1886. N°. 38. Dinsdag 30 Maart. 73ste jaargang. De lijsten van de kiezers De AANBESTEDING" De Overgangsexamens GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend.' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de Provinciale Staten en den Gemeenteraad zijn op heden gesloten, dadelijk ter gewoner plaatse in deze gemeente aangeplakt, en andermaal op de Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd Goes, den 29 Maart 1886. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. DER SCHOONMAAKWERKEN van de openbare ge bouwen en scholen zal plaats hebben op Zaterdag den 10 April 1886, des namiddags te 1 uren, ten Raadhuize Bestek en voorwaarden liggen van heden af ter Se cretarie ter inzage voor belanghebbenden, op eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 uren. Goes, den 27 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. der leerlingen van de BURGER-AVONDSCHOOL zullen in het openbaar gehouden worden in het schoolge bouw, op Donderdag 1 April e. k., volgens onderstaand programma Eerste klasse. 9%10% uur. Wiskunde. 10%1154 Kennis der Natuur. 115412 Geschiedenis en Aardrijkskunde. Tweede klasse. 1%2% uur. Nederlandsch. 2%354 Kennis der Natuur. De ouders en betrekkingen der leerlingen en voorts alle belangstellenden worden tot bijwoning van deze examens uitgenoodigd. Goes, den 27 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 29 Maart 1886. Nu, als gevolg van de thans hangende gas- quaestie, wellicht gedacht wordt over uitbreiding der gasfabriek alhier, komt het ons niet onbelangrijk voor eene korte beschouwing over de toekomst van het gas overtenemen, voorkomende in het Decembernummer van het vorige jaar van De Tijdspiegel. Aan het slot van een opstel getiteld: »Gas of elec- trisch licht", waarin hij de groote voordeelen van het laatste boven het eerste aantoont, schrijft dhr. P. Van Cappelle te Baarn het volgende: »En het gas dan, zal dat geheel verdrongen worden en niet meer worden gebruikt? Gewis niet, veeleer zullen beide lichtsoorten hand aan hand gaan, en reeds nu heeft de concurrentie met het electrisch licht eene merkbare ontwikkeling der gasindustrie tengevolge gehad. Door het mono polie, waarin zich de gasmaatschappijen moehten ver hengen, werd deze ontwikkeling niet bevorderd, en oogenschijnlijk was het in haar voordeel, de uitvinding van economische gasbranders tegen te gaan en slechts gas te leveren van juist de voorgeschreven lichtsterkte. Door de groote verspreiding, die het electrisch licht in de laatste jaren heeft verkregen, is men er daarentegen op uit geweest, de branders te verbeteren, den prijs te verlagen en de lichtsterkte te vermeerderen. Volgens het oordeel van Sir W. Siemens (gest. 1883), eene bekende specialiteit op dit gebied, is de toekomst der gasindustrie vooral gelegen in de toepassing van het gas bij de verwarming. Door de methode, die hij ter verkrijging van het verwarmingsgas, tegelijk met het lichtgas, aangeeft zal men niet alleen in staat zijn, dit verwarmingsgas tegen zeer lagen prijs te be reiden, maar ook de hoeveelheid der bijproducten zou door de invoering van dit proces worden vermeerderd. Terwijl het steenkoolteer vóór de ontdekking van Perkin in 1856 slechts weinig waarde had, maakt het tegenwoordig eene der voornaamste bronnen van in komsten uit. Voor dien tijd kon men het door dis tillatie slechts in naphta, creosoot, pik en olieën ont leden, terwijl men hier en daar ook benzol, dat een der bestanddeelen van de naphta uitmaakt, afscheidde. Door de ontdekking van het anilin-rood steeg het steenkoolteer aanmerkelijk in waarde, en toen men er later