1886. N°. 26. Dinsdag 2 Maart. 73ste jaargang Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. PATENTRECHT Personeele Belasting 1 GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Poetdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Het derde kwartaalskohier van het voor deze gemeente, voor het dienstjaar 18851886, is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente, zoodat ieder verplicht is zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 27 Februari 1886. De Burgemeester van Goes, J. O. DE WITT HAMER. Het kohier no. 5 van de voor deze gemeente, over het dienstjaar 18851886, is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 27 Februari 1886. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 1 Maart 1886. Kenmerkend is zegt het Rott. Nbl. het volgend bericht uit Goes, dat wij in een locaal blaadje aantreffen «Naar men verneemt zal de ziekenbarak op het Stoofweitje onder Goes dezen zomer worden ingericht tot tijdelijke bewaarplaats van krankzinnigen, slacht offers van het spiritisme." Het bliikt niet duidelijk wat het Rott. Nieuwsbl. met het woord «kenmerkend" in dezen bedoelt. Maar wij achten het noodig optemerken, dat hier nog niets van krankzinnigen ten gevolge van het spiritisme is vernomen. Wij kunnen dan ook verzekeren voor zoover dit noodig mocht zijn dat van het oprichten der ziekenbarak voor dat doel niet de minste sprake is. De berichtgever schijnt buitendien niet eens te weten, dat het Stoofweitje als zoodanig niet meer bestaat, maar dat daarop tegenwoordig een aantal nieuwge bouwde woningen staan Het bericht is voorgekomen in de Zierikzeesche Nieuwsbode en wij vermoeden, dat het daar per on geluk uit de «gemengde berichten" is verdwaald. In ieder geval is het even weinig waar als verschillende berichten uit Goes, tegenwoordig ook aan andere bladen gezonden, en melding makende van niets beteekenende kleine ongevallen, die in het overspannen brein van sommige berichtgevers een grooten omvang aannemen en waardoor b. v. een jongejuffrouw, die lachend uit eene ijsslede valt en er weder in stapt, gemetamorpho- seerd wordt in eene ernstig bezeerde en bezwijmd naar huis gedragen dame 't Is maar te hopen, dat de barak niet voor anderen dan die zich met het spiritisme inlaten, behoeft te worden opgericht. Kolijusplaat. Een tachtigtal arbeiders, die men een week of drie geleden aan de kade of op hoeken in troepjes kon bezig zien met nietsdoen, thans druk aan 't werk, om in de Oostelijke kuip de watergan gen veel te verbeteren, rietgaten te vullen, doornen te kappen, hoogten af te graven, kortom moerasgrond in geregeld groenland te herscheppen, is een aardig schouwspel, waarvoor het bestuur van den polder Oud-Noordbeveland alle eer toekomt. Niet alleen dat daaidoor omstreeks 40 gemeten woeste grond produc tief gemaakt wordt, maar wat tal van gezinnen wor den nu niet gebaat in hun vaak zoo bitteren strijd om 't bestaan 1 Winkeliers en andere neringdoenden kunnen 't dan ook Zaterdags goed bemerken, dat er 's weeks 300 gulden aan arbeidsloon uitbetaald worlt. Dank zij het voor dit werk zoo gunstige weer vorderen de werkzaamheden goed en zal 't werk, zoo voortgaande, over een kleine veertien dagen klaar zijn. Omtrent dien aangewonnen grond is op de laatst gehouden poldervergadering besloten, het land dit jaar nog aan den polder te houden en 't het volgende jaar te verpachten. In diezelfde vergadering is nog niet al gemeens stemmen besloten, den pachters van de Wes telijke kuip hun verzoek om van nu af 's jaars 300 gulden minder pacht te betalen, in te willigen. Ver leden jaar was hun verzoek om eene jaarlijksche pacht- vermindering van 200 gulden afgewezen 1 Hun succes deze maal is wel een treurig bewijs van den kwij nenden toestand van den landbouw tegenwoordig. Nleuwerkerk. Op de lijst van de bekroonden op de tentoonstelling, uitgeschreven door de dorpsvereeniging «Eendracht bindt" alhier, komen uit Zuid Beveland voor de heer H. V e s t e r te Wolfertsdijk met een getuigschrift voor aardappels en de heer D. J. V a n der Have te Kapelle met een eerediploma voor rood Brabantsch klaverzaad van het zand een eervolle vermelding voor Keulsch zaad; getuigschriften voor Maas- en Lucerazaad; een eervolle vermelding voor witte klavereen dito voor bastaardklavereen getuigschrift voor hopperupsklavereen