1886. N°. 20. Dinsdag 16 Februari. 73ste jaargang. Bij dit nonimer behoort een bijvoegsel. 's Konings Verjaardag RUPSENNESTEN GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zichvoor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents f.er regel. Bij gelegenheid van is het geoorloofd iu den avond van Vr ij dag 19 dezer VOETZOEKERS en ander klein VDURWERK (geen vuurpijlen) aftesteken, doch uitsluitend op de Groote Markt, de Vlasmarkt, de Beestenmarkt en de Groote Kade. Goes, den 13 Februari 1886. De Burgemeester van Goes, j. g. de witt hamer. De boomen en gewassen in de gemeente zullen voor den 28 Februari a. s. van gezuiverd moeten zijn, op straffe van een tot tien gulden, en de rupsen en rupsennesten onmiddellijk moeten worden verbrand op verbeurte van gelijke boete. Goes, den 13 Februari 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Op Dinsdag 2 Maart 1886 zal de Minister vau Marine in het gebouw van zijn Departement te 's-Gravenhage bij inschrijving trachten aan te besteden het maken van een woonhuis voor den dienst der verlichting te Westkapelle. Het bestek en de voorwaarden, waarnaar de aanbe steding zal plaats hebben, liggen ter Secretarie ter inzage. Goes, den 15 Februari 1886. De Burgemeester van Goes, j. G. DE witt HAMER. GOES, 15 Februari 1886. Bij de commissie iu zake de gasquaestie alhier is Zaterdag van het bestuur der gasmaatschappij te 's-Hage het volgende antwoord ingekomen: »'s-Gravenhage, 13 Februari 1886. Aan de Commissie ad hoe, benoemd door de vergadering van gasverbruikers v. 26 Janr. te Goes. WelEdele Heeren. Bij de optreding van het tegenwoordig bestuur werd uwe missive van 30 Januari 11. ter behandeling in onze handen gesteld. Het door U gedaan verzoek tot verlaging van den gasprijs tot op 10 cents per stère heeft, zoo eenvoudig als het voorstel oogenschijnlijk ook luidt, eene ernstige strekking, en is van diep ingrijpenden aard in de ge volgen. Dat zulk eene zaak niet overhaast en zonder nauw gezet onderzoek kan en mag worden beslist, ligt voor de hand. Wat toch is het geval? Bij verlaging van den gasprijs met circa 30 zal (dit althans leert de ondervinding bij andere fabrieken) het debiet met minstens 40 a 50 pet. moeten stijgen, en nu moet in de eerste plaats worden onderzocht, of onze gas fabriek te Goes, zonder eene aanmerkelijke uitbrei ding te ondergaan, iu staat is een zooveel grooter quantum gas te leveren. Die eventueele uitbreiding nu zal, althans wanneer zij zal blijken noodzakelijk te zijn, gepaard morten gaan met eene concessie-verlenging door het stedelijk bestuur Uwer gemeente, daar toch niet met billijkheid kan worden gevergd dat onze maatschappij besluit tot eene uitbreiding der gasfabriek welke minstens f 45000 zal kosten, met de wetenschap dat onze ge- heele inrichting over zes jaren voor eene reeds thans vastgestelde som het eigendom wordt der gemeente Goes. Een en ander heeft hedeu een ernstig punt van overweging bij bet bestuur uitgemaakt, en nu is door ons besloten lo. In het begin der volgende week door een er varen gaskundige een nauwgezet onderzoek te doen instellen naar de capaciteit der Goesche gasfabriek. 