1886. N°. 14. Dinsdag 2 Februari. 73ste jaargang. Grondbelasting GOESCHE De uitgave dezer Couraut geschiedt Maandab, Woensdab en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiên is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Ter secretarie van de gemeente zal gedurende dertig dagen ter inzage van de belanghebbenden liggen eene opgave van de uitkomsten der metiug of schatting van perceeien voor de in deze gemeente. De verzoekschriften om hermeting, herschatting of vernietiging der gedane meting of schatting, alsmede de bezwaarschriften kunnen binnen dertig dagen na heden op ongezegeid papier aan heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie worden ingediend. Goes, den 1 Februari 1886. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 1 Februari 1886. Het adres, namens gasverbruikers alhier aan de directie der gasmaatschappij te 's-Gravenhage ver zonden, is van den volgenden inhoud Goes, 30 Januari 1886. Aan Heeren directeuren der algemeene Nederlandsche gasverlichting- en verwarmingmaatschappij te 's-Gravenhage. Weled. Heeren! Naar aanleiding eener advertentie van de directie der Gasfabriek alhier, voorkomende in de nommers 9, 10 en 11 van den loopenden jaargang der Goesche Courantwaarin nadere bepalingen zijn openbaar ge maakt betreffende den prijs van het door die fabriek te leveren gas, heeft op Dinsdag 26 Januari jl. eene vergadering plaatsgehad van gasverbruikers te dezer stede. Door die vergadering zijn ondergeteekenden gemachtigd U kennis te geven van de door haar ge nomen besluiten, weshalve wij de eer bebben het vol gende onder nwe aandacht te brengen. De door de directie der Goesche gasfabriek aange kondigde prijs van het gas blijft vastgesteld op 14 ets., terwijl alleen voor ben, die in éene maand meer dan 100 MJ. gas verbruiken, eene reductie van 15 wordt verleend, iedere maand afzonderlijk te berekenen. Alle vroeger toegestane kortingen worden ingetrokken. Allereerst moeten wij opmerken, dat, niettegenstaande deze laatste bepaling, aan de directie der sociëteit «Van Ongenucbten Vrij" alhier door uwe maatschappij is medegedeeld, dat voor hare gebouwen eene reductie van 28 blijft verleend, eene concessie, die uwerzijds natuurlijk volkomen gerechtvaardigd is, maar waar omtrent wij toch de vrijheid nemen, als onze meening te kennen te geven, dat zij geheel in strijd is met de meerbedoelde advertentie in de Goesche Courantter wijl het verzoek, aan de directie dier sociëteit door U gedaan, om de toegestane reductie zooveel mogelijk geheim te houden, de geheele zaak in een zoo vreemd soortig licht plaatst, dat wij meenen goed te doen daarover ons oordeel niet verder uittespreken. In de bovengenoemde vergadering van gasverbrui kers nu werd opgemerkt, hoe in verschillende plaat sen in Nederland van ongeveer gelijke grootte als Goes de prijs van bet gas aanmerkelijk lager was dan bier ter stede (o. a. te Bolsward, Zieriksee en Assen, waar de prijs 10 ets. bedraagt), terwijl daar, waar de exploitatie der gasfabriek van gemeentewege ge schiedt, uit de jaarverslagen blijkt dat tegen dien prijs zelfs nog eene behoorlijke winst was te behalen. Men meende, met deze voorbeelden voor oogen, dat ernstig getracht moest worden ook hier den prijs van het gas verlaagd te krijgen en er werd daarom besloten om, alvorens tot andere en misschien meer doeltreffende middelen de toevlucht te nemen, zich eerst per adres tot U te wenden, met het verzoek den prijs van het gas ook hier te brengen op 10 ets. per Mh De bovengenoemde voorbeelden van goedkoopere