1886. N°. 23. Dinsdag 23 Februari. 73ste jaargang. Verpachting LOTING NATIONALE MILITIE DE ZWENKING. (iOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandas, Woknsijao en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs dor gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slee' ts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. van het LAND DEK GEJIEENTE, gelegen aan den Westeingel, Sectie C no. 797, groot 43 70 Cent. in pacht geweest bij P. 3. De Hond, op Zaterdag den 27 Februari a. s. des namiddags te een uur in het Raadhuis. De voorwaarden liggen ter Secretarie ter inzage dage lijks tusschen 9 en 2 uren. Goes, 20 Februari 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, 3. G. DE WITT HAMER. De Secretarie, HARTMAN. Voor de tweede maal wordt bekend gemaakt dat de VOOR DE door den heer Commissaris des Konings is bepaald op Zaterdag den 27 Februari 1886, des voormiddags te negen uren, te Goes, en dat die zal plaatshebben in de groote zaal van het Raadhuis De militieplichtigen worden nogmaals opgeroepen ten gestelden dage, ure en plaatse daarbij tegenwoordig te zijn en, redenen van vrijstelling hebbende wegens broe- derdienst of eenige wettige zoon, voor zoover dit niet reeds is geschied, op Woensdag den 3 Maart 1886, ter secretarie der gemeente, daarvan opgaaf te doen, teneinde intijds de bewijzen en getuigschriften tot vrijstelling te kunnen opmaken. Goes, den 20 Februari 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, j. G. de witt hamer. De Secretaris, hartman. De heer Heemskerk heeft lang laten wachten eer hij het Voorloopig Verslag op de voorgestelde wijzi ging van hoofdstuk X der Grondwet (het onderwijs) beantwoordde. Uit dit Verslag was het den Minister duidelijk dat zija verwaterd artikel 194 niemand voldeed. Door welke beweegredenen ook genoopt, onze pre mier heelt het noodig geacht in zijn memorie van antwoord nog iet's meer toetegeven aan de eischen van hen die het op de vernietiging van ons onderwijs hebben toegelegd. Het stokpaardje, .ten behoeve der clericalen reeds vroeger door den heer Heemskerk bereden, de ver plichte schoolgeldheffing, wordt daartoe voor den dag gehaald. Alleen de totaal onvermogenden zullen niets behoeven t« betalenvan de minvermogenden zal een «billijk" schoolgeld worden geheven. Wat is een billijk schoolgeld? Volgens de clericalen een geëvenredigdgeëvenredigd aan wat de secte-scbolen heffen. Men begrijpt de bedoeling. In vele gemeenten van ons land worden de scholen opengesteld voor allen kosteloos, ook dus voor de kinderen van hen die niet tot de bepaald behoeftigen, tot de bedeelden behooren. Dit stelsel werkt goed. De ervaring leert dat in die gemeenten geen misbruik wordt gemaakt van deze milde bepaling. Er leeft daartoe in ons volk gelukkig nog te veel besef van eigenwaarde. Volgens de voorstellen der Regeering zou de Groud- wet aan deze vrijgevigheid eeu einde maken. Dit zou wel eene inbreuk zijn op de zelfstandigheid der ge meenten, doch dit is voor deze Regeering geen bezwaar, zij reept ais bondgenoot op dat fraaie gewrocht van parlementaire zedemeesterij, de drankwet. Maar niet minder erg is, dat de heer Heemskerk in zijne Memorie te verstaan geeft dat de gemeenten de volle vrijheid hebben om de sectescbolen geldelijk te uteunen. Dat behoeft r.iet uitdrukkelijk in de Grond wet vergund te worden, zegt de Minister. Waarschijn lijk zullen de gemeentebesturen in de zuidelijke pro- vinc'ën, die thans reeds naar hartelust kerkelijke ge meenten ondersteunen, zich dit voor gezegd rekenen. Het allerbedenkelijkst dunkt ons evenwel de toe lichting der Regeering