1886. N°. 30. Donderdag 11 Maart. 73ste jaargang. buiten werking getreden Bakkers-oven Aan den vooravond? GOESGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vbijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiên is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL Het op den 2 Maart 1886 aangekondigde verbod van het met beladen voertuigen berijden der kunst wegen in deze provincie is ingevolge de door Gedepu teerde Staten gemaakte bepaling, met middernacht tusschen den 9en en den lOen Maart 1886. Goes, den 10 Maart 1886. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Er is vergunning verleend tot oprichting van eenen in liet perceel Wijk A no 31, aan de Vlasmarkt, aan JACOB SLAGER te Kloetinge Goes, den 10 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, H A R T M A S. «In staat van wijzen" is de Grondwetsherziening, dat wil zeggen, het hangt nu enkel van de Kamer zelf af om haar te gaan behandelen. Zal het zoover komen? Er is niemand, die tot op den huidigen oogenblik daarop een bepaald antwoord durft te geven. Zeker, de partijen hebben gebruik gemaakt van de haar zoo hoffelijk door den voorzitter aangetoden gelegenheid om eens in «onder onsjes" te overwegen wat haar te doen staat, als het voorstel komt om de grondwetsontwerpen aan de orde te stellen, maar evenmin als in de afdeelingen komen in zulke clubvergaderingen de leden trouw op en, men weet het, elke beslissing van politieken aard hangt nog altijd in ons Lagerhuis af van éen stemmetje. Daarbij weet elk clubje wel wat het voor zich zelf beslist, maar kent het de tactiek van de andere partijclubs niet en op 't gewichtig oogenblik valt vaak elk weloverlegd plan hoe »de partij" zal stemmen totaal in 't water als men voor een voorstel komt te staan, van een andere zijde gedaan en waarop men volstrekt niet was voorbereid. Zóo kan 't ook heden (Woensdag) gaan, den dag waarop waarschijnlijk de voorzitter zijn nader voorstel tot regeling der werkzaamheden zal doen. Is men wèl ingelicht dan zou zijn voornemen wezen wel dege lijk eerst nog te laten afdoen de urgente zakende invoeringswet van het Strafwetboek, het Zalmtraetaat en misschien zelfs de Conversiewet, die, hoewel pas ingekomen, dadelijk in de atdeelingen wordt onder zocht en met den meesten spoed zal worden afge daan wat met 't oog op den aard van zulk een voordracht een bepaalde behoefte schijnt te zijn. Zelfs werd een dag genoemd waarop men rekende dat deze arbeid gevoegelijk zou kunnen zijn afgeloopen, nl., in de laatste week van deze maand, 22 Maart of een paar d3gen later. Dan zouden er nog volle vier weken voor Paschen overschieten om in 't heerlijk gerecht der Grondwetsherziening te happen. Kon het vóór Paschen niet volledig worden verteerdwelnu na Paschen eet men ook nog wel Paascheieren en niets belet het restje van deze delicate Grond wetsspijs tus schen Paschen en Pinksteren te verorberen. Men heeft dan tevens het voordeel dat men juist bij den gewonen verkiezingstijd van Juni is aangekomen en verkiezen doen we dit jaar in elk gevalóf de gewone periodieke, óf een algemeene na aanneming der Grondwetsher ziening, óf een algemeene bij verwerping van dien arbeid, óf eindelijk een algemeene bij niet-behandeling der Grondwet, die dan een Kamer-ontbinding zou moeten terigevolge hebben. De vraag is nu maarzal de Kamer den ordelijken weg volgen dien de Voorzitter haar denkt aantegeven Vermoedelijk wel, want de animo, de lust om den zwaren arbeid aantevatten is zoo ze bij sommigen al ooit mocht bestaan hebben tamelijk bekoeld. Indien men zich inspant en anderen opwekt om er mee te beginnen, dan is het veeleer omdat men het als een strafwerk beschouwt dat men zich zelf op den hals heeft gehaald, maar dat men met het meeste