DELFWERK A-d/v-ertentien. op Maandag i Maori 1886, a a n t e best ede n gedeald van de vestiging van een agentschap te Londen om aan dat conversieplan uitvoering te geven. Het publiek ie echter in deze evenals in bijna alle Zuid- Amerikaansche fondsen zoo dikwijls teleurgesteld ge worden dat voorzichtigheid alleszins raadzaam is. Minder vruchtbaar waren in tegenstelling met het hierbovengemelde de transacties op de tmerikaansche Spoorteejrmarkt. Van verschillende zijden wordt weder tarievenstrijd medegedeeld, die, hetzij van veel of bijna geen omvang, niet naliet zijnen nadeeligen invloed op de Amsterdamsche beurs te doen gelden. Central- Pacific-Canadians, Denvers, Missouris, Eries en Unions sluiten allen lager, de laatste zelfs 2% percent bij de noteering van 13 Februari. De obligatiesoorten konden overigens gereedelijk hun ingenomen standpunt handhaven, en valt zelfs voor de obligatien 6 pets. Chicago and Atlantic een avans van 10 pet. aan te teekenen. De nog steeds hangende quaestie tusschen de Erie- Maatschappij en deze lijn maakt hare obligatien nog steeds tot een voorwerp van den speculatiegeest. De laatste berichten onderscheidden zich door verbeterde kansen etner minnelijke schikking en waarschijnlijk heid voor hervatting der conponbetaling. Buitenlandse!» Overzicht. De Engelsche minister Childers heeft Maandag in het Lagerhuis overgelegd het rapport der commissie, waaraan het onderzoek was opgedragen naar de on lusten op 7 Februari jl. De conclusie luidt, dat eene herziening van het politiewezen dringend noodig wordt geacht. De chef der politie, de heer Henderson, heeft als zoodanig zijn ontslag gevraagd en verkregen. Omtrent de vergadering in Hyde-park van jl. Zon dag wordt nog gemeld, dat het gepeupel weder be gon de ruiten in te werpen en trachtte tot de mi- nistriëele gebouwen doortedringen. De politie wist dit echter te verhinderen en arresteerde een groot aantal belhamels. Het nieuwe Portngeesche ministerie is samengesteld. Als minister van binnenlandsche zaken en premier treedt op de beer Jose Luciano y Castro. De Grieksche bevolking houdt nog steeds demon straties ten gunste van den oorlog, doch de regeering aarzelt met het oog op de houding der mogendheden. Volgens een particulier telegram uit Londen aan de Amsterdammer zouden de ministers van oorlog en van marine gedreigd hebben hun ontslag te nemen, wanneer de oorlog aan Turkije niet werd verklaard. De voorstellen van Servië en Bulgarije zijn Maandag van weerszijden overgelegd. De gedelegeerden hebben mededeeling verzocht aan hunne respectieve regeerin gen. Men acht het tot stand komen van den vrede verzekerd. De heer Myatowisch heeft verklaard dat Servië, toegevende aan den drang der mogendheden om aan den staat van zaken een einde te helpen maken, de aan hangige punten van geschil tot latere regeling aanhoudt, en zich beperkt tot de voorstellen, vervat in het eenig artikel, volgens hetwelk de vrede tusschen de beide staten wordt hersteld, in te gaan bij de onderteekening van het tractaat. Gemengde Berichten. Billand-Bath. Een arbeider in deze gemeente had het ongeluk, toen hij een mangelwortel in den peenmolen stak, zicb erg aan de linkerhand te kwetsen. Het scherpe mes nam de helft van zijnen duim weg en blesseerde hem twee vingers. Krnininge. A. s. Vrijdag zal door ons fanfaren- gezelschap «Eendracht maakt Macht" in de zaal van den heer Zijlmans het tweede concert voor dezen winter worden gegeven; met medewerking van de afdeeling