nog tal van verfstoffen uit leerde vervaardigen, werd deze stof, waarmede men vroeger dikwijls geen raad wist, een kostbaar product De prachtige kleuren, waarmede men tal van stoffen zoo schoon weet te sieren, stammen grootendeels uit het steenkoolteer. Bovendien levert het ons nog carbolzuur, hoofdzakelijk als desinfectiemiddel gebruikt, en ammoniak, dat als meststof onschatbare diensten kan bewijzen. Openingsrede, in de British Association gehouden op 23 Augustus 4882. Bij het verbranden van steenkool gaan al deze kost bare stoffen verloren en bovendien wordt de ongezonde rook gevormd, die, in groote hoeveelheid ontwikkeld, b. v. in fabrieksteden, zooveel schade kan aanrichten» Overal waar rook optreedt, wordt brandstof verkwist, want hij bestaat uit producten, die on verbrand de lucht ingaan. Daarom is gas een zeer economisch verwarmingsmiddel, daar bij zijne verbranding geen rook wordt gevormd en alle bestanddeelen volkomen verbranden. Bij de bereiding van lichtgas kan het distillatie proces, zooals Eilisen te Parijs heeft aangetoond, in twee tijdperken worden verdeeld. In de eerste periode, die begint een half uur nadat de distillatie een aan vang heeft genomen en juist met de helft van het geheele proces eindigt, worden hoofdzakelijk de kool- stofrijke gassen ontwikkeld, terwijl in de tweede helft moerasgassen en waterstof optreden, die hij de ver branding weinig licht verspreiden, doch voor de ver warming zeer geschikt zijn. Siemens slaat nn voor, twee verschillende buizen netten aanteleggen, éen voor het lichtgas en éen voor het verwarmingsgas, en de retorten al naar de periode, waarin zich het distillatieproces bevindt, met een dezer buizennetten in verbinding te brengen. Op deze wijze kan men behalve de gewone hoeveelheid lichtgas nog eene gelijke hoeveelheid verwarmingsgas verkrijgen. Zoodoende zou men een zeer goedkoope brandstof ver krijgen en de hoeveelheid der bijproducten zou worden vergroot. In den laatsten tijd is er meer en meer eene beweging waartenemen ten gunste van het ge bruik van gas als verwarmingsmiddel, en de uitstekend ingerichte gaskachels, die men op de tentoonstellingen te Middelburg en te Leiden heeft kunnen bewonderen, toonen aan, dat er ook op dit gebied groote vorde ringen worden gemaakt. De invoering van het electrisch licht zal geenszins het wegkwijnen van de gasindustrie ten gevolge hebben veeleer zullen door de groote concurrentie beide, licht soorten steeds worden verbeterd en de prijs tot een minimum dalen, hetgeen den verbruikers slechts ten goede kan komen." Toen wij onlangs naar aanleiding van een bericht in de Zz. N.bode spraken over de phantasie van Goesche correspondenten bij hunne berichten ook aan andere bladen, heeft de Goesche correspondent van de Middelburgsche Courantzeker gedachtig aan het bekende: »die zich verontschuldigt beschuldigt zich", zich dat aangetrokken en op een toon, die hier alge meen verontwaardiging wekte, ons de les willen lezen. En toch moeten wij weder gewagen van correspon- denten-phantasie en ditmaal werkelijk van de phantasie van den correspondent der M. Ct. In 't no. van Zater dag lezen wij 't volgende verslag van de feestviering in de Soc. V. O. V. alhier. »De leden der sociëteit «Van ongenuchten vrij" te Goes vierden gisteravond met door hen geintroduceer- den haar tachtigjarig bestaan. De feestelijkheid werd geopend met een toespraak van den heer L. M. Van Campen, president, waarin in 't kort het ontstaan en de geschiedenis der sociëteit werd herdachtdoor het strijkorkest van het 6e regiment infanterie uit Bergen- op-Zoom werd een programma van twaalf