is en Erf Advertentien, fi De Jonge van Ellemeet. Openbare Verkooping, op Maandag 1 Maart 1886, waren dat de trommel, waaruit getrokken werd, gedeeltelijk van glas en doorzichtig is, dat uit de bij het adres overgelegde nummers blijkt, dat de witte hooge en de gele lage nummers bevatten, dat de politie-agenten, die op aangewezen dag en uur (14 Februari tusschen 9 en 12) dienst deden, reeds aan de kleur konden zien of de lotelingen hooge of lage nummers hadden, enz., waarom vernietiging der loting wordt gevraagd. Intusschen moet het een feit zijn, dat er ook lage num mers voorkwamen, die op nieuw papier waren gedrukt. Onder de jongens uit het Diaconie-Weeshuis moet het bekend geweest zijn, dat er naar verkiezing, hooge en lage nommers te trekken waren. Een hunner, die gaarne het vaderland als militair wilde dienen, zeide nik neem een geel papiertje, dan ben ik bakker an", en hij trok een nommer tusschen de 12 en 1300. Eenige zijner collega's, minder vaderlandslievend, pak ten witte briefjes en lootten vrij, meldt de Amsterd. Door de Vereoniging van Margarine- boter fabrikanten in Nederland is aan de Mi nisters van Waterstaat enz. en Justitie een adres gericht, waarvan afdruk aan de leden der Eerste en der Tweede Kamer is gezonden, houdende eenige be schouwingen naar aanleiding van het adres der Ver- eeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boter- handel aan genoemde Ministers, met verzoek dat de Staat zich onthoude van inmenging in den strijd tusschen natuurboter en margarineboter, behalve daar, waar het geldt gepleegd bedrog te straffen. Zij motiveert haar verzoek in een uitvoerig request, waarin o. a. erop gewezen wordt dat uit drieërlei oogpunt de optreding der margarineboterfabrikatie als industrie een vooruitgang is, nl. lo. treedt zij op met open vizier en maakt daardoor een einde aan verval- sching op groote schaal, ter wille van prijsverlaging 2o. stelt zij in de plaats van slechte natuurprodukten (de geringere soorten) een goed kunstprodukt tot lagen prijs verkrijgbaar; 3o. is de invoer van minder goede vetsoorten, als talk, reuzel e. a., vroeger veelal als spijsvet gebruikt, sedert de invoering der margarine- boter-industrie aanmerkelijk afgenomen. Tegenover de aanvallen, waaraan de margarineboter blootstaat, beroept de Vereeniging zich op het gunstig oordeel, door een aantal wetenschappelijke mannen daarover geveld. Een 22tal fabrikanten van margarineboter, onder wie de «Middelburgsche kunstboterfabriek", verklaar den zich verder bereid hunne fabriek voor het onder zoek van onpartijdige deskundige personen open te stellen. Verder wordt de meening bestreden, dat de uit oefening der margarineboter-industrie strekt ten nadeele van het algemeen landsbelang, dat in zuivelbereiding een zijner voornaamste bestaansmiddelen heeft. Kerkelijke Zaken en Onderwijs Heinkenszand. Beroepen te Schellinkhout (bij Hoorn) ds. J. C. IJ. Bussingh De Vries te Heinkenszand. Bedankt voor het beroep naar Drijschor door Dr. L. A. Van Langeraad, pred. te Nieuwveen. Baarland. Gisteren werd des voormiddags de heer R. O. C. Aitton, vroeger predikant te Melissant, be vestigd door den heer T. H. Van Dolder, predikant te Oude Tonge, vroeger te Nisse. Zijneerwaarde had tot tekst gekozen Rom. I vers 16a., terwijl de heer Aitton 's namiddags zijne intreerede hield naar aan leiding van de Handelingen der Apostelen 20 vers 28b. Bij het einde der namiddagpreek nam de consulent, de heer W. Te Gempt, predikant