1886. N°. 43. Zaterdag 10 April. 73ste jaargang. J. P. S. JONQUIÈRE. De Gemeenteraadsverkiezing. J. P. S. Jonquière, ar De stembus is geopend van 94 uren. -twF'CS*®»C*?CS*- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekende Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Toen jhr. mr. De Jonge van Ellemeet onze stad ging verlaten, hebben zeker velen met ons dit een groot verlies voor de gemeente genoemd. In verschillende commissiën en besturen toch had hij zitting, hij ver vulde er steeds een waardige plaats en toonde zich altijd volijverig om naar zijne beste krachten daarin werkzaam te zijn. Niet het minst voorzeker bleek dit in zijne betrekking van lid van den gemeenteraad, waarvan hij verscheidene jaren deel heeft uitgemaakt. Om de door zijn vertrek opengevallen plaats in den Raad aantevullen ziin de kiezers tegen 13 April a. s. opgeroepen en meer nog dan anders dient op het ern stige dezer verkiezing te worden gewezen. Immers, er is ditmaal sprake van een liberalen zetel, die door de tegenpartij zou kunnen worden bezet, m. a. w. de kans bestaat dat de partij, die jarenlang de meerderheid heeft gehad en waartoe het geheele dagelijksch be stuur behoort, in getalsterkte zal verminderenmaar geschiedt dit, dan hebben de kiezers daarmede uit spraak gedaan en hebben zij verklaard, dat de gang der zaken in onze gemeente niet is zooals zij het wenschen. Inderdaad zou het verkiezen van een anti-revolution- nair raadslid in de plaats van mr. De Jonge van Elle meet als een votum van afkeuring moeten worden beschouwd van wat ook mr. Van Ellemeet heeft helpen in het leven roepen. Wij kuunen nauwelijks gelooven, dat dit laatste in de bedoeling der kiezers liggen kan, te minder, omdat zij daarvan bij de vorige verkiezingen nimmer blijk hebben gegeven. Het zou slechts in herhalingen treden zijn, wanneer wij hier opnieuw gingen gewagen van het vele goede, dat in de laatste jaren in onze gemeente is gegrond vest of onderhoudenmaar in het algemeen kan wel worden getuigd, dat de welvaart en het aanzien der gemeente niet zijn achteruit gegaan. Waar dit wordt erkend, daar zou het ondankbaar zijn het dagelijksch bestuur niet in zijn ijverig streven te steunen; het is daarom te begrijpen, dat bij het zoeken van een candidaat voor de aanstaande verkie zing, daarop in de eerste plaats is gelet. Niet minder evenwel moest worden gezocht naar iemand, die alles zins waardig de plaats van jhr. De Jonge van Elle meet zou kunnen vervullen. Wij durven volmondig beweren, dat de in de ver gadering van Maandag 5 April jl. gestelde candidaat, de heer aan deze beide voorwaarden geheel voldoet. Wel is hij geen rechtsgeleerde, wat hoogst wenschelijk ge weest ware, wijl de Raad thans onder de leden zoo iemand niet meer telt; maar sedert de opheffing der rechtbank zijn wij van rechterlijke ambtenaren ver stoken, en tegen dat niet opteheffen bezwaar staat, dat de heer Jonquière een man is, die in het finan ciewezen geheel tehuis is en daarom op het punt van hoofdelijken omslag menig zeer gewaardeerd advies zal kunnen geven. En al is de gemeenteraad van des kundigen in financiëele zaken niet gansch ontbloot, versterking van dat element is toch zeker nog zeer gewenscht. 