1886. N°. 22. Zaterdag 20 Februari. 73ste jaargang. buiten werking getreden GOESCHE Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de priis slecbts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL Het op den 14 Februari 1886 aangekondigde verbod van het met beladen voertuigen berijden der kunst wegen in deze provincie ia ingevolge de door Gedepu teerde Staten gemaakte bepaling, met middernacht tusschen den 18en en den 19en Februari 1886. Goes, den 19 Februari 1886. De Burgemeester van Goes, J. O. DE WITT HAMER. GORS, 10 Februari 1886. Woensdagavond waren wij andermaal in de ge legenheid de vlugheid en vaardigheid te bewonderen der klokkenspelers, die onder directie van den heer Duncan S. Miller eene reis door ons land maken en zich overal met succes doen hooren. Het is schier onbegrijpelijk hoe het mogelijk is zoo tal van muziek stukken van den meest uiteenloopenden aard ten ge- hoore te brengen met een zoo groot aantal bellen, zonder zich een enkele maal te vergissen. Brengen wij derhalve gaarne hulde aan het eigenaardig talent der klokkenspelers en roemen wij de zuiverheid van toon der klokken, toch valt niet te ontkennen, dat zulk eene uitvoering weinig afwisseling aanbiedt. Het is heel aardig om een paar nummers te hooren, doch voor een geheelen avond voldoet zulk een concert eigenlijk niet. Dit ligt ook in den aard der zaak. Want hoe kunstig eene bespeling der klokken ook moge zijn van kunstgenot kan toch moeielijk sprake zijn. Vooral komt dit uit bij een nommer als de 6e sonate van Mozart. De melodie liet niets te wenschen over, de rhjtmus, voortdurend krachtig door den heer Miller zelf aangegeven, was volkomen goed, de zuivere klank der klokken deed het gehoor aangenaam aan, maar toch het zijn nu eenmaal geen instrumenten om eene sonate mede weer te geven. Beter voldoen daarom die enkele nummers, waarin werkelijk het geluid van klokken wordt nagebootst en daarom was no.-14 van het programma iHet Westminster klokken spel" van den heer Miller zelf, een van de best ge slaagde stukken. De zang der heeren voldeed minder, vermoedelijk doordien sommigen hunner aan de dezer dagen alge meen heerschende kwaalverkoudheid, lijdende waren, waarom zij zieh dan ook na de pauze lieten veront schuldigen. Ook werd nog eene proeve genomen met de phonograaf, een instrument, dat volgens den secre taris der commissie, die de klokkenspelers in Nederland rondleidt, bestemd is om seene geheele omwenteling is het menschelijk geslacht" te weeg te brengen. Wij moeten echter verklaren van Maju en anderen verras sender resultaten met dit werktuig te hebben gezien. Yreeml was het inderdaad optemerken hoe het in grooten getale opgekomen publiek voor een niet onbe langrijk deel bestond uit personen, die anders nimmer eene publieke vermakelijkheid bijwonen en waarover zelfs velen hunner anders openlijk den staf breken, 't Is waar, de uitvoering der klokkenspelers geschiedt met een liefdadig doel, maar %r worden hier ter stede wel meer voorstellingen gegeven of lezingen gehou den, aan de opbrengst waarvan eene gelijke bestem ming wordt gegeven. Of men nu een concert bijwoont van stadgenooten of van de klokkenspelers, zal toch wel weinig verschil opleveren en, waarlijk alles wat Woensdagavond ten gehoore werd gebracht, was nu juist ook niet van zuiver puriteinschen aard, inzonder heid niet die zangstukken, waarvan de tekst niet in het programma stond vermeld. Wij weten niet of dit met voordacht was geschied om het gevoel van velen niet te kwetsen, maar wij nemen toch de vrijheid hier even te releveeren, dat in het eerste zangnummer b. v. bij herhaling voorkwam sOh she was a charming maid" wat in het hollandsch nu