gasprijzen, die met nog verscheidene andere kunnen worden vermeerderd, alsmede de lage prijzen der kolen en de booge prijzen der cokes hebben tot de overtui ging geleid, dat eene prijsverlaging tot 10 ets. geen onbillijke eiscb kan worden genoemd. Wij hebben mitsdien de eer U namens bovenbe doelde vergadering van gasverbruikers te verzoeken den prijs van het gas, te leveren door de Goesche gasfabriek, te bepalen op 10 ets. per M3., ingaande met 1 Maart 1886 en ons véor 15 Februari uw ant woord op dit verzoek te willen doen toekomen. In afwachting daarvan bebben wij de eer met ver schuldigde hoogachting te zijn Uw dw. dienaren, J. M. KAKEBEEKE. G. Van der HOEK. B. QUIST. Ph. M. Van der MANDERE. Be of Het Bakkersbond, doende wat des bakkers- bonds was, heeft zich gewend tot prof. M. De Vries te Leiden, ten einde van dezen te weten te komen tot welk geslacht het woord bond, en dus ook bakkers- bond, behoort. Zooals men weet, wordt in het Woor denboek van De Vries en Te Winkel bond in den zin van Duitschen bond mannelijk, en in alle andere beteekenissen onzijdig genoemd. Prof. De Vries heeft op bovengenoemde vraag een zeer gemotiveerd en welwillend antwoord gegeven en verklaard dat het 't best is bond voortaan zonder uitzondering mannelijk te bezigen, wat hij in een volgende uitgaaf van het Woordenboek ook aldus wijzigen zal. Hierdoor houdt dus de onzekerheid omtrent het geslacht van het woord Bond voorgoed op. Gisteravond gaf de sociëteit «de Unie" aan hare leden in het koffiehuis »de Prins van Oranje" een concert van het strijkorchest van de stafmuziek van het 3e regiment infanterie uit Bergen-op-Zoom, onder directie van den onder-kapelmeester den heer Schol- tens. De opkomst der leden was zeer gering, wat met het oog op het wel gekozen programma en de uit stekende uitvoering, zeer te betreuren was. Na afloop van het concert had een zeer geanimeerd bal plaats. Krabbendijke. Met genoegen heeft men alhier en te Waarde vernomen, dat de maandelijksche zitda gen van den Rijks-ontvanger zijn gewijzigd, en, te beginnen met Februari, zullen worden gehouden te Waarde den tweeden Maandag van des voormid dags tien tot des middags twaalf uren; te Krabben dijke den derden Zaterdag van des middags twaalf tot des namiddags balf vier uren. 's-Heer Aremtskerke. Herbenoemd tot lid van het Algemeen Armbestuur dhr. J. Vermet Sr. Hoedekenskerke. Alhier is tot wethouder benoemd de heer M. G. V e r b e e k ter vervanging van den heer C. Boonman, die bedankt had. Baarland. Vrijdag 11. had de verkiezing plaats van twee leden van den gemeenteraad. In de plaats van C. Schipper werd gekozen J. Priem met 23 van de 29 uitgebrachte geldige stemmen, terwijl in de plaats van P. Bruggeman, oud-burgemeester, gekozen werd A. Bruggeman, burgemeester der gemeente, met 22 van de 30 uitgebrachte stemmen. De overige stemmen waren over verschillende personen verdeeld. Bij beschikking van Z. E. den Minister van Justitie is aangesteld tot onbezoldigd rijksveldwachter A. Vermast, gepasporteerd wachtmeester der hu zaren, wonende te Kwadendamme. om bij het aan staande vertrek van A. Den Otter te Nisse diens plaats te vervullen. In de Vrijdag gehouden zitting i an den gemeen teraad van Middelburg is op daartoe gedaan verzoek de concessie tot aanleg van telepho- nische verbindingen in die gemeente, die het vorig jaar aan de naamlooze vennootschap »de Mid- delburgsche Telephoonvereeniging" was verleend, over gedragen aan de heeren Ribbink, Van Bork Co., te Amsterdam. Men schrijft in de JV. B. Ct. uit Noord-Beveland: Er is alle