te Hoedekenskerke, het woord en dankte uit naam der geheele gemeente den heer J. De Hond voor de belangrijke diensten ge durende een reeks van jaren in zijne betrekking van koster en voorzanger der gemeente bewezen. De heer J. De Hond had n. 1. door zijn aanstaand vertrek uit Ie gemeente ontslag uit genoemde betrekkingen aan gevraagd. Te Rilland-Bath zal een derde stemming voor de verkiezingen van 3 notabelen moeten plaats hebben. Tot tweemaal toe werd nl. wegens willekeurige han delingen van het stembureau protest aangeteekend. (F.) Bij de Synode is ingekomen een schrijven van den Kerkeraad te Voorthuizen, waarin hij verklaart «de Synode niet langer als Bestuur over de kerk te Voorthuizen te erkennen", en haar verzoekt, «geen verdere stukken van het College te ontvangen". (De Synode nam daarop het besluit, te verklaren dat de predikantsplaats te Voorthuizen vacant is en in die gemeente geen kerkeraad bestaat.) Eenige gemeenteleden te Voorthnizen hebben zich tot het Classicaal Bestuur gewend, met het verzoek te worden gehandhaafd in hun rechten tegenover de han delingen van den kerkeraad. Prof. van Boneval Faure en Mr. Star Numan, door de Synode uitgenoodigd om leden der rechts geleerde commissie te zijn tot het uitbrengen van advies omtrent eenige punten, hebben om verschillende redenen voor het lidmaatschap bedankt. Thans is die taak aanvaard door mrs. A. M. Van Stipriaan Luiscius en W. Thorbecke, met machtiging om zich, des gewenscht, een derden adviseur toe te voegen. Door de hh. Deetman, Aalders en nog twee anderen is een deurwaarders-exploot beteekend aan de hh. prof. dr. Rutgers en P. Goedhuys, om de boeken over te geven van het kerkeraadsarchief. (Stand.) Het classicaal bestuur van Nijmegen heeft aan ds. Van Lingen te Zetten kennis gegeven dat het de verdere behandeling zijner zaak, als die aanleiding zou kunnen geven tot ontzetting van kerkelijke bediening, naar art. 47 Regl. Opzicht en Tucht, heeft gesteld in handen van het provinciaal kerkbestunr van Gel derland. Op 20 April a. s. zal de heer P. lanse, hoofd der school te Schore, als zoodanig 25 jaar in functie zijn. De 32e Algemeene Vergadering van de Vereeni ging van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland zal den 15n en den 16n Juni te Utrecht worden gehouden. Ia de Reu8elsche schoolquaestie, waar het de vraag geldt of artikel 16 der wet op het lager on derwijs vordert, dat in iedere gemeente minstens ééne openbare school moet zijn, al zou zich zooals te Reusel het geval is, geen enkele Jperling aanmelden, is door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant opnieuw be slist. Gedeputeerde Staten blijven bij hun gevoelen, dat die vraag bevestigend moet beantwoord worden, en hebben mitsdien hunne goedkeuring onthouden aan eene regeling tusschen de gemeente Reusel en Hooge Mierde gesloten, omdat daaruit de opheffing der eenige te Reusel bestaande openbare school zou voortvloeien. Naar wij omtrent de beslissing in zake het adres van den Kerkeraad te Beesd nader vernemen, schrijft het Vaderlandheeft de Minister overwogen, dat het hoofd der school volstrekt niet verplicht was het versje (dat hij in December 1884 niet liet zingen) wel te laten zingendat hij vrij was in de keus der zangstukjes en in het aanbrengen van veranderingen; dat de wijzigingen niets bevatten, strijdig met den eerbied aan de godsdienstige begrippen van anderen verschuldigd, ofschoon de Minister de gewijzigde versjes minder