pleizier zou uitstellen als men maar mocht. Waar toch kan de geestdrift gezocht worden tot het ondernemen van een herziening onzer hoogste staatswet? Bij de liberalen Waarschijnlijk niet, want voor hen dreigt die arbeid droefenis op te leveren. Art. 194 is en blijft tusschen hen een steen des aan stoots. Zij, die uit theoretische vrijheidszucht met vnur spelen, tweespalt gebracht hebben in hun eigen gele deren, de toekomst zelfs prijsgeven, kunnen ten slotte het bij het rechte eind hebben, wij willen dit voor een oogenblik eens toegeven maar zij hebben onvergeeflijk gehandeld de grondwetsherziening aan te bevelen zoolang er geen eensgezindheid onder de partij bestond omtrent art. 194. De voorstanders van onveranderd behoud van art. 194 zien natuurlijk met leede oogen den Grondwets- arbeid aanvangen. Het is nooit aangenaam te moeten strijden tegen mannen van zijn eigen richting, vooral waar deze, gelijk nu, door de tegenpartij zullen kun nen gesteund worden. En de rechterzijde, hoe is het daarmede gesteld Dat zij van art. 194 haar medewerking afhankelijk maakte is bekend, maar zou men waarlijk meenen, dat zij, ook al behaalde zij daaromtrent een victorie, gaarne een Grondwetsherziening zou zien tot stand komen Dit ware een miskenning van haar oorsprong en verleden. Men bedenke toch wel, dat de radicalen onder de leden der kerkelijke partijen zeldzame vogels zijn, dat de overgroote meerderheid door geboorte en belang doortrokken is van den oud-conservatieven zuurdeesem. Katholiek of anti-revolutionair vormen zij, al ware 't alleen reeds omdat zij anti-liberaal zijn, het conservatief element. En te allen tijde zijn Grond wetsherzieningen en conservatieven antipoden geweest. Toch zou er misschien nog eenige meerdere opge wektheid bestaan voor de Grondwetsherziening, indien men de overtuiging had dat de Regeering haar met lnst ter hand had genomen en met voorliefde haar verwezenlijking tegemoet zag. Doch ook daaromtrent ware het dwaasheid zich illusies te maken. Heemskerk moest met Grondwets herziening komen en hij heeft het gedaan. Hij heeft het middel gebruikt tot levensverlenging en als hij kan zal hij 't nog langer voor dat doel aanwenden, maar de ware ingenomenheid ontbreekt ook bij hem. Wat heeft hij met de indiening en den voorbereidenden arbeid niet getalmd I Summa summarum mag men dus gerust verzekeren, dat er weinig ambitie bij de regeeringspersonen bestaat tot herziening der constitutie En bij het volk dan Indien men de voorstanders van algemeen stemrecht uitzondert, zal men onder het volk ook al heel weinig enthousiasme gewaar worden. De groote beginselen die het volk konden opwekken zijn in 1848 uitge maakt. Wat het, bewust of onbewust, meer verlangt het algemeen stemrecht, zal het ditmaal toch niet krijgen. Waarom zou het dan naar Grondwetsherzie ning haken Er zijn er dan ook, die blijven volhouden dat er niets van de herziening zal komen. Wellicht geven onze laatste berichten in dit nommer nog eenig licht. Wie weet wat ons wacht? In elk geval kan de dag van heden belangrijk zijn voor ons geheel toekomstig politiek leven. GOES, 10 Maart 1886. Volgens ter visie gelegde begrooting van het calamiteuse waterschap EllewoudsdijkBorsele zijn de ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1886/87 geraamd op een gelijk bedrag van 65842.25%. Onder de inkomsten komt voor wegens dijkgeschot van het waterschap Ellewoudsdijk ƒ26546.37 en van den polder Borsele 32012.27% wegens bijdragen van aangrenzende polders en waterschappen ƒ6457.61. Voor kosten van beheer is uitgetrokken ƒ5623, voor kosten der zeewering en oeververdediging ƒ14846.12 en voor verschillende andere uitgaven 5693 27%. Bij Z. M. besluit van 7 dezer is de heer dr. Z. T. D i e h I, thans