BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. DINSDAG 16 FEBRUARI 1886. No 20. vervoer vaa vrachten op de wegen Ingevolge berel van den heer Commissaris des Ko* nings in deze provincie is het overeenkomstig het reglement beperkt, welke beperking is aangevangen te middernacht tusschen den i-ien en den 15en Februari 1886 De uitvoerige aankondigingen zijn ter gewone plaat sen aangeplakt. Goes, 14 Februari 1886. De Burgemeester van Goes, 1. G. DE WITT HAMER. 's-Gravenhage, 13 Februari 1886. Wat nu Zoowel het regeeringsantwoord nopens het kiesrecht als dat omtrent het ter elfder ure gedane voorstel tot wijziging van art. 194 (onderwijs) zijn aan de Tweede Kamer ingezonden, welke bereids tegen 1 Maart is bijeengeroepen tot hervatting harer werk zaamheden. Welke Ja er zijn gelijk steeds in deze periode van het zittingjaar velerlei aanhangige zaken, die in het laatste gedeelte van het afgeloopen jaar wèl tot voorloopig onderzoek maar niet tot afdoening konden worden gebracht, gelijk er evenzeer nog een aantal onderwerpen uit de afgeloopen zitting 84/85 onafgedaan zijn gebleven en krachtens besluit dei- Kamer naar de nieuwe zitting in Sept. '85 geopend, zijn overgebracht. Bij de vraagwat zal de Kamer allereerst ter hand nemen wat is het meest urgent, wat is op dit oogen- blik geheel in staat van wijzen 1 ligt het antwoord voor de handde zóó lang verbeide en vertraagde Grondwetsherziening. Eu toch, men zou zich daarin deerlijk kunnen vergissen. Immers, na de houding der Regeering met betrekking tot het kiesrecht, en na de onverzettelijke gedragslijn der clericale groepen ten aanzien van art. 194 en het weifelend standpunt der Regeering daaromtrent, ten slotte eene redactie voor stellende, die, hoewel weder eenigszins meer overhel lende naar het clericale kamp, toch niet voldoende is om, in welke richting dan ook, tot eene redelijke oplossing te geraken -na dazen feitelijken toestand kan de Grondwetsherziening wel van de agenda wor den afgevoerd. Men kan daarover nu veel of weinig redeneeren, wederkeerig schuld imputeeren of van schuld trachten vrij te pleiten, zóóveel is zeker: dat hier transactie onbereikbaar schijnt of liever gebleken is. De Regee ring handhaaft haar al te beperkt kiesrecht-voorstel; de liberalen handhaven, het zoo al niet geheel onver anderd behoud van art 194, dan toch het hoofdbe ginsel daarvan, terwijl de kerkelijken dat beginsel juist onder den voet willen halen. Het zoogenaamde adres, dat van liberale zijde is of zou worden ingediend bij de Tweede Kamer om het daarheen te leiden dat zooveel mogelijk aan de eischen der tegenpartij zou worden toegegeven, schijnt bf zeer voorbarig óf eene mystificatie te zijn. Daarbij komt nog dat de Re gering in hare Mem. v. Beantwoording verklaard heelt niet te kunnen ingaan op het in 't Voorloopig Ver slag geopperde denkbeeld om dit gedeelte der Grond wetsherziening (onderwijs) het eerst in behandeling te nemen, als achtende zij dit verkeerd en prejudici- abel voor eene ordelijke en vrije discussie over de andere grondwetsontwerpen. Ik weet niet wat er waar is van het gerucht, dat dr. Schaepman zijn eere-woord zou hebben verpand dat van Grondwetsherziening niets komen zal, tenzij art. 194 (natuurlijk in den geest der clericalen) ge wijzigd wordemaar dat weet ik wel, dat na de ge beurtenissen ep kerkelijk gebied te Amsterdam en eldersna het aandeel dat de heeren Lohman en Keuchenius in dit opzienbarend conflict hebben ge nomen, en nu het meer en meer duidelijk is gewor den hoe er een onmiskenbaar