1886. N°. 27. Donderdag 4 Maart. 73sle jaargang. vervoer van vrachten op de wegen -GSK29GS<£<S*- GOESCHE Da uitgave deur Courant geschiedt Maanda«, Woensdag en Vrudaoavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. In ana land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van KIJGH Sc VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 5 MAART 1886, des namiddags te 2 uren. Goes, den 3 Maart 1886. De Secretaris, HARTMAN. Ponten van behandelino: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Tweede Suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1885. V. Aanvragen om remissie van aanslag in den Hoofdelijken Omslag over 1885. VI. Idem van aanslag in de belasting Op de honden over 1885. VII. Rekening van de fondsen der vernietigde gilden over 1885. VIII. Voorstel van Burg. en Weth. tot af- en over schrijving op de begrooting voor 1885. IX. Idem tot verkoop van inschrijving op het Groot boek der Nationale Schuld. X. Idem in verband met den catalogus van het oud archief. XI. Idem tot wijziging der begrooting voor 1886. XII. Kohier der belasting op de honden voor 1886. Ingevolge bevel van den heer Commissaris des Ko- nings in deze provincie is het overeenkomstig het reglement beperkt, welke beperking is aangevangen te miaf 3 Maart 1886. gen te middernacht tusschen den 2 en den De uitvoerige aankondigingen zijn ter gewone plaat sen aangeplakt. Goes, den 3 Maart 1886 De Burgemeester van Goes, J. G. D£ WITT HAMER. GOES, 8 Maart 1886. Door den Min. van Waterstaat is met 1 Mei, met intrekking van het bestaande toezicht, opgedragen aan den Rijksopziener op de spoorwegdiensten M. Buyze, ter standplaats Middelburg, het dagelijksch toezicht op den dienst van de spoorwegen BredaRozendaal Vlissingen, EsschenRozendaalZwaluwe en Terneu- zenBelgische grenzen in de richtingen van Gent en Mechelen. Door het bestuur der «Liberale Unie" is aan den beer P. L. T a k, op diens verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris dier Unie, en in zijne plaats benoemd de heer P. J. D e W i 11 te Amsterdam. In het kiesdistrict Assen is ernstig genoemd de candidatuur van mr. J. Kappeyne van de C o p p e 11 o oud-Minister van Binnenlandsche Zaken <te 's-Gravenhageter vergadering van de liberale kie8vereenigingen te Hoogeveen werd zij doer een kies- vereeniging aanbevolen. Naar aanleiding daarvan is onderstaand schrijven door den voorzitter der Burger- Kiesvereeniging te Assen van den heer Kappeyne ont vangen zU dank zeggende voor uw telegram, mag ik niet aanraden, mij a costi candidaat te stellen. Als in de volgende week de Tweede Kamer vergadert, hoop ik, dat zij de Grondwetsherziening ter hand nemen en op wenschelijke wijze afdoen zaldoch ik twijfel maar al te zeer, dat dit gelukken zal, omdat m. i. de zaak niet fiks is aangevat noch met waarachtige overtui ging behandeld. Nu, naar bekend is, heb ik omtrent dit onderwerp zeer vaste, lang gevestigde denkbeelden. Een candidatuur stelt men in het vooruitzicht dat zij kans van slagen heeft; en wat nut zou ik, op dit «ogenblik in de Kamer terugkeerende, aldaar stichten kunnen f De tijd om voor mijn inzichten steun te winnen en op het beleid van het werk heilzamen in vloed nit te oefenen zou mij ontbreken, en aan moge lijke mislukking zou ik niet medeplichtig willen zijn. Zoo de voorstellen tot Grondwetsherziening nog in onderzoek en niet reeds in staat van wijzen waren, zou eer- en plichtgevoel mij verbieden, van het aan vaarden eener candidatuur mij te verschoonen. Thans echter geloof ik niet, dat ik, door ze