1886. N°. 21. Donderdag 18 Februari. 73sle jaargang. De lijst der kinderen DE GASQUAESTIE. GOESCHE De uitgave dezer Gouraut geschiedt Maan nas, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. boven de zes en beneden de twaalf jaren, die zich op 1 Januari van het loopende jaar in de gemeente be vonden. en niet voorkomen op de staten der kinderen, die de openbare en bijzondere scholen van lager onderwijs bezoeken of huisonderwijs genieten, is opgemaakt en zal ter secretarie voor een ieder ter lezing liggen ge durende de maand Maart op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren. Goes, den 17 Februari 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Onder de weinige punten van overeenkomst tusschen de hoofdstad des rijks en de plaats onzer inwoning behoort ook dit, dat beiden thans hare gasquaestie hebben. De toedracht der zaak hier ter stede is bekend. Ontevreden over den hoogen prijs, die voor het gas moet worden betaald, werd in eene vergadering van gasverbrnikers besloten zich te wenden tot de alge- meene gasverlichting- en verwarmingmaatschappij te 's-Hage, die de hier bestaande gasfabriek exploiteert, met het verzoek om den prijs te reduceeren tot 10 cents per Ms. Een dubbel antwoord is op dat verzoek ingekomen. Het eerste, niet overvloeiende van welwillendheid, droeg de beslissing over aan het toen eerstdaags nieuw te benoemen bestuur der maatschappij; het tweede, jl. Zaterdag hier ontvangen en in ons vorig nommer medegedeeld, getuigt van den goeden wil van dat nieuwe bestuur der gasmaatschappij om tot verlaging van den gasprijs overtegaan, doch behelst tevens eenige voorwaarden, waaraan zal moeten kunnen worden vol daan, alvorens tot eene aanzienlijke reductie van den prijs te kunnen besluiten. In de eerste plaats dan zal vanwege de maat schappij een onderzoek worden ingesteld naar de capa citeit der Goesche gasfabriek, teneinde te constateeren of zij in staat is om te voldoen aan eene te verwach ten vermeerdering van vraag naar gas met 40 a 50 pet., bijaldien de prijs op 10 ets. wordt gebracht. Nu zal het een leek misschien vreemd toeschijnen, dat eene maatschappij eene fabriek exploiteert, waar van de capaciteit niet bij haar of bij de directie der fabriek bekend is, en eerst na een grondig onderzoek door een bekwaam deskundige bekend moet worden, maar dit is eene zaak, die uitsluitend de betrokken maatschappij aangaat en dus hier verder buiten be- schouwiug kan blijven. Blijkt uit het intestellen onderzoek, dat de gasfa briek eene voldoende capaciteit bezit om aan de ver moedelijke meerdere vraag naar gas te kunnen voldoen, dan zal wellicht zeer spoedig prijsverlaging volgen doch zal daarentegen eene aanzienlijke verbouwing aan de fabriek voor die meerdere gasproductie noodzakelijk zijn, dan zal de maatschappij zich eerst wenden tot den Raad onzer gemeente, teneinde dien over de al of niet verlenging der in 1892 eindigende concessie te doen beslissen, daar de maatschappij niet tot het doen van groote uitgaven kan overgaan voor eene exploi tatie, waarvan de concessie wellicht over zes jaren zou kunnen eindigen, te meer, daar de som, waarvoor ook in dat geval de geheele inrichting moet worden over gedaan aan de gemeente, nu reeds is vastgesteld. (Dit zou o. i. misschien nog niet beletten, dat bijaldien de verbouw der fabriek nu plaats had en de concessie na 1892 niet verlengd werd, de gemeente zich thans bij nader contract zou kunnen verbinden om de fabriek over zes jaren tegen hoogeren prijs over te nemen.) Meermalen nu is beweerd, dat de gasfabriek niet in staat is meer gas te leveren, dan