leeraar in de scheikunde en natuur lijke geschiedenis aan de hoogere burgerschool te Zie- riksee, met ingang van 16 Mei a. s. benoemd tot leeraar in de schei- en natuurkunde aan het Konink lijk Instituut voor de marine te Willemsoord. Naar aanleiding van eene door het gemeente bestuur van Middelburg ontvangen concessie-aanvraag voor het aanleggen en exploiteeren van eene duin- drinkwater-leiding in die gemeente is aan de ingezetenen een biljet toegezonden, door de in vulling waarvan men zich verbindt, om gedurende de eerste twee jaren, na het tot stand komen van de leiding, een minimum-aanatl M3. per jaar tegen den vastgestelden prijs van 0,40 per M3. te nemen. Door den aanvrager is als hoofdvoorwaarde gesteld dat hij, behalve eene niet onaanzienlijke vaste jaarlijksche bij drage van de gemeente, van de verbruikers ƒ0,40 per M3. verbruikt water zal ontvangen. Door den Minister van Waterstaat is het ver zoek der Middelburgsche telefoonmaat schap p ij tot overschrijving der concessie aan de firma Ribbink, Van Bork Co. te Amsterdam, in gewilligd. In de lichting der nationale militie voor dit jaar (11 000 man, waarvan 600 man voor den dienst ter zee) zal Zeeland een aandeel hebben van 544 man (op 1882 ingeschrevenen). Het aantal ingeschre venen bediaagt voor het geheele Rijk 38 057 man. Bij Z. M. besluit van 8 dezer is, met ingang van 1 April: aan den commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden te Zieriksee, G. Geerling, op zijn verzoek, wegens ziels- en lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pen sioen en benoemd tot commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden te Zieriksee, de heer J. Van Schelven, gewezen gezagvoerder ter koopvaardij. Ylissingen. De heer W. C. Van Duuren Dntilh heeft, wegens aanhoudende ongesteldheid en met het oog op zijn aanstaand vertrek naar elders, Dinsdag jl. zijn ontslag ingediend, resp. als voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken, als gemeente raadslid en als lid der plaatselijke schoolcommissie. Bij de Direetie der Marine te Hellevoetsluis zal in Mei a. s. een vergelijkend examen plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling 2e kl. wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot twintig bepalen. Het op zegel geschreven verzoekschrift tot toelating moet uiterlijk 30 April a. s. aan het Depar tement van Marine worden ingezonden, met de daarbij behoorende bescheiden, vermeld in de Staats.-Ct. No. 56. Tegelijk met de gewone voorjaarsvergadering van de Vereeniging voor weesvaders, te Utrecht, zal aldaar eene tentoonstelling worden gehouden van voorwerpen, vervaardigd door de weezen in de gestichten. Den besturen der weeshuizen is verzocht, op die tentoonstelling de kleeding hunner weezen te doen vertegenwoordigen. De Regeering heeft hare goedkeuring gehecht aan het haar door de Ned. Rijn-Spoorweg- Maatschappij voorgedragen stelsel voor een ge meenschapsmiddel tusschen de reizigers en het trein en locomotiefpersoneel, waarbij aan den zich in den trein bevindenden reiziger de gelegenheid wordt ver schaft, de lucht uit de Westinghouse-remleiding te duen ontsnappen en zoodoende den trein tot stilstand te brengen. Naar de Haagsche correspondent van de N. Gr. Cour. meldt, moet het heelwat voeten in de aarde hebben gehad, alvorens de heer Bloem machtiging verkregen had om de conversie-voordracht aan te bieden, en wanneer men weet, dat bijvoorbeeld 's Konings persoonlijk vermogen voor een groot deel in 4 pets. nationale schuld is belegd, dan getuigt het wetsontwerp zeer zeker van een onbaatzuchtigheid van Z. M., die lofwaardig afsteekt bij de bevordering van het eigenbelang, waarvoor sommige Vorsten, naar luid van de geschiedenis, vroeger bij de regeling van de