BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. n n DINSDAG 9 FEBRUARI 1886. No. 17. Amsterdamsche Brievar. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand Goes Weerkundige Waarnemingen. O XI. Uit het bij herhaling gedaan nadrukkelijk verzoek van den voorzitter van den gemeenteraad, in de zit ting van 20 Januari jldat de leden toch zooveel mogelijk op hunne plaatsen zouden blijven, klonk ons onwillekeurig van Alphen's versregel in de ooren «Pietje 1 als ge niet wilt deugen, dan verschijnt de zwarte man"! En nu is die «zwarte man" wel niet verschenen, maar in zijn plaats verscheen als boeman het «gele krantje", de benaming waaronder vrij al gemeen de op geel getint papier gedrukte Amster damsche Courant wordt aangeduid. Dat blad, gewoon de koe bij de horens te vatten en geen doekjes te winden om zijn meening aangaande personen en zaken, is de vorige week op het lumineuss denkbeeld gekomen, een pla'tegrond te geven van de zaal, waarin door de vertegenwoordigers der burgerij hare belangen wor den behartigd, met de namen van al de leden, zoodat elk bezoeker van de publieke tribune, wellieht onbe kend met de verschillende namen, kan nagaan wie van de leden, door niet te blijven zitten, inbreuk maakt op het reglement van orde. Bovendien werd nevens dien plattegrond nog dezen Seitenhieb toegediend «Dat 't den gemeenteraadsleden aan kalmte -waar- digen mannen eigen nog al eens ontbreekt, hebben wij en anderen bij meer dan eene gelegenheid reeds moeten aanstippen." Waarlijk, duidelijker kan het niet, 't is zuiver Nederlandseh Nu was het jl. Woensdag curieus te zien, hoe veler handen op de publieke tribune der raadzaal voorzien waren van een heele of uitgeknipte «gele krant". En waarlijk, men moet erkennen dat er beterschap viel waar te nemen. Op een paar uitzonderingen na ble ven de beschreven vaderen vrij rustig op hunne zetels. Toch waren er nog twee punten, die m. i. overweging zouden verdienen. In de eerste plaats heb ik 't aitijd, in welke vergadering ook, niet alleen erg onaangenaam, maar zelfs zeer ongemanierd gevonden, dat men den secretaris de moeite laat doen de door hem samen gestelde notulen der vorige vergadering voor te lezen als er toch niemand is die er naar luistert. En dit nu was jl. Woensdag weer in erge mate het geval men liep, praatte, fluisterde, maarluisteren deed er niet een. En wie op de tribune wél wilde luisteren, deed vergeefsche moeite, want men kon toch onmogelijk iets verstaan. In de tweede plaats begrijp ik niet, waarom de sprekers al zittende fhoeten spreken, in stede van staande, in welk geval zij voor vele hoorders meer zicLtbaar en dus ook oneindig beter verstaanbaar zou den zijn. Niet alleen in hoogere colleges, maar ook in kleinere gemeenteraden is het eiken woordvoerder tot plicht gesteld, staande mede te deelen wat hem op 't hart ligt. De voornaamste besluiten der genoemde raadszitting zijn reeds door u medegedeeld. De beslissing omtrent gasthuisbouw is weder eens voor de hoeveelste maal 7 uitgesteld. Nu mag men zich vleien, dat eerlang de gasquaestie wêer eens eene beurt zal krij gen. Dat het te dien aanzien alles behalve couleur de rose is, heb ik leeds herhaaldelijk gemeld. Tot bevestiging daarvan diende dezer dagen het bericht in de dagbladen, dat ook de Engelschman in dezen niet zeer gerust is en belanghebbenden bij de Engel- sche gasfabriek in hun vaderland eene bijeenkomst zuilen houden, om van gedachten te wisselen wat ge daan kan worden ter rehabilisatie van de fabriek in de oogen der Amsterdamsche gasverbruikers, die nu met honderdtallen haar den rug toekeeren. En