1886. N°. 12. Donderdag 28 Jannari. 73ste jaargang. -«S^CSsCS^easGS1»- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. In ons 1 and vervoege men zich voor R o 11 e r d a m aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Over de nog over 1885 onbetaalde abonnements- en advertentiegelden zal na Dinsdag 2 Februari a. s. per post- quitantie worden beschikt. De Admie. der Goesche Courant. Heeren correspondenten van dit blad, die tot heden verzuimden hunne nota's over 1885 intedienen, wordt nogmaals dringend verzocht dit ten spoedigste te doen. De Admie. der Goesche Courant. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 29 JANUARI 1886, des namiddags te 2 uren. Goes, den 27 Januari 1886. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Tweede suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag over 1885. V. Rekening van de Leenbank over 1885. VI. Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1886. GOES, 27 Januari 1886. Gisteravond had in het slot Oostende eene ver gadering plaats van gasverbruikers. De heer J. M. Kakebeeke, die op verzoek der aanwezigen de vergadering leidde, begon met optemerken, hoe de directie der gasfabriek alhier, door bet plaatsen eener advertentie in de Goesche Couranthad bekend ge maakt, dat de prijs van het gas op 14 ets. bleef vastgesteld, en dat alleen aan hen, die in eene maand meer dan 100 M* verbruikten, eene reductie van 15 pet. werd toegestaan. Deze mededeeling der directie had hen, die deze vergadering hadden belegd, op het denkbeeld gebracht de gasverbruikers bijeenteroepeu om middelen te beramen om het gas tot verlaagden prijs te verkrijgen. Inlichtingen door hen ingewonnen omtrent den prijs van het gas in verschillende plaatsen in Nederland van ongeveer gelijke grootte als Goes hadden hun de overtuiging geschonken, dat in tal van gemeenten de gasprijs veel lager was en zij meenden, dat ook hier ter stede een billijker prijs moest worden verkregen. Tevens deelde de voorzitter mede, dat, alhoewel in de bedoelde advertentie was gezegd, dat alle vroegere kortingen waren ingetrokkentoch door de directie der gasfabriek aan het bestuur der socië teit V. O. V. een brief was gezonden, waarin voor die sociëteit eene reductie van 28 pet. bleef gehand haafd. Hij wenschte nu van de opgekomeneu te ver nemen, welke middelen men meende te moeten aan wenden om tot verlaagden gasprijs te geraken. Verschillende voorstellen werden daaromtrent ge daan, die tot groote discussiën aanleiding gaven. Ia de eerste plaats werd door de heeren J. Fransen Van de Putte en E. Van den Bosch betoogd, dat men moest beproeven door een adres te richten aan de directie der gasmaatschappij, waarin op verlaging van prijs werd aangedrongen, het beoogde doel te bereiken. De heer G. Van der Hoek meende, dat zulk een adres niet veel zou baten. Alleen door gezamenlijk te hesluiten tegen den nu vastgestelden prijs geen gas te branden en door de meters te iaten wegnemen, zou men de maatschappij kunnen dwingen. De heer B. Quist ondersteunde dit denkbeeld. Wel is waar is eene dergelijke poging in vroegere jaren mislukt, doch toen ook waren de omstandigheden an ders. De petroleum was toen ter tijde veel duurder dan thans en leverde meer brandgevaar op, terwijl ook de inrichting der lampen niet zoo goed was als thans. De heer M. Salberg geloofde, dat men het best deed een fonds van een bepaald bedrag te stichten en dit aantewenden om, buiten voorkennis der gasfabriek directie, op verschillende plaatsen tegelijk zooveel mo gelijk gas te verbranden. Het is bekend, dat de gas fabriek nu ternauwernood het vereischte gas kan leveren en op die wijze zou de fabriek dus hare verplichting om ten allen tijde voldoend gas te leveren niet kunnen nakomen en zou zij dus niet aan de bepalingen van het door haar gesloten contract kunnen voldoen. De heer J. E. Mulock Houwer vond het laatste denk beeld in theorie zeer geschikt, doch hij meende, dat het in de practijk minder goed uitvoerbaar zou zijn, terwijl hij tevens betwijfelde of in rechten de zaak als dan ten nadeele der gasmaatschappij zou worden beslist. De heer Van der Mandere meende, dat de zaak niet alleen van het huidige standpunt maar ook voor de toekomst moest worden beschouwd. Wanneer het waar is, dat de fabriek niet meer gas kan leveren dan zij nu doet, zal de maatschappij niet licht tot prijsverlaging overgaan, omdat dan het