1886. N°. 33. Donderdag 18 Maart. 73stc jaargang. Hoofdelijken Omslag ftfëy Voorjaar s-Veemar kt TE GOES, GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NUGU VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentifen is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Dea belanghebbenden wordt herinnerd, dat de eerste zal gehouden worden op Dinsdag den 6 April 1886. Goes, den 6 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het tweede suppletoir kohier van den voor 1885, zooals het door den gemeenteraad in zijne vergadering van 5 Maart 1886 werd astgesteld, is door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun beeluit van 12 Maart 1886 no. 42 goedgekeurd, en op lieden aan den ontvanger ter invordering uitgereikt, welk kohier, in afschrift, gedurende vijf maanden ter secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, kuonende binnen drie maanden na de dagteekening der aanslagbiljetten be zwaren tegen den aanslag, op ongezegeld papier, bij. den gemeenteraad worden ingebracht. Goes, den 17 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, i. G. DE WITT HAMER. De Secretaris. HARTMAN. GOES, 17 Maart 1886. Door het Comité tot wering van School verzuim alhier is besloten om met de schoolkin deren, die daartoe in de termen vallen, op een der eerstvolgende dagen eene voorstelling bijtewonen in het Cirque-Pinder, dat morgen hier arriveeren zal. Naar men ons mededeelt zal de trein ten dien ste van het circns vPinder" te Goes aankomen Don derdag 18 Maart omstreeks 1.45. Wemeldinge. Gisteravond hield onze dorpsvereeni- ging sGoed rond goed Zeeuwsch" hare laatste ver gadering in dit winterseizoen. Het eerelid der vereeni- ging, de heer H. G. Hartman Jz., gaf onder het opschrift: Letterkundige potloodkrabbels eenige schet sen uit het gebied der letterkunde in het laatst dei- vorige en het begin der tegenwoordige eeuw. Na eenige algemeene beschouwingen leidde de spreker zijne hoor ders binnen in een letterkundig kransje te Amsterdam, ten huize van den bekenden Crevenna en deed hen kennis maken met eenige mannen, die te midden der staatkundige woelingen van die dagen zich aan de beoefening der schoone kunsten wijdden, zooals Willem Immen, pastoor te Loosduinen, J. Van Eijk, predikant aldaar, C. T. Alberdingk te Amsterdam, W. Van Brienen en F. Buffa, aldaar, Pieter Pijpers van Amers foort enz. Vervolgens stelde bij de verdiensten van Willem Bilderdijk, Kinker, Loots, Fokke Simonsz en andere letterkundigen en dichters in het licht, en hield daarbij een krachtig pleidooi voor eerstgenoemde tegenover de beschuldiging van hooghartigheid, brutaliteit, onzede lijkheid en landverraad, waarvan hij wel eens is be schuldigd geworden. Ten slotte deelde hij eenige bijzonderheden mede uit het leven van R. Feith en diens aanhankelijkheid aan Prinses Wilhelmina, de moeder van stadhouder Wil lem V. De geheele rede getuigde van studie en verschafte den hoorders aangename oogenblikken. Eene reeks van bijdragen werd door de andere aan wezige leden geleverd, en o. a. ook de mededeeling gedaan, dat door de Vereeniging op den 2 Maart jl. eene bedeeling aan de armen van Wemeldinge was geschied, waarbij 644 brooden aan meer dan 100 per sonen was verstrekt. Met een hartelijke toespraak van den voorzitter H. C. Sauer werden de vergadering en het leesseisoen gesloten. lerseke. In de vergadering van het Nutsdeparte- ment alhier van Maandagavond is besloten op een nader te bepalen dag een volksvoordracht te houden. Daar men evenwel niet over een genoegzaam ruim lokaal kan