1886. N°. 28. Zaterdag 6 Maart. 73s-e jaargang. Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs, Kunst, Wetenschap en Letteren. Boekaankondiging. Rechtszaken. Buitenlandsch Overzicht. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandao, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITHAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel GOES, 5 Maart 1886. Door den heer Röell zijn onderscheidene amen dementen op eenige hoofdstukken der grond wetsherziening ingediend. De atgemeene strekking daarvan komt hierop neder, dat de organisatie eener onafhankelijke macht, aan welke de administratieve rechtspraak zal worden op gedragen in den door den voorsteller ontwikkelden omvang, als een eisch van eene goede rechtswaar- borging mag worden beschouwd, en dat voor het eigenlijk contentieux administratif de onafhankelijke rechter niet langer mag ontbreken. De amendementen dienen alzoo, om het beginsel van eene zoodanige rechtsmacht ia den aangeduiden zin, zij het dan ook op bescheiden voet en met voor behoud van de noodige vrijheid van beweging voor den gewonen wetgever, te vestigen en voor zooveel noodig te ontwikkelen. Bij het bestuur der liberale kiesvereeniging te Leeuwarden is een schrijven ontvangen van den heer S. H i n g s t, inhoudende dat hij, wegens zijn min gunstigen gezondheidstoestand, zich bij de a. s. perio dieke verkiezingen niet weder verkiesbaar zal stellen. De Asser Ct. meldt, dat de heer mr. W. Thor- b e c k e te 's-Hage bezwaar heeft gemaakt eene can- didatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te aanvaarden, mocht hem deze worden aangeboden. De heer mr. P. J. G. Van Diggelen te Zwolle heeft zich bereid verklaard eene eventueele candidatuur aan- tenemen. De gisteren bij de Tweede Kamer ingediende conversiewet is geschoeid op die van 1852. De regeering stelt voor, gedurende zekeren termijn, de houders van 4 pet. schuldbrieven in de gelegenheid te stellen hun 4 pet. tegen 3 in te ruilen, en vraagt machtiging om, na verstrijken van dien termijn, de 4 pet. af te lossen en daartegenover 3 uit te geven, tegen minstens 97 percent, terwijl *4 percent provisie zal worden betaald. Feitelijk zal de nieuwe schuld dus a 96% worden uitgegeven. De nieuwe schuld zal worden uitgegeven onder dezelfde bepalingen als voor de geldleeningen van 1878, 1883 en 1884 gelden. De machtiging tot conversie eindigt op 31 December 1887. De besparing voor den Staat wordt geschat op 13 ton. De conversie zal niet geschieden in series, maar in eens. Voor de betrekking van surnumerair bij de poster ij en hebben zich 67 candidaten aange meld, voor 15 plaatsen. Het examen wordt in April gehouden. De kapitein-ingenieur Van Schermbeek, die voor den tijd van drie jaren in dienst van het gouvernement van Japan trad, zal na het verstrijken van dien termijn op 1 Augustus a. s. hier te lande terugkeeren. HetNed. Genootschap tot zedelijke verbétering der gevangenen heeft zich tot de Tweede Kamer gewend na een vergeefsche poging bij den minister van Justitie om in het wetsontwerp tot vaststelling der beginselen van het gevangeniswezen niet op te willen nemen de lijfstraf als disciplinaire straf. In een ingezonden stuk in de H. Ct. wordt medegedeeld, dat, toen het bestuur der Haarlemsche IJsclub vlijtig in de weer was, om op den Klopper singel de ijsbanen voor de leden in gereedheid te brengen, door met palen, touwen enz. eene kleine op pervlakte van het Singel-ijs aan het publiek verkeer te onttrekken, een groot aantal voorvechters van het recht voor allen hebben gemeend, hunne vereeniging eer en voordeel aan te brengen door het klaarmaken van die ijsbanen feitelijk onmogelijk te maken. Wat is nu het gevolg van hun ijver? De banen worden eenvoudig niet in gebruik genomende 25, die daardoor in de stedelijke kas gestort zou zijn, niet uitbetaald het aanzienlijk groote getal menschen, die voor het in orde brengen en onderhouden der banen gebruikt zouden worden, niet in dienst gesteld het bezoek van honderden uit de omliggende gemeenten, die de ijsfeesten zouden komen bijwonen en hunne verteringen in Haarlem maken, blijven weg; de f300 aan spek en vleesch, die men voornemens was op die ijsbanen door stadgenooten te laten verrijden, worden niet uitgereikthet vroolijke, opwekkende gezicht van een ijsfeest wordt aan een ieder onthouden, maar de mannen van «Recht