gasverbruik zal toenemen. Wel zou zij echter zich tot het gemeente bestuur kunnen richten met verzoek om verlenging der concessie onder belofte harerzijds, dat zij in dat geval tot verbouw en uitbreiding der fabriek zal over gaan en tevens den prijs van het gas verminderen. Oppervlakkig beschouwd komt het hem echter voor in het belang der gemeente te zijn, vooral ook uit een financiëel oogpunt, om bij expiratie van het con tract in 1892 geen verlenging daarvan aantegaan en hij gelooft daarom, dat het wenschelijk is, dat door deze vergadering eene commissie worde benoemd, die nauwkeurig in verschillende plaatsen de resultaten van gemeentelijke exploitatie zal onderzoeken, om, wanneer die gunstig blijken, in eene volgende verga dering een adres optestellen aan den gemeenteraad, waarbij ep overneming der fabriek in 1892 worde aangedrongen. De Voorzitter meende, dat dit denkbeeld geheel afgescheiden moet worden beschouwd van het thans aanhangige punt, maar zeide tevens, dat het hem wel wat voorbarig voorkomt. De heer Van der Mandere repliceerde, dat de gas maatschappij volstrekt niet behoeft te wachten tot 1892 om verlenging van het contract te verzoeken. Hij herinnerde eraan, hoe reeds in 1863, toen het contract nog 22 jaar van kracht was, alreeds op eene verlenging met 7 jaar is aangedrongen, welke ver lenging toen werd toegestaan. Iets dergelijks kan thans ook voorkomen. Na eenige discussie werd het voorstel van de heeren Putte en Van den Bosch, om een adres te richten tot de directie der gasmaatschappij om aan te dringen op prijsverlaging, aan de orde gesteld en, nadat de heer t. Kakebeeke had voorgesteld als hoogsten prijs 10 ets. per M'. te bedingen, aangenomen. Hierdoor vervielen de voorstellen van de heeren Van der Hoek en Salberg. Omtrent het voorstel van den heer Van der Mandere merkte de heer Massee op, dat, zoo hij nog lid van den Raad was, hij van een dergelijk advies van de ingezetenen niet gediend zou zijn. Volgens zijne meening behoeven de leden van den Raad eene dergelijke voor lichting niet en zullen zij te bekwamer tijd toonen eigenmachtig de belangen der gemeente en der inge zetenen te kunnen behartigen. De heer Van der Mandere antwoordde, dat het allerminst in zijne bedoeling lag twijfel te willen opperen aan de bekwaamheid en zelfstandigheid der raadsleden, maar hij meende, dat een verzoek als door hem bedoeld wordt, volstrekt niet in strijd is met den eerbied aan den Raad verschuldigd, en dat deze zelfs, waar zulke groote financiëele belangen in het spel zijn, den wensch der ingezetenen misschien gaarne zou kennen. Na nog. eenige discussie tusschen den voorsteller eo den heer Putte, werd het voorstel met groote meerderheid verworpen, waarna de vergadering door den voorzitter werd gesloten. Bij Z. M. besluit van 24 Jan. is aan den heer J. C. D. Van den Bussche, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als comm. van politie te Goes. Bij Kon besluit is benoemd tot. plaatsvervangend dijkgraaf van den Suzannapolder G. Born. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. hel. en acc. te Breskens c. a. S. N o thans in dezelfde betrekking te Amstenrade c. a. Tolen. Door het Nutsdepartement alhier is met algemeene stemmen besloten hare teekenschool op te heffen, uithoofde van een onlangs genomen raadsbesluit om het teekenonderwijs bij de vakken van het lager onderwijs op te nemen en de steeds verleende subsidie in te houden, zoodra de aan die inrichting benoemde leeraar mocht ophouden onderwijs te geven. Door het overlijden van den heer Van Wijngardner treedt het raadsbesluit in werking en besloot het departement tot opheffing. Door het departement werd voor dit jaar eene subsidie van 50 toegekend. De heer mr. H. J. B r o u w e r slid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, aangezocht zijnde voor het lidmaatschap in het kiesdistrict Roermond te bedanken en zich in het kiesdistrict Maastricht candidaat te stellen, heeft dat aanzoek afgeslagen. Het plan der 321e Nederlandsche staats loterij de eerste overeenkomstig de nieuwe wet telijke bepalingen is thans vastgesteld. Deze loterij bestaat uit 21,000 loten en 10,500 prijzen en 2 promiën. De eerste helft van 't geheel aantal loten wordt voor alle klassen, de tweede helft van klasse tot klasse uitgegeven. In de eerste vier klassen worden 1600 nummers en even zooveel prijzen getrokken, en inde vijfde