acht dan de oorspronkelijke en ten overvloede, dat de door den Kerkeraad gemaakte gevolgtrekking, als zou de naam Schepper met opzet geweerd worden, weersproken wordt door het wei-zingen van andere versjes, waarin de naam God of daarmee gelijkstaande uitdiukkingen voorkomen. Ook wijst de Minister er op, dat aan niemand aan stoot kon gegeven worden, daar alles buiten tegen woordigheid of medeweten der leerlingen geschiedde, en dat er geene overtreding der Wet plaats had. Dit jaar zullen de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het lager en middelbaar onderwijs in de hieronderstaande vakken worden af genomen In de Fransche taal: voor het lager onderwijs in Augustus, des noodig ook in het laatst van Juli en het begin van September; voor het middelbaar on derwijs in December, des noodig aanvangende in het laatst van Novemberin de Hoogduitsche taalzoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwijs in Augustus in de Eogelsche taalvoor het lager on derwijs in Augustusvoor het middelbaar onderwijs in December, des noodig aanvangende in het laatst van November; in de Gymnastiek voor het lager onderwijs in Julivoor het middelbaar onderwijs in November en December, gelijktijdig met de overige akte-examens voor dien tak van onderwijs en met de akte-examens voor lager onderwijs in handteekenen en landbouwkunde. Het tijdstip, waarop z'j, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe znllen behooren aan te melden, zal nader worden bekend gemaakt. Rechtszaken. In Augustus of September 1884 werden van de lerseke-oesterbank ongeveer 60000 oesters ontvreemd ten nadeele van de firma V. d. B Co. Naar aan leiding van verschillende geruchten, dezer dagen om trent dien diefstal te Ierseke in omloop, begaf de justitie uit Middelburg zich Zaterdag daarheen, met dit gevolg, dat voorloopig werd aangehouden W. K., oesterhandelaar te Ierseke, verdacht van die oesters te hebben ontvreemd of althans geheeld. Omtrent deze zaak vernemen wij nog uit Ierseke: Vóór ruim 14 dagen vervoegde zich iemand bij de genoemde firma, die aanbood de daders te noemen, en al ras bleek dat zekere W. K. alhier een der hoofdpersonen moest zijn. De betrokken firma wist een vorm te bedenken, om zich zooveel mogelijk schade loos te stellen voor het geleden verlies en W. K. dacht, dat daarmede de zaak afgeloopen zou zijn. De hier gevestigde rijksveldwachters A. Pover (brig.-titulair) en M. J. Straub, die met de onderhandelingen tusschen de firma en W. K. in kennis waren gesteld, dachten er evenwel anders over. Zij meenden, dat het recht zijn loop moest hebben, en de justitie was het met hen eens. Deze voldeed aan den wensch der politie om persoonlijk deze zaak, waarin nog andere personen als schuldigen schenen betrokken te zijn, te komen onderzoeken. Gelijk gewoonlijk baarde hare verschijning veel op zien, vooral omdat voor en na verscheidene personen (ongeveer een tiental) in het gemeentehuis moesten verschijnen om verhoord te worden. De uitkomsten van het onderzoek, dat tot laat in den avond duurde, leidden tot de arrestatie van genoemden W. K. Naar men zegt, moet er nog een andere hoofdschuldige zijn, die niet te Ierseke woonachtig is. Over het algemeen komen sedert Nov. 1884, toen de bovengenoemde rijksveldwachters hier gestationeerd werdeD, meer overtredingen aan het licht dan vóór dien tijd. Dit moet zeker in de eerste plaats toege schreven worden aan den maatregel, door het Bestuur der Visscherijen voorgesteld