nommers zeer goed uitgevoerd; terwijl drie tableaux-vivants werden vertoond en een paar stukken op de piano hoogst verdienstelijk werden ten gehoore gebracht. De tableau's voorstellende «De jaardag van den Hout vester", Asschepoetster", en «Eene herbergscène in Tyrol" maakten een heerlijk effect; er was veel zorg aan de costumes besteed en de groepen, soms uit vijftien personen bestaande, werden met groote bijvals betuigingen begroet. Een gezellig bal besloot de feest viering." De phantasiën zijn door ons gecursiveerd. Van dit bericht is phantasie no. 4 de openingsrede van den president. Deze heeft juist niet het ontstaan en de geschiedenis der sociëteit behandeld en zelfs verklaard dit niet te doen, omdat het bij het 75jarig bestaan der sociëteit breedvoerig was geschied I Phantasie no. 2 is, dat een concert van 42 nos. door het strijkorkest van het 6e reg. van Bergen-op Zoom zou zijn gegeven. Er is een concert van 8 nos. gegeven door de muziek van het 6e reg. te Breda, onder directie van dhr. Stenz. Phantasie no. 3 is, dat er tableaux vau 45 personen zijn vertoond. Aan het grootste tableau namen 44 personen deel. Wat dunkt u, hebben wij recht om van phantasie te spreken Wij betwijfelen het zelfs zeer of de cor respondent wel bij het feest tegenwoordig is geweest, want dan kan 't alleen zijn doel geweest zijn er de redactie van de M. Ct. te laten inloopen. Vrijdagavond gaf de zangvereeniging «Excel- sior", directeur de heer P. De Jonge Jz., in het koffiehuis »de Prins van Oranje" weder een concert. Het uit negen nommers bestaande programma bood weder vrij wat afwisseling en over het algemeen kan de uitvoering welgeslaagd genoemd worden. Vooral de mannenkoren «Jagerslust" van Astholz en nWill- kommen, froher Wandersmann" van Fr. Abt werden zeer goed gezongen. Toch vielen blijkens de toejui chingen ook vele andere nommers zeer in den smaak van het publiek en niet het minst de gedeelten van de fSchopfung" van Haydn, waarin de solisten zich goed van hunne taak kweten. Onder het publiek, dat in minder grooten getale was opgekomen dan anders, bevonden zich ook eenige weeskinderen, die tot bijwoning van dit concert waren uitgenoodigd., Z. M. heeft benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Zieriksee, ter standplaats Zieriksee, mr. P. L. Van E e t e n, thans griffier bij het kan tongerecht te Oostburg. Benoemd tot commies der dir. bel., invoerrechten en accijnzen te Hansweerd de heer N. De N o o ij e r, commies dier zelfde middelen te Veere. (M. Ct). Wolfertsdijk. Met wed' rkeerige betuigingen dat het zulk lekker weer was, kwamen de raadsleden Woens dagmiddag bijeen om de belangen der gemeente te bespreken. In tegenstelling met de vorige vergadering, welke door een talrijk publiek werd bijgewoond, namen slechts 3 personen plaats op de, voor het publiek bestemde stoelen deze geringe opkomst moet zeker ook worden toegeschreven aan het lekker weerof zouden de be zoekers der wintervergaderingen, niet enkel de zittin gen bijwonen uit belangstelling in de wijze, waarop de gemeentezaken behandeld worden, maar meer met het doel om zich te »warmen" bij de kachel, welke zich bij deze gelegenheden ook niet onbetuigd laat en zoo vroolijk snort, alsof zij er zich in verheugt, dat zoovele personen van haar gloed willen profiteeren Medegedeeld werd, dat de rijksvergoeding in de kosten van het lager onderwijs voor 1886 bedraagt ƒ1672,50 en dat het besluit tot heffing van eenen hoofdelijken omslag, tot een maximum van ƒ5500,door Z. M. den Koning is goedgekeurd dat door den Minister van Binnenlandsche Zaken, krachtens machtiging van Z. M. den