omtrent de vervanging van het bekende «overal" door «voor zooveel daarin niet op andere wijze is voorzien". Volgens de uitlegging welke de Regeering aan deze woorden geeft, hebben zij be trekking >op het getal kinderen, op den omvang en het gehalte van het onderwijs". Met andere woorden als de seetescholen, waar het gehalte van het onderwijs goed is en het aantal kinderen in overeenstemming met de wet, voldoende in aantal bestaan in eene ge meente, dan is die gemeente van alle bemoeiing af in de behoefte is voorzien. Dit zou zeer logisch zijn, als het staatsbelang niet eischte eene openbare school, voor alle kin deren toegankelijk, waar alleen maatschappelijk, geen secte-onderwijs wordt gegeven. Dit is nogal een verschil. Er is dus geen twijfel of de nieuwe lezing van artikel 194 is nog veel verderfelijker dan de eerste. Deze nieuwe zwenking van den heer Heemskerk naar de richting der kerkelijke partijen, de hoop, in de nieuwe lezing van artikel 194, maar vooral in de toelichting ervan gegeven, is niet zonder invloel gebleven op de gemoederen der clericalen. Het hoofd orgaan der katholieken begroette het terstond met een blijden kreet, dat weder een stap vooruit is gedaan. Dienzelfden toon hoort men door de geheele katholieke pers. Natuurlijk, men betoogt tevens dat men nog niet geheel voldaan is. Dit kan niemand verwonderen. Nu de Pruisische regeering eindelijk blijkbaar den strijd tegen de katholieke kerk opgeeft en uit de, ook door ons afgekeurde, kerkelijke wetten laat vervallen wat het meest aanstoot galhet kerkelijk gerechtshof en de verplichte staatsexamens voor katholieke gees telijken, nu verklaart de katholieke pers in Duitsch- land zich als éen man tegen deze wijziging omdat zij niet ver genoeg gaat. Het is de overbekende oude methode om door over vragen te krijgen wat men wenscht. Overigens is het genoegzaam bekend dat de strijd tegen den mo dernen staat op zeer listige wijze wordt gevoerd. Stap voor stap, van concessie tot concessie, zoo denkt men te komen tot het groote doelde vernietiging der nieuwere beschaving. Wij merken dit op omdat, ondanks het veerewoord" van dr. Schaepman, allicht vele katholieken zich nog eens bedenken zullen eer zij de milde" lezing van art. 194 van den heer Heemskerk zullen versmaden, om te eischen alles of niets. Kennelijk is dat ook de berekening van den Minister. Als hij dreigend zegt in zijne memorie van toslichting, dat als deze lezing van art. 194 geen genade vindt, nivt licht eenige regeering weder bereid zal bevonden worden eenige herziening ervan voor te stellen, rekent hij blijkbaar op de bedachtzamen, die zullen meenen dat deze stap al vrij ver gaat. Vreemd, zou men zeggen, dat van anti-revolutionaire zijde zoo niets wordt gehoord over Heemskerk's jongste staatsstuk. Toch is dit wel te verklaren. De anti- revol. partij heeft tot erkend hoofd den hoofd-re facteur van de Standaard De organen dier partij wachten dus allen van genoemd blad het wachtwoord. Ongelukkiglijk is deze talentvolle journalist, die te gelijkertijd leider eeuer partij is, bovendien ook ouder ling der Amsterdamscbe hervormde gemeente en boog- leeraar aan de Vrije Universiteit. En nu na langjarige voorbereiding, de door hem beoogde omwenteling in de hervormde kerk is uitgebroken, heeft bij het blijkbaar veel te druk om zijn advies over het nieuwe artikel 194 te geven. Wij zouden ons zeer moeten bedriegen of, zoo ooit dat advies in de Standaard verschijnt, het zal zeer bepaald Heemskerks concessie afwijzen. Dr. Kuyper heeft niet opgehouden in zijn blad zijne partij te waar schuwen voor elke verandering van art. 