en door den Minister toegestaan, om de rijkspolitie uitsluitend de surveil lance voor de oestercultuur optedragen, maar in de tweede plaats ook aan den ijver en de waakzaamheid der tegenwoordige politiemannendie deswege de waardeering der weldenkende belanghebbenden verdie nen en ook genieten. Aan hunne onvermoeide naspo ringen was het ook te danken, dat de daders van een anderen diefstal, ten nadeele der zelfde firma op Kerstmis 1884 gepleegd, werden opgespoord. A. Aalbregtse heeft appèl aangeteekend tegen het vonnis der arr. rechtbank te Middelburg, waarbij hij wegens mishandeling tot twee jaar celstraf en 25 boete werd veroordeeld. (M. Ct.) De kantonrechter te Oud-Beierland heeft drie personen tot boeten veroordeeld, omdat zij in hunne winkels lengtematen voorhanden hadden, die wel ge ijkt, maar aan den achterkant voorzien waren van teekens, aanwijzende de oude maat van 69 cM., waarbij gewoonlijk in alle winkels verkocht wordt. Buitenlandse!) Overzicht. In Londen heeft gisteren in Ilydepark weder een socialistische meeting plaatsgehad, die door 20,000 personen werd bijgewoond. Er werd natuurlijk veel gesproken en de Engelsche regeering werd niet ge spaard. Toen men daarna op eene andere plaats wilde gaan vergaderen, maakte de bereden politie door eene charge dit onmogelijk. De Oostersche quaestie loopt ten einde en vrees voor hervatting der vijandelijkheden behoeft er thans niet meer gekoesterd te worden. Rusland heeft ook zijne schepen gezonden ter deelneming aan de geza menlijke demonstratie der mogendheden tegen Grie kenland en daarmede bewezen ook voor het behoud van den vrede gestemd te zijn. Ook heeft het zijne bezwaren tegen de Turksch-Bulgaarsche overeenkomst laten varen, behoudens het bekende punt betreffende de militaire hulpdit punt zal de Porte nu laten glippen. Turkije heeft eene nota naar Belgrado gezonden, in welke op krachtige wijze wordt geprotesteerd tegen de oorlogstoerustingen van Servië, en gezegd dat, in het geval de vijandelijkheden tegen Bulgarije van Servische zijde werden hervat, Turkije Bulgarije zal verdedigen. In de nota wordt geëischt, dat Servië nauwkeurige instructiën naar Bucharest zal zenden, teneinde het sluiten van den viedo te bespoedigen. De Frausclie Kamer-commissie voor het voorstel tot verbanning der Prinsen besloot met 10 tegen 7 stemmen dit voorstel niet in overweging te nemen. Met 11 tegen 6 stemmen werd het voorstel van Rivet aarg-romen om het Ministerie te machtigen de Prinsen te verbannen, zoodra zij gevaarlijk worden voor de veiligheid van den Staat. In verschillende Portugeeselie steden hadden groote rumoerige vergaderingen plaats om te protesteeren tegen de nieuwe octrooien. Het Ministerie heeft naar aanleiding daarvan zijn ontslag gevraagd; dat is aan genomen. Het hoofd der progressisten is belast met de samenstelling van een nieuw Kabinet. Gemengde Berichten. 's-Heer Arendskerke. Jl. Vrijdag gaf het zanggezel schap «Crescendo" alhier eene uitvoering in de Kerk, voor een talrijk publiek, waaronder verscheidene van elders opgekomen. De aanwezigen waren blijkbaar zeer voldaan. De uitvoering werd geopend met het lied «De Koning leev" ter eere van den verjaardag van onzen Koning, welk lied op verzoek werd herhaald. Het programma bestond uit een 16tal nommers, zoo dat voor verscheidenheid ruim was gezorgd. De zan gers bleven na den afloop nog langen tijd in hun ge woon lokaal bijeen, welke tijd met aangenamen kout, door luimige