N°. 16. Zaterdag 6 Februari. 73sle jaargang. -CS***?Cï=>CtCïv. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL GOES, 5 Februari 1886. De kapitein P. I. I. V e r v e n n e, op non activiteit, is bij het 8e reg. inf. te Arnhem weder in activiteit hersteld. Naar het Militair Blad meldt, heeft onze vroegere stadgenoot, de heer H. C. D i n e toud-officier bij het O. I. leger, Indië verlaten, om als officier te dienen in het Bulgaarsche leger. Over de vraag of op dit oogenblik een goede conversie van de Nederlandsche Staatsschuld raad zaam en mogelijk is te achten, zouden volgens de Ned. Financier reeds voorloopige besprekingen zijn gehouden tusschen den Minister van Financiën en het consortium, dat de leening van 1884 heeft over genomen, nl. de Ned. Handelmaatschappij, de Amster- damsche Bank en de Amsterdamsche succursale der Banque de Paris et des Pays-Bas. En zoo ziet ge alweer, schrijft de «Haagsche Sprokkelaar" van het Utr. Dbl., aan welke ernstige vraagstukken wij een deel van onzen kostbaren tijd wijden. Verleden week, bij de hoogst belangwekkende voordracht van dr. Bosscha Jr. in Diligentia, die ons een blik deed slaan in het eindelooze wereldruim, in het duizelingwekkend samenstel van planeten, zonnen en kometen, dacht ik zoo, wat 't toch nuttig zou zijn, als ieder van tijd tot tijd eens geliefde na te denken over de ontzaglijke kleinheid en onbeduidendheid van onze samenleving, te midden van dat geweldig heelal, waarin onze aarde nauwelijks een zandkorrel vertegen woordigt. Ik verbeeld mij zoo, dat men reeds bij een flauw besef van de reusachtige ruimte, waarin wij als een onbeduidend bolletje medewentelen, doordrongen moet geraken van de overtuiging, dat 't toch eindeloos pedant is, zich te verbeelden, dat de Schepper zulk een samenstel van werelden zou gemaakt hebben enkel voor ons pleizier, dat wij het toppunt van ontwikkeling in den ganschen kosmos zouden vertegenwoordigen en dat 't er inderdaad iets toe zou afdoen, of wij God willen dienen naar de wet van Sinaï. naar de beslis singen van het Concilie van Trente of naar de formu lieren van Augsburg. Maar dat is irenisme, geloof ik. Xerseke. Aan het besluit van den gemeenteraad om de verlichting der gemeente met 12 nieuwe lantarens uit te breiden, is deze week reeds uitvoering gegeven. Gelijk te begrijpen is, is deze vermeerdering van licht zeer duidelijk merkbaar, te meer daar de lantarens boven het lampeglas een blikken kap hebben, die het licht dwingt weer op de straat terug te kaatsen. We gelooven niet te veel te zeggen, als wij èn deze verbetering èn den aanstaanden torenbouw voor een groot deel aan onzen nieuwen burgemeester toeschrijven. Middelburg. Realist, maar in den goeden, waren zin van het woord, toont zich de heer Justus Van M a u r i k jr. in de meeste zijner werken. Grepen uit het werkelijke leven, zooals zich dat in onze steden vertoont, weet hij met geoefende hand te ordenen en tot eene novelle samentestellen, daarbij de scherpe kanten, die zich mochten voordoen, afrondend en verzachtend. Zoo verschafte hij ons gisteren (Don- derdag)avond een blik op het leven van »de oude Lientje", eene wollennaaister, die ter wille harer jon gere zuster hare liefde opgeeft, en later de zorg voor het kind dier zuster op zich neemt. Vol afwisselend gevoel en goeden luim, maakte dit stukje den ge- wenschten indruk. Minder goed beviel het tweede, door den heer Van Maurik voorgedragen stukniets over lachen en schrei en." Daar was in dit stuk iets ik-en-weet-niet-wat, ik zou bijna zeggen iets banaals, dat het, niettegen staande verschillende puntige opmerkingen en goede