samenscholing, zoodat de politie bij herhaling handelend moest optreden. Op de Baangracht en in de Bloem- straat werd eene patrouille van agenten met steenen begroet en met allerlei uit de vensters geworpen voor werpen. In sommige naburige straten werd mede vrij hevig gevochten, hoezeer de agenten zoo min mogelijk de sabel trokken. Baarbij werden vijl personen ge arresteerd. Te half 5 was ook het Haarlemmerplein, evenals de Marnixstraat, zeer woelig,zoodat de politiepost in de nabijheid versterkt werd. Daarna werd het van lieverlede rustiger. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren heeft de heer A. Van Dedem verlof bekomen om op een nader te bepalen dag de regeering te interpelleeren over den handel in kunstboter. Met eenparige stemmen is aangenomen het ontwerp om de consulaire wetgeving in overeenstemming te brengen met het nieuwe strafwetboek. Met 38 tegen 25 stemmen is aangenomen eene con- clnsie, waarbij het gemis aan belangstelling der regee ring voor de concessie-aanvrage van de heeren Hartsen c. s. voor den spoorweg naar IJmuiden wordt betreurd. Ook is met eenparige stemmen aangenomen de con clusie der commissie in zake de dienstregeling van den spoorweg AlmelooZwolle. Da minister heeft ander maal een onderzoek beloofd naar de verbetering bij den zomerdienst. De discussie over de invoering van het strafwetboek is aangevangen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Arnemuiden ds. Y. Bootsma, te Lunteren. Te Voorthuizen en Kootwijk ging Zondag alles rustig toe. Zondag voormiddag trad dr. v. d. Bergh als gewoon lijk te Voorthuizen op, en ook nu weer kwam er geen ringpredikant om namens het classicaal bestuur den dienst te vervullen. Zaterdag zijn de predikant en de kerkeraadsleden te Voorthuizen, ieder afzonderlijk, gedagvaard door een deurwaarder uit Utrecht, waaruit men opmaakt dat het prov. kerkbestuur handelend is opgetreden ten einde eene rechterlijke uitspraak te verkrijgen. Naar men verzekert, was de heer Houtzagers door ongesteldheid verhinderd te Kootwijk op te treden. Ds. Van Lingen trad in zijne plaats op. De van zijne betrekking vervallen verklaarde predikant uit Voort huizen zou in den namiddag te Garderen preeken. Het classicaal bestuur van Harderwijk schijnt tot heden niet genegen te Kootwijk en Voorthuizen te doen wat des kerkeraads is. Ook moeten de ring- predikanten besloten hebben, in genoemde plaatsen geene vacature-beurten te gaan vervullen. Te Beek, bij Prinsenhage, is Vrijdag, na eene kortstondige ziekte, in den ouderdom van ruim 70 jaren overleden de heer F. L. Maes, pastoor aldaar, deken van Breda, kamerheer van den Paus en kanunnik van het kathedraal kapittel. Rechtszaken. Door de Arrond.-Rechtb. te Middelburg zijn gis teren veroordeeld: A. B., 26 j., landbouwer en K. H., 21 j., boerenknecht te Krabbendijke, in hooger beroep wegens overtreding der jachtwet ieder tot 20 boete, met vernietiging van het vonnis des eersten rechters en verbeurdverklaring en vernietiging van de in beslag genomen wildstrikken. Gisternacht zijn door de Rijks-veldwacht van Goes te Vlake aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld C. S. van Hansweerd en J. D. van Goes, een paar oude bekenden der justitie, verdacht van diefstal KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Dinsdag 9 Maart 1886. gYAATSJUBBMMHSBHt. EUROPA. PCt. Hongarije, Obl. Leening 1867 5 dito, Goudleening 5 Italië, 1881. 5 Nederland, Cert. N. W. S. 2% dito, dito dito 3 dito, dito dito 4 dito Obl. 1883 4 Oostenrijk, Obl. in papier Mei-Nov. 5 dito, dito zilver Jan.