voor dit laatste is zelfs de Engelschman niet ongevoelig, aangezien de beurs zich bevindt aan de van hem afgewende zijde. Maar der fabriek dreigt nog meer verlies, want onze ontevredenen over den duren gas- prijs zitten nog lang niet stil. Blijkens mededeeling van mr. Z. Van den Bergh is hem in de onlangs ge houden bijeenkomst van gasverbruikers verzocht de leiding der plannen op zich te nemen, en tot die plannen behoort een adres aan den gemeenteraad. In eene spoedig door de commissie te houden vergadering zal denkelijk worden besloten tot het oproepen van alle belanghebbenden tot eene (wellicht openbare) bijeenkomst De onlangs in het Paleis voor volksvlijt gehouden veigadering heeft besloten tot het instellen van een grondig onderzoek, dat echter veel voorbe reiding, tijd en geld vordert. In den iaatsten tijd hoorde men weinig of niets spreken over de vroegere concessionairissen, de heeren C. De Bru:,n Zonen. Dezer dagen evenwel weer bij herhaling. Vooreerst hebben burgemeester en wethou ders, door het doen opbreken van de straat in sommige gedeelten der stad, in tegenwoordigheid der politie, doen constateeren dat genoemde firma tot dusver na latig is gebleven in de uitvoering van de tot haar vanwege de gemeente gerichte sommatie tot het weg ruimen der haar behoorende gasbuizen uit den ge meentegrond. 't Laat zich aanzien, dat de firma daartoe wel nooit zal overgaan. Maar aan den anderen kant wordt de naam der heeren De Bruijn met lof en eer genoemd door 150 dankbare werklieden. Van 1 November jl. tijdstip der alsnijding van de Hollandsche gasfabriek tot 4 Febiuari heelt de firma al hare werklieden in dienst gehouden en hun steeds het volle weekloon uitbetaald. Eerst jl. Donderdag zijn ze ontslagen, maar op zeer menschlievende wijze, want tot 1 Mei a. s. mogen allen die ontslagen zijn, wekelijks de helft van hun vroeger loon aan het kantoor hunner vroegere patroons komen halen. Mooi, niet waar Zoo iets is meer en beter in staat om den werkman met zijn vaak treurig lot te verzoenen en het wederzijdsch belang van patroon en ondergeschikte te binden, dan al het marktge schreeuw en al de drogredenen, waardoor in deze dagen onzen gehoor- en gevoelzenuwen geweld wordt aan- Dwaas, maar tevens treurig noem ik het, dat toen jl. Donderdagavond prof. G. A. v. Ilamel in het gebouw van de «Vrije .Gemeente" alhier eene belang rijke voordracht had gehouden over de wetgeving op den arbeid, waarna door de sociaal-democraten Domela Nieuwenhuis, Van der Zee en Fortuyn het woord werd gevoerd de aanhangers van den heer Nieu wenhuis dezen hij het verlaten van het gebouw met «hosanna's" begroetten en zich vervolgens al zingende langs grachten en straten begaven en toen de politie het gezang belette zich niet ontzagen verzet en zelfs geweld te plegen. In de eerste plaats maken zij zich en die tot hen behooren tot slachtoffers in eigen oog verbeeldt n zij zich mogelijk wel «martelaars" te zijn maar ten anderen. en dit is nog veel erger zijn zij oorzaak dat menige hand, die zich anders wil lig opent tot leniging van kommer en nood, thans krampachtig gesloten blijft. En dit is geen frase, maar een feit, dat ik op velerlei wijze zou kunnen staven. Neen, dan was het Dinsdagavond heel wat beter en prettiger in het gebouw der «Maatschappij voor den werkenden stand", bij zijne grootte te klein, om al de belangstellenden in de «afdeeling volksvoor drachten" te bevatten. Ook daar was de werkman met zijne vrouw of dochter, ook daar waren meisjes en knapen, die zich blijkbaar vermaakten en zich uitstekend gedroegen De heer P. H, Lamberts Jr., de