tetenen van Borsele aldaar geweest zijn. Trompée •chter lieeft dadelijk, zonder bewijs gezegd, dat hij den beklaagde verdacht, en van dat idéé is hij niet afgegaan. Zijn schuld was het dus dat de ware dader niet gevat is. Men is daarbij afgegaan op dorpspraat jes; op verzekeringen van de ooms van de tweede getuige. Ten slotte wees pleiter op het fait dat er voor het raam een goudvischkom stond, die omver geworpen werd. Welnu, bewijst dit niet reeds dat een onbekende de dader moet zijn? Aalbregtse, die het huis kende, zou zich toch wel gewacht hebben om lawaai te maken; dat ware zijn belang geweest. Bij de huis zoeking in beklaagde's woning verklaarde diens vrouw dadelijk dat haar man te 9 uren was thuis gekomen en de woning niet heeft verlaten dan den anderen morgen te half zes uur. De kleederen van A. zijn nauwkeurig onderzocht; en daarbij is noch aan diens gewone kleedij noch aan die welke hij aan had eenig schijn van bloed gevonden. De pleiter verzocht daarom met volle vrijmoedig heid vrijspraak van beklaagde. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op a.s. Dinsdag. (Af. Cf.) Landbouw en Veeteelt. Zoetjesaan komt de tijd weder, waarop de erwten moeten uitgezaaid worden en daarom zal het zeker niet ondienstig zijn eenige wenken omtrent be mesting en teelt ten beste te geven. De erwten kunnen op bijna alle gronden verbouwd worden; alleen op zeer zware klei- en leemgronden willen zij wel eens mislukken. De gronden, die uit de natuur zeer kalkrijk zijn, leveren over 't algemeen beste erwten. Vandaar dan ook, dat eene kalkbemes- ting bij erwten zooveel voordeel kan opleveren. Toch moet het kalken der gronden niet onmiddellijk voor het uitzaaien der erwten plaats hebben, maar liefst eenigen tijd er voor en dan zoo goed mogelijk de kalk met de aarde vermengd. Eene versche bemesting is ook «iet dienstig voor erwtenland, daarom is het zeer goed om eerst een graansoort op het bemeste land en daarna erwten te telen. Erwten verlangen weinig stikstof, daarom is eene bemesting met Chili-salpeter, zwavelzuren ammoniak of guano, wanneer deze laatste meststof ten minste niet geheel uitgeloogd is, hier gansch niet op zijne plaats. Zoo'n stikstofbemesting zou, evenals eene be mesting met stalmest, wel veel blad geven, maar weinig vrucht. Beter is hier eene bemesting met phosphorzuur op zijne plaats. Zoo'n bemesting is ook een goed middel om gaarkokende erwten te verkrijgen. Dit doel kan ook bereikt worden door de erwten vroeg en niet te dik te zaaien en ze ook weder vroeg te oogsten. Er zijn vele soorten van erwten, maar alle verbas teren spoedig. Dit is voornamelijk het geval met tuin- erwten. Dit komt, omdat men telkens de grootste peulen aftrekt om te eten. Dit duurt zoolang tot er niet veel meer te plukken valt. De overschietende kleine peultjes blijven dan nog eenigen tijd aan de uitgeputte plant zitten om het volgende jaar voor zaaigoed te dienen. Wil men zijne erwten lang onver basterd behouden, dan dient men een gedeelte van het erwtenbed aftezonderen en dit alleen voor zaai- erwten te bestemmen. De grootste en schoonste peulen worden daarvan afgenomen om het volgende jaar uitgezaaid te worden. Velderwten willen wel eens gaan legeren, daarom legt men wel eens wat paardenboosen tusschen de erwten of men