schappij van toonkuDSt". Op 5 Januari 1804 werd hij directeur der Amsterdamsche afdeeling der maat schappij, en tevens directeur van de concerten der maatschappij «Felix Meritis" en van de maatschappij Cecilia". Een onbegonnen werk zou het zijn de lange lijst te willen geven van het vele dat door den meester op kunstgebied is gewrocht. Maar als een kenmer kende karaktertrek mag niet onopgemerkt blijven, dat hij als Nederlander steeds de voorkeur gaf aan 't Nederlandsch. Vooral Heije en ook dr. Wap inspi reerden hem vele malen bij zijne vocale werken. «Felix Meritis" ontving Vrijdagmiddag in haar kleine zaal allen die den jubilaris eene ovatie kwamen bren gen. Onze burgemeester sprak hem in warme bewoor dingen toe en overhandigde hem eene oorkonde van de «Maatschappij tot bevordering der toonkunst" met album der gevers en eene ruime stoffelijke feestgave. Prof. J. D. Loman voerde in kernachtige taal het woord namens kunstvrienden en ds. Böhringer namens bovengenoemde maatschappij. Des avonds had, onder leiding van den heer Daniël De Lange, in het Paleis voor Volksvlijt een feestcon- cert plaats voor een groote schare belangstellenden. Het uitgevoerde programma bevatte grootendeels wer ken van den jubilaris, namelijk: Hymnus «Clemens est Dominus" voor dubbel koor met orkest; Sin/ome voor groot orkest en 145ste Psalm voor solo-stem men, koor en orkest; verder een concert voor piano van Edvard Grieg. Als solisten tiaden op mevr. Anna EhlischerVerhulst (piano), mej. Louise Verhulst, (sopraan), mej. Betsy Eggers (alt) en de heeren J. J. Rogmans (tenor) en Joh. Messchert (bas). De uitvoe ring voldeed algemeen, de componist werd op het orkest geroepen en daar met fanfares begroet, waarna hij zelf hulde bracht aan den directeur en de mede werkers. Na afloop van 't concert werd in een der zijzalen van het Paleis het feest huishoudelijk voortgezet. Het middelpunt werd gevormd door den jubilaris met zijne echtgenoote en kinderen. Ook de burgemeester en zijne echtgenoote waren daar tegenwoordig. Menig «hart" voelde zich daar tot «spreken" gedrongen, zoodat de stroom van welsprekendheid bruisend vloeide. Behalve de genoemde, ontving Verhulst van allen kant en in verschillenden vorm de onomstootelijkste bewijzeD van ingenomenheid met zijn feest, van dank baarheid voor en waardeering van het vele goede, ware en schoone, dat hij op zijn kunstenaarsloop kwee ken en verspreiden mocht. De overgang uit een feestzaal naar een gasthuis moge niet pleizierig wezen, het nuttige heeft echter evenveel aanspraak op sympathie als het aangename. En het nut van een goed ingericht gasthuis zal wel door niemand worden betwist. Het criterium «goed ingericht" is evenwel zeer wichtig, en al heeft Amster dam in dit opzicht geen reden tot zelfverwijt, toch heeft zich sinds lang de behoefte aan meer en beter doen gevoelen. Men weet hoelang de gemeenteraad reeds bezig is met plannen om die behoette te bevre digen, zonder tot dusver tot een resultaat te kunnen komen. Zooals ik u heb gemeld is het raadslid dr. Berns voor éen gemeenschappelijk gasthuis en beweert hij dat dit tot besparing van kosten aanleiding zou geven. Maar burg. en weth. hebben nu een rapport van de commissie van beheer en toezicht van de gast huizen overgelegd, waaruit blijkt, dat zij 't gevoelen van dr. Berns niet deelt. Aanstaanden Woensdag komen de voorstellen omtrent «gasthuisbouw" weder in den Raad ter tafel. Vermoedelijk zal ditmaal de Gordiaansche knoop wel doorgehakt worden. Nog eene andere zaak van belang, speciaal voor de Imperial Gas-associationzal Woensdag in behande ling komen, nl. voorstel tot uitstel voor de voltooiing der werken tot verbinding der gasfabriek buiten de Willemspoort met den spoorweg. Wat de door burg. en weth. opgelegde boete