klasse 4100 prijzen, de twee premier, en 10.500 nieten. De collecte wordt geopend den 3 Maart 1886. De trekking der le klasse heeft plaats op 29, 30, 31 Maart en 1 April, en de trekking der vier volgende klassen telkens veertien dagen de eene na de andere, terwijl de laatste 100 nummers op Zaterdag 19 Juni 1886 zullen getrokken worden. De Utrechtsche academiefeesten zullen 21 Juni a. s. aanvangen. Te Gent is een proclamatie aangeplakt, inhoudende dat de clericale Regeering 877 lagere, 228 bewaarscholen, 1079 scholen voor volwassenen heeft opgeheven, die te zamen 44.996 leerlingen telden dat zij 1047 onderwijzers en onderwijzeressen heeft afgezet en het tractement van 3316 anderen vermin derd dat zij dat deed om 2 millioen frs. te kunnen geven aan clericale scholen, waarvan 638 in handen z'jn van 1409 geestelijken (van die 1409 zijn 1071 zelfs niet gediplomeerd)dat zij dit quasi deed om de belastingen te kunnen verminderen, terwijl daar entegen de gemeenten 3 millioen meer moeten opbrengen dan onder de liberale Regeering (Gent alleen 200.000 frs. meer) Toen Axel Paulsen, eenige dagen geleden, als zijne meening had te kennen gegeven, dat glazen onderstellen oneindig meer dan de gewone ijze ren voor schaatsen voldeden, en hij daarmede, met het oog op het vlugger rijden, eene proef had genomen, toen konden de liefhebbers het practische van die proefneming maar niet begrijpen. Toch kon de heer Frans Jonkers te Breda zijne nieuwsgierigheid niet bedwingen, en alras werden, naar de N. Bred, en Oosterh. Crt. mededeelt, door bem, zij het dan ook met gebrekkige hulpmiddelen, een paar zulke glazen schaatsen samengesteld, die in tegenwoordigheid van getuigen proefondervindelijk hebben bewezen, dat het denkbeeld van Paulsen alleszins uitvoerbaar is, en dat de glas-industrie weldra eene belangrijke afneming door het ijsvermaak zal vinden. Zijn wij goed ingelicht, zegt het biad, dan heeft de heer Jonkers enkele types van onderstellen naar eene glasfabriek gezonden, waar zij, op aanwijzing van den ontwerper, zullen worden gegoten. Opmerkelijk is het, dat het zeer tijdroo- vende slijpen en modelleeren van het glas, zoowel als de overige deelen der proefschaatsen, door den heer Jonkers zeiven zijn verricht, waartoe hij natuurlijk nooit eenige opleiding heeft genoten. In de schaatsenrijders wereld en den daarbij betrokken handel kan dit daarom zeer wel mogelijk spoedig eenige evolutie brengen. De bekende reciteerder Herman Linde wordt einde Februari of begin Maart te Amsterdam verwachthij zal voordrachten in het Duitsch en in het Engelsch houden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep naar Nunen door ds. C. E. Crull, te Tolen. Beroepen naar Jutrijp en Hommers dr. C. C. Schot Cz. te Tolen. Op het drietal bij de Vrije Evang. gemeente te Franeker staat o. a. ds. P. Van Paassen, te Kapelle. Naar men verneemt, is ook door den kerkeraad der Herv. Gem. te Bath besloten geen adhesie te ver- Leenen in zake de bekende lidmaten-quaestie van dhr. Hoedemaker. De Amst. meldt Vrijdagnamiddag, omstreeks halftwee, vervoegde de secretaris van het prov. kerkbestuur van Noord-Hol land zich aan de kosterij van de Nieuwe Kerk te Amsterdam, verlangende toegelaten te worden tot het archief van genoemd bestuur, dat in de ministerie kamer is geplaatst. Deze belegeraar was gewapend met het proces-ver- baal van 13 Januari, opgemaakt door den deurwaarder Stadig, waarin op verlangen der heeren dr. F. L. Rut gers en jhr. mr A. F. De Savornin Lobman de vol gende clausule is opgenomen: »dat het archief van het prov. kerkbestuur geheel ter beschikking van dat bestuur blijft". Dit vrijgeleide vermocht niet te helpen. Den secre taris werd de toegang geweigerd. Hij vroeg den per soon te spreken, namens wien dit antwoord werd gegeven, en toen daarop de kerkvoogd Altink was verschenen, las de secretaris dezen de aangehaalde uitdrukking van het procesverbaal voor en drong ernstig er op aan te worden toegelaten. De heer Altink antwoordde, dat niemand kan toe gelaten worden en dat bovendien alles was verzegeld. Mocht de secretaris willen wachten, dan zou de heer Altink het oordeel van den heer Rutgers inwinnen. Zonder dezen kon hij echter niets doen. De secretaris wachtte niet en ging onverrichter zake heen. Naar wij later vernemen, heeft de heer Rutgers aan den secretaris van het provinciaal kerkbestuur schriftelijk kennis gegeven, dat