1886. N°. 24 Donderdag 25 Februari. 73ste jaargang. Verpachting Koloniën. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt. Beursoverzicht. GOESCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel van het LAND DER GEMEENTE. gelegen aan den Westsingel, Sectie C no. 797, groot 13 A. 70 Cent. in pacht geweest bij P. J. De Hond, op Zaterdag den 27 Februari a. s. des namiddags te een uur in het Raadhuis. De voorwaarden liggen ter Secretarie ter inzage dage lijks tusacheu 9 en 2 uren. Goes, 20 Februari 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 21 Februari 1886. Met ingang van 1 Maart a. s. zijn benoemd tot brievengaarder te BiezeliDge Jacob Dekker kleermaker aldaar en tot postbode voor den bodeloop van Wissekerke naar Kamperland J. Kloosterman, thans postbode te Biezelinge. Door Z. M. zijn benoemd in het bestuur van den Joanna-Mariapolder tot dijkgraaf J. A. Geluk JKz. en tot plaatsverv. dijkgraaf A. J. Bierens; in het bestuur van den Spieringpolder tot dijkgraaf M. Van Lieren, en tot plaatsverv. dijkgraaf K. W. Van Nieuwen- huyzen; tot raad in het bestuur van het waterschap Walcheren J. C. Lantsheer. De N. R. Ct. meldt, dat de gemeente R i 1 - land-Bath thans in het bezit is gesteld van een wapen. Het is eene vereeniging der wapens van de vroegere gemeenten Rilland en Bath. Het geheel vormt een schild met het randschrift: Gemeente Rilland- Bath". Het bovendeel van het schild bestaat uit een veld van sabel, met een schuinen balk van zilverhet benedendeel bevat een veld van goud met een balk van sabel, waarop eene knip, en waaronder een boom met twee duifjes; daarnaast een veld van lazuur met zes St. Jakobsschelpen van zilver. Zaterdag ontstond aan den calamiteusen Een- drachtpolder, onder de gemeente Zaamslag, eene oever- afschuiving tusschen de peiliaaien 21 en 23. Deze afschuiving heeft eene lengte van ongeveer 60 M., bij eene grootste breedte van ruim 20 M. De afschuiving ligt op 115 M. uit den dijksteen, en op korten afstand van de uiterste onderzeesche verdedi gingswerken. Z. M. de Koning heeft bij huishoudelijk besluit van 19 Februari 11. bij H.Ds. Hofhouding een nieuw secretariaat ingesteld, nl. voor Waterstaats- en N ij v e r h e i d s z a k e n, en tot secretaris voor die zaken op een jaarwedde van twaalfhonderd gulden benoemd den heer jhr. Th. Hora Siccama. Naar men verneemt heeft Z. M. de Koning reeds het plan gevormd om ook dezen zomer eenigen tijd in eene buitenlandscbe badplaats door te brengen, tot het ondergaan van eene gezondheidskuur. De gezondheidstoestand van Z. M. laat echter tegen woordig niets te wenschen over. H. K. H. de H e r t o g i n-w e d u w e van Albany, Prinses van Waldeck-Pyrmont, wordt Vrij dag in de residentie verwacht, ter bezoek van H. M. de Koningin, Hare Zuster. Naar aan de Amst. Ct. stellig werd verzekerd, wordt de gouverneur der Militaire Academie, kolonel L. G. Berends, belast met het commando over het 4e regiment vestingartillerie, en zou de generaal J. C. C. Den Beer Poortugael in zijn plaats als gouver neur optreden. Dit schijnt het einde der quaestie-De Hollander te zijn. De heer D i r k s, lid der Tweede Kamer voor Amsterdam, stelt zich om gezondheidsredenen voor eene herkiezing in Juni e. k. niet weder verkiesbaar. De Haagsche corr. van de Zutf. Ct. deelt mede, dat bij de Memorie.van antwoord op het afdeelings- verslsg op het wetsontwerp tot uitbreiding van de wet op den kinderarbeid een gewijzigd en veel minder ingrijpend ontwerp kan worden verwacht. Het conversie-ontwerp kan over 14 dagen bij de