Advertentien. Borsele. Woensdag jliiuld de werkmans-vereeniging alhier hare gewone voorjaarsvergadering om te besluiten over den aankoop der kolen en de uitbesteding van het vervoer en de bezorging. Er werd goedgevonden ongeveer 200 kar aan te koopen bij dhr. J. J. Ochtman te Goes voor ƒ6.50. De scheepsvracht Werd aanbesteed aan dhr. C. Van de Velde te Borsele voor 2 per karhet lossen der schepen met het op- en afdragen der kolen aan J. De Vroe alhier voor ƒ0.53 per kar en de wagenvracht aan J. Zweemer te Borsele voor een gemiddelden prijs van ƒ0.07 per hectoliter. Ierseke. Als men van hier naar 't station Krui- ninge wil gaan, kan men over een grintweg of over den binnendijk van den Molen-, Olsende- en andere polders zijn doel bereiken. Niet zelden rijst dan de vraag welke weg de kortste is. Voor hen, die in de beantwoording dier vraag belangstellen zij op goede gronden meegedeeld, dat, wie den dijk voor 't kortst houdt (wat met verreweg het meerendeel het geval is), gelijk heeft. Het verschil ls evenwel geringhet be draagt 'ki5 M. of ongeveer anderhalve minuut gaans. St.-Jfaartensdijk. Gisteravond werd alhier de jaar- lijksche vergadering gehouden van aandeelhouders in de vóór 2 jaren alhier geplaatste weegmachine (Fair- bank). Uit de administratie bleek, dat er in het vorige jaar op gewogen waren ongev. 2 millioen kilogr. sui kerbieten, henevens 1800 wagen- en karrevrachten ajuin, aardappels, enz. De geheele opbrengst bedroeg 373, waarvan na aftrek van 25 pet. voor den weger eene zuivere winst van ongev. 30 pet. voor de aandeel houders overbleef. Dat het bedrag van het aantal kilogr. suikerbieten niet dat der campagne van '84 bereikt heeft moet voornamelijk gezocht worden in den minderen verbouw van dat product in het afgeloopen jaar, en mogelijk ook wel voor een deel in de strengere controle, die bij weging op de Fairbank uitgeoefend wordt in vergelijking met de gewichtsbepaling door eene gewone bascule. Omstreeks Kerstmis stierf te O in 't Zuiden van ons land in een talrijk burgergezin een kindje, anderhalf jaar oud. Al de huisgenooten, maar vooral de moeder, waren ontroostbaar over het verlies van het lieve kind. Deze sneed tot aandenken eenige lokken haar van het hoofdje van haren lieveling, en bij de begrafenis vergezelde zij haar kind tot aan het graf. Vijf weken na het overlijden bemerkte de nog steeds ontroostbare moeder, dat het haar van heur gestorven kind spoorloos verdwenen was. De diep bedroefde vrouw kermde en weeklaagde en nam het vast besluit dit verlies te herstellen. Zij begeeft zich des nachts te twaalf uren in stilte met spade en lantaarn naar het kerkhof, delft haar kind op, neemt het uit de kist, wischt eenig schimmel van het mondje, koestert haren lieveling eenigen tijd op haren schoot, overlaadt het met bewijzen van moederlijke teederheid, snijdt ten tweede male eenig haar van het hoofdje legt het lijkje weder in de kist, maakt het graf weder dicht en begeeft zich tegen 4 uren in den morgen weder huis waarts, waar zij haren hoogst verbaasden echtgenoot en kinderen het gebeurde mededeelt. Een koopman te Arnhem verloor te Zevenaar een portefeuille waarin 800 aan papieren geld. De vinder, een eerlijk barbier, ontving niet eens een be dankje. Minder kan 't al niet. Nabij Nieuwersluis zijn twee infanteristen, die op plassen aan het schaatsenrijden waren, in eene bijt, die voor het visschen werd opengehouden, geraakt en verdronken. Een 14-jarige jongen, die met hen was, zag hen vlak