1886. N°. 13. Zaterdag 30 Januari. 73ste jaargang. -<S=>C*?GS=>Cfc<C5*- GOESCHE De uitgave dezer Couraut geschiedt Maand sa. Woensdag en Vrijdaqavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 20 Januari 1886. Een visch uit de bun. Onder dit opschrift lezen wij in de Standaard het volgende Vijf van de tachtig vischjes had het Classikaal Bestuur in 17 dagen tijds gevangen. Vijf heeren diakenen waren berouwvol gekomen, om het hoofd in den schoot te leggen. En zie, thans is er reeds weer éen van de vijf uit de bun geschoten. De heer Van Nie herroept zijn schrijven, hij heeft er, meer dan hij zeggen kan, berouw van. Hij stelt er prijs op, weer onmiddellijk ovoorloopig te worden geschorst." Het komt ons voor, dat dr. Kuyper nu zelf den gek wat met de kerkelijke quaestie te Amsterdam gaat steken. Van hem, die in zijn politiek orgaan in de treffendste bewoordingen aandringt op kalmte en ernst, had men allerminst zulk een spottenden toon mogen verwachten. Het kan toch moeielijk blijdschap zijn over den terugkeer van een zoo wispelturig visch je als de heer Van Nie, al geeft die op dit oogenblik te kennen liever in den troebelen vijver van dr. Kuyper dan in de bun van het Classikaal Bestuur te verblijven. Morgen is hij misschien weèr in die bun teruggekeerd Gisteravond had in de zaal der sociëteit V. O. V. de aangekondigde gymnastiek-, scherm- en tooneel- voorstelling plaats, door de jeugdige vereeniging «H e r- cules" alhier ten voordeele der armen te geven. Het is zelden eene aangename taak van eene eerste publieke voorstelling eener vereeniging verslag te leve ren. Wijst men wat veel op de gebreken, dan is men te streng en ontmoedigt men is men wat erg opti mistisch, dan is bet publiek vrij spoedig gereed om te zeggen, dat het verslag niet juist is. Toch durven wij, op gevaar af van het laatste te zullen onder vinden, met gerustheid verklaren, dat dj voorstelling vau Donderdagavond succes heeft gehad. Zooals van een Hercules verwacht kan worden, gaf de vereeniging meer blijk van ontwikkeling der spierkracht dan van de rethorica ofte uiterlijke welsprekendheiddoch ook de tooneelvoorstelling mag voor eene première als geslaagd beschouwd worden. De rollen zaten er over het algemeen vrij vast in en de beweging op het tooneel was tamelijk los. Vooral Janus had succes en hij kweet zich dan ook goed van zijne taak. Mogen wij hem en ook eBkele anderen éene opmerking ma ken, dan zij het deze, dat zij bij de beoefening der welsprekendheid, vooral gedachtig zijn aan de eerste lettergreep van dat woord. In een knechtsrol schaadt een dialect minder, maar in andere rollen misstaat het. De gymnastiek-uitvoering heeft zeer goed voldaan en het bewijs geleverd, dat er uitstekende werkers onder de leden van Hercules te vinden zijn. Onder de goede leiding van hun ijverigen onderwijzer, den heer P. Van der Meulen, kunnen zij het op dat gebied nog ver brengen. Met genoegen maakten wij na de pauze ook kennis met de gymnastische ontwikkeling van een der leden van de Kruiningsche gymnastiek- vereening. De opkomst van het publiek was vrij talrijk en dus zullen de leden van Hercules, behalve in het door hen verworven succes, ook nog eene belooning vinden in het besef den armen eene flinke geldelijke tegemoet koming in dit barre seizoen te hebben verstrekt. 