwoordig wel meer vreemde dingen. Zoo ook hoor ik mompelen, dat de verkoop van «de Vrede" niet ernstig gemeend zou zijn en eenvoudig een ma noeuvre zou wezen, om de kleine (in den regel de lastigste) aandeelhouders eruit te werken. Wat kan een mensch toch booze gedachten hebben! Naar men wil moet de aankoop ƒ60,000 opbrengen, 't Is nog wel lang niet de helft van de waarde, maar toch zestig duizend gulden is geen kleinigheid tegenwoor dig. Wie heeft ze? Wie zal ze geven? Buitenlandsch Overzicht. De plannen omtrent Ierland, Donderdag door den Engelschen premier in het Lagerhuis ontwikkeld ondervinden bij zijne eigen partij niet geringe tegen kanting en het wordt hoe langer hoe meer twijfel- I achtig of er eene meerderheid voor te vinden zal zijn. Na de rede, die Gladstone hield en die 3 uur duurde, heeft Trevelyan tegen het voorstel gesproken. Vrijdag voerden Chamberlain en Haitington het woord. De eerste verklaarde zich te verzetten tegen een afzon derlijk Iersch Parlement, wanneer geen waarborgen gegeven werden voor de handhaving der onschend baarheid van het Rijk en voor de supprematie van het Keizerlijk Parlement. Hij was er ook tegen, om het krediet van Engeland voor 120 millioen aan ge- consolideerden te verbinden tot aankoop van pacht hoeven. De slotsom van zijn betoog was: verdading der evictie (gerechtelijke ontzetting), verleening van voorschotten aan de grondeigenaars en een federa tieplan. Lord Hartington was tegen het ontwerp, omdat het land daarvan tijdens de verkiezingen geen kennis droeg. Hij geloofle, dat het land de tegenwoordige voorstellen niet goedkeurde, maar hij verwachtte van de vertegenwoordigers des volks onder alle partijen, dat zij zich als één man zouden vereenigen, om de volkomen onschendbaarheid van den Staat en de sup prematie der wet in het geheele Rijk te handhaven. De heer Morley, sprekende namens de Regeering, meende, dat noch de heer Chamberlain noch lord Hartington een juist inzicht hadden aangaande den ernst, welken de tegenwoordige toestand biedt. De politieke nederlaag van het Kabinet zou de onderdruk king noodzakelijk maken van de Nationale Liga door middel van geduchte dwangmaatregelen. Zij, die dit gevaar erkennen, zullen aan het Regeeringsontwerp een billijk onderzoek gunnen, teneinde een volkomen verzoenende politiek in de hand te werken. Het kan niet ontkend worden, dat het betoog van den heer Morley hoofdzakelijk gegrond is op vrees voor onlusten voor het geval, dat het ontwerp mocht worden verworpen. Vorst Alexander van Bulgarije heeft nog geen ant woord gezonden op de nota der mogendheden, waarin hem kennis wordt gegeven van de overeenkomst te Kon- stantinopel gesloten Er is echter een hericht van den minister Tsanoff ontvangen, waarin deze meldt, dat Alexander vermoedelijk de genomen besluiten zal eer biedigen, doch dat hij zich eerst wil overtuigen van de meening van het Bulgaarsche volk. Gemengde Berichten. In de stoommeelfabriek alhier is een defect aan de machine ontstaan, waarvan echter de omvang slechts door een deskundige kan worden geconstateerd. In hoeverre en voor hoelang er derhalve staking van den arbeid zal moeten plaatshebben, zal eerst na het onder zoek door een ingenieur kunnen worden vastgesteld. In de maag eener dezer dagen geslachte koe, afkomstig uit den Wilhelminapolder, zijn de navolgende voorwerpen gevonden: 3 spijkers, een dubbeltje, een steentje, twee stukjes ijzer en een stuk doorboord zink. Ierseke. Binnen een tijdverloop van drie dagen zijn hier de volgende straatschandalen of erger gepleegd: bij een rustig inwoner op de Schotte zijn ruiten ver brijzeld, van een ander zijn 3 lakens van een bleekveld vermist, en bij een derde, een winkelier aan de Damsche straat, is een gedeelte van een houten omheining aan die straat vernield, dit alles zonder dat men tot heden de daders heeft kunnen ontdekken. Onwillekeurig rijst, bij het vernemen daarvan, de vraagzou de pas plaats gehad hebbende aanstelling van een tweeden gemeente veldwachter overdaad zijn? Ylissingen. Het nieuwe gebouw aan den Noordzee- boulevard voor de Belgische loodsensociëteit «de Unie" alhier zal, indien geene onvoorziene omstandigheden daartoe een beletsel worden, op Maandag 3 Mei a. s. feestelijk worden ingewijd. De aan de buitenhaven alhier opgestelde kustmist- hoorn van den Haagschen geluidkundige L. J. Le- fèbre wil, ondanks de moeite en opofferingen, die de uitvinder zich getroost om het instrument tot zijn recht te doen komen, nog maar steeds niet voldoen. Zaterdag jl. werd weder voor de derde maal in tegenwoordigheid van deskundigen en autoriteiten eene officiëele proefneming gedaan, nadat de heerLe- fèbre met een zijner werklieden hier een dag had vertoefd om