1886. N°. 17. Dinsdag 9 Februari. 73ste jaargang. Inschrijven van Leerlingen Bij dit noniraei''behoort een bijvoegsel. vrijwilligers bij de Nat. Militie eene Bakker ij Struikelblokken -CzfCïsCSsCSsG*»- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Zij, die genegen zijn om als voor deze gemeente op te treden, kunnen zich daartoe in den loop dezer maand op eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren ter ge meentesecretarie aangeven, wordende door het gemeen tebestuur f 25 als premie voor ieder man uitgeloofd, welke premie dadelijk, na de goedkeuring door den militieraad, kan worden ontvangen. De belanghebbenden worden voorts opmerkzaam gemaakt dat zij, die zich als vrijwilliger aanmelden, behooren te zijn ongehuwd of weduwnaar zonder kinderen, ingezetene, lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1.56 meter lang, tusschen 19 en 35 jaren oud, terwijl alleenlijk vroeger gediend heb benden tot het volbrengen van hun 40ste jaar kunnen worden toegelaten. Zij moeten voorts tot op het tijd stip der optreding aan de militie voldaan hebben en een goed zedelijk gedrag hebben geleid, terwijl de ingeschrevenen voor de militie alleen worden toege laten voor die gemeente, in welke zij ingeschreven zijn, tenware zij geene verplichtingen ten aanzien der militie meer te vervullen hebben. De door de vrijwilligers over te leggen stukken zijn lo. een getuigschrift van den burgemeester der woon plaats, tot afgifte waarvan ter secretarie alhier zal worden gevaceerd op Donderdag den 18 dezer, des namiddags te éen uur 2o. het bewijs van aan de verplichtingen ten aanzien der militie voldaan te hebben; 3o. voor gediend hebbende personenhet bewijs van ontslag en het getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door den bevelhebber van het korps, bij 't welk zij laatst gediend hebben, en 4o. voor mindeijarigeneen bewijs van toestemming van hun vader of voogd Goes, den 6 Februari 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J, G. DB WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Door JACOB SLAGER te Kloetinge is een verzoek ingediend, om in het perceel wijk A no. 31 aan de Vlasmarkt alhier te mogen inrichten, welk verzoek met de bijlage ter Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen, terwijl eventuëele bezwaren tegen de inwilliging kunnen wor den ingebracht op Zaterdag den 20 Februari, des namid dags te 1 uur. Goes, den 6 Februari 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DB WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Van Dinsdag 9 tot en met Woensdag 17 Februari a. s. zal ter secretarie gelegenheid gegeven worden tot het doen voor de bewaarklasse van school A. en de bewaarschool voor on- en minvermogenden. Goes, den 6 Februari 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes. J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, hartman. i———BfamrrTTiaa^ig^aga——san— De Regeering heeft hare nadere somwerking" van het voorstel tot herziening van de grondwet betrek kelijk het kiesrecht ingediend. De berg heeft weder eene muis gebaardMen had reden te verwachten dat de heer Heemskerk, nadat hij in de Tweede Ka mer uitdrukkelijk verklaard had het met de heeren Gleichman en Van Houten eens te zijn, dat het kies recht onder het bereik van den tgezeten werkman" moest komen, door eene totale herziening van het voorstel daartoe den weg zou hebben gebaand. 't Heeft er zeer weinig van. In hoofdzaak blijft de Regeering aan haar huurwaarde-census van f36 tot f250 vasthouden. Afgescheiden van de bezwaren tegen het stelsel, zal in de groote steden de werkman, de gezeten werkman, de man dus die een flink werkloon geregeld verdient, zeer zeker niet tot de kiesgerechtig den behooren. De Regeering denkt er wel anders over, maar dan moet men ook de overtuiging hebben, dat vin groote gemeenten vele personen, die met hunnen handenarbeid den kost verdienen, f 4,50 of f 5 per week verwonen" zooals de Regeering in hare toelichting schrijft. Nu bedraagt in de grootste gemeenten het hoogste weekloon 16 tot 20. Doch een werkman, die ƒ16 a 20 geregeld verdient, behoort tot de uitzonderingen, en al was dit niet zoo, dezulken verwonen in geen geval ƒ4,50 a ƒ5 per week, wel ƒ2 25 a 3, hooger niet. Wij zijn het dan ook volmaakt eens met de Werkmansbode, dat dit -voorstel ons geen stap verder brengt, en bovendien berust op geheel onjuiste