's-Heer Abtskerke. Men is hier begonnen om het oude kerkhof, waarop sinds meer dan 10 jaar niet meer begraven werd, een ander aanzien te geven. Deze rustplaats der dooden staat herschapen te worden in eene kweekplaats van bloemen en heesters. Kruininge. In onze Januari-vergadering van het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen had de verloting plaats van voorwerpen van kunst en smaak, door de vrouwen vereniging «Gezelligheid en hulpbetoon" alhier bijeen gebracht om uit de opbrengst minvermogenden te ondersteunen. Eene zeer talrijke schare dames en hee ren, zoowel leden als geïntroduceerden, woonden deze vergadering, die zeer geannimeerd was, bij. Het af- deelings-bestuur had voor behoorlijke afwisseling ge zorgd. Behalve op de gewone bijdragen werden wij ver gast op eenige muziekstukken, afgewisseld door de op voering van een tooneelstukje, dat alles flink uitgevoerd werd, zoodat de aanwezigen volop genoten en laat in den nacht, slechts noode, scheidden. Dank daarom aan allen, die tot het welslagen van het feest hebben medegewerkt. Als eene bijzonderheid kan van hier gemeld worden, dat de doodgraver dezer gemeente C. S., oud 69 jaren, den 10 Februari a. s. die betrekking 50 jaren zal hebben waargenomen; in dien tijd werden door hem 2784 lijken begraven. Met jeugdigen ijver vol brengt die beambte nog met nauwgezetheid zijne plichten. De werkkring van den directeur der Staatsloterij en eenigè daarmede samenhan gende onderwerpen zijn, in verband met de nieuwe wet betreffende deze instelling, opnieuw geregeld bij koninklijk besluit van 10 Januari jl. Daarin komen de volgende bepalingen voor: De directeur moet een borgtocht van 50,000 stellen; ontvangt eene jaarlijksche toelage van ƒ5710 voor belooning van zijn personeel, uitkeeringen en bureau kosten; hij mag in of ter zake van zijne betrekking tot de loterij geenerlei voordeel, boven hetgeen hem is toegelegd, bedingen of genieten, en geen loterij- handel uitoefenen of daarin deelnemen. Vóór de trekking van de eerste klasse van iedere loterij zendt de directeur aan den Minister van finan ciën een staat van het getal en de nommers der loten, door hem aan iederen collecteur of aan ieder ander uitgegeven. De benoemingen van collecteurs en debitanten zijn doorloopend en gelden dus tot wederopzeggens toe voor alle loterijen. Aanbevelingen voor de collecteurs-benoemingen ge schieden na raadpleging van den burgemeester hunner woonplaats, zoo eok de benoeming van debitanten. Van de handelingen der collecteurs, onbestaanbaar met het belang van het spelend publiek of met de handhaving van het krediet der loterij, moet de direc teur kennis geven aan den Minister van financiën, die ook onderricht moet worden van elke verkeerde handeling der debitanten, door de collecteurs aan den directeur medegedeeld. Zoolang de collecteur het hem verleende krediet niet heeft aangezuiverd, kunnen prijzen en premiën van geringer bedrag dan ƒ5000, gevallen op loten, waarvoor dat krediet verleend is, niet aan hem worden uitbetaald of door hem in eene assignatie worden betaald, maar moeten zij tot aanzuivering van dat krediet worden aangewend. Deze regeling treedt in werking op den den Maart a s. In eene vergadering van belanghebbenden bij het bakkersvak, Woensdag te Amsterdam ge houden, werd besloten, de voorgenomen int ernationale tentoonstelling in Augustus 1886 in het Paleis voor Volksvlijt te houden, nu in het waarborgfonds voor 12,000 is geteekend. Als uitvoerend comité werden gekozen de heeren Simons, Heuvelman, Van Etten, Zwaneveld, Hubers, allen te Amsterdam, en Van Marken te Delft, die nog twee heeren assumeeren, om daarna nog 24 per sonen uit binnen- en buitenland te kiezen, die vier sub-commissiën zullen vormen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Sluis ds. Van Hemert, te Rekken. In de diaconale vergadering te Amsterdam is het volgens de Standaard Maandagavond weer tamelijk onstuimig toegegaan. Er waren weer twee niet-diake- nen opgekomen, leden van het classicaal bestuur. Toen werd voorgesteld, om de brandkast open