van ƒ212,000 voor te late oplevering aangaat, heerscht bij velen eene soort van Egyptische duisternis na de door de Eng.gasfabriek ingeleverde verweerschriften. Die lezende zou men zoo zeggen, dat zij nogal op pooten staan. Maar hebben dan burg. en weth., zou men moeten vragen, die nog al aardige boete zoo maar ongegrond toegepast 1 Wie 't weet mag 't zeggen Ook zal in genoemde raadszitting ter tafel worden gebracht een voordracht tot het vaststellen van een nieuwe verordening op de heffing van het marklgeld. Voor een deel is de2e voordracht het gevolg van de opmerkingen van het raadslid mr. D. Josephus Jitta, ten vorigen jare gemaakt omtrent het «verontreinigen van groenten door besproeiing met grachtwater". Smakelijk eten 1 Nu wordt voorgesteld om aan de markten, waar bedoeld misbruik hoofdzakelijk plaats schijnt te hebben gehad, vijf standpijpen van duinwater op te richten en zonder betaling ter beschikking van de aanvoerders ter markt te stellen. Eene som van ƒ1500 'sjaai s wordt daarvoor begroot, welke ten deele in verhooging van het marktgeld zal worden teruggevonden. Daar kooplieden en venters, met het geraas en getier aan hun beroep verbonden, niet gemakkelijk te bewegen zijn om op te houden met de belemmering in het openbaar verkeer in straten en stegen, zullen zij daartoe eerlang gedwongen worden, en zullen zij moeten kiezen tusschen of niet venten öf gebruik te maken van het Waterlooplein als marktplaats. Teneinde dit laatst? wat meer smakelijk te maken, hebben burg. en weth. voorgesteld om, daar genoemd plein toch voor eene overdekte maikt is bestemd, eene proef te nemen met het maken van een eenvoudige overdekking ter opper vlakte van 450 M*. waarvan de kosten zijn geraamd op ƒ6000, tegenover een kleine verhooging van het marktgeld voor hen die van de overdekking gebruik maken. Met de spreekwoede der woordvoerders van de soci aaldemocraten alhier houdt het onafgebroken toezicht der politie en de daarmede verbonden botsingen tusschen laatstgenoemde en bet publiek gelijken tred. Gelukkig mag ik er bij voegen, ook het weldadigheidsbetoon, zich uitende in de uitreiking van levensmiddelen namens goedgezinden aan de werkeloozen. In den regel heeft die uitreiking aan de verschillende politieposten ordelijk plaats, maar ook hier zijn uitzonderingen en heerscht rechtmatige of onrechtmatige naijver, somwijlen tot vechtens toe. 't Schijnt dat sommigen een dubbele portie weten te veroveren, natuurlijk ten nadeele van anderen, die dan het enkel rantsoen moeten missen en dit met leede oogtn aanzien. Gelukkig is 't wéér zachter en in iederen vallenden regendroppel ligt een profetie van verlichting van den meest dringenden nood althans. Buitenlandsch Overzicht. Het politieke nieuws is van weinig beteekenis. Omtrent een eventuëele minist. crisis in Engeland zijn wij niet veel wijzer geworden. Men blijft ver wachten, dat Chamberlain en Trevelyan zullen altreden. In het Lagerhuis heeft Gladstone verklaard, dat hij hoopt in de volgende (deze) week een dag te kunnen aanwijzen voor het afleggen eener verklaring van de Regeering ten aanzien van hare Iersche politiek. Voorts waarschuwde Gladstone, dat niemand de waar heid ten aanzien der plannen kon weten tenzij een ambtenaar zijn woord had gebroken zoodat hij ten opzichte van de loopende geruchten slechts kon aanbevelen, daarvan ook verder met groote reserve ja hij zou wel willen zeggen, met een gezind scepti cisme kennis te nemen. Ook omtrent de Bnlgaarsche quaestie niets naders. Men houdt 't er algemeen voor dat Vorst Alexander zal moeten toegeven en dit ook geschieden zal, daar Rusland op de letter van het tractaat van Berlijn kan wijzen. Dat ook Rusland van meening zou zijn ver anderd en nu de benoeming voor onbepaalden tijd zou eischen, schijnt