-Juli 5 dito, dito goud 4 Portugal, Obl. Btl. 53/80 3 dito, dito 1881 5 Rusland. Obl. Hope <6 Co. 1798/1815 5 Cert. Inschrijv. 5e serie '54 5 dito dito 6e '55 5 Obl. 1864 ƒ1000 5 dito 1866 100 5 dito 1872 gecons. 5 dito 1873 dito 5 dito 1877 5 dito Oostersche leening le serie 5 dito 1850 le Leening 4 dito 1860 2e dito 4'< dito 1875 gecons. 4 dito 1880 gecons. 4 dito Leen. 1867/69 (Nicolaï) 4 dito dito 1859 3 dito dito 1883 in goud 6 Spanje, Perp. Sch. 4 dito dito dito 1876 2 dito dito Amortis 4 dito dito perp. Schuld 4 Turkije, dito Alg. Schuld 1865 geregistr. dito dito 1863/1865 6 dito dito 1869 geregistr. AFRIKA. Egypte, Obl. leening 1876 4 dito Spoorwegleening 1876 5 pa 101 91 93% 73 88 101% 101% 68 68% 90% 48 85 102 63 90% 100% 98% 99% 99% 60% 97 95 93% 82% 88 75% 108 55 45% 52% 16% 14%, 69% 85% van kippen en ganzen bij verschillende personen. De gestolen kippen en ganzen zijn in beslag genomen. In de zitting van de Arrond. Rechtbank te Middelburg (burgerlijke zaken) van heden is in de bekende zaak van de coöperatieve voorschotvereeniging alhier en de heeren Buyze Co. te Zieriksee tegen den heer W. Pelle de eisch van het openbaar minis terie, om het getuigenverhoor door de eischers toete- laten, door de rechtbank afgewezen. De eischers Buyze werden in hun eisch op grond der bepaling in de hypotheek niet ontvankelijk verklaard. Het getuigen verhoor werd als niet afdoende gepasseerd en de eischers werden ten slotte in hunne vordering ongegrond ver klaard, welke vordering hun alzoo werd ontzegd, met hunne veroordeeling in de kosten. Mitsdien is het proces door dhr. Pelle gewonnen. Landbouw en Veeteelt. Sinds de mangelwortels meer bekend zijn ge worden, heeft het uitsluitend voederen van graan, zemelen of koeken nevens hooi en stroo plaats gemaakt voor eene voedering van mangels in verband met hooi en stroo, zonder daarbij veel gebruik te maken van zulke dure krachtvoeders. De mangelwortels en bieten kunnen evenals de maïs groote hoeveelheden voeder opleveren, maar ze. moeten dan vruchtbaar land hebben en vereischen veel handen- en paardenwerk. Mangelwortels houden van diep losgemaakten grond en zware bemesting. Daarom passen schrale of laaggelegen gronden vol strekt niet voor deze teelt. In den herfst moet het land diep geploegd worden om in het vroege voorjaar bij droog weer eens op- geëgd te worden. Mangels dienen op rijen gezaaid te worden en niet gepoot. Wel zijn de mangels, die volgens de laatste wijze zijn geteeld, beter van qualiteit, maar hunne opbrengst is minder groot. Naar aanleiding van kleine proeven kwam men tot het volgende resultaat: Een H.A. land zou opleveren bij zaaiing 78125 K.G.wanneer ze gepoot waren 52500 K.G. De ge zaaide daarentegen bevatten 10,75 pet. droge stof, terwijl gepote 11,1 pet. droge stof inhielden. Niette min bleef toch het voordeel aan den kant der gezaaide mangels, daar de H.A gezaaide 8398,45 KG. droge stof inhielden en de H.A. gepote 5827,5 K.G. Reeds lang wist men, dat groote mangelwortels niet zooveel droge stof bevatten als kleinere soorten. De Engelsche scheikundige Lawes heeft onlangs door proeven gevondendat zeer groote mangelwortels slechts 8 pet. droge stof bevatten, terwijl dit bij kleinere soorten van 1215 pet. bedroeg. Bij ver scheidene proeven, die hij herhaalde, klom de droge stof bij de kleinste soorten tot 16,4 pet. en daalde bij de grootste tot 7,6 pet. Deze proeven hebben nu ten duidelijkste bewezen, dat de kleinste soorten de meeste voedingsstof bevatten. Daarom moeten wij