voor zich in de diepte verdwijnen. Door den schrik verloor hij zijn spraakvermogen, en toen hij weer geluid kon geven en hulp inroepen was het te laat. In den loop van het jaar 1884 werd bekend, dat evenals de brievenbestellers, ook weldra de telegraaf- bestellers van eene uniformkleeding zouden worden voorzien. Zelfs kon het publiek zich vermeien in het lezen van de beschrijving der roode biezen, kragen en banden, die de nieuwe broeken, jassen en petten zouden versieren, en de bestellers zeiven onderwierpen zich maar al te gaarne aan het doen nemen van maat, waartoe zij werden opgeroepen. Geen wonder, dat aller verwachting groot was. En thans wij schrijven 1886 zien wij nog dagelijks die trouwe boden langs da straten snellen in bruine, grijze of zwarte jassen, kort of lang van snit, al naar de garderobe van den drager het toe laat, terwijl hunne waardigheid alleen wordt aange duid door de uniforme képi, de nummerplaat en de tasch. Toch heeft het Departement van waterstaat, handel en nijverheid in deze zich niet van bemoeiingen ont houden. Het heeft zelfs met prijzenswaardige nauw gezetheid allen bestellers ten tweeden male de maat doen nemen, wat aan eiken bode telkens 10 cents kostte; het heeft reeds twee malen van de man schappen de verhoogiDg van salaris voor kleedinggeld ingehouden(Amst.) Dinsdag is een hevige brand uitgebarsten in het klooster der Ursulinen te Laeken, die daar tevens een pensionaat van jongejuffrouwen houden. De bevolking van het gesticht bestaat uit een der tigtal geestelijke zusters en ongeveer 130 kostschool meisjes, die allen zijn gered. Het gesticht ig geheel de prooi der vlammeD ge worden. Er is geen enkel persoonlijk ongeluk te betreuren. De Odessa Messenger deelt een zonderling voor val mee, hetwelk in den morgen van 28 Jan. jl. in de kleine haven van Taganrog heeft plaatsgehad. De haven lag toegevroren en de visschersbooten moesten, zoover ze konden komen, het anker werpen in het ijs. Er waren dien dag honderden booten binnen gekomen, en de vischhandelaars, die het overgroote deel der bevolking van Taganrotr uitmaken, waren met paard en kar op het ijs om de visch te lossen, toen op eens de uitgestrekte ijsmassa van de kust losbrak en naar zee afdreef. Men oordeele over de verbazing en den schrik van allen die zich op dit drijvend eiland bevonden, en wier getal wel op duizend mocht geschat worden. 's Anderendaags konden meest allen gered worden van verscheiden personen is nochtans niets meer vernomen. Volgens de Zeitung des Vereins deutscher Eisen- bahn-Verwaltungen zal de eerste Zuid-Amerikaansche transcontinentale spoorweg weldra voltooid, en daar mede in Z -Amerika een ijzeren band gelegd zijn tusschen den Atlantischen Oceaan en de Stille Zuidzee. Terwijl in Chili in N. W. richting van Valparaiso sedert enkele jaren ongeveer 100 mil s voor het ver keer zijn geopend, zijn thans ook 492 m. ten oosten der Andes ter exploitatie gereed, n. 1. het gedeelte van Rosario ('150 m. van den mond der Parana) tot Mendosa aan de oostelijke helling der Cordilleras. Voor de tusschenliggende 140 m., voorzeker het moeie- lijkste gedeelte met het oog op den overgang van het middengebergte, zijn alle ontwerpen gereed en de be langrijkste contracten voor den bouw gesloten. Er zou gegronde hoop bestaan, dat de gehtele weg lang 732 m. na 2 jaar gereed zal zijn. In het St.