VERKIEZING h U Laatste en telegraphische berichten. Verkoopingen en Verpachtingen. Te houtlen Aanbestedingen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Weerkundige Waarnemingen. ill Nagekomen Advertentie. éen lid van den Gemeenteraad. Borsele. Woensdag werd alhier eene benoeming gedaan voor de vervulling van eene vacature van eene gemeentebediening, die met 200 's jaars beloond wordt. Onder de twaalf sollicitanten bevond er zich een die zich beschikbaar stelde voor eene jaarwedde van 182. lerseke. Op het Rijks-telegraafkantoor alhier werden in Maart behandeld 1328 telegrammen, waarvan 581 internationale; 396 werden verzonden en 932 ontvangen. Op het telefoonkantoor te Wolfertsdijk zijn, ge durende het le kwartaal van dit jaar, verzonden 150, ontvangen 121, alzoo behandeld 271 telegrammen. Baarland. Twee hofsteden in deze gemeente, die kort geleden nog onverpacht waren, hebben thans een pachter gevonden. De eene is verpacht aan den land bouwer Ooense, de andere, vroeger bewoond door J. Geluk, is verpacht aan C. van Damme. Te Scherpenisse werd een arbeidersgezin verblijd door de gelukkige bevalling der moeder van een drieling. Toch niet in alles malaise De gezamenlijke wevers en weefsters in de stoom- katoenfabriek van de heeren Pruijt Co. te Ootmar- sum, hebben bet werk gestaakt, omdat het loon hun niet bevredigt. Een kassiersknecht, die aan de Kasvereeniging te Amsterdam 18,000 ontvangen had, werd in de Gasthuismolensteeg aldaar door 3 Engeische oplichters aangerand. Hij verdedigde zich flink, en hield er een vast, die daarop gearresteerd werd. De kassiersknecht behield zijn schat. De chef van den Generalen Staf van het Ver- lossingsleger, van wiens komst te Amsterdam mede- deeling is gedaan, is alweer naar Londen vertrokken. De b verkenning" heeft den bgeneraal" voorloopig doen afzien van het voornemen om naar ons land terug te keerenwij zullen dus voorshands bevrijd blijven van de manoeuvres van het leger op onzen bodem. Men schrijft uit Maastricht aan de N. R. Ct.: De politie te Luik neemt thans strenge maatregelen ten opzichte van vreemde werklieden, die niet van goede papieren voorzien zijn. Allen worden zonder onderscheid over de grenzen des rijks gezet. Men verwacht van dezen maatregel, dat vele deserteurs van ons leger, die te Luik en in den omtrek werkzaam zijn, zullen worden uitgeleverd. Uit Neerbosch meldt men, dat de directeur der Weesinrichting, ter gelegenheid van zijn zilveren hu welijksfeest, behalve allerlei feestgaven voor de kinderen, voor wie o. a. des namiddags 400 pond gebraden vleesch werd opgedragen, uit verschilfende oorden van ons land te zamen ongeveer 10.000 voor de instellingen heeft ontvangen. Omtrent de onlusten in België lezen wij in de Arnh. Ct. het volgende: Belangwekkend is de beschrijving, die de corres pondent der Figaro levert van den eersten aanblik der gebouwen en terreinen na de verwoesting »Op een soort van heuveltje was de grootste glas fabriek van België gebouwd, die van den heer Eugène Baudouz. Nog slechts de muren van de twintig ge bouwen zijn blijven staan. Er is voor 4 millioen francs verbrand. Twee dagen geleden was het een bijenkorf, waar 1500 werklieden in de glasfabrieken hun brood verdienden. Wij beklimmen de kleine helling, die naar den ingang der fabriek leidt; een honderdtal nieuws gierigen bekijken er de puinhoopen, het ijzerwerk door de hitte verwrongen, de ingeslagen daken, de ver koolde denren, het glas aan gruis. In de steenkool- loods zijn twintig gendarmes te paard, om te bewaren wat er over is. Rechts zijn de gashouders en gasovens; er komt een verzengende hitte uit met blauwe en roode vlam men, die een akeligen gloed in de werkplaatsen werpen. Wij gaan eene hellende poort door en komen in het glasmagazijn. Millioenen glazen van allerlei kleuren liggen daar in poeder, in scherven, gemengd met rookende balken en smeulend houtwerk. Het is on mogelijk zich een denkbeeld te