oTooneelliefhebbers" zal daarbij worden opgevoerd het blijspel in vier bedrijven «Een bittere pil" door Justus Van Maurik Jr. Wij voorspellen dus weder een genot vollen avond en durven het publiek tot bijwoning van dat concert met volle gerustheid opwekken. Vlissingen. Door den heer Lefèbre, geluidkundige van 's-Hage, wordt thans een persoonlijk onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het onvoldoend voort- breagen van geluid uit den door hem uitgedachten, op den westberm der buitenhaven alhier opgestelden kustmisthoorn. Ofschoon bij afzending van dit bericht de proefne mingen van den heer Lefèbre nog niet zijn afgeloopen en het instiument nog lang niet beantwoordt aan de verwachtingen, schijnen de bemoeiingen van den nitvin- der toch reeds eenige verbetering te hebben veroorzaakt, daar het voortgebrachte geluid reeds veel sterker en op verderen afstand waartenemen is, dan aanvankelijk het geval was. Men schrijft nit Doornenburg, in Over-Betuwe aan de N. R. Ct.: Naar men verneemt, worden er hier ter plaatse pogingen aangewend, om de kermis, die hier te ge lijkertijd samenvalt met de Nijmeegsche, te verzetten, tan einde de schutterij in de gelegenheid te stellen, de haar toebehoorende tent te Nijmegen te verhuren. In de Over-Betuwe bestaan drie zulke «schutterijen", die alle reeds een zeer respectabelen ouderdom bereikt hebben, doch geenszins ten doel hebben, zich bepaal delijk in den wapenhandel te bekwamen, maar meer om de patriciërs der Over-Betuwe gelegenheid te geven, bij feestgelegenheden een passend onderling verkeer te hebben, waarbij de «plebejers" geen toe gang hebben. De verschillende rangen bij deze schutterijen worden echter niet door bekwaamheid verkregen, maar verpacht, en er wordt b. v. voor den kapiteins rang eene vrij aanzienlijke som betaald, waarvoor de gelukkige pachter dan ook het genoegen heeft, den troep bij de optochten te commandeeren. Ook wordt er tweemalen 'sjaars geschoten, eens met «Peter-en-Paul" om prijzen, en eens met kermis om het «koningschap." Daartoe worden dan een tweetal buksensmeden van elders ontboden, die de buksen laden en ter hand stellen, terwijl zij de wa penen voor sommige schutters, die bang zijn, zelfs richten en aftrekken, waarbij met zooveel voorzichtig heid wordt te werk gegaan, dat men zeiden van on gelukken hoort. Schutterijen in dezen geest zijn er in Nederland niet veel, maar toch geven zij aan de leden der korpsen veel genoegen, en dikwerf voor geruimen tijd stof tot discussie aan de Over-Betuwscbe dorpe lingen. Onder de twintig lotelingen der nat militie uit de gemeente Arnemuiden, lichting 1886, bevinden zich vier gehuwden, 1 met een, 1 met twee en 1 met drie kinderen. (M. Ct.) De verzakking der ijzeren bekapping van het nieuwe Centraal-station te Amsterdam doet zich op verschillende plaatsen voor, zonder op 't oogenblik echter van ernstigen aard te zijn. De afwijkingen zijn van verschillende grootte, hier meer, ginder minder belangrijk. Men voltooit nu het werk aan de spanten, waaraan men bezig is, om het dan gedurende een tijdlang geheel te laten rusten en af te wachten ol de verzakkingen zich herhalen De vorige week is te Haarlem een brutale op lichterij gepleegd. LI. Vrijdagavond is nl. door den collecteur der Staatsloterij Frank, in de Smedestraat aldaar, ƒ4250 uitbetaald op kooplot der 320ste Staatsloterij no. 19944, waarop de prijs van 100,000 was gevallen. Ben volgenden dag is echter op het kantoor van don heer Zubli te Amsterdam, vanwaar