-Antonios-hospitaal te Parijs werd dezer dagen een 18jarig beeldschoon meisje opgenomen, dat een vreeselijke wonde aan den linkerschouder had en door bloedverlies bijna bewusteloos was. Het meisje bleek de dochter te zijn van een handelaar in parfu merieën, Lemoit genaamd, en het bestuur van de in richting gaf aan de politie kennis, dat er ongetwijfeld een misdaad was gepleegd. De vader werd daarop v, or den commissaris geroepen, maar in diens plaats verscheen zijn 23jarige zoon Louis, student in de medicijnen. Deze verklaarde, dat zijn zuster, van wie hij ziels veel hield, zoo ongelukkig was wegens een uitwas aan haar linkerschouder, dat aan haar schoonheid zeer veel afbreuk deed. Daar de artsen verklaarden dat er niets aan te does was, had hij op zijn eigen houtje de operatie gewaagd, die echter, naar hij tot zijn spiit zag totaal mislukt was. Het ongelukkige meisje, dat, kort voor haar dood, nog eenige oogenblikken bij kennis was, bevestigde de ver klaring van haren broeder. De roekelooze operateur is in verzekerde bewaring genomen. Te Milaan is eene vrouw, Madeleine Sensi ge naamd, van vijf kinderen bevallen. Twee kwamen dood ter wereldde overige drie hebben drie dagen geleefd. De kraamvrouw is welvarend. Laatste en telegraphisclie berichten. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 19 Februari 1886, zijn de navolgende personen veroordeeld P. De Z., te Middelburg, wegens: 1 e het bevisschen der Schelde zonder consent, 2e het stichten van een gebouw aan een dijk van den Karelpolder, tot 2 maal f 10 boete, subs. 1 dag gev straf voor iedere boete; P. P., te Ierseke, wegens het bevisschen der Schelde zonder consent, tot f 10 boete, subs. 1 dag gev.straf; J. G., J. G C. v. d. K., te Ierseke, wegens alsvoren met een vaartuig, ieder tot alsvorenL. G., te 's-Heerenhoek, wegens het openhouden zijner herberg na 't sluitings-uur, tot f5 boete, subs. 1 dag gev. straf; W. O., J. v. 't W., A. v. Z., H. G., P. G., allen te 's-Heerenhoek, wegens het zich ophouden in eene heiberg na 'tsluitings-uur, ieder tot fl boete, subs. 1 dag gev.strafJ. B., te Wissekerke, wegens het houden van eene loterij beneden de waarde van f100, zonder toestemming van Burg. en Weth., tot f 1 boete, subs. 1 dag gev.straf; J. K., te Kolijns- plaat S. I., P. G., te Wissekerke, wegens het maken van nachtelijk burengerucht, ieder tot f5.50 boete, subs. 1 dag gev.straf; P. M., te Kloetinge, wegens het bejagen van eens anders jachtveld: le zonder akte, 2e zonder vergunning, tot 2 maal f15 boete, subs. 4 dagen gev.straf voor iedere boete; M. P., te Kapelle, wegens diefstal van te velde staande veldvruchten, tot f3 boete, subs. 1 dag gev.straf: C. De Vte Heinkenszand, wegens het als voerman niet voorzien van aangespannen honden van den ver- eischten muilkorf op een ten dierste van 't algemeen bestemden weg te Nisse, tot f3 boete, subs. 1 dag gev.straf; C F., te Goes, wegens het als geleider van een voertuig zich daarvan verwijderen zonder het toezicht aan een ander bekwaam persoon over te dragen, tot f3 boete, subs. 1 dag gev.straf; C. G., te Kamperland, wegens het gaan over iemands bezaaiden grond, zonder daartoe eenig recht te hebben, tot f 1 boete, subs. 1 dag gev.straf. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werd: A. B., te Ierseke, beklaagd van het bevisschen der Schelde zonder consent. Arrondissements-reehtbank te Middelburg. Door de rechtbank is heden M. De J., 55 j., te Wissekerke, veroordeeld wegens diefstal tot 15 dagen cel en in de kosten. Kattendijke. De Raad dezer gemeente besloot in hare vergadering van heden plan A (afbreken der tegenwoordige en in de plaatsstelling eener nieuwe school) te gunnen aan den minsten inschrijver J. v. d. Linde voor f 5999. Ierseke. OESTERBEURS. Gevraagd voor eerste soort zaaigoed f 15, tweede soort f 12, afsteeksel f2,50, aangeslagen pannen f35. Niets verkocht. 