voor allen" kunnen zich ver heugen, dat zij en zij alleen van dat alles de oorzaak zijn. Niet alleen de druif, maar thans ook de sui kerbiet wordt in Frankrijk door een vijandig insect bedreigd. Aldaar heeft men op de wortels der suiker- bietplanten een kleinen draadworm ontdekt, die met eieren gevulde zakjes achterlaat. De suiker-opbrengst wordt daardoor geringer en van den zoeten smaak gaat veel verloren. De heer J. De B e r g h, hoofdredacteur van de Am8f. Courant, zal den 17 dezer een reis doen om de wereld in zes maanden. Batavia, Atjeh, San Fran cisco zullen aangedaan worden. TWEEDEKAMER. Gisteren heeft de heer Ruland zitting genomen. De discussie is voortgezet over het ontwerp gevangenis wezen. Na een langdurig debat en de verwerping van alle amendementen, is art. 8 (stelsel water en brood voor alle veroordeelden de eerste twee dagen) aan genomen met 46 tegen 15 stemmen. Beroepen te Bezooijen ds. J. Ossewaarde, te Doe veren c. a. Aangenomen het beroep naar Rijsoord door ds. S. Sleeswijk Visser, te Oostkapelle. De intrede van ds. W. F. A. Winckel te Oude water zal 7 Maart 's nam. te 2 uren geschieden. De bevestiging zal des voorm. plaats hebben door ds. J. Post, predikant te Charlois. Amsterdam. Woensdagavond hield een der geschorste predikanten van de Ned. Herv. gemeente alhier, de heer P. Van Son, de gewone wekelijksche bijbellezing, welke zich door iets ongewoons kenmerkte. Genoemde leeraar herdacht namelijk de 12%jarige vervulling van zijn ambt in deze gemeente en dankte voor het vele goede, dat hij in genoemd tijdsverloop heeft mogen ondervinden en vooral ook voor de vele blijken van waardeering, welke hem dezen dag, ook in stoffe- lijken vorm, waren toegevloeid. Aan het einde der bijeenkomst zongen de talrijk opgekomen hoorders en hoorderessen, op daartoe tot hen gerieht verzoek namens eenige vereerders, den heer Van Son het 4e en ver volgens het 2e vers van Psalm 121 toe. Bij de te Breda gehouden examens voor vrouwe lijke handwerken zijn gisteren voor de nuttige hand werken o. a. geslaagd twee weesmeisjes uit Goes, nl. J. A. Van Aken en J. Op 'tHof. Benoemd tot hoofdonderwijzeres aan een Christ, voorber. school te Doorn mej. C. L. Dekker te Mid delburg. Tolen. Donderdag was het 25 jaar geleden dat mejuffr. De Looze als hoofd der openbare bewaarschool was aangesteld. Tot aandenken ontving zij van de gemeentenaren een prachtigen stoel en een werktafeltje, benevens een album waarin alphabetisch-gewijze de namen der gevers vermeld stonden. Van haar hulp personeel, alsmede van eenige kinderen, ontving zij eveneens geschenken. De burgemeester, benevens de leden van den raad, het hoofd der openbare school en de heer mr. F. A. Wagtho bevonden zich in het schoolgebouw om de jubilaris te verwelkomen. TJit vele woningen wapperde de Hollandsche driekleur en des avonds werd haar eene serenade gebracht door het alhier bestaande fanfaren-gezelschap «Concordia". Uit het zevende jaarverslag van de Unie «Een school met den Bijbel" blijkt, dat het aantal christe lijke dag-, week- en maandbladen, waarin de belangen van de school met den bijbel worden behandeld, tot over de veertig is geklommen. Voorts meldt het verslag dat op i Januari 1886 in ons land waren 425 scholen met den bijbel met 70,880 leerlingen, waarvan in Zeeland 21 scholen met 2744 leerlingen. Zij, die zich in 1886 aan een der bij de art. 11 en 12 der wet op het hooger onderwijs vermelde examens wenschen te onderwerpen, worden uitgenoodigd daar van vóór 1 April e. k. te doen blijken aan den inspecteur der gymnasia te 's-Gravenhage, met opgave van hunne woonplaats en van het getuigschrift, dat zij verlangen te verwerven, en met vermelding of zij aan het eind examen van een der gymnasia dan wel aan het examen voor eene staatscommissie wenschen deel te nemen. Een zoo uitstekend samenspel als Woensdagavond in Mejonkvrouui De la Seiglière wordt bij eene too- neelvoorstelling hier ter stede slechts zelden aangetrof fen. Trouwens de rollen waren in handen van de keur bende der «Vereenigde Rotterdamsche Tooneelisten" en het is dus geen wonder, dat het talrijk opgekomen publiek een waar kunstgenot heeft gesmaakt. De heer D. Haspels was een zeldzaam goede markies De la Seiglière, bekrompen, vol adeltrots en de men schen meer of minder waardeerende, naarmate zij al of niet goede jagers blijken te