het lot was uitgegeven, gebleken, dat dit loterijbriefje was vervalscht, dat het primitieve nummer was ge weest 10941 en dat van de nnl een 9 en van de laatste 1 een 4 was gemaakt. De oplichter heeft opgegeven genaamd te zijn J. Steenman, schipper, in dienst van den heer Goedkoop, liggende met een bootje te Spaarn- dam, alwaar hij echter te vergeefs is gezocht. Zijn signalement is: omstreeks 30 jaren, middelmatig lang, bleek, blond haar en dito bakkebaarden, gekleed met duffelsche jas en phantasiehoed. Zondagochtend heeft op de Schelde, voor Antwer pen, een aanvaring plaats gehad tusschen de Belgische passagiersboot «Princesse Charlotte" die zich naar de haven begaf en het Nederlandsche stoomschip «Nisero", van daar komende. Beide schepen werden beschadigd, het Belgische in de flank, het Hollandsche aan den voorsteven. Zij werden naar den linkeroever der rivier gesleept. De «Nisero" had een lading goederen voor Nederland aan boord. Op de «Princesse Charlotte" bevond zich een enkele passagier, die geen letsel bekwam. Deelden wij onlangs mede, dat door den heer Frans Jonkers, aan het stationsplein te Breda, een proef was genomen met glazen «ijzers" vooronderstellen van schaatsen, die voorloopig aan de verwachting van Axel Paulsen beantwoordden, thans hebben wij met genoegen vernomen, dat dezer dagen van het veldijs gebruik is gemaakt om die proefneming op meer uit gebreide schaal te herhalen. Verschillende liefhebbers en vaardige rijders maakten van een en dezelfde soort schaatsen gebruik en de ijzeren konden de glazen onderstellen in de verste verte natuurlijk bij gelijke vaardigheid in het vlugrijden niet overtreffen. Zijn wij wel onderricht, dan is de heer Jonkers nog ijverig bezig om zijne uitvinding te verbeteren, wat wij hopen dat tot een volmaakt stelsel leideR zal. (N. Bred, en Oosterh. Crt.) Maandag heeft de trekking plaats gehad van de loterij der Antwerpsche tentoonstelling. Op no. 958191 is het groote lot ter waarde van 100,000 fr. gevallen; op nos. 879670 en 91054 prijzen ter waarde van 25,000 fr. elk op nos. 153892, 603183, 514938, 399042 en 289316 prijzen ter waarde van 10,000 fr. elk en op nos. 884739, 995676, 198266, 151696, 270516, 648213, 976909, 511908, 973393 en 76707 prijzen ter waarde van 5000 fr. elk. Door den heer D. H. Manning, te Sibley, in Jowa, is een toestel ter verdelging van insecten ge patenteerd. Het bestaat uit een omgekeerden conischsn ring met eene lamp er in, een doorschijnend scherm of kapje om de lamp en een conischen reflector. Het toestel wordt boven een emmer of ander vat, gedeel telijk met water gevuld, geplaatst; dat water wordt alzoo verlicht en trekt de insecten aan, die er hun dood in vinden. IndMercuur.) Muziek door gas (pyrophone) is een der laatste Engelsche uitvindingen. Deze muziek omvat drie octaven en het instrument heeft een klavier, zoodat het als een orgel bespeeld wordt. Het toongevend gedeelte be staat nit 37 glazen buizen, waarin een aantal gaspitten branden. Deze pitten trekken samen en ontspannen zich als de vingers eener hand. Zoodra de kleine bran ders zich vaneen scheiden, ontstaat er een toonver eenigen ze zich, dan zwijgt de pyrophone. De toon hoogte hangt af van het aantal branders en de grootte der buizen, waarin ze branden, zoodat bij een zorg vuldige schikking en keuze al de tonen der schaal in verschillende octaven voortgebracht kannen worden. Sommige der buizen, waarin de gaspitten branden, zijn nagenoeg 11 voeteD lang. Den 8sten dezer heeft