grond om aan te nemen, dat dit jaar de verbouw van suikerbieten op dit eiland belangrijk minder zijn zal dan in vorige jaren. De nauwere aaneensluiting der fabrikanten heeft er de boeren ten onzent toegebracht, eveneens pogingen tot samenwerking te beproeven. Benige vergaderingen van belanghebbenden leidden echter niet tot de gewenschte eendracht. De str ijd zal nu door den fabrikant eener en de boeren man voor man anderzijds worden uit gevochten. Levendig kan dat gevecht evenwel niet zijn. Sommige fabrikanten toch gaven hun agenten 't con signe: geen contracten sluitm. Anderen blijven met hunne aanbieding van prijs en voorschot beneden den eisch van den landbouwer. Onder de boeren zijn er, die zich financieel genoeg onafhankelijk van de bieten gevoelen om er flinkweg den brui van te gevenvelen ook, die zich bij een aannemelijker aanbod voor de teelt zouden laten vinden, maar er nu van afzien; en eindelijk dezulken, die zich geplaatst zien voor de keushet verleidelijke en tijdelijk uitkomst gevende voorschot aannemen en verder werken met verlies, bf zonder voorschot de donkere toekomst tegengaan. Dat onder zulke omstandigheden de uitzaaiing van weinig belang zijn moet, ligt voor de haDd. De katholieke kiesvereenigingte Maastricht heeft tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer C. R u 1 a n d, burgemeester van Vaals. H. M. de Koningin heeft aan de Kon. Ver- eeniging vliet Eereteeken voor belangrijke krijgsver richtingen" te 's Hage 100 doen toekomen voor het door voornoemde Vereeniging gestichte fonds voor weduwen en weezen van de oud-strijders, leden der Vereeniging. De Min. van Financiën heeft bij resolutie van 6 Jan. jl., no. i9, het volgende bepaald: «Aanslagen in de grondbelasting be neden ƒ5 in hoofdsom en opcenten, ten name van personen, wonende buiten den kring van het kantoor, mogen uiterlijk vóór i April van het dienstjaar in ééns worden aangezuiverd door middel van een post wissel. Op de strook van dien wissel moeten naam en woonplaats van den belastingschuldige, het dienstjaar, de gemeente van aanslag en het artikel van het kohier duidelijk en nauwkeurig zijn vermeld. «Indien niet blijkt tot welken aanslag de wissel be trekking heeft, of indien het bedrag niet voldoende is, wordt het stuk door tusschenkomst van de postbe ambten terug gezonden. De reden van de weigering wordt door den ontvanger in beknopten vorm op den wissel vermeld. «Vóór de storting der gelden moet het aanslagbiljet aan den ontvanger worden gezonden met bericht, dat het bedrag door een postwissel zal worden voldaan. Mocht het aanslagbiljet in het ongereede zijn geraakt, dan behoort het over te maken bedrag met vijf cent verhoogd te worden voor een duplicaatbiljet. De port van de toezending van het gequiteerd biljet is voor rekening van den belastingschuldige". In 1886 bestaat voor twee jongelingen gelegen heid om te worden aangenomen, ten einde onder het genot van een subsidie van 6000 te worden opgeleid tot militair apotheker bij het Ned. Indische leger. Nadere bijzonderheden bevat de St. Ct. Ten dienste van H. K. H. prinses Wilhel- m i n a zal, naar het Dagbl. verneemt, eerstdaags eene Engelsche gouvernante ten Hove benoemd worden. Uit het jongste verslag der Maatschap pij van Weldadigheid blijkt, dat ter algemeene vergadering weder uitvoerig gesproken is over het nog veel te gering aantal leden der M. v. W. Daarbij werd o. a. gewezen op het bedroevend feit, dat wel de bevolking in de koloniën Frederiksoord enz. voor een derde uit Roomsch-Katholieken bestaat, maar de Maatschappij betrekkelijk slechts weinige R.