op een misverstand te berusten; het bericht is nergens bevestigdintegendeel, de oK- cieuse Russische bladen verzekeren, dat Rusland ver langt, dat Vorst Alexander zal toegeven. In een blijkbaar uit goede bron afkomstig bericht uit Sofia wordt de houding van Vorst Alexander zoo verklaard, dat deze moet weigeren een overeenkomst te erkennen, die, oorspronkelijk tusschen hem en Tuikije gesloten, later door Turkije eenzijdig zonder zijn voor kennis gewijzigd werd en thans geen Bulgaarsch- Turksche overeenkomst meer is, maar een Europeesche machtspreuk om die reden acht Vorst Alexander zich van zijn vroeger tegenover Turkije aangegane verplich tingen ontslagen. In België zijn in het laatste der week ernstige ongeregeldheden voorgevallen. Belgische bladen bevatten breedvoerige verslagen omtrent het gebeurde. Het blijkt dat de anarchistische groep te Luik, ter viering van den Communedag, Don derdag eene meeting had belegd in een café op de Place Delcour. De politie wist, dat die meeting zou plaats hebben, had alle volksverzamelingen op straat verboden en de hulp der gendarmerie ingeroepen, om op te treden in tijd van nood. Er hadden oploopen plaats op de Place Delcour en de dikwijls begane fout werd ook de aanleiding tot ernstiger ongeregeldheden dan behoefden te gebeuren, indien er met meer beleid ware te werk gegaan. Terwijl toch de gendarmes zich door de Rue de Pitteurs naar de Place Delcour spoed den, trokken ongeveer vier-a vijf honderd oproermakers over den Pont des Arches, waar zich geen gendarmes noch gardes civiques bevonden, en drongen van dien kant de stad in, die en hierin schuilt de fout geheel van troepen ontbloot was. Toen werden op de openbare pleinen er. in de voor naamste straten tooneelen van geweld aangericht, zooals Londen ze in Febr. heeft aanschouwd. Alle spiegelruiten in de groote café's, in het midden van de stad, werden ingeworpen. Die benden, voor het grootste gedeelte uit straatjongens bestaande, die, men weet niet hoe, in het bezit waren van steenen en planken, begonnen bij het Café-Charlemagne, Place Saint-Lam bert. In het Café Continental, Place Verte, bleef geen glas heelditzelfde geschiedde met nog twee andere koffiehuizen op de Place du Théatre. Alles verbrijzelende, trok het volk door de Rue du Pont d'Ile, door de Rue de la Cathédrale naar de Rue du Pont d' Avroy. Magazijnen en koffiehuizen moesten het overal ontgelden. Daarna verdeelden zich de oproer lingen. Sommigen trokken door de Rue St.-Gilles en anderen volgden den boulevard, overal de glazen ver brijzelende. Dit alles geschiedde met een buitengewone snelheid. Waar de bende kwam, waren in een oogen- blik alle glazen ingeworpen. De café's en magazijnen in het centrum der stad sloten oógenblikkelijk. Alleen het Café de la Renaissance bleef open. De tijding van deze verregaande baldadigheden verspreidde zich in den schouwburg, alwaar een ware paniek ontstond. Een groot aantal personen verliet de zaal. De burgemeester van Luik heeft alle samenscholingen op straat van meer dan 5 personen na 8 uren 's avonds verboden en in een proclamatie tot de burgerij ver klaard, dat de woelingen het werk waren van vreemde lingen en dat het gemeentebestuur alle nieuwe pogingen om onrust te verwekken met kracht zal te keer gaan. In het geheel zijn 49 personen gearresteerd, 29 ter beschikking van de justitie gehouden. Vrijdag was het te Luik rustig, doch Zaterdagavond kwam het weder tot eene botsing, waarbij verscheiden gendarmes wer den gekwetst. Gemengde Berichten. Het cirque-Pinder, dat sinds Vrijdagavond hier voorstellingen geeft, trekt een zeer druk bezoek. In het algemeen is het publiek dan ook zeer tevreden over wat men te zien krijgt en roemt men de goede orde en de vlugheid, waarmede het programma wordt