'tls waar: de heer Jonquière is geen geboren Goe- senaar, maar hij is toch reeds gedurende een groot aantal jaren in Goes en omstreken woonachtig en genoeg in de gelegenheid geweest om zich op de hoogte der toestanden en behoeften onzer stad te stellen, welke gelegenheid hij niet ongebruikt heeft laten voorbijgaan. Zijn humaan karakter en zijne hulpvaardigheid om het ieder, die hem in zijne be trekking als rijksontvanger noodig heeft, gemakkelijk te maken hebben hem tal van vrienden doen ver werven en zijn ons borg, dat hij zal toonen in den waren zin te zijn een man des volks, een man van wien men weet, wat men aan hem heeft, in éen woordeen man uit éen stuk. Nu de candidatuur van den heer Poolmeijer inge trokken en daarvoor die van den heer Donner in de plaats gesteld is, achten wij het overbodig over den candidaat der tegenpartij veel te zeggen. De heer Donner is reeds meermalen candidaat gesteld en wij hebben deze candidatuur op de bekende gronden be streden. Wij achten het dan ook niet noodig, die thans weder in het breede te ontwikkelen. Alle voorstanders van het openbaar onderwijs zullen ons helpen om met eerlijke middelen versterking van het anti-revolutionaire element in den Raad tegen te gaan. Wij koesteren dan ook gegronde hoop, dat de kiezers Dinsdag 13 April a. 8. trouw zullen opkomen en hunne stem uit brengen op den heer GOES, 9 April 1886. De kiesvereeniging «Nederland en Oranje" heeft gisteren opnieuw vergaderd om kennis te nemen van achterstaand ingezonden stuk van het bestuur dier kiesvereeniging, met bijbehoorende verklaring van den heer Poolmeijer. De kiesvereeniging was van oordeel dat na de verklaringen, die de heer Poolmeijer op het bureau der Goesche Courant aan de redactie van dat blad heeft gedaan, zijne candidatuur niet kon worden gehandhaafd zij heeft die mitsdien ingetrok ken en thans tot haren candidaat geproclameerd den heer J. Donner. Wij vernemen dat de eindexamens der H. B. scholen in Zeeland dit jaar te Goes zullen worden afgenomen. In de Woensdag gehouden vergadering van het departement Goes der maatschappij tot Nut van het Algemeen werd, na eene interpellatie door dr. A. W. Van Campen over de uitreiking van toegangs kaarten bij gelegenheid der lezing van den heer Kerdijk, door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen dienstjaar, waaruit bleek dat de ontvangsten hadden bedragen 268,36%, de uitgaven 318.01, zoodat er een nadeelig slot bleef van 49.64%. Vervolgens werd de begrooting voor het jaar 1886/7 vastgesteld in ontvang op ƒ213, en in uitgaaf op 225.04%, zoodat ook deze sluit met een nadeelig saldo, evenwel slechts groot 12.04%. De post voor lezingen is voor het loopende jaar pro memorie moeten worden uitgetrokken. Ten slotte werden nog, naar aanleiding van een verzoek van het hoofdbestuur, eenige wijzigingen gebracht in het huishoudelijk regle ment, waardoor dit meer met de wet der maatschappij in overeenstemming komt en werd besloten die wijzi gingen te doen drukken en aan de leden uittereiken. De penningmeester bracht nog in herinnering, dat het departement in het bezit is van enkele stukken 4 pet. N. W. S., deeluitmakende van het kapitaaltje door de in 1876 ontbonden spaarkas aan het Nut nagelaten en waarvan de renten jaarlijks komen ten bate van het comité tot wering van schoolver zuim. Deze stukken nu wilde de penningmeester, met het oog op den hoogen koers en in verband met de plannen tot conversie der 4 pet. N. W. S., in andere waarden omzetten, waartoe hij de machtiging der vergadering vroeg. Deze besloot die stukken te ver- koopen en de belegging in andere soliede fondsen aan het bestuur overtelaten. Wolfertsdijk. In de gisternamiddag gehouden raads- vergadering werd medegedeeld, dat het besluit van 24 Maart jl. tot af-en overschrijving op de begrooting voor 1886 door HH. Gedep. Staten is goedgekeurd. Het kohier der belasting op de honden voor den dienst 1886 werd vastgesteld