eenmaal niet anders beteekent dan»0zij was zoo'n aardig meisje". Wij vinden daarin niets stuitends, maar stichtelijk kunnen wij het toch ook niet noemen. Wanneer de bestemming der gelden de vlag is, die hier de lading dekt, dan mag die regel toch op zijn minst ook wel in toepassing worden gebracht, wanneer stadgenooten zich voor een goed doel beijveren om iets op het gebied van kunst voorttebrengen. Gisteren was het 25 jaar geleden dat dr. R. A. Soetbrood Piceardt tot archivaris in deze ge meente werd benoemd. Zeker is het weinigen bekend, welk eene voor de geschiedenis gewichtige taak die van een archivaris is. In den regel toch wordt slechts zelden een kijkje genomen in den schat van oude ge schriften, documenten, voorwerpen enz., die een stede lijk archief uitmaken; maar die weinigen zullen dan ook gaarne met ons erkennen, dat hij, die orde en regeling weet te maken in den vaak chaotiscben toe stand, waarin archieven worden aangetroffen; dat hij, die den moed heeft al die oude stukken te doorbla deren niet alleen, maar ze te lezen en er de geschied kundige waarde van optesporen, een werk heeft ver richt dat hem aanspraak geeft op den dank der ge meente, welker geschiedenis door hem aan de vergetel heid ontrukt en voor de nakomelingschap in duidelijk licht gesteld wordt. Een dergelijke arbeid is door dr. Piccardt ten op zichte van ons stedelijk archief verricht en naar wij vernemen mocht hij dezer dagen de laatste hand leggen aan een werk, dal jaren van onderzoek en inspanning vorderde. Door hem moet namelijk voltooid zijn de catalogus van het oude archief, loopende tot 1813. Het behoeft niet in het breede betoogd te worden welk een gemak en nut deze catalogus opleveren zal voor hen, die belang stellen in de geschiedenis der stad Goes. Wij brengen dr. Piccardt gaarne hulde voor den arbeid, door hem ook op dat gebied in het belang der gemeente verricht en drukken de hoop uit, dat het hem, hoewel op hoogen leeftijd, naar zijn wensch, ver gund moge zijn ook de voorgenomen catalogiseering van het nieuwere gedeelte ten einde te brengen. De 69e verjaardag van Z. M. onzen geëerbie- digden Koning werd heden alhier op de gebrui kelijke wijze gevierd door het uitsteken van vlaggen uit veler woningen en eene inspectie van de schutterij, terwijl voor deze gelegenheid het carrillon door den heer Klein uit Middelburg op zeer verdienstelijke wijze bespeeld werd. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan L. Platteeuw, gewezen postbode van Wilhelminadorp naar Goes, thans wonende te 's-Gravenhage, ten be drage van 108 'sjaars. De Staatscourant van 18 dezer behelst de sta tuten der naamlooze vennootschap^Maatschappij voor Oesterteelt te Zieriksee", te Zieriksee. Rilland-Bath. In de Woensdagmiddag gehouden landbouwvergadering werden zes nieuwe leden aangenomen, zoodat het ledental tot 24 geklom men is. Wel een bewijs van sympathie voor deze jeugdige vereeniging. Na eene lezing over het braakstelsel, die nog al veel discussie uitlokte, werd besloten, dat vanwege deze vereeniging, op een nader te bepalen dag in de maand Juni, een ploegwedstrijd zal gehouden worden in het goed- en netploegen, met daaraan verbonden prijzen. ïerseke. Woensdagavond werd de eerste algemeene vergadering van het nieuw opgerichte Departement ïerseke der Maatschappij t. N. v. 