het in Marocco gesneeuwd een ooggetuige geeft daarvan in eene Spaansche courant de volgende beschrijving Sneeuw is hier zulk een ongewoon verschijnsel, dat de oudste bewoners, Mooren noch Joden, zich niet herinnerden ooit eenen sneeuwstorm te hebben bijge woond. Nu, deze kennismaking zal men niet licht ver getenop sommige punten lag de sneenw 40 tot 42 duim hoog; takken van citroenen- en oranjeboomen braken door het gawicht; vele vogeltjes vlogen ver schrikt de woningen binnen, en het eerste, wat de bewoners moesten doen, toen zij «enigszins van de verbazing bekomen waren, was de daken en terrassen van den zwaren last te bevrijden, uit vrees dat er instortingen zouden plaatshebben. De Mooren durfden hunne huizen niet verlatende sneeuw boezemde hun angst in, en vol bijgeloof beschouwden zij dit natuur verschijnsel als een teeken dat de wereld vergaan zou. De dieren waren nog banger dan de menschen; toen zij, uit de stallen komende, den vreemden witten grond zagen, waren zij met geen geweld te bewegen de sneeuw te betreden. Op een 8 kilometer afstand van de stad ligt Rio Martin, waar het, zeker tenge volge van de nabijheid der zee, niet gesneeuwd had De soldaten, die daar gestationeerd zijn, zagen den volgen den morgen tot hunne ontsteltenis niets meer vanTetuan, een gevolg van de gelijke tint der sneeuwmassa. De eerst» gedachte was aan eene aardbeving, en terstond werden er boden gezonden om het geval te gaan onderzoeken. Een Fransch dagblad vertelt, dat de Panorama maatschappij te Berlijn den Parijzer kunstenaar Berne Bellecour heeft verzocht een panorama te schilderen van den slag te Sedan. De Maatschappij vioeg den kunstenaar voor welke som hij dat werk wilde ver richten, en zwaaide hem tevens allerlei lof toe over zijne «grande situation dans le monde des arts", enz. Berne-Bbllecour antwoordde dat hij op aandrang der heeren er over had nagedacht, en besloten was niet minder dan vijf milliard aan te nemen, een vraag aa prendre ou a laisser." De Maatschappij heeft de onderhandeling niet voortgezet. Een candidaat in de medicijnen te Berlijn ont ving in de vorige week een geparfumeerd briefje, op rosé-papier van den volgenden inhoud«Eene jonge dame, dia zeer met uw persoon is ingenomen, zou gaarne ra Ier kennis met u maken. Zij zal aanstaanden Zondag in het Residenz-theater op de Parketplaats no. 78 rechts zitten en hoopt ten zeerste haar ideaal naast zich te zullen zien." De vrij lichtgeloovige candidaat meende met een kostelijk avontuurtje te doen te hebben, deed twee dagen voorat nummer 79 bespreken en was op den bepaalden avond reeds te half acht op zijn post om de komst der dame aftewachten, die hij zich als aller bekoorlijkst voorstelde. Zijn ongeduld werd op een harde proef gesteld, want de schouwburg liep vol, het eerste bedrijf be gon en de plaats naast hem bleef onbezet. Eindelijk toen het derde bedrijf bijna was afgespeeld en de handeling op het tooneel zeer zijn aandacht trok, hoorde hij geraas naast zich. Een dikke heer met zwarter, baard zat eensklaps naast hem en fluisterde hom toe«Het is mij recht aangenaam u eens aan te treffen en mijn rekening te kunnen aanbieden ik ben de kleermaker W. en hoop vandaag eindelijk mijn geld eens te krijgen Juist viel de gordijn, de beide heeren verdwenen uit de zaal, en toen het vierde bedrijf begon, keerde enkel de kleermaker terug. Nummer 79 bleef onbezet. Uit Marseille wordt bericht, dat tengevolge van het sluiten van smederijen, werven en fabrieken bijna 900 