1886. N°. 25. Zaterdag 27 Februari. 73ste jaargang. Bij dit Hommer behoort een bijvoegsel. GOESCHB De uitgave dezer Courant geschiedt Maandao, Woensdao en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel GOES, 26 Februari 1886. Woensdag is alhier op initiatief van de heeren J. A. A. Fransen Van de Putte, lid van Ged. St. te Goes, en D. K o e 1 e m a n, burgemeester van Ierseke, eene vergadering bijeengekomen, waarbij ook de concessionarissen van den stoomtramweg van Ierse- kendam naar 't station Kruininge tegenwoordig waren. In de eerste plaats werd daar de vraag behandeld »Heeft de genoemde stoomtramweg, waaraan Ierseke vooral om den oesterhandel zoo groote behoefte heeft, voldoende levensvatbaarheid V' Op grond van een zeer nauwkeurig onderzoek en van eene vergelijking der geraamde kosten van exploi tatie met de vermoedelijke opbrengst naar het tegen woordig vervoer (afgezien dus van eene mogelijke en waarschijnlijke uitbreiding van dat vervoer) is men tot de slotsom gekomen, dat boven gestelde vraag met volkomen gerustheid bevestigend mag beantwoord worden. Ten andere is de wenschelijkheid overwogen en uitgesproken om eene commissie van drie leden uit het midden der vergadering te benoemen, welke con cessionarissen zal ter zijde staan door mogelijk zich nog voordoende bezwaren en hinderpalen uit den weg te helpen ruimen en de exploitatie zooveel mogelijk te bespoedigen. Tot leden dier commissie zijn benoemd de heeren J. A A. Fransen Van de Putte te Goes, D. Koele- man te Ierseke en Baron Clifford te Bergen-op-Zoom, en als plaatsvervangend lid de heer G. Schipper, oester handelaar te Ierseke. In zijn no. van 18 dezer bracht Das Echo een te Berlijn verschijnend weekblad, warme hulde aan de nagedachtenis van onzen vroegeren stadgenoot dr. Sicherer. 's-Heer Abtskerke. Van betrouwbare zijde is ons medegedeeld, dat de dorpsstraat, die heel wat hooger ligt dan het daardoor begrensde kerkhof en dan de grondslag van de rond de kerk gebouwde wo ningen, uitgebroken en aanmerkelijk verlaagd zal wor den. Dit mag eene uitnemende verbetering genoemd worden. Baarland. Alhier is tot wethouder benoemd de heer J. Priem, ter vervanging van den heer J. G o e n s e, die deze functie sedert primo Januari tijdelijk heeft waargenomen. De heer J. Goense heeft door vertrek uit de gemeente tegen 1 Maart a. s. ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Vlissingen. Donderdag jl. herdacht de heer N. D e G r a a f fcommissaris van politie alhier, den dag waarop hij, een kwart-eeuw geleden, zijn loopbaan als politie-ambtenaar aanving, destijds als inspecteur bij de Rotterdamsche politie. De om zijne rechtschapenheid en humaniteit alge meen geachte jubilaris ondervond dien dag, zoowel van hier als elders, tal van blijken van belangstelling, waaronder ook van stoffelijken aard. De heer De Graaff is reeds sedert bijna twintig jaren werkzaam in zijne functie afs commissaris van politie dezer gemeente. Vlissingen. Eenige ondernemende, op het gebied van nijverheid gunstig bekende ingezetenen dezer ge meente zullen alhier eerlang eene machinale wasch-inrichting tot stand brengen. Reeds is te dien einde door hen eene vennootschap aangegaan, waarvan dezer dagen de stataten werden vastgesteld. Uit deze laatsten blijkt dat de vennootschap is aangegaan voor een tijdvak van twintig jaren, met een maatschappelijk kapitaal van ƒ31 mille, verdeeld in aandeelen van 1000 en 250 gulden. De inrichting zal den naam «Zeeland" dragen en gebouwd worden buiten de stad, aan den singel weg nabij de drooggemaakte buitenvest. Ylissingen. Na ons bericht in het vorig num mer dezer courant opgenomen betreffende het door den heer L. J. Lefèbre van 's-Hage ingestelde onderzoek naar de oorzaak van het mislukken der onlangs genomen proeven met den door hem uitge dachten knstmisthoorn, werd Donderdagochtend, in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten en deskundigen, eene tweede officiëele proefneming met dat instrument gedaan, waarvan het succes echter aiet veel beter was dan van de eerste en die tot niets anders leidde dan de overtuigingdat deze misthoorn, hoe vernuftig ook Hitgedacht, lang niet die eigenschappen bezit, welke door den uitvinder daaraan werden toegeschreven en dan ook vooralsnog van geen praktisch nut kan zijn. Voor den genialen en energieken heer Lefèbre, die zich op geluidkundig gebied reeds een gunstigen naam varwierf, is dit voorzeker