voordrachten afgewisseld, werd doorge bracht. «Crescendo" verschaffe ons nog menig maal zulk genot en zij zelve moge door toetreding van vele begunstigers steeds groeien en bloeien de ijver en toewijding van den directeur verdient zulks ten volle. Hansweerd. Het met zestig last tarwe geladen zeil schip «Communicatie",schipper W. J. Domenie, geraakte Zaterdag in de Wemeldingsche vallei aan den grond, tengevolge waarvan het schip zoodanig lek werd, dat men genoodzaakt was onder aanhoudend pompen naar Wemeldinge terugtekeeren, alwaar men het op de slikken heeft gezet. De lading bestemd naar Holland zal vermoedelijk beschadigd zijn. Ierseke. Voor de betrekking van gemeenteveld wachter hebben zich 28 sollicitanten aangemeld, waar onder 2 uit Ierseke. VXissingen. In de eerste dagen der volgende maand zal alhier door de leerlingen van den aan de vereeniging «Vlissing's Mannenkoor" verbonden zangcursus, onder leiding van den directeur, den heer W. Van Kamer, eene openbare uitvoering worden gegeven van de bekende operette «Krelisboer Ganzendonck". De operette zal echter niet als zoodanig worden ten tooneele gevoerd, daar dit op te groote bezwaren stuit, maar eenvoudig, d. w. z. zonder gecostumeerd acteeren, worden gezongen. De hoofdpersonen zullen worden voorgesteld door leden van «Vlissing's Mannen- en Gemengd Koor", terwijl het orkest zal zijn samen gesteld uit eenige heeren dilettanten, die de instrumen tale begeleiding welwillend hebben op zich genomen. Vlissingen. Onder de reizigers, die laatstleden Vrij dagochtend met de mailboot «Prins Hendrik" der maatschappij «Zeeland" van Engeland hier aankwamen, bevond zich een tweetal dat om zijne zonderlingheid algemeen de aandacht trok. Het waren de vermaarde Ameiikaansche dwergen Commodore Foote en Fairy Qneen, of liever Charles W. Nestle en Millie Nestle, zooals hunne eigenlijke namen zijn. Deze miniatuur-menschen waren op reis van Londen naar Keulen, waar zij zich in het aquarium zullen laten bekijken. De «Commodore Foote" en «Fairy Queen" zijn broeder en zuster. Zij werden uit Duitsche ouders geboren te Fort Wayne in Amerika en zijn respec tievelijk 37 en 34 jaren oud, daarentegen niet grooter dan kinderen van vier jaar, terwijl hun gewicht slechts pl.m. 25 kilogram bedraagt. In tegenstelling van andere dwergen, die gewoonlijk onder geleide reizen en dan nog zóó ingepakt worden dat zij geheel onzichtbaar zijn, waren deze twee per soontjes volstrekt niet menschenschuw. Zij reisden op eigen gelegenheid en bewogen zich vrij onder het publiek, terwijl de «Commodore", die vloeiend en zeer beschaafd Engelsch spreekt, met de meeste be reidwilligheid de hem gevraagde inlichtingen verstrekte. Het dwergenpaar vertoont zich reeds sedert 22 jaren aan het publiek en werd o. a. meermalen door de Engelsche koninklijke familie bezichtigd. De commodore is gewoon zich in admiraals-uniform, staande aan boord van een miniatuur-schip, aan het publiek te vertoonen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Zaterdag is te Ierseke door den heer H. Koole van Wemeldinge aanbesteed: het maken van een over- loopschen oesterput, benevens het bouwen van 2 stee- nen duikers en 110 M. muur, het maken van een 1 os- en laadplaats en het bouwen van een loods. Daarnaar is ingeschreven doorC Ridderhof te Ierseke voor ƒ8850; L. Luijk te Hansweerd voor ƒ8650; J. Visser te Hansweerd voor 8597Jcs. Dubois te Hansweerd voor ƒ8530; Joh. De Jonge te Biezelinge voor 8300; Joh. Lindenberg