den hoorn andermaal te onderzoeken en te doen veranderen. De resultaten dezer proefneming waren echter even onbevredigend als te voren. Op de Vrijdag onder Ovezand gehouden ver- kooping van een boereninspan waren de prijzen van het vee tamelijk hoog te noemen Niettegenstaande het niet bijzonder uitmuntte door de fraaiheid of kloekheid, eigen op boeren-koopdagen, liepen de prij zen der koeien toch nagenoeg tot ƒ170, terwijl het beste paard verkocht werd voor 367. De Zutph. Ct. heeft uit Enschedé berichten ontvangen, die voor het behoud der orde doen vreezen. De werkstaking bepaalt zich wel tot de fabriek der heeren Scholten, maar het verzet neemt toe; zelfs vaste knechts, die bewijzen van jarenlangen trouwen dienst ontvingen en waarop de patroons bij elk vroeger standje rekenen konden, geven nu deu werkstakers gelijk. Op de fabrieken wordt gecollecteerd voor de werkstakers. Zondag (gisteren) zou Fortuyn, voorzitter der Amster damsche afdeeling van den Sociaal-democratischen Bond, aldaar optreden. De werkstakers, zegt de N. R. Ct., zullen spoedig, en dan misschien te laat, hunne verkeerde handelingen inzien, want, naar ik hoor, zijn reeds enkele weefge touwen door arbeiders van buitenaf bezet, terwijl er alle kans op is, dat de heeren Scholten van deze ge legenheid gebruikmaken, om eens een honderdtal looms voor een halfjaar te laten stilstaan, hetgeen hun, hij het verlies, dat sommige artikelen opleveren, zeer zou te stade komen. Te Ootmarsum hebben de werklieden aan de fabriek der heeren Preuyt Co. het werk op den ouden voet hervat, met uitzondering van enkelen, die niet werden toegelaten. Een paar maanden geleden werd een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar een te Meliskerke plaats gehad hebbenden kindermoord. De bewijzen schijnen niet voldoende te zijn geweest en de verdachte bleef op vrije voeten. De vondst van een kinderlijkje op Vrijdag gaf echter aanleiding tot de inhechtenisneming van eene 23-jarige jonge dochter te Meliskerke, die eene volledige beken tenis aflegde. Ofschoon de verdachte daarna weder op vrije voeten gesteld is, schijnt de zaak nu het gewone verloop te zullen hebben. Toen jonkvrouw Dte 's-Hertogenbosch zich Donderdag wond te ruste begaf, plaatste zij de bran dende lamp in de nabijheid van haar bed, om nog eenige oogenblikken te kunnen lezen. Zij is blijkbaar in slaap gevallende bedgordijnen zijn met de bran dende lamp in aanraking gekomen en daardoor aan het smenlen geraakt. In den vroegen ochtend ontdekte een man, die in de buurt werkzaam was, brand op de voorkamer. Hij wekte de huisgenootende deur der kamer, die gesloten was werd met geweld geopend, eu men vond de ongelukkige in bewusteloozen toestand. Alle pogingen, voor haar behoud aangewend, waren vruchteloosreeds te 9 uren was zij een lijk. Een sergeant-majoor en twee sergeanten van het regiment grenadiers en jagers zijn, als verdacht van socialistische gevoelens en wegens het maken van propaganda voor die beginselen, uit het regiment ver wijderd. Twee zijn naar andere regimenten (Deventer en Bergen-op-Zoom) overgeplaatst, terwijl aan den derde wegens het eindigen van zijn diensttijd een pas poort is uitgereikt. Op Tessel is een lam geboren, dat de achter- pooten op den rug heefthet dier leeft en is gezond. Een dronkaard, wegens herhaalde veroordeeling ter zake van dronkenschap voor den tijd van 3 maan den in de «Schans" geplaatst, schreef kort geleden aan zijne vrouw, of ze hem zestig gulden wilde zenden, want te Ommerschans was zulk eene goede gelegen heid om een tapperijtje te beginnen. (Historisch). (Vod.) In den avond van Woensdag 31 Maart jl. is te Rotterdam aan het station Beurs, bij het vertrek van den trein van 7.13 uur, vermist een gladde bruin- lederen portefeuille met overslag en stalen knipje, waarin twee afdeelingen, éen verdeeld in twee helften, inhoudende een brninlederen taselije, waarin een bank biljet van f 300, zes bankbiljetten van f 100, vier van f 25 en vier muntbiljetten van f 10; een abon nementskaart voor het Staatsspoor, dd. 1 Nov. 1885, geldig gedurende een jaar op het Zuidernet voor T. J. Smits Jz., oud 48 jaren, donkerblonde bakkebaar den, gezond uiterlijk, wiens portret op de kaart is afgedrukt, benevens een notitieboekje met witbeenen potlood. Het bankbiljet van f 300 en twee bankbiljetten van f 25 zijn met ovalen stempel gestempeld T. J. Smits, Dordrecht. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de portefeuille bij het verlaten van de wachtkamer naar het perron in het gedrang door een Engelschman uit den zak gerold is. De Commissaris van Politie der le afdeeling te Rot terdam verzoekt opsporing, aanhouding en bericht.

Goessche Courant | 1886 | | pagina bijlage 1