-Kath. leden telt, en in de zuidelijke, meer bepaald R.-Kath., deelen des lands slechts zeer weinig steun vindt. Thans deelt de heer J. K. W. Quarles van Ufford in het Dagblad mede, dat, naar aanleiding dier discussie en onder toezending van exemplaren van het verslag, commissarissen der Maatschappij van Weldadigheid zich voor een pa .r maanden tot de hooge R.-Kath. geestelijkheid hebben gewend, haar steun voor de aan hunne zorgrn toevertrouwde instelling inroepende. Ver gist de heer Quarles zich niet, dan is aan commis sarissen nog geenerlei blijk geworden, dat aan hun bescheiden verzoek eenig het minste gevolg is gegeven. Hoe vele belangen er betrokken en zooveel moge lijk in onderling verband te bouden zijn bij de d i e n s t- regelingen der spoorwegen, kan men o. a. eenigszins opmaken uit de omstandigheid, dat niet minder dan 93 vertegenwoordigers van de meeste spoorwegen van Middel-Europa en van eenige stoom vaartmaatschappijen deel namen aan de vergadering, welke dezer dagen te Hamburg plaats vond, om te beraadslagen over den aanstaanden zomerdienst, dien men besloten heeft den 1 Juni e. k. te doen aan vangen. De vergadering over den winterdienst van 1886/87 zal den 16 Juni a. s. te Amsterdam gehouden worden. {U. D.) In een Zaterdag te Amsterdam gehouden ver gadering van bestur en der verschillende Neder landsche spoorwegmaatschappijen, is besloten met den volgenden winterdienst de derde-klasse- r ij t u i g e n te verwarmen. Door den heer C. A. Daverveldt te Wouw zijn de voorwaarden aangenomen, waaronder hem eon- cessie is verleend voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van Bergen-op-Zoom naar Putte, in aansluiting aan den tramweg naar Ant werpen. De natuurkundige afdeeling der Koninklijke akademie van wetenschap pen zal bij de Regeering een krediet aanvragen voor een nauwkeurig onderzoek omtrent de schaaldieren, waarvan de vernielende invloed ontdekt is te Wemel- dinge aan het hout der zeeweringen. Het miniatuur standbeeld in gips van koning Willem I, vervaardigd naar dat, het welk de Luxemburgsche regeering twee jaren geleden in brons liet vervaardigen en in de hoofdstad des hertogdoms geplaatst werd, is eenige dagen geleden aan het Paleis te Amsterdam aangekomen, om op last van Z. M. den Koning geplaatst te worden in de troonzaal onder de vlag van Chassé. O.-Indië. Benoemd tot onderw. Ie kl. bijhetopenb. lag. onderw. voor Europeanen en met dezen gelijkge- steiden, de ambt. op wachtg. L. G. Van der Hoek, laatst hoofdonderw. aan de voormalige kweekschool voor inl. onderw. te Tondano; tot hoofdonderw. aan de school te Tondano voor zonen van inl hoofden en andere aanzienlijke inlanders L. G. Van der Hoek voornoemd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ook de kerkeraad der N. H. gemeente te Bieze- linge heeft besloten geen gevolg te geven aan de bekende nitnoodiging van dr. Hoedemaker. N. R. Ct. De heer R. O. C. Aitton, predikant te Melis sant, hoopt 21 Febrnari a. s. des namiddags zijne intrede te Baarland te doenterwijl de consulent, de heer W. Te Gempt, predikant te Hoedekenskerke, zijn Eerw. des voormiddags zal bevestigen. Ovezand. Beroepen tot predikant bij de Herv. ge meente Ovezand c. a. de heer F. Hopster, thans te Welsum gem. Olst, cl. Deventer. Kapelle. Aangenomen het beroep naar de vrije Evangel, gemeente te Franeker door ds. P. Van Paas- sen te Kapelle. Benoemd tot notabele bij de Herv. gemeeDte te Ovezand de heer C. Abrahamse. Het in ons vorig no. overgenomen bericht uit De Standaard