begaafde spreker, wist die honderden te boeien, door de voordracht van Cremer's «Van binnen en van buuten", van v. Meurs' «Grootje aan het Prinsesje" en «Een aorig misvei stand", alsmede door het ijs- stukje van Steinmetz «de Zwierster". Voorts had, onder de verdienstelijke leiding van den heer J. Couzy, eene zanguit voering door schoolkinderen plaats, volgens de methode Gaiin Paris Chevé. Men hoorde er: «De avond", «Herfstliedje" en «Lentemorgen", alle van J. A. Böhringer; «Wiegelied" van G. Antheunis «Ten dans" en «Een bange nacht" van W. H. De Groot; «Duinlied" van dr. J. P. Heije; «Buiten" van C. E. v. Koetsveld en «Vaarwel" van A. L. De Rop. Met voordacht noem ik de opschriften dier lieve liede kens, waarvan de muziek is gecomponeerd door Fr. Abt, C. M. Von Weber, Dan. De Lange, R. Hol, E. Kiihn en J. A. v. Eijken. Zij verdienen ten volle, zoo noodig, kennismaking. Het «Wiegelied" werd op ver zoek tweemaal gezongen en de avond, zoo rijk aan afwisseling, besloten met het zingen van het Neder landseh volkslied door de kinderen, hetwelk door alle aanwezigen staande werd aangehoord en luide toe gejuicht. Blijkbaar heersehte daar ongeveinsd genoegen. Jam mer maar, dat dit door mij en velen toegejuichte streven, om ook de minder gegoeden van tijd tot tijd eenig gepast genot te verschaffen, door anderen weder wordt afgekeui d. Kort geleden nog hoorde ik van eene openbare spreekplaats beweren, dat volksconcerten en voordrachten en onthaal van kinderen in fraai ver lichte zalen slechts leiden kunnen tot ontevredenheid met eigen lot, omdat er zoo'n groote tegenstelling is tusschen het schitterend verlichte «Volkspaleis" en het door een olielampje flauw verlicht eigen huis, tus schen de elders aangeboden chocolade en krentenbrood en het voedsel dat men thuis ontvangt. Mijnerzijds gun ik dien spreker en zijnen geestverwanten hun opinie, mits zij mij maar de vrijheid gelieven te laten van hemelsbreed met hen van gevoelen te verschillen. Hadden zij gelijk, dan zou men in geen enkel huis gezin ooit een extratje tot streeling van den smaak of van 't gemoed mogen hebben, ot men kweekte ontevredenen. Wat in 't kleine waar heet, moet toch ook in 't groote evenzeer waar zijn. Eet dan toch nooit dure jonge groenten of geen enkele maal dure lekkere visch, want aangezien er niet aitijd jonge groenten of lekkere visch te bekomen is en boviendien uw beurs het toch niet zou toelaten, dat de uitzonde ring regel werd, zoudt gij noodwendig ontevreden moeten worden Er zijn, vooral in fonze dagen ofschoon ze er wel altijd zullen geweest zijn wel andere redenen van ontevredenheid. Op kerkelijk gebied springen zij tegen u op; op staatkundig terrein liggen zij voor uw voeten, en in 't maatschappelijk en huiselijk leven grijnzen zij u alom aan. Moord en diefstal, be drog en leugen overal. 't Schijnt dat Lieze, de van moord op Lamblé ver dachte «nette man", bekend heeft deel te hebben uit gemaakt van het moord- en roofcomplot. Behalve dat, gaan er van 't complot nog andere moeielijk onder fatsoenlijke woorden te brengen geruchten van de verregaandst onzedelijke handelingen. Hoe schijn bedriegen kan Dit laatste ondervond ook dezer dagen bij vernieuwing een oppassend werkman alhier, die, sinds acht jaar gehuwd, steeds er eene eer in stelde des Zaterdags avonds aan vrouwlief zooveel geld mogelijk thnis te brengen. Door slapte van werk buiten verdienste ge raakt, moest dezer dagen zijne vrouw drie dagen zegge drie dagen in acht jaar tijds uit werken gaan, om voor beiden een stuk brood te verdienen. Dit was niet naar den zin der broeders van de