zij thans geeft. Wij weten niet of er eenige goede grond voor die bewering bestaat, maar blijkt zij juist, dan zullen dus spoedig onderhandelingen tusschen de gasmaatschappij en onzen gemeenteraad moeten worden geopend over de verlen ging der concessie. Met het oog daarop kan wellicht het jaar 1886 voor onze gemeente een belangrijk jaar zijn, want inderdaad is de exploitatie der gasfabriek eene zaak, die niet alleen de belangen van een groot deel der ingezetenen ten nauwste raakt, maar ook ten opzichte van de gemeentelijke financiën van groot gewicht kan geacht worden. Afgescheiden van alle voor- en nadeelen uit de exploitatie zelve voortspruitende, komt ons het ver- leenen van concessie aan particulieren altijd hoogst verkeerd voor, zoodra het eene zaak van publiek be lang geldt. Geen contract toch, uit welk kundig brein ook voortgesproten, kan in alle gevallen voorzien en meestal wordt men dan ook voor geruimen tijd ge bonden door bepalingen, die wel goed en oordeelkundig waren vastgesteld op het oogenblik, dat zij werden gemaakt, doch die door gewijzigde tijdsomstandigheden na verloop van jaren den toets der billijkheid niet meer kunnen doorstaan, terwijl tevens concurrentie is buitengesloten. Een welsprekend voorbeeld daarvan heeft de Ned. Rijnspoorweg-maatschappij geleverd, die lijnen exploiteert, welke niet alleen de grootste steden des lands verbinden, maar waarvan er bovendien éen midden door bet hart van Nederland loopt. Jarenlang heeft deze Maatschappij groote winsten gemaakt, terwijl hare prijzen veel hooger waren dan die van andere maat schappijen wel niet te hoog misschien voor den tijd toen haar concessie werd verleend, maar zeker wel voor latere jaren, toen het toenemend vervoer van passagiers en goederen tot prijsreductie had moeten leiden. Zij had echter concessie voor een groot aantal jaren; het ontbrak bovendien den Staat aan middelen om de lijaen der Maatschappij overtenemen en deze had dus vrij spel. Eerst nadat dan ook de Ooster-spoorweg- maatschappij en vooral de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen eoncurreerende lijnen hebben aangelegd, is in dien toestand een niet onbelangrijke wijziging gekomen. Terugkomende op de aanhangige gasquaestie kan dus geconstateerd worden, dat, blijkt de capaciteit der bestaande fabriek niet voldoende om meer gas te leveren dan zij nu doet, eerlang voorstellen tot concessiever lenging den gemeenteraad zullen bereiken. Welke deze voorsteller, zijn zullen, is natuurlijk niet te beslissen en evenmin is dadelijk uittemaken of verlenging der concessie al of niet in het belang der gemeente en van de burgerij moet warden geacht Een grondig onder zoek daarnaar kan veilig aan het gemeentebestuur worden overgelaten, al sluit dit een onderzoek van particuliere zijde onzes inziens niet uit. Wij hopen echter dat ook vanwege het gemeentebestuur zal kunnen worden goedgevonden aan het gansche verloop der zaak de noodige publiciteit te verleenen, opdat desgewiid ook nog andere stemmen dan die der ge meenteraadsleden zich over deze quaestie zouden kunnen doen hooren. GOES, 17 Februari 1886. In de gisteren gehouden vergadering van het comité tot wering van schoolverzuim alhier is, ter voorziening in de vacature ontstaan door het be danken van den heer J. E. Mnlock Houwer, tot lid gekozen de heer G. Krol Van der Hoek, die zich deze keuze heeft laten welgevallen. Bij kon. besluit is de heer j h r. m r. J. van Doorn, substituut-officier van justitie bij de arrondis- sements-rechtbank te Middelburg, benoemd tot procu reur-generaal in de kolonie Suriname, Maandag