ziet hier en daar ook wel wat rijs hout staan. Het legeren der erwten is niet alleen slecht voor de peulen maar ook voor het stroo. Dit stroo beeft veel voederwaarde, vooral wanneer de erwten goed zijn gewonnen, en behoeft dikwijls in voederwaarde voor kanthooi niet onder te doen. KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Dinsdag 9 Februari 1886. STAAYSkïïiBHIHGKK. EUROPA. Hongarije, Obl. Leening 1867 dito, Goudleening Italië, 1881. Nederland, Cert. N. W. S. dito, dito dito dito, dito dito dito Obl. 1883 Oostenrijk, Obl. in papier Mei-Nov. dito, dito zilver Jan.-Juli dito, dito goud Portugal, Obl. Btl. 53/80 dito, dito 1881 Rusland, Obl. Hope <6 Co. 1798/1815 Cert. Inschrijv. 5e serie '54 dito Obl. dito dito dito dito '55 dito 6e 1864 ƒ1000 1866 £100 1872 gecons. 1873 dito 1877 dito Oostersche leening le serie dito 1850 le Leening dito 1860 2e dito dito 1875 gecons. dito 1880 gecons. dito Leen. 1867/69 (Nicola'i) dito dito 1859 dito dito 1883 in goud Spanje, Perp. Sch. dito dito dito 1876 dito dito Amortis dito dito perp. Schuld Turkije, dito Alg. Schuld 1865 gei dito dito 1863/1865 dito dito 1869 geregistr. AFRIKA. Egypte, ObL leening 1876 dito Spoorwegleening 1876 PCt. PCt. 5 101 5 89% 5 93% 2% 71% 3 85 4 101% 4 10! 5 66 Tf6 5 67% 4 87% 3 44% 5 82% 5 102% 5 59% 5 87% 5 100% 5 98% 5 97% 5 97% 5 99% b 58 4% 96% 4t. 94% 4% 91% 4 81% 4 87 3 74 6 106 4 53% 2 45 4 67 4 51% 43% 6 43% 4 64% 5 83 Vele schadelijke dieren leven ten koste der erwten. Een van die dieren is de erwtenkever. Dit dier legt zijne eitjes in het vruchtbeginsel der erwtenbloem. De larven, die daaruit te voorschijn komen, voeden zich met de jonge vrucht en verpoppen daar ook in. Het volgende voorjaar worden deze kevertjes in 't zaaigoed weder op het land gebracht, om opnieuw verwoesting aan te richten. Verwarmt men de erwten voor het uitzaaien sterk, en dit kan geschieden zonder de kiemkracht te bena- deelen, dan doodt men daardoor alle aanwezige insecten. Buitenlandsch Overzicht. Bij derde lezing is Maandag in den Duitsclien Rijks dag het ontwerp betreffende een waarborg voor de renten eener Egyptische Staatsleening, op voorstel van den heer Windhorst, aan de begrootings-commissie ten fine van rapport verzonden, ofschoon dr. Bamberger dit niet bepaald noodzakelijk vond. Het ontwerp toch was geheel in overeenstemming metjDuitschlands positie onder de Europeesche mogendheden, terwijl het risico niet te groot was. Tegen een commissoriaal onderzoek wilde hij zich echter niet verzetten. Iu Frankrijk maakt de verloving der oudste dochter van den graaf van Parijs met den hertog van Bragaaza, kroonprins van Portugal, het punt van bespreking uit. De koning van Portugal heeft twee zoons, den hertog van Braganza, die twee-en-twintig jaar oud is, en den hertog van Oporto, die twee jaar jonger is. De ko- niDgin van Portugal is eene dochter van wijlen koning Victor Emmanuel, en dus de zuster van den tegen- woordigen koning van Italië en van prinses Clotilde, echtgenoote van prins Jérörne Bonaparte. Deze is mits dien de oom van den jeugdigen hertog van Braganza. Voor de familie van Orleans is dit huwelijk eene zeer belangrijke zaak. Zij wordt daardoor opnieuw vermaag schapt met een regeerend huis, en de jeugdige prinses heeft het vooruitzicht