te Wemeldinge voor 7868L. Laban te Ierseke voor ƒ7799; C. De Wilde te Kattendijke voor ƒ7777; A. Menheere te Hansweerd voor 6763. Het werk is nog niet gegund. Te Middelburg is Öonderdag aan liet provinci aal gouvernement van Zeeland bij enkele inschrijving aanbesteed: het uitvoeren van buitengewone herstel lingen aan eenige waterstaatswerken en wegen, in drie perceelen, o. a. le perceel. Steiger van Stavenisse: 2e perceel. Steigerdam aan het Katsche veer. Minste inschrijvers voor het le perceel P. Moerland te Stave nisse voor 767,50voor het 2e perceel E, De Maat te Hansweerd voor ƒ2230. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Maandag 22 Februari 1886. Verwachting: Oostelijke wind, goed we Ar. Burgerlijke Stand Goes van 1922 Februari 1886. Geboren: den 21, Maria Christina, d. v. Adriaan Vink en Maria Franse. Liefdadigheid. De Commissie voor de (Economische Spljsnitdeeling maakt dankbaar melding der ontvangst van het saldo der op 28 Januari gegeven uitvoering van de Ver eeniging «Hercules". De Commissie voornoemd, J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE, Voorzitter. D. HILDERNISSE, Secretaris. DIAKENEN bij de Ned. Herv. gemeente alhier be richten bij deze, dat zij op Donderdag den 25 dezer hunne gewone Driemaandelijksche Collecte aan de huizen der ingezetenen wenschen te houden, welke Collecte zij beleefdelijk in de bekende liefdadigheid hunner stadgenooten aanbevelen. Goes, den 22 Februari 1886. Namens Diakenen voornoemd, T. A. VAN DER IIELL, Voorzitter. I. WESSEL Secretaris. Marktberichten. ROTTERDAM, 22 Februari 1886. Tarwe met redelijken toevoer 10 a 20 cent hoogerGerst 10 cent lager; Paardenboo- nen 10 cent hooger. Buitenlandsche zeer vast; Meel vast, hooger. Van Vlas ter markt 36917 steen hoog in prijs gehouden en ten slotte grooten- deels onveranderd verkocht. Van Ajuin geen opgaaf. Nieuwe TARWE6,25 a f 7,20 ROGGE- 5.— - 5 60 WINTERGERST- 3,50 - 4,50 ZOMERGERST- 3 80 - 4.40 Korte HAVER- 2,75 - 4,— Lange Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 9, PAARDENBOONEN - 6,20 - 6,6) DUIVENBOONEN- 7,— - 7.25 Blauwe ERWTEN- 7,10 - 7.75 Nieuwe SCHOKKERS - 9,50 - 11,— BRUINE BOONEN 6,— - 9 WITTE - 7,— - 12,- KANARIEZAAD- 8.— - 9,50 Bevallen van eene DOCHTER M. i. DE CRANE—De Jonoh. Zieriksee, 16 Februari 1886. Heden overleed onze geliefde moeder Mevrouw de wed. F. E. H. LIEBERT, geb. A. P. Janssen, in den ouderdom van ruim 62 jaren. F. E. H, LIEBERT, Luitenant der Infant. L. E. A. LIEBERT, Candidaat-Notaris. Den Haag. Utrecht, 18 Februari 1886. Heden den 21 Febr. des avonds om 6% uren behaagde het den Heer van ons weg te nemen ons geliefd zoontje JACO BUS, in den leeftijd van 8 jaren en 24 dagen, na een kortstondig lijden. Biezelinge, den 22 Febr. 1886. JAN ROTTIER. CORNa. VAN STRIEN. Voor de zeer vele bewijzen van deel neming, ondervonden na het overlijden van mijne echtgenoote en moeder, betuig ik, ook namens kinderen, behuwd- en klein kinderen, mijnen oprechten dank. Nieuwdorp, den 22 Febr. 1886. D. VAN DEN BERGE. Allen, die nog iets van den ondergetee- kende te vorderen hebben, gelieven daar van in den loop van deze week opgave te doen. krachtens art. 1223 B. W., 's voormiddags te 10% uren te Biezelinge, in de herberg van W. Bierens. ten over staan van notaris MULOCK HOUWER, van te Biezelinge, op het dorp, sectie E no. 564, groot 58 cA., behoorende aan W. Van de Perel, thans gehuwd met W. Gijzel.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2