2o. Op grond van het dienaangaande uittebrengen rapport eene beslissing te nemen ot reeds thans tot «ene verlaging van yen gasprijs als door U bedoeld kan worden overgegaan, zonder dat ernstige stoornis in den geregelden gang van zaken te vreezen is. So. Casu quo met het gemeentebestuur van Goes te onderhandelen over eventueele verlenging der conces sie, waarbij wij ons in principe bereid verklaren ook voor gasverbruik bij dag tegen zeer verlaagden prijs gas te leveren. Het bewuste onderzoek kan binnen acht dagen af- geloopen zijn, en zullen wij U van den uitslag ter zijner tijd kennis geven. In ieder geval znllen wij op uw verzoek vóór 20 Maart a. s. eene beslissing nemen, met dien verstande, dat wanneer tot prijsverlaging wordt besloten, die lagere prijs zal gerekend worden in te gaan met lo. Maart a. s. Vertrouwende dat U onze handelwijze in dezen zult billijken, noemen wij ons met hoogachting Namens het Bestuur, Van Prehn, Adm. President. De heer dr. D,,De Loos heeft eene lijst opge maakt van alle oud-leerlingen der hoogere burgerscho len met vijfjarigen cursus in ons land en op Java, welke gedurende de eerste twintig jaren, waarin de wet op het middelbaar onderwijs van kracht is geweest, met goed gevolg eind-examen hebben afgelegd Die lijst wijst tevens de betrekkingen aan, waarin zij na hunnen leertijd geplaatst zijn. De uit deze namenlijst opgemaakte statistiek is een zakelijk en afdoend antwoord op de klachten over de geringe vruchten van ons middelbaar onderwijs, die hare uitdrukking gevonden hebben in de Tweede Kamer, bij de door clericalen gedane poging om het aantal der rijks hoogere burgerscholen te doen inkrimpen. Gelukkig is er nog juist eene meerderheid te vinden geweest (43 tegen 41 stemmen) om dat voorstel te doen afwijzen. Alleen het middelbaar onderwijs voor meisjes is aan de partijwoede ten offer gebracht, maar het lijdt geen twijfel of de clericalen zullen, wanneer zij ooit de meerderheid uitmaken, hunne verwoestende plannen ook over het jongensonderwijs uitstrekken. De statistiek van dr. De Loos g«eft nog slechts een onvolledig overzicht van de vruchten onzer hoogere burgerscholen. Niet weinige barer leerlingen leggen het eind-examen niet af en zijn niettemin volkomen geslaagd in de voorbereiding tot hunnen maatschap- pelijken werkkring. Daaronder behooren een aantal dergenen, die examen aflegden voor de Kon. Militaire Academie, voor O.-I. ambtenaar (tot 1872 examen A), voor landmeter, telegrafist, ambtenaar bij de posterijen en de registratie, vele aanstaande artsen en apothekers, en velen, die hunne opleiding aan eene hoogeschool hebben voortgezet. In deze laatste categorie en in die van het math.-litt.-examen voor arts en apotheker, beeft de heer De Loos niet minder dan 526 oud-leerlingen der H. B. S. geteld. Met inbegrip van die te Batavia, te Semarang en te Soerabaya, zijn er thans 41 hoogere burgerscholen met 5jarigen cursus. Met haar allen hebben zij in 20 jaren 3055 leei lingen met geslaagd eind-examen afge leverd. Daarvan zijn 88 overleden en 54, wier levens loop onbekend is. De overige 2913 laten zich over verschillende betrekkingen verdeelen. Door Z. M. zijn voor de lichting van 1886 tot militaire leden van de militierad.en en tot hun plaatsvervangers benoemd in Zee land te Middelburg, lid Folkerts, majoor, prov. adj. in Zeeland en plaatsv. Bouman, kapitein 3e reg. inf., beiden te Middelburg. De opbrengst van 'sRijks middelen over de maand Januari 11. bedroeg 6,557,795.55, tegen /6,488,616.81, in Januari 1885. De raming voor éen maand is ƒ8,846,017.83. De eerste maand van het ingetreden jaar is dus voor de Rijksmiddelen weder weinig gunstig geweest. Wel is het eindcijfer iets booger dan in 1885, maar dit is aan twee omstandigheden toe te schrijven, die met vermeerdering van welvaart of grootere draagkracht der bevolking niet in verband staan. Het personeel namelijk dat nog veel had goed te maken, bracht onder den invloed der buitengewoone opcenten 766.000 op tegen ƒ698.000 in 1885, en de