't A. gehouden. De voorzitter drukte in zijne openingsrede den wensch uit, dat het departement steeds het ideaal des stichters snuttig te zijn voor het volk" voor oogen zou houden en nastreven. Er viel in ïerseke in dit opzicht ook nog genoeg te doen, en oro daarin geholpen te worden had men zich bij de Maatschappij aangesloten. Eenige bijdragen, een zangstuk en eenige muziekstukken maak ten voorts den avond voor de dames en leden recht aangenaam. Van de uitnoodiging tot bijwoning dezer inwijdingsvergadering, aan de naburige departementen gezonden, hadden alleen een drietal heeren uit Krui- ninge gebruik gemaakt, welke bij monde van den bur gemeester Dominieus hun dank voor die uitnoodiging uitspraken en het nieuwe departement een hoogen bloei toewensehten. Het departement telt reeds een dertigtal leden. Kolijnsplaat. In de nutsvergadering van Woensdag II. trad de heer J. Z. Risch van Koi tgene voor de talrijk opgekomen leden als spreker op met een onderwerp getiteld: «Een wandeling op St. Nico- laasavond." Óp die wandeling, klaarblijkelijk in eene academiestad, voerde de spreker zijne hoorders zoo wel te midden van het gewoel der flaneerende menigte als onder de levenslustige studenten, in de woningen der rijken en burgers, maar ook in het kluisje der armen. Wat de goede Sint in sp:jt van de vaak voor kinderen zoo afgrijslijke vermomming, die de spreker niet naliet duchtig te geeselen voor kin deren, hetzij rijk of arm, voori de ouders, voor ver loofden, ja dikwerf voor onden van dagen was, liet spreker niet na in verschillende staaltjes te doen nit- komen. Met genoegen volgde zijn aandachtig gehoor den spreker op zijne verschillende uitstapjes, die veel te denken en te leeren gaven. Daarna droeg mejuffrouw Van Heuven het gedicht sEene redding" van mr. A. Bogaers en mejuffrouw Van Hekke »De zieke knaap" van Fr. Weisman voor, terwijl de heer J. Sturm van Kats ten slotte het komische gedicht getiteld: Lot j es keuze", vrij naar Heil bewerkt, nog ten beste gaf. Eenige dagen geleden begaven zich te Kolijns plaat een paar oppassende personen naar m r. L. A. B y b a u, burgemeester dier gemeente, teneinde werk te bekomen. De nood drong hen daartoe, wijl ze liever werken wilden voor hun groote gezinnen dan te be delen. De burgemeester in waarheid een burger vader stelde terstond een som beschikbaar ter uitdeeling van brood; doch niet alleen dit, hij stelde ook pogingen in 't werk om, wijl er wel meer zulke behoeftigen zouden zijn, werk te verschaffen, waarin hij zóó slaagde, dat er weldra een kleine 50 aan het werk konden gaan. (D.) Vermoedelijk staat hiermee in verband het volgende door ons ontvangen bericht Wegens het gebrek aan werk, steeds meer nijpende naarmate de dagen lengen, heeft het bestuur van den polder Oud-Noord-Beveland besloten, nu heel wat werk te doen verrichten, ten einde eene belangrijke grond verbetering en grondaanwinst in de Oostelijke kuip te verkrijgen. Maandag 11. zijn de werkzaamheden aangevangen en thans werken er tusscben de 60 en 70 arbeiders aan. Overbodig te zeggen, dat zulks eene verstandige liefdadigheid is De rederijkerskamer «Voorwaarts" alhier wil mede doen wat zij vermag om hulp te verschaffen waar het noodig is. Daarom heeft zij het plan gevormd geheel ten voordeele der armen in deze gemeente binnenkort een voorstelling te geven. Lijsten ter in- teekening zullen vooraf circuleeren. Tot adjunct-commies bij het polderbestuur van Walcheren is benoemd de heer J. P e 11 e Wz. (M. Ct.) Mr. II. Ph DeKanter heeft in eene ver gadering der Debating Society" te Hellevoetsluis deze merkwaardige stelling verdedigd: «Het nut, door de Liberale Unie gesticht, bestaat uitsluitend hierin, dat zij het gebrek aan unie onder de liberalen duidelijk heeft aan het licht gebracht." Spreker kritiseerde sterk het optreden der Unie en beweerde, dat nu zij het eenige nut heeft gesticht, dat zij stichten kon, te weten het aantoonen dat er geen unie is, zij zich zelf maar begraven moest. De liberale partij weet nu wat haar ontbreekt, een man die haar