te aanvaarden, soa handelen in het volksbelang en ter bevordering van gezonde hervormingspolitiek." (D.) De Regeering heeft aan de Tweede Kamer hare Memorie van antwoord ingezonden op het ontwerp tot tijdelijke belegging van in's Rijks schat kist aanwezige gelden. Zij wederlegt de bedenkin gen tegen dit ontwerp aangevoerd. Dat de maatregel onbeteekenende voordeelen zou afwerpen kan, naar het haar voorkomt, nimmer eene weigering moti- veeren, om een voorstel goed te keuren, dat, indien de onderstelling juist is, geene nadeelen, en, zoo zij onjaist is, voordeelen zal afwerpen. Zij handhaaft haar voorstel, maar heeft de redactie van twee artikelen verduidelijkt. Zoo zal in art. 1, in plaats van de woorden«gelden aan gemeenten te verstrekken", alsnu gelezen worden«tot tijdelijke voorziening in kas-tekorten gelden voor te schieten aan gemeenten wegens opcenten op de Rijksbelastingen of het aan haar krachtens wettelijke bepalingen uit te keeren bedrag." De betaling van grondbelasting door middel van postwissels is volgenderwijze geregeld Aanslagen in de grondbelasting beneden 5 in hoofdsom en opcenten ten name van personen, wonende buiten den kring van het kantoor, mogen uiterlijk «óor 1 April van het dienstjaar in ééns worden aangezui verd door middel van een postwissel. Op de strook van dien wissel moeten naam en woonplaats van den belastingschuldige, het dienstjaar, de gemeente van aanslag en het artikel van het kohier duidelijk en nauwkeurig zijn vermeld. Indien niet blijkt, op welken aanslag de wissel be trekking heeft, of indien het bedrag niet voldoende is, wordt het stuk door tusschenkomst der postbeambten teruggezonden. De reden van de weigering wordt door den ontvanger in beknopten vorm op den wissel vermeld. Vóór de storting der gelden moet het aanslagbiljet aan den ontvanger worden gezonden, met bericht dat het bedrag door een postwissel zal worden voldaan. De mededeeling van den Minister van justitie in zijne memorie van beantwoording, dat in Maart a. s. een wetsontwerp op het notariaat bij den Raad van State wordt ingediend, heeft het hoofdbestuur der Broederschap van Candidaat-Notarissen in Neder land aanleiding gegeven om zich te wenden tot den Minister, met verzoek om in het nieuwe wetsontwerp zoo veel mogelijk den verplichten authentieken vorm (voornamelijk overdracht van vaste goederen) voor te schrijven, waardoor de kanker, die het notariaat aan kleeft, de zaakwaarnemingoorzaak van zoo tal van malversatiën, door notarissen in de laatste jaren ge pleegd, aanmerkelijk zou worden beteugeld. Naar het Rott. Nieuwsbl. verneemt zal waar schijnlijk binnen enkele dagen in een vergadering van «De Dageraad" te Amsterdam en van «Het Vrije Woord" te' Rotterdam, beide vereenigingen ter bevor dering der vrije gedachte, de wenschelijkheid van al dan niet onveranderd behoud van art. 194 worden besproken. Met de inleiding van het debat zouden zich belasten, bij «De Dageraad" de voorzitter, de heer P. C. F. Frowein, en bij «Het Vrije Woord" de voor zitter, de heer W. Heng. Beide heeren denken in zake den schoolstrijd volkomen eenstemmig met ds. Betz en diens medestanders. In no. 3 vau de door het genootschap «Veritas" te Amsterdam uitgegeven Spiritistische bladen deelt de beer P. A. Van Buuren te Breda een correspondentie mede, die hij met den heer Roorda Van Eysinga, naar aanleiding van diens verleden jaar gehouden voordrachten, gehad heeft over de waarde van het spiritisme. Zelf geen spiritist of spiritualist, maar volkomen materialist, wil hij toch gaarne overtuigd