zetten, bij velen minder in den smaak deed vallen. Eene vraag: behoeft de heer Van Maurik zijne toe vlucht te nemen tot bekende aardigheden als die van de acoustiek, die zoo slecht ruikt? Wat hiervan zij, de wijze, waarop de heer Van Maurik zijne stukken voordroeg, was zeker meesterlijk. De ondervinding zal hem hebben bewezen, dat lachen aanstekelijk werkt, maar dat evenzeer eene ernstige voordracht de gewenschte stemming bij het publiek kan opwekken. Eene talrijke menigte, waaronder vele personen uit Vlissingen, loonde den spreker door een verdiend applaus. Een aantal hoofden van Amsterdamsche handels huizen heeft den Minister van Waterstaat enz. met aandrang verzocht, bij de vaststelling van den zomer dienst die maatregelen te willen nemen, welke noodig zijn om den loop van den Vlissingschen post trein te versnellen en door vermindering van opont houd het later vertrek uit Amsterdam mogelijk te maken. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat voor de uitvoering van werken aan het Neder- landsch gedeelte van het kanaal van Ter-Neu zen, de beide panden van dat kanaal, van 15 April tot en met 31 Mei a. s., zullen worden gehouden aan het peil van 0 17 M. boven Amsterdamsch Peil, over eenkomende met 1.86 M. beueden het reglementaire peil voor het benedenpand, en met 2.31 M. beneden dat peil voor het bovenpand, en dat gedurende dien tijd met de Westschutsluis te Ter-Neuzen niet zal worden geschut. [St. Gt.) Met zekerheid kan volgens het N. v. d. I). be richt worden dat voor rekening van de Gezamenlijke Buskr uitmakers van Noord-Holland, Utrecht en Zeeland, van welke vennootschap de heeren B. J. A. Pronck en A. A. Bredius directeuren zijn, te Mui den een nieuwe kruitfabriek gebouwd zal worden, op dezelfde plaats, waar de vroegere, die anderhalve eeuw oud was, gestaan heeft. Ongeveer 3 maanden geleden zijn vanwege de onderofficiersclub der Arnhemsche schutterij O. C. A. S. de eerste stappen gedaan tot het oprichten van een Bond van schuttter ij- onderofficieren van Nederland. Het plan vond aanvankelijk schier alge- meene instemminghoewel het aantal deelnemers grooter had kunnen zijn. Ons land telt op het oogenblik 85 plaatsen, alwaar dienstdoende schutterij-korpsen aanwezig moeten zijn, en waarbij zich ongeveer 2000 onderofficieren bevinden. Daarvan hebben zich uit 20 plaatsen te zaraen ruim 300 deelnemers aangemeld, en wel Amersfoort, Arnhem, Bergen-op-Zoom, Bolsward, Doesburg, Dordrecht, Goes, Gouda, Grave, 's-Gravenhage, Groningen, Harderwijk, Helmond, Leeuwarden, Leiden, Meppzl, Oldenzaal, Pur- merend, Tiel en Zutfen. Met 8 plaatsen wordt nog onderhandeld met hoop op em gunstigen afloop, terwijl 10 anderen met hunne toetreding wenschen te wachten, tot de bond zich be paald gevestigd heeft, waarvan alsdan op pl. m. 40 plaatsen met 500 deelnemers is te rekenen. Het voorloopig comité_is nu van plan, eene alge- meene vergadering te beleggen, waarin uit iedere toe getreden plaats, naarmate het aantal deelnemers, éen of meer afgevaardigden zitting hebben. Deze vergadering zal gehouden worden te Utrecht op een Zondag in de eerste helft van de maand Maart 1886; datum, plaats en uur van samenkomst zullen nader worden bekend gemaakt. Op deze vergadering, die door het voorloopig comité geleid zal worden, zullen onderstaande punten in volgorde worden behandeld: a. Nadere uiteenzetting, waarom een bond gewenscht is, welk nut hij zal kunnen voortbrengen, en welke middelen moeten aan gewend worden om met vrucht werkzaam te kunnen zijn. b. Het behandelen en vaststellen der statuten en reglementen, waarvan de ontwerpen door het comité zullen worden