1886. N°. 32. Dinsdag 16 Maart. 73ste jaargang. Kleinhandel in Sterkedrank De lijsten der Kiezers Aan den vooravond. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maand a.8, Woensdag, en Vriidaoavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich* voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Door Mejuffrouw FRANCINA JOHANNA DINGENS alhier, is tengevolge van het overlijden van hsre moe der JOHANNA FRANCINA DOOTJES wed. DINOENS vergunning gevraagd tot voortzetting der nitoefening van den in de kamer en op de stoep van het perceel Wijk E no. 162a aan den Westhsvendijk. Bezwaren kunnen worden ingediend voor den 20 Maart a s des namiddags te 1 uur. Goes, den 13 Maart 1836. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. voor leden van de Tweede Kamer, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad zijn herzien en heden vastgesteld. Bij die herziening zijn geschrapt: Van al de lijsten. Wegens overlijden. Gerard De Jonge Az., Daniël Marine Molijn, Jan Koens Hz., Dirk Nonnekes. Wegens vertrek uit de gemeente. Jhr mr. Jan Willem Claude De Jonge Van Ellemeet, Jan Kakebeeke, Joseph Pieter Larsen, Hemi Ferdinand Van Renterghem, Willem Frederik Hendrik Valentijn Arie Adriaan Willemse. Ingevolge art 5 der kieswet. Adriaan Cornelis Adriaanse Van de lijst der kiezers voor leden der Tweede Kamer en van de Provinciale Staten. Wegens onvoldoenden aanslag. Adriaan Van der Bliek, Cornelis Hootsmans, Isaac Abraham Emanuel, Murk Leverland, Gerrit Natban, Jacob Van der Weele. Van de lijst der kiezers voor leden van den Gemeenteraad. Wegens overlijden. Adriaan Blonkert, Jan Harinus Geense, Francois Van Hoeve, Cornelis Daniël Polderman. Wegens vertrek uit de gemeente. Marinas Van Damme, Jan Filins, Jacobus Van Reijn. Wegens onvoldoenden aanslag. Jan Baptist Adrianns Gijsbrt Dalleu, Sieger Sieger Hazewindns, Pieter De Jonge, Joseph Peeters, Reioier Scheele Jansz. en Anthonie Van Schelven. Ingevolge art. 5 der kieswet. Gerardns Van Calmthout. De herziene en vastgestelde kiezerslijsten zijn aan geplakt en znllen gedurende veertien dsgen ter Secre tarie voor een ieder ter inzage liggen, gedurende welken tijd de eventneeie bezwaren tegen die lijsten, door de noodige bewijsstukken gestaald, aan den gemeenteraad kunnen worden ingediend. Goes, den 13 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris. HARTMAN. ii. «Wie weet wat ons nog wacht? In elk geval kan de dag van heden belangrijk zijn voor ons geheel po litiek leven". Met deze woorden eindigde het artikel in ons nommer van Woensdagavond jl., terwijl het telegram uit de residentie, in datzelfde nommer voor komende, den uitslag der Tweede Kamer-zitting van Woensdag 10 Maart bevatte met de beslissing, dien dag ten aanzien der behandeling van de Grondwets herziening genomen. Dat dit nog geene definitieve beslissing maar eene geheel voorloopige was, bleek genoegzaam uit de dis cussie. Het was om zoo te zeggen een aanstaande herzieningswedren met hindemissen, waarvan in de zitting van Vrijdag reeds éene uit den weg geruimd is. Gelijk men weet is wel de herziening tegen Woensdag a. s. aan de orde gesteld om telkens de laatste drie gewone parlementaire werkdagen der week (Woens dagVrijdag) te worden voortgezet, maar de quaestie of Hoofdstuk X nopens het onderwijs vóór de andere Hoofdstukken in behandeling en tot eene stem ming zal worden gebracht, deze netelige hindernis is nog volstrekt niet van de baan. Zij komt reeds dade lijk terug bij den aanvang der algemeene beraadslaging. De poging van den heer Haffmans om haar reeds dade lijk in de vorige week bij de aan de ordestelling der herzieningsontwerpen (tot het in overweging nemen van voorstellen tot Grondwetsherziening) wegteruimen, mislukte, en het is daarbij gebleken, dat een klein deel der anti-revol. partij en een Katholiek (de heer Schaep- man) toen tot het verleenen der prioriteit aan art. 194 boven en vóór alle andere herzieningsontwerpen niet wilden medewerkenechter slechts op dat oogen blik niet, terwijl de heer Van Wassenaer Van Catwijk zich juist reserveerde een voorstel te doen om die prioriteit bij den aanvang van het debat te doen uitmaken. Geen twijfel of al de leden der anti-revol. partij, daarbij gesteund door de geheele rechterzijde, mis schien zelfs door den heer Schaepman (al heeft hij geen eed gedaan en al wringt hij zich in allerlei bochten om zijne pertinente verklaring van 1 Maart nopens de prioriteit van het onderwijsartikel te ver zachten), zullen voor dat voorstel stemmen. Voegt men daarbij nog de mogelijkheid, dat enkele leden der liberale partij, behoorende tot hen die óf wijziging van art. 194 in het geheel niet óf tot dezoodanigen die met eenige wijziging in den geest van sommige clericale voorslagen kunnen medegaan, wellicht ook niet afkeerig zullen bevonden worden om liever nu dan misschien na 4 of 5 weken en na eindelooze debatten de quaestie van art. 194 uit den weg te ruimen, dan was er, dunkt ons, wel reden voor de zeker niet van opwekking of optimisme getuigende verzuchting: rwie weet wat ons nog wacht!" Bovendien zal nog eene andere hindernis, schoon van minder beteekenis, door den heer Van Houten worden aangedragen in eene motie om de Grondwets herziening met dit Kabinet niet eens in behandeling te nemenEn men mag dus wel zeggen, dat alles wat tot nutoe op officiëele wijze is gebleken nopens de voorbereiding tot de behandeling der Grondwets voorstellen, nog slechts als «spiegelgevecht" beschouwd kan worden. Men wilde reeds sedert lang elkander wat men noemt aan den tand voelen en vooral niet prematuur zijn. Nu, dat is men toch werkelijk niet, want het wordt haast drie jaar dat de herziening in een bepaalden vorm door de benoeming der Staats commissie aan de orde is Maar ten langen leste baten nu geen excepties, op tijdwinst berekend, meer. De heer Keuchenius heeft er nog een beproefd «En bovendien ben ik van oor deel dat Carthago moet verwoest worden", dacht deze afgevaardigde uit Middelburg en hij gaf aan zijne gedachten een bepaalden vorm door eene motie voor te stellen van den volgenden inhoudDe Kamer, lettende op het door de Regeering erkende feit, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal negen leden minder telt dan waaruit zij ter voldoening van art. 77 der Grondwet behoort te bestaan en van oordeel dat onder zulke omstandigheden het in overweging nemen van de Regeeringsvoorstellen tot herziening der Grondwet op het tegenwoordig oogenbiik eene miskenning zijn zoude van 's volks recht en belang, in strijd bovendien met de Grond wet, gaat over tot de orde van den dag." Deze exceptie van onbevoegdheid door dhr. Keuche nius opgeworpen (was hij zelf daartoe in eene ongrond wettig samengestelde Kamer wel bevoegd en zijn hij en de andere 4 stemmen voor zijne motie naar hun eigen oordeel wel bevoegd om aan het verdere werk deeltenemen is echter met verpletterende meerder heid, waaronder al zijne politieke vrienden, den weg van meerdere Middelhui gsche motiën opgegaan, zonder dat de voorsteller zal kunnen zeggen dat in zijn «isolement" zijne kracht ligt, aangezien 4 katholieken hem steunden. De exceptie Van Houten, aangenomen dat zij ernstig gemeend en dat het haar meer om de zaak dan om het inkleedingsdebat te doen is, had, wilde zij raisón d'être