suikeraccijns, waarvan de opbrengst ten vorigen jare nog aan het ebben was, gaf, nu de nieuwe regeling definitief in werking is, 437.000 tegen 192.000 inl 885. Nage noeg alle andere middelen, bepaaldelijk invoerrechten, patenten, registratie, zegel zoutaccijns, bieraccijns, geslacht, zelfs gedistelleerd zijn achteruitgaande. En dat niettegenstaande Januari 1885 reeds voor het meerendeel hoogst ongunstige cijfers opleverde. De opbrengst der posterijen is baast het eenige lichtpunt. Het voorstel der regeering tot w ij z i g i n g der gemeentewet met het oog op de weigering van sommige gemeenteraden om met den burgemeester samen te werken vindt in de afdeelingen der Tweede Kamer veel bestrijding. Slechts sommige leden achten die wijziging voldoende gemotiveerd. De meesten zien er een inbreuk in op de zelfstandigheid der gemeenten, terwijl meerderen den betreurenswaardige-! toestand in sommige gemeenten toeschrijven aan de onoordeelkun dige keuze der Regeering bij de benoeming van een burgemeester. Het bericht in verschillende bladen, dat een adres van liberale zijde is opgesteld, waarbij op wijziging van art. 194 wordt aangedrongen, terwijl het adres zelf reeds in zijn geheel wordt medegedeeld, is, naar men nader verneemt, minstens voorbarig, en een zoodanig adres is niet gearresteerd. Het Rott. Nbl. deelt nog mede, dat dit adres niet circuleert, iu geen enkele gemeentewat door de bladen wordt gepubliceerd is eeu concept, méér niets, dat door eene onbescheidenheid van bet Handelsblad pu bliek geworden is. Er kunnen dit jaar bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, na afgelegd vergelijkend examen, geplaatst worden 40 jongelieden als adel borst voor den zeedienst en 6 jongelieden als adsp- administrateur bij de Kon. Ned. zeemacht. Nadere bijzonderheden bevat de Sts.-Ct. van 13 Febr. Tegen den 6den April e. k. kunnen pupillen op de pupillenschool te Nieuwersluis worden geplaatst. Van de op dien datum openstaande plaatsen zullen er wellicht eenige kunnen worden vervuld door zonen van niet-militairen (ouder vniet-militairen" worden ook begrepen gepasperteerde militairen en schepelingen), tegen betaling een< r jaarlijksche bijdrage van/ 50, in het begin van ieder kwartaal, bij vooruitbetaling telkens van 54 gedeelte, te voldoen de overige plaatsen worden kosteloos vervuld door zonen van hen, die in dienst zijn bij de zee- of bij de landmacht hier te lande of in Oost- en West-Indië, alsmede van hen, die in dien dienst, hetzij als militair, hetzij als schepeling gepan- sionneerd, gegageerd of overleden zijn. Aangesteld tot rijksveldwachter 3e kl. A. L i n d - hout, gepasp. maréehaussée, thans gem. en onbez.- rijksveldw. te Oosterland (standplaats te Kapellea/d. IJsel). Voor invoering van de 31 December afgekon digde wet aangaande het zegelrecht op effec ten wordt door de Ned. Fin. als waarschijnlijke termijn 1 April, hoogstens 1 Mei genoemd. Naar de N. R. Ct. verneemt kan bij de aan staande samenkomst van de Tweede Kamer de indie ning verwacht worden van een wetsontwerp betrek kelijk den invoer van vreemde basterd- s u i k e r. Een voorstel tot verbetering van den a c - c ij n s op het zout is bij den Raad van State aan hangig. De geschorste ambtenaar aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken, de heer C r o 11die zich door de schorsing ernstig gekrenkt acht in zijn rechten als Nederlander eu als ingezetene, beroept zich in een adres aan de Tweede Kamer, waarin hij zijn grieven ontvouwt, op artt. 6 en 10 der Grondwet. Hij ziet in de wet van 22 April 1855 geen regeling, noch beperking