Koning, afwijzend is beschikt op een verzoekschrift van A. Caan Az. en A. Marknsse te Oud-Sabbinge, tot vernietiging van de door B. en W. gehouden aanbesteding van het onder houd der gemeente-eigendommen voor 1886 dat het kohier der belasting op de honden, voor den loopenden dienst is opgemaakt met een totalen aanslag van ƒ426. In de vorige vergadering was een besluit genomen waarbij vergunning is verleend, dat voor zooveel zijn dienst dit toelaat, de gemeenteveldwachter, tevens bode der gemeente, den gemeenteontvanger behulpzaam kan zijn in zijne betrekking als ontvangerdat echter wat het halen van geld betreft, dit op de persoonlijke ver antwoording van den ontvanger zal moeten geschieden. Naar aanleiding daarvan werd een door den gemeente ontvanger ingezonden brief voorgelezen; de toon en de inhoud van dit schrijven door een ambtenaar der gemeente werden door den Voorzitter afgekeurd. Na langdurige discussie staakten de stemmen over het voorstel van B. en W. en moest alzoo in eene volgende vergadering beslist worden of de gemeentebode voor risico van den gemeenteontvanger, of voor die der gemeente geld zal kunnen afhalen. Ter tafel werd nu gebracht een bezwaarschrift van de heeren C. P. Lenshoek en M. Weststrate tegen de vastgestelde lijst van kiezers voor leden van den ge meenteraad. Juist zou tot de behandeling worden overgegaan, toen Jantje Verhulst met zijn «kiekkasje" de raadzaal binnentrad en algemeen gelach door zijne verschijning verwekte, doch voor den artist het gevolg had dat hij toestemming kreeg zijne kunstgewrochten aan de gemeentenaren te mogen laten zien. De levers der aanwezigen waren door Jantje's tijde lijke aanwezigheid flink geschud en met blijmoedige gezichten toog men opnieuw aan 't werk, om de be zwaren tegen de kiezerslijst te weerleggen. Volgens een voorstel van B. en W. kon dat ge makkelijk gaan, want de beweringen van adressanten zijn door geen enkel bewijs gestaafd en daarom moest het verzoek noodwendig met-ontvankelijk verklaard worden. Sommige raadsleden dachten er echter anders over, want bij de stemming staakten de stemmen, zoodat hieruit ook weer een nieuw punt ter behande ling in de volgende vergadering voortvloeide. Nadat door den voorzitter nog enkele vragen be antwoord en inlichtingen gegeven waren, gaf de heer Jacob te kennen, dat hij. om beter op de hoogte der gemeente-administratie te geraken, de medelezing ver zoekt van het Staats- en Provinciaal blad, de Ge meentestem en het Weekblad voor de Burgerlijke Administratie, welke uit de gemeentekas betaald wor den en waarop hij als raadslid recht meent te hebben. Dit verzoek werd door den voorzitter zonder eenig voorbehoud toegestaan. De behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag werd tot later uitgesteld. Tegen Donderdagmiddag waren de raadsleden weder bijeengeroepen om te beraadslagen over de twee onder werpen, waarover in de vergadering van Woensdag de stemmen staakten Het eerst kwam in behandeling het bezwaarschrift van de heeren C. P. Lenshoek en M. Weststrate, waaromtrent met 4 tegen 3 stemmen besloten werd de lijst der kiezers voor leden van den gemeenteraad te verbeteren, zooals door adressanten was verzocht. De voorzitter verklaarde, dat het besluit genomen is in strijd met art. 42 der kieswet en het ter ver nietiging aan den Koning te zullen voordragen. Vervolgens werd eveneens met 4 tegen 3 stemmen besloten, dat de bode op verantwoordelijkheid der gemeente, en niet op die van den gemeente ontvanger, de der gemeente aankomende gelden te Heinkenszand zal moeten afhalen, waarop de voorzitter verklaarde ook dit