maken van de treurig heid die u aangrijpt bij het zien van al die rijkdommen, door de bandieten zonder eenig voordeel vernield. Er liggen wel vier of vijf zalen ingestort over het glas- gruis. De nieuwe ovens liggen daar nog met hun reus achtige oppervlakte van kokend glas, dat eerst over veertien dagen bekoeld zal zijn. Wij drogen onze doornatte kleederen bij den gloed van deze kokende meren. Verder ziet men, gesmolten en verbrijzeld, de wag gons met zand, verder vernielde en omgebogen ijzeren kolommen. Weder verder is het kasteel van den heer Baudouz; meubels en rijtuigen, alles is in het vuur geworpen. Toen Vrijdag de brandstichters om dien vuurhaard dansten, en er alles inwierpen wat hun voor de hand kwam, scheen het wel een bende kanni balen om een menschoffer dansend. De kelders zijn geledigd; men ziet overal langs den weg Bourgogne- en Champagneflesschenhet tafellinnen hangt op de hagen. De heer Baudouz heeft den brand van zijn kasteel en zijne fabriek aangezien. Men zocht hem om hem op te hangen of te fusilleeren, maar hij heeft zich uit de voeten weten te maken. Dezelfde correspondent van de Figaro geeft de volgen de schildering van de schermutseling, die tusschen de soldaten en de oproerlingen te Mariemont plaats vond »Een honderdtal mannen was in de mijn Placard werkzaam, toen, tegen twee uur des middags, plotseling een bende van ongeveer driehonderd man opgemerkt werd, welke bende, door den velen brandewijn, dien zij in de tapperijen onderweg genomen had, in een staat van groote opgewondenheid verkeerde. Vooraan liep een klein mannetje met een rooden baard, kennelijk de aanvoerder. Bij den ingenieur van de mijn Placard gekomen, sommeerden zij dezen de arbeiders naar boven te doen komen, onder de bedreiging, wanneer zulks niet gebeurde, brand te stichten. Men wilde reeds aan de eischen van de muitelingen gehoor geven, toen plotseling een aantal soldaten zichtbaar werden, die zich met versnelde pas naar de bedreigde plaats spoedden. Op ongeveer honderd en vijftig meter afstand werd halt gecommandeerd en de officier trad met negentien soldaten een pas of twintig voor het front, deed daarna alleen nog tien pas voorwaarts en sommeerde de bende tot driemaal toe om uiteen te gaan; de muitelingen weigerden evenwel. De officier trad weder achteruit, negentien schoten knalden en de chef der bende,benevens een jeudige mijnwerker, stortten doodelijk getroffen neder. De troep verstrooide zich dadelijk in alle richtin gen en binnen weinige minuten tijds was de orde her steld. De beiden, die getroffen werden, zijn des nachts aan de gevolgen hunner wonden overleden." Door den Bijz. Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente alhier is in zijne hedennamiddag gehouden ver gadering tot voorlezer en voorzanger bij die gemeente met Ingang van 1 April benoemd dhr. B. C. Van Driel, zulks ter vervanging van den heer J. D. Van den Berge, wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. lerseke. OESTERBEURS. Verkocht derde soort zaaigoed ad 5,50, afsteeksel ad 2Gevraagd voor twijfelaars 48,eerste soort zaaigoed 1 7, tweede ƒ11, Middelburg. In de hedennamiddag gehouden zit ting van den gemeenteraad alhier kwam de zaak der H. B. S. voor meisjes te dezer stede ter tafel. Een aantal beseheiden van de betrokken autoriteiten werden aan den Raad overgelegd. In alle stukken wordt geadviseerd tot opheffing van de thans bestaande inrichting wegens de zware finan- cièele lasten voor de gemeente tengevolge van de der ving van een rijks-subsidie, ten bedrage van 5000 's jaars. Voorts wenschen alle betrokkenen haar te doen ver vangen door éen of twee scholen van M. U. L. O. Bij de leden van het dag. bestuur bestaat in dezen verschil van meening, zoodat zoowel de burg. de minderheid vormende als de wethouders de meerderheid natuurlijk ieder voor zich hunne ziens wijze schriftelijk uiteengezet hebben, waardoor het getal bescheiden met twee vermeerderd