leidt. »Ik wijs u aldus eindigde spreker op een man uit het anti- vevolutionnaire kamp, dr. A. Kuyper, die door begin selvastheid eene gansche partij in het leven riep op mr. Thorbecke, die ook zegevierde na jarenlangen strijd. Ik zou de liberale partij willen adviseeren dat voorbeeld te volgeneerst minderheid te zijn en voor beginselen te strijden. De man zal eenmaal komen, die, aan het hoofd eener hem vertrouwende meerder heid, ons leidt tot meer ontwikkeling. Hij zal staan, strijden, vallen, strijden, om eindelijk meester te zijn van den toestand. Alleen beginselmatig handelen kan tot eene waarachtige oplossing leiden van de thans bestaande verwarring, kan ons verlossen van hetgeen thans de vloek is van onze zoogenaamde liberale partij tweeslachtigheid en innerlijke onwaarheid." In eene vergadering der Vrijzinnige Kiesver- eeniging te Haarlem heeft de heer Jb. Duyvis medegedeeld, dat hij zich dezen zomer niet weder verkiesbaar zou stellen voor de Tweede Kamer. Een ernstig woord wordt uit den Haag gericht aan de Zwolsche Courant. De schrijver vestigt de aandacht op den tegenwoordigen staatkundigen toe stand en de noodzakelijkheid der grondwetsher ziening, teneinde hervormingen tot stand te brengen en vervolgt dan En toch zegt bijna iedereen van de Grondwetsher ziening zal niets komen. Waarom niet Om onze ellendige verdeeldheid. Allen roepen om herziening, maar als het er op aankomt door wederzijdsche offer vaardigheid haar mogelijk te maken, dan is men doof aan dit oor. Wanneer de leiders der staatkundige partijen ieder voor zich verplicht zijn, of wel zich verplicht achten geen tittel of jota van hunne eischen te laten vallen, moet men den blik ergens anders heenslaan. En wie is het dan dien men zoekt? Hem, die boven de par tijen zetelt, den Koning. Zou hij door zijn invloed niet kunnen bewerken wat niemand anders vermag Riep de Koning de hoofden van alle partijen te zamen, de mannen der Regeering en de hoofdmannen van alle groote staatkundige afdeelingen, sprak hij een mannelijk en waardig woord tot hen, bezwoer hij hen om toch oogen te hebben voor de teekenen des tijds, voor de nooden des volks, voor de dreigende gevaren, waarin het vrije Nederland zou kunnen on dergaan, zou men dan doof blijven voor die stem Heeft Leopold II van België in ernstige dagen ook niet de hoofden der oppositie tot zich geroepen en tot hen gezegd, dat ook zij in oogenblikken van crisis in zekeren zin tot de Regeering behooren En maakte die taal toen geen indruk Wie onzer staatkundige leiders zou de verantwoor delijkheid aandurven om door zijn drijven de staat kundige hervorming onmogelijk te maken? Dien man zou ik niet aanraden, om zich te midden van het onaandoenlijke Nederlandsche volk te begeven. Want dan, als Oranje een dei gelijken stap deed (een stap volkomen in harmonie met de vorstelijke constitutio- neele plichten, maar een stap die tevens getuigen zou van 's Konings zorg voor 's lands toekomst), dan zou Neer land's volk ongetwijfeld niet koud en onbewogen blijven. Het zou een schoon oogonblik in het leven van Willem III zijn, als doar zulk een daid de tweelracht tot zwijgen werd gebracht, de eendracht herleefde. Het zou een daad zijn, die schier overal in het land een uitnemenden indruk zou maken. En niet slechts hier in Nederland, maar ook in onze overzeesche ge westen, waar het moederland door het gehaspel van maehtelooze partijen op gevaarvolle wijze in minach ting komt. En niet slechts daar, maar ook het huiten- land zou 't opmerken, dat Oranje nog steeds in staat is een snaar bij onze natie te doen trillen, die een even krachtigen als zuiveren toon geeft!" Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Schore de heer W. Van Esveld, cand. te Nijkerk. Weineldinge. Zondag nam onze geliefde leeraar, de heer C. J. L. Ruijsch Van Dugteren, bij zijn vertrek naar Nieuw-Vennep een hartelijk en ernstig afscheid van deze gemeente, sprekende naar aanleiding van 1 Johannis 2 vers 18 eerste gedeelte. Namens den kerkeraad werd hem staande Psalm 127 vers 4 toe gezongen. Een groote schare woonde deze plechtig heid bij. Benoemd tot hoofd der school te Arnemuiden dhr. W. C. Van de Ree, te Middelburg. Uit de beschikking, door den Minister van Bin nen]. Zaken genomen op het adres van den Kerkeraad van Beesd, in zake de schoolquaestie aldaar, blijkt, dat alle feiten, door den Kerkeraad opgenoemd, ten volle waarheid zijn bevonden. De Minister keurt de wijzigingen af, door den hoofd onderwijzer Mieras in versjes aangebracht, om hieruit den naam van God en Schepper te verwijderen, maar vindt geen termen om op dien onderwijzer art. 33, 3e lid, toe te passen, dewijl alles op school gebeurd is zonder medeweten der scholieren. Op de vraag, of een man, die aan geen God gelooft, onderwijzer mag zijn aan een openbare school, bewaart de Minister het zwijgen. Rechtszaken. De zaak Bulkley zal, naar de Arnh. Ct. ver neemt, 15 Maart e. k. voor het gerechtshof te Arnhem in behandeling komen. Ter verduidelijking van het bericht onder de rubriek «laatste en telegrafische" in ons vorig no., diene, dat de in de zaak van den gefailleerden Bannet gevoerde pleidooien liepen over den eisch van M. E. Wolff te Harderwijk om op de lijst van crediteuren in den faillieten boedel te worden gebracht voor een bedrag van f 7000, welke eisch door eene schuld bekentenis met hypotheekstelling wordt gestaafd. Tegen dezen eisch werd door mr. J. G. De Witt Hamer, optredende voor de Coöperatieve voorschot- vereeniging, opgekomen. In een uitvoerig pleidooi noemde pleiter een viertal vermoedens, dat in dezen kwade trouw was gepleegd lo. ontbreken de bewijzen dat in 1879'81 door Wolff aan Bannet successievelijk 7000 zou zijn geleend 2o. verkeerde de geldschieter te dier tijde in be hoeftige omstandigheden 3o. is kwade trouw te vermoeden uit het tijdstip, waarop de schuldverklaring werd afgelegd 4o. is dat ook af te leiden uit de omstandigheid, dat de akte van hypotheekstelling niet te Goes maar te Harderwijk werd gepasseerd. Mr. F. N. Van der Bilt bestreed uitvoerig deze vermoedens en hield de rechtsgeldigheid van Wolffs eisch vol. Het O. M. zal over 14 dagen conclusie nemen. Gemengde Berichten. Deze week kreeg een driejarig meisje te Hoede- kenskerke een ketel kokend water over de voetjes, waardoor ernstige kwetsuren werden aangebracht. Spoe dige hulp behoedde het kind voor meerdere wonden. ïerseke. De ruimere lokalen van het vergroote hotel van den heer Ilai thoorn komen ïerseke reeds te stade. In een ervan heeft het Departement ïerseke der Maatschappij tot N. v. 't A. een geschikte vergaderzaal gevonden, terwijl een paar gezelschappen uit Kortgene daardoor in de gelegenheid gesteld zijn aan ïerseke een aangenamen avond te bezorgen. Het zijn de Rede- rijkersvereeniging «Stroven naar Ontwikkeling" en het Fanfarengezelschap «Eendracht maakt Macht", die Zaterdagavond 20 Febr. in de bovenzaal van den heer Harthoorn een paar tooneelstukken (De mislukte Erfenis en Het derde Hnis links) en een viertal muziekstukken tegen betaling van 75 of 40 cent' voor het publiek zullen uitvoeren. Dat zal wel de eerste maal zijn dat ïerseke op zijn grondgebied comedie (in den eigenlijken zin des woords althans) ziet spelen. Zoo beleven wij hier elk oogenblik wat nieuws, alles ten gevolge van de uitbreiding der gemunte.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1