besluit, als naar zijne meening met de wet strijdende, aan den Koning ter vernietiging te zullen voordragen. De Minister van Waterstaat heeft bepaald, dat bet rijkstelegraafkantoor te Ierseke voortaan doorgaans met doorloopenden dagdienst en beperkten Zondagsdienst open zal zijn. lersoke. Vrijdag heeft de gewone jaarlijksche ver pachting van een gedeelte van het buitenbeloop der haven alhier plaats gehad om op dat terrein pannen te doen bewerken. Er werden 2552 M2. verpacht, die f648 opbrachten. Het vorige jaar brachten 2652 Mz. 1 2400 op. Deze opmerkelijke vermindering was te wachteD. Omdat nl. velen hun pannen van verleden jaar nog niet verkocht hebben, zullen er dezen zomer minder nieuwe gelegd worden, terwijl bovendien se dert de vorige verpachting verscheidene steigers zijn aangelegd, waardoor in de behoefte aan geschikt ter rein eenigszins is voorzien. Met 4 Mei a. s. wordt de commies 3e klasse bij 's Rijks belastingen P. C. A. Van der Loeff van Brouwershaven naar Hansweerd verplaatst. St. Annaland. Ingevolge het besluit, genomen op de den 44 Januari jl. alhier gehouden algemeene ver gadering van de schippersvereeniging «Schuttevser", afd. St. Annaland, is door het Bestuur den 25 Maart jl. aan Gedeputeerde Staten dezer provincie een adres gezonden, houdende verzoek den laagwaterstei- ger teKortgenete doen inrichten als die aan 't Katsche veer en te Stavenisse. Als reden voor dit verzoek werd opgegeven de vele moeilijkheden, die de steiger te Kortgene oplevert bij het Iaden en lossen van vee en goederen in st oom- en zeilschepen, terwijl het meermalen gebeurd is, dat er paarden enz. te water geraakten, waarvan de eige naars de nadeelige gevolgen moesten ondervinden. Voor dergelijke ongelukken is men aan de steigers te Katsche veer en te Stavenisse gevrijwaard. De «Sliedrechtsche Gasfabriek" zal eerstdaags overgaan aan den heer W. De Liefde, directeur der Gasfabriek te Hoorn en der Culemborgsche Gas verlichting-maatschappij. Tot directeur der fabriek te Sliedrecht is benoemd de heer W. Van Hoeve, direc teur der gasfabriek te Kuilenburg. De Minister van Binnenlandsche Zaken was Vrijdag genoegzaam hersteld om in den namiddag in de Kamerzitting te verschijnen. Z. Exc. deed zijn joyeuse entrée, juist toen zijn ambtgenoot van financiën, door aanneming van art. 1 van zijn conversiewet, het dreigend onweer van zijn hoofd zag afgewend. (Vad.) De Minister van oorlog is teruggekomen op de bepaling van verleden jaar, dat de militaire goederen, die de miliciens bij hun vertrek met onbepaald verlof mede namen, wanneer zij een saldo schuld op het kleeding- en reparatiefonds achterge laten hadden, vóór hun pasporteering, door tusschen- komst van de burgemeesters der gemeenten opgevraagd en door de korpsen tegen taxatie in de magazijnen ingeleverd moesten worden. Hierdoor zal aan de ge meenten en aan de korpsen een groote last bespaard worden, welke zeker niet werd opgewogen door de twijfelachtige voordeelen, die de maatregel kon af werpen. (A'. jR. Ct.) Eene resolutie van het Ministerie van financiën brengt piano's en huisorgels tot de «werktuigen en gereedschappen, dienende tot beoefening van kun sten", in den zin van art. 448, 2° van het Wetboek van Burgerlijks Rechtsvordering, welke kunnen worden begrepen in hot bedrag van 200, waarvoor volgens dat artikel geen beslag mag worden gelegd. Van het amendement -Keuchenius zegt de Tijd »'t Is wel overbodig, op te merken, dat wij zoo wel den inhoud en den vorm van dit amendement als de indiening er van op dit oogenblik ten hoogste afkeuren".

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1