vrouw, en zij verweten hun zwager dat hij «zijne vrouw op at". Tegenspraak baatte niet, evenmin als de opmer king, dat de man toen hij de marine, waarbij hij gediend heeft, verliet, 500 had overgespaard, die hij besteed heeft tot aankoop van een flink bed en ander huisraad. Mistroostig gaat de man twee dagen, doch te vergeefs, werk zoeken. Op zekeren middag vermoeid en rammelend van honger thuis komende, weigerde zijne vrouw hem te eten te geven zoolang hij geen geld thuisbracht. De man ging daarop naar zijne zuster eene boterham vragen. Een paar uren later kwam hij thuis, maar zoekt tevergeefs zijn vrouw, zijn bed, zijn inboedel en zijn kleeren: alles was in dien tusschentijd verdwenen! Tollens heeft gedicht: «Niet steeds is de liefde bestendig van duur", maar bracht toch alles tot een goed einde. In ons geval is dit tot dusver niet zoo. De vrouw weigert niet alleen terug te komen, maar ook iets hoegenaamd van hef medegenomene terug te geven, zelfs een paar I werkbioeken van haar man. En om dezen Iaatsten den lust en den moed te benemen, persoonlijk zijn wettig eigendom te komen halen, heeft men hem ge dreigd hem vari de trappen te zullen smijten, van boven af met kokend water te begieten en meer der gelijke afdoende middelen. Hoe vreemd het schijne, de ongelukkige man is er tot dusver niet in geslaagd van de zij.Ie der politie en justitie, wier hulp hij heeft ingeroepen, iets anders te verkrijgen dan de eenvoudige raadgevingzie het samen maar te schikken 1 De klok zegt mij, dat ik eindigen moet als ik dezen nog tijdig ter post wil bezorgen, 'k Volg de waar schuwing, maar wil er nog even op wijzen, dat het hier met do uurwerken van toren en openbare ge bouwen iu den regel vrij naar gesteld is: 't heeft er soms veel van weg of zij krijgertje spelen. Geluk kig is er kans op verbetering. De heer Ch. Soisson, horlogemaker te Hilversum, heeft een stel pneumati sche klokken uitgevonden, waarbij het uurwerk onge stoord voortgaat indien de pneumatische geleiding soms verbroken wordt. In het administratiegebouw der II. IJ. Spoorwegmaatschappij alhier hebben bedoelde klok ken de vorige week gewerkt en zeer goed voldaan. Indien nadere proefnemingen voldoen, zullen zij wellicht wel meer algemeen in toepassing worden gebracht. Tijd is geldjammer dat dit zoo vaak vergeten wordt Te Eindhoven is de gemeentekas niet te best voorzien of men weet dat de gemeente-archivaris om zijn ambt dan toch geen sinecure te doen zijn met zoo weinig mogelijk tevreden zijn zal. In de jongst gehouden zitting van den gemeente raad aldaar zijn de instructiën vastgesteld voor dien titularis, en werd zijne jaarwedde met algemeene stem men vastgesteld op tien gulden. Als afdoend middel om het heslaan van venster glazen in den winter te voorkomen, geeft een Duitsch blad 't volgendeMen plaatst eenige platte borden met sterk gedroogd chloorkalium onder de venster banken. Dit slorpt het water op en houdt de ramen droog. Door het chloorkalium vervolgens weder op het vuur te drogen, kan het telkens op nieuw dienst doen. Als men de glazen eerst met krijt besmeert en daarna met speksteenpoeder afwrijft, zal men ook nagenoeg geen last van beslaan hebben. De bladen maken melding van een tekort in de kas van het plaatsbureau van het spoorwegstation te Utrecht. Het zou ƒ3000 bediagen. Dit geld zou door den betrokken ambtenaar zijn geleend aan een ook buiten Utrecht zeer bekend ambtenaar. Andermaal (het is dezer dagen reeds meer gebeurd) heeft te Bergen-op-Zoom een brutale diefstal met in braak plaatsgehad. Door het opschuiven van een raam heeft men bij den heer