op een totaal bedrag van ƒ126. Het kohier van den hoofdelijken omslag voor den loopenden dienst werd op verzoek van den heer C. Jacob in eene geheime zittiDg behandeld en later in het openbaar vastgesteldhierop komen 224. belasting schuldigen voor, aangeslagen voor een gezamenlijk bedrag van 5300. Omtrent de Woensdagavond te Middelburg ge houden vergadering van het Zeeuwsch genoot schap der wetenschappen ontleenen wij aan de M. Ot. het volgende: Tot leden werden o. agekozende heeren P. Polet, directeur van de gasfabriek, te Middelburg; H. Snijders, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool, te Middel burg; H. K. Persant Snoep, geneesheer, te Kapelle en jhr. J. W. C. De Jonge Van Ellemeet, kanton rechter te Schoonhoven. In plaats van den heer dr. J. J. Couvée, die als lid van het bestuur moest aftreden en niet herkies baar is, werd als zoodanig gekozen de heer dr. H. Japikse. De werkzaamheden der Commissie tot het opspo ren, het behoud en het bekend maken der overblijf selen van kunst en oudheid in Zeeland bestonden in de eerste plaats in het doen van opnemingen en het in teekening brengen van belangrijke bouwwerken of fragmenten, waarvoor o. a. in aanmerking kwam de kerk te Kapelle. Het voornemen bestaat de tee- keningen daarvan met de nog te vervaardige-te be stemmen voor de Zelandia illuslrata. De fraaie grafzerken in die kerk hebben door het aanhoudend bstreden veel te lijden. Bij een plaatselijk bezoek werd, in overleg met den heer S. Van Hoek, correspondent aldaar, de mogelijkheid besproken om deze belangrijke gedenkteekenen voor verdere af- of uitslijting te behoeden, door ze in het verlaten koor der kerk bij het mausoleum van Van Tuijl van Se- rooskerke te plaatsen. Vermoedelijk zal het kerkbe stuur wel geneigd zijn hieraan gevolg te geven. Verder belastte de commissie zich met het doen vervaardigen van gipsafgietsels van belangrijke bouwkundige onder- deelen of versierselen. In de Dinsdagavond te Middelburg gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt in Zeeland is onder meer besloten dat de algemeene vergadering zal plaatshebben den 23 Juni en de tentoonstelling van vee enz. den 24 Juni aanstaande, beide te Zieriksee, terwijl de wedstrijd van ploegen en eggen, waarvoor zeer aanzienlijke prijzen worden uitgeloofd, op 23 Juni is vastgesteld. Uitvoerige programma's zullen zoo spoedig mogelijk worden uitgegeven. (M. Ct.) De aspirant-landmeter J. K. C r u c q is ver plaatst van Zieriksee naar Zandvoort. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Hardenberg c. a. G. A. De Stoppelaar, thans surnumerair in spectie Middelburg, Uit Amsterdam schrijft men ons, 8 dezer Heden is d r. A. K u ij p e r, hoogleeraar aan da Vrije Universiteit alhier, naar Londen vertrokken, waar hij een tiental dagen denkt te verblijven. Het doel der reis is ontspanning van den vooral in den laatsten tijd buitengewoon ingespannen geest. Door de heeren Van der Kaay en Verniers Van der Loeff is voorgesteld, aan de voorlaatste alinea van art. 194 der Grondwet, zooals die volgens 2 van het gewijzigd wetsontwerp zou worden gele zen, toe te voegen «Aan de openbare en uit openbare kassen onder steunde bijzondere lagere en middelbare scholen wordt het onderwijs zóó ingericht, dat ieders godsdienstige begrippen daarbij worden geëerbiedigd." Door den heer Paul Wittouck, te Bergen- op-Zoom, is aan het gemeentebestuur spoedeischende aanvrage gedaan om gemeentegrond in erfpacht te be komen tot oprichting eener maltroseris-fabriek. De bereiding van maltrose eene moutachtige stof is eene nieuwe industrie, die in de hier te lande tot dusver gevolgde wijze van brouwen eene verandering zou brengen. De gemeenteraad van Antwerpen heeft d®. aan gevraagde subsidie voor den stoomtr a'm van daar op Bergen-op-Zoom geweigerd. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is de discussie over art. 194 der Grondwet voortgezet. De heer Van der Kaay lichtte zijn amendement, in vereeniging met den heer Van der Loeff voorgesteld, toe, strekkende om te be palen, dat het onderwijs aan openbare en gesubsidieerde bijzondere scholen zoo wordt imericht, dat ieders godsdienstige begrippen worden geëerbiedigd. Het Re- geeringsvoorstel spreekt wel van toegankelijkheid maar niet van bruikbaarheid dier scholen. De heer Schaepman bestreed den heer Van Houten, en ontkende dat het amendement der rechterzijde Katholiek getint was; Spr. verdedigde de bepalingen betreffende schoolgeldheffing en subsidiestelsel, in het belang van rechtsgelijkheid. Da heer Borgesius bestreed fel de opneming van schoolgeldheffing, als nadeelig voor het openbaar on derwijs en verdedigde nader het amend'inent-De Beaufort, terwijl de heer Van Baar vasthield aan het amendement der rechterzijde. Door de rechterzijde is haar amendement gesplitst in twee, éen op het eerste eu tweede lid, en éen op het derde lid. Merkelijks Zaken en Onderwijs. Tot kapelaan bij de R. K. gemeente te Middel burg is benoemd denbeer J. H. M. Peeperkorn, thans te Haarlemmermeer. Beroepen bij de Ned. Ilerv. Kerk Te Stad aan 't Haringvliet ds. J. Van den Bergen, te Kortgene. Nissc. De kerkeraad alhier heeft de circulaire Hoe- demaker voor notificatie aangenomen. Acte-examons in Zeeland. Uitslag der examens op 7 en 8 April. Geëxamineerd 8 mannelijke candidaten teruggetrokken 1. Afgewezen 1. Geslaagd zijn: L. C. Adriaanse te 's-IIeerenhoek, C. Baart te Middelburg, J. De Bakker te Wolfertsdijk, L. A. Van der Bent te Tér-Neuzen, G. C. Bevelander te Middelburg en P. A. Van Bloppoel te Goes. De candidaten Adriaanse, De Bakker en Van Bloppoel ontvingen hunne opleiding bij de normaallessen alhier. Tengevolge der pogingen, die door het college van kerkvoogden en notabelen te Tolen in het werk worden gesteld tot uittreding uit het synodaal verband en invoering van het vrij beheer, hebben ruim 30 in gezetenen dier gemeente bij deurwaarders-exploot hun lidmaatschap van de Ned. Herv. kerk doen opzegg-n. Op 1 Sept. kunnen bij de Rijkskweekscholen voor onderwijzers te 's-Hertogenbosch, Nijmegen, Haar lem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht kweekelingen worden geplaatst. Aanmelding vóór 15 Juni bij den directeur der kweekschool, die men wenscht te bezoeken, onder overlegging van 1 o. geboorte-akte 2o. de verklaring van een geneesheer, waaruit blijkt dat de cand. met goed gevolg of meer dan eens de inenting der koepokken ondergaan of aan de natuur lijke kinderpokken (variolae) geleden hebben3o. een of meer getuigschriften, waaronder, zoo zij bij een school van lager onderwijs behulpzaam zijn geweest, een getuigschr,ft van het hoofd dier school. De candi daten moeten op 1 Sept. a. s. hun 15e jaar ingetreden zijn en hun 17e jaar nog niet hebben volbracht. Rechtszaken. Door het Gerechtshof te 's-Gravenhage is het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij P. A. V. te Kapelle werd vrijgesproken van diefstal van steen kolen, maar tot 1 maand celstraf veroordeeld wegens diefstal van een mutsaard, wat het veroordeelend ge deelte betreft, vernietigdterwijl bekl. ook van dien diefstal werd vrijgesproken. In de zaak van A. A. te Borsele, door dezelfde rechtbank