werd bevorderd tot doctor in de ge neeskunde aan de rijks-universiteit te Leiden de heer I. H o c k e (geb. te Zonnemaire), met academ. proef schrift, getiteld: «Vreemde lichamen in het oog." De jaarlijksche belooning van het vacante kan toor der directe belastingen en accijn- zen te Nieuwerkerk c. a. kan op 1916 ge steld worden, terwijl de kosten van beheer (waaronder de bezoldiging van een sub-ontvanger te Bruinisse) op ƒ300 'sjaars worden geraamd. Krachtens kon. besluit van 20 Mei 1869 no. 30 (Verzameling no. 79) is genoemd kantoor dus gerang schikt in de zevende klasse. Den 25sten Febr. e. k. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. Vink, secretaris ook van Ko- liinsplaat, door Z. M. koning Willem II, in de plaats van den heer J. Schrier, tot secretaris van de ge meente Kats werd benoemd. (M. Ct.) Uit Maastricht wordt gemeld, dat de heer R u y s, lid der Tweede Kamer, door een val bij het schaatsenrijden een voet gekwetst heeft, tengevolge waarvan hij 3 of 4 weken buiten staat zal wezen zijne gewone bezigheden te verrichten. Binnen weinige dagen zal, volgens het Vaderland, de Memorie van antwoord betreffende het zalm- tractaat de Kamer bereiken. De heer Van Karne- beek is het in deze zaak, naar men verneemt, geheel eens met zijn ambtsvoorganger, en zal het tractaat met volle overtuiging verdedigen. Van eene beantwoording van het voorloopig verslag betreffende het letterkundig tractaat met Duitschland verneemt men niets. Het is trouwens geen geheim, dat Duitschland aan dat algemeen bestreden tractaat lang zooveel niet hecht als aan eene conventie betref fende de zalmvisscherij. Er heeft zich te New-York een sterke combinatie gevormd tusschen belanghebbenden bij Amerikaansche petroleum en tabak, om een verhooging te verkrijgen van de rechten, waaraan Sumatra-tabak is onderworpen, voor het geval dat de Nederlandsche Regeering gevolg mocht geven aan haar voornemen om de in Nederland of zijn koloniën ingevoerde petro leum te bt lasten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Rijsoord ds. S. Sleeswijk Visser, te Oost-Kapelle. Beroepen te Vlissingen ds. H. A. Roose, te Woudsend. Bedankt voor Sluis door ds. Van Helden, te Helder. Omtrent eene brochure over de kerkelijke quaes tie van ds. A. J. Westhoff te Amsterdam, lezen wij het volgende in het Dagblad: «Er is een waarheid achter de waarheid", schrijft ds. A. J. Westhoff in zijn onlangs aangekondigd en thans (te Amsterdam, bij A. W. Brnna) verschenen werkje, dat den titel voert: «Kijkjes achter de scher men; onthulde geheimen in zake het Amsterdamsche kerkvoogden-oproer". «Ieder Amsterdammer, ja ieder Nederlander, die zich niet onder zeker welbekend zwaar juk heeft laten krommen schrijft ds. W. weet, dat in Standaard of Heraut niet dan het uZerrbild" van de waarheid wordt geteekend in zake de Amster damsche kerkelijke troebelen". »De groote bladen gaven de feiten en groepeerden de gebeurtenissen, en ze deden de personen spreken zooals de waarheid was maar de drijfveeren tot handelen, het onderling ver band, »de filosophie der geschiedenis", die gaven ze niet en die konden ze ook niet geven. «En dergelijke intieme geheimen, de nanecdotader geschiedenis, zijn steeds het belangrijkste. In de his torie der volkeren wordt in den regel «de waarheid" niet gekend uit openbare redevoeringen en plechtige tractaten, maar uit dè geheime briefwisseling der diplomaten, soms door een toeval tot openbaarheid komende". Schrijvers doel was, in vrijen, lossen vorm, maar daarom niet minder met hoogen ernst en historische trouw mede te deelen die bijzonderheden