eervolle vermelding voor gedroogd warkruid kiemplaateen getuigschrift voor 40 gedroogde grassen en 33 gedroogde klavers, terwijl hem bovendien nog een eerediploma werd uitgereikt voor zijne inzending. Men kan van deze tentoonstelling gerust zeggen, dat zij gelukkig geslaagd is. (De catalogus telde 250 nummers.) De vereeniging toont, dat zij hare taak ernstig opvat en dat zij kosten noch moeite spaart om kennis te maken met de beste granen en zaden. En bestuur èn inzenders hopen we, zullen op den in geslagen weg voortgaan om zoodoende door «verge lijking" te kunnen komen tot wat men beoogt. De tentoonstelling trok tal van bezoekers. Als we eene opmerking wenschten te maken, zoude het ziju dat de localiteit veel te wenschen overliet wat de ruimte betreft. A. s. Donderdag wordt het bekroonde geëx poseerd in het «Huis van Nassau" te Zieriksee. De schrikbarende toeneming van het aantal krankzinnigen in ons land blijkt weder eene ongegronde bewering te zijn. Aan een op statistieke cijfers steunend betoog van de N. R. Ct. dankt men deze geruststellende verzekering. Het blad maakt opmerkzaam op de omstandigheid dat krank zinnigengestichten geen ziekenhuizen zijn, welke de lijders na korten tijd hersteld verlaten of waarin zij sterven. Vele jaren lang worden de meesten in die instellingen verpleegd en de toeneming der bevolking ligt dus in den aard der zaakook bij niet-toeneming der ziekte zelve, terwijl betere inzichten en toezicht mede bijdraagt om in de gestichten personen te doen opnemen, die men vroeger niet opzond. Ter beoordeeling van het al of niet toenemen van krankzinnigheid moet men daarom als maatstaf nemen het getal jaarlijks opgenomenen en dan blijkt, dat in de laatste vijf-en-twintig jaar dat cijfer nagenoeg in dezelfde verhouding tot het bevolkingscijfer heeft gestaanhet eene jaar wat booger, het andere wat lager, maar in 1884, het laatste waarvan het cijfer bekend is, zelfs iets minder bedroeg2.6 op de 10,000 inwoners. Wegens voldoende inteekening zal er een ge denkpenning vervaardigd worden bij gelegenheid van het 250jarig bestaan der Utrechtsche universiteit. Het ontwerp van den penning is reeds gemaakt door den heer C. J. Begeer. Zij geeft aan de eene zijde te zien een vrouwenbeeld, de wetenschap en verlichting voorstellende, met een brandenden fakkel in de rech terhand en in de linkerhand een tafel, met de jaar tallen 1636 en 1658. De tegenzijde bevat het wapen der Academie. Het randschrift zal luiden«Lucet non Urit"; «zij brandt maar schroeit niet." Mr. H. Goeman Borgesius beantwoordde Donder dagavond, in een te Sliedrecht gebonden voordracht, de vraag: «wat is de groote oorzaak der malaise?" aldus «Niet de overproductie is de oorzaak, maar er is gebrek aan koopers. En waarom zijn er geen koopers Omdat er steeds veel te veel geofferd wordt aan den drankduivel. Spr. schetste de groote nadeelen, aan het gebruik van sterkedrank verbonden. Hij bestreed de volksvoor- oordeelen, dat sterkedrank warmte en kracht en op wekking geefthij wekt op, maar geeft geen voedsel hij verhoogt niet de levenskracht van het volk, maar verzwakt die in hooge mate. «Zoolang het gebruik niet sterk vermindert, bestaat er geen kans dat de malaise spoedig zal verbeteren". Ook De Werkmansbode (het orgaan van den heer B. II. Heldt) is thans bekeerd tot het standpunt, dat de regeling van het onderwijs aan de gewone wet moet worden overgelaten. Onder voor waarde echter dat tevens algemeen stemrecht wordt ingevoerd. Zonder dat, zegt zij, in geen gevaldan liever niets en afgewacht. Van goeder hand verneemt het Ned. Amer. Weekbl. dat een flinke boer in het Noordwesten van Amerika aan den Directeur van de Weesinrichting te Neêrbosch toezending van eenige weezen heeft verzocht. Hij belooft aan ferme jongens van 13 a 14 jaren kost en inwoning en eenig zakgeld, voorts eene ouderlijke verzorging en schoolgaan in den wintertijd. Gedachte boer wenscht voor zich zelf twee jongens doch vindt geen bezwaar om 10 of 20 in korten tijd te plaatsen en dat getal tot 100 optevoeren. Belang stellenden kunnen op franco aanvraag adres van den farmer bekomen aan 't bureau van genoemd weekblad. In het «Oosten" deelt de heer Van 't Linden- hout mede, dat bij aan de uitnoodiging, om een c o 1 - lectereis in Amerika te houden, hoopt te voldoen. Tevens, en vooral, hoopt hij dan