1886. N°. 44. Dinsdag 13 April. 73sle jaargang. J. P. S. JONQUIÈRE. Slooten, Heulen en Duikers, Bij dit nonimer behoort een bijvoegsel. De voorjaarsschouw Personeele belasting en Patentrecht, -Gsacsassc&cs»»- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maakdao, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nummers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ens land vervoege men zich- voor Rotterd am aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend; Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL Wij hebben nog slechts een enkel woord te zeggen over de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad op mor gen, Dinsdag 13 April. Herhaalde malen is gebleken, dat, bij een trouwe opkomst der liberale kiezers, hun candidaat reeds bij eerste stemming de overwinning be haalde. Wij wekken daarom allen, die het wèl meenen met de gemeente, op om morgen ter stembus te komen en hunne stem uittebrengen op den heer De stembus is geopend van 94 aren. Zij, wier stembriefje is verloren geraakt', kunnen op de secretarie een nieuw bekomen. Sa» men mogen wordeu doorgehaald. Den belanghebbenden wordt herinnerd, dat de tweede rypgf Voorjaars-Veemarkt S&a TE GOES zal gehouden worden op Dinsdag den 20 April 1886. Goes, den 10 April 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, I. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De grafdelver J. H. JACOBS i9 in zijne betrekking GESCHORST voor eene maand, ingaande den 15en April aanstaande, zulks met verlies zijner belooning. Goes, den 12 April 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris HARTMAN. over de ingevolge art. 41 van het Provinciaal reglement op de wegen en voetpaden, zal op ZATERDAG DEN lsten MEI 1886 en volgende dagen plaatshebben. Goes, den 10 April 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De aanvang van het beschrijvingswerk voor dienstjaar 1886/87 is bepaald op Donderdag den 6 Mei 1886. De beschrijvingsbiljetten voor de personeele belasting zullen worden opgehaald den achtsten dag na de uit gifte, doch in geen geval vóór den IS Mei. Wegens elk opgehaald beschrijvingsbiljet zal een bewijs van ontvang worden afgegeven. Door niemand dergenen, die de biljetten uitreiken en ophalen, mag voor de invulling der verklaring van de belastingschuldigen eenige belooning gevorderd worden. Bij art 5 der wet van 9 April 1869 (St.bl. no. 59) is van de personeele belasting vrijgesteldde eenige vrouwelijke bediende, overigens naar de eerste, derde of. vierde klasse belastbaar, in di< nst van een belasting plichtige, weike geen andere bedienden houdt en vier of meer eigen of aangehuwde kinderen, kindskinderen en papillen bij zich heeft inwonen, die op den 1 Mei des jaars, waarover de belasting loopt, jonger dan een en twintig jaren zijn. Bij art. 7 dier wet zijn de twee eerste paragrafen der wet van 29 Maart 1833 (St bl. no. 4) zoodanig gewijzigd, dat hij, die na den 15 Mei een perceel in gebruik neemt, voor dit perceel de belasting naar de vier eerste grondslagen verschuldigd ia voor den tijd van het dienstjaar, die dan nog overblijft, terwijl aan hem, die een perceel geheel verlaat, ontheffing wordt verleend. Om als tegenschatter van de zijde der belasting schuldigen te dienen, ingeval van herziening van het aangegeven bedrag van de huurwaarde of net aantal deuren en vensters of haardsteden, zijn door Burge meester en Wethouders benoemd de volgende personen WILLEM DE BESTE, ADRIAAN DE BRUIJNE, WILLEM FREDERIK VAN RIET en PIETER BUITENDIJK De aangiften oi verklaringen tot verkrijging van pa tent zullen worden uitgegeven van den 6 tot en met den 16en Mei en behooren ingezameld te zijn den 31sten dier maand. Bij de inschrijving valt op te merken lo Ten aanzien der patentplichtieen, in de eerste 25 tabellen der wet van 21 Mei 1819 (Staatsblad no. 34) omschreven dat, met uitzondering van de patentplich- tige slijters, tappers, kroeghouders en koffiehuishouders, die niet in de gewone beschrijving zullen worden begrepen, maar aan welker huizen, zoodra mogelijk na den ingang van het dienstjaar, en zonder de gewone beschrijving af te wachten, een declaratoir zal bezorgd worden, hetwelk na verloop van drie dagen zal worden afgehaald, en welke verplicht zijn dadelijk de helft van hunnen aanslag te voldoen, waarna het patent op vertoon