ons best doen om wel een groot aantal K.G. van het land te halen, maar elke mangel afzonderlijk moet niet zwaar wegen. Kleine mangels, maar veel, moet de leus zijn van den landbouwer. Om daartoe te ge raken wende men eene zware bemesting aan. De wortels op vrij grooten afstand van elkander geplaatst zouden dan zeer groot worden. Dit moet men juist verhinderen en daarom moet men de wortels dicht op elkander zaaien. Beursoverzicht. Al weder valt bij de beschouwing omtrent het beursnieuws der gepasseerde week slechts te wijzen op verhooging en vastheid der koersen, gepaard aan overvloed van geld. Een van toon waren in deze de buiten- en binnenlandsche markten, en zoo men de algemeene reden van slapheid en stilte in den handel met den daaraan zich parenden angst van het kapitaal om zich in nieuwe ondernemingen te steken of wel PCt. IN OORD-AMERIKA. Ver. Staten, Obl. 1876 4% 109% Mexico, dito 1864 3 9% ZUID-AMERIKA. Brazilië, Obl. 1865 JE 100 5 98% dito dito 1875 JE 100 5 96% Columbia, dito 4% 19% Peru, dito leen. 1870 6 17% Venezuela, dito 1881 4 31 IKDU8YK. BH 8TH. ©H©BBH. N.-Afrik. Handelsv. aand. 101 Gemeente Crediet Obl. 4% 104% Maats. Fijenoord Aandeelen. 32% Rott. Hypotheekbank, Pandbr. 4% 102% Stoomvaart Zeeland Aand. pref. 93 dito dito Obl. 5 103% dito dito Obl. 1885 5 104% Rusland, Pandb. Hyp. Bank 5 91 gpooawae-i.BBH. Nederl., Holl. IJzer. sp. Obl. 4 103 Maats. Expl. Staatsspw. dito 1873 5 105% Ned. Centraal spw. gast. dito 69 Hongarije, Theisspw. dito 5 85% Italië, Zuid Ital. spw. dito 3 60 Polen, Wars. Bromb. aand. 4 51 dito, Warschau-Weenen aand. 75 Rusland, groote spw.maatsch. aand. 5 123 dito hypoth. Obligatiën 4% 98%j dito dito dito 4 89 Baltische spoorwegaandeelen 3 61 Charkow Azow. Oblig. 5 98% Jelez Griasi dito 5 95 Jelez Orel dito ƒ1000 5 99^, dito dito 100 5 96% Morschansk-Sysran Aand. 5 56 Mosk.-Jaroslaw Oblig. 5 103% Orel Vitebsk dito JE 100 5 96% dito aandeelen 92% Poti-Tiflis Oblig. ƒ1000 5 99 dito dito JE 100 5 97% Zuid-Westelijke Spoorw. maatsch. aand. 5 66% (De verandering in de koersen der Amer. fondsen zijn grootendeels in ons beursoverzicht aangegeven.) PCt. andere te steunen, wil wegdenken, dan blijven er nog redenen genoeg over, waarom de soliede Europesche staatsfondsen gezocht waren Wij hebben toch slechts te wijzen op de sluiting van den vrede tusschen de Servische en Bulgaarsche Staten, de weinige kans tot directe nieuwe Oosteische verwikkelingen, nu bij de de groote mogendheden omtrent de te scheppen toestanden aldaar vrijwel homogeniteit bestaatden rustigen afloop der ultimo verrekeningen aan de Londensche beurs en de steeds met meer ernst besproken wordende conver sieplannen der Russische regeering, deze laatste zelfs zoo dat reeds met name de daarin opgenomene lee ningen worden genoemd. De beweging in de Hollandsche fondsen werd groo tendeels veroorzaakt door de thans tot klaarheid geko men plannen van onzen Minister van Financiën, omtrent de herhaaldelijk besproken conversieplannen, welke in 't kort gezegd onze geheele 4 pet. Nationale Schuld omvat, en eene verandering wordt in eene 3% pet. inschrijving op het Grootboek. Tot 31 December zal aan de houders gelegenheid worden gegeven om onder bijbetaling van 3 pet. aan die conversie deel te nemen. Na dien termijn hebben de houders der 4 pet. schuld alleen recht op aflossing, niet op verwisseling. Daar het geheele te converteeren bedrag 340 millioen bedraagt, mag men het wel voor zeker houden dat de Minister zich van den steun der buiten- en binnenland sche haute finance