hebben, naar 't ons voorkomt moeten voorgesteld zijn vóór of bij het sectie-onderzoek der voorstellen, van datzelfde Kabinet immers af komstig, en niet nu de zaak na langdurig, zorgvuldig en tijdroovend onderzoek, geheel in staat van wijzen is. Rest dus, gelijk men ziet, de prioriteitsvraag Hoofdstuk X of Hoofdstuk I en overigens in gelei delijke volgorde? Dat ook hier en wel oneindig meer dan bij de twee vorengenoemde het groote struikelblok gelegen is, waarbij de rechtsvraag (gelijk Heemskerk de quaestie der Kamerbevoegdheid op haar tegenwoordig leden aantal noemde) ten eenenmale verandert in de politieke vraag bij uitnemendheid, daarvan zal de zitting van Woensdag aanstaande wel al dadelijk het bewijs leveren en daarom mag ook nu wel de vraag herhaald wordenwie weet wat ons wacht Wij weten wel dat prioriteit van behandeling van art. 194 nog niet insluit regeling van het lager on derwijs in clericalen zin, maar wèl mag aangenomen worden, dat de rechterzijde zonder concessiën van beginsel haar obstructionnisme ten aanzien der geheele Grondwetsherziening niet zal laten varen en wellicht daarin nog eenige hulp van elders zal ontvangen. Welnu, ieder drage zijn eigen verantwoordelijkheid. Het komt er nu op aan. Er moet kleur bekend worden. Maar ééne zaak mag toch wel bij den strijd en de strooming van meenirgen en adviezen in bedenking gegeven worden, namelijk deze, door Thorbecke zoo dikwerf èn in '44 èn in '48 aan ieder ernstig man op het harte gedrukt: dat een «offerfeest van begin selen alle zedelijke kracht ondermijnt"; terwijl ook voor elk Ministerie alsnog van toepassing is wat die zelfde staatsman eenmaal den heer Van Hall waar schuwend voorhield dat eene vparasitische politiek die zich slingert om en vastklampt aan elk belang, aan elk incident waaruit voordeel te behalen is, de afzichtelijkste politiek is die man deuken kan. GOES, 15 Maart 1886. Door de bekende commissie in zake de gasquaestie alhier is het volgende schrijven ontvangen «Weledele Heeren. Het U bij ons vorig schrijven van 13 Febr. aange kondigd onderzoek der Goesche Gasfabriek heeft plaats gehad, en wij zijn in het bezit van de dienaangaande uitgebrachte rapporten. Daaruit blijkt dat men de fabriek belangrijk zal moeten uitbreiden, wanneer besloten wordt tot verla ging van den gasprijs overtegaan, waarvan vermeerde ring van debiet te wachten is. Daar onze Maatsij. om de U reeds opgegeven redenen de fabriek niet kan gaan uitbreiden, zonder eene com pensatie te ontvangen in den vorm van eene verlenging der concessie, hebben wij ons in de eerste plaats ge wend tot het Gemeentebestuur van Goes met de vraag, of de gemeente in principe tot eene verlenging bereid zoude zijn, om bij bevestigend antwoord eene nadere mondelinge bespreking over deze aangelegenheid vast- testellen. Wij hebben het Gemeentebestuur medegedeeld dat ons Bestuur op nader te bepalen dag en uur bereid is te Goes te komen, teneinde te trachten tot overeen stemming te geraken, en wij zijn thans wachtende op het antwoord, dat naar wij hopen, spoedig in ons bezit zal zijn. Bij onze komst te Goes stellen wij ons ook gaarne voor U beschikbaar, en hopen wij dienaangaande nader eene regeling met U te kunnen treffen. Vóór het einde dezer maand zal eene oplossing der kwevtie wel niet mogelijk zijn. Wij handhaven even wel onze gedane toezegging, dat ingeval tot prijsver laging mocht worden besloten, die verlaging zal geacht worden te zijn ingegaan met 1 Maart 11. De afreke ning daarvan kan echter eerst later plaatshebben. Hoogachtend, Uw Dw. Dm., Namens het Bestuur, VAN PREHN, Administrateur-President." Wij kunnen daaraan toevoegen dat, naar