gegevens. Thans ontbreekt er nog slechts aan dat de geruch ten bewaarheid worden en de heer Heemskerk nög eens met eene nieuwe lezing van artikel 194 voorden dag komt! De tijd begint evenwel tot spoed te dringen. Willen de Staten-Generaal die grondwetsherziening behandelen zooals het behoort, dan dienen zij in Maart de ontwer pen in openbaar debat te kunnen brengen. Is er dus iets waar van het gerucht van eene nadere voordracht omtrent art. 194, dan dient zij met eenigen spoed te komen. Er zijn bovendien nog andere zaken die de Staten Generaal niet langer kunnen laten liggen. De re geling van het gevangeniswezen moet afgedaan worden. De tractaten met Duitschland moeten tot eene beslis sing worden gebracht. Dit zijn slechts een paar punten. Maar er blijkt uit hoeveel werk er voor ons parlement is, wanneer de herziening van de grondwet daarbij komt. Over deze laatste valt natuurlijk veel te gissen, maar hoe haar loop ook zij, in elk geval zal zij in onze staatkundige geschiedenis een belangrijk oogenblik vor men. In de wenschelijkheid of niet wenschelijkheid van de goedkeuring der regeeringsvoorstellen behoeven wij ons op dit oogenblik niet te verdiepen. Maar éen van tweeën moet gebeurenbij eerste lezing keuren de Tweede en Eerste Kamer de voor stellen goed en de Kamers worden ontbonden. Zij keuren ze niet goed en het Ministerie treedt af. Het vrij algemeen geloof dat op art. 194 der Grond wet hare herziening zou afstuiten, waarvoor dr. Sehaep- man zijn eerewoord heeft verpand, zou ondanks die verpanding wel eens een verkeerd geloof kunnen blijken. Maar er is een ander bezwaar, dat vreemd genoeg door de Regeering niet is geteld, hoewel zij al het gewicht er van kent. Dit bezwaar is de bepaling van artikel 197 der tegenwoordige Grondwet, dat voor de goedkeuring van veranderingen door de nieuwe Kamers twee derden der uitgebrachte stemmen eischt. Wij zullen een voorbeeld nemen, wi der aan het kiesrecht ontleend. Stel dat in eerste lezing het huur- waarde-censusstelsel wordt goedgekeurd. Vele liberalen kunnen zich met het stelsel om in de Grondwet de regeling van het kiesrecht in bijzonderheden te om schrijven, niet vereenigen. Wat zal men dan bij de verkiezing der nieuwe Kamer zien gebeuren? Dat vele liberalen hunne stem geven aan de onverzoenlijken, evenals zij die, alleen onder de voorwaarde van omverwerping van het on derwijs, de Grondwet willen helpen herzien. Ar.deren weder zullen liever tijdelijk eene claricale meerderheid in de Staten-Generaal dulden dan de bepaling van art. 197 handhaven, welke feitelijk in de handen der minderheid de beslissing legt. De Regeering kon dit weten, daar de heer Heems kerk zelf in zijn Praktijk der Grondwet het onhoud bare van art. 197 in het licht heeft gesteld. Waarom stelt de Regeering dan niet voor om deze b paling te wijzigen Mén zou oppervlakkig zeggenom het beweren van hen te bevestigen, die meenen dat het aan de orde stellen van grondwetsherziening voor den minister Heemskerk geen doel maar middel was: het middel om zich eenige jaren staande te houden. Als, gelijk de Staatscommissie voorstelt, de nieuwe Staten-Generaal bij gewone meerderhe;d van stammen beslissen of, zooals in de Vragen des Tijds door mr. Van Gilse wordt voorgesteld, eene voor de tweede lezing gekozen grondwetskamer hij meerderheid beslist, dan zou niet alleen een gewichtig bezwaar zijn weg genomen, maar, en dit is wel eene groote aanbeveling ervan, het zou allen partijen ten goede komen. Voor elke staatkundige partij, welke een bepaald stelsel in de Grondwet wil doen zegevieren, is art. 197 een blok aan het been. De Staten-Generaal zullen dus dit blok hebben weg te nemen, nu de Regeering het niet wil. GOES, 8 Februari 1886. Door de commissie, benoemd in de bekende ver gadering van gasverbruikers, is op den door haar verzonden brief (zie ons no van Dinsdag 26 Januari jl.) van de directie der gasmaatschappij te 's Hage het volgende antwoord ontvangen 's-Gravenhage 5 Februari 1886. Aan de commissie ad hoe benoemd door de vergadering van Gasverbruikers van 26 Januari 1886 te Goes. Mijne Heeren. Wij ontvingen uwe geëerde missive van 30 p'°, en hebben de eer u mede te deelen dat a. s. Maandag 8 Februari een nieuw bestuur onzer maatschappij zal worden benoemd. Uwe missive zal dus in handen gesteld worden van het nieuw optredende bestuur, hetwelk daarover zal hebben te