beschikken, heeft men zich omtrent de toelating eenigszins moeten beperken: ieder lid zal een zeker getal ingezetenen kunnen introduceeren. De voorzitter heeft bereidvaardig de spreekbeurt op zich genomen, terwijl ook nog op eenige bijdra gen gerekend wordt. Benoemd tot ambtenaar van het openbaar mi nisterie bij de kantongerechten in het arrond. Almeloo, ter standplaats Almeloo, mr. J. C. Roosenburg, tbaus ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrond. Zieriksee. Eenige miliciens der lichting van 1885 zijn in het genot van onbepaald verlof gesteld, eenigen om dat zij vóór hunne inlijving onderricht in den wapen handel ontvingen, en anderen wijl zij bewijzen gaven hunne verplichtingen als milicien voldoende te kennen. Ook voor de lotelingen van 1886 bestaat de gelegen heid om practisch en theoretisch onderricht te ont vangen. In de Tweede Kamer had gisteren de interpel latie plaats over den handel in kunstboter. De beer A. Van Dedem vroeg, of de Minister van waterstaat bereid was mede te werken tot indiening van een ontwerp, waarbij verboden wordt kunstboter te verpakken, te verzenden, te verkoopen of ten ver koop voorhanden te hebben, zonder dat op eene of andere wijze duidelijk blijke, dat het een surrogaat is. Aan den Minister van justitie vroeg hij, of, wanneer deze van ooi deel is, dat het Strafwetboek niet vol doende voorziet in de gevallen, dat knoeierijen met boter worden gepleegd, hij bereid is door een speciaal wetsontwerp daarin te voorzien. De beer Heldt bestreed het denkbeeld van wettelijke voorziening. De lagere volksklassen worden door kunst boter gebaat, daar dit een voedzaam, goed verteerbaar, smakelijk en goedkoop product is. Door wettelijke voorziening zal de fabricage van kunstboter belemmerd worden, zonder grooter afzet van natuurboter, die op de buitenlandsche markten verdrongen is door knoeie rijen met de natuurboter zelf. De heer Rutgers had niets tegen de kunstboterfabri- cage, mits zij het surrogaat niet voor origineele natuur boter afzette en dus in den aard der waren bedroog. Hij gaf aan wijziging van het strafwetboek de voor keur boven eene speciale wet. De heer Vermeulen wees op het belang der uitge breide kunstboterfabricage, die niet te zeer belemmerd mag worden. De Ministers van waterstaat en van justitie ver klaarden overtuigd te zijn van de leemten in bet Straf wetboek, en dat de bepalingen aanvulling behoeven. Ten aanzien van de wijze boe behoaden zij zich na dere overweging voor van intewinnen adviezen, o. a. van sommige Kamers van koophandel. Na eenige discussie, waarbij de heer Buma meende, dat natuur- en kunstboter hand aan hand kunnen gaan, de beer Lieftinck sterk tegen b driegelijken verkoop van kunstboter opkwam, en de Minister van justitie de verklaring handhaafde, dat bedrog in den boterhandel zal worden tegengegaan door wettelijke voorziening, was de interpellatie afgeloopen. (N. R. Ct.) Tot stationschef te Vlissingen is opnieuw be noemd de heer Planken, van Hedel, terwijl de heer M. Heuperman is aangesteld als chef te Hedel, in plaats van te Moerdijk. In de Karlsbader Nachrichten wordt medege deeld, dat Z. M. de Koning van zijn voornemen, om in den aanstaanden zomer weder de gezondheids kuur te Karlsbad te ondergaan, heeft afgezien, en de reeds gebuurde appartementen beeft doen afbestellen. Naar men uit Maastricht meldt is de toestand van den heer R u y s, hoewel bevredigend, toch nog van dien aard, dat hij in de eerste dagen de Kamer zittingen niet zal kunnen bijwonen. De ingenieur Zerning, te Berlijn, heeft een middel bekend