1886. N°. 31. Zaterdag 13 Maart. 73ste jaargang. Landbouwvergadering. GOESGHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nummers 5 ct, met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich' voor Rottordam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. -<S=C*5CS:>C*?Cï*-- COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL GOES, 12 Maart 1886. Gaarne verleenen wij aan het volgende hier eene plaats. Naar aanleiding van de meening in da jongste ver gadering van het Nederlandsch Landbouwcomité uit gesproken, dat, bij den gedrukten toestand van den landbouw, pogingen dienen in het werk gesteld te worden, om den landbouwers zooveel mogelijk op voor- deelige voorwaarden de noodige middelen, om hun bedrijf uitteoefenen, te verstrekken, heeft het Hoofd bestuur der Mij. tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland de Afdeelingsbesturen uitgenoodigd, in den loop dezer maand de volgend» vragen op de vergaderingen te behandelen en daarover een schrif telijk rapport intezenden, t. w. lo. Op welke wijze weten de landbouwers uwer afdeeling zich bij behoefte het noodige crediet te ver schaffen 2o. Geschiedt dit door de hulp van den notaris en zoo ja, tegen welke rente 3o. Indien zulks geschiedt door het nemen van voorschotten bij de cultuur van suikerpenen of vlas, welk verschil is er dan tusschen den prijs, die voor deze gewassen, mét of zonder voorschot betaald wordt 7 4o. Worden hiertoe ook nog andere middelen aan gewend, zooals b. v. het koopen op boeldagen, op langere betalingstermijnen of dergelijke? 5o. Wordt door de thans gevolgde wijze voldoende in het landbouwcrediet voorzien, of wordt in het be lang van den landbouwer wijziging wenschelijk geacht en wordt, in het laatste geval, uitbreiding of wellicht inkrimping der middelen tot crediet-erlanging, in het welbegrepen voordeel der landbouwers, nuttig gerekend 6o. Indien verandering, uitbreiding of inkrimping van het landbouwcrediet voor den lan (bouwer nuttig wordt geacht, welke maatregelen zouden alsdan het beoogde doel kunnen doen bereiken? Zou daartoe de hulp der Regeering of wetsverandering worden ver- eischt of zouden particuliere krachten, b. v. door het eprichten eener bank van Landbouwcrediet, of op eeni- gerlei andere wijze daarin voldoende kunnen voorzien? Ter beantwoording dezer vragen en ter verdere be handeling van dit zoo zeer belangrijke onderwerp zal eene vergadering der Afdeeling Heinkenszand op een der eerstkomende Dinsdagen, in het koffiehuis «De Prins van Oranje" te Goes, worden gehouden. Het komt mij zeer geweDScht voor, dat die vergade ring, door bespreking der leden onderling zoowel als op de verschillende dorpsvereenigingen, worde vooraf gegaan en voorbereid, en ik neem derhalve de vrijheid tot uwe Redactie het beleefde verzoek te richten, tot bereiking van dat doel wel te willen medewerken, door d« noodige plaatsruimte in uw blad voor deze mede- deeling aftestaan. Hoogachtend heb ik de eer te zijn ÜE. dv. D„ E. VAN DEN BOSCH, Voorzitter der Afdeeling Heinkenszand. P.S. Mochten de Dorpsvereenigingen of andere-prac- tische landbouwers schriftelijk mij over gemelde punten hunne antwoorden of opmerkingen willen toezenden en daardoor bouwstoffen voor het rapport der Afdeeling aanbrengen, dan zal mij de ontvangst daarvan hoogst aangenaam zijn. De Staatscourant behelst de statuten der naam- looze vennootschap iDe Goede Verwaehting" te Wemeldinge. De vennootschap zal gevestigd zijn te "Wemeldinge en wordt aangegaan tot en met 31 Juli 1915. Het kapitaal der vennootschap wordt bepaald op 14400, verdeeld in acht en veertig aandeelen, elk groot 300. Voorloopig treedt als directeur op de heer E. F. Van