te breken, maar dit weigerden de diakenen. Hierop ging ds. Adriani, die een smid mee had gebracht, op eigen gezag naar beneden, om de kast met geweld te openen. Maar onverrichter zake kwam men terug. Daarop wierd voorgesteld, den heer Seefat, die den sleutel weigert aftegeven, te ontslaan. Maar ook dit weigerden diakenen. Door den Koning is beschikt op het beroep van den gemeenteraad van Tietjerksteradeel van een besluit van Gedep. Staten van Friesland, waarbij goedkeuring is onthouden aan een besluit van dien Raad tot ver laging van de jaarwedde voor een te benoemen onder wijzer aan de openbare lagere school te Bergum, van 600 tot f 400. Het beroep is ongegrond verklaard en de jaarwedde, overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten, bepaald op ƒ500. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 29 Januari 1886, zijn de navolgende personen veroordeeld G. M. De H., D. S., T. B,, te Hansweerd, C. K., te Ierseke, wegens het maken van nachtelijk burenge rucht, ieder tot f5,50 boete, subs. 1 dag gev.straf C. G., te Kamperland, wegens het zich bevinden met een wildstrik in het veld buiten openbare wegen of voetpaden, tot f 10 boete, subs. 2 dagen gev.straf; en wegens openbare dronkenschapP. E., te Hans weerd, J. RP. v. d. D., J. Van W., C. K., J. G., te Ierseke; M. G., J., A. De W., A. V., C. G., J, R., te Goes, M. v. K te Wilhelminadorp, E. L. te Krabbendijke, G. H., A. W. S., te Baarland, A. R., te Hoedekenskerke, P. V-, te Kats, J. v. H., te 's-Hee- renhoek, J. T., te Raamsdonk, ieder tot f0,50 boete, subs. 1 dag gev.strafL. v. d. S., te Goes, tot f 1 boete, subs. 1 dag gev.strafC. II., te Kolijnsplaat, tot f 3 boete, subs. 2 dagen gev.strafC. B., te Ellewoudsdijk, C. v. d. Lte Borsele, ieder tot f 5 boete, subs. 3 dagen gev.strafG. M. de H te Hansweerd, A. T., te Biezelinge, ieder tot 1 dag gev.straf; C. V., te Ellewoudsdijk en J. S., te Wolfertsdijk, ieder tot 3 dagen gev.straf. Allen tevens in de kosten. In da Woensdag gehouden zitting der arrondis- sements-rechtbank te Middelburg, kamer voor bur gerlijke zaken, werden de pleidooien gevoerd in zake de Coöperatieve Voorschotvereeniging te Goes en de heeren Buijze te Zieriksee tegen dhr. W. Pelle, zaak waarnemer te Goes, den heer mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse als curator in het faillissement van M. L. Brandt, koopman en landbouwer te 's-Heer Hen drikskinderen, en tegen genoemden gefailleerden Brandt, waaromtrent wij aan de M. Cl. het volgende ontleenen «Door den heer mr. M. J. De Witt Hamer, die voor de eischers optrad, werd de rechtbank gevraagd nietigverklaring van eene akte van koop- en verkoop, op den len Februari 1885 onder de hand gepasseerd tusschen M. L. Brandt en W. Pelle, waarbij eerst genoemde aan laatstgemelde voor eene som van f 4000 verkoopt al zijne onroerende goederen. De heer Hamer grondde dezen eisch in de eerste plaats op eene contractueele verbintenis tusschen de heeren Buijze en Brandt, waarbij bepaald was dat de laatste, aan wien door de heeren Buijze een hypotheek van 1400 op zijne onroerende goederen verschaft was, zonder schriftelijke toestemming der hypotheekhouders zijne goederen niet mocht vervreemden en in de tweede plaats op grond dat door dezen verkoop gepleegd was eene bedriegelijke verkorting der rechten van de schuld- eischers in het faillissement van Brandt. Om een en ander te bewijzen schetste pleiter de omstandigheden, waaronder de koop en verkoop was tot stand gekomen. De heer mr. F. N. Van der Bilt, die voor den ge daagde Pelle optrad, bestreed de meening van mr. Hamer, als zou de niet-nakoming van het bepaalde bij de hypotheekakte van de heeren Buijze, het niet vragen