1886. N°. 11. Dinsdag 26 Januari. 73ste jaargang. nieuwe Couponbladen KIESRECHT, LOTING NATIONALE MILITIE GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandas, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen warden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel Ter Secretarie der gemeente zijn tegen overgifte van de noodige bewijzen verkrijgbaar voor de renten der geldleening van 1S00 zes en zestig. Goes, den 16 Januari 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De ingezetenen, die elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, worden, voor de regeling van hun uitgenoodigd, daarvan vóór den 15 Februari eerstko mende, ter secretarie der gemeente, te doen blijken. Goes, den 23 Januari 1886. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Voor de eerste maal wordt bekend gemaakt dat de VOOR DE door den heer Commissaris des KoniDgs is bepaald op Zaterdag den 27 Februari 1886, des voormiddags te negen uren, te Goes, en dat die zal plaatshebben in de groote zaal van het Raadhuis De militieplichtigen worden nogmaals opgeroepen ten gestelden dage, ure en plaatse daarbij tegenwoordig te zijn en, redenen van vrijstelling hebbende wegens broe- derdienst of eenige wettige zoon, voor zoover dit niet reeds is geschied, op Woensdag den 3 Maart 1886, ter secretarie der gemeente, daarvan opgaaf te doen, teneinde intijds de bewijzen en getuigschriften tot vrijstelling te kunnen aanvragen of opmaken. Goes, den 23 Januari 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 25 Januari 1886. «Door de leerlingen van de 5e klasse der hoo- gere burgerschool met öjarigen cursus te Amsterdam is het verzoek gedaan om den tijdelijken leeraar in scheikunde aan die school, dr. L. C. Reicher, defini tief aan die school te verbinden". Aldus lezen wij in de N. R. Ct. Wanneer dit be richt waarheid bevat, dan komt het ons voor, dat het recht van petitie in wel wat al te jeugdige krin gen van onze maatschappij is doorgedrongen en wij achten het niet zonder bedenkingdat leerlingen op deze wijze van hunne sympathie voor een hun ner leeraren blijk geven. In het onderhavige geval zal dit nu misschien niet veel gevaar opleveren maar het omgekeerde kan zich een volgende maal voor doen en welke verhouding zou er geboren worden tusschen leeraar en leerlingen, wanneer de laatsten eens verzochten om den eerste niet te benoemen en aan dit verzoek werd geen gevolg gegeven 1 Met allen eerbied voor heeren leerlingen der Hoogere Burgerscholen moeten wij toch opmerken, dat van het middelbaar naar het lager onderwijs il n'y a qu'un pas en dat de leerlingen, die laatstgenoemd enderwijs genieten, dan ook wel kunnen gaan petitioneeren. Men schrijft uit Rozendaal: Het beetwortelsuikerfabrikantenbond (Iste district Zeeland) heeft besloten den prijs der beetwortelen van 10 op ƒ9 terug te brengen, echter met dien ver stande, dat de leden van het Bond, welke nog onder handelingen voeren, eerst 28 Januari a. s. verplicht zijn dit besluit in toepassing te brengen. De prijsverhooging tot 10 heeft dus slechts voor korten tijd gegolden. Het zal nu aan de landbouwers, die besloten hebben niet beneden dien prijs te zullen contracteeren, zijn om te toonen, dat hun besluit on wankelbaar vast staat, en dat de verschillende verga deringen op de dorpen gehouden geen comediespel zijn geweest. Wij vestigen de aandacht van alle belanghebben den op de in dit nommer voorkomende advertentie, waarbij gasverbruikers ia deze gemeente worden uitgenoodigd tot het houden eener meeting op morgen (Dinsdag). Wij twijfelen niet ol eene zaak, die zoo nauw de belangen van tal van ingezetenen raakt, zal velen tot bijwoning der samenkomst opwekken. De gymnastiek-vereeniging Hercules" alhier zal, blijkens achterstaande annonce, op Donderdag 28 Januari a. s. in de seciëteit V. O. V. eene soirée geven. In de eerste plaats zal natuurlijk de avond gewijd zijn aan gymnastiek en schermen, maar bovendien zal een blijspel, getiteld zde Somnambule" worden opgevoerd. Waar de opbrengst der soiiée zal strekken ten voor- deele der armen sporen wij dubbel gaarne tot eene talrijke opkomst aanmaar bovendien hopen wij ook voor de leden der jeugdige vereeniging zelve, dat het Goesche publiek in ruime mate van zijne belangstel ling zal doen blijken. Naar men ons meldt, is een aanvankelijk op Woensdag