Kalmthout, als vice-voorzitter de heer P. Kosten, als secretaris-penningmeester de heer A. Witkam. Van allen houdt het mandaat op, na afloop der vergadering in de maand Mei 1887. Men schrijft ons uit 's-Heer Arendskerke In de laatste dagen komen herhaaldelijk vreemde mannen, langs de huizen kleinhandel drijvende in papier en verdere schrijfbehoeften. Dat zij niet altijd het medelijden verdienen, dat ze door hunne klaag tonen trachten op te wekken, kan uit het volgende blijken. In 'tbegin dezer week kwam alhier een der gelijk persoon, voorgevende eene vrouw en 5 kinderen te Gouda te hebben, waarom hij dringend verzocht van hem te keopen, terwijl later bleek dat hij was ongehuwd en misbruik maakte van sterkedrank. Boven dien bleek hij niet de inschikkelijkste te zijn; onze rijksveldwachter althans zag zich verplicht tweemaal prooes-verbaal tegen hem op te maken, wegens dron kenschap en burengerucht! Men zij op zijn hoede. Ierseke. Naar men verneemt zijn van de in Januari en Februari uitgezaaide oestertjes door de laatste vorst vele doodgevroren. Met de vroeger gezaaide is dit niet het geval om dat zij door een laag slib en zeeplanten worden be dekt, waaronder zij, als in een winterbed, tegen de vorst en den feilen wind beschut liggen. De tijen zijn in de laatste dagen zeer laag geweest, en daar een oester zich als zij wind voelt opent, is het geen wonder, dat van de jonge diertjes het vele begeven hebben. In de Woensdag gehouden vergadering van de afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State kwam o. a. in behandeling het beroep van E. Wiskerke, te Kruininge, van eene beslissing van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 24 December 1885, betreffende den legger der wegen in de gemeente Schore. Rapporteur de staatsraad Jhr. mr. Van Humalda Van Eysinga. De appellant was in deze bij eenkomst tot het verstrekken van inlichtingen tegen woordig. Beslissing later. Uit Middelburg is een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin a d h a e s i e wordt betuigd aan het adres der heeren Robidé Van der Aa c. s., betreffende art. 194 der Grondwet. Het is onderteekend door de heeren mr. M. J. De Witt Hamer, F. M. Wibaut, mr. Polman Kruseman, dr. J. C. Bolle, M. Fokker, J. F. Keiser en M. Ghijsen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Tolen c. a. S. H. A. B e g e m a n n thans te Lisse. St. Annaland. Op initiatief der vereeniging «Nut en Genoegen" alhier is een verzoekschrift aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ontworpen, tot het heften van een belasting, voortvloeiende uit de revenuen van geld of geldswaardig papier. Dit adres, onderteekend door 93 ingezetenen allen belang hebbenden bij Landbouw, Handel en Scheepvaart is gisteren aan de Tweede Kamer verzonden en in afschrift medegedeeld aan de vertegenwoordigers van het Hoofdkiesdistrict Goes. Uit Amsterdam schrijft men ons, 11 dezer: Waren gisteren, evenals Dinsdag, de kopstootjes" niet geheel zonder beteekenis, vandaag waren zij zeer onbeduidend. Verreweg de meesten der circa 400 per sonen, die hedenmorgen in het I'Volkspark"' bijeen kwamen, waren jongens en knapen. Bos, die zooals men weet zich als voorzitter der commissie belast heeft met het overbrengen van het bekende adres aan het hoofd der gemeente, deelde mede, dat de burge meester Vrijdag de commissie ontvangen zal. Vervol gens hielden een paar werkeloozen eene vrij sterk gekleurde en niet altijd door duidelijkheid uitmuntende toespraak. Aan het einde der bijeenkomst werd mede gedeeld, dat burger" v. d. Stadt morgen het woord zal voeren voordat de commissie naar het stadhuis gaat. De voorgenomen optocht was heden al heel pover en stuitte telkens