'g-Gravenhnge. Benoemd tot loodsencommissaris te Vlissingen dhr. Fabritius thans te Terschelling, in plaats van dhr. Van Breen, die op verzoek eervol is ontslagen. Dhr. Ooster is op zijn verzoek eervol ontslagen als burgemeester van Aksel. Buitenlandsch Overzicht. De socialistische onlusten in Engeland zijn weder onderdrukt en de aanvoerders Burns, Hyndman, Cham pion en Williams zijn Woensdag reeds voor de politie rechtbank verschenen. Nadat etn door hen gevraagd uitstel der zaak van de hand was gewezen, werden zij zonder borgstelling vrijgelaten, om weldra voor het hof van assises te verschijnen. Volgens een particulier telegram aan de Amsterdam mer heeft de conservatieve partij gisteren eene bijeen komst gehouden, waarin besloten werd zich met alle kracht te verzetten tegen het toestaan van home-rule. In het Hoogerhuis had Lord Salisbury dien zelfden dag de mogelijkheid voorspeld van eene overeenstem ming met de liberalen, die zich aansluiten bij Lord Ilartinglon en den heer Goschen en drong er bij de leden op aan al het mogelijke te doen om tot die overeenstemming mede te werken. Het Lagerhuis nam, zonder hoofdelijke stemming, in tweede lezing het wetsontwerp aan, waarbij aan de niet afhankelijke vrouwen stemrecht wordt verleend, nadat het vooraf de beraadslaging over het adres van antwoord had hervat, dat, na verwerping met 1234 tegen 104 stemmen van het amendement Macfarlane betref fende de Schotsche pachters, werd aangenomen. De heer Gladstone stelt zich voor, door de wet de ongeregeldheden in Ierland te onderdrukken. Hij zal de noodige maatregelen ten opzichte van dit land bestudeeren. Tegen 22 Maart z,il hij een wetsontwerp indienen betreffende de kleine pachters in Schotland. Vorst Alexander van Bulgarije is gisteren te Philip- popel aangekomen en met groote plechtigheid ontvangen. De stad was feestelijk versierd en 's avonds geïllumi neerd. Terstond na de aankomst van den vorst op het paleis kwamen al de consuls, behalve die van Rusland, hem hunne opwachting maken. Alexander gaf hun zijn vertrouwen te kennen op eene nabijzijnde oplossing der Roemelische quaestie en het hervatten van vriend schapsbetrekkingen met Servië. Men verzekert dat de Porte het bericht heeft ont vangen, dat Rusland toestemt in de Turksch-Bulgaar- sche schikking, behoudens wijzigingen, van welks de voornaamste is de weglating der bepalingen nopens de militaire contingenten. De Daily News verneemt, dat onmiddellijk na aan komst van ds beide oorlogsschepen, die tot versterking der Britsche vloot naar Suda-Baai zijn gezonden, de operatiën om de Grieksche vloot tot den strijd onge schikt te maken een aanvang zullen nemen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Voor de besteding van de school te Kattendijke werd ingeschreven voor 2 verschillende plannen: Plan A. F Van der Bliek te Kapelle ƒ6864; W. J. v. d. Weert Zonen te Goes 6995; L. Lenoir te Willemstad ƒ8121,30; J. Van der Linde te Katten dijke ƒ5999. Plan B. F. Van der Bliek 6186; W. J. v. d. Weert Zonen 6145; L. Lenoir 6851,30; J. Van der Linde ƒ5329. De toewijzing zou heden geschieden. Ierseke. Het bouwen van een woonhuis voor den heer C. Poelman alhier, de vorige week aanbesteed, is gisteren aan