worden door feitendie bewijzen dat er werkelijk krachten bestaan, welke met de ons bekende natuur wetten niet te verklaren zijn. En nu beeft de heer V. B. den heer Roorda Van Eysinga voorgesteld, en diens instemming met dat denkbeeld gevonden, om een uitgezochte verzameling van wetenschappelijke mannen bijeen te roepen en dezen in staat te stellen, door alle middelen volkomen en onbeperkt hun waar nemingen en onderzoekingen te doen, waarna dan een volledig verslag zou worden openbaar gemaakt van de voorgevallen feiten, met vermelding van alles wat ter contróle of verificatie is aangewend, en geteekend door liefst allen die de bijeenkomst bijwoonden. In de laatst gehouden vergadering van de Zwol- sche afdeeling der Vereeniging tot bevordering van Fabriek- en Handwerksnijverheid in Nederland hield de heer F. W. Braat, van Delft, eene belangwekkende verhandeling over zinkwerken, waaruit het vol gende punt bijzondere vermelding verdient: Uit zijne mededeeling bleek nl., dat zink, hoewel het hier te lande niet uit de ertsen gewonnen wordt, toch nergens beter gemaakt wordt dan in eene Nederlandsche fa briek, en wel in die van den heer Hamburger te Utrecht. Tot vóór korten tijd was ieder, die zink wilde verwerken op eene wijze, die liooge eischen aan de deugdelijkheid van het materiaal stelde, verplicht om buitenslands geplette bladen zink te gebruiken; eerst in de laatste jaren is de heer Hamburger er in geslaagd om eene qualiteit zink te vervaardigen, die, volgens den heer Braat, niet alleen aan alle eischen voldoet, maar tegenwoordig zelfs hooger staat dan het beste buitenlandsche product. Voorzeker een ver blijdend getuigenis voor de energie en zaakkennis van een Nederlandsch fabrikant en een getuigenis, dat vooral in den mond van dezen spreker, die het beter dan iemand beoordeelen kan, waarde heeft. (Haarl. Ct.) De Vereeniging tegen de kwakzalver ij heeft zich gewend tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal met verzoek de bij die Kamer aanhangige geneeskundige wetfen op die wijze vast te te stellen, dat de algemeene beginselen, waarvan de wetgever bij het vaststellen der geneeskundige wetten in 1865 is uitgegaan, thans nauwkeuriger worden omschreven, en wel in dier voege, dat de volgende punten duidelijk worden opgenomen «De verkoop in het klein van geneesmiddelen is alleen geoorloofd aan bevoegden. Met verkoop wordt gelijk gesteldhet in voorraad houden, uitstallen, aanbieden of aankondigen ten verkoop. Het uitoefenen van geneeskundige praktijk is alleen geoorloofd aan bevoegden. Met het uitoefenen van geneeskundige praktijk wordt gelijkgesteld het aanbieden of aankon digen van geneeskundige hulp, het aanbieden of aan kondigen van geneesmiddelen tegen bepaalde onge steldheden". De Vereeniging is overtuigd dat door het opnemen van dusdanige bepalingen in de wetten niet alleen vele misbruiken zullen worden geweerd, maar vooral ook de volksgezondheid en de volkswelvaart zeer zullen worden gebaat. Door den Raad der gem. Heusden is den heer Seret, lid der Tweede Kamer, als aandenken een gouden gedenkpenning aangeboden, welke aan de eene zijde met het stadswapen prijkt, terwijl aan de keerzijde gegrift is«de gemeente Heusden aan den volksvertegenwoordiger, den heer H. Seret, naar aanleiding van de aanneming van diiens Amende mentBrug Maasmond op 22 December 1885." De clericale pers is weer een blad rijker gewor den. Bij den uitgever W. Boekhoven is verschenen De Maas- en Scheldebode, christelijk weekblad voor de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden. De