van het recht van vereeniging en vergadering ten aanzien van ambtenaren, terwijl de sociaal-democratische vereeniging evenmin krachtens de bepalingen dier wet is verboden, zoodat hem het recht om een landsbediening te bekleeden en het recht om bestuurder van genoemde vereeniging te zijn onverkort toekomt. Hij verzoekt aan de Tweede Kamer het daarheen te willen leiden »dat waar hij steeds zijn plichten vervulde, ook zijn rechten mogen worden gehandhaafd." Men meldt uit AmsterdamDe vereeniging voor de gezondheidsvacantie-koloniën heeft een gunstig verslag uitgebracht. Een aanzienlijke gift schonk de Koningin en tal van andere blijken van sympathie zijn geleverd. Dr. Mezger zei voor 1886 een som toe genoeg om 50 kinderen vier weken naar buiten te zenden. Het verblijf te Wijk aan Zee en Austerlitz heeft voldaan. De resultaten zijn uitstekend blijkens de gewichts- staten en waarvan de invloed nn nog geconstateerd kan worden. Uit den Gymnasten-Almanak blijkt dat er in Nederland thans 230 Gymnastiek-vereeni- gingen zijn, over 104 gemeenten verdeeld. Zeeland heeft 6 vereenigingen, terwijl er 13 Dames-Gymnas- tiek-vereenigingen bestaan. De vergadering van Hoornsche vereerders van Jan Pietersz. Koen heeft onder voorzitting van mr. W. K. baron Van Dedem over de twee mid delen gedebatteerd, welke onze tijd bezit om aan een overleden groot man hulde te brengen een standbeeld en, utile dulci, een philantropische stichting. Daar voor het eerste denkbeeld slechts f 5000 a f 6000 wordt vereischt, zal 't daar wel op uitloopen, indien er ten minste iets van de plannen komt want voorloopig heeft men zich er toe bepaald, de voorloopige commissie te bestendigen. (D.) Het bestuur der Liberale Unie heeft haar praeadvies over het sociale vraagstuk in het licht gezonden. Het is een lijvige brochure, behandelende de volgende vraagstukkenKinderarbeid, opleiding van den werkman, politietoezicht op fabrieken en werk plaatsen, privaatrechtelijke verhouding tusschen patroon en werkman, aansprakelijkheid des werkgevers voor ongelukken, beperking der arbeidsvrijheid, coöperatie of participatie, banken van leening, arbeidersverzeke ring, warenvervalsching, arbeiderswoningen, kamers van arbeid. Sommige dier vraagstukken, meent het bestuur, zijn voor oplossing rijp, voor andere ware een enquête van Staatswege noodzakelijk. Het verzoekt de kiesvereenigingen de denkbeelden van dit praeadvies te bespreken, en stelt zich voor op de eerstvolgende algemeene vergadering, vóór 1 Mei te houden, vraag punten te stellen. Met 1 April treden in werking zoodanige nieuwe bepalingen omtrent de verzen ding van postpakketten naar het buiten land, dat: lo. in het verkeer met de landen, die we- derkeerig zullen blijken daartoe bereid te zijn, kunnen verzonden worden pakkettena. tot een gewicht van vijf kilogramb. met een aangegeven waarde, het bedrag van f 500 niet te boven gaandec. met een te verrekenen bedrag van niet meer dan f150; 2o. de afzender van een pakket, tegen een vooruit te betalen port van 10 cent, daarvan eeu bericht van ontvang kan bekomen3o. de schadeloosstelling we gens verloren geraakte of beschadigde pakkettena. wordt verhoogd tot een maximum van f12 50, in het verkeer met die landen, die pakketten tot een gewicht van vijf kilogram toelaten b. hij aangifte van waarde het bedrag der aangegeven waarde niet kan te boven gaan. Uit Amsterdam schrijft men ons: Een kwart eeuw geleden verliet de gevierde dichter en redenaar ds. J. J. L. Ten Kate de hoofdplaats uwer provincie waar hij een tiental jaren geleefd en ge arbeid had om zich te vestigen