den laagsten inschrijver den heer J. G. Essenberg alhier gegund. Hoedekenskerke. Bij de aanbesteding eener houten beschoeiing aan de haven alhier op 17 Februari was door 12 personen ingeschreven, zijnde de heeren J. F. Chameleau te Kwadendamme, voor f3163; C. De Wilde Az. te Kattendijke, voor f3195; P. Den Exter van den Brink te Krabbendijke, voor f3198; Leopold Peeters te Kwadendamme, voor f 3242 A. Mezure te Goes, voor f3270; A. J. Hoogvliet te Baar land, voor f3298; P. J. Visser te Hansweerd, voor f3390; T. J. Staal te Hansweerd, voor f3415; F. Van der Bliek te Kapelle, voor f3486; M. Van der Hoek te Ter-Neuzen, voor f3680 en P. De Vriend te Sas van Gent, voor f3820. Het biljet van den heer L. L. Peeters te Hoedekenskeike werd als on gezegeld ter zijde gelegd. Het werk is gegund aan den heer J. F. Chameleau te Kwadendamme, zijnde de laagste inschrijver. Donderdag werd te 's-Heerenhoek ten overstaan van den notaris De Ronde Bresser van Heinkenszand publiek geveild een woonhuis, schuur, erf en bouwland, te zameo groot 1.01.40 hectare, staande en gelegen in den polder Borsele, gemeente Ovezand, nagelaten door wijlen P. Westdijk. Toegewezen aan dhr. J. Boonman Dz. te's-Heeren hoek, voor 1700. Op de Woensdag onder 's Heer Arendskerke in de Kraaierts gehouden publieke verkoopiog van een boereninspan golden de melkkoeien 160 a 170. Het beste paard bracht 347 op. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Vrijdag 19 Februari 1886. Verwachting: Oostelijke wind, guur weêr. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën 20 Febr. Kloetinge, boereninspan, Pelle. 22 tr Driewegen, boereninspan, Pelle. 24 Ierseke, inspan, Mulock Houwer. 24 Kamperland, inspan, Roelof. 24 's Heerenhoek, meubilair, De Ronde Bresser. 25 's-Heer Arendsk., inspan, Pilaar. 25/26 Febr. Rilland, boereninspan, Pelle. 26 Febr. Goes, meubelen, Mulock Houwer. 26/27 Febr. 's-Heerenhoek, boereninspan, De Ronde Bresser. 27 Febr. Wolfertsdijk, huis en bouwland, Pelle. I Maart, Middelburg, verp. visscbery, Bestuur Visschergen. 1 Biezelinge, woonhuis, Mulock Houwer. 3 t Kloetinge, inspan, Mulock Houwer. 3 0 Kamperland, inspan, Roelof. 3/4 0 'a Gravenpolder, inspan, P. Overman. 4 *- Borsele, woonh. en aannemersgereedscli., V an der Kloes. 4 0 Bieaelinge, wagen makery, Gallis Meren s. 4 0 Waarde, inspan, Pilaar. 5 Kattendyke, inspan, Pilaar. 5 0 Kolynsplaat, inspan, Huver* 5 0 Kolijnsplaat, huis, hovenieriug ens., Hurera. 5 u Hoedekenskerke, boereninspan, P. Overman. 10 0 Kolynsplaat, inspan, Huvers. 10 0 's Heerenhoek, diversen, Mulock Houwer. II 0 Baarland, inspan, Mulock Houwer. 11 0 Ovezand, diversen, De Vos. 11 H 's-Heer Arendsk., woonhuis, bouw land enz., P. Overman. 12 0 Ierseke, woonhuizen, Pilaar. 12 0 Kwadendamme, diversen, Mulock Houwer. 12 0 Heinkenszand, winkelhuis, De Ronde Bresser. 18 0 Heinkenszand, huizen, De Ronde Bresser. 1'/ h 's Heerenhoek, inspan, De Ronde Bresser. 18 n 's Heerenhoek, hoefje, land enz., De Ronde Bresser. 19 0 Heinkenszand, diversen, De Ronde Bresser. 