uit het Am sterdamsche kerkvoogden-oproer, die men nog niet zoo in de dagbladen las, en voorts degenen, die er in wer den genoemd, met elkander te brengen in onderling verband. De schrijver voert de personen handelend en sprekend in zooals ze waren en zijn. In een der hoofdstukken (het tiende) schetst de schrijver, in den vorm van een droom, de gevaren, die voor Land en Kerk door het drijven van dr. Kuyper dreigen te ontstaan. «Het was daarbij schrijvers doel niet, hem bespottelijk voor te stellen, maar om in hyperbolischen vorm te waar schuwen tegen dezen vijand van de ware vrijheid, die, onder de valsche leus van haar te verdedigen, ons een kerkstaat wil opdringen met al de schaduwzijden van het katholicisme, maar zonder een der lichtzijden, aan dien laatstgenoemden kerkvorm eigen." Het geschrift bevat de volgende hoofdstukken: 1. Een vruchteloos gesprek in het Vondelspark op den dag vóór Kerstmis. 2. Een kijkje in de Kerke- raadsvergadering van Maandag 28 December. 3. Een Oudejaarsavond-gesprek in de kringen der Vrije Universiteit, door Sylvester afgeluisterd. 4. Een verwoestende bom in het kamp der Kuyperianen en een ijselijke avond. 5. Paneelen voorzien en pa- neelen doorgezaagd. 6. De sneeuwstorm van Vrij dag 8 Januari. 7. Proeven van Gereformeerde polemiek. 8. De éénige schuldige. 9. Voor de tweede maal in de rol van s Deus ex machinaof meer Dupe dan Fripou. 10. Eeu verschrikkelijke droom van den voorzitter van den Amsterdamschen Kerkeraad. 11. Is verzoening nog mogelijk? Op welken grondslag dan alléén? In de 1, 2, 4, 5, 6, 7 en 9 heeft men, zegt de schrijver, eenvoudige historie. De fictieve vorm in 3 en 8 geeft hem gelegenheid, tegelijk sommige andere punten aan te stippen. Of verzoening nog mogelijk is? Die vraag beant woordt ds. Westhoff met een beslistneen, neen I «Onzerzijds zou alleen vrede kunnen worden gesloten op den grondslag van herstel van de status quo ante bellum, d. i. handhaving van den tegenwoordigen kerkvorm, geen pogingen aanwenden in de eerste jaren om ingrijpende veranderingen tot stand te brengen en erkenning van het feitelijk recht der modernen." «Het weergalme door de gansche Hervormde Kerk steeds luider: van al wat te Amsterdam is geschied, was^de attestenquaestie de opzet en de verbreking van het kerkverband het doel." De Standaard meldt Door ds. Van Lingen, director van het gymnasium te Zetten, is onder dagteekening van 15 Februari jl. ontvangen het navolgende schrijven Wamel en Heteren, 13/2 '86. Het Classicaal Bestuur van Nijmegen heelt van het Provinciaal Kerkbestuur van Gelderland uitnoodiging ontvangen tot onderzoek naar het feit, door de dag bladen vermeld, dat de heer J. H. Houtzagers door Uweleerw. te Kootwijk tot predikant der Hervormde Gemeente aldaar zou zijn bevestigd, welk feit, waar heid b»voiden zijnde, zon moeten geacht worden eene medewerking van uwe zijde te zijn tot verstoring van orde en rust in de Nederlandsche Hervormde Kerk, en alzoo, naar art. 3 al. 2 Regl. Opzicht en Tucht, in de termen te vallen der Kerkelijke Tucht. Het Classicaal Bestuur van Nijmegen wenscht mits dien van Uweleerw., als onder zijn ressort woonachtig, zoo spoedig mogelijk bericht te ontvangen nopens de waarheid of onwaarheid van bovengenoemd aan u toe geschreven feit. Het Classicaal Bestnur van Nijmegen, (w. g.) H. C. Ribbius, presses, (w. g.) Johs. Hs. Jonkers, scriba. Daarop is door hem geantwoord Aan den Zeergel. heer Johs. Jonkers wordt op een schrijven van zijne hand, zoo even door mij ontvangen rond en open, zonder omwegen of verontschuldiging geantwoord, dat door mij de heer