firma Kleyman en Hoogerwerff, expediteurs te Amsterdam, Rotterdam en Rozendaal, hebben een pakketten-dienst van Londen naar Nederland ingericht, op denzelfden voet als reeds van Parijs naar Nederland en van Engeland naar Frankrijk bestaat. (N. R. Ct.) Wegens noodzakelijke verbouwing aan de keuken van de kazerne van het instructie-bataljon te Kampen moet de sterkte van het korps tot een minimum gebracht worden en zullen in de maanden Juni, Juli en Augustus geen nieuwe vrijwilligers aan genomen worden. usMa^siMawmn.—i ...LVwe.— Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Op een vraag, hoe lang de gespannen toestand te Kootwijk en Voorthuizen nog zou moeten besten digd worden, werd door een lid van het Classicaal Bestuur te Amsterdam geantwoorddat Zondag 28 Febr. vermoedelijk nog rustig en kalm zou voorbijgaan, aangezien de Regeering nog slechts een paar dagen officiëel kennis droeg van de bestaande wanorde van zaken, doch dat zeker op 7 Maart aan de onwettig verklaarde predikanten Van den Bergh en Houtzagers het optreden in de kerk van het Ned. Herv. Kerkge nootschap door deu sterken arm zal worden belet. Naar de Standaard verneemt, konden de stukken voor de Synode Maandag niet aan hun adres bezorgd worden. Hoe er ook nacht en dag gewerkt is, de ternrjn was zelfs nu nog te kort, zoodat het eerste gedeelte der bezending pas Dinsdag in Den Haag zal zijn, en het laatste gedeelte eerst Woensdag of Donderdag. De stukken bestaan uit lo. een rechtstreeksch juridiek antwoord in den vorm van een Openbaren Brief, groot acht zijden folio2o. uit eene Contra-memorie op de Classicale Memorie, groot ruim tachtig bladzijden folioen 3o. uit tal van Bijlagen. Is de Standaard wel ingelicht, dan is een en ander in «zeer verzoenenden geest" gesteld, en wordt duidelijk genoeg in deze stukken te kennen gegeven, dat mits het «te kwader uur ingeslagen spoor van rustelooze, niets sparende vervolging maar verlaten worde, mede werking tot bevrediging onzer kerken alleszins van de zijde der geschorsten te wachten is. De eerste algemeene onderwijzers-vergadering van 1886 in het arrondissement Middelburg is aldaar gehouden. De vice-voorzitter van het gezelschap begroette namens de leden den nieuwen schoolopziener, den heer mr. J. Vau der Lek de Clercq, die na eene hartelijke toespraak tot de talrijke aanwezigen, als voorzitter de verdere leiding der vergadering op zich nam. Op zijn voorstel werd de heer P. Kwekkeboom van Arne- muiden, die na 50jarigen echooldiecst met 1 April zijne betrekking neerlegt, onder daverend applaus tot eerelid ds gezelschaps benoemd. Daarna kwam aan de orde het le punt van 't pro gramma «Taal is geen wiskunde". Op zeer aangename en pittige wijze werd deze stelling door den heer Bos man, uit Vlissingen, ingeleid, en welverdiend was de dank, die hem door den voorzitter onder toejuiching zijner ambtgenooten werd toegebracht. Wegens het vergevorderde uur kon het 2e punt der agenda niet in behandeling komen. Bij den uitgever J. P. Revers te Dordrecht zal binnen kort verschijnen een zeer belangrijk boek, dat bij de gebeurtenissen onzer dagen op kerkelijk en staat kundig gebied hier te lande de algemeene aandacht tot zich zal trekken. Het isGroen van Prinsterer en zijn tijd18001857, studiën en schetsen op het gebied der vaderlandsche kerkgeschiedenis, door dr. G. J. Vos Azn. Het provinciaal Kerkbestuur van Gelderland heeft den heer F. P. C. L. Van Liegen, predikannt te Zetten, omdat hij den heer Houtzagers heeft bevestigd als bedienaar des