veroordeeld tot 1 jaar celstraf en 25 boete, wegens verbreking en afsluiting en moidwillige verwonding, beval het hof een nader getuigenverhoor" ter terechtzitting van 24 April aanstaande. Uit Amsterdam schrijft men ons 8 dezer Met meer dan gewone belangstelling werd heden de zitting der arrondissements-rechtbank alhier verbeid, omdat men wist dat daarin aanhangig zou worden gemaakt de eersteling der misschien vele procedures als gevolg van de «kerkelijke quaestie". Op verzoek van het klassikaal bestuur, doende wat des kerkeraads is, waren de heeren P. Goedhuys, sub-scriba, en dr. F. L. Rutgers, archivaris van den kerkeraad der N. H. gemeente alhier, op korten termijn gedagvaard, om zich te hooren veroordeelen tot afgifte aan den eischer in zijn aangeduide qualiteit van alle onder berusting van de gedaagden zijnde doop-, trouw- en lidmatenboeken en verdere bescheiden, alles behoorende tot het archief van den kerkeraad der Ned. H, ge meente alhier, en bij nalatigheid in die afgifte zich te hooren veroordeelen, om aan den eischer te ver goeden alle kosten, schaden en interessen, welke ge leden zijn of zullen worden door de niet-voldoening aan de sommatiën tot afgifte, en met veroordeeling van de gedaagden in de kosten van het rechtsgeding. Ter zitting der rechtbank concludeerde de eischer,' bij monde van den procureur mr. L. H. Kuhn, over eenkomstig de dagvaarding. Nadat mr. Th. Heemskerk zich voor de gedaagden tot procureur had gesteld, werd (wat zeker wel merk waardig mag heeten) door 76 leden der Ned. H. ge meente alhier en van den Kerkeraad dier gemeente, geschorste en niet-gesehorste leden, het verzoek aan de rechtbank gedaan, om in het rechtsgeding te mogen interveniëeren en wel op grond, dat het classikaal bestuur van Amsterdam, doende wat des Kerkeraads is, als zoodanig niet het recht heeft van de gedaagden de afgifte te vorderen van voormelde bescheiden welke zij in hun qualiteiten van sub-scriba en arcjii- varis van den Kerkeraad hebben ontvangen, en dat de intervenienten er belang bij hebben èn als leden der gemeente èn als leden van den Kerkeraad, dat de afgifte alleen aan bevoegden geschiedt. De rechtbank willigde het verzoek in namens den eischer en namens de gedaagden gedaan, om een ter mijn van antwoord op deze conclusie tot interventie. Behalve de procureur mr. Kuhn voornoemd treedt voor den eischer op als advocaat mr. J. A. Molster. Voor de gedaagden treedt mr. Th. Heemskerk als advocaat en procureur op; voor de intervenienten mr. W. Heineken als advocaat en mr. H. R. Goudsmit als procureur. Buitenlandse!) Overzicht. Gisteren heeft de heer Gladstone in het Engelsclie Lagerhuis zijne plannen ten opzichte van Ierland mede gedeeld. Wij ontleenen daaromtrent aan de N. R. Ct. het volgende. «Nooit te voren is misschien de vergaderzaal van het Huis der gemeenten zoo vol geweest als in de zitting van gisteren. In het midden der zaal waren stoelen geplaatst, om in het gebrek aan zitplaatsen te gemoet te komen. Gladstone zette zijne plannen van wetgeving ten opzichte van Ierland uiteen. De maatregelen van dwang, betoogde hij, zijn in Ierland geene uitzondering meer, maar regel geworden. Hij gelooft dat men tegenover Engeland of Schotland geen dwang zou willen toe passen, zoolang niet alle middelen tot verzoening waren uitgeput. Wat hij voorstelt, is een afzonderlijk parle ment te Dublin, tot behandeling der aangelegenheden van wetgeving en bestuur van Ierland, welke niet tot rijks-vraagstukken in onafscheidelijk verband staan.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1