werklieden leeg loopen. Een aantal stoomvaart maatschappijen hebben de loonen van haar matrozen met 10 pCt. verminderd. Te Frankfort is eene zeer zeldzame rechtzaak behandeld. Een ingezetene, Müller genaamd, algemeen bekend als gierigaard, had zijn land bezaaid met rogge. Daarop was zijn stadgenoot Richter 's nachts naar dat land gegaan en had met blauw korenbloem zaad heel netjes het woord vrek er in gezaaid. Toen nu Müller later op een zomerochtend naar zijn land was gekomen, had hij daar een aantal personen ge vonden, die met blijkbaar welgevallen dat prachtige blauwe woord stonden te bewonderen. Müller was woedend en stond verbluftmaar nauwelijks had zijne vrouw het vernomen, of zij liet door een pho- tograaf eene at beelding van het woord maken en zorgde dat haar man daarmede naar den rechter ging. Dientengevolge is Richter ttians op grond eener aan randing van eer, tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Woensdag 24 Februari 1886. Verwachtings Zuid-Oostelijke wind, goed weêr. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Naar wij vernemen is het bonwen van een woon huis, gisteren door den heer M. Salberg alhier aan besteed, opgedragen aan W. J. Van de Weert Zonen alhier. Burgerlijke Stand Goes van 2224 Februari 1886. Geboren: den 20, Cornelia Janna Maria, d. v. Hubrecht Jacobus Drost en Cornelia Listing. Overleden: den 23, Zoetje, 8 dagen, d. v. Jan De Groot en Leuntje Moens. Marktberichten. GOES, 23 Februari 1880. Tarwe en Erwten waren tot iets hooger prijs goed te verkoopen. Gerst iets flauwer. Overige arti kelen onveranderd. Onde TARWE per hectoliter a Nieuwe TARWE 0 0 6,20 a 0 6,80 Nieuwe ROGGE 0 0 0 6,16 a 0 6.26 WINTERGERST 0 0 0 4,30 a 0 4,50 ZOMERGERST 0 0 0 4 a 4,30 HAVER 0 0 0 3,50 a 0 4 BLAUWE ERWTEN 0 0 0 7,50 a 8,40 BRUINE BOONEN 0 0 0 7,25 a 0 8,25 PAARDENBOONEN H 0 0 6,75 a 0 6 BOTER per K G (Ned.«.) 0 1,20 a 0 1,26 EIEREN per 100 stnks 0 3,10 a 0 3,20 ROTTERDAM, 22 Februari 1885. Tarwe Van witte Iclandsche, waarvoor heden wat meer kooplust bestond, was de aanroer grooter dan de vorige week en ruimde 10 cent hooger vrij vlug op. Zeeuwsche, de beste i 6,60 a 7,10, soms nog daarboven, mindere f6 a f6,50. Canada 15,70 a f6,30, op de wicht werd verkocht Inl. witte van f 8,20 tot f 8,65 per 100 kilo naar qoaliteit, 131/33 Noord- BrabantBche Kuwarige f215 per 2400 kilo. Rogge. Bij flinken aanvoer waren vorige prijzen moeiehjk te bedingen, de beste f5,50, f5,80, mindere f5, f5,40 Gerst. Inlandsch weinig gevraagd, de beste soorten werden nog tot circa vorige prijzen verkocht, doch de afwijkende vonden 10 a 20 cents lager moeielijk koopers. Zeeuwsche winter, de beste f4,40, f4,70, min dere f 3,70, i 4,30, dito zomer, de beste f 4,20 f 4,60, mindere f3,60, 14,10. Haver ondervond bij ruimen aanvoer tot vorige prijzen goeden kooplust, de beste (3,60, f3,90, aware daarboven, mindere f2,60, f3,40. Paardenboonen niet ruim aangeboden, in de beBte soorten 10 cents hooger,'de beste f6,50, f6,70, mindere f6, f6,40. Dnlvenboonen f6,40, f7. Bruine Boonen konden prijs honden. Da bcs'e f8, f9, mindere f6,76, f7,75. Voor Witte Boonen was alsvoren maar een beperkte vraag. De beste f9,50,10,60, mindere i 7,60, f9,25. Blanwe Erwten gingen tot onveranderde prij zen redelijk goed ven de hand De beste f7,25, f7,76, mindere f6,76, f7. Niet-kokende f6,60, 6,80. Schokkers komen weinig voor, nominale waarde f8,50, f9,50. Koolzaad wordt meest op JE 45 gebonden. Hennepzaad bij gerijven f 7 a f 9,50 naar