19 0 Borsele, hofstede, Pelle. Mei. Borsele, inspan, Pelle. Liefdadigheid. DIAKENEN bij de Ned. Herv. gemeente alhier be richten met blijdschap, dat hun heden is ter hand gesteld óen muntbiljet groot f10 in couvert, met op schrift «Berijmde Psalm 61 vs. 5", waarvoor zij ook namens hunne armen den edelen gever hartelijk dank zeggen. Goes, den 19 Februari 1886. Namens Diakenen voornoemd, T. A. Van der HELL, Voorzitter. I. WESSEL, Secretaris. Burgerlijke Stand Goes van 1719 Februari 1886. Ondertrouwd: 19, Johan Hendrik Goor, 26 j., jrn., te Hoek, onlangs te Goes en Janna Jacoba Eliza Besuijen, 26 j., jdte Goes. Getrouwd: 18, Cornelis Boudewijn Van Sprang, 23 j., jm. en Anna Elisabeth Hageman, 24 j., jd. Marktberichten. MIDDELBURG, 18 Februari 1886. De aanvoer van beden uit Walcheren was niet grooter dan op den vorigen marktdag. Van Tarwe werd het meest aangeboden. Van buiten was niet veel ter markt. Jarige Tarwe zonder omgang. Nieuwe Tarwe werd voor verzending en verbruik tot vorige noteering gekocht Rogge, Winter- en Zomergerst een der in prijs gebleven De hardste Witte Boonen genoten attentie en werden gekocht tot de vorige noteering. Dito Bruine Boonen begeerd en betaald met stijf vorige prijzen. Paardenboonen begeerd en prijshoudend af gedaan. Tuinboonen onveranderd. Groene Kookerwten eender met weinig handel. Winter-Koolzaad zonder handel, de noteering is nominaal. Zomerzaad niet geveild. Nieuwe Tarwe f6,55 a f6,65. Rogge f5,50 Wiafcer- gerst f4,65 a f4,75 Zomergerst f4,60 De hardste Witte Boonen f 11,25 a f 11,50 Dito Bruine Boonen f9,25 a f9,40. Paardenboonen f6,40 a f6,50. Tuinboonen f5,75 a f6. Groene Kookerwten f8,25 a f8,40. Winter-Kool- zaad f 8,40 a f 8,50 nominaal. Raapolie f26. Patentolie f28, Lijnolie 125 per vat op 6 weken, contant f 1 korting. Lijnkoeken. Zachte f 13. Harde dito f ll_per 104 stnkB. Versche Boter f0,90 a f 0,94 per Kg. Eieren per 100 stuks f3,50. Ondertrouwd J. H. GOOR en J. J. E. BESUIJEN. Hoek Goes 19 Februari 1886. Bevallen van eene DOCHTER M. I. DE CRANE—De Jongh. Zieriksee, 16 Februari 1886. Tot mijne diepe droefheid ontsliep hedennacht op het alleronverwachtst, en na eene ziekte van slechts vier dagen, mijne innig geliefde echtgenoote mej. JOHANNA PIETERNELLA DE GRAAG, in den ouder dom van bijna 51 jat en. Goes, 15 Februari 1886. C. Th. DE JONGH. Eenige en algemeene kennisgeving. Zeer onverwacht overleed hedennacht tot onze groote droefheid onze geliefde dochter, zuster en aanbehuwdzuster mej. JOHANNA PIETERNELLA DE GRAAG, in den ouderdom van circa 51 jaren. Goes, 15 Februari 1886 Wed. J. DE GRAAGDe Jonge. A. DE GRAAG. J. DE GRAAG en Echtgenoote. S. DE GRAAG en Echtgenoote. J. F. PEETERS en Echtgenoote. D. PANNY en Echtgenoote. Tot onze innige droefheid overleed heden zacht en kalm, na voorzien te zijn van de Heilige Sacramenten, onze geliefde vader, behuwdvader en grootvader ADRI- AAN RIJK, in den ouderdom van 80 jaar, 9 maanden en 10 dagen. Ellewoudsdijk, 12 Februari 1886. Uit aller naam C. RIJK. Eenige algemeene kennisgeving. Heden overleed onze geliefde vader en bebnwdvader DIGNUS VERBURG, in den ouderdom van 76 jaren. LUCAS Van de VREDE. CORNELIA Van de VREDE geb. Verburg. MARIA VERBURG. Waarde, 17 Februari 1886. Heden overleed te Onderdendam, in den ouderdom van 38 jaren, mijn jongste broeder MARCUS HENDRIK KIEL, echt genoot van G. Dusseldorp. Goes, den 18 Februari 1886. J. KIEL. Heden ontvingen wij nit Utrecht het treurige bericht van het overlijden van onze geliefde zuster en behuwdzuster me vrouw A. P. JANSSEN, wed. van den Weled. Gestr. heer F. E. H. LIEBERT, in leven Mijn-ingenieur. Wissekerke, 18 Februari 1886. Q. I. M. JANSSEN, Med. Chir. en Art. Obst. Doctor. I. E. JANSSEN— sohraver. Hartelijk dank aan allen, die mij bij het herdenken van mijn zestigsten ge boortedag blijken van belangstelling gaven. 's-Heer Abtskerke, 18 Februari 1886 J. VAN STRIEN.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2