194, van Heemskerk af komstig. Van het standpunt door dr. Kuyper ingenomen is dit ook volstrekt niet te ver wonderen. Voor de liberale paitij, dit hebben wij reeds aange toond, is het nieuwe artikel ten eenenmale verwerpelijk, tenzij eene meerderheid in hare gelederen het gevoelen mocht deelen dat de kunstmatige beweging tegen de volksschool aan den wetgever den plicht oplegt de secte- school de plaats der openbare te doen innemen. Zoo iets komt ons evenwel onwaarschijnlijk voor. In een land met een beschaafd gouvernement is de zorg voor onderwijs, zoo goed als voor de armen, eene der bemoeiingen welke niet gemist kunnen worden, tenzij men zich een idealen staat denke. Zoo lang wij zulk een Utopia niet bereikt hebben, zal geene regeering zich mogen laten leiden door eene beweging die niet van beneden, maar van boven af is begonnen. Toch zijn er enkele liberalen in den lande die zulk een standpunt niet liberaal achten. Hunne redeneering komt hierop neer: de natie in haar geheel is van de openbare school niet gediend, dus strijdt het tegen de billijkheid in de Grondwet het onderwijs te regelen volgens den wensch van éene partij, te meer daar de Grondwet slechts te veranderen is bij eene meerderheid van 2/3 der stemmen. Wij meenen dat zij, die zoo redeneeren, over het hoofd zien dat er van partijregeling geen sprake is. Met hetzelfde recht zou de anti-militaristische partij kunnen beweren dat de Grondwet pai tijdig is ingericht omdat zij voorschrijft dat er leger en vloot zullen zijn. De wortel dezer dwaling ligt in een democratisch wanbegrip, dat namelijk het souveieine volk de eigen lijke wetgevende macht is. Maar de liberalen die zoo spreken, en daarmede ongetwijfeld zeer logisch meenen te redeneeren, vergeten dat zij por slot van rekening niet het souvereine velk maar de souvereine geeste lijkheid tot wetgevers binnenhalen. Men zal toch niet kunnen ontkennen, dat de strijd tegen de openbare school louter op hevel der geeste lijkheid wordt gevoerd. De wet op het lager onderwijs van 1857 is door alle katholieken gesteund en gestemd, en hun helder inzicht in het zoogenaamde onrecht hun aangedaan, dagteekent eerst van zekere Encycliek. V66r die» tijd waren het alleen de Calvinistische drijvers, als Groen en zijne volgelingen, die den strijd tegen de openbare school aanbonden. Op dezelfde wijs wordt thans alleen van antirevo lutionaire zijde heftig gestreden ook al in naam van het recht, tegen de geneeskundige wetten, met name tegen de inenting. Als straks eene Encycliek zou ver schijnen tegen onze geneeskundige wetgeving, zou men hetzelfde monsterverbond zien optreden. En ook dan zou men plechtig kunnen uitroepende natie wil uwe partijwet niet. Maar voor zulke democratische loszinnigheden zij ons land bewaard. Men kan wenschen, dat de be lemmerende voorschriften ter herziening der Grondwet (de 2/3) worden weggenomen, dat het recht tot het uitbrengen van stemmen belangrijk worde uitgebreid, maar dit mag nooit een vrijzinnig man leiden tot het besluit, dat elke agitatie tot omverwerping van deug delijke rogeerings voorschriften moet leiden. GOES, 22 Februari 1886. Naar wij vernemen is het burgerlijk arm bestuur alhier, op zijn daartoe aan dat college gericht verzoek, door Gedep. Staten gemachtigd tot het beleggen van zijn kasgeld bij de credietverecniging (correspondentschap Van der Bilt La Motthe en Ris- seeuw). lersekc. In de Raadsvergadering, Vrijdag avond alhier gehouden, werd hoofdzakelijk het volgende behandeld: Ingekomen van Ged. Staten was de goedkeuring der begrooting voor 1886. De voorzitter deelde mede, dat hij op audiëntie ge