oordeelen en te beslissen. Wij zullen ons dus onthouden van eene beantwoording van uw schrijven, doch meenen niet onvermeld te mogen laten dat wij aan niemand het recht toekennen om ons de wet te stellen ter zake van door ons toegestane of nog te verleenen kortingen. Het bestuur onzer maat schappij is dienaangaande aan niemand verantwoording schuldig. Wij gelooven dat u tegen 15 Februari antwoord zult kunnen hebben van het nieuwe bestuur, en ver blijven inmiddels, hoogachtend Namens het Bestuur VAN PREHN. Adm. th. De leden der afdeeling Goes van den Neder- landschen Vrouwenbond tot verhooging van zedelijk bewustzijn zijn tegen a. s. Woensdag, 's avonds half acht uur, ten huize van ds. Laan alhier uitgenoodigd tot bijwoning eener voordracht, te houden door freule A. Van Hogendorp van 's-Gravenhage. Hoedekenskerke. Onze haven zal weldra eene flinke verbetering ondergaan. De losplaats, voor eenige jaren door vernieuwing van het onderliggend rijswerk veel veiheterd, lijdt aan voortdurende verzakking; waarlijk geen wonder, wanneer men bedenkt, dat hier in het najaar eene groote bedrijvigheid wordt waar genomen in het vervoer der suikerpenen, terwijl in het voorjaar zware boomen worden aangevoerd. Thans heeft de gemeenteraad besloten de geheele losplaats op te breken en door eene van steviger soort te ver vangen, waardoor verzakking onmogelijk zal zijn. Aangesteld tot rijksveldwachter 3e kl. C. Weststrate, gepasporteerd maréchaussée, thans agent van politie te Zieriksee (standplaats Amsterdam). Voor het opengevallen ontvangkantoor der dir. belastingen te Tolen zullen sollici tanten zich nog tot 15 Febr. bij het Departement van Financiën kunnen aanmelden. Naar de Amst. verneemt, is de Nederlandsche concessie voor den stoomtramweg BreskensMal dog hem, die aanvankelijk voor 30 jaren was ge geven, thans tot 50 jaren uitgebreid. Uit den Haag wordt aan de N. R. Ct. mede gedeeld, dat werkelijk bij onze Regeering in overwe ging zijn plannen tot converteering van onze 2%, 3 en 4 percents schuldbrieven in een 3% percent-fonds, met de bedoeling om aldus eene aanzienlijke som aan rente te besparen. Indien deze overwegingen mochten leiden tot de indiening van eett bepaald plan aan de Staten-Generaal zou zegt men het voornemen bestaan vrijheid te geven tot aflossing van de tegenwoordige Certificaten Werkl. Schuld, indien de houders dit mochten verkiezen. De St. Ct. bevat een Kon. besluit van 28 Jan. jl., bepalende, dat voorloopig buiten uitvoering zullen blijven al. 2 van art. 1 van het Kon. besluit van 19 Sept. 1867 (Stbl. no. 100) en de Kon. besluiten val 4 Aug. en 7 Sept. 1885 (Stbl. dos. 172 en 179), betreffende S c h u 11 e r ij e n. Mitsdien blijven de bestaande dienstdoende en rus tende schutterijen voorshands op den tegenwoordigen vort. Naar aanleiding van een gerucht dat men te Amsterdam van den kerkelijken strijd een b 1 ij s p e 1 zou maken, vraagt het Doet. Weekbl., of zulk een stuk tot volksveredeling moet medewerken Dit is zeer te betwijfelen zegt de Arnh. Ct. maar nog twijfelachtiger is het of die strijd zelf tot volksveredeling medewerkt. Wij gelooven zelfs, dat zulk een kome liestukje oneindig minder kwaad zou doen dan hetgeen in werkelijkheid gebeurd is. Naar gemeld wordt, heeft jhr. Siccama van den Koning de vereerende opdracht ontvangen, om Z. M. van advies te dienen op een plan tot het maken van een kanaal van Scheveningen naar VI aardingen, teneinde het Westland met Scheveningen eene goede watergemeenschap te bezorgen. De heer Siccama heeft zich dadelijk reeds onledig gehouden met het doen van opmetingen te Schipluiden. Sedert het inwerkingtreden der R ij k s p o s t- spaarbank is er nooit in eenige maand zooveel ingelegd als gedurende Januari jl. Niettegenstaande er, in totaal, een belangrijke som i9 terugbetaald (ver moedelijk wel 3% ton), bleef er nog een saldo over van circa 290,000. Deze welsprekende cijfers toonen op overtuigende wijze aan, dat de Rijksinstelling van algemeen nut, die in 1881 in werking trad, in voortdurend toene mende mate sympathie verwerft bij het Nederlandsche volk. Donderdag jl. had op den huize rVeldwijk" bij Ermelo de opening plaats van het gesticht tot Christel ij ke verzorging van krankzin nigen en zenuwlijders in Nederland. Door den heer Van Genk, R.