ingediend, c. Het kiezen van een hoofd bestuur. d. Verdere voorstellen, die ter tafel zullen gebracht worden. Het Nederl. Landbouw-comité heeft zich tot de Nederl. Spoorwegmaatschappij gewend om vermin dering van de vrachtprijzen voor land bouwers, die gezamenlijk een reis maken tot vermeer dering van vakkennis. De Staatsspoorwegmaatschappij beschikte reeds gunstig op dit verzoek. Naar men aan het U. D. mededeelt, is in een nadere bijeenkomst der gecommitteerden uit verschil lende besturen besloten, den aanvang der feestelijk heden ter viering van het 50ste lustrum der Utrechtsche hoogeschool eene week later te stellen, en dus op Maandag 28 Juni. Z. M. de Koning heeft de gouden medaille van verdienste toegekend aan mevr. Frenkel-Bouw- meester. Naar wij vernemen, is dit eenigszins onverwachte besluit te wijten aan den indruk der laatste voor stelling van Deborah" te 's-Gravenhage. De medaille werd Woensdagavond in de pauze der voorstelling aan mevrouw Frenkel overhandigd door den voorzitter van den raad van beheer van het uNed. Tooneel", den heer Schimmel. (D. v. N.) Uit Amsterdam schrijft men ons 4 dezer 't Is zeer natuurlijk, dat telkens als een groot ge meentebelang op de agmda is geplaatst, de zitting van den gemeenteraad met groote belangstelling wordt verbeid. Zoo was het ook in de laatste dagen, toen men zich vleien mocht, dat een groot vraagstuk, reeds oneindig lang hangende, gisteren eindelijk tot oplos sing zou komen. Dat vraagstuk wasde bouw van een nieuw gasthuis, waarbij de belangen van ingezetene en vreemdeling beiden ten zeerste betrokken zijn. De quaestie, die reeds heel wat papier en inkt plus studie en geestesinspanning heeft gekost, loopt over verschillende schijven. Burg. en Weth. stellen namelijk voor, om op de gronden van het buitengasthuis, van de voormalige stadskweekerij en verder aan te koopen terreinen een gasthuis te bouwen voor 1,350,000 (een vroeger plan zou f 3,072,000 hebben gekost), met behoud van het binnen-gasthuis voor zijne huidige bestemming. Dr. J, Zeeman daarentegen heeft een plan ingediend, om een nieuw gasthuis te bouwen op het terrein van de veemarkt en de stads-timmmertuinen, hetwelk ƒ2,181,000 zou kosten. Dr. A. W. C. Berns (raadslid) eindelijk wil het geheele binnen-gasthuis doen verdwijnen en een groot buitengasthuis bouwen, waar alles vereenigd is en waarvan de vermoedelijke kosten ƒ2,816,000 zouden bedragen. De raad stond dus gisteren, toen deze zaak behan deld werd, voor V embarras du choix. Veel werd gesproken over de verschillende plannen, maar het warmste pleidooi werd gevoerd door dr. Berns, natuur lijk inden door hem voorgestanen geest: samenvoeging van alles en allen in éen geheel, zoowel in het belang van het onderwijs als in dat der ziekenverpleging. Daar in het voorstel van B. en W. op dit laatste ook uit zicht wordt gegeven, maar in een ver verschiet, stelde dr. Berns een amendement op dat voorstel voor, in hoofdzaak strekkende, om op de bedoelde terreinen te bouwen: a. een ziekenhuis voor alle zieken, die voor rekening der gemeente in gasthuizen moeten worden opgenomen (besmettelijke en niet-besmettelijke)b. de noodige gebouwen en inrichtingen voor het medisch onderwijs en de universitaire polikliniek; en voorts, nadat dit laatste zal zijn geschied, het binnen-gasthuis aan zijn tegenwoordige bestemming te onttrekken. Werd dit amendement van sommige zijden onder steund, de opheffing van het binnen-gasthuis, tot welks verbetering in de laatste jaren zooveel is besteed en waaraan het publiek ongetwijfeld zeer geheebt is, vond van verschillenden kant bestrijding. Als een der