zijn. Mevr. Cath. Beersmans speelde de rol van de mar kiezin De Vaubert hoogst verdienstelijk en toonde ook ditmaal weder welk eene hoogbegaafde actrice ons tooneel in haar bezit. De heer Van Zuylen toonde zich in de rol van Bernard Stamply volkomen op zijne plaats, al behoort een dergelijke rol niet tot de soort, waarin hij ge woonlijk optreedt. De heer J. Haspels had als de advocaat Destour- nelles ruimschoot gelegenheid, om met de hem eigene zeggingskracht van die fijne «steken onder water" te geven, waarin hij uitmunt en die hij volkomen tot zijn recht doet komen. Voor het overige had hij de dank bare rol van den persoon, die geroepen is em den gang der zaken te leiden, zooals het publiek het gaarne wenscht. Mej. FinA heeft in de titelrol getoond, dat er van haar in de toekomst veel mag verwacht worden voor het Nederlandsch Tooneel. Hoewel nog eene zeer jeugdige actrice heeft zij de rol van mejonkvrouw De la Seiglière schier onberispelijk gespeeld en onder de goede leiding van den heer Le Gras zal zij het ver kunnen brengen op het tooneel. De heer Van Eysden, die de weinig dankbare rol van Raoul De Vaubert vervulde, deed dit op voldoende wijze, evenals de heer Keerwolfdie een goeden Jasmin te zien gaf, een kamerdienaar die, de eigen aardigheden ziias meesters kennende, dezen gaarne een weinig vleit en veel van hem verdragen kan, wetende dat hij het toch goed met hem meent. Het stuk zelf, eene comédie, zooals het in het oorspronkelijke heet, geeft menig prettig tafereeltje te aanschouwen, waarin de eigenaardigheden van elk der karakters goed uitkomen. Eene bepaalde intrige is er eigenlijk niet in te vinden, maar het is door loopend eene fijne karakterteekening in dikwerf gees tige en piquante samenspraken geopenbaard. Het was eene zeer gelukkige keuze van de Vereenigde Too neelisten om dit stuk hier optevoeren en wij hopen van harte, dat zij een volgend seizoen in een even degelijk stuk en met eene even goede bezetting hier weder eens zullen optreden. Tijdschrift ter beoefening van het administra tief recht, hoofdredacteur: H. G. Hartman Jz., se cretaris der gemeente Goes, 3e jaargang, 3e afl. Goes, F. Kleeuwens Zoon, bevatDe Nederlandsche ver eeniging van gemeente ambtenaren. Batig saldo op eene begrooting. Beantwoording der door de re dactie gestelde vragen. De quaestie van Andel in de Tweede Kamer. Een nieuw kiesstelsel. Vragen, waarvan de beantwoording wordt ingewacht. No. 8 van het Maandblad tegen de verval- sching van levensmiddelen bevat o. a. Mogen de namen van vervalschers publiek genoemd worden Nog eens «De Boterknoeierijen". Onderzoek van levensmiddelen en handelsartikelen, gedurende de maand Februari. Kunst-eieren. Bevinding van Keurmees ters te Amsterdam. (Maand Januari). Korte be richten. Hygiëne en Industrie. De vergiften van ons denkvermogen. II. (Vervolg Haschisch) en III. Opium. Iets over verbetering der volksvoeding. Koffie en Thee en hare vervalschingen. De invloed van fecaliën-afvoer en waterleiding op de Cholera verspreiding. Een vermoedelijke vergiftiging door ingelegd vleesch. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 5 Maart 1886, zijn de navolgende personen veroordeeldM. G., te Goes, P. P., te Wissekerke, L. De K., te Driewegen, wegens openbare dronkenschap, ieder tot f 0,50 boete, subs. 1 dag gev.straf; S. V. d. M., te Goes, we gens het uitkloppen van vloerkleedjes op de openbare straat te Goes anders dan tusschen 6 en 12 uren 's voormiddags, tot f 1 boete, subs. 1 dag gev.straf; B. K., te Wemeldinge, J. I., te Heinkenszand, wegens het aanwenden van pogingen om wild te be machtigen door middel van een wildstrik, ieder tot f 20 boete, subs. 3 dagen gev.strafC. De K., te Wissekerke, wegens alsvoren (recidive), tot f 30 boete, subs. 5 dagen gev.straf; C. A. en J. V. d. W., te Oostdijk (Krabbendijke), wegens het te zamen en in vereeniging bevisschen van een perceel in de O. S. aan anderen in uitsluitend gebruik gegeven, afgezet met bakens minstens éen M. boven gewoon hoogwater reikende, zonder daartoe eenig recht te hebben, ieder tot 10 boete, subs. 1 dag gev.straf. Allen tevens in de kosten. Door het O. M. bij de arr.