Houtzagers, candi- daat tot den Heiligen Dienst, te Kootwijk tot bedienaar des Geddelijken Woords is bevestigd, overeenkomstig de bepalingen der gereformeerde kerken. Hem, die in Zijne genade mij tot den gewichtigen arbeid riep, om den eersteling der Vrije Universiteit tot de gemeente in te leiden, zij daarvoor lof en dank. (w. g) F. P. L. C. Van Lingen. Zetten, 15 Febr. 1886. Op de lijst no. Ill, aanwijzende de kinderen van 6 tot 12jarigen leeftijd in de gemeente Goes op den 1 Januari 1886 komen voor 90S namen. Op de lijsten model no. I aanwijzende de schoolgaande kinderen van dien leeftijd worden 872 namen gevonden, waar onder 25 uit andere gemeenten. Van de 61 kinderen nit deze gemeente, die niet op de lijsten der lager onderwijs genietende leerlingen vermeld staan, is ge bleken dat 4 reeds bij het middelbaar onderwijs zijn 4 in andere gemeente ter school gaan2 schippers kinderen zijn, die hier zelden vertoeven 32 nog op bewaarscholen zijn; 3 onderwijs genieten van eene gouvernante en 3 idem van hunnen vader, beiden ten eigen woonhuize 1 huisonderwijs geniet, doch, sedert eenigen tijd elders logeerende, door den huis onderwijzer niet op zijn staats was gebracht6 reeds door de ouders van school genomen, als naar het begrip van deze genoegzame kennis opgedaan hebbendezoodat er ten slotte 6 overblijven, die geen lager onderwijs genieten. Van deze zes zijn er twee, die behulpzaam moeten zijn in het huishouden als vader of moeder gaan werken1 die met zijn vader (leurder) de plat telandsgemeenten bezoekt1 die idioot is1 die door ziekte verhinderd wordt de school te bezoeken en 1 die met Sept. voor het bezoek eener lagere school zal worden aangegeven. Te Ellewoudsdijk zijn in 1885 gehouden 52866 schooltijden met 5899 verzuimen, dat is ll'/« pet. schoolverzuim; in 1884 bedroeg dit 10 pet. Volgens het Jaarboekje voor het lager Onderwijs in Nederland voor 1886 zijn er in Zeeland in het district Middelburg 108 hoofden van openbare en bij zondere scholen en in het district Goes 85, dus in onze provincie 193. In het eerstgenoemde district zijn 22, in het tweede 10 bijzondere scholen. (M. Cf.) Boekaankondiging. De 2e all. van het Tijdschrift ter beoefening van het Administratief Recht. HoofdredacteurH. G. Hartman Jz., secretaris der gemeente Goes. Goes, F. Kleeuwens Zoon, bevat De Stadhouder en de Staten-Generaal tijdens da Republiek. Toestemming van ouders tot het huwe lijk hunner kinderen. De Burgemeester-strand vonder. Is de Ambtenaar van den Burgelijken Stand verplicht aan den Burgemeester inzage te geven van de registers van den Burgelijken Stand over het loopende jaar. Beantwoording der door de Redactie gestelde vragen. Vragen, waarvan de beantwoording wordt ingewacht. Rechtszaken. In hare zitting van gisteren deed de arrondis- sements-rechtbank te Middelburg uitspraak in de zaak van A. Aalbregtse, molenaar te Borsele, beklaagd van mishandeling. Beklaagde werd schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit en overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot 2 jaren celstraf, benevens ƒ25 boete en in de kosten. Kunst, Wetenschap en Letteren. Zooals wij reeds vroeger mededeelden zal door de Vereenigde Tooneelisten te Rotterdam op Woens dag 3 Maart a. s in de zaal der sociëteit V. O. V. alhier eene voorstelling worden gegeven. Bij die ge legenheid zal worden opgevoerd het gunstig bekende blijspel van Jules SandeauMejonkvrouw de la Seiglière, waarin o. a. optreden mevr. Cath. Beersm ns, mej. M. Vink en de heeren D. Haspels, J. Haspels en W, Van Zuijlen.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1