-K., pastoor te Oostburg, is een gesticht van weldadigheid gebouwd, waarin niet alleen Katholieken, maar ook personen van andere godsdiensten zullen worden opgenomen. (O) Dezer dagen ontving de Vereeniging voor lijkverbranding wederom eene vrijwillige gift voor het vFonds voor Lijkovens", thans van 300, van den heer Joh. C. Zimmerman, te Amsterdam. Het Fonds bezat reeds 19,300 nominaal 2% pet. nationale werkelijke schuld uitmakende tot den tegen woordigen beurskoers (71 pet.) en met inbegrip van voormelde gift een reëel bedrag van ruim 14,000. Naar aanleiding van de Atjeh-rede van den heer Verstege in de Kiesvereeniging vBurger plicht" te Amsterdam schrijft de Indépendance Beige de volgende krasse regelen »De schildering kan donker schijnen, doch, zoo er al overdrijving is, is het moeilijk te zeggen tot hoever zij gaat. Men is in den vreemde geenszins op de hoogte van de intriges der Neder landsche koloniale politiek alles wat men weet, is dat het beginsel dier politiek luidtOte toi de la que je m'y mette. En den man die, aan het hoofd der Regeering staande, genoeg vaderlandsliefde bezit, om niet te zijnen bate en ten bate zijner vrienden te streven naar de macht die de koloDiën bestuurtdien man schijnen onze naburen nog niet te hebben gevonden". Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kapelle. De kerkeraad der Hervormde gemeente alhier besloot geen adhaesie te verleenen aan de cir culaire van ds. Hoedemaker. Hoedekenskerke. Mej. P. G. Beneker, onderwijzeres in de handwerken aan de openbare school alhier, heeft tegen 1 April a. s. eervol ontslag aangevraagd. De bijzondere kerkeraad van Middelburg besloot instemming te betuigen met het adres aan de Synode uit de classis Snoek. Nog werd, onder protest van 6 leden, met een meer derheid van 11 stemmen besloten om een adres van sympathie te zenden aan de geschorste kerkeraadsleden te Amsterdam. Naar wij vernemen heeft de kerkeraad van Koot wijk op den 2den Februari jl. zich onttrokken aan de Synodale besturen, en volgens art. 1 van de wet van 1853 bericht aan den Koning ingezonden van de kerken orde, waaraan de kerk van Kootwijk zich voortaan bouden zal. (Standaard.) Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland zcu heden de kerkelijke quaestie van Kootwijk (gem. Bar- neveld) behandelen. Gedurende het jaar 1885 zijn bij de Ned. Ilerv. kerk 16 dienstdoende predikanten overleden, 26 zijn emeritus geworden of ontslagen, terwijl 31 candidaten zijn aangekomen, tegen 43 in 1884. De Minister van binnen], zaken heeft afwij zend beschikt op het verzoekschrift van den kerke raad der Nederd. Herv. gemeente te Beesd, zich be klagende dat M. M i e r a s, hoofd der openbare lagere school in die gemeente, in strijd met het voorschrift van art. 33, 2e lid, der wet op het lager onderwijs, propaganda maakt voor zijn ongeloof aan het bestuur van God, met verzoek maatregelen te nemen, waardoor hem dit in het vervolg worde belet. Door den gemeenteraad van Zieriksee is de heer F. P. Visser, tengevolge van het door hem afgelegd examen, definitief benoemd tot leeraar in de Fransche taal- en letterkunde aan de H. B. S. aldaar. Op het verzoek van den heer W. C. SeylJ, leeraar aan die zelfde school, om verlenging te bekomen van den hem gestelden termijn voor het verkrijgen der volledige be voegdheid tot het geven van onderwijs in de NeJ. taal, werd afwijzend beschikt, omdat de gezondheidstoestand van adressant niet toelaat zijn geheele leertaak te vervullen. Zijn onderwijs zal zich nu bepalen tot de aardrijkskunde en zijn gewoon onderwijs aan de burger avondschool, op eene jaarwedde van 900, terwijl een ander zal worden belast met het onderwijs in de Ned. taal tegen een sa'aris van ƒ1400. r T1TTITT TTT^~ *1"""I" r' III HU I I—'II |I|| III Kunst, Wetenschap en Letteren, Het zal onzen lezers zeker genoegen doen te vernemen, dat de heer Tourniaire zeer in beterschap vooruitgaat en dat er gegronde hoop bestaat, dat hij binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop in de maat schappij zal kunnen terugkeeren. (Port.) De heer en mevi. Róssing zijn officieus aan gezocht te Londen voordrachten te komen bouden. Landbouw en Veeteelt. In de Zaterdag te Rozendaal gehouden vergade ring van den Beetwortelsuikerfabrikantenbond in Ne derland is besloten, dat de prijs der beetwortelen tot 20 Februari in stand wordt gehouden, en na diea I tijd met 1 zal worden verminderd.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1