in de hoofdstad des rijks, werwaarts hij als prediker bij de Ned. Herv. gemeente beroepen was, een beroep dat ook een jaar later werd uitgebracht op en gevolgd werd door den dichter en predikant J. P. Hasebroek, die slechts twee jaren (18491851) te Middelburg gewerkt heeft. Is laatstgenoemde sedert 1 Mei 1883 reeds emeritus pre dikant (hoewel hij van tijd tot tijd nog den kansel beklimt), de heer Ten Kate bekleedt nog steeds zijue betrekking, en wees de zilvertint van haar en baard niet een bijna 67-jarigen leeftijd aan, men zou wanen Ten Kate nog te zien en te hooren zooals hij zich eertijds in Zeeland te zien en te hooren gaf. Geen woDder dat hij nog steeds wordt gevierd en geëerd, zoowel iu als buiten de kerk, dat hij zeer vele aanhangers en volgelingen telt zoowel daar waar hij optreedt in toga met bef, als waar hij zooals jl Vrijdagavond in het spreeklokaal van »de Vrede" eene spreekbeurt ver vult, gekleed met zwarten jas en dito halsbedekking. Op genoemden avond trad hij op in de Jongelings- vereeniging Excelsior", waar zich naar gissing ruim eeu derdehalf honderd heeren en dames vereenigd hadden, om zich door den redenaar te laten voeren naar Dresden en zich aan zijne hand te laten leiden door de kunstzalen van het daar gevestigde museum van schilderstukken. Hij zelf noemde haar een heer lijke Augustus-maand", die hij eenige jaren geleden met twee reisgenooten (waarvan een zijn onvergete lijke vriend prof. v. Oosterzee") in Bohemen en Oosten rijk heeft doorgebracht. Vooral Dresden had hem aan getrokken, om de daar aanwezige meesterstukken te reproduceeren in verzen, waarvan rythmus en rijm penseel, palet en verven vervangen. Met die reproductie der vorstelijke galerij stelde hij zijn aandachtig audi torium voor een gedeelte in kennis door de voordracht van een aantal zoetvloeiende gedichten. In de eerste plaats reciteerde hij shet Noorden" en »het Zuiden", gedicht naar aanleiding van een paar schilderijen van Hollandsche meestersv. Paddenburg en Wouwerman. Daarna Rij het broertje" volgens de doeken vKindervermaak" van Lach en uSpelende Kin deren" van Vogel, een schoon en liefelijk dichtstuk. sOmhoog" en zBeneden" ingegeven door een landschap van v. Berchem en een hertenjacht van Ruijsdael. Een groot prachtig schilderij van Rubens inspireerde den dich ter tot twee gedichten onder het opschrift vde Winter". Een doek van den Spaanschen schilder Ribera gaf aanleiding tot een gedicht, getiteld «Wetenschap", en een schilderij van RovanazMagdalena" leverde de stof voor een zang onder het opschrift zGeloof". Eindelijk werden drie schilderstukken bezongen be treffende den aartsvader Jacob, naar ik meen vervaar digd door den schilder Casteglioni. Na een half uur rusten leidde de heer Ten Kate ons weder rond in een andere zaal van het kunst museum en reproduceerde hij de bekende schilderij van Carl Dulze »de heilige Cecilia", volgens de legende de uitvindster van het orgelhij deed dit, op treffend schoone wijze, onder het opschrift: de Legende van het orgel", waarin hij getracht heeft alles weer te geven wat het orgel te hooren geeft met zijn cimbaal, zijn bazuin, zijn vox humana enz. enz. Hubner leverde in twee doeken den dichter de stof voor twee gedichten, voorstellende «Luther, de zaak van het Godsrijk verdedigende" en Luther op reis naai den Warburg." »De stadsboom" droeve mijmering van een boom, weggenomen van een stadsgracht en die nu zijn takken treurig hangen laat, omdat hij tot niets meer nut kan zijn was een liefelijk gedicht, waartoe

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1