-rechtbank te Mid delburg waargenomen door den heer mr. E. P. Schorer, werd Woensdag conclusie genomen in de zaak tusschen de Coöperatieve voorschotvereeniging te Goes, opposant, en M. E. De Wolff te Harderwijk, eischer. Na een resumé der feiten te hebben gegeven en na gewezen te hebben op de vreemde verhouding, die partijen in deze procedure innemen, ging de heer Schorer de vereischten na van de actio pauliana en de verschillende vermoedens, die de Coöperatieve voor schotvereeniging hadden geleid tot die actie. Op grond daarvan staat het echter z. i. niet vast dat De Wolff niet in de mogelijkheid verkeerd heeft de bewuste ƒ7000 aan Bannet te leenen, is niet aan getoond dat de geldleening fictief is geweest en kan op dien grond dus de in het geding gebrachte hypothe caire schuldbekentenis niet worden vernietigd. Eindelijk kan die akte ook niet vernietigd worden, op grond dat De Wolff bekend was met den iusol- vabelen toestand van Bannet en dus door zich te dekken bedriegelijk de rechten van de andere schuld- eischers zou hebben verkort. Waar de bewijzen noch voor het een noch voor het ander geleverd zijn, concludeerde de heer mr. Schorer dat de rechtbank den eischer (De Wolff) zijne vordering zal toewijzen met veroordeeling van den len gedaagde in de kosten ook aan de zijde van den tweeden gedaagde te vallen of nog te vallen. Over 4 weken zal de rechtbank uitspraak doen. (M. Ct.) De vrede tusschen Servië en Bnlgarije is geteekend en er wordt reeds tot demobilisatie der legers overge gaan. Ook omtrent de Tnrkscli-Bnlgaarsche overeen komst schijnen de groote mogendheden het in hoofd zaak eens te zijn en volgens het officieuse Journal de St. Petersbourg, dat dit bericht bevat, zal de defi nitieve bekrachtiging der Unie van Bulgarije en Roe- melië door de mogendheden op eene conferentie ge schieden. Griekenland blijft nog steeds tegen de Unie protes teeren en het leger zal dan ook niet gedemobiliseerd worden, zelfs niet wanneer de Grieksche vloot door eene internationale demonstratie mocht worden ver nield. Evenmin zal echter tot een oorlog met Turkije worden overgegaan, althans vooreerst niet. Men wil blijkbaar nog eens afwachten, wat de toekomst bren gen zal. In den Dnitschen Rijksdag is gisteren het debat geopend over het monopolie op sterkedrank, eene quaestie, die in Duitschland groote belangstelling wekt en waartegen in de afgeloopen maand niet minder dan 4529 petitiën waren ingediend. JDe Rijkskanselier was afwezig en de heer Scholz, secretaris van financiën, verdedigde het ontwerp. Aangezien men niet wist welke houding het Centrum in deze zaak zou innemen, wekte de redevoering van den heer Huene groote be langstelling, toen deze namens de centrum-partij ver klaarde, dat zij eenparig tegen het voorstel zou stemmen. Men verwacht nu dat het ontwerp niet zal worden aangenomen. In de Fransche Kamer is gisteren het voorstel Duché- Crozet (dat de verbanning der prinsen verplicht stelt) verworpen met 345 tegen 195 stemmen. De regeering had er zieh tegen verklaard. De Zweedsche Eerste Kamer heeft een voorstel be treffende een recht op granen verworpen. OPENBARE VERGADERING VAN DEN Raad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 5 MAART 1886, des namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, Burgemeester. Tegenwoordig 12 leden en de Secretaris. Afwezig de heer jhr. mr. J. W. C. De Jonge Van Ellemeet. I. De notulen der vergadering van den 29 Januari jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet mededeeling van een inge komen schrijven van den heer jhr. mr. J. W. C. De Jonge Van Ellemeet, dat hij, wegens benoeming tot kantonrechter te Schoonhoven, zijn ontslag neemt als lid van den gemeenteraad, daarbij den wensch uitende, dat de raadsleden in den voortdurenden bloei der ge meente eene vrucht zullen mogen aanschouwen van hunne eendrachtige samenwerking. De Voorzitter zegt niet te twijfelen of de leden zul len met hem het heengaan van den heer De Jonge van Ellemeet betreuren. Zijn werkkracht en welwillendheid, in zijne betrekking en vooral in de vele com mis siën waarin hij zitting hadhebben hem doen waardeeren en hoogachten. Ook in den gemeenteraad en het gemeentebestuur zal zijn gemis gevoeld worden en Spr. brengt namens den raad openlijk dank aan den heer De Jonge met den wensch dat het hem in zijne nieuwe betrekking moge welgaan. Deze woorden worden met applaus begroet. De Voorzitter laat daarna volgen, dat in de volgende vergadering mededeeling zal geschieden van den dag

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1