van koningin te worden. Op parlementair gebied valt te vermelden dat Henri Rochefort zijn ontslag als Kamerlid heeft genomen, omdat de in ons vorig no. vermelde amnestie ver worpen is. Dit kan wat rust in de Kamer brengen. Rochefort toch was meer hartstochtelijk dan krachtig als lid der uiterste linkerzijde en daarom zelfs voor zijne eigene partij altijd eenigszins een gevaarlijk lid. Men vreesde steeds dat zijne hartstochtelijkheid hem tot onberaden stappen zou vervoeren, of tot eneenig- heid aanleiding geven. Rochefort volgt te veel zijne persoonlijke opvattingen, om als lid eener staatkundige partij in de gelederen te kunnen blijven. En hij volgt te veel zijn gevoel en zijne zenuwen, om als kalm en vastberaden leider zich eene plaats te veroveren. Van daar dat hij eigenlijk gelijk heeft dat hij zijn ontslag heeft genomen, om te blijven op het terrein van pu blicist, waarop hij meester is. In de Kamerzitting van Maandag werd beraadslaagd over het voorstel van den beer Michelin, afgevaardigde van het departement der Seine, strekkende om eene commissie te benoemen tot opsporing der oorzaken van de expeditie naar Tongkin en tot vaststelling van ieders verantwoordelijkheid te dezer zake. Om een bewijs van gematigdheid te geven, verklaarde spreker zich bereid om dat gedeelte van zijn voorstel terug te nemen, hetwelk betrekking heeft op het in staat van beschuldiging stellen van het ministerie- Ferry. De betrekkelijke commissie adviseerde tegen het in overweging nemen van het voorstel. Het gaat volgens haar niet aan te zeggen, dat de oorlog in Tongkin gevoerd is zonder goedkeuring der Kamers. Deze toch hebben herhaaldelijk de daarvoor vereischte credieten toegestaan. De vorige Kamer heeft tot tweemaal toe het in staat van beschuldiging stellen van het mini sterie-F erry verworpen. Wat de Kamer besloten heeft, mag niet telkens door hare opvolgster op losse schroeven worden gezet. De conclusie der commissie werd aangenomen mit 268 tegen 154 stemmen. IS OORÜ-AMEUIKA. Ver. Staten, Obl. 1876 Mexico, dito 1864 ZUID-AMEBIKA. Brazilië, Obl. 1865 100 dito dito 1875 100 Columbia, dito Peru, dito leen. 1870 Venezuela, dito 1881 xramsYx. sis vm. ©höxb N.-Afrik. Handelsv. aand. Gemeente Crediet Obl. Maats. Fijenoord Aandeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandbr. Stoomvaart Zeeland Aand. pref. dito dito Obl. dito dito Obl. 1885 Rusland, Pandb. Hyp. Bank g?ooxwxcMLXXia. Nederl., Holl. IJzer. sp. Obl. Maats. Expl. Staatsspw. dito 1873 Ned. Centraal spw. gest. dito Hongarije, Theisspw. dito Italië, Zuid Ital. spw. dito Polen, Wars. Bromb. aand. dito, Warschau-Weenen aand. Rusland, groote spw.maatsch. aand. dito hypoth. Obligatiën dito dito dito Baltische spoorwegaandeelen Charkow Azow. Oblig. Jelez Griasi dito Jelez Orel dito ƒ1000 dito dito 100 Morschansk-Sysran Aand. Mosk.