verband bestaat tusschen deze revolutionaire kerkelijke beweging en de zooge naamde «nli-revolutionaire Staatsleer, geen liberaal, van welke nuance ook, ja zelfs zeer weinige conser vatieven er de hand toe zouden willen leenen om het onderwijs in handen der kerkelijken te spelen en hun de openbare school, toegankelijk niet alléén maar ook bruikbaar voor allen (gelijk Van der Brugghen haar karakteriseerde) als offer te brengen voor de tot standkoming van andere, hoewel alleszins gewenschte wijzigingen in de Grondwet van 1848. Ook nu, neen juist nu mag niet vergeten worden wat Groen v. Prinsterer wiens Profetenmantel aan dr. Kuijper even gul wordt aangeboden als gretig door hem aanvaard in zijn Vliegend Blaadje no. XX van Juli 1865, onder het opschrift schoolwet agitatie en religiestrijdden kiezers op het hart drukte. Het verklaart veel van wat nu gebeurt of later te wachten is. Religiestrijd is van schoolwet-agitatie het onver mijdelijk gevolg4, juister nog, de oorzaak en de om schrijving. Want de schoolwet-agitatie strekt om de ontnomen vrijheid van godsdienst te verkrijgen, om tegen de Staatsreligie der ongeloofseenheid te worden beschermd." En in de nadere uiteenzetting, welke de aard der door hem bedoelde schoolwet-agitatie is en welke haar aanvankelijk gevolg was, wijst de agita- teur met zichtbaar welgevallen op de veranderde hou ding der R.-Katholieken, en citeert daarbij de lijd, die in verband met de Pauselijke Encycliek te ken nen geeft: »dat het bijzonder onderwijs rechtens moet staan boven elk ander.'' »Het is hoofdzaak. Het openbaar onderwijs kan slechts bij supplement worden toegeiaten" (blz. 10). De middelen zelve tot de schoolwet-agitatie, waar van religiestrijd «het onvermijdelijk gevolg, of liever de oorzaak en de omschrijving was, behoeven bier niet expresselijk in het licht gesteld worden. De jongste er erlijke gebeurtenissen hebben reeds de heilrijke vruchten van den ontvonkten religiestrijd als gevolg ook van de schoolwet-agitatie, genoeg doen kennen, in wortel en gevolgen. Limburg Brouwer noemde de taktiekvanti-revolutionaire demagogie"Dat was in 1865. In 1885 gewagen zells orthodoxe predikan ten van ranti-revolutionair schrikbewind". Het ergste van alles onder al deze treurige om standigheden en hetgeen omtrent de houding van het kabinet in zake de Grondwetsherziening veel te denken en te vermoeden geeft, is wel ditdat de Regeering met betrekking tot het kiesrecht zóo stokstijf blijft vasthouden aan haar huurwaardestelsel met een ge- brekkigen maatstaf, ja het oorspronkelijk voorstel nog onaannemelijker gemaakt heeft. En toch zou wellicht langs dezen weg eene uitkomst te verkrijgen zijn. Voor eene uitbreiding van het kiesrecht in ruimer kring en op meer nationale wijze dan door het re- geeringsvoorstel wordt verkregen, is ongetwijfeld eene voldoende meerderheid te erlangen. In elke richting wordt er op aangedrongen. De voorstanders van het voorstel Lohman waren zelfs bereid de uitbreiding te beproeven binnen de perken van art. 76. De liberalen kunnen grondwettige regeling niet afwijzen. Indien de Regeering er dus toe kon besluiten om wat zij zelve aanraadt omtrent art. 194 (wederzijd- sche toenadering, transactie), bij het nieuw artikel nopens het kiesrecht in praktijk te brengen en aan de hand van het verslag der tweede overweging van haar gewijzigd voorstel in de afdeelingen, eene nadere wijziging van art. 80 (76 oud) voortestellen, met uitnoodiging aan de Kamer om dat voorstel vóór alle andere hoofdstukken in behandeling te nemen