flnanciëele aangelegenheden hunner Staten, niet zijn teruggedeinsd. Reeds uit dit oogpunt is de conversie voordracht een verblijdend teeken des tijds. Door den districts-schoolopziener te Maastricht is de tusschenkomst van Gedep Staten ingeroepen, tegen het gemeentebestuur te Gulpen, dat weigert een vergelijkend examen te doen houden voor de vacante betrekking van hoofd der school te gehucht Rijmerstoek. Uit Amsterdam schrijft men ons, 9 dezer: Hedenmorgen begaf ik mij tijdig per as wen- schelijk wegens ongesteldheid naar het Volkspark buiten de Raam-barrière, teneinde u een en ander te kunnen mededeelen betreffende de uitgeschreven »mon- ster-meeling" van werkeloozen. Wie gedacht hebben, dat zich hier, zij het ook op kleiner schaal, dezelfde verschijnselen zooden voordoen als dezer dagen te Lon den en elders in Engeland, hebben zich misrekend. Alles is kalm afgeloopen. Wel waren er duizenden personen in de verschillende beschikbaie lokalen aan wezig, maar zij hielden zich zeer rustig en bepaalden zich alleen tot meer of minder luidruchtige en lang durige toejuiching, wanneer een der woordvoerders naar hunne meening spijkers met koppen sloeg. Die woord voerders waren, zooals men weet, de «burgers" Domela Nieuwenhuis, v. d. Stadt en Fortnijn, die ieder in een afzonderlijk lokaal het woord voerden. Behalve dezen gevoelden zich nog een paar bburgers-werklieden" ook gedrongen tot spreken voorde schare, die in de open lucht verwijlde. Daar allen te hooren natuurlijk niet mogelijk was, heb ik getracht, en niet zonder succes, een staanplaatsje te veroveren in 't lokaal waar «burger" Nieuwenhuis het woord tot de aanwezigen richtte, 't Zou mij te ver leiden als ik u een overzicht zijner met bedaard heid, doch tevens met klem, uitgesproken rede wilde geven, 'k Zou daartoe meer plaatsruimte noodig heb ben dan mij kan worden toegestaan. Daarom vermeld ik slechts in 't kort een paar punten. De spreker trachtte in de eerste plaats de oorzaken der tegenwoordige werkeloosheid en daardoor veroor zaakte ellende te verklaren en plaatste daarbij boven aan dat sommigen alles zich toeëigenen ten koste van de niets bezittenden, een verschijnsel dat zich alleen in de menschenwereld openbaart, niet in de dieren wereld de menschen-maatschappij staat beneden die der dieren Als het waar is, dat er te veel is gepro duceerd, dan moet men eerst het te vele opmaken en dit moet geschieden door hen, die niets hebben en wel omdat het hun feitelijk «ontstolen" is. Ook wordt beweerd, en zelfs een kamerlid heeft het durven zeggen, dat er te veel sterkedrank gedronken wordt [een stem uit 'tpubliek: «dat liegt bij!"] en dit de oorzaak is van de volksellende. Spreker betwistte dit, maar gesteld dat het waarheid ware, dan rust ook op de volks vertegenwoordiging de plicht om alle branderijen en stokerijen te doen sluiten. [Langdurig applaus Maar dat doet zij niet en zal zij wel nooit doenin stilte denkt zijLeve de jenever 1 want vooreerst kan de Nederl. schatkist de door hem opgebrachte belasting niet missen en ten anderen, als de drank de menschen benevelt zijn zij gemakkelijker te leiden naar anderer willekeur, laat hen zich daarom maar bedrinkenDienst neming wordt aangeprezen en door den nood gedwongen gaan velen tegen hun zin daartoe ook over. Zoo ook zeggen sommigenlaat de beboeftigen emigreeren. Maar waarom doen die raadgevers het zelf niet Men zegter wordt toch zooveel voor de werkeloozen gedaan. Maar hoe? Uit de opbrengst van bals, festijnen, con certen, en dergelijke, alles genot van en voor den rijke. Is dat de manier om waarachtig leniging te brengen in den bitteren nood die er heerscht Regeering en besturen nemen niets weg van wat de welvaart beperkt, maar laten Gods water over Gods akker