bepaalde wedstrijd op schaatsen vanwege de vereeniging «Ijsvermaak" wegens den ingevallen dooi tot nader order uitgesteld. Naar men ons mededeelt, zal op Zondag 31 Januari a. s. vanwege de Sociëteit «de Unie", gevestigd in «de Prins van Oranje", een concert, gevolgd door bal a la Strauss, gegeven worden door het strijkorkest der stafmuziek van het 3e regiment infanterie. In de Zaterdagavond gehouden bestuursvergade ring van «Eigen Hulp" alhier zijn de functiën in het bestuur voor het jaar 1886 verdeeld als volgtL. Sampon, voorzitter, D. C. Seller, vico-voorzitter, J. J. G. v. d. Broeke, le secretaris, F. Hillebrand, 2e se cretaris, B. C. Gesquièrre, penningmeester en A. M. Sampon en Job. C. De Beste, commissarissen. Bij alle bestuursleden kan men zich aanmelden voor het lidmaatschap van bovengenoemde vereeniging, terwijl zij ook bereid zijn inlichtingen te geven omtrent het Ned. Pensioenfonds voor werklieden. Naar men ons van goed ingelichte zijde mededeelt, zullen door een viertal werklieden alhier contracten worden gesloten bij de Goesche afdeeling van het Ned. Pensioenfonds voor werklieden. Z. M. heeft aan D. S t i g t e r, leeraar aan de R:jks hoogere burgerschool te Bergen-op-Zoom, machti ging verleend gelijktijdig de betrekking van leeraar aan de hoogere burgerschool en burger-avondschool in de gemeente Goes te vervullen. Benoemd tot ambtenaar van het open baar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Middelburg, voor de kantons Oostburg, Ter-Neuzen en Hulst, ter standplaats Middel burg, mr. F. C. Barbas, advocaat en procureur, tevens werkzaam op het parket van den officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank ts Zutfen, wonende te Voorst. Bij de rijkstelegraaf zijn verplaatst met 15 Januari de telegrafist 2e kl. P. B r u g g e m a n, van Rozendaal naar Rotterdamid. 2e kl. F. L ij b a a r t, van Rot terdam naar Rozendaalen met 1 Febr. de telegrafist le kl. C. W. L a ij e n d e k k e r van Breda naar Rotterdam. De Staatscourant bevat de statuten, en de daarop verleende koninklijke bewilliging van de naamlooze vennootschap «Oester-Cultuur te Kolijnsplaat"te Kolijnsplaat; Zondagschool-vereeniging «Eben-Haëzer", te Ierseke, (wijziging der statuten) en «Luctor et Emergo" te Vlissingen. De belastbare opbrengst der onge bouwde eigendommen in de verschillende provinciën op 20 October 1885 bedroeg 46,405,415.29. tegen 46,313.226,10 op 20 October 1884. Het bedrag der te heffen belasting in 1886 is/ 5,532,794,60. Voor Zeeland zijn die cijfers respect./3,832,605,09; 3,832,852,19 en 474,646,83. In het laatst van October werd bericht, dat door den Kerkeraad der Herv. gemeente te B e e s d een klacht bij den Minister van Binnen! Zaken was ingediend, omdat de hoofdonderwijzer der openbare school de woorden «God" en «Schepper" uit algemeen bekende zangstukjes wegliet of veranderde. Tot heden is daarop geen antwoord ontvangen, maar de hulponderwijzer U. heeft een scherpe berisping bekomen, omdat hij de zaak ruchtbaar gemaakt en tot zooveel courantengeschrijf aanleiding gegeven heeft. Daarmede schijnt de zaak in de doos gestopt te zijn. ArnhCt.) Tengevolge van de voortdurende werk staking van den Raad en van het eollege van B. en W., is de jaarwedde van den hoofdonderwijzer te Andel sedert meer dan een half jaar niet uitbetaald. Naar het schijnt wordt echter ook door Gedep. Staten bezwaar gemaakt, om met toepassing van art. 225 Gemeentewet een bevelschrift tot betaling aftegeven. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de zitting van Zaterdag zijn alle hoofdstukken der staatsbegrooting aangenomen. De Minister van Financien verklaarde dat de herziening der suikerwet in concept is en handhaafde zijne meening dat de regeling van het weduwen- en weezenfonds van ambte naren op dit oogenblik door den toestand der financiën verboden is. Bij de behandeling van de begrooting van Oorlog constateerde de heer Verheijen dat in zake dr. De Hollander gebleken is noch van oneerlijkheid noch van kwade trouw bij den Minister of bij den militairen inspecteur of gouverneur te Breda, maar dat de hou ding van dr. De Hollander afkeuring verdient. De Minister nam hiervan akte. Ook de spoorwegbegroo- ting en de begrooting voor Suriname zijn aangenomen. De Kamer is op reces gescheiden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Bezooijen