Kamer zijn. Volgens de inlichtingen van dezen corr. heeft ten slotte het denkbeeld van eene conversie der 4 pets. in een 3 pets. fonds gezegevierd. Het JV. v. d. D. ontvangt van zijn Londenschen berichtgever de mededeeling, dat de Nederlandsche Regeering mogelijk eerstdaags aangezocht zal worden, om afstand te doen van een kleine strook lands in Nieuw-Guinea, ten westen van de Fly River. In de Tijd wordt de door dr. De Loos dezer dagen uitgegeven statistiek van de eind- ex a m i n a onzer hoogere burgerscholen met vijf jarigen cursus over 18651884 besproken. Uit de omstandigheid, dat er blijkens dit overzicht bijna twintig hoogere burgerscholen bestaan die »in dien tijd geen veertig of zelfs geen dertig jongelieden tot het eind-examen brachten", maakt het blad op, dat de resultaten van het middelbaar onderwijs niet in verhouding staan tot de kosten, en voorspelt dat de voorstanders van inkrimping in de Twêede Kamer, wier amendement op de begrootiDg voor 1885 ver worpen werd, daarin een krachtig argument zullen vinden voor een later voorstel in denzelfden geest. Wij achtten de redactie van de Tijd beter op de hoogte van onderwijszaken dan uit deze opmerking blijkt. Niet alle leerlingen van het middelbaar onder wijs loopen den geheelen vijfjarigen cursus af, en onder degenen die het wel doen zijn er velen, die het eind examen niet afleggen, omdat zij geen radicaal behoeven voor het verkrijgen van eene of andere betrekking, maar aan de verkregen kennis genoeg hebben voor de zaak of onderneming, waaraan zij zich wijden gaan. Zij onderwerpen zich niet aan een omslachtig en in hun geval onnoodig examen, dat zeker een voor hen overtolligen officiëelen stempel op die kennis zetten moet. Of dit goed of af te keuren is maken wij niet uit; maar het feit bestaat, en wie het, bij het toe lichten van amendementen, voorbijziet, geeft eene eenzijdige en onware voorstelling van de zaken. ArnhCt.) Aan De Locomotief schrijft men »De heer O. E. Swaving, wonende te Poerwodining- ratan, had een paar dagen doorgebracht bij zijne schoon moeder te Kebalen. Op den ochtend van den 14den Jan. was hij naar huis gegaandes avonds bracht hij ergens een bezoek, van waar hij omstreeks midder nacht terugkwam. Hij ging naar bed doch kon niet slapen, daar hij aan buikpijn leed. Op een oogeDblik dat zijne vrouw buiten was, stond hij op. Plotseling hoorde zij, hoe hij haar toeriep om niet binnen te komen, daar iemand zicli bij hem in de kamer bevond. Men onderstelt dat de heer Swaving iemand onder het ledikant gezien heeft, en, een kapmes van den wand willende nemen, daardoor aan den indringer gelegenheid gaf, om hem van achteren een lanssteek toe te brengen aan de linkerzijde van den ruggegraat. Toen de deur geopend werd, zag men den heer Swaving op den grond liggen met het hoofd onder het ledikant en de voeten naar de deur gekeerd. Van den moor denaar was geen spoor te vinden. Het is onbegrijpelijk hoe deze het huis en het erf heeft kunnen verlaten, zondër dat iemand hem heeft gezien. De piek werd voor het huis gevonden, het kapmes bij da opening in den pagger, waar ook eenige kleedingstukken van den vermoorde lagen, die echter van zoo weinig waarde zijn, dat de aanslag niet aan hebzucht kan toege schreven worden. De politie was spoedig bij de hand. De assistent- resident was reeds een weinig over vieren ter plaatse van bet gebeurde, alsook de schout Goestee, maar hun nasporingen brachten weinig aan het licht. Wel licht dat de lans, die, blijkens de bloedsporen, 3/4 voet in het lichaam van den verslagene