der quitantie, alsmede van het bewijs, dat hun deswegens verschuldigde over het voorgaande jaar ten volle aangezuiverd is, ter secretarie onmiddellijk verkrijgbaar zal zijn. 2o. Ten aanzien der eigenaars, vaste huurders, of andere vaste gebruikers van binnenvaartuigen, dat zal moeten worden gehandeld overeenkomstig de resolutie van den Minister van Financiën van 20 April 1852 no. 162 (Prov blad no 67 van dat jaar) 3o. Ten aanzien van de kramers: dat zij zullen gehouden zijn om bij het doen hunner aanvragen om patent op te geven de onderscheidene goederen, welke zij voornemens zijn te koop san te biedenzoomede de wijze, op welke zij hnn beroep uitoefenen, naar aanleiding der onderscheidingen bij 1 der 7de tabel, gevoegd bij de wet van den 16 Juni 1832 (Staatsblad no. 30); alsmede de gezamenlijke inkoopswaarde der door hen te koop aangeboden wordende goederen, zullende dien onverminderd door de patentplichtigen die hnnne goederen in de herbergen of bergplaatsen, huizen en andere gebouwen van derden uitstallen, op- fave moeten geschieden var. den tijd der during van un verblijf in de gemeente en door hen, die hunne waren in openbare veilingen, buiten hunne winkels, bij koopen van doorgaans beneden de f25 ieder, doen verkoopen, van dien der te honden verkooping, terwijl, zoo zij de wijze van dien verkoop veranderen, de waarde hunner waren vermeerderen of den duur des verblijfs of der te boudene verkooping verlengen, zij daarvan op den voet van art. 13 der wet van den 21 Mei 1819 en op de boete, bij art. 37 bepaald, aangifte zullen doen in de gemeeote, alwaar zij zich bevinden, en zoodanig aanvullingsrecht voldoen, als van hen bij in werkelijkheid toegenomen belastbaarheid zoude kunnen worden gevorderd; 4o. - En eindelijk, ten aanzien van de bedoelde kra mers, benevens de debitanten van loterijbriefjes, dat zij, krachtens het Kon. besluit van den 17 October 1820 (Staatsblad no. 22), op de boete van j j 1 en 2, van art. 32 der wet van den 21 Mei 1819 bepaald, verplicht zijn steeds hun patent met zich te voeren. De sluiting van de registers der pateDtplichten zal geschieden den 16 Juni aanstaande. Het werk der zetters behoort te zijn afgeloopen voor den 25 Juni daaraanvolgende. De ingezetenen, die zich met hunnen aanslag in de personeele belasting oi het patentrecht bezwaard achten, zijn verplicht bij hunne bezwaarschriften over te leggen een duplicaat van hun aanslagbiljet, tegen betaling van 5 cents bij den rijksontvanger verkrijgbaar gesteld. Goes, den 10 April 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris HARTMAN. GOES, 12 April 1886. In de Zaterdagavond gehouden vergadering der werklieden-vereeniging «Eigen Hulp" alhier werd het driemaandelijksch verslag uitgebracht over de maanden Januari, Februari en Maart 1886, waaruit bleek dat was ontvangen aan contiibutiën van gewone en buiten gewone leden, aan entreegelden, boeten en interest 164,37, en dat was uitgegeven aan ziekengeld, drukwerk, onderhoud en gas vergaderingslokaal, keu ring en porto's 142,88, zoodat het eerste kwartaal van 1886 sloot met een saldo van 21,49. Op 31 December 1885 was in kas f 470,28, zoodat op 31 Maart 1886 het batig saldo der kas bedroeg 491,77. Aan zes gewone leden werd gedurende het afge loopen kwartaal uitkeering gegeven, welke respectie velijk genoten 42, 29, 23, 15, 9 en 6 gulden. 12 gewone leden traden in het afgeloopen kwartaal tot de vereeniging toe, zoodat het getal leden thans tot 58 is geklommen1 gewoon en 2 buitengewone leden verlieten de vereeniging. Het getal buitengewone leden bedraagt thans 29 Vervolgens werd behandeld het voorstel van het bestuur om de contribntie met 2 cent te verhoogen, tot vorming van een reservefonds. Na uitvoerige dis- cussiën werd dit voorstel in stemming gebracht, waaruit bleek dat 15 stemmen er vóór en 6 er tegen waren, doch om de geringe opkomst der leden besloot men om in een spoedig te houden buitengewone vergade ring dit voorstel opnieuw in behandeling te nemen. Burg. en Weth. dezer gemeente benoemden jl. Zaterdag dhr. H. J. Ros k es, 2den luitenant bij de dd. schutterij alhier, tot lid der districts commissie voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, in de plaats van jhr. mr. J. W. C. De Jonge van Ellemeet, naar elders vertrokken. Door den heer H. L. J. S i c h e r e r alhier is