gemaakt, om de verwijdering der faecaliën uit de steden productief te maken. Het bestaat hierin, dat de faecaliën door vermenging met onkostbare stoffen tot briquetten worden gemaakt, die als nuttige brandstof dienst doen. Turfmolm en steenkolengruis vooral zijn de bijvoegsels. Het procédé wordt be schreven in de Berlijnsche Mittheil. über Landwirth- schaflGartenbau und üauswirthschaft van 12 Maart 1886. De profetie wordt verkondigd, dat het den 20sten Maart zóó koud zal zijn, dat de menschen op straat zullen doodvriezen. Wij hopen niet in de gelegenheid te zijn, zegt de Amh. Ct. in ons nommer van den volgenden dag van zulke treurige gebeurtenissen melding te maken, maar nu men den 15den nog tien graden vorst heeft, denkt men onwillekeurigil n'y a pas de raison que ga finisse. Integendeel schijnt er reden te bestaan, dat het zal voortduren. In Oost-Europa heerscht er eene hooge luchtdrukking, waardoor de warme stroo- mingen worden afgesloten. Geheel Midden-Europa is dan ook met sneeuw bedekt, soms tot eene hoogte van 14 voet, omdat zelfs de zon geen kracht heeft om de sneeuw te doen smelten. Overal houdt de koude aan; te Lubeck is de haven bevroren en te Genève ligt de Rböne dicht. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kapelle. Aanstaanden Zondag 21 dezer zal ds. P. Van Paassen, beroepen tot predikant bij de vrije ge meente te Franeker, des namiddags te half 2 ure al hier zijn afscheidsrede houden. Den 31 eten December van dit jaar zal het vijftig 1 jaren geleden zijn, dat de Paus de priesterwijding heeft ontvangen. De katholieken in Italië willen van dat jubileum gebruik maken voor eene grootsche demon stratie. Er is een comité gevormd om den katholieken in de geheele Wereld uit te noodigen deel te nemen aan de feestviering. Het comité stelt zich voorts voor eene algemeene inschrijving te openen ten bate van Leo XIII en hem prachtige geschenken aan te bieden, en in alle katho lieke landen bedevaartgangen naar Rome te organi- seeren. De gemeenteraad van Reusel heeft zich thans in hooger beroep voorzien bij den Koning, tegen de herhaalde weigeriDg van Gedeputeerde Staten, om goedkeuring te verleenen aan eene overeenkomst tus- scben de gemeenten Reusel en Hooge Mierde, regelende de toelating van kinderen uit eerstgemelde gemeente, op de openbare scholen der andere gemeente. Rechtszaken. Gisteren zijn door de arrond.-rechtbank te Mid delburg o. a. veroordeeldM. A. S., 28 j., te Kolijns- plaat, wegens overtred'mg der drankwet tot 10 boete; M. G. R., 32 j., te Kolijnsplaat, wegens idem tot 10 boete. Landbouw en Veeteelt. Er zijn maar weinig cultuurs waar eene stal- bemesting zoo geschikt geheel of gedeeltelijk kan ver vangen worden door kunstmeststoffen als hij de teelt van mangelwortels en suikerbieten. Wil men eene volle stalbemesting blijven toedienen, dan moet de mest noodwendig in het najaar onder- geploegd worden, opdat hij in het voorjaar min of meer is vergaan. Aan zoo'n bemesting eene diepe grondbewerking vooraf te laten gaan is zeer verdienste lijk. Niet alleen dat de vruchtbare ondergrond naar boven wordt gebracht en door het vele wieden en hakken der bieten of mangels zeer goed van structuur wordt en nog een volgend gewas kan ten goede komen, maar deze wortelgewassen verlangen bepaald een diep bewerkten bodem zoo men er goede resultaten van wil verwachten. Stalmest moet men nooit in het voorjaar bij deze teelt gebruiken of het moet verganen zijn (compost). Het wortelstelsel van mangelwortels en suikerbieten is betrekkelijk klein. Daardoor komen