-Jaroslaw Oblig. Orel Vitebsk dito 100 dito aandeelen Poti-Tiflis Oblig. ƒ1000 dito dito 100 Zuid-Westelijke Spoorw. maatsch. aand. AMERIKA. Atchison-Topeka Cert. v. Aand. In de couloirs der Kamer wordt verzekerd dat de onderteekenaals van het voorstel betrekkelijk het vel bannen der Prinsen, na een onderhoud met De Freycinet, die weigerde eenen datum voor de verbanning vastte- stellen en zich voorbehield te handelen naar de om standigheden, besloten hebben hun voorstel te hand haven en het Donderdag rond te deelen. In den Senaat kwam het Maandag tot eene beslis sing over art. 12 van de onderwijswet. Een daarop voorgedragen amendement van den heer Bardoux, waarbij bepaald wordt dat de ordebroeders uitgesloten zijn van het onderwijs in de openbare school, tenzij de gemeenteraden dienaangaande anders beslissen, werd, na eene uitvoerige verdediging van den voorsteller, verworpen met 161 stemmen tegen 111. Hierna werd art. 12, dat de uitsluiting der ordebroe ders verplicht stelt, in zijn geheel onveranderd aan genomen. Gemengde Berichten. Hedenmiddag geraakte een jongen door het ijs in de vest bij de Voorstad alhier. De baanveger B., die hem wilde helpen, viel er eveneens door, doch met behulp dan een dreg en een zitbank werden beiden er spoedig uitgehaald. Een oogenblik later viel nog een volwassen persoon door het ijs, die echter evenzeer gered werd. Ylissingen. Door onzen burgemeester en van ver schillende andere zijden daartoe aangezocht, hebben de officieren van het garnizoen alhier, die onlangs, onder leiding van kapitein Delphi, de parodie-opera «Dandolo, Doge van Venetië", met zooveel succes op voerden, besloten eene tweede voorstelling van het zelfde stuk te geven op Vrijdag 26 dezer. De netto-opbrengst zal, evenals bij de eerste opvoe ring, ten voordeele der algemeene armen worden af gedragen. Vlissingen. Door eene alhier gevestigde expediteurs firma, die zich ook met den verkoop in commissie o. a. van versche visch enz. belast, worden in den laat st en tijd zendingen zoogenaamde kokhanen (cockles) bij steeds grootere hoeveelheden naar Engeland uit gevoerd. Het schijnt dat deze soort schelpvisch aldaar goeden aftrek vindt; althans, bij tamelijk veel vraag moet de prijs ook nog al bevredigend zijn. De verzending van kokhanen geschiedt in zakken (balen) van ongeveer 50 kilogram, terwijl de netto opbrengst variëert naar gelang van omstandigheden eu vooral van qualiteit van 0,90 tot J 2,50 per baal. Daar de kokhanen op verschillende plaatsen in onze provincie bij vrij groote hoeveelheden worden gevonden, kan deze mededeeling wellicht van nut zijn. De heer Magnenat heeft zijn concessie-aanvraag tot oprichting van een vélocipéde-besteldienst te Am sterdam ingetrokken. Volgens het N. v. d. D. heeft Liese zijne schuld of medeplichtigheid aan den moord op L'Amblé niet bekend. Wel heeft hij gezegd, een geldtaschje, een horloge met ketting en eene brieventasch, welke aan L'Amblé toebehoort hadden en in zijn bezit waren geweest, in het water te hebben geworpen. Tot nog toe is nog slechts een geldtaschje, maar niet het ver miste, opgehaald. Er zijn echter zware vermoedens tegen Liese gere zen, vooral omdat den dag na zijne gevangenneming, op zijne kamers aan den N. Z. Voorburgwal, ver scheidene kleedingstukken van L'Amblé, waarbij een compleet phantasiepak, zijn gevonden. Reeds zijn 28 personen in deze zaak in verhoor genomen. Maandag heeft te Londen op Trafalgar-Square een groote demonstratie van 10,000 werkeloozen plaats gehad. Zij was georganiseerd door de sociaal-demo cratische vereeniging. Er werden besluiten genomen, waarin de noodzakelijkheid werd betoogd van dadelijke maatregelen om in den nood der werklieden te hulp PCt. PCt. pCt. pCt. Atchison-Topeka oblig. 