als reform-bill, dan zou bij aanneming eene vertegen woordiging op den grondslag van het uitgebreider kies recht in het leven worden geroepen, aan welke dan wijders ook de verdere Grondwetsherziening zou kun nen worden opgedragen. Het laat zich dan toch met grond verwachten dat het doode punt, waarop de Tweede Kamer thans staat, zou komen te vervallen. De nieuwe kiezers, die na de ontbinding zouden op treden, kunnen dan goed weten waar het op staat en welke belangrijke grondwetsvoorstellen aan de nieuwe vertegenwoordiging ter beslissing zullen worden gege ven, niet het minst ook die over de onderwijsquaestie. Er moet dan wel nieuw bloed in het politiek lichaam komen, en elke richting zal zich aan die uitspraak hebben te onderwerpen, hetzij dan de meerderheid cle- ricaal of liberaal zij, naar gelang van de uitspraak van het nieuwe kiezerspersoneel. Het bezwaar van art. 197 is hier oneindig minder te vreezen, mits de Regeering haar kiesrecht-voorstel wijzige in dier voege, dat men re delijkerwijze op 2/3 der stemmen in de nieuwe Kamers kan rekenen en dat vermoeden wordt, gelijk reeds is opgemerkt, gewettigd door den eenstemmigen aandrang bij de verschillende politieke partijen en groepen op eene ruime uitbreiding van het kiesrecht. Hier is, zoo men gelooft, geen obstructionisme te vreezen. Landbouw en Veeteelt. Men schrijft uit Nieuwerkerk (bij Zieriksee), aan de N. Rott. Ct. De vereeniging tot veredeling van het paardenras in Schouwen en Duiveland, bestaande uit ruim 60 aandeelhouders, besloot voor eenige weken een anderen hengst aan te schaffen en den volbloed Oldenburger Reijnald te verkoopen. Den hengst Jacob, eerst sedert eenige maanden door den heer Ockhorst, te Rotterdam, in Hanover aangekocht, besloot men aan te koopen; te eerder werd hiertoe overgegaan, omdat volgens verslag der commissie, door den Minister van oorlog benoemd tot het bekronen van den besten hengst, zoowel voor de remonte als voor andei e doel einden, bij de keuring te Rotterdam, genoemde hengst de grootste concurrent was van den prijswiuner. Niet dat men zich in deze streken speciaal wil toeleggen op het fokken van remonte-paarden, doch omdat de eischen, door den Minister van oorlog gesteld, niet uitsluiten ook voor den handel geschikte exemplaren te verkrijgen. Verleden voorjaar bezocht de commissie tot aankoop van remonte-paarden onze eilanden, doch niet één exemplaar werd aangekocht, terwijl tijdens de paarden markt, in Juni te Zieriksee gehouden, ruim 20 paarden door Fransche en Belgische koopers werden uitgevoerd. Donderdag had de publieke verkoop plaats van den hengst Reijnald. Er waren tal van menschen, doch niet meer dan 300 werd gebodenhet bestuur der vereeni ging besloot echter, den hengst niet beneden 500 af te staan. Buitenlandsch Overzicht. De ernstige ongeregeldheden in Eugeland's hoofdstad zijn vermoedelijk onderdrukt, maar in andere plaatsen heeft het volk het voorbeeld van Londen gevolgd. Vooral de stad Leicester is vreeselijk door oproerige benden geteisterd en aangezien de politiemacht niet sterk genoeg was om de woestelingen te keeren, was de stad feitelijk eenigen tijd in handen van het ge peupel. Eerst toen de politie versterkt was en er om militaire macht was geseind, kwam er kalmte in de stad. Men laakt, en terecht, de zwakke houding der re geering in deze zeer netelige quaestie. Er is sprake van vervolging en arrestatie der socialistische partij hoofden, maar tot nutoe is dit niet geschied. Heden zouden de werkeloozen te Birmingham zich in optocht naar den