ons ver strekte mededeeling, werkelijk een schrijven in gelij ken geest bij het gemeentebestuur alhier is ontvangen en dat dit reeds geantwoord heeft bereid te zijn eventueele voorstellen in ernstige overweging te zullen nemen. We zijn thans half Maart, de zoogenaamde lentemaand. Wanneer we letten op de lange dagen, die we reeds hebben, en op de warmte, die we ge voelen, wanneer we gezeten zijn in eene verwarmde kamer, waar de zon hare koesterende stralen werpen kan, dan heeft ook deze Maart wel iets van lentemaand. Maar wanneer we buiten het water met eene ;js- korst zien bedektwanneer we den grond zoo hard voelen als steen, zoodat tuinier noch landman in staat is de spade of den ploeg er in te drijven wanneer de scherpe N.oosten- of Oostenwind ons zijn ijzige adem doet gevoelen, die zelfs het sterkste gestel min stens eene hevige verkoudheid op den hals doet halen, dan schijnt Maart dit jaar wel wintermaand. In verband met dezen langdurigen strengen winter zonder wintervermaken, welken ieder onzer zoo gaarne een welgemeend vaarwel zou toeroepen, mag het met genoegen geconstateerd worden, dat in onze gemeente nergens bepaald gebrek wordt opgemerkt en dat men weinig of geen last van bedelaars heeft. Men mag dit veilig toeschrijven aan de doelmatige armenzorg, welke hier uitgeoefend wordt. Wel wordt deze dit jaar op een zware proef gesteld, maar tot nogtoe vond zij ook voldoenden steun, waardoor b. v. de comm. voor de CEcon. Spijsuitdeeling nog altijd bare volle rol kan bedeelen en daarenboven door menigvuldige extra-bedeelingen van warme spijs in den exception- neelen nood der armen en der werkeloozen kan voorzien. Als men ziet wat in onze kleine en zeker niet rijke gemeente samenwerking en doelmatige armenzorg ver mogen, dan rijst wel eens de vraag of men in eene zooveel grootere en in vergelijking zoo puissant rijke gemeente als Amsterdam niet hetzelfde kan gedaan krijgen en daardoor voorkomen, dat het geroep om werk en brood zich uit op de wijze als daar geschiedt? Of moet men aannemen, dat zij, die onder dat geroep opstootjes maken, niet de waarlijk gebreklijdenden zijn 't Wordt van meer dan eene zijde beweerd, maar dan is ook het bewijs geleverd, dat men eenvoudig met socialistische woelingen te doen heeft, waartegen de politie niet te streng kan optreden. De voorloopig vastgestelde kiezerslijsten voor deze gemeente bevatten 446 kiezers voor den Gemeen teraad, 271 voor de Prov. Staten en 272 voor de Tweede Kamer. Naar wij vernemen is de verkiezing voor pen lid van den gemeenteraad alhier (vacature mr. De longe Van Ellemeet) bepaald op Dinsdag 13 April en de herstemming, zoo noodig, op den 27an daar aanvolgende. Den 23 dezer zal de sociëteit «Van Onge- n u c h t e n V r ij" alhier 80 jaren hebben bestaan. Het plan bestaat op 25 dezer de herdenking daarvan op eenigszins feestelijke wijze te doen plaats hebben. Mag men de Amsterdammer gelooven, dan zou de N. R Ct. dezer dagen eene aanschrijving van den Minister van Binnenl. Zaken aan de Commiss. des Konings hebben bevat wij hebben haar in dat blad niet opgemerkt over het groote verschil in de verschillende provinciën wat de regeling der examens Middelb. onderwijs en de kosten daarvan over het jaar 1884 betreft. Wanneer het staatje in de Amster dammer juist is weergegeven, dan verwondert het ons, dat geen dezer bladen de niet onaardige fout heeft opgemerkt, welke daarin door den Minister is begaan. In de laatste kolom worden de kosten van het examen per aspirant over het geheele Rijk op niet minder dan f 1093,14% berekend, niettegenstaande die kosten provinciesgewijze variëeren van f 56,97 tot f156 14% en