S., winkelier, toegang tot het woonvertrek weten te verkrijcen en door het openbreken van de secretaire een gouden ketting en een tot nu toe onbekend bedrag aan bankpapier, zoomede een aan te teekenen brief en eene portefeuille bemachtigd. Lieze, de vroegere eigenaar van het bekende Heidelberger Vat te Zandvoort, heeft bekend L'Amblé met medeplichtigen vermoord te hebben. Het horloge met ketting, de portemonnaie en de portefeuille van L'Amblé heeft hij in het water geworpen aan de Prins 'Hendrikkade tegenover het Schippersstraatje te Amster dam. Hiernaar is een ganschen dag onder toeloop van honderden nieuwsgierigen gevischt. Op de kamer van Lieze zijn een fataisie- en een zwart vest van L'Amblé gevonden. Jochems is ontslageD. De politie zet haar onderzoek voort. De berichten omtrent den waterstand in België worden geruststellender, zoodat het geregeld spuien door de kanaalsluizen te Terneuzen weder spoedig zal kunnen gestaakt worden. Het gerucht, dat Z. M. de Koning grond in de Scheveningsche bosebjes zou hebben aangekocht en dat de heer Eberson, architect, de opdracht had hekomen, een project voor eene villa te ontwerpen, wordt niet bevestigd. Er is bij het gemeentebestuur van 's-Gravenhage van deze plannen althans niets bekend. De kapitein-commandant van, de le luitenant en beide 2e luitenants bij de dienstdoende schutterij te Sneek, hebben hun eervol ontslag als zoodanig van den Koning gevraagd. Zij hebben zich daartoe genoopt gevoeld door eêne in de raadsvergadering van. 16 Jan. jl. door Burg. en Weth. gedane mede deeling, «dat zij wilden wachten met den aanleg eener schietbaan, totdat bij eene eventuëele grond wetsherziening ook de schutterij zou werden veran derd", vooral ook naar aanleiding van 't geen door enkele leden in de jongste zitting der Tweede Kamer was gezegd, tegen welke mededeeling zich geen enkele stem heeft verheven. De genoemde officieren zijn van oordeel, dat hierdoor een onhoudbare toestand wordt bestendigd, waarvan zij de verantwoordelijkheid niet durven dragen. NJl. Ct.) Tegen dat de zomer aankomt, mag nog wel eens herinnerd worden, dat alluin een probaat middel is om vliegen te verdrijven. Wanneer men muren en zolders in keukens, provisiekamers, enz. met kalk wit, waaraan wat aluin is toegevoegd, dan blijven de vliegen van daar weg. Voor menschen heeft dit gebruik van aluin niets nadeeligs. Ook ander ongedierte wordt verdreven, wanneer men de wanden, hoeken en gaten, waar het zich op houdt, bestrijkt met eene kokende oplossing van aluin. Het keert daar nooit meer terug. Huisvr De heeren De Bruijn, eigenaars der vroegere gas fabriek te Amsterdam, hebben van 1 November tot 4 Februari al hunne werklieden (150) in dienst gehou den en hun steeds het volle weekloon uitbetaald. Donderdag zijn de heeren De Bruijn er wel toe over gegaan hen te ontslaan, maar tot 1 Mei a. s. mogen allen, die ontslagen zijn, wekelijks hun halve loon aan het kantoor hur.ner vroegere patroons komen halen. De kinderen van Newark, die bij proffessor Pas teur in behandeling geweest zijn, zijn behouden in hun land teruggekeerd. Groot was de geestdrift en vreugde waarmede zij ontvangen werden. Aan de Daily News" wsrdt uit Alexandrië ge meld, dat de dood gewaande Osman Digna zich ophoudt in den omtrek van Souakim en daar aanzienlijke strijd krachten voor een aanval op die stad bijeentrekt. Volgens een te Limerick ontvangen telegram, is het stoomschip «Fulmer" bij Kilklee Bay verongelukt en de uit 16 man bestaande equipage daarbij omge komen. De «Fulmer" was op weg naar Limerick met steenkolen en was Donderdags vertrokken. Men