werd. In de zitting van heden werd slechts lecture van al de stukken gedaan en de behandeling van de zaak tot eene latere zitting verdaagd. De te Middelburg voor ƒ101 verpachte doch niet gegunde vischplaatsen nabij Westen-Schouwen en den Westnol zijn thans verpacht voor ƒ811. De vorig# pacht beliep 1306. >s Gravenhage. TWEEDE KAMER. GRONDWETS HERZIENING. Het algemeen debat over hoofdstuk onderwijs is afgeloopen na verschillende replieken en nadat dhr. Heemskerk de openbar# school verdedigd had tegen het verwijt van ongodsdienstigheid. De dis cussie over art. 194 en over de amendementen is aan gevangen. Dhr. Mackay verdedigde dat der rechterzijde, dat alleen beoogt te voorkomen dat men schoolgeld heffing en subsidiëering kan afwijzen met beroep op de Grondwet. Dhr. Beaufort verdedigde het amende ment der linkerzijde op de reeds aangevoerde gronden. Be Minister verklaarde vóór Woensdag eene nieuwe redactie te zullen overwegen. De volgende week voort zetting. Datum. Plaat». Voorwerpen. Information 8 April, Wemeldinge, hout, De Vos. 5 Schore, woonhuis enz., Gallis Merens. 5 lerseke, woonhuis enzGallis Merens. 5/6 lerseke, manufacturen, De Vos. 6 Goes, paarden en voertuigen, Pelle. 7 Goes, inboedel, Gallis Merens. 9 Ovezand, inspan, Pilaar. hO lerseke, diversen, De Vos. 14 Everingen, boereninspan, mr. Liebert. 14 Oud-Sabbinge, woonhuis en meubels, Mulock Houwer. 15 Heinkenszand, bouw- en weiland, De Ronde Bresser. 16 Schore, woonhuis, bouwgrond, statieschuit, Prins. 16 Waarde, afbraak, Mulock Houwer 21 Baarland, woonhuis enzMulock Hoower. 22 Schore, meubilaire goederen, Prins. 27 Goes, woonhuis, statieschuit, Mulock Houwer. 29 Wemeldinge, inspan, Pelle. Mei. Borsele, inspan, Pelle. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 9 April, Waarde, onderhoudswerken, Watersch. Waarde Middelburg. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het maken van een bazaltmuur in de binnenhaven bij de groote sluis te Wemeldinge, met bijbehoorende werken, hehoorende tot de werken van het kanaal door Znid-Beveland. (Raming 13600). Ingeschreven werd door de heerenJ. Lindenherg Cz. te Wemeldinge, voor f 3663E. De Maat te Iiansweerd, voor f3636; P. J. Visser te Iiansweerd, voor f3624; J. Bruggeman te Hansweerd, voor f3570 en W. H. De Haan, voor f3554. GOES, Vrijdag 2 April 1886. Uur. L Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. stand Celsius <1 c o s-s ïf-i s morgens 8 763.5 Zuid. half bew. 14 smidd. 12% 762 i 19 s avonds 5 760.5 Zw. bew. 19 Waarneming van hedenochtend 8 uur: Een depressie, waarvan het centrum buiten 't ge bied onzer waarneming valt, doch waarin de laagst bekende barometerstand ongeveer 740 mM. is, bevindt zich ver van ons en Westwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Oostwaarts Het grootste barometerstand-afwijkingsverschil wa* Gisteravond acht uurGroningen 2.3 m.M. boven Vlissingen. Hedenochtend acht uurGreningen 4 3 m.M. boven Vlissingen. Hedenmiddag half eenhet verschil werd kleiner. Barometerstand te Utrecht om half een: 762.6 m.M. Verwachting Zuidelijke wind, veranderlijk goed weêr. Volgens den regenmeter te Goes viel er gedurende de maand Maart van dit jaar 33.75 m.M. regen, tegen 70.3 m.M. .n Maait 1882, 28.8 m.M. in '83, 32.2 m.M. in '84 en 21.8 m.M. in '85. Gemiddeld valt er in Maart 44 m.M. regenhieruit blijkt dus dat ook deze maand Maart evenals zijn laatste 3 voorgangers te droog is geweest. VOOR Tengevolge van het bedanken van Dr. J. KOOMAN Az. voor de hem aangeboden candidatuur, worden alle kiezers en meer derjarige belangstellenden in bovengenoemde verkiezing uitgenoodigd ter bijwoning eener vergadering tot het bespreken en stellen van een candidaat op Maandag 5 April a. des avonds te 8 uren, in sde Prins van Oranje". Het Comité voor de verkiezing J. FRANSEN Van DK PUTTE. C. RISSEEUW. N. A. M. V. d. THOORN. Druk F. Kleeuwens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1886 | | pagina bijlage 2