eene groote teleurstelling. Wij twijfelen echter niet, en we willen het met hem hopen, dat het zijn vindingrijk vernuft spoedig zal gelukken een middel uit te denken om het instru ment tot zijn recht te doen komen. In de Woensdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg werd het Dagel. Bestuur, op voorstel van mr. J. A. Van Hoek, uitgenoodigd zijn plannen publiek te maken met de Hoogere Burgerschool voor meisjes. De heer Van Hoek achtte het gewenscht, dat de burgerij in tijds werd ingelicht omtrent die plannen, en de raad was het in deze eens met den heer Van Hoek. Er werd be sloten de vacature aan de meisjes Hoogere Burger school, ontstaan door het overlijden van mejuffrouw Kruseman, voorloopig niet te vervullen. Met algemeene stemmen is door den gemeen teraad van IJzendijke en Biervliet besloten, tusschen beide gemeenten een telephoon aan te leggen. Een nieuwe v ij a n d van de oester, ge lukkig nog ver van onze kusten, is door den zoöloog Haswell op de oesterbanken aan de Hunter Rivier in Nieuw Zuid-Wallis waargenomenhet dier is een borende Amielide Leucodore ciliata), die de schaal zoo zeer naar alle richtingen doorboort, dat de oester sterven moet. Om oesters maanden lang versch te houden behoeft men hen, volgens de onderzoekingen van een Franschman, Verill geheeten, slechts te leggen op eene plaats waar de versche lucht vrij kan toe- stroomen. De schelpen moeten echter volkomen gaaf zijn. Hij heeft eenige oesters gevonden, die sedert maanden aan een flesch hingen, tentoongesteld in een winkel, en toch nog levend waren. Op den Rijnspoorweg worden sedert eenige dagen proeven genomen ter verwarming der derde klasse-rij tuigen door middel van kachels. Deze proeven schijnen tot dusver aan de verwachting te beantwoorden. De kachel neemt weinig ruimte in van de coupé, waarin zij geplaatst is, en verwarmt vol doende ook de andere coupés, in welker wanden ope ningen zijn gemaakt voor het doorstroomen der ver warmde lucht. Naar het U. D. van goederhand verneemt, is gebleken, dat de giften geschonken of toegezegd door Utrechts ingezetenen voor het op te richten academiegebouw, tot heden bereikt hebben de som van ongeveer ƒ48000. Wij vestigen de aandacht onzer lezers en in het bijzonder van onze lezeressen op de in dit nommer voorkomende advertentie en de bij ons blad gevoegde prijscourant van de chemische wasscherij der heeren Winkel Co. te Apeldoorn, waarvan de heer P. A. De Ligny als agent te Goes is opgetreden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft geantwoord op het voorloopig verslag betreffende het wetsontwerp tot wijziging der gemeente wet. De Minister handhaaft zijn standpunt ten op zichte van de maatregelen, te nemen tegen gemeente raden die hun plicht verzaken. In het gewijzigd wetsontwerp zijn een paar nieuwe veranderingen in de gemeentewet aangebracht, waarvan eene strekt om de bepaling betreffende benoeming van ambtenaren van den burg. stand in overeenstemming te brengen met de bepaling van het B. W. (zooals die in 1879 is vastgesteld), die vergunt deze ambtenaren ook buiten den Raad te kiezen. Men schrijft uit Andel aan de JV. R. Ct. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben be zwaar gemaakt om, met toepassing van art. 225 der Gemeentewet, bevelschriften van betalin gen aftegeven voor uitgaven, door de wet aan de gemeente opgelegd. Het bezwaar van Gedep. Staten komt hierop neder, dat, volgens evengemeld wetsarti kel, door Gedep. Staten dergelijke bevelschriften eerst dan kunnen worden afgegeven nwanneer de Raad weigert." Daar echter te Andel, naar de meening van den Staat, geen Raad is, kan van weigering geen sprake zijn. Intusschen blijven verschillende betalingen achterwege, o. a. de jaarwedden van het onderwijzend personeel. De onderwijzeres in nuttige handwerken heeft dientengevolge eervol ontslag aangevraagd. De hoofdonderwijzer heeft reeds eene vordering van ruim 600 aan de gemeente. Het aantal leerlingen, dat op 31 Dec. 1885 het onderwijs aan de Kweekschool voor Machi nisten te Amsterdam volgde, bedroeg 87, daarvan in de le klasse a 25 en b 21, en in de 2e klasse a 20 en b 21. Voor het toelatingsexamen meldden zich 39 adspiranten aan, die allen voldeden en geplaatst werden42 deden met goed gevolg het overgangsexamen van de le naar de 2e klasse, terwijl 37 leerlingen der 2e klasse na voldoend examen de school verlieten. Het eindexamen werd afgenomen van 29 oud-kweeke- lingen, waarvan aan 22 het getuigschrift werd uit gereikt. Men schrijft uit Schiedam aan de Maasb., dat daar sedert ruim een jaar bestaat een consortium van branders, dat zich ten doel stelt om b r a n d e r ij e n, die in openbare veiling worden aangeslagen, aan te koopen en te sloopen, ten einde daardoor het over tollige getal branderijen tot een behoorlijk cijfer te verminderen en de productie van het gedistilleerd in evenredigheid met de vraag naar dit artikel te brengen. Sedert dit consortium de handen aan het werk heeft geslagen, zijn reeds 10% branderij ter slooping aan gekocht. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ovezand. De heer F. Hopster, predikant te Welsum, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar Ovezand en Driewegen bedankt. Het lijk van ds. Tinholt is gisteren in tegen woordigheid van vele vrienden op de Westerbegraaf plaats te Amsterdam begraven. Ds. César Segers uit Leiden en ds. Adriani herdachten in korte trekken de verdiensten van den overledene, en diens oudste zoon bedankte voor de belangstelling. In een naburige gemeente aldus schrijft de Zw Ct. heerscht tusschen den onderwijzer (tevens voorzanger in de kerk) en den predikant geen beste verhouding wegens het drijven des laatsten tegen de openbare school. De onderwijzer verbeeldde zich, dat dominee dikwijls psalmverzen liet zingen, welke hate lijkheden tegen hem inhielden. Onlangs gaf de pre dikant van psalm 52 het 2e vers optoen hij het had voorgelezen verhief de voorzanger zijne stem, de ge meente verzoekende het 3e vers te zingen, hetwelk hij op zijn beurt voorlas. Wellicht zal men belang stellen in de woorden. Vers 2 aan het adres van den meester luidt aldus: Uw tong, die toelegt om te schaden, En als een scheermes snijdt, Durft zich met snood bedrog beraden, Uit bitt'ren wrok en nijd. Gij mint het onrecht; haat de deugd: De logen baart u vreugd. Het 3e vers 't welk den dominee gold is van dezen inhoud: Gij grieft mij door uw schamp're woorden, Door taal die mij verbaast: Gij tracht mij door uw tong te moorden; Maar beef! gij wordt welhaast Door God, die uw gedrag verfoeit, Voor eeuwig uitgeroeid. Het reglement der Kerkvoogdij te Amsterdam, gelijk dit op voorstel van dr. Van Ronkel op 12 April 1875 gewijzigd werd, is, zoo meldt de Standaard, door het Provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland, doende wat des Classicaal Bestuurs is, vernietigd. Dins dag is, naar hetzelfde blad meldt bij de kerkvoogdij een officieel schrijven van het Classicaal Bestuur, doende wat des kerkeraads is, ontvangen, waarin de vernieti ging der Reglementswijzigingen van 1875 en 1885 wordt medegedeeld. Ierseke. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Zondagsschoolvereeniging »Eben-haëzer" alhier, waarbij ook niet-leden der vereeniging mochten ver schijnen, is besloten aan het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gem. te verzoeken een stuk grond voor of achter de kerk in erfpacht aftestaan voor den bouw eener Christelijke bewaarschool. Tot heden is op de lijst ter inzameling van gelden voor die school voor 564 ingeschreven. De heer P. Adriaanse Cz., thans hulponderwijzer aan de Chr. Ger. school te Middelburg, is benoemd als hoofdonderwijzer aan de school met den Bijbel te Helder. (St.) De weleerwaarde heer Fijnvandraat houdt naar aanleiding van de schoolquaestie te Beesd in het W. W. eene bespiegeling over de vraag, of een man die niet aan God gelooft, onderwijzer mag zijn eener openbare school. Als de Regeering in toestemmenden zin ant woordt, dan is zij in strijd met onze wetten, want de Staat eischt van zijne burgers den eed of het geloof aan God. Als deze redeneering opgaat, dan mag ook niemand eenig openbaar ambt bekleeden, zonder eerst belijdenis van zijn geloof te doen, en wij zijn nu al een eind op weg om niet slechts het geloof aan God, maar ook het aannemen van andere geloofsbegrippen te vorderen. Bewegen we ons eenmaal op dat hellende vlak, dan zou er een tijd kunnen komen, dat ook de heer Fijn vandraat zelf en zijne medestanders uitgesloten werden van alle openbare ambten en waardigheden. Wezenlijk, 'tis beter, dat de Staat zich met zulke dingen niet inlaat. Laat ieder voor zich zeiven weten wat hij gelooft en door zijne daden toonen hoe krachtig het geloof in hem werkt om het goede te doen. ('mft. Cl.) STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over Januari 1886. Op de School