ver onderstelt dat het schip in den storm van Zondag op de kust gestrand is. Een reddingboei en eenige wrak stukken zijn door den kustwachter opgevischt. In een advertentie in the limes verklaart een EDgelschman een onfeilbaar middel voor Ierland ge vonden te hebben. Hij wil het den Eersten Minister overdoen voor een cheque van £1000. Een jeugdig protectionist te Berlijn. «Waarom kijkt ge zoo bedroefd, Everard?" «Pa heelt me met een Spaansch rietje geslagen." «Nu, die pijn zal wel zoo erg niet wezen." «Och neen, dat is minder; maar dat Pa nu juist builenlandsch fabrikaat gebruikte, zie, dat hindert me In de Belgische gemeente Jambes is een post bode op zijn dienstloop verraderlijk vermoord. Hij had een som van 700 fr. bij zich, die men hem ontnomen h eeft. Nabij Bern zijn een vader en vier zijner zoons dezer dagen bedolven geworden onder een sneeuw- lawine. Een van de drie honden, die de mannen hadden gevolgd, bleef achter en vond men vreeselijk huilende. Men ging aan 't graven, maar vond niets dan eenige voorwerpen, zakken, hoeden, sleden. De lijken der mannen en beesten zullen tot de lente daar moeten blijven liggen. De werklieden zeiven dreigden herhaaldelijk onder de sneeuwmassas bedolven te worden. 's-Gravenhage. Benoemd tot griffier bij het kanton gerecht te Goes mr. N. C. H. Van Daalen Wetters, thans griffier bij het kantongerecht te Alphen. Naar men uit goede bron verneemt, is op de aanvrage der heeren Filet te Venloo en Hartogh te Rotterdam om concessie tot den aanleg van een stoom tramweg van Iersekendam naar 't spoorwegstation Kruiningen gunstig door den Minister beschikt. Verder zou de aanleg zeker zijn, indien door Iersekenaren voor minstens ƒ15000 aandeel in de zaak genomen wordt. Als men in aanmerking neemt dat de onderneming een aanzienlijk hooger bedrag zal kosten, dan mag, dunkt ons, deze eisch der concessionarissen, die hun tot waarborg van belangstelling en medewerking strekt, niet te streng genoemd worden. Aan den Redacteur van de Goesche Courant. Waarde Heer. Uw opmerking omtrent niet genoegzame kennisge ving van het door ds. Laan te behandelen onderwerp is volkomen juist. Den wenk om de aangekondigde bijbellezing niet in het lokaal der jongelings-vereeni- ging maar in een andere zaal te houden, kan ik om voor de hand liggende redenen niet opvolgen. Gaarne wil ik echter, nu ik er als het ware toe uitgenoodigd word, trachten om zoo spoedig en zoo goed als ik kan, over het bewuste onderwerp op meer neutraal terrein een voordracht te houden. Maar men geve mij een weinig tijd. Met alle achting steeds, uw dw. P. HUET. Goes, 6 Febr. 1886. van 58 Februari 1886. Eerste Huwelijksafkondiging den 7, van Wouter Van der Graaff, 25 j., jm., te Goes, onlangs te Scher- penisse en Cornelia Jacoba Lukaart, 24 j., jd., te Sta- venisse. GOES, Maandag 8 Februari 1886. Uur. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. 3.1 ë"1s 8 a-s B a 03 00 si1! s morgens 8 782 N.-O. Betrokken. —3. s midd. 12% 781.5 Licht bew. —1.5 s avonds 5 781.5 Oost. Helder. —1.5 Waarneming van hedenochtend 8 uur: Van een depressie valt weinig of niets te bespeuren. Een centrum van hoogen druk bevindt zich vrij nabij en Oostwaarts van ons. Het grootste barometerstand-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uurHelder 3.7 m.M. boven Maastricht. Hedenochtend acht uurHelder 3.3 m.M. boven Maastricht. Hedenmiddag half een 't verschil werd kleiner. Barometerstand te Utrecht om half een: 781.6 m.M. Verwachting: Zwakke wind, goed weer. Druk F. Kleeuwens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1886 | | pagina bijlage 1