stoffen, dis ge makkelijk door de plant kunnen opgenomen worden, zooals Chili-salpeter, superpbosphaten, Peru-guano of gier, zeer in aanmerking. Nu maakt het een klein verschil of de bemesting met kunstmeststoffen moet dienen voor mangelwortels of voor suikerbieten. De eerste worden aan de beesten vervoederd; daar is het dus niet te doen om suiker, zooals bij de laatste. Bij mangelwortels kan men met voordeel Chili- salpeter, Zwavelzure-ammoniak, Peru-guano, gier en meer andere «tikstofrijke meststoffen bezigen. Zij alle hebben niet alleen invloed op de hoeveelheid, maar ook op de hoedanigheid der mangelwortels, omdat zij gemakkelijk in den grond oplossen en daardoor door de planten spoediger worden opgenomen en ook omdat zij den groei der wortels verlengen, wat vooral hier te pas komt. De door deze meststoffen bemeste mangelwortels bezitten een grooter eiwitgehalte, juist datgene, wat bij de voeding het meest in aanmerking komt. Bij suikerbieten zou een uitsluitend gebruik van stikstofriike meststoffen niet dienstig zijn. Het suiker gehalte zon het doen verminderen en de bereiding van het sap bemoaielijken. Nevens stikstofhoudende meststoffen moet hier noodwendig gebruik gemaakt worden van phosphorzuurhoudende, zooals superphos phates Deze meststof oefent een bijzonderen invloed uit op de hoedanigheid der suikerbieten en verhaast buitendien de rijpwording. Bij eene halve bemesting met stalmest wordt aangeraden om daaraan toetevoegen Chili salpeter en superphosphaat, 250 K.G. van elk per H.A. Zelfs kan men het bij deze teelt geheel zonder stalmest af; een gebruik van 400 K.G. per H.A. van elk dezer meststoffen is dan voldoende. Vermoedelijk tengevolge van den langdurigen winter ontstaat levendige vraag naar uien, waardoor de prijzen meer en meer stijgen. Bezitters van dit product mogen zich verheugen dat zij tot dusver niet haastig waren met het verkoopen. Wij vernemen dat de markt reeds is geklommen tot ƒ1.50 per hectoliter. In de Maandag, onder voorzitterschap van den heer J. H. Bybau gehouden vergadering van de afdee- ling Noord-Beveland der ^Maatschappij van Landbonw en Veeteelt in Zeeland" waren slechts 19 van de 150 leden tegenwoordig. De rekening over het afgeloopen jaar werd goedge keurd in ontvang op 348,60 en in uitgaaf op ƒ305,51 alzoo met een goed slot van ƒ43,02. De begrooting werd vastgesteld op 349,02 in ont vang en uitgaaf, met een voordeelig saldo van 35,42. De vice-voorzitter deelde den uitslag mee van den gezamenlijken aankoop van kunstmeststoffen. Aanbe steed was de levering van 63200 KG superphosphaat van 14 phosphorzuur oplosbaar in water. Minste inschrijver daarvoor was de heer Mulock Houwer te Zieriksee tegen ƒ3 99 per 100 KG. Met nog eenige nagekomen bestellingen rekende men dat voor ongeveer 3000 aan kunstmeststoffen is be steed, alzoo ruim het dubbele van het vorig jaar. Deze wijze van aankoop bevalt dan ook bijzonder goed, want men schat, als men de prijscouranten nagaat, 600 of 20 bespaard te hebben. Een onderzoek aan het Proefstation te Wageningeu had de juistheid van het aangegeven percentage be wezen. Volgens het jaarverslag, dat werd uitgebracht, schatte men de opbrengst over het afgeloopen jaar optarwe 13, wintergerst 20, zomergerst 13, rogge 10, haver 20, koolzaad 10, erwten 5, paardenboonen 3, witte- en bruineboonen 8, aardappels 80, ajuin 80 heet.; mangelwortels 14000, paardenpenen 5000, sui kerpenen 10000, tweejarige meekrap 8000, driejarige meekrap 13000 en vlas (lint) 720 Kg.; alles per gemet. De opbrengst der boter wordt per koe en per