argumenten vóór de voordracht van B. en W. werd door een der sprekers, den heer Hovy, aangevoerd dat particuliere ziekenverpleging bij den kleinen burgerman zeer populair is, niet het minst bij de Roomsch-katholieken; en daar hij een «neutraal gasthuis" evenmin gewenscht acht als een «neutrale school", en B. en W. ook met de particuliere zieken verpleging rekening houden, ging hij met hun voor stel mede. Mijn bestek gedoogt niet verder uit te weiden. Zijn uwe lezers, evenals ik, verlangend de beslissing te vernemen, dan doet het mij leed hen te leur te moeten stellen. Die eene beslissing verwacht hebben, hebben gerekend buiten den heer Kerdijk, die de volgende motie van orde voorstelde »De vergadering, van mee ning dat voor de beoordeeling van de voordracht van B. en W. en van het daarop door dr. Berns ingediende amendement van zeer groote beteekenis is de vraag, in hoeverre een gasthuis overeenkomstig genoemd amendement tot bezuiniging in de exploitatie leiden zal, noodigt B. en W. uit, advies uit te brengen over punt a van voormelde voordracht, en gaat over tot de orde van den dag. Niettegenstaande deze motie krach tig bestreden werd door den wethouder Van Lennep en den voorzitter, werd zij ten slotte met 20 tegen 15 stemmen aangenomen. Men was dus te 5 uren even wijs als vier uren te voren. Den liefhebbers van paarden en rijkunst is het mis schien niet ongevallig te vernemen, dat met 25 tegen 3 stemmen is aangenomen de voordracht van B. en W. tot het geven van een gedeelte der Onbekende gracht in erfpacht aan den heer O. Carré, die voor nemens is op het hem toebehoorend terrein aan den Binnen-Amstel een vast circus te bouwen en een ge deelte van genoemde gracht noodig heeft voor het maken van stallen en kleedkamers. In Dec. jl. stelden B. en W. eene erfpachtsom van f 32 voor, vertegen woordigende een waarde van f 810, welke echter te laag werd geacht. Nader is gebleken, dat die water vlakte, na aftrek der op f 5300 geschatte uitgaven, door Carré te doen om haar tot land te maken en van een steenen walmuur te voorzien, eene waarde vertegenwoordigt van f 3900, waarvan de rente a 4 pet. f 156 bedraagt. Deze laatste erfpachtsom nu is goed gekeurd. Boekaankondiging. Naar men meldt, zal bij den uitgever W. Boek hoven, te Sommelsdijk, op 26 Februari verschijnen een christelijk weekblad voor de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden, onder den titel: De Maas- en Scheldebode. Inhoudsopgave van no. 7 van h t Maandbl. t. d. verv. van levensmiddelen bevat o. a. Een eigenaardige soort Vervalsching. Verval- schingen van bouwmaterialen. De boterknoeierij- en Onderzoek van levensmiddelen en handelsarti kelen, gedurende de maand Januari. Bevinding van Keurmeesters te Amsterdam. (Maand December). Loodwit- en Zinkwit-vervalschingen. Korte berich ten. Hygiëne en Industrie. De vergiften van ons denkvermogen. II (Haschisch). Een nuttige nationale onderneming. Iets over bonbons en suikerwerken. De gasbesparings-quaestie. Een vreemdsoortig Var.ielje-preparaat. Snelle afrooming van melk. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Middel burg ds. C. B. Oorthuijs te Harderwijk. De heer Geselschap, pred. te Aksel, ontving dezer dagen van zijne gemeenteleden twee prachtige tafellampen ten geschenke als blijk van erkentelijkheid voor het niet-aannemen van het beroep naar Elburg. (M. Ct.) Ierseke. Het kerkgebouw der Oud-Gereformeerde Gem. alhier zal a. s. Zondag worden ingewijd. Ds. Janse uit Middlelburg zal de inwijdingsrede houden. Deze week is door de kerkvoogdij der Ned. Herv Gem. alhier besloten tot den aankoop van 9.29 A. grond van de