heeft verzekerdaan het hoofd der combinatie zou Rothschild staan. Het oordeel der financiëele pers en der beursmannen komt daarop vrij wel eenparig neer dat men is dankbaar maar niet voldaan en liever een rentetype van 3 pet. had ge zien. Intusschen, al is men ook maar ten deele bevre digd, vindt toch het ontwerp door de baten die het voor de schatkist afwerpt, een gunstig onthaal. Zooals wij reeds opmerkten bleef de geldruimte aan houden, welke nog vermeerderd werd door diverse realiseeringen der 4 pet. Nationale fondsen. De Week staat der Nederlandsche bankeindigende op 27 Februari, duidt eene vermindering der disconto porte feuille aan met 2 millioen, der beleening-portefeuille met drie en halve ton, terwijl de goudvoorraad op nieuw met 3% millioen toenam. De markt in Indische Randwaarden leverde weinig belangrijks op, hoewel ook hier een vastere toon merk baar was. Obligatiën Dorrepaalsche bank avanceerden 2 pet.; obligatiën Koloniale Bank en Nederlansch- Indische L andbouwmaatschappij sluiten op nagenoeg dezelfde koersen. De Russische markt bleef voor Staats- en Spoor wegfondsen beiden hare vaste houding handhaven, hoewel voor locale rekening veel verkocht werd dat echter voor het buitenland gereede afneming vond. Het was voornamelijk de Berlijnsche beurs die hier den toon gaf en waar men omtrent de eventuëele con versieplannen hier boven gemeld eene goede gedachte schijnt te koesteren; de leeningen van 1862, 4872 en 1873 worden genoemd als het eerst in die con- versiewet te zullen zijn begrepen, voornamelijk om de Engelsche markt haren invloed op de Russische flnan- c.ën te ontnemen. Yan de meeste beteekenis was overigens de rijzing in aandeelen en obligatiën Groote Russische Spoor wegmaatschappij, die per saldo 4 en 2% pet. winst aanduiden. Op de overige Europeesche fondsenmarkt was de handel beperkt. In het algemeen bleef ook deze vast gestemdzelfs de minder gunstige berichten die ons uit Portugal worden gebracht hadden weinig invloed op den koersloop der obligatiën ten laste van dat land. De afdeeling der Amerikaansche Spoorweg obligatiën en aandeelen was over het algemeen zonder veel be weging. Slechts een dag nl. den 2en Maart ontstond eenige belangrijke verheffing in sommige aandeelen soorten, voornamelijk in het leven geroepen door de betere merken welke New-York aan onze beurs seinde. Bijzonder onderscheidden zich door levendigheid en willigte van handel de 6 percents obligatiën Chicago and Atlantic, die ongeveer 6 pet. beter sluiten. Een en ander schijnt in verband te staan met uitgebreide aankoopen met het doel om den president Iewett op zijde te schuiven door een foreclosurestellige be richten werden echter niet bekend. Yan de overige obligatiesoorten verbeterden Che- sepeak South Westh. 3 pet. Desmornes Fort Dodge 2 pet., 4 e Hijpotheek 6 pet. obligatiën Louisville Nashville 3/s pet., adjustmentbonds ruim 1 pet., 5 pet. Missouri Kansas Texas pet. De omzet in de Amerikaansche aandeelensoorten was weinig levendig en vertoonde zich in hoofdzaak in die soorten, die onder den invloed waren van den opnieuw ontbranden tarievenstrijd. Algemeen is men echter van oordeel dat die niet lang zal zijn. Als zoo danig ondervonden hiervan den invloed de Union Pa cific en Denver Rio aandeelen. Nog valt ten slotte melding te maken van speculatieve bewegingen in de Nederlandsche Centraalspoorwegsoorten, hoewel de juiste reden voor die rijzing niet bekend werdin tegenstelling daarvan liepen de aandeelen der Neder landsche Rhijnspoorwegmaatschappij de zoogenaamde