A waren gedurende deze maand 140 kinderen. Onder dezen waren: 110 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 28 van 110 verzuimen, en 2 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 1.4 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 3 percent over dezelfde maand in 1885. Op de School B waren 287 kinderen, waaronder 273 zonder eenig verzuim, 12 die van 110 verzuimen hadden, en 2 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 0.5 percent, tegen 1.4 percent over dezelfde maand in 1885. Op de School C waren 211 kinderen, waaronder 153 zonder verzuim, 46 met 110 verzuimen, 12 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 5.2 percent, tegen 4,6 percent over dezelfde maand in 1885. Op de School D waren 54 kinderen, waaronder 47 zonder eenig verzuim, 6 met 110 verzuimen, 1 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1.3 percent, tegen 3.9 percent over dezelfde maand in 1885. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Jan. 1886 bedroeg 2.7 percent, tegen 3 percent over 't zelfde tijdvak in 1885. Landbouw en Veeteelt. Uit Zeeland schrijft men aan de Amsterdam mer slemand, die dezer dagen in Holland had gereisd, gaf zijne verwondering te kennen dat men daar zoo veel meer zorg besteedde aan de weilanden dan op Walcheren. Ziet men tusschen Rotterdam en Den Haag de boeren allerwegen druk bezig om de reeds vroe ger bijeengebrachte mest nu zorgvuldig over het land te spreiden, in deze streken is het een groote uitzon dering, wanneer de weiden wat mest ontvangen. Intusschen is de stelling niet gewaagd, dat dit verzuim geenszins is toe te schrijven aan onkunde, maar wel grootendeels hieraan dat vele boeren zich genoodzaakt hebben gezien hun veestapel dermate te verkleinen, dat de daarvan verkregen mest nauwelijks voor het in cultuur zijnde bouwland voldoende is en er dus voor de weilanden niets overschiet. Onnoodig te zeggen dat de huurders, die op deze wijze aan hunne verplichtingen tegenover den land heer trachten te voldoen, zich op een zeer gevaarlijk hellend vlak bevinden, dat onweerstaanbaar ten ver derf voert. Want niet alleen dat het getal mest pro duced ten kleiner wordt, maar de qualiteit en de han delswaarde daarvan vermindert in dezelfde verhouding als de min gunstige financieels toestand van den boer. En zoo gaat het niet alleen met het rundvee, maar ook met de paarden. Jonge krachtige dieren worden, dikwijls tegen zeer hooge prijzen, door de vreemde kooplui opgekocht en in de plaats daarvan moet het werk worden gedaan door oude paarden, die veel meer kosten aan onderhoudsvoeder dan jonge dieren en toch niet zulk goed werk kunnen verrichten. De veilingen van boereninspannen brengen hooge prijzen op, omdat niet zelden daar de ledige plaatsen op den stal worden aangevuld, en het verleende cre- diet den aankoop zeer vergemakkelijkt. Niettegen staande de gunstige weersgesteldheid gedurende den winter, is de stemming van onze boeren nog niet be- bepaald opgeruimd te noemen en hiervoor bestaat dan ook alle reden. Aangelokt door de hooge prijzen der ajuin, hebben velen zich op die teelt toegelegd en on dervinden nu enorme verliezen door de ongekend lage marktwaarde daarvan. Op Zuid-Beveland liggen nog duizenden hectoliter op het land ingekuild te wachten, totdat de markt wat williger wordt, waarop echter niet veel kans bestaat, daar Engeland, de grootste ajuin-afnemer, een grooten voorraad bezit. Blijft de prijs even laag, dan zullen velen zich genood zaakt zien, de vrucht als mest te gebruiken of ze aan het jonge vee te voederen. Het is al dezelfde geschie denis met de ajuin als met de sjalotten, waarmede ook veel geld is verloren. De suikerbietenteelt heeft eene groote inkrimping ondergaan door de lagere prij zen die bedongen kunnen worden. Intusschen is dit m. i. geen ramp te noemen, daar die cultuur dikwijls op niet gewettigde wijze is uitgevoerd, ten nadeele van de gronden, die letterlijk uitgepeend zijn. Trouwens, als een boer zijn hoop moet bouwen op de suikerpeen, dan is hij toch al bijna verloren en het is daarom een goede maatregel van sommige verhuur ders, die slechts bij hooge uitzondering aan hunne pachters verlof geven peen voor de fabriek te zaaien, en dan nog wel onder bepaalde voorwaarden. Gelukkig blijft de veestapel zeer gezond. Op enkele stallen, waar van de beesten te lang in de natte weiden hebben

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1