minister Chamberlain begeven om hulp te vragen, terwijl door eene vergadering van werklieden te Londen besloten werd bij den heer Glad stone erop aantedringen, dat van regeeringswege de emigratie der werkeloozen zal worden bevorderd. Uit het Oosten komen weder gunstiger berichten. Men twijfelt er niet aan of de keizerlijke mogendheden zullen het wel eens worden over de overeenkomst tusschen Turkijo en Bulgarije, zij het dan ook na langdurige onderhandelingen en met enkele wijzigin gen van het verdrag, daar Rusland niet geneigd schijnt den vrede te verstoren. In een officieus artikel uit St. Petersburg aan de Polit. Correspondcnz wordt bovendien verklaard, dat Engeland de clausule van de Turksch-Bulgaarsche conventie, waarbij Bulgarije zich verbindt om den Sultan in geval van oorlog met Bulgaarsche troepen bij te staan, niet kan goedkeuren, en wel op grond van de mogelijkheid dat de troepen van een christen- staat langs dezen weg in de noodzakelijkheid zouden kunnen worden gebracht om een Mahomedaansch leger tegen dat eener christelijke natie hulp te ver- leenen. Ook de bepaling, waarbij den Sultan de be voegdheid wordt gegeven, om zonder goedkeuring der mogendheden over de herbenoeming van vorst Alexander als gouverneur van Oost-Roemelië te beslissen, zou voor Engeland geheel en al onaannemelijk zijn. Ook de Serviscli-Bulgaarsche vredesonderhande lingen schijnen goed te vorderen en ook van die zijde schijnt de vrede niet meer ernstig bedreigd tè worden. In strijd hiermede is een bericht dat in den jongsten Franschen kabinetsraad door den minister van buiten- landsche zaken werd verklaard, dat de Bulgaarsche regeering aan de mogendheden haar besluit had te kennen gegeven, om tegen den 19den dezer maand het leger wederom op voet van oorlog te brengende toerustingen van Servische zijde hebben dezen voor zorgsmaatregel noodzakelijk gemaakt. Inmiddels wor den van verschillende zijden pogingen in het werk gesteld, om den termijn voor den wapenstilstand, die met 28 Februari afloopt, eenigen tijd te verlengen. Uit Philippopel wordt aan den Temps getelegrafeerd, dat volgens de heerschende meening de vijandelijk heden met Servië binnen kort zullen worden hervat. Alle troepen, die met verlof naar huis waren gezonden, hebben aanschrijving ontvangen om in den kortst moge lijken tijd onder de wapenen te komen. Griekenland is zeer verstoord, dat Lord Roseberry, de tegenwoordige minister van buitenlandsche zaken in Engeland, dezelfde gedragslijn ten opzichte der regeering van Griekenland zal volgen van Lord Salis bury. Het zal nu echter wel gedwongen worden zich tot een kalm verzet te bepalen, te meer daar blijkt, dat de ministers het omeens zijn geworden over de voortzetting der oorlogstoebereidselen. De Grieksche bladen blijven op het laatste ten sterkste aandringen Gemengde Berichten. 's-Gravenpolder. Zaterdagavond gaf het liefhebberij- tooneelgezelschap «Eendracht maakt macht", van Heinkenszand, in een der lokalen van den heer Zaaijer eene opveering. Het programma der opvoering bestond uitsTono of de Wraak van een Zigeuner", zijnde een drama in drie bedrijven, en een kluchtspel, geti teld «Barbier Brugwachter. Zoowel in het drama als in het blijspel toonden de dilettanten veel studie van deze stukken gemaakt te hebben en vooral Tono, de pleegzoon van den Zi geuner-hoofdman, verdient allen lof voor zijn goed spel. Tusschen het drama en het kluchtspel werd eene pauze van een half uur gehouden waarin de gebroe ders Van Tichgelen van Kwadendamme eenige muziek stukken