afgespeeld. De optochten, met uitzondering van den Zondag, des namiddags gehouden, brengen tal van menschen op de been en zijn dan ook eene uitstekende reclame. Heden wordt het cirque door 600 kin deren, als belooning door het Comité tot wering van schoolverzuim alhier, bezocht, terwijl ook van eenige omliggende gemeenten, als: 's-IIeer Abtskerke, Kloe- tinge de schoolkinderen met hunne onderwijzers de namiddagvoorstelling bijwonen. Het was alleraardigst dat amphitheater van vroolijke kindergezichten te aanschouwen, verrukt over de toeren van kracht en behendigheid, maar niet minder over de potsierlijke vertooning met de olifanten, de clowns enz. Morgen (Dinsdag) zullen over dag 1 of 2 voorstel lingen gegeven worden. Wij kunnen met gerustheid onzen plattelandbewoners aanraden alsdan nog een be zoek aan het cirque te brengen, wijl ook de loeren met en de dressuur van de paarden ten zeeiste mogen ge roemd worden. Hoodekenskerke. Donderdag 11. kwamen eenige bur gers alhier op de gedachte om in deze bange dagen voor den daglooner eene extra-bedeeling te houden voor minder bevoorrechte natuurgenooten. Nog dienzelfden dag vormde zich eene commissie en reeds Vrijdagavond mocht men zich vei heugen eene som van 52 te be zitten. Voor deze gelden heeft men spek, brood en erwten gekocht. Maandagmiddag heeft de eerste uit- deeling van spijzen plaatsgehad, terwijl het oveiige Maandag 29 Maart zal uitgedeeld worden. Bath. Vrijdagmiddag circa 3 M uur zou de koetsier M. Koets met zijn gerij den opzichter van den Water staat te Hansweerd dhr. V. naar 't station te Rilland brengen. Ter hoogte van de hofstede van den heer A. Blok Cz. alhier zijnde, geraakte de schroef van het lemoen los. Het paard ging met het lemoen achter zich er van door, en het wagentje kwam met beide personen in een bijna droge sloot terecht. Nadat beiden uit het gerij waren, werd dhr. V. door de spoedige hulp (een knecht, met sjees en paard) van genoemden landbouwer verder vervoerd. Alleen dhr. V. heeft zich nog al aan 't gezicht gekwetst, terwijl ook het paard, dat telkens het lemoen tegen zijn pooten kreeg, zich veel heeft bezeerd. Aan het wagentje, dat om half zes door vereende kracht van personen op 't droge was gebracht, is op 't oog niet veel schade. Scherpenisse. Nogmaals is door het gemeente bestuur in zijn laatst gehouden vergadering afwijzend beschikt op twee verzoekschriftenbetreffende het mogen plaatsen eenef weegbrug (Fairbank), op dezelfde gronden als vroeger is gemeld. Niettegenstaande hier het algemeen gevoelen heerscht, dat de raad de ge vraagde vergunning wel zou verleenen, indien de adres santen tot overeenstemming konden komen om éene bascule te plaatsen, zoo schijnen partijen zich niet te kunnen verstaan om tot eendrachtige samenwerking te geraken, 't Gevolg hiervan zou kunnen wezen, dat de raad zich nog al eens bezig zal kunnen houden met het behandelen van genoemde verzoekschriften, tenzij een van beiden den strijd mocht opgeven, of dat aan eene der partijen eene raadsvergadering ont snapt voor het laatste bestaat echter weinig kans, want ieder is op zijne hoede. Naar men ons meldt is ter zake van een bericht uit Nieuwer-Arnstel in de Nieuwe Botterdamsche Cou rant van Zaterdag en de Amsterdamsche Courant van Maandag omtrent zekeren G. P. D., wegens laster door den officier van Justitie te Rotterdam en Amsterdam tegen beide bladen vervolging ingesteld. Volgens be doeld bericht zou G. P. D., alvorens op overhaaste wijze, hoewel op klaarlichten dag, op de vlucht te zijn gegaan, eene lading aardappelen, die hij gekocht had zonder te betalen, beneden de waarde van de hand hebben gedaan, terwijl een zijner vrienden, de heer V. S., deurwaarder bij 's rijks belastingen, hem nog eene som geld geleend had ter afdoening dier