Rhijnspoorwegmaatschappij Rhijnshares belangrijk te rug en sluiten einde week 3 pet. flauwer. Buitenlandsch Overzicht. Rusland heeft 't zoowel bij de Pot te als bij de andere Mogendheden in 't eind toch nog weten door te zetten, dat de Vorst van Bulgarije wordt benoemd, niet voor onbepaalden tijd, maar voor vijf jaren, zoodat telkens opnieuw de goedkeuiing der Mogendheden noodig zal zijn. Daar de Mogendheden 't nu op alle punten eens waren, bestond er geen reden meer om de Turksch- Bulgaarsche overeenkomst niet van kracht te verklaren, terwijl de definitieve goedkeuring eerst over vier maan den zal plaats hebben, wanneer tevens het Rumelische statuut is herzien. Volgens een telegram van de Daily Sews uit Konstantinopel heeft Bulgarije wel geprotes teerd tegen de Russische veranderingen, maar aange nomen dat het bericht juist is, dan ligt het voor de hand, dat Bulgarije zulk een protest alleen heeft ge geven voor den vorm en met het oog op de toekomst. In het Engelsche Lagerhuis werd eergisteren namens de Regeering medegedeeld, dat Dnitschland verklaard heeft, te zullen deelnemen aan de in Den Haag te houden internationale conferentie ter zake van den handel in sterkedrank op de Noordzee, en dat de Engelsche Regeering thans in onderhandeling is met de Nederlandsche. Eene vergadering van eenige honderden socialisten, Zondagmiddag in Clerkenwell (Londen) gehouden, is zonder rustverstoring afgeloopen. In het geannexeerde Birma is het blijkens een gis teren ontvangen telegram nog lang niet rustig. Een Engelsch garnizoen is door de opstandelingen inge sloten en men verwacht, dat de Engelsche soldaten sterken tegenstand zullen ondervinden. Zoolang het echter elders in Indië rustig blijft, zal Engeland de beweging gemakkelijk meester worden. Eergisteren heeft het Pruisische Huis van Afge vaardigden de artikelen der begrooting van Eeredienst in behandeling genomen. Bij de discussie over den post «Ministerie" heeft de heer Windthorst namens de centrum-partij verklaard, dat hij met het oog op het nieuwe kerkelijk-politiek wetsontwerp, ditmaal bij dezen post niet als gewoonlijk de klachten der Katho lieken zou voordragen, en dat hij zich ook van elke uiting omtrent dat ontwerp zou onthouden, teneinde geen invloed uitteoefenen op de beraadslagingen te dier zake in het Heerenhuis. Hij voegde er bij, dat de centrumpartij nog op haar oude standpunt staat en hoopt, dat uit het debat in het Heerenhuis de vrede moge geboren worden. De Zweedschc Tweede Kamer heeft een ander votum over de graanrechten uitgebracht dan de Eerste Kamer. Hier was het wetsvoorstel verworpen met 75 tegen 57 stemmen, daar is het met 405 tegen 99 stemmen aangenomen. Dientengevolge zal de Rijksdag in plenum over het voorstel moeten beslissen, dat, indien de stemmen niet noemenswaard verplaatst worden, wel zal worden verworpen, daar dan de tegenstandeis met 42 stemmen in de meerderheid zullen blijven: 99 75 4 74 tegen 405 57 462. De Minister-president was tegen het voorstel der commissie, en het is ook niet gebleken, dat Zweden die bron van inkomsten werkelijk noodig heeft, 't Is waar dat de landbouw er in een gedrukten toestand verkeert, maar vele afgevaardigden betwijfelden ten stelligste of men door die invoerrechten de landbou wende klasse werkelijk zou baten, terwijl de werkende klasse daardoor geen meerderen arbeid, ook geen meer der loon zou verkrijgen en onder dit alles zou worden bezwaard met verhooging der broodprijzen. Naar Reuter's Office verneemt, veroorzaken Grieken- laud's voortdurende