zeer goed uitvoerden. Het talrijk publiek, dat] bij de opvoering tegenwoor dig was, heeft zich goed geamuseerd en toonde dit ook door een luid applaus toen het gordijn viel. Moge het gezelschap «Eendracht maakt macht" onze gemeente spoedig weder met een bezoek vereeren. Tolen. Sedert eenige dagen zijn de visschers uit Tolen en Bergen-op-Zoom begonnen op de Schelde de ansjovis-visscherijen te steken. De ansjovis is hier evenals de oesters en mossels een belangrijk handels artikel. Voor vele personen is hier nog al wat aan te'jverdienen, vooral aan de panharing die gewoonlijk met duizenden gevangen en op verschillende plaatsen ter markt gebracht wordt. Vrijdag 12 Februari werd te Brouwershaven een soirée musicale et déclamatoire ten voordeele der armen gegeven. Instrumentale en vocale muziekvoordrachten, waarbij ernst en boert elkaar afwisseldeneen operette op een oud thema, doch verdienstelijk gezet, gaven een rijk programma. Allen, die medewerkten, zonder onderscheid komt een woord van oprechten lof toe voor de uitstekende wijze, waarop zij hun krachten aan het schoone doel wijdden. Voor de vacante betrekking van gemeente-veld wachter te Duivendijke hebben zich niet minder dan 60 sollicitanten aangemeld, waarbij een uit Amster dam, een uit Den Helder en een van een plaatsje bij Winschoten Het sedert vele jaren te Vlissingen bestaande «Hotel de Commerce" is door den tegenwoordigen eigenaar, den heer G. Boogaart uit de hand verkocht aan den heer L. F. H. Van Bakel van Amsterdam, die van af I Mei a. s. het hotel op denzelfden voet exploiteeren zal. (M. Ct.) Vrijdag werd op de Ooster-Schelde de eerste panharing gevangen door C. De Bout te Tolen staande met zijn weer op den Broeke. 25 stuks werden door hem gevangen, een bewijs dat de haring ook op onze wal thans is. (IV. v. B. o. Z.) Door den minister van oorlog is, volgens de Amst. Ct., aan de verschillende commandanten van het leger last gegeven om, zooveel mogelijk, bij de vergaderingen der sociaal-democraten vooral het oog gevestigd te houden op de militairen, welke eventueel die vergaderingen mochten bijwonen, en zoo mogelijk nota te nemen van hun wapennummer. Deze lastgeving is op de politie overgedagen. Men meldt uit Amsterdam, dat de werkzaamheden aan de reusachtige ijzeren bekapping van het nieuwe centraalstation nagenoeg gestaakt zijn, omdat een ver zakking der fundeeringen is bespeurd, die aanvankelijke vertraging oplevert en wellicht groote wijzigingen in het werk noodzakelijk zal maken. Te Gulpen hebben twee werklieden, bij het delven van een mergelkuil, in een bouwland op 2 meter diepte verschillende urnen en beenderen gevonden, alle nog gaaf en van Germaanschen oorsprong, van roodachtig en bruin aardewerk, zonder versierselen; aan den onderrand alléén bevinden zich nagel-of vingerindruk sels. Waarschijnlijk heeft men hier eene Germaansche begraafplaats ontdekt. Uit een van Regeeringswege ingesteld onderzoek waarbij verschillende getuigen bij het oproer te Londen van Maandag werden gehoord, is gebleken dat de socialisten moeten worden beschouwd als degenen, die het grauw tot plundering hebben aangespoord en de gepleegde ongeregeldheden in de hand hebben ge werkt. De Regeering heeft dan ook het besluit geno men, tegen de beide voornaamste belhamels, Hyndman en Burns, een vervolging in te stellen. Ook de oproerige beweging te Leicester duurt voort, meldde men Zaterdag. In weerwil van de pogingen der overheid om haar te stuiten, hebben de oproer makers nieuwe aanvallen gedaan en een paar wol- fabrieken