Heiligen Woords in eene Herv. gemeente, terwijl hij wist, dat de heerH. geenszins is candidaat tot den Heiligen Dienst, volgens de door de kerk aan- genomene en door haar op te volgen reglementen, en omdat hij dus heeft medegewerkt om de orde en rust in die gemeente te helpen verstoren, door de provi sioneel geschorste Kerkeraadsleden te Kootwijk te stij ven in hun verzet tegen de reglementen en verordenin gen in de Ned. Herv. Kerk, schuldig verklaard aan verstoring van orde en rust in de gemeente en aan vergrijp in de uitoefening van kerkelijke bedieningen. Daarom heeft het Prov. Kerkbestuur op hem het eerste der in art. 4 genoemde Tuchtmiddelen, nl. eene berisping toegepast. Landbouw en Veeteelt. Voor het verbouwen van suikerbieten worden te Wageningen en omstreken contracten gesloten voor /140 a 160 de H.A onder voorwaarde dat het paar- dewerk blijft voor den verhuurder, en voor ƒ100 de H.A., wanneer het paardewerk voor rekening der fabriek komt. Overigens besteedt men 9,50 voor de 1000 K.G. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Gisteren zijn o. a. veroordeeld P. W., 20 j., te Kruininge, en J. O. te Schore, wegens diefstal, ieder tot 15 dagen cel; C. Van H., 18 j., en G. K., 22 j., te Wissekerke, wegens diefstal, ieder tot 15 dagen cel; K. S., 21 j., en C. J. J., 19 j., te Kortgene, wegens mishandeling, de le tot 15 dagen cel, de 2e tot 3 maanden cel, en ieder 8 boete. Allen in de kosten. Vrijgesproken is J. K,, 19 j., te Wissekerke, be klaagd van diefstal. Beursoverzicht. De financiëele geschiedenis der laatste beursweek kenmerkte zich over het algemeen door bitter weinig variatie. Evenals in ons laatste verslag is medege deeld, bleef de geldmarkt ruim en behielden de buiten landsche Staatsfondsen hunne vaste positie. Slechts deu 25en Februari ontstond eenige reactie, welke haar begin vond in Berlijn en op bijna alle beurzen navol ging vond. Een later gebleken onwaar bericht als zoude de betaling der tijdens de Servisch-Bulgaarsche oorlog uitgegevene bons vertraging ondervinden, deed de Servische Staatsfondsen in Berlijn eenige percenten vallen, en was de oorzaak eener agitatie, welke nog al afmetingen aannam, en de speculatie, die bijna overal a la hausse is geïnteresseerd, tot verkoopen deed overgaan. De omstandigheid dat het hierboven beschrevene samenviel met de ultimo liquidatie te Londen deed natuurlijk aan den omvang der depreciatie geen goed; intusschen slaagde de hausse-partij, toen zij inzag dat men zich noodeloos bezorgd had gemaakt, er spoedig in de daling te bezweren, en valt bij het slot der laatste week alleen te melden dat bijna alles op de vorige koersen sloot. De markt in onze Staatsfondsen werd opnieuw be- heerscht door de geruchten der ophanden zijnde con versie. Als stellig wordt nu beweerd, dat binnenkort een daarop betrekking hebbende wet aan het oordeel der Tweede Kamer zal worden aangeboden. Is hetgeen men daarover vermeldt waarheid, dan betreft deze wet alleen eene conversie van sommige vierpercents lee ningen in een 3)4 pets. fonds en zouden de 2% en 3 pets. leeningen gehandhaafd blijven. Hoe het zij, de markt regelde zich naar deze uitspraak. De laatst genoemden verbeterden opnieuw in prijs, de 4 pets. leeningen daarentegen leden a M pet. verlies en sluiten aangeboden op de laagste koersen. Bij de Nederlandsche bank is volgens den laatsten weekstaat verminderd de disconto-portefeuille met 2 ft milliocn, de beleeningen met 3 )4 tonde goud voorraad nam met 6)4 ton toe.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1