met goed gevolg te Leiden het eerste natuurkundig examen afgelegd. Men schrijft aan de Z.zeesche N.bode uit Goes; Het nut der bomoeopatische geneeswijze schijnt men hier al meer en meer te beseffen, althans haar aan hangers nemen toe en zullen waarschijnlijk nog ver meerderen indien de heer H. Merckens, hoofdonder wijzer aan de Chr. school te Vlissingen, zijn plan vol voert om hier binnenkort een lezing over dit onderwerp te houden. Het doel der lezing is om hier een homoeopatische- vereeniging op te richten, die door onderlinge lezing van geschriften op het nut dezer geneeswijze zal wijzen en later trachten hier een hom. arts te bekomen. Bij den gemeenteraad van Maassluis is een adres ingekomen van den heer W. Van der Starp, waarin deze te kennen geeft, dat hij, benoemd als lid van den Raad, niet in de gelegenheid is zitting te nemen, omdat hij volgens de instructie voor den gemeente geneesheer belast is met de doodschouw en de koste- looze vaccinatie, welke werkzaamheden ingevolge Kon. besluit de toelating als raadslid verbieden. De heer Van der Starp verzoekt thans, de genoemde instructie zoodanig te wijzigen, dat de hierboven genoemde werk zaamheden niet meer aan hem opgedragen zijn, opdat hij in de gelegenheid zij het door hem aangenomen mandaat ten uitvoer te brengen. Da Luitenant ter zee 2e klasse C. A. Domi- nicus, thans nonactief, is met 16 dezer geplaatst op Z. M. Stoomschip Java, en moet zich daartoe op dien datum naar Devonport begeven, alwaar dat schip in reparatie ligt. De 1 e luit. van het korps mariniers J. C. Van Hoek wordt 1 Mei a. s. van Willemsoord naar Am sterdam overgeplaatst. De jury der tentoonstelling van inzen dingen voor den prijskamp en de wedstrijden voor handwerkslieden en leerlingen te 's-Gravenhage heeft den 2den prijs toegekend voor smidswerk aan C. P. Gilde te Middelburg. Bij kon. besluit van 4 April is benoemd tot plaatsvervangend militair lid van den militieraad in de prov. Zeeland de kapitein L. P. Van der Wal, van het 3e reg. inf., te Middelburg, in vervanging van den bij kon. besluit van 4 Febr. daartoe aangewezen kapit. J. C. T. Bouman. De maréchaussée te paard P. Pover, geboortig van 's-Heerenhoek en gevestigd te Sas van Gent, is na gehouden examen aangesteld tot brigadier der maré- chanssées om, met ingang van den 20en dezer, als zoodanig overgeplaatst te worden naar Breda. De volgende veranderingen in het personeel der Rijksveldwacht hebben o. a. nog plaats gehadop verzoek is met 30 dezer eervol ontslagen de rijksveldwachter der 3e klasse (brigadier-titulair) P. J. Sinac, te St.-Annalandaangesteld is tot rijks veldwachter der 3e klasse L. C. Straub, rijksveld wachter der 3e klasse (jachtopziener) te Oud-Yosse- meer; tot rijksveldwachter der 3e klasse (jachtopziener): J. Bakker, gemeente- en onbezoldigd rijksveldwachter te St.-Filipsland (standplaats Oud-Yossemeer); ver plaatst zijn met 7 Mei a. s. de rijksveldwachters der 3e klasseL. C. Straub voornoemd, van Oud-Vosse- meer naar SerooskerkeM. C. Lodewijk, van Seroos- kerke naar St.-Annaland. Door den tijdelijken voorzitter van den Raad van ministers, den heer Heemskerk, is aan den voor zitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat krachtens machtiging des Konings, van 10 April no. 1, het ont werp van wet tot het in overweging nemen van eene verandering in het Xe Hoofdstuk der Grondwet wordt ingetrokken. Vóór het artikel, voorgesteld door de regeering tot verandering van artikel 194 der Grondwet en dat, zooals Vrijdag werd gemeld, verworpen werd met 56 tegen 30 stemmen, hebben gestemd de heeren Goekoop, Heldt, De Vos van Steenwijk, Lieftinck, Van der Kaaij, Blussé, Rooseboom, Van Delden, Dirks, De Ranitz, Cremer, Kist, Gildemeester, De JoDg, Hingst, Röell, Goeman Borgesius, Smeenge, Van der Sleijden, Mees, Van Gennep, Kielstra, Gleichman, Van Weideren Rengers, Duijvis, De Beaufort, W. K. Van Dedem, Sluiter, Van der Feltz en de Voorzitter. Thans kan met zekerheid bericht worden, dat de Koning, de Koningin en bet Prinsesje, op Dinsdag 27 April, den dag na Paschen, Amsterdam zullen bezoeken. Door het hoofdbestuur der Broederschap van candidaat-notarissen in Nederland is aan al de leden dier Broederschap een schrijven ge richt, betreffende een te stichten pensioen- of onder steuningsfonds, tevens met verzoek het gevoelen