weest was bij den Minister van Justitie om te ver zoeken, dat den te benoemen Notaris in de vacature- Kruininge Ierseke als standplaats zou worden aange wezen. De Minister had geantwoor.1, dat in de stand plaatsen der Notarissen moeielijk verandering kon worden gebracht, maar hij raadde aan een rtquest, uitgaande van den Raad en verdere ingezetenen, tot Z. M. te richten, houdende verzoek om ook nog voor Ierseke een Notaris te benoemen. Dit request werd door de 4 aanwezige raadsleden geteekend, de aanw. wethouder weigerde. Een ingekomen verzoek om tusschen de woonhuizen van P. Van der Endt en P. Van Oeveren een zinkput te maken werd met algemeene stemmen bewilligd. De voorz. deelde mede, dat door het dag bestuur is besloten de straat van af het woonhuis van J. C. Hieftje tot dat van St. Duinkerke te vernieuwen en de afwatering te verbeteren. Een verzoek van Van Duivendijke, scheepstimmerman te Tolen, om in de haven een scheepshelling te mogen aanleggen werd met algemeene stemmen van de hand gewezen, omdat de haven toch al te klein is. Ingekomen was de beslissing van Ged. Staten omtrent de verordening op de heffing van schoolgeld voor het ónderwijs in de Fransche taal. In die verordening komt o. a. voor Bedeelden en onvermogenden kan nen door het dag. best. van de betaling van schoolgeld worden ontheven. Ged. Staten willen het woord kun nen veranderd zien in moeten. Ingekomen was ook de mededeeling van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. gem. dat de door hen toe gestane f 1500 voor den bouw van een toren door het Prov. coll. van Toezicht zijn goedgekeurd, mits aan dit vijftal voorwaarden voldaan worde: lo. dat het ontwerp van den torenbouw mede aan de goed keuring van het kerkbestuur worde onderworpen 2o. dat in den toren dwarsbalken worden aangebracht, die in het ruim der kerk uitsteken om daarop zoo noodig een orgel te plaatsen 3o. dat een bthoorlijk contract worde gemaakt tusschen het burgerlijk en kerkbestuur4o. dat door den toren een toegang worde gemaakt naar de plaats voor een eventueel orgel bestemd en 5o. dat de kerk ten eeuwigen dage het recht hebbe om bij het aangaan der kerk, bij begrafenis-, trouw- en andere plechtigheden de klok te luiden. Op voorstel van het dag. best. werden deze voorwaarden met uitzondering van de eeiste aaDgenomen. Omtrent den torenbouw werd nog besloten lo. mach tiging te vragen aan Ged. Staten om de schenkiDg der kerk te aanvaarden 2o. het maximum van kosten te bepalen op f 10500 (met inbegrip van de f 1500 d r kerk) en 3o. een commissie van 2 raadsleden buiten het dag. best. te benoemen om met dit be stuur toezicht te houden op den torenbouw, en wel op grond dat het dag. best. de noodige technische kennis mist. Tot leden dier commissie werden gekozen de heeren L Laban en P. Sandee Jr. Ten slotte werd op voorstel dier commissie vast gesteld dat de architect Hannink te Goes zal worden uitgenoodigd, zich te belasten met het maken van een ontwerp en het toezicht op den bouw. Het request van Z. M. den Koning om voor Ierseke een notaris te benoemen circuleert reeds. Adressanten gronden zich o. a. op de uitgebreidheid der bevolking, welke die van Kruininge, Kapelle en 's Gravenpolder, alle standplaatsen van notarissen, over treft. en op de omstandigheid dat in het district Mid delburg, waartoe Ierseke behoort, volgens het zielental nog voor 4 notarissen plaats is Dit getal bedraagt volgens officiëele opgave ruim 155000 en daar op iedere 4000 zielen een notaris kan benoemd worden, zouden er 38 kunnen zijn, en er zijn er slechts 34. Het is aan te nemen, dat het request door velen zal geteekend