de weigering van toe gang op een misverstand (zegge stommigheid van den kerkvoogd Altink) berustte. Men meldt uit Amsterdam aan de N. B. Ct. De firma in effecten, die met kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. alhier eene financiëele operatie sloot, waarbij f 6500 op effecten als onderpand werd verstrekt, en welke prolongatiepost den 6 dezer was afgeloopen, op welken dag de gelden, die den kerkeraad werden aan geboden, en de stukken moesten worden teruggege ven, die firma wacht nog steeds op afdoening, terwijl het geld renteloos ligt. Niettegenstaande reeds voor acht dagen bij deurwaarders-exploot tot teruggave geïnsinueerd, wordt de man der wet evenals de kantoor- looper van 6 tot 16 Januari, dagelijks met de boodschap heengezonden, dat de stukken beiusten in de brand kast in de consistorie der Nieuwe Kerk, die door het ingetreden conflict ontoegankelijk is. Hierbij moet zich daarenboven het zonderlinge geval voordoen, dat de brandkast twee deuren met verschil lende sluitingen heeft, waarvan de éane sleutel berust bij den thesaurier Van L., die niet geschorst is, doch de andere bij een der geschorste kerkeraadsleden, die maar geen vrijmoedigheid kan vinden den sleutel af te geven, om daardoor eene doodeenvoudige zaak op te lossen, die nu ingewikkeld en zeer waarschijnlijk door den rechter zal moeten worden beëindigd, altijd ten koste der kerkekas. De zaak zou voor de bedoelde firma echter van weinig of geen belang zijn, indien het alleen Staats- of andere effecten gold, die dagelijks aan de Beurs ver handeld worden, maar daaronder zijn een aantal loten, op het bezit waarvan, om dezelfde nommers te behouden, de patroon bijzonder gesteld is. Volgens den deur waarder, wiens geduld tan einde was, moest de som gisteravond teruggegeven worden, op straffe waarvan, hij niet nakoming, heden de zaak in handen des rechters overgaat. Bij de Christ. Geref Kerk in Nederland zijn, volgens het thaDs verschenen verslag over 1885, van de 379 gemeenten 80 vacanter zijn 203 gevestigde predikanten en 14 emeritus-predikanten. Het grootste aantal leden he>ft Amsterdam met 4720, Rotterdam 4495, Hoogeveen 2300, Leiden 1900, Urk 1739, Kam pen 1700 en Den Haag 1600 leden. Het aantal Chr. Geref. scholen bedraagt 78. Aan de theologische school te Kampen zijn 74 studenten geplaatst, waarvan 13 in het laatste studiejaar. Benoemd tot onderwijzers in het teekenen te Tolen de heeren L. K. Van Dijk en A. Avé. Tot tijdelijke onderwijzers in de gymnastiek de heeren W. J. Frijling en M. Lindbout. Koloniën. Het onderzoek door den tot directeur van bin- nenlandsch bestuur benoemden resident van Samarang Van Vleuten te Poeloong gehouden naar de oorzaken van het opstootje, waarbij in het huis van den af wezigen controleur en in dat van den slapenden we- dono alles kort en klein geslagen is, is afgeloopen, en de Locomotiefdia ongunstige berichten omtrent de beteekenis der zaak had gehad, heeft zelve omtrent de uitkomst van het onderzoek bericht, dat dit de door haar ontvangen inlichtingen niet bevestigd heeft, alsook dat het inlaodsch bestuur niet bij de geschie denis betrokken wasdat ontevredenheid der bevol king niet de oorzaak was, maar ontevredenheid van een veertiental leden eener vroegere regenten-familie dat het komplot haast geen vertakkingen had onder de bevolkingdat de assistent-resident na het ge beurde zich bij het onderzoek zeer goed gehouden had, en dat alleen zorgeloosheid te verwijten was aan het iniandsch bestuur, 't welk van de voorbereidende samenkomsten niets bemerkt had, en aan den resi dent na het gebeurde bij het onderzoeken der zaak. Het heeft de aandacht getrokken dat in den laatsten tijd zoowel te Batavia als te Buitenzorg verschei dene in den christelijken godsdienst opgevoede Euro peanen tot den Islam zijn overgegaan. Nu moge men beweren, zegt het Bat. Hand., dat deze overgang bij de meesten zeer alledaagsche bij-oogmerken heeft en een leege buik veelal de drijfveer daarvan is, het be stuur handelt niettemin wijs, wanneer zij die renegaten laat bespioneeren. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Gisteren zijn o. a. veroordeeld: A. V., 39 j., te 's-Heer Arendskerke, wegens mishandeling tot 21 dagen cel en ƒ8 boete; P. V., 22 j., te Borsele, wegens beleediging van een beambte in functie tot 15 dagen cel en 25 boete.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1