oorlogstoebereidselen en de strijd lustige stemming zijner bevolking ernstige bezorgdheid bij de Europeesche regecringes, die vreezen genoopt te zullen worden tot strengere maatregelen dan eene demonstratie harer oorlogsvloten. Men heeft derhalve Griekenland te verstaan gegeven dat, indien het er toe mocht overgaan den vrede te schenden en Turkije aan te randen, de mogendheden het zullen ten prooi geven aan de tuchtiging, welke Turkije het zekerlijk toedienen zal. Nochtans weigert Griekenland zich te ontwapenen, zoolang de overige Balkan-staten op voet van oorlog blijven, en houdt nog steeds vol dat het recht heeft op Epirus, waarvan de afstand ten zijnen behoeve door het congres van 4878 werd goedgekeurd. Gemengde Berichten. Men moet het, gelijk meermalen gebleken is, met de berichten, welke uit Goes aan de ZZ. N.bode worden gezonden, niet al te nauw nemen. De phan- tasie van den correspondent is soms zeer opgewekt: een barak, die nitt opgericht is, wordt volgens hem ingericht voor doeleinden op eene weide, welke reeds lang in eene bebouwde buurt is herschapen! In het jongste no. worden wonderen vermeld van een winkelier esculaap, die in korten tijd eene vrouw nik weet niet hoeveel voeten" in omvang deed afnemen(NB. de vrouw leed aan waterzucht.) Maar de phantasie is wel wat heel sterk, als de berichtgever den voorzitter van onzen gemeenteraad in de raadszitting van jl. Vrij dag een hartelijke toespraak doet richten tot eao lid dat ongeveer 44 dagen te voren naar Schoonhoven was vertrokken! Als een bijzonderheid wordt uit 's-Heer Abtskerke gemeld dat door zes broeders, welke voor die gemeente cessievelijk voorde Nationale Militie hebben moeten loten, allen nummer twee is getrokken, waarvan door den laatste dit jaar. IJzendijke. Het circus van Pinder heeft in dit dis trict buitengewoon succes gehad. Yrijdag gaf het in onze gemeente twee voorstellingen en telken male was het stampvol. De schoolkinderen, ook die uit den Oranjepolder,hadden vacantie en kregen voor een dubbeltje per kind toegang. In de omliggende gemeenten was 't eveneens vacantie voor de jeugd. Uit Schoondijke werden de scholieren met een dozijn phaetons naar deze gemeente aangevoerd, èn om den optocht èn om de voorstelling bij te wonen. Praalwagens, optocht, olifanten, kameelen,- prachtige annonces, toegangsprijzen van 2 gulden, enz. strekken als zoovele bewijzen, dat de heer P. op het gebied van reclame geen vreemdeling is. Ongetwijfeld zal dit wonderlijk circus ook in het Goesche land veel toeloop hebben. Heinkenszand. Maandagavond werd alhier in het lokaal van de wed. P. J. Rijk door de leden van het liefhebberijtooneel «Ons Genoegen" met mede werking van de harmonie-fanfare «Prins Hendrik" eene opvoering gegeven ten behoeve der armen. De drie tooneelstukjes daarvoor gekozen, waarvan het eerste was getiteldEene nieuwe manier van poffen", blijspel in twéé bedrijven, het tweede, «No. 33, het derde huis links", blijspel in éen bedrijf, en het derde stukje, «Een lastige Overbuur", liepen vrij- goed van stapel, ofschoon bij het tweede stukje wel een weinig meer vlugheid ware gewenscht. YVat de uitvoering der muziekstukken betreft, hier over kan men met het oog op de zwakheid van het ledental veer voldaan zijn. De directeur en de werkende leden hebben zich vrijgoed van hun taak gekweten, wat dan ook door de toejuiching van het opgekomen publiek werd erkend. Jammer dat nog te veel plaatsen onbezet bleven, vooral nu de opvoering ten behoeve

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2