door ds. J. A. "Van Tuijnen, te Borsele. Naar het Handelsblad verneemt, hebben de ge machtigden der zoogenaamde kerkelijke commissie te Amsterdam hun hoofd gestooten bij het Grootboek, toen zij betaling der verschenen rente verlangden. Daarentegen hebben de gemachtigden van het classi caal bestuur, doende wat des kerkeraads is, wèl de verschenen rente ontvangen. De eerstbedoelde weige ring zou daaraan te danken zijn, dat het classicaal bestuur in die qualiteit beslag heeft doen leggen op de kerkelijke renten. Door het Provinciaal Kerkbestuur van Noord- Holland is o. a. Donderdag de belangrijke uitspraak gedaan, dat de wetsinterpretatie van den voorzitter des Kerkeraads, die beweerde dat in het kiescollege de stemmen der geschorste leden moeten worden uitge bracht door het classicaal bestuur, de juiste is. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland heeft alle stukken betreffende het Amsterdamsche ker kelijke conflict verzonden naar de synode, door welk hoogste kerkbestuur de zaak nu verder zal worden afgehandeld. De reden daarvan is, dat de quaestie van dien aard is, dat ontzetting uit het ambt daaruit zou kunnen voortvloeien, en daar het provinciaal bestuur nu in deze zaak doet «wat des classicaal bestuurs is", mag het zelf de behandeling dier zaak niet verder voortzetten. Benoemd tot onderwijzer te Amsterdam (school le kl. no. 1) tijdelijk de heer W. Van Strien. Het eerste examen van onderwijzeressen van Christelijke bewaarscholen zal op 11 Mei te Utrecht gehouden worden. Lid der commissie is o. a. dhr. J. Snoep, hoofd van de school op Talitha Kumi te Zetten. Op 1 Januari 11. waren in ons land 425 Christe lijke scholen gevestigd, waarvan ongeveer 200 van de Vereeniging voor christelijk nat. schoolonderwijs te Amsterdam eene jaarlijksche subsidie van 200 en enkele van 100 ontvangen. Rechtszaken. Door de Arrondissements-rechtbank te Middel burg zijn Vrijdag veroordeeld I. R., 13 jaar, te Wilhelminadorp, wegens mishan deling tot 4 dagen cel; J. M., 26 j J. M. 19 j. en A. W., 24 j., allen werklieden te Wemeldinge, wegens mishandeling: dele en 2e ieder tot 15 dagen cel en 8 boete, de 3e tot 12 boete. Allen in de kosten. De uitspraak in de bekende appèlzaken van H. F. v. R. en E. R. te Goes zijn tot aanstaanden Vrijdag uitgesteld. Den 9 Februari zal voor de rechtbank te Mid delburg de openbare behandeling plaatshebben van de zaak tegen A. Aalbregtse te Borsele, beschuldigd van gewelddadige verwonding gepleegd op de wed. A. R. in den nacht van 22 Sept. 1! Landbouw en Veeteelt. Men meldt in de N. R. Ct. uit Deventer. De prijzen der vette runderen, kalveren en varkens zijn in den laatsten tijd zeer vooruitgegaan. De boter- prijzen blijven hoog. De boeren beijveren zich zooveel mogelijk puike qualiteit aan de markt te brengen. In den aardappelhandel is het zeer stil. Tengevolge van genomen proeven bij de verschillende regimenten cavalerie hier te lande, omtrent het beslag zonder kalkoenen, is het resultaat«dat de kalkoenen worden afgeschaft", een maatregel zegt onze deskundige berichtgever die werkelijk in het belang van het paard is, en na volging verdient. Nv. d. D.) Sedert eenigen tijd wordt vee uit Nederland ook naar Italië uitgevoerd. Daar dit vee meer melk gevend is dan het Zwitsersche, vreesden de Zwitsers, dat zij in Italië door Nederland zouden verdrongen worden. Doch het Nederlandsche vee schijnt het kli maat in Italië niet recht te kunnen verdragen. Buitenlandsch Overzicht. Het vorige ministerie in Frankrijk telde geene radi cale elementen onder zijne leden en is dientengevolge afgemaakt, De heer De Freycinet heeft daarop na eenig aarzelen de vorming van het tegenwoordig kabinet op zich genomen in de hoop, dat hij, door ook enkele leden van de uiterste linkerzijde deel daarvan te laten uitmaken, de eenheid onder de republikeinen zou her stellen en aan het ministerie eene goede meerderheid in de Kamer bezorgen. Het heeft echter niet mogen baten. De heer Rochefort heelt dezer dagen een voorstel ingediend om aan alle staatkundige veroordeelden amnestie te verleenen en hij vroeg voor dat voorstel de urgentie. Niettegenstaande het ministerie er zich tegen verzette is de urgentie verleend. Voor het voorstel stemden 168 conservatieven en 83 radicalentegen stemden 245 republikeinen en 3 conservatieven, terwijl 