schuld. Een dar vijf te Hontenisse bestaan hebbende meestoven, de «Oranje", is dezer dagen voor afbraak verkocht. Het gebouw, dat bij de stichting f 40.000 heeft gekost, werd voor f2750 toegewezen. Wat die kapitalisten toch gelukkige lui zijn, merkt het Dagbl. op. Volgens het Handelsblad weigerden de meeste haantjens der Amsterdamsche torens Zaterdag te draaien, omdat de wind ook zoo lang oost geweest was, dat zij vastgeroest warende reden van veel conservatisme. Het zoontje van den directeur van het Tivoli- orkest te Utrecht, den heer Ary Van Leeuwen Jr. (oud 10 jaar), ontving dezer dagen van de Vereeni- ging tot veredeling van volksvermaken daar ter stede een Xylophoon ten geschenke, uit erkentelijkheid voor de door hem aan die Vereeniging bewezen diensten op de door haar gedurende dezen winter gegeven Volksconcerten. Op het ochtend-concert in de parkzaal Tivoli op gisteren zou deze jeugdige artist zich voor het eerst als solist op dit instrument laten hooren. Linoleum, dat tegenwoordig in Frankrijk eene rol speelt in de inwendige bekleeding van gebouwen, wordt gemrakt door den kurkafval eerst tot een zeer fijn poeder te malen en dit poeder dan te mengen met sterk verhitte lijnolie. Dit mengsel wordt in dunne lagen op een sterk vel papier uitgestreken, en daarna onder hevige drukking samengeperst. Dat uitstrijken en samenpersen wordt zoolang herhaald, totdat de linoleum-laag eene voldoende dikte verkregen heeft. Men laat, om de verlangde drukking te verkrijgen, het papier met de daarop uitgestreken kurk- en oliepap tusschen een paar zware walzen strijken. Men versiert het alsdan met allerlei kleuren, en het kan dienen tot behangsel, tot vloerkleed, tot voorhang, tot decoratie. Deze stof schijnt ongevoelig voor vocht, waardoor het zelfs tot bekleeding van vochtige muren zou kunnen aangewend worden. De rechtbank te Charleroi heeft den ex-kanunnik Bernard veroordeeld tot 17 maanden gevangenisstraf en 300 fr. boete. Door een Engelsch Syndicaat is aan de Belgische Regeering fr. 100 millioen aangeboden voor den aanleg van een kanaal van Brussel naar de Noordzee. Dezer dagen heeft men in een plaats in Frankrijk, waar Louise Michel een toespraak hield, de rede van die dame ondei broken door 't werpen met koolstronken. Een uit de menigte riep: «die kool verkoopt moet kool verwachten De oude eedsaflegging der Chineezen, waarbij telkens een kip de kop moest worden afgehakt, be hoort thans tot het verledene. Voor den raad van justitie te Batavia toch wordt de nienwe methode van eedsaflegging toegepast, daarin bestaande, dat ieder te beëedigen persoon vóór eene daartoe expres vervaardigde offertafel, waarop twee kaarsen, een bakje met offerstokjes en een potje met asch, waarin de brandende stokjes moeten gestoken worden, verplicht is te offeren, na drie stokjes te hebben aangestoken en te hebben aangebogen (sodja), op dezelfde wijze als zulks bij het gewoon offeren van eiken Chinees plaats heeft, en die vervolgens in het bakje met asch te hebben geplant, het volgende eeds formulier behoort te zeggen, n.l.»Djika saijaberd- joesta Bierla Alah tadla dan malaikat binasaken saija", hetwelk beteekent: «Zoo ik onwaarheid spreek, mogen God en de booze geesten mij te gronde doen gaan." Te Carrollton (Missisippi) stonden onlangs eenige negers terecht, beschuldigd van poging tot moord op een blanke, toen eensklaps vijftig blanken de rechtzaal binnendrongen en zich op de weerlooze beschuldigden wierpen. Dertien negers werden gedood en versc'neidenen gewond. Te Belfast overleed dezer dagen Charles Rivers, een veteraan van Waterloo, in den ouderdom van 102 jaren. Hij was de ordonnance van den hertog van Wellington, was bij Salamanca-Orthes en Vitoria tegen woordig, nam aan den beroemden marsch over de Pyreneën deel en streed later bij Waterloo en Quatre Bras. Bij La Haye Sainte werd hij aan de knie en aan de borst gewond. Laatste en telegraphische berichten. 