betreffende eene Dinsdagavond in de Nieuwe Kerk te Amsterdam gehouden onstuimige ver gadering, is niet juist. De vroeger vermelde geldswaar dige papieren moesten worden teruggegeven, wat de thesaurier, de heer Van Limmik, wilde, docb niet kon doen, omdat de geschorste heer Seefat zijn sleutel daartoe niet wilde leenen. Daarop heeft de heer Van Limmik, en niet ds. Adriani, gepoogd, met een looper de kast te openen, wat niet gelukte, daar men het slot niet wilde beschadigen. De bewuste effecteD-firma zoekt nu in rechten haar eigendom terug te krijgen. Men schrijft ons uit Amsterdam Ook in de gisteren door de geschorste predikan ten gehouden «bijbellezingen" werd, zoowel des voor middags als des avonds, gecollecteerd voor de dia conie-scholen. Vooraf werd evenwel aan de aanwe zigen bekend gemaakt, dat de giften zullen gestort worden in handen van den heer W. H o v y met uitdrukkelijken last die gelden n i e t af te dragen aan het bestuur der diaconie-scholen zoolang de geschorste kerkeraadsleden door de hoogere kerkbesturen niet in hun «onverdeelde eer" hersteld zijn. Geschiedt dit niet, dan zullen de gelden worden bewaard, maar toch ten bate van het christelijk onderwijs aangewend worden. Vermoedelijk zal dit nog wel een poosje duren. Gedurende de maand Januari werd aan school B bij de Rijkspostspaarbank ingebracht op formulieren van 1 cent 42, van 5 cent 16, samen 58. 6 kinderen kregen in deze maand voor het eerst een spaarbankboekje. 's-Heer Arendskerke. Tot onderwijzer aan de O. L. school alhier (Ouddorp) is benoemd dhr. P. J. A. Visser, van Koudekerke. Door het Hoofdbestuur der «Vereeniging van christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Neder land" is een schrijven aan de leden toegezonden, waarin de vraag wordt gesteld, of het den leden vrijstaat «Gods Woord" vrijelijk uitteleggen; en of, nu onder de «christelijke onderwijzers" tweeërlei schriftbeschou wing bestaat, zij, die de ethische zijn toegedaan, in de vereeniging behooren of niet. Het antwoord luidt zeer beslist. Zoolang de ver eeniging bestaat, heeft zij «met de uitdrukking «het Woord Gods" niets anders bedoeld dan wat de kerken der hervorming daaromtrent in hare belijdenisschriften hebben neergelegd en geleerd". De statuten zijn dus niet ruim genoeg voor allerlei schriftbeschouwing, en dat is op de vergaderingen herhaaldelijk erkend. Het hoofdbestuur laat het aan de leden over, te beoordeelen of zij nog leden kunnen blijven, «maar zal zijnerzijds zoo noodig de tucht, zij het ook de tucht der liefde, uitoefenen, als eenig lid in woord of geschrift in strijd werd bevonden met het onderteekende art. 2". Landbouw en Veeteelt. 's-Heer Arendskerke. In de afgeloopen week heerschte aan ons station eene meer dan gewone drukte door dien dagelijks verschillende wagens werden afgeladen, o, a. met ajuin, aardappelen, stroo en andere artike len een verblijdend teeken vooral wat het eerste artikel, de ajuin, betreft. Van deze was en is er nog altijd groote voorraad, terwijl de prijs zeer laag, p.m. 50 a 60 cent per 60 Kilo, is; maar nu de trek ge komen is, wordt voor de beste eerlang hooger prijs besteed; de aardappels a 1,70 zijn reeds in prijs vooruitgegaan. Voor het stroo, zegt men, worden even eens lage prijzen besteed, zoodat het roggestroo slechts 7 per 100 bos opbracht. Hoe het zij er is nu bandels- beweging en dit geeft moed voor allen die nog met hunnen voorraad wachten op koopers en tot verleden week maar niet in de gelegenheid waren om te verkoopen.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1