39 republikeinen en 10 conservatieven buiten stemming bleven. Zoo is dan, reeds kort na zijn optreden, aan het ministerie De Freycinet een nederlaag toegebracht, wel niet van groot gewicht, maar toch het bewijs leverende, dat de eenheid in de republikeinsche partij, die in .de redevoeringen altijd zoo schoon wordt voor gesteld, niet is hersteld, ook al zitten er radicale ele menten in het ministerie. Het is dan ook niet te verwonderen, dat verschil lende bladen betoogen, dat er met de uiterste linker zijde geen rêe te bezeilen is en dat hunne leden uit het ministerie moeten verdwijnen. Het is wel niet te denken, dat het geheele kabinet zijn ontslag zal in dienen, naar aanleiding van het geleden échec, maar toch wordt beweerd, dat de ministers Demole, Granet en Lockroy hunne portefeuilles zullen nederleggen. Het meest van allen juichen natuurlijk de conservatieven. In het Engelsche Lagerhuis heeft op den eersten dag der debatten over het adres van antwoord op de troonrede ook de heer Parnell het woord gevoerd en o. a. gezegd, dat hij steeds in de meening had ver keerd, dat wanneer men in beginsel erkende, dat Ier land recht had op een zekere mate van zelfbestuur, men het over de bijzonderheden gemakkelijk eens zou wordende voornaamste moeilijkheid was de grond- quaestie. De Minister Churchill antwoordde hierop, dat de Regeering nooit een afzonderlijk Iersch Par lement zou toestaan en hij meende, dat het land haar daarin zou gelijk geven. Uit Londen wordt aan de Kölnische Zeitung ge schreven, dat de Parnellisten van de naaste toekomst veel verwachten, omdat de heer Gladstone geheel voor de zaak van den Home-Rule is gewonnen, en de in voering daarvan als de kroon op zijne politieke loop baan beschouwt. Volgens den correspondent bestaat er eene stilzwijgende overeenkomst tusschen Gladstone en Parnell, om voorloopig het Kabinet niet omver te werpen, en daardoor tijd te winnen, totdat de ex- premier het land in het algemeen en zijne partijge- nooten in het bijzonder met het denkbeeld van Höme- Rule zal hebben verzoend. De troonrede, waarmede koningin Victoria 1! Don derdag de zitting van het parlement heeft geopend, sprak in niet zeer gunstige bewoordingen over de houding van Griekenland in de Oostersche quaèstie. Thans wordt gemeld, dat van de Engelsche regeéring het voorstel aan de mogendheden is uitgegaan, om aan het dreigend optreden van Griekenland een einde te maken door eene gemeenschappelijke demonstratie ter zee. Alle mogendheden, met uitzondering van Frankrijk, hebben zich op verzoek van Lord Salisbury bereid verklaard om oorlogsschepen naar de Grieksche wa teren te zenden. Men gelooft intusschen, dat ook de Fransche regeering hare medewerking niet weigeren zal. Nader wordt hieromtrent uit Athene geseind, dat de Engelsche gezant aldaar Zaterdag aan den heer Deliyannis heeft medegedeeld, dat Engeland toebereid selen maakt tot het zenden van een vloot in de Grieksche wateren, wanneer Griekenland volhardt in zijn weigering om de bewapening, ter verhindering van een aanval ter zee vanwege Turkije, te staken. Deliyannis antwoordde dat Griekenland weigerde terug te trekken. In den vroegen morgen van gisteren is daarop de Grieksche vloot in zee gegaan, met ver zegelde orders. De bestemming was onbekend. Men zegt, dat de regeering van verschillende zijden uit Ierland dreigbreiven heeft ontvangen, naar aan leiding van de in de troonrede voorkomende zinsneden met betrekking tot Ierland. Men heeft de politiemacht in den Tower en in den omtrek van het parlements gebouw aanzienlijk versterkt. Ook loopen er geruchten omtrent een mislukten aanslag op het leven van den prins van Wales. De prins reisde Vrijdag van Londen naar Eaton Hall, alwaar zich het kasteel van den hertog van Westminster bevindt, en zou den avond te Chester doorbrengen. De stad was feestelijk verlicht en aan stalten op groote schaal waren gemaakt, om hem op schitterende wijze te ontvangen. Op aanraden echter van den directeur van politie ging de trein niet verder dan het station Waverton, zoodat van het bezoek aan Chester voorloopig werd afgezien. De prins keerde daarna per rijtuig van Waverton naar Eaton Hall terug, Daily Heus acht echter het gerucht omtrent een I aanslag op het leven van den prins van Wales onge-

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1