worden. De Goesche correspondent van het Dagblad schrijft De homoeopatische geneeswijze heeft hier in de beide laatste jaren veel aanhangers ge vonden. Hoorde men er vroeger nauwelijks van ge wagen, tegenwoordig hebben velen zich reeds een boek (handleiding daarover, alsook een apotheek aange schaft. Dit is trouwens geen wondermen hoort van genezingen, die door dokters voor onmogelijk zouden zijn verklaarddaarbij, ieder, al heeft hij nooit iets aan de geneeskunde gedaan, schijnt in dezen als ge neesheer te kunnen optreden. Dit laatste is m. i. echter zeer gevaarlijkzelfs al geeft de handleiding ook zeer zuiver de hoeveel heid der aan te wenden middelen op. De apotheek bevat, zegt men, vergiften, en om hiermee leeken te laten omspringen is, dunkt mij, niet van gevaar ontblootook wordt daardoor het bekomen van ver gift zeer gemakkelijk gemaakt Over deze bezwaren zal men voor plaatsen, waar moeielijk geneeskundige hulp is te bekomen, misschien mogen heenstappen, maar zij wettigen toch de vraag Mag ieder zich zoo'n homoeopatische apotheek met vergiften aanschaffen Boven en behalve de vergoeding van 30 pCt. is een subsidie verleend aan de gemeente K 1 i n g e van f 5704 ter tegemoetkoming in de onkosteu tot eeu behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs vereischt. Aan den heer J. G. Gerritsen te Groede is bij Koninklijk besluit van 19 dezer concessie verleend voor het Belgische gedeelte van de stoom tram BreskensMaldegbem, waarvoor door de Neder- landsche Regeering 200,000 subsidie is toegezegd. Men verwacht, dat de lijn nog dit jaar in exploitatie zal komen. Mr. L. Oldenhuis Gratama heeft wegens redenen van gezondheid zijn ontslag genomen als lid van de Tweede Kamer. De verkiezing in zijne plaats van een lil dier Kamer in het hoofdkiesdistrict Assen zal plaatshebben Dinsdag 16 Maart en herstemming, is die noodig, Dinsdag 30 Maart. Bij de rustende schutterij is benoemd in Noord- Brabant, 9e bat., tot 2ea luit P. J. Van Voorst Vader, thans serg.-titul. Ir, de vergadering van den te Rozendaal gevestig- den suikerfabrikantenbond is thans be sloten, aan Mark en Vliet niet meer te besteden dan 9 per 1000 Kg. bieten en op andere plaatsen niet meer dan 8. Het goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1886 te bezigen bij den ijk en her ij k der maten en gewichten zal zijn de letter V, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon. Het examen tot toelating als cadet aan de Kon. Militaire Academie te Breda zal te Amsterdam gehouden worden den lOn en lln Juni a. s. De conversiewet is, naar het Dagblad verneemt, thans bij den Raad van State in onderzoek. In de jaren 187983 werden uit Neder land naar Engeland uitgevoerd: 201,226 run deren, 1,360,573 schapen en 72,549 varkens. In 't geheel werden in 1879 in Engeland 1,241.847 stuks vee ingevoerd, waarvan 351,223 uit Nederland, es in 1883 1,624,882, waarvan 281,621 uit Nederland. Bij de loting voor de nationale mili tie te Amsterdam waren de nummers, welke gebruikt zijn, op twee verschillende soorten papier gedrukt. Er waren nieuwe of «witte", en van vroeger overgehou- dene, of »gele", gelijk men het noemde. De verge lijking nu van een wit brie(je, waarop een hoog cijfer, en van een geel, waarop een laag cijfer stond, van welk laatste de houder dus in de loting viel, heeft aanleiding gegeven tot het opstellen van een adres aan Gedeputeerde Staten, dat, van 184 handteekeningen voorzien, reeds is verzonden. In di4 adres wordt er op gewezen, dat er 2 kleuren, niet moeilijk te onderscheiden, van lotingsnummera

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1