is gedrongen en een zeer fraai pamor heeft, bij het onderzoek van veel dienst zal zijn. Uit het visum repertum door dr. Masthof opge maakt, is gebleken dat de vermoorde behalve den lanssteek, nog een houw over de rechterzijde van bet gelaat heeft gekregen. De pieksteek evenwel heeft den dood veroorzaakt." Volgens de Nieuwe Vorstenlanden heeft de politie reeds de moordenaars, drie in getal, gepakt. Zij moeten zoo goed als in confesso zijn. Beroepen te Dordrecht ds. F. H. Herfkens, te Middelburg. De vergadering van den Synodus contractu in zake het Amsterdamsch conflict is Uitgesteld tot den 2n Maart a. s. Naar het U. D. verneemt, is ds. Tinholt, redac teur van de Banier en lid van de Synode, eergisteren plotseling te Amsterdam overleden. Wie van kerkelijke zaken geen verstand heeft zal het in deze dagen van strijd hoogstwaarschijnlijk niet krijgen; maar éen ding leert hij uit dien strijd allicht, namelijk dat het in kerkelijke zaken niet bepaald noodzakelijk is zichzelven gelijk te blijven. 't Eerste bewijs, waaruit men dit leeren kan, gaven eenige geschorste kerkeraadsleden te Amsterdam, die berouwvol terugkeerden en zich aan het Classicaal Bestuur onderwierpenen sterker bewijs nog gaf een van die boetvaardigen, welke twee dagen na zijn «con fiteor" weer retour ging en zijn plaats onder de ge schorsten hernam. Ds. Westhoff, die thans heftiger dan zelfs zijne mede standers gepast achten, tegen dr. Kuyper te velde trekt, is de schrijver van een voor vijf jaren verschenen stuk, waarin van laatdunkendheid en haat beschuldigd worden allen, die zich niet onvoorwaardelijk aan Kuy- pers rijde schaarden. En om de deur dicht te doen, blijkt thans de ont werper van het synodaal schrijven betreffende de ge meenten Kootwijk en Voorthuizen, waarin voorname lijk zorg doorstraalt om de zich afscheidende gemeenten van deelgerechtigdheid aan de kerkelijke goederen uit te sluiten, namelijk ds. C. Segers, de schrijver te zijn van een stuk, dat niet langer dan éen jaar geleden verscheen en waarin hij schreef«Ik hoop dat de eerste Kerk, die door Gods genade weer zooveel kracht en geloof in zich gevoelt, om zich los te scheuren van het Synodaal verband, aan hem, die haar wijst op het geld uit 's lands kas, den moed zal hebben te antwoordenUw geld zij met u ten verderve, omdat gij gemeend hebt dat de gave Gods door geld ver kregen wordt I" Waarlijk, de tijd toen men met het afwerpen van zijn mantel ook zijn geest kon afschudden, schijnt met het Oude Testament toch nog niet heelemaal gesloten te zijn. (R. N.) De arrondissrments-rechtbank te Middelburg ver oordeelde gisteren o. a. A. A. A., 25 j., huisvrouw van N. M. T. Van R., te Ierseke, wegens overtreding drankwet, tot 10 boete. V De maïs of Turksche tarwe is eene plant, welke uit Amerika afkomstig is en waar ze nog heden een belangrijke rol speelt. Van daar werd ze het eerst naar zuidelijk Europa overgebracht, en wel naar Turkije, waar ze meer en meer geteeld werd en waardoor ze zeker den naam van Turksche tarwe heeft gekregen. In ons land wordt de maïs weinig verbouwd en dan nog niet om zaad te winnen, daar onze zomers meestal te koud zijn. Sinds evenwel het inkuilen van groenvoer ook in ons land begint door te dringen en enkelen reeds met succes zich daarop hebben toege legd, kan de maïs in ons land eene groote toekomst tegemoetgaan, daar de hoeveelheid groenvoer, welke men van een H.A. bouwland kan verkrijgen, soms verbazend groot is. Maïs kan zoowel op lichte zavelgronden als op zwaren kleigrond verbouwd worden. Ze is een