vernield. Tusschen de volksmenigte en de gewapende macht hebben bloedige botsingen plaats gehad. Een groot aantal personen zijn gevangen genomen. Burgerlijke Stand Goes van 1215 Februari 1886. Eerste Huwelijksafkondiging: 14, van Jacobus Bouman, 28 j. jm., te 's-Heerenhoek, onlangs te Goe s, en Maria Vermeulen, 26 j. jd. te 's-Heerenhoek. Geboren 15, Zoetje, d. v. Jan De Groot en Leintje Moens. Overleden: 13, Cornelis, 8 j., z. v. Pieter Mari- nus Nierse (overleden) en Elizabeth Sara Visser 14, Johanna Pieternella De Graag, 50 j., gehuwd met Kornelis Theodorus De Jongh. 320e Staatsloterij, 5e kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Zaterdag 13 Februari, 17e lijst. No. 1353 ƒ1500 en pr. van ƒ30000. No. 13408 de pr. van ƒ3000. No. 14974 ƒ200. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Maandag 15 Februari 1886. uur. 's morgens 8 'smidd. 12% 's avonds 5 763.5 763.5 763.5 Wind richting. Toestand van de lucht. Zuid. Z.-0. N.-O. Zw. bew. Half bew. Licht bew. EQ i-o rfi e gis S a Tg B CO 'jjïË +1. +3.5 +1.5 Waarneming van hedenochtend 8 uur: Een depressie waarvan het centrum buiten 't gebied onzer waarneming valt, doch waarin de laagst bekende barometerstand ongeveer 755 m.M. bedraagt, bevindt zich ver van ons en Zuidwestwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Oostwaarts. Het grootste barometerstand-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uurGreninger 4 m.M. boven Vlissingen. Hedenochtend acht uurHelder 3.3 m.M. boven Vlissingen. Hedenmiddag half eengeen verandering. Barometerstand te Utrecht om half een: 764 m.M. Verwachting: Zuid-Oostelijke wind, goed weêr. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 17 Febr. Hoedekensk., beschoeiing haven, Burgemeester. 18 Kattendijke, vernieuwing school, J. H. Hannink. 18 i* Middelburg, waterstaatswerken, Pror. Ingenieurs. Verkooplngen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën 16 Febr. Goes, huis, Mulock Houwer. 17 - 's-Heer Arendsk., boereninspan, Pelle. 18 Hoedekenskerke, boereninspan, Mr. Liebert. 18 u Ierseke, woonhuis enz., Gallis Meren». 18 Ierseke, afbraak en diversen, Mulock Houwer. 18 's Heerenhoek, woonhuis enz., De Ronde Bresser. 19/20 Febr. Kloetinge, boereninspan, Pelle. 22 Driewegen, boereninspan, Pelle. 24 Ierseke, inspan, Mulock Houwer. 24 v Kamperland, inspan, Roelof. 24 '8 Heerenhoek, meubilair, De Ronde Bresser. 24/25 Febr. Ellewoudsdijk, inspan, Van der Kloes. 25 Febr. 's-Heer Arendsk., inspan, Pilaar. 25/26 Febr. Rilland, boereninspan, Pelle. 26/27 Febr. 's-Heerenhoek, boereninspan, De Ronde Bresser. 27 Febr. Wolfertsdijk, huis en bouwland, Pelle. I Maart, Middelburg, verp. visscherij, Bestuur Visscherijen. 3 Kloetinge, inspan, Mulock Houwer. 3 n Kamperland, inspan, Roelof. 3/4 's Gravenpolder, inspan, P. Overman. 4 Baarland, inspan, Mulock Houwer. 4 i Borsele, woonh. en aannemersgereedsch., Van der Kloes. 4 Biezelinge, wagenmakerij, Gallis Merens. 4 Waarde, inspan, Pilaar. 5 Kattendyke, inspan, Pilaar. 5 n Kolijnsplaat, inspan, Huvers 5 f Kolijnsplaat, hui», hovenieriug enz., Huvers. 10 n Kolijnsplaat, inspan, Huvers. II 's-Heer Arendsk., woonhuis, bouw land enz., P. Overman. 12 Ierseke, woonhuizen, Pilaar. 13 <t Heinkenszand, huizen, De Ronde Bresser. 17 '8 Heerenhoek, inspan, De Ronde Bresser. 18 n 's Heerenhoek, hoefje, land enz., De Ronde Bresser. 19 i Heinkenszand, diversen, De Ronde Bresser. 19 n Borsele, hofstede, Pelle. Mei. Borsele, inspan, Pelle» Di uk F. Kleeuwen» Zoon Go«*»

Goessche Courant | 1886 | | pagina bijlage 1