qnaliteit. Kanariezaad tot vorige prijzen weinig gevraagd. Het beste f9,50, f9,75, minder f8, f9. Vlas. Verleden week is de vraag, vooral voor de mindere soorten, wederom levendig geweest. Heden werden ongeveer 36,900 steen ten verkoop aangeboden, die vlug opruimden tot goed vorige prijzen. L ij n z a a d. Bij meer vraag voor de puike par tijen, was de stemming der markt heden vaster dan vorige week. Meelberickt. Naar aanleiding der hoogere be richten uit het buitenland ontstond er een levendige kooplust en waren fabrikanten ongenegen op lange termijn af te geven, algemeen werd fa fhooger gehouden. Ook Hongarije heelt hare noteeringen ver hoogd, vooral iD de lage nummers. Heden was de stemming willig en honden fabrikanten hooger. Meekrap. Er ging heden weinig om, prijzen on- verande d bij beperkt aanbod. Zeeuwsche eieren f4,40 a f4,50 de 100stnks. Zeeuwsche ajuin Aanvoer van marktgoed was heden gering, prije voor gewone qnal. 40 a 50 cent per 50 kilo naar qnal. ROTTERDAM, 23 Februari 1886. Op de gisteren en heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd1341 runderen, 138 vette- en graskalveren, 157 nuchtere kalveren, 74 schapen of lammeren, 450 varkens. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt: Runderen 1ste qnal. 74 c„ 2de qnai. 64 e., 3de qnal. 45 c., kalv. 1ste qnal. 120 c„ 2de qnal. 100 e., schapen 85 c., alles per kilo. Het magere vee was algemeen in dalende stemming. Weivarkens goede qnal 42 a 44 cent per kilo De prijzen der boter waren heden als volgtle qnal. f72, 2e qnal. f66, 3e qnal. f60, per kilo 60 a 80 c. Aardappelen Champions f 1,50af 1.70, jammen poters fl,a f1,80. Zeeuwsche blauwe f2,20 a f2,30, alles per heet. Heden overleed te Rotterdam onze geachte grootvader en behuwd-grootvader de heer ARNOLDUS KRAMER, in den ouderdom van bijna 83 jaren. Goes, 22 Februari 1886. A. P. L. SPUIJ BROEK. J. J. SPUIJBROEK— Stedtel. Heden overleed na «en langdurig maar geduldig lijden, tijdig voorziea van de H. Sacramenten der stervenden, mijn innig geliefde echtgenoot GEORG MüLLER, in den ouderdom van ruim 39 jaren, mij nalatende twee kinderen, te jong om dit zoo smartelijk verlies te beseffen. Zieriksee, 22 Februari 1886. Wed. GEORG MüLLER— Mause. Eenige en algemeene kennisgeving. De zaak wordt op dezelfde wijze voort gezet. De ondergeteekende betuigt, ook namens hare kinderen en behuwdkinderen, haren hartelijken dank voor de vele bewij zen van deelneming, gedurende de ziekte en bij het overlijden van haren echtgenoot ondervonden. Wemeldinge, 22 Februari 1886. C. J. VERLARE wed. A. LINDENBERGH. V Mijnen hartelijken dank voor al de bewijzen van vriendschap en toegenegenheid, mij bewezen met mijn 75ste jaar, zoowel van binnen als buiten de stad. De Heer schenke bun allen Zijn onmis- baren zegen. Wed. J. DE JONGE. Gez. 180 vers 3. Het Bestuur van den Willem Anna- polder zal des namiddags te 1% uur, op het terrein zelf in den polder trachten het navolgende IN 3 PERCEELEN, ALS lste perceel. Van de Sluis tot den Dwarswatergang over eene lengte van 785 M. Me perceel. Van dien Watergang tot den Franschen weg, over eene lengte van 666 M. 3de perceel. Van den Watergang tot den Kreekweg over eene lengte van 535 M. Aanwijzing zal geschieden op Zaterdag 27 Februari te voren, des namiddags 2 nren, door den opzichter van den polder M. FERDINANDUSSE. Kapelle, 20 Februari 1886. Het Bestuur voornoemd, M. BRUINOOGE, Dijkgraaf. V. d. MANDERE, Ontv.-Griifier.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2