7 4% 109% Atl. Pacific (W. D.) le hyp. 6 90 3 9 Canada South, cert. v. aand. 44 Centr. Pacific Aand. 41 5 98% dito dito Obl. 6 112% 5 97% dito California Oregon Obl. 6 401 4% 19 dito dito Serie B 6 102% 6 16% dito San Joaq. Valley dito 6 109% 4 29% dito Cal. Pac. 2 Hyp. dito 6 100% It. Chicago Atlantic Oblig. Cert. 6 67% 103 Chicago N. W. Cert. v. Aand. Preferred 131% 4% 103% dito Cert. le hyp. 7 129 33% dito Jowa Midland dito 8 132 4% 101% dito Mad. Ext. dito 7 129% 93% dito Menomenee dito 7 130 5 103% dito N. W. Union dito 7 130 5 104 dito Winona St. Peter dito 7 128% 5 89 Chic. Burl. Quincy. C. v. Aand. 135 Chicago R.-Island Cert. Aand. 123 4 102% dito South-Westh Obl. 7 125 5 105 Denver Rio-Grande. Cert. v. Aand. 23% 65% dito dito Oblig. Cert. 7 113% 5 85 dito dito Cert. v. geconsol. 7 90% 3 59% Illinois Cert. van Aand. 138% 4 49% dito Leas L, Stock Cert. 4 94% 69% dito Springfield Div. Obl. 6 5 117% Kansas Pacific dito 6 108% 4% 99 Louisv. en Nashville. Cert. v. Aand. 40% 4 87% dito dito (le hyp.) 6 105% 3 60% dito dito (2e 3 52 5 99 dito dito Sink, fund Obl. 6 95% 5 94% St.-Louis San Fr. Aand. le Pref. 101 5 98 dito dito Oblig. 6 109 5 96% dito Alg. Hyp. dito 6 99% 5 54% dito Wichita Western 6 103% 5 103% Mich. Centr. Cert. van Aand. 73% 5 97 Milw. St. Paul Cert. v. Aand. P. S. 118 91 dito in goud Obl. 7 5 98 Miss. Kansas Texas. Aand. 30% 5 98 Miss. Kansas Texas. Obl. 7 113% 5 65%, dito Incomebonds. dito 87 dito Un. Pac. South-Br. dito 6 111% 88% Missouri-Pacific South dito 6 103 te komen. Heftige redevoeringen werden er uitgespro ken, waarin de kapitalisten werden gebrandmerkt en de werklieden werden aangespoord tot eene sociale revolutie. Een der sprekers ontrolde de roode vaan en vermaande de werklieden, de sociaal-democratische vereeniging te volgen, die hun het sein zuu geven om op de westelijke wijken van Londen aan te vallen, indien het gouvernement geen middelen ter voorziening vindt. Na de demonstratie heeft de volksmenigte de voor naamste straten van het West-End afgeloopen, de glasruiten der clubs verbrijzeld, in de winkels uitgestalde koopwaren gestolen, rijtuigen aangehouden en aan verscheidene voetgangers voorwerpen van waarde ont roofd. De politie is er ten laatste in geslaagd, de orde te herstellen. Er hebb. n talrijke arrestatiën plaats gehad. Uit de nadere bijzonderheden blijkt, dat de aangerichte vernieling zeer groot is. Eenige duizenden personen zijn van Trafalgar-Square in de richting van Hydepark gegaan en hebben bijna van ieder huis en iederen winkel de glazen ingeworpen. Dit deden zij met voor werpen, die zij uit de winkels hadden gestolen, onder anderenborstels, flesschen, doozen laarzen, enz. Gisteren hebben zich de wanordelijkheden, hoewel niet in zoo erge mate, herhaald. Des avonds was het tamelijk rustig. De regeering heeft een nieuw onder zoek bevolen naar den omvang en de oorzaken der nooddruft, terwijl de armbesturen gemachtigd zijn middelerwijl onderstand buitenshuis te verleeuen, onder waarborgen door welke oplichterij wordt uitgesloten. De aanvoerders verklaarden dit antwoord van den minister ten eenenmale onbevredigend te achten. Te Lyon had in de vorige week een ontzettend voorval plaats. Sedert geruimen tijd vervolgde zekere Guignais eene jonge