het hoofd tegen de politie, welke wéér vrij sterk vertegenwoordigd was. In éea woord, het was vandaag lang zoo woelig niet als gisteren en bepaalde botsingen hadden niet plaats. Ook aan de districts veeartsen, die zich tot de beteugeling der longziekte verdienstelijk hebben gemaakt, zijn, naar wij vernemen, van regee- ringswege gratificatiën toegelegd. (N. R. Ct.) Het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van het algemeen heeft bekend gemaakt dat het besloten heeft de opdracht der algemeene vergadering van 1882, betreffende het houden van een examen voor bewaar- schoolhouderessen, voorshands onuitgevoerd te laten. Het is van oordeel, dat het geraden is, in verband met het gebeurde ter jongste algemeene vergadering, de verdere uitvoering van die opdracht te schorsen, totdat eene eindbeslissing zal zijn genomen omtrent hetgeen door de Maatschappij ter bevordering van de opleiding van deugdelijk onderwijzend personeel der bewaarschool zal worden verricht. Ook door de burger-kiesvereeniging te Assen is mr. H. Smeenge van Meppel candidaat gesteld. Er is dus eene betreurenswaardige verdeeldheid in het libe rale kamp. 't Is te hopen, dat het spreekwoord van de honden en het been te Assen niet bewaarheid worde Blijkens Haaxman's «Tijdschrift voor de phar- macie" is, op het verzoek der maatschapp'j ter be vordering der pharmacie, om door de geneeskundige inspecteurs krachtiger dan thans geschiedt te doen tegengaan den veelvuldigen verkoop van genees middelen door anderen dan apothe kers, door den Minister Heemskerk geantwoord «dat op algemeene en onbepaalde klachten door de geneeskundige ambtenaren niet kan worden gehan deld, maar dat slechts nauwkeurige opgaven van feiten tot vervolging kunnen leiden; dat trouwens vervolgingen wegens de overtreding, waarover het hoofdbestuur zich beklaagt, niet zoo zeldzaam zijn j als het bestuur beweert, aangezien volgens de jaar verslagen betreffende het geneeskundig staatstoezicht van 1883 deswege 27 veroordeelingen zijn uitgespro ken; dat overigens de maatschappij onder haar leden vele leden van geneeskundige raden telt, aan wie, evenzeer als aan de geneeskundige ambtenaren, de handhaving der wet is opgedragen, en het hoofdbe stuur zelf de zoodanigen in zijn midden heeft, zoodat ook aan de maatschappij zelve de middelen ten dienste staan om overtredingen der wet tegen te gaan." Van een zijde, die wèl vertrouwen verdient, verneemt de JV. Bred, en Oosterh. Ct. dat het geheele kapitaal voor een stoomtram Breda Ant werpen nog niet bijeen isdat derhalve nog niet met de werkzaamheden althans zeker niet met den aanleg zal kunnen worden aangevangen, en ein delijk dat het consortium niet in Den Haag, maar te Londen zal gevestigd zijn. Het valt evenwel niet te betwijfelen, of spoedig zal het geheele kapitaal bijeen zijn, en wanneer dan de Raad van Breda een besluit zal hebben genomen met betrekking tot de brug over de rivier de Mark, zal waarschijnlijk ook spoedig met den aanleg kunnen worden begonnen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is de invoeringswet van het Strafwetboek aangenomen met eenparige stemmen. De herziening der strafbepalingen van de waterschaps reglementen en keuren zal geschieden naar gelang ze uit anderen hoofde gewijzigd moeten worden. De invoeringswet treedt met 1 Sept. a. s in werking. De voorzitter bracht welverdiende hulde aan de com missie en zeide, dat de laatste hand was gelegd aan het nieuwe strafwetboek. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep naar Dordrecht door ds. F. H. Herfkens, te Middelburg. Bedankt voor het beroep naar Vlissingen door ds. A. H. Roose, pred. te Woudsend. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gemeente te Bolnes, gem. Ridderkerk, door ds. J. A. Goedbloed te Zieriksee. Op het zestal naar Steenwijk staat ook ds. Van den Bergh te Kortgene. De lidmaten-quaestie te Amsterdam zal nu wel dra tot de geschiedenis behooren. Zooals men weet, weigerde de kerkeraad de aanneming als zoodanig der leerlingen van de predikanten Ternooy Apèl Laurillard en Berlage, alsook om hun een bewijs van goed zedelijk gedrag aftegeven, .ten einde, daarvan voorzien, zich in eene andere gemeente te laten in schrijven. De Synode besliste dat deze bewijzen moesten verstrekt worden, en droeg aan het classicaal bestuur op in deze te doen wat des kerkeraads is, welk college zich daarvan nu ongeveer i 4 dagen a 3 weken geleden kweet. De predikant van Koog aan de Zaan stelde zich gaarne bereid de leerlingen der bovengenoemde predi kanten in de gemeente kerkelijk optenemen, wat als- nu zal geschieden den 24sten Maart e. k. Hun getal beloopt ongeveer 300 dames en heeren. De leerlingen van den geschorsten predikant ds. P. Van Son zullen door ds. Renier als lidmaten der Kerk worden bevestigd. Thans meldt men dat de deurwaarder uit Utrecht Zaterdag jl. den predikant en de kerkeraadsleden te Voorthuizen nog niet heeft gedagvaa>d, maar hen door exploot heeft aangezegd en beteekend, dat zij ontslagen zijn, en niet behooren tot de Ned. Herv. Kerk. Voor eenigen tijd was hun per aangeteekenden brief van dat ontslag mededeeling gedaan. Slechts éen diaken heeft toen echter zijn brief afgehaald; vandaar dat een deurwaarders exploot noodig was. Kolijnsplaat. Het volstrekte schoolverzuim is in deze gemeente zeer gering. Bij vergelijking toch van de lijst, die de namen der schoolgaande kinderen van 6 tot 12 jaar bevat met die, waarop de namen van alle kinderen van dien leeftijd in deze gemeente voor komen, blijkt, dat er op den 1 Januari 1886 slechts zeven kinderen op een getal van 302 schoolgaande van dien ouderdom de school in 't geheel niet of niet meer bezochten. Van deze zeven zijn er twee idioten, is er een met Januari school gekomen, heeft een meisje van 11 jaar de school in 't zesde leerjaar ver laten en twee van 10 jaar in het derde, terwijl een meisje, wier ouders zich nog niet lang in deze ge meente gevestigd hebben en op grooten afstand van de school wonen, nog niet gekomen is. Dat echter 't betrekkelijk schoolverzuim door veld en anderen arbeid niet alleen een hoog cijfer aanwijst, bleek Woensdagnamiddag, toon van de 367 leerlingen er 288 absent waren, de meesten tengevolge van een' «boerenkoopdag" op eene naburige hofstede. Nisse. Op de lijst der niet-schoolgaande kinderen van 6 tot 12 jaren alhier komen slechts zeven namen voor Eenigen daarvan zullen bij de aanstaande toe lating in April reeds ter school komen. In de Wekker wordt medegedeeld, dat op 4 Maart te Zwolle voor de akte nuttige handwerken o. m. is geslaagd mej. L. A. Steenkamp te Goes. Voor fraaie handwerken is te 's-Hage geëxami neerd en toegelaten mej. J. De Liefde uit Hoorn. Kunst, Wetenschap en Letteren. Men schrijft uit Vlissingen aan de JV. R. Ct. De herinnering aan den dag, waarop honderd jaar geleden de dichter J. Bellamy te Utrecht op nog jeug digen leeftijd den adem uitblies, wei d hier door zijne vereerders in stillen kring herdacht. Da oproeping tot het vieren van dezen dag, in de Vlissingsche Courant vaB jl. Zaterdag geplaatst, bleef zonder eenig gevolg. Fiore della Neve (mr. M. G. Van Lochem te Amsterdam) heeft de hoofdredactie op zich genomen van Gouverneur's Oude Huisvriend. In de eerste afleve ring van den nieuwen jaargang wordt dit medegedeeld. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. Heden, Vrijdag 12 Maart 1886, zijn de navolgende personen veioordeeld: J. O. en J. K., te Ierseke, wegens het bevisschen der Schelde op eene plaats aan anderen in uitsluitend gebruik gegeven, afgezet met bakens minstens é»n M. boven gewoon hoogwater reikende, ieder tot f10 boete, subs. 1 dag gev.straf; J. K., te Wissekerke, wegens het loopen over eens anders bezaaiden grond, tot f 1 boete, subs. 1 dag gev.straf M. B., te Borsele, wegens het openhouden harer her berg, na 't sluitingsuur, tot f5 boete, subs. 1 dag gev.straf; H. A., te Borsele, wegens het zich op houden in eene herberg, na 't sluitingsuur, tot f 1 boete, subs. 1 dag gev.strafD. v. d. K., G. S., te Wolfertsdijk, wegens het plukken van eens anders vruchten en op de plaats zelve opeten, te Kattendijke, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag gev.strafP. W., te Goes, wegens het mishandelen van een dier op de openbare straat te Goes, tot f 3 boete, subs. 2 dagen gev.straf; A. B. en M. P. v. K., beiden te Goes, wegens het noodeloos slaan op de ramen eener woning te Goes, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag gev.straf C. T., te Kolijnsplaat, wegens het bij nacht bejagen van eens anders jachtveld, lo zonder acte, 2o zonder schriftelijke vergunning, terwijl men tijdens de be keuring op eenigerlei wijze onkenbaar is gemaakt, tot 2 maal f 40 boete, subs. 7 dagen gev.straf voor iedere boeteA. G., P. V., te Kats, P. J., te Kamperland, A. P., te Kortgene en J. L., te Kolijns plaat, wegens het rijden op de met sneeuw bedekte straat te Kortgene met een paard zonder klinkende schel, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag gev.straf O. De K. en II. M., beiden te Heinkenszand, wegens het zich met geladen schietgeweer bevinden in het veld zonder acte, ieder tot f10 boete, subs. 2 dagen gev.strafC. R., te Baarland, wegens het aanwen den van pogingen om wild te bemachtigen door mid del van wildstrikken, tot f 20 boete, subs. 3 dagen gev.straf. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werd A. Dte Kapelte, beklaagd van het zich met geladen schietgeweer bevinden ia 't veld zonder acte. Landbouw en Veeteelt. Men schrijft ons uit ffesfel. Zuid-Beveland: Waar men in de maand Januari het oog wendde, overal kreeg men water te zien, dank zij den gebrek- kigen afvoer van het polderwater in vele gedeelten van Zuid-Beveland. De lage wei- en bouwlanden waren ondergeloopenvooral na de sneeuwbuien, die gevolgd werden door dooiweder. De slooten stonden boordevol en menig jeugdig plantje was verscholen onder water. Gaf Februari meer heldere dagen, zij waren ook veel kouder dan die van zijn voorganger. De vorst had de plaats ingenomen van het regenachtig weder, terwijl een meer of minder dik sneeuwkleed het jeug dige winterkoren bevrijdde voor den nadeeligen invloed der scherpe winden. Hoe geheel anders is het in Maart. Deed deze maand ons eerst iets van hare bekende buien voelen, thans waait de snerpende oostenwind reeds ettelijke dagen over onze velden en geen warm sneeuwkleed bedekt onze veldvruchten. Wel is het overtollige water uit de lagere polders verdwenen en kan het winterkoren niet meer zoo licht tegen de scherpe ijskristallen afsnijdea, maar het koolzaad krijgt er met dit weer duchtig van. Deze plant is om dezen tijd van 't jaar niet bestand tegen zulk een scherpen oostenwind. Voor de onbezaaide landerijen is het tegen- woirdige weder uiterst gunstig: veel onkruid vriest dood, menig schadelijk insect gaat denzelfden weg op en het bouwland vriest uit, zooals men het terecht noemt. Mucht het nu maar spoedig wat zachter wor den, ook in 't belang van den werkman, die te ver geefs naar werk uitziet!

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1