loopen, denkende na ons de zondvloed I Dit alles moet anders en beter worden. Het bestaan van klassen in de maatschappij moet afgeschaft wor den. Maar ook de werkeloozen en zij, die heden werk hebben maar morgen misschien ook zonder werk zijn, die allen moeten zich organiseererr. Er is tweeërlei soort van proletariaateen bedel-proletariaat, vooral in groote steden, dat er op uit is zooveel mogelijk in troebel water te visschen, en daarnaast een arbeiders proletariaat en op rekening van dit laatste wordt meestal ten onrechte gesteld wat het eerste doet. Bovenal moeten de georganiseerden, met warm hart en helder hoofd, zich onthouden van opstootjesde zoogenaamde heethoofden moeten toonen geen war hoofden te zijn. De grootste revolutionairen zijn dr. Kuyper en zijn partij, die zich anti-revolutionairen noemenwaar zij het recht van revolutie erkennen, hebben ook de werkeloozen gelijk recht. Maar in de eerste en voornaamste plaats is aaneensluiting noodig. Men moet de regeering doen gevoelen, dat zij de schuldige is, ook als er uitspattingen plaats hebben. De leuze moet zijnleve het socialisme, weg met het kapitalisme als bron van ellende 't Publiek juichte den spreker bij het einde zijner rede uitbundig toe, maar debat werd niet gevoerd. Daarentegen werd met oorverdoovende bravo's begroet een voorstel van het bestuur, om namens de meeting der werkeloozen, heden gehouden, aan den gemeente raad een adres te zenden, ten betooge der wensche- lijkheid van direct gevolg geven aan de volgende wen schen het aanleggen en exploiteeren van een tram van de Raambarrière naar de PlantageKerklaanhet verlagen van hooge bruggenverbetering van de be strating in den Jordaanhet bouwen van doelmatige arbeiderswoningenhet invoeren eener «progressieve" inkomstenbelastinghet dempen van stinkslooten en beteren afvoer van faecaliënhet teruggeven van alle panden beneden zeker bedrag in de stadsbank van leening aan de beleeners (I); het invoeren van een normalen arbeidsdag; het oprichten eener arbeiders- beurs, en eindelijk het verstrekken van levensbehoeften aan alle werkeloozen. Een werkman, «burger Bos" geloof ik, bood zich aan dadelijk het adres den burgemeester te gaan ter hand stellen, welk aanbod dankbaar werd aanvaard. De vergadering werd toen gesloten, waarna burger Bos, vergezeld door de burgers Geel en Buter en door duizenden gevolgd, het adres ten stadhuize aan een bode overhandigde, want de burgemeester kon of wilde de deputatie niet ontvangen. Vervolgens b<gaf men zich naar het welbekende Waterlooplein. Ook de burgers Domela Nieuwenhuis en Fortuijn eu V. d. Stadt maakten deel uit van den stoet. Toen werd besloten een optocht te houden, die een paar duizend personen sterk was, langs Heeren- en Keizersgracht, verschillende straten en door de Jordaan naar het Volkspark. De politie ook de woning van den bur gemeester bleek door politie afgezet te zijn wilde de menigte verdrijven, doch dit ging niet gemakkelijk. Bij het Volkspark werden weder toespraken gehouden door V. d. Stadt en Fortuijn. Eerstgenoemde keurde het af dat door het zingen van liederen te kort was gedaan aan doel en beteekenis van den optocht Laatstgenoemde noodigde de werkeloozen uit alle da gen te 11 uren 's voormiddags, te beginnen met mor gen, bijeen te komen, teneinde opnieuw te demon- streeren. Aan het adres van den burgemeester tapte hij de hatelijkheid«als de burgemeester slechts een gaatje ziet, ontvangt hij het volk niet". Bij het naburige politiebureau begon vervolgens voor sommigen eerst goed de pret. Men geraakte slaags met de politie, waarbij twee agenten gewond en twee personen in arrest genomen werden. Daarna was de Marnixstraat het brandpunt van

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1