korset-werkster, Malziac geheaten, met de betuigingen zijner liefde en dit vond ook Maan dagavond der vorige week plaats, toen het meisje te zes uren naar huis ging. Zij voegde den man toe dat als hij eerlijke bedoe lingen had, hij zich toch zeker eerst tot haar ouders zou Wendenop dia woorden werd Guignais woedend, haalde een revolver uit zijn zak en schoot op het meisje dat bloedend neerstortte. Twee brandweer mannen, die zich in de nabijheid bevonden, snelden toe om den moordenaar te grijpen, maar deze vuurde thans twee keer op de brandweermannen, waarvan de een, Parmentier, een ernstige wond in de dij en de ander, Pallet, een kogel midden in de borst kreeg. De moordenaar ging thans op de vlucht, door eene woedende volksmenigte achtervolgd. Zekere Baguinot snelde onverschrokken op hem toe, maar weder schoot de moordenaar en zijn aanvaller viel, zwaar gewond, neder. Daarop beproefden twee soldaten zich van Guignais meester te maken, maar ook zij vielen, door revolverkogels getroffen, gekwetst neer. Thans vluchtte de moordenaar in een huis, waarvoor zich eene groote menigte verzameldebij laadde zijn revolver opnieuw, kwam aan een venster en schoot onder de menigte. Een klein meisje werd daardoor aan de wang gewond. Eindelijk gelukte het der politie het huis binnen te dringen en Gu gnais, die op nieuw dreigde vuur te geven, te arresteeren. Toen men den gevangene, zwaar geboeid, transpor teerde, had de politie handen vol werk om den zes- voudigen moordenaar tegen de menigte te verdedigen die hem wilde lynchen. Van de slachtoffers verkeeren drie, en wel de korset maakster, een brandweerman en een infanterist, in levensgevaar. Laatste en telegraphische berichten. In de zitting van de arrondissements-rechtbank te Middelburg (burgerlijke zaken) is op heden van wege het Openbaar Ministerie, in de zaak van de coöpe ratieve voorschotvereeniging te Goes als eischeres tegen W. Pelle, zaakwaarnemer aldaar, als gedaagde, ge concludeerd tot toewijzing van het door de eischeres PCt. N.-York-Erie Cert. v. Pref. Aand. New-York Pens. Ohio 6 St. Paul Min. Man. Cert. v. Aand. dito dito Obl. 7 dito Geconsolideerde Schuld dito 6 dito dito 2e hyp. 6 dito dito Dakota Ext. Obl. 6 Pennsylv. Spw. Cert. v. Aand. Pittsb. Fw. Cert. v. Aand. 7 Southern Pacific Oblig. 6 Union Pacific Hoofdl. Certificaten v. Aand. Union Pac. Hoofdlijn Obl. 6 dito Collateral Trust Bonds 6 dito dito dito 5 Brazilië Spoorwegleening 5 TaA*wa«*AAT8catAP*iJBH. Amst. Omnib.-Maatsch. Obl. Amh. Tramwegm. Aand. Gooische dito dito Nederl. dito dito Rotterd. dito dito *xx»x«x.xxsrxBrax3E. Nederland, stad Amsterdam a ƒ1000 dito a 100 Stad Rotterdam Gemeente-crediet België, Antwerpen 1874 dito Brussel 1879 Hongarije, Theiss Regul. loten Oostenrijk, Staatsleening 1860 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 Spanje, St. Madrid '68 (gest.) Turkije, spoorwegleen. 4% PCt. 50% 103% 114 112% 113 116 115% 106 136 105 52% 113% 104% 92 86% 104 100 67 135 104 108 104 101% 101% 102% 98% 111 99% 135% 45% 7% Oost papier zilver Diverse in Fransche Belgische CQTJPOH». Pruisische 19,87% -19,87% -11,57% - 47,45 - 48,60 158,60 Russen in Z. R - 1,16% G. R.- 1.89 Spaansche Buit - 47,45 Binn. - 2,25 Amerika in dolL - 2,44

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2