naar gelegen heid uit te zien ter plaatsing van weesjongens, die op Neerbosch handwerken hebben geleerd en wenschen te emigreeren. In de eerste plaats zal de directeur die zoeken voor timmerlieden, metselaars, letterzetters en snelpersdrukkers. Volgens het Bat. Nieuwsblad zou te Batavia een depêche van den Minister van Koloniën ontvangen zijn, waarbij het advies der Indische Regeering wordt gevraagd omtrent het denkbeeld om de Staats spoorwegen aan een particuliere maat schap p ij over te doen. Het stoomschip «Prinses Wilhelmina" is 26 Februari te Suez aangekomen met gescheurde as, gesleept door het Engelsche stoomschip «Castlebank". De «Prinses Wilhelmina" zal te Suez repareeren. De Minister van waterstaat enz. heeft beslist, dat op een drukproef, als drukwerk per post verzonden, mag geschreven worden«afdrukken exemplaren". De memorie van antwoord der regeering omtrent het Z a 1 m t r a c t a a t is bij de Tweede Kame r in gekomen. Het tractaat wordt door de regeerlug krachtig verdedigd. Het ontwerp tot vaststelling van het slot der rekening van ontvangsten en uitgaven voor Ned.-Indië over 1876 is thans in druk rondge deeld. Het wijst een tekort aan van 7.859.181,22, waarvoor echter beschikbaar zijn batige saldo's van vorige jaren. Koloniën. Omtrent den moord, op den beer Swaving.te Solo gepleegd, bevat de Telephoon de volgende belang rijke bijzonderheden: Eindelijk kan men eenigszins in de moordgeschie denis van den heer O. E. Swaving doordringen. Zoo als met zulk een zaak altijd het geval is, zijn dien aangaande allerlei praatjes in omloop. Ziehier echter hoe de vork in den steel zit. De heer S. kwam te middernacht te huis en bleef toen nog eenigen tijd met zijn vrouw praten, waarop beiden zich te bed begaven. Mevrouw S. stond ongeveer om drie uren op om zich naar te begeven. Haar man sliep en van die gelegenheid is door den moordenaar gebruik ge maakt om zijn slag te slaan, en dien slag heeft hij geslagen en wel op zulk eene wijze, dat S. onmiddel lijk dood was. In dien tusschentijd kwam mevr., .w S. vergezeld van een bediende, in huis terug en de denr van haar slaapkamer gesloten vindende, begon zij maling! maling! te roepen. Toen zij bij het lijk van haar man kwam stortte zij geen traan. Nu het treurigste van deze treurige geschiedenis. De ass. res. heeft het allereerst de bedienden in verhoor genomen en de vreemdsoortige en tegenstrijdige verklaringen, die deze lieden aflegden, noopte ZEd. mevrouw S. na de begrafenis ten residentie-kantore te laten roepen. Wat daar verhandeld is weet men niet, maar wel dat mevrouw S. onder geleide van deur waarder Klein naar de centrale gevangenis alhier is overgebracht geworden. Alleen is uitgelekt, dat een koelie van Lodjie Woerong voor 10 a 25 den moord op zich genomen had, die helaas volvoerd is geworden, zonder dat de moordenaar het bloedgeld nog heeft kunnen ontvangen. Een bericht, oit Solo aan De locomotief geseind, meldt, dat ook mevrouw Vogel, de moeder van mevr. S., is opgezonden. De vrouw van den verslagene, in verhoor genomen, is, volgens nader bericht, in volle confessie. Bij de huiszoeking ten huize van den verslagene ge houden, zijn twee briesen gevonden geworden, de eene, gericht aan zijn vrouw, waarin hij van haar afscheid neemt en verklaart niet langer te kunnen leven, omdat zij een door hem buiten echt verwekt kind niet als het hare wilde aannemen; de andere gericht aan de schoonmoeder, aan wie hij de zorgen voor dat kind opdraagt. Beide brieven zien er verdacht uit. Als een interessante bijdrage tot de kennis van den Javaan en als een bewijs hoe weinig een menschen- leven hem geldt, diene de mededueling dat een vierde inlander, die niets met de zaak te maken had, a raison van 23, zegge drie-en-twintig duiten, met de drie schavuiten medeging, om naderhand te kamen getuigen wie het grootste aandeel in den moord had gehad, wien dus het grootste aandeel van het bloedgeld toekwam. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Vrijdag zijn o. a. veroordeeld: B. M., 19 j., te Goes, wegens mishandeling tot 8 boeteJ. P De K., 20 j., te Goes, wegens beleedi- ging van een beambte in functie tot 3 dagen cel; P. De R., 17 j., te Goes, wegens diefstal tot 2 maan den cel. Vrijgesproken zijn: J. L., 14 j. en P. V., 14 j., te Ierseke, wegens ver breken van afsluiting. Nog werd behand. Id de zaak van P. A. V., te Ka pelle. beklaagd van diefstal van steenkolen. Het O. M. eischte 3 maanden celde uitspraak is bepaald op a. s. Vrijdag. Mr. Boudewijnse, voor den beklaagde als ver dediger opgetreden, concludeerde tot vrijspraak. - De Amh. Ct. meldt, dat het proces van mevrouw Bulkley c. s. niet den 15en Maart e. k. door het Hof te Arnhem zal worden behandeld, zooals onlangs door dat blad werd gemeld. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de cbr. ger. gemeente te Bolnes (cl. Rotterdam) ds. J. A. Goedbloed, te Zieriksee. Bedankt voor Harderwijk door ds. C. C. Schot Cz., te Tolen. De beer Houtzagers en de zes voorloopig ge schorste kerkeraadsleden van Kootwijk zijn, evenals Wij willen niet nalaten het Goescbe publiek nog eens te herinneren aan de tooneelvoorstel- ling van Woensdag 3 Maart a. s. Dan toch zal de reeds geruimen tijd te voren aangekondigde opvoering van Mejonkvrouw De la Seiglière, het bekende blij spel van Sandeau, plaats hebben. Na de tallooze klucht spelen van Von Moser, Schönthan enz., waarmede wij in den laatsten tijd kennis maakten, achten wij het gelukkig, dat de gunstig bekende vereeniging «de vereeDigde Rotterdamsche tooneelisten" ons ditmaal wil vergasten op een Fransch blijspel van goeden naam, doch waarvan de inhoud geheel verschilt van de stof, die de nieuwere Fransche tooneelschrijvers zoo gaarne behandelen. Voegen wij hierbij nog, dat de beide heeren Haspels en de heer Van Zuylen, benevens de dames Cath. Beersmans en Vink in dit stuk optreden, dan twijfelen wij niet of de aangekondigde voorstelling, misschien wel de laatste in dit seizoen, zal een tal rijk publiek lokken. Van verschillende zijden komen mededeelingen omtrent het in verhouding tot andere jaren groote getal lotelingen, dat voor de lichting 1886 is ingeschre ven. Niettemin ging het in deze en andere gemeenten niet onrustiger toe dan anders en, wat Goes betreft, was het Zaterdag met uitzondering van eene schermut seling in de voorstad, betrekkelijk kalm. Zijn wij wel onderricht dan is er van de gelegenheid door de Christ. Jongelingsvereeniging alhier aangeboden door een niet onaanzienlijk aantal lotelingen gebruik gemaakt en kan zij deze proeve alg vrijwel geslaagd beschouwen. Omtrent 's-Heer Abtskerke meldt men ons, dat deze gemeente, zoolang de thans vigeerende wet op de Nat. militie bestaat, dus dit jaar voor het eerst na 25 jaren, een genoegzaam aantal ingeschrevenen opleverde om afzonderlijk te kunnen loten. De Minister van Binn. Zaken heeft ƒ1000 toe gezegd voor een nader onderzoek naar de schadelijke werking der Limnoria lignorum in de zeewe ringen te Wemeldinge en elders op onze kusten. Met 15 Maart a. s. wordt verplaatst de Rijks- veldw. 3e klasse H. P. Hendriks, van Dordrecht naar Rilland-Bath. Tot stationschef te Vlissingen (locaalstation) is benoemd de heer H. Stevens, stationschef te Moerdijk. H. K. H. de Hertogin-weduwe van Albany, zuster van H. M. de Koningin der Neder landen, is Vrijdag uit Londen via Vlissingen te 's-Hage aangekomen. H. M. de Koningin was met gevolg aan het station, waar eene hartelijke ontmoeting en verwel koming tusschen de beide zusters plaats had. De Hertogin-weduwe zou heden de residentie ver laten, de reis aannemende naar Bentheim. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat sollicitanten voor de betrekking van adjunct-verificateur van 'sRijks zee instrumenten uiterlijk den 15n Maart a. s. hun verzoekschrift om daarvoor in aanmerking te komen, behooren in te zenden. Aan the Times wordt uit 's-Hage gemeld, dat men in regeeringskringen niets weet van het bericht, dat onlangs in het N. v. d. D. voorkwam (zie ons no. van 25 dezer), meldende dat de Britsche Regeering met de Nederlandsche wenscht te onderhandelen over afstand van grondgebied op Nieuw- Guinea, ten westen der Fly-rivier. Het bericht wordt voor geheel ongegrond gehouden. De oud-wethouders en oud-raadsleden der g e- meente Andel hebben opnieuw een zeer uitvoerig adres aan de Tweede Kamer gericht, houdende bezwaren tegen de herbenoeming van den burgemeester. Zij her halen hun bij hun vorig adres gedaan verzoek om zoodanige maatregelen te willen nemen, dat aan de thans in de gemeente Andei plaats vindende «wet- schennis" zoo spoedig mogelijk «en eind kome.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1