diep wortelend gewas en neemt vele bestanddeelen uit den bodem op. Na alle vruchten kan ze bijna geteeld worden en is zeer dankbaar voor herhaald losmaken vau den grond en sterke bemesting. Wil men dan ook een verbazenden oogst hebben, zoo moet er sterk gemest worden. Op licht verteerbaren en stikstofrijken mest is zij ge steld ook kunnen met voordeel nevens eene bemesting met stalmest nog kunstmeststoffen gebezigd worden. Daarvoor kunnen superphosphaat en Chili-salpeter dienen. Paarden- en schapenmest, alsmede beer, zijn zeer goede meststoffen voor maïs. Vanaf Mei tot Juli kan het zaad uitgezaaid worden met de hand of met de machine. Het laatste verdient evenwel de voorkeur, daar men dan den grond kan behakken, waardoor de maïs tijdig het land vrij van onkruid kan achterlaten. De zaden moeten 58 c.M. diep komen te liggen, terwijl de onderlinge afstand der rijen 6 en der planten 3 d.M. moet bedragen. Deze groote afstand is noodig om licht en lucht ruimschoots te laten toetreden. Sommigen nemen de rijen zelfs nog verder van elkander en telen dan tus schen de rijen boontjes, aardappelen enz. Maïs, die voor groenvoedering moet dienen, moet gesneden worden, wanneer de bloemkol ven zich ver- toonen. Snijdt men vroeger, dan is de stengel minder zoet, snijdt men later, dan wordt de stengel te houte rig. Het vee eet met graagte de groene maïs en geeft er veel melk door, hoewel minder vetrijk. Wil men met voordeel maïs voederen, dan moeten er graan, koeken of hooi bij gegeven worden. Ook de zaden zijn een zeer goed voedsel, vooral voor paarden en ook worden ze wel gebruikt bij varkens. Zij bevatten ruim 8 pet. eiwit. Het koken der zaden om ze beter verteerbaar te maken is niet noodig; pletten of breken is evenwel zeer dienstig. Enkele soorten met kleine, zware korrels kunnen in ons land rijp worden. Het stroo van deze is evenwel minder lang dan van de voor groenvoêr gebezigde maïs, diê soms wel 3 M. en langer kan worden. Om het rijpen der zaden te bevorderen, snijde men na het bloeien de aan den top staande mannelijke bloempluim weg. Zoodra de dekbladen geel beginnen te worden, kan men de kolven oogsten en verder drogen. Wie nog nooit maïs heeft verbouwd, moet eens een kleine proef nemen, het zal hem zeker meevallen. Wat sedert verscheiden jaren niet is voorgekomen, geschiedt in Zuid-Beveland thans Een hofstede onder Baarland kan niet verpacht worden, omdat tegen den gestelden huurprijs geen liefhebbers zich opdoen. (D.) Uit nog niet lang geleden met veel zorg ver richte proeven is gebleken, dat zonder eenige bij voeging of bedekking bewaarde stalmest zéér aan merkelijk verlies oplevert, wel tot één derde van de oorspronkelijk aanwezige hoeveelheid. En daar het, thans vooral, zaak is, op de dubbeltjes te passen, zij het voor de zooveelste maal den landbouwers op het hart gedrukt, toch in de eerste en voornaamste plaats te bewaren en te houden wat zij hebben; dus aan hun mest meer zorg te besteden, dien te mengen, b. v. met kainit, of steeds met eene goede laag aarde bedekt te houden. LdbCt.) Te kort gesneden haksel heeft reeds herhaal delijk ten gevolge gehad, dat ietwat gulzig etende paarden, of paarden, welker gebit daartoe gereede aanleiding geeft, het voedsel inslikken en niet vol doende kauwen. Juist om dat kauwen te bevorderen, zelfs om er toe te dwingen, wordt haksel bij haver en ander paardenvoeder gemengd. Maar is het haksel klein gesneden, en er b. v. bijgemengd gekneusd graan, zemelen, dan slokt een paard het allicht naar binnen, zonder behoorlijk te kauwen. Dan