jaar op 60 Kg. geschat. Volgens verzekering van den rijks veearts was de veestapel in 1885 zeer gezond geweest. Ten slotte kwamen ter sprake de bekende vragen, door bet landbouw-comité gesteld. Volgens den vice-voorzitter, den heer G. J. Van de Linde, zou, vóór men crediet aan landbouwers kon verstrekken, de toestand van den pachter tot den ver pachter beter gei egeld dienen te worden. Op ditoogen blik kan in het algemeen de landbouwer geen gelden leenen zonder soliede borgstelling, daar immers de landheer preferent is het geven van crediet zou alleen mogelijk zijn wanneer de verpachter zich borg stelde voor zijn pachter, daar hij alleen den toestand van zijn pachter kent. (if. Cl.) Beursoverzicht. De opening der laatste beursweek was, wat hare houding betreft, slechts een vervolg op de vorige edoch kon zij deze positie slechts tot den 9en Maart jl. handhaven. Dien dag toch openbaarde zich ten gevolge van later gebleken overdreven onrustbarende tijdingen omtrent den gezondheidstoestand van den Duitschen Keizer en zijn Rijks-kai selier eene kleine reactie, welke aan de Londensche beurs begonnen, hier direct navolging vond. Berlijn volgde in dezen slechts met loomen tred en was zooals wij dit reeds gewoon zijn geraakt de eerste die bet sein gaf, om de geledene verliezen te herstellen en pogingen in het werk stelde, om eene nieuwe beweging a la hausse voortebereiden. Wat dit laatste betreft vonden deze pogingen het noodige succes in eene samenkomst van den directeur van het Disconto-Gesellschaft met den heer Rothschild te Parijs, naar het heette om groote conversieplannen van het Russische gouvernement te bespreken. De onzekerheid omtrent de financiëele plannen van den Russischen minister bleef niettemin den handel in de fondsen van dezen staat belemmerenook veroor zaakte het onbesliste omtrent de wijze, waarop in de groote vlottende schuld van Frankrijk moet voorzien worden, een storenden invloedgelukkig voor de be zitters van Spaansche, Portugeescbe fondsen, alsmede voor die van Amerikaanscbe Spoorwegobligatiën, op wie nu de dubbele aandacht viel. De conversieplannen van onzen Minister van Finan ciën hebben in de afdeelingen der Tweede Kamer nog maar wein g sympathie kunnen wekken, reden waarom sommigen vermoeden dat het ontwerp zal worden ingetrokken, of wel zal worden gewezen va» de hand. Wij zuilen de conclusies niet vooruitloopen en er ons toe bepalen met te constateeren, dat de beurs ook in hare houding bleef aan de zijde van diegenen, die Z. Exc. weinig succes voorspellen. De 4 pet. leeningen toch stelden zich vaster, die van 1878 sluit pet. hooger nl. op 102 pet.; de leening van 1883 sluit H beter nl. op 101 terwijl die van 1884 einde week 102Vf6 noteert. Natuurlijk moesten de Integralen het nu ontgelden, die evenals de 3 pets. soorten een niet onbelangrijk deel der jongstverkregene rijzing moesten prijsgeven. De geldprijzen bleven op de vorige koersen; de weekstaat der Nederl. Bank duidt aanvermindering der disconto-portefeuille met twee en een half millioen vermindering der beleening-portefeuille met twee en een halve ton en vermeerdering van den goudvoorraad met vier millioen. Wat de buitenlandsche Staatsfondsenmarkt betreft, profiteerden, gelijk wij reeds vermeldden, de Spaansche fondsen, waarvan de 4 pet. Perp. Buitenland met pet. rijzing sluiten. Vermoedelijk ware deze fractie hooger te bedingen geweest, indien niet gelijktijdig gepubliceerd waren de ftnanc.ëele staten over het, aangroeien der vlottende schuld.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1