van toestemming tot den verkoop of tot cessie der hypotheek, voor zijn cliënt bindend zijn; dat is een contract tusschen de heeren Buijze en Brandt en voor derden niet van kracht. Verder ging mr. Van der Bilt na de door den eischer onder woorden gebrachte vermoedens, als zou er eene bedriegelijke verkorting van rechten hebben plaats gehad. Voorop stellende dat die vermoedens in rechten volstrekt niet zijn bewezen, trachtte pleiter die te ontzenuwen. Op grond van een en ander concludeerde de heer F. N. Van der Bilt tot ontzegging van den eisch aan de heeren Buijze en de Coöperatieve voorschotveree niging. Nadat de heer mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse had uiteengezet, welk standpunt hij als curator in deze zaak had gemeend te moeten innemen en verslag ge daan had van zijn onderhoud met Pelle en na re- en dupliek van beide partijen, verklaarde het O. M. den 10 Februari a. s. in deze zaak conclusie te zullen Landbouw en Veeteelt. Het blijkt dat turfstrooisel in hoenderhokken al zeer goed voldoet, ja zelfs nog meer dan in paarden stallen. Het turfstroeisel houdt warm en heeft eene desinfecteerende werking, hetgeen voor hoenders vrij wat meer dan voor paarden beteekent, omdat pluim gedierte doorgaans veel van ongedierte te lijden heeft. Ook wentelen de hoenders zich liever in turfstrooisel dan in zand. De hoendermest, verbonden met turf strooisel, geeft een mest van groote waarde, daar de hitte, die eerstgenoemde van zich geeft, getemperd wordt door het «strooisel", hetwelk van nature koud is en veel humuszuur bevat, terwijl in kippenmest bijzonder veel kali aanwezig is, waardoor een mest verkregen wordt van veel hooger waarde dan turf strooisel met mest uit veestallen. In hoenderparken is turfstrooisel dan ook als strooiing van het grootste belang. Buitenlandsch Overzicht. In het Engelsclie Lagerhuis is bij het adresdebat het amendement Collins ten gunste van het verleenen van kleine stukken gronds aan de boeren met 329 tegen 250 stemmen aangenomen en alzoo de regeering geslagen. Gedurende den loop der debatten had de heer Hicks Beach reeds verklaard, dat het amende ment Collins den val van het ministerie en van zijne Iersche politiek ten doel had. Werkelijk heeft het Kabinet zijn ontslag dan ook ingediend en gisteren is Lord Rowson met de boodschap van de ministers naar Koningin Victoria te Osborne afgereisd. Op ver zoek der regeering heeft het parlement in afwachting van het resultaat van een onderhoud van de Koningin met Lord Salisbury de zittingen tot Maandag verdaagd. De vraag ligt voor de hand: wat nu? Zeker be staat het meest kans op een ministerie Gladstone in meer ralicalen zin dan vroeger. Het is toch maar al te duidelijk, dat de Iersche politiek van den heer Glad stone ook bij zijne partijgenooten lang niet algemeen sympathie ondervindt, waarom dan ook b. v. Lord Hartington tegen het voorstel Collins stemde en het is dus de vraag of een ministerie Gladstone, gegrond vest op Home-rule, eene meerderheid in het parlement zal kunnen vinden. Feitelijk beheersche» de Parnellis- ten den toestand en het is niet onaardig te zien, hoe vlug zij zich van de conservatieven hebben afgescheiden, toen de Iersche politiek der regeering bekend werd. Zooals altijd is men al dadelijk voorzien van gis singen en geruchten en de Londensche correspondent van de Kölnische Zeitung geeft reeds een lijstje van leden van het nieuwe ministerie Gladstone, waarin natuurlijk ditmaal voor Lord Hartington geen plaats is. In de houding van het Grleksche ministerie is plot seling eene verandering gekomen. Nadat de mogend heden hunne collectieve nota hadden ingediend en sommige zelfs hunne oorlogsschepen reeds