heeren Js. Sandee en W. Van Oeveren Jr. met het doel daarop eene nieuwe pastorie te bouwen. Deze grond is gelegen niet ver van den ouden molen even buiten bet dorp. Het provinciaal college van toe zicht heeft dezen koop reeds goedgekeurd. De kerkvoogdij der Ned. Herv Gem. alhier heeft besloten het aanbod van den Gemeenteraad aan te nemen, vervat in het besluit om een toren tegen het kerkgebouw der genoemde Ned. Herv. Gem. te stichten, mits deze daartoe eene som van ƒ1500 bijdrage, en kosteloos den benoodigden grond voor den bouw en een toegangspad afsta. Wij zullen ons dus eerlang weer in het bezit van een dorpsuurwerk kunnen verheugen. Naar de Standaard verneemt is de geheele kerkeraad van Kootwijk door het classicaal bestuur van Harderwijk geschorst. Volgens het N. v. d. D. is in de vergadering van de financiëele commissie der diakenen Dinsdag avond gehouden, door de heeren Van Schaick en Seefat, op verzoek niet van het classicaal bestuur, maar van de diaconale vergadering en buiten tegenwoordig heid van afgevaardigden van het classicaal bestuur de brandkast geopend. De heer Van Limmik, die, evenals de heer Seefat, er een sleutel van had, was natuurlijk aanwezig, daar met éen sleutel de kast niet te openen was. De benoodigde waarden prolongatieposten zijn er door hen uit genomen, de kast is wedei gesloten en elk bleef in het bezit van zijn sleutel. Verdere diaco nale werkzaamheden hadden niet plaats. Kolijnsplaat. In de gemeenteraadszitting van Woens dag 3 Febr. is besloten, wegens het groot aantal leerlingen in de nuttige handwerken, sollicitanten op te roepen voor tweede helpster bij dit onderwijs aan de openbare school alhier tegen eene jaarwedde van 20 gulden. Op de vergadering der afdeeling Oostelijk Schou wen van het N. O. G., die Woens lag gehouden werd, kwam aan de orde een rondschrijven der afdeeling 's-Gravenhage 1 en 2, waarbij deze adhaesie vroegen voor een schrijven aan het hoofdbestuur, om geen adres aan de Tweede Kamer te zenden omtrent art. 194 der grondwet. Het voorstel der twee afdeelingen werd ter zijde gelegd. Daarna werd behandeld de bespreking der vragen van het hoofdbestuur. Met algemeene stemmen werd het onveranderd behoud van art. 194 wenschelijk geacht en werden de vragen in dien zin beantwoord. Naar De Wekker verneemt zullen de examens voor de onderwijzers-akte aanvangen Maandag 5 April e. k. Rechtszaken. Ook mej. Schlingemann heeft appèl doen aan- teekenen tegen het vonnis der rechtbank te Arnhem, waarbij zij werd veroordeeld. Buitenlandsch Overzicht. Het nieuwe Engelsche ministerie is samengesteld en wel uit zulke heterogene bestanddeelen, dat men het alsnog minder eensgezind beschouwt dan het vorige. Met het oog op de Oostersche quaestie is het belang rijk te weten, dat Roseberry de portefeuille van Buiten- landsche zaken heeft aanvaard. Deze is, zooals men weet, zeer bevriend met Bismarck en daarom verwacht men eene blijvende samenwerking der groote mogend heden. Griekenland echter hoopt voor zich nog steeds een gunstig resultaat van een nieuw ministerie Gladstone. Deze premier is echter in zijne buitenlandsche politiek zelden krachtig en het zal derhalve de vraag zijn of, zoo Gladstone al anders tegenover Griekenland wil bandelen dan Salisbury, het toch niet bij woorden blijven zal. De groote mogendheden beginnen blijkbaar haar geduld te verliezen, want, terwijl Servië nog bezig is aan zijn antwoord op de twee ie nota, heeft Rusland reeds weder eene nieuwe van zeer dreigenden inhoud gezonden, welk voorbeeld door de andere mogendheden zal gevolgd worden.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1