's Hage. TWEEDE KAMER. De beraadslaging is aangevangen over verhooging der Indische tarieven met het amendement-Bahlmann c. s. tot herstel van differentieel» rechten, welken maatregel dhr. De Bruijn Kops strijdig achtte met de vrijgevige tariefwetgeving van 1872, die onze industrie deed vooruitgaan gelijk ook dhr. W. Van Dedem meende. Zij zullen het ver bruik in Indie drukken. De heer A. Van Dedem wil geen ongevraagde bescherming verleenen. De Minister van Koloniën verdedigde de handhaving van den bestaanden toestand, behoudens een bescheiden verhooging van rechten. Morgen voortzetting. Ingezonden Stukken. Iersekb, 20 Maart. Hedenmiddag bad de teraardebestelling plaats van den overleden wethouder P. Sandee, onder toeloop en ten aanschouwen van vele bewoners dezer gemeente. Het groote aantal familieleden, vrienden en be kenden, burgemeester, wethouders en gemeenteraads leden vormden een indrukwekkenden stoet. Nadat het lijk in de groeve gedaald was nam de burgemeester, de heer D. Koeleman, het woord en zeide hij ongeveer het volgende Kinderen, broeders en verdere familieleden van den overledeneVergunt mij eenige woorden aan de nage dachtenis te wijden van hem wiens stoffelijk omhulsel hier zooeven in de groeve is neergelaten. Verliezen de kinderen in hem een liefhebbenden en zorgdragenden vader, de gemeente verliest in hem een harer ijverigste burgers. Steeds was hij de vraag baak van velen en altijd vond men hem bereid om ieder met raad en daad bij te staan. In weerwil van zijne zwakke gezondheid was hij tot het laatste toe altijd gereed om bij de eerste op roeping te verschijnen ter plaatse waar zijn plicht hem riep. De raad verliest dan ook in den overledene een harer ijverigste leden en een getrouw vriend. Dat hij de achting van vele weidenkenden genoot, blijkt genoegzaam uit de tegenwoordigheid te dezer plaats van zoovele belangstellenden, waaronder zelfs hooggeplaatste personendie reeds in dit vroege morgenuur de reis van uit Den Haag naar hier maakten, om den overledene de laatste eer te bewijzen. Een veelbewogen maar wel besteed leven heeft de over ledene achter zich. Dat hij dan ook ruste in vrede. Dat zij zoo. Deze rede van onzen burgemeester zal wel de ver tolking geweest zijn van het gevoelen van alle tegen woordige personen en vrijmoedig durf ik er aan toe voegen van de geheele gemeente Ierseke. L. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Maandag 22 Maart 1886. VerwachtingVeranderlijke wind, goed weèr. Burgerlijke Stand Goes van 1922 Maart 1886. Geboren den 20n, Ludovica Maria Josephina, d. v. Jacobus Johannes Koens en Digna Maria Magdalena De Witteden 21n, Franpois, z. v. Johannes De Koning en Maria Harinck. Overi.eden den 20n, Adriana Elisabeth Levina, 18 j., d. v. Kornelis Elisa Massee en Maria Adriana Arentz. Marktberichten. ROTTERDAM, 22 Maart 1886. Tarwe met ruimen toevoer 10 a 20 ct. lager, Paardenboonen mede 10 a 20 ct. lager, Erw ten 25 ct. lager. Buitenlandsche stilMeel on veranderd vast. Van Vlas ter markt 41257 st. meest afwijkende soort, welke bij matigen kooplust slechts gedeeltelijk tot ongeveer vorige prijzen koopers vonden. Van Ajuin aangevoerd 15000 H.L., prijs voor ge wone goede qualiteit 90 ct. Nieuwe TARWEf 6,50 a f 7,60 ROGGE- 5,— - 5 60 WINTERGERST3,50 - 4,50 ZOMERGERST- 3,80 - 4,40 Korte HAVER- 2,75 - 4, Lange - Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 9, PAARDENBOONEN 6,20 - 6,80 DUIVENBOONEN7,— - 7,25 Blauwe ERWTEN- 7,50 - 8.25 Nieuwe SCHOKKERS - 9,50 - 11.— BRUINE BOONEN 6,— «-10 WITTE 7,— - 12,- KANARIEZAAD- 8,— - 9,50

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2