naar de Middellandsche zee hadden gezonden om zich onder het opperbevel van den Engelschen admiraal te stellen, heeft het Grieksche Kabinet plotseling verklaard zich naar den wil van Europa te zullen schikken. Men verwacht spoedig een kennisgeving van Turkije, waarbij aan de groote Mogendheden het ontwerp voor een verdrag met Bulgarije wordt medegedeeld, en op de spoedige benoeming eener internationale commissie tot wijziging van het zoogenaamde statuut wordt aan gedrongen. Een der Weener correspondenten van dé Kölnische Zeitung zegt, dat deze bespoediging het gevolg is van een schrijven van Vorst Alexander aan den grootvizier, waarin de Vorst zich bereid zou ver klaren om het Rhodope-gebergte, dat tot dusver aan de provincie Oost Rumelië behoorde, in het onmiddel lijk bezit van Turkije te laten. De krijgsraad heeft den hertog van Sevilla die, zoo als wij vroeger meldden, bij het koninklijk paleis op wacht staande, tot de vertrekken der Spaansche Koningin-weduwe wilde doordringen, tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld, benevens schrapping u t de ranglijst der officieren. In het Pruisische Huis van Afgevaardigden kwam gisteren de beraadslaging aan de orde over het soor- stel-Achenbach in zake de uitzetting der Polen. Na dat Rauchhaupt (conservatief) het voorstel gemotiveerd en de jongste beraadslagingen in den Rijksdag, met name het optreden der Duitsch-vrijzinnigen, scherp gecritiseerd had, nam Bismarck het woord. Hij ves tigde de aandacht op de bij de inlijving van Polen door den Koning afgelegde beloften, die door het gedrag der Polen en de onafgebroken agitatie ten eenenmale onvervulbaar werden. De agitatie in Polen heeft hij steeds voor een gevaar gehouden, dat hem aanleiding gaf met Rusland voeling te verkrijgen en te houden. De Polen trachtten aanhoudend en niet zonder gevolg, het buitenland tegen Pruisen op te hitsen. Nimmer zal de regeering hare toestemming geven tot het herstel van Polen. «Ten dezen aanzien zeg ik" (verklaarde Bismarck) «met mijnen vroegeren en mis schien spoedig toekomstigen collega Gladstone hands offIn deze richting zullen wij zelfs niet de allergeringste concessie doen." Ook in den Culturkampf hebben de Polen eene zeer bedenkelijke rol gespeeld. Wie den Staat niet wil verdedigen, heeft van den Staat ook niets te verlangen. In de middeleeuwen verklaarde men hen die het Staatsverband ontkenden, vogelvrij. Het geloof heeft met deze uitzettingen niets te maken. Aangezien het niet gelukt is, de Polen door welwillendheid te winnen, moet men het Poolsche element doen afnemen en het Duitsche versterken. Dit is de reden der uit zettingen en langs dezen weg zal de regeering, ondanks de besluiten van den Rijksdag, voortgaan. Bismarck besloot aldus: «Eerder dan het vaderland in gevaar te laten komen, zal hij den Keizer en de bondsregeeringen aanraden, voor zoover de grondwet en de wet het toelaten, zich van de obstructiepolitiek van den Rijksdag onafhankelijk te maken. Hij verklaart iederen minister een lafaard, die niet alles op het spel zet, om het vaderland uit het gevaar te redden." OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente does, op VRIJDAG den 29 JANUARI 1886, des namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, Burgemeester. Tegenwoordig 12 leden en de secretaris. Afwezig jhr. mr. De Jonge Van Ellemeet, met ken nisgeving. I. De notulen der vergadering van den 23 December a°. p°. worden gelezen en, na een paar opmerkingen van dr. Callenfels, goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor notifi catie worden aangenomen o. dat van Gedep. Staten goedgekeurd zijn terug ont-

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1