der afdeelingen en der leden daarover te vernemen. Met het stoomschip «Prinses Wilhelmina", van de stoomvaartmaatschappij «Nederland", hetwelk 17 April van Amsterdam naar Batavia vertrekt, zal van daar rechtstreeks een brievenmaal aan A t j e h worden gezonden. Voorts zal op 27 April met den trein van 5.20 a. van Amsterdam naar Antwerpen, in aansluiting op het vertrek van bedoeld stoomschip uit Marseille, een tweede verzending aan Atjeh geschieden. Na een 2jarig bestaan en nadat bijna 4 ton verloren zijn, besloot de Vrijdag te Amsterdam ge houden vergadering van aandeelhouders der stoom- vaartmaatschappij ilnsulinde" te liqui deeren, aangezien de groote kosten van het in con servatie-houden der stoomers en de rentebetaling der obligatieleening het supprimeeren der vennootschap voor de aandeelhouders wenschelijk maakt. Het Haagsche Dagblad ontvangt de volgende mededeeling «De oprichting van een Anti-Sociaal-De- mocratischen Bond vindt bijval bij allen, die hoewel niet beangst toch voorbereiding en or ganisatie noodig achten, ten einde op een gegeven oogenblik vastberaden en gezamenlijk gereed te staan om geweld niet geweld te helpen keeren. Maar die oprichting vindt bestrijding, omdat door de voorstel lers die Bond een Christelijke werd genoemd en daardoor een eenzijdig karakter zou verkrijgen. Dit is juistdoch die bestrijders kunnen daaromtrent gerust zijn. Er mag en kan hier niet anders sprake zijn dan van een maatschappelijke vereeniging tegen gevaren, waarmede de geheele Maatschappij bedreigd' wordt, en waaraan allen, van welke politieke of ker kelijke richting ook, die iets hoe weinig ook te verliezen hebben, deel kunnen nemen en zedelijk ver plicht zijn toe te treden. In dien zin wordt deze zaak voorbereid". Door het onlangs gesloten postverdrag zijn, ge lijk bekend is, vele verbeteringen in het postverkeer gebracht. Tot dusverre mist men echter nog de gegevens om er gebruik van te maken. Bij de firma C. L. B r i n k ra a n is thans eene volledige tabel van het postverkeer verschenen, die volkomen op de hoogte stelt van den toestand, na de wijzigingen bij het verdrag van Lissabon er in gemaakt. Door de practiscbe inrichting is de raadpleging zeer gemakkelijk: de alphabetische vermelding der landen, met achtervoeging van de voorwaarden van verzending voor brieven, drukwerken, monsters, postwissels, post pakketten enz., met opgave Xan alle bijzonderheden, is zoo volledig als men verlangen kan, terwijl uit alles blijkt dat een zeer bevoegd deskundige deze tabel heeft samengesteld. Zij kost slechts 35 cents en op linnen geplakt 65 cents. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Wemeldinge ds. A. H. De Klerck, pred. te Weesp. Wolfertsdijk. Door den kerkeraad der Herv. gem. alhier is het navolgende adres aan de Synode inge zonden Wolfertsdijk, den 9 April 1886. De kerkeraad der Herv. gemeente te Wolfertsdijk, diep betreurende den toestand, waarin onze Hervormde kerk in onze dagen verkeertvan meening, dat de oorzaak daarvan hoofdzakelijk te vinden is in de af wijking van Gods woord, terwijl velen zich daartoe gerechtigd achten, door de tegenwoordige redactie van art. 27 Regl. op het examen ter toelating tot de evan geliebediening en van art. 38 en 39 van het Regl. op het godsdienstonderwijs, neemt de vrijheid beleefd, maar dringend, aan uwe vergadering te verzoeken le. dat de Synode geen proeven neme met een modus vivendi, waardoor de verwarring zon toenemen en de afwijking van Gods woord zou worden gewettigd 2e. de bovengenoemde artikelen te herstellen in den vorm, dien zij hadden voor 1 Januari 1880 en 15 Januari 1883. De Kerkeraad der Hervormde gemeente te Wolfertsdijk, Namens denzelven to. g. F. HAGE. J. P. VAN WEL. Aan de Hoog Eerw. Synode der Ned. Herv. Kerk. Woensdag 7 April 11. was het 25 jaar geleden dat ds. C. P. Buijze te Hulst zijne intreerede hield. Gedurende dien tijd heeft hij zich aller achting ver worven, zoodat die dag niet door de Hulstenaren onopgemerkt is gebleven. Van elk huis in de Gent- sche straat wapperde dan ook de nationale driekleur. Door een paar kinderen werd den jubilaris uit naam der buren een prachtig bouquet en twee fraaie bloem potten aangeboden. Ook vanwege de hervormde ge meente aldaar ontving hij een stoffelijk aandenken. 4

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1