komen de gevol gen kolieken wegens verstopping. Geraden schijnt bet, het haksel niet kleiner te snijden dan ter lengte van 2 centimeters. (Ldb. Ct.) De op het einde der vorige week ingetreden reactie in de prijzen der Europeesche Staatsfondsen heeft voor de volgende dagen weinig beteekenis gehad, en blijkt niets anders te zijn geweest dan het gevolg van de winstnemingen, die voor velen op de verhoogde koersen te verleidelijk waren. De nog steeds voort durende geldovervloed heeft echter de dalende prijzen spoedig tot staan gebracht, en zelfs opnieuw rijzing, zij het dan ook in bescheidener omvang dan te voren teweeggebracht. Ook de gunstige berichten, welke de laatste dagen uit Turkije kwamen en geene directe storing van den Europeeschen vrede doen duchten, werkten tot die rijzing mede, en de sedert eenigen tijd toongevende Berlijnsche markt gaf als gewoonlijk het sein voor de beweging. Toch konden de Russische Staatsfondsen niet allen het geleden verlies herstellen, en moesten in verhouding onderdoen voor de Turksche en Egyp tische waarden, waarvoor de Duitsche markten eene bijzondere voorliefde aan den dag legden. Voor de rijzing der laatstgenoemden bestonden, althans wat de geünificeerde schuld betreft, nog twee redenen nl. de disconto-verlaging der Engelsche bank van 3 op 2 percent en de waarschijnlijkheid dat zij eerlang in Berlijn in de officiëele noteering zullen worden op genomen. De weekstaat der Nederlandsche bank getuigt mede van de groote en nog steeds toenemende geldruimte. Alle rekeningen toch, behalve die van den goudvoor raad, welke met vier ton toenam, wijzen vermindering aan. De wisselportefeuille toch verminderde met twee en een half millioen, de beleening-rekening met 125000. Onze nationale fondsen stoorden zich weinig aan de bewegingen der vreemde waarden en bleven vast van toon. Zelfs het bericht in een der Haagsche bladen, als zou eene conversiewet in behandeling zijn bij den Raad van State, had weinig of geen invloed op de prijzen der vierpercents leeningen. Weinig meldingswaardigs valt mede te deelen van de markt der Indische Bankwaarden, hoewel de omzet in aandeelen Nederl Handelmaatschappij vrij groote verhoudingen aannam. Nochtans sluiten zij per saldo op den ouden prijs. Aandeelen Internationale Crediet- en Handelsvereen. Rotterdam avanceerden 1 pet. aandeelen Nederl.-Indischè Handelsbank ongeveer 3 percent. Weinig of geen verandering ondergingen tot nutoe de aandeelen Java-Bankhoewel uit het onlangs bekend geworden verlies, dat deze instelling heeft ge leden, vrij wel kan worden nagegaan, dat het dividend dit jaar vermoedelijk niet groot zal zijn. Voor de buitenlandsche staatsfondsen valt voor bijna allen een 'meer of min grooter avans aan te teekenen. Zoo verbeterden PortugeezenMetallieken en Hon garen respectievelijk 3/, en percent, Russen 1872, 1873, 1875 en 1877, M, en pet. Ook de Spoor wegfondsen waren willig op buitenlandsche merken. In het bijzonder was dit merkbaar in de aandeelen Warschau Weenen, die 2% pet. konden opkomen en op 72% sluiten. Voor het feit dezer rijzing bestaat niet alleen de zeer reëele reden van belangrijke ver meerdering in de ontvangsten, doch tevens die van vraag voor Duitsche en Belgische rekening, waardoor groote posten van de markt werden genomen. Evenzoo valt voor de Mexicaansche Staatsschuld verbetering aan te teekenen. Voor de zooveelste maal wordt officieel gesproken van een conversieplan en om die bewering te staven tevens het bericht meda-

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1