dus de onjuistheid van eerstgenoemd cijfer al dadelijk in het oog moet springen In plaats van de achterste kolom op te tellen, dat nergens toe leidt, hadder, de totaalkosten ad f 27358,31 moeten gedeeld worden door het totaal aantal aspiranten (328) en men verkrijgt dan f 83,40 per aspirant door het geheele Rijk en niet f1093,14%. Ierseke. In de vergadering van den Gemeenteraad van Vrijdagavond waren tegenwoordig de voorzitter en zes leden. De voorzitter deelde mede dat de le wethouder ge weigerd heeft bij ontstentenis van den 2en wethouder voortaan alleen met den burgemeester te vergaderen. Hij acht zulke vergaderingen doelloos, daar de burge meester toch eene beslissende stem heeft. Om te voorzien in het bezwaar dat de 2e wethouder door ziekte zoo dikwijls de vergaderingen van het Dag. Best. moet verziumen, stelde de voorzitter nu voor een plaatsvervangend wethouder te benoemen. Hiertoe werd besloten en met 4 van 6 stemmen be noemd de heer G. Schipper, die de benoeming aannam. De voorzitter deelde mede, dat het verzoek van burg. en weth. tot heeren kerkvoogden gericht om voortaan de kerkklok tweemaal per dag in het alge meen belang te mogen luiden, is toegestaan. De klok wordt dan ook sinds Maandag der vorige week geluid. Een verzoek van de Zondagsschoolvereenigiog om een lokaal van school no. 1 tot het houden der Zon dagsschool te gebruiken werd toegestaan. Op voorstel van den heer P. Sandee Jr. werd met algemeene stemmen aangenomen sollicitanten op te roepen voor de betrekking van gemeente-architect op een tractement van ƒ300 en 2 pet. der nieuw uit te voeren werken, behalve van bestratingen, waarvan slechts 1 pet. zal worden gegeven. Het uitschrijven van een geldleening van ƒ9000 voor den torenbouw werd voorloopig uitgesteld. Z. M. heeft aan jhr. mr. J. Van Doorn op verzoek eervol ontslag verleend als subst.-offic. van just, bij de arr.-rechtbank te Middelburg, en benoemd tot subst.-offic. van just, bij die rechtbank jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boe ij e, thans ambt. van het openb. minist. bij de kantongerechten in het arr. Middelburg, voor de kantons Middelburg en Goes, ter standplaats Middelburg. De opbrengst der middelen (hoofd som en Rijks-opc»nten) over de maand Febr. 1886 bedraagt f 7.206.073.80, tegen f 6.801.314.83% in hetzelfde tijdvak van 1885. De raming voor één maand is f 8.846.017.83. Opbrengst over de eerste twee maanden van 1886 f 13.763.869.35, tegen f 13.289.931.64% over 1885. De opbrengst is dus schijnbaar niet ongunstig. Als men toch op het eindcijfer let, dan is dit ruim 4 ton meer dan het vorige jaar. Intusschen is deze be trekkelijk goede uitkomst, juist als voor Januari werd aangetoond, te danken aan het personeel en den sui keraccijns, die om bekende redenen meer moesten opbrengen dan ten vorigen jare en dan ook ditmaal te zamen juist zooveel meer in de schatkist deden vloeien als de vooruitgang voor de geheele maand bedraagt. Nu kwam daar nog bij, dat de successie rechten 2% ton meer opleverden dan verleden jaar. De gevolgtrekking ligt voor de handde andere mid delen zijn weer achterlijk. Evenals in Januari is het met registratierechten en gedistilleerd zeer ongunstig gesteld, ja de accijnzen op wijn en zeep en de poste rijen, die over de eerste maand des jaars een gunstig figuur maakten, behooren thans mede tot de achter blijvers. Het eenige middel van beteekenis, waarvan nog de opbrengst heter was dan in 1885, is het patentrecht, dat f229.000 gaf tegen f198 000 ver leden jaar. Do leden van de rechterzijde der Tweede Kamer hsbben aan den vooravond van

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1