1886. N°. 10. Zaterdag 23 Januari. 73ste jaargang. GRONDBELASTING GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prije slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL Het kohier der op de GEBOUWDE en ONGEBOUWDE EIGENDOM MEN voor deze gemeente over het jaar 1886, is op den 18 Januari jl ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 21 Januari 1886. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 22 Januari 188G. «De heer mr. H. J. Brouwers, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdis trict Roermond, is, naar de N. R. Ct. verneemt, aan gezocht zieb candidaat te stellen voor de a. s. ver kiezing in het kiesdistrict Maastricht, ter vervanging van den heer W. G. Straetmans". Dit leest men in verschillende bladen. Te vergeefs vragen wij ons zei ven af wat de be doeling van deze districtsverwisseling kan zijn. Art. 74 der Grondwet zegt«de Staten-Generaal verte genwoordigen het gansche Nederlandsche volk". Geen lid wordt dus geroepen speciaal voor een dis trict optetreden en meermalen is over dat denkbeeld met recht de staf gebroken. Maar evenzeer geldt dan ook, dat, al is mr. Brouwers door Roermond afgevaardigd, hij, als vertegenwoordiger van het gan sche Nederlandsche volk, ook voor de Maasti ichtsche belangen kan opkomen, ondersteld dat hij daarvan bijzonder op de hoogte is en dat men hem daarom door Maastricht wenscht aftevaardigen. Hoe dit zij wanneer mr. Brouwers de candida- tnur aanneemt, zal hij in verband met de 2e alinea van art. 61 der kieswet, eerst zijn ontslag als lid der Kamer moeten nemen om voor diezelfde Kamer ge kozen te kunnen worden. Inderdaad een zeer eenvoudige weg, maar waardoor o. i. aan de bedoeling van art. 74 der Grondwet een gevoelige knak zou worden toegebracht, nog gezwegen van de kosten, moeite enz. aan eene volkomen nutte- looze verkiezing verbonden! In de zitting der Eerste Kamer van gisteren is door den heer Elout Van Soeterwoude, een man, dien men den naam van Christelijk staatsman ten volle mag toekennen, eene boeiende rede gehouden, waarin hij o. a. een merkwaardige getuigenis omtrent den Atjeh-oorlog heeft afgelegd, die zeker met belangstelling zal vernomen worden en waaromtrent wij bet volgende aan de N. R. Ct. ontleenen: sin beginsel heeft de heer Elout den Atjeh-oorlog niet afgekeurd, wèl in zijne gevolgen. Waarom niet in beginsel? Omdat hij het voorrecht heeft genoten, vóór de oorlog uitbrak, met den toenmaligen Minister van koloniën, thans zijn hooggeacht medelid (den heer Fransen Van de Putte) eene lange conferentie te hebben gehad, die tot laat in den nacht duurde, en waarbij die Minister hem in kennis heeft gesteld van al de schrifturen, diplomatieke bescheiden, welke aan dien oorlog zijn voorafgegaan, en waaruit zonneklaar bleek, dat, zoo wij niet het «te wapen" hadden geroepen, Amerika of Italië ons zouden zijn vóór geweest. Dit onderzoek had hem geleid, de «nauwgezetheid" en het «diep verantwoordelijkheidsbesef" van den toenmaligen Minister van koloniën, in deze zaak ten toon gespreid, te waardeeren." Na al den smaad, waaraan de toenmalige Minister in verband met den Atjeh-oorlog heeft blootgestaan, ook van anti-revolutionaire zijde, is dit getuigenis van groote beteekenis. Bij de behandeling van Hoofdstuk Justitie in de Eerste Kamer heeft de betrokken Minister omtrent de vogelenwet gezegd, dat hij nog wil afwachten wat de ondervinding van haar werking zal leeren. Wijziging van de wet, die pas van 1880 dagteekent, acht de Min. daarom nog niet wenschelijk; daaren tegen is hij bereid in ernstige overweging te nemen herziening van het Koninklijk besluit tot uitvoering van de vogelenwet. Opmerkelijk acht hij het echter dat, terwijl de klachten steeds komen uit Zeeland, de Maatschappijen van Landbouw aldaar zich volstrekt niet tegen de wet hebben verklaard. Tevens acht de Minister het, evenzeer als de heeren Verheijen en Moolenburgh, die daarover het woord voerden, bedenkelijk goedkooper jachtakten ver krijgbaar te stellen. Wolfertsdijk. Alle leden waren in de Woensdag gehouden raadsvergadering tegenwoordig, en men besloot naar aanleiding van een request van den heer J. Smallegange c. s. op voorstel van Burg. en Weth., met meerderheid van stemmen, tot de wijziging der verordening op de heffing van eenen hoofdelijken omslag in deze gemeente en wel in zooverre, dat de 1 e klasse naar een inkomen van 200 tot ƒ300 is vervallen en dat de aanslag van belastingschuldigen, welke be zwaard zijn met het onderhoud van meer dan 4 kin deren beneden den leeftijd van 14 jaren, met '/u ged. wordt verminderd voor ieder kind boven het getal vier, mits hun inkomen 2000 niet te hoven ga, zoodat de hooger aangeslagenen in deze reductii, zooals thans het geval is, niet meer deelen. Over een ingekomen adres van A. Kaan en A. Mar- kusse, timmerlieden alhier, om de op 17 December jl. gehouden aanbesteding van het onderhoud der gemeen te-eigendommen voor het jaar 1886, te vernietigen, op grond eener vermeende onnauwkeurigheid in de desbetreffende publicatie, werden lange discussies ge voerd, waarbij enkele heeren raadsleden blijk gaven van hunne groote kennis en bedrevenheid in de Neder landsche taal, doch ten slotte voor notificatie aange nomen. Vervolgens werd besloten tot aankoop van twee ijzeren lantaarnpalen met rijks-lampen, welke geplaatst zullen worden te Oud-Sahbinge, om daardoor de thans aanwezige lantaarns, welke niet meer aan hun doel beantwoorden, te vervangen en waarvoor aan het dagelijksch bestuur, ter bestrijding der kosten, een crediet werd geopend van 75, Een aanzienlijk getal ingezetenen woonde deze raads vergadering bij, en leverde daarbij zonder twijfel het bewijs, dat zij belang stellen in de wijze waarop de gemeentezaken behartigd worden. Ellewondsdijk. Naar men verneemt heeft de be trokken autoriteit goedkeuring verleend aan de voor stellen tot het maken van eene inlaagkade in dit waterschap, en wel van af het Fort tot aan dijkpaal 60. Zooals vroeger is gemeld was er destijds sprake van eene inlaagdijk tot dijkpaal 69. Vermoedelijk komt het tweede gedeelte later aan de orde, wanneer de toestand van den oever er niet op verbetert. Kolijnsplaat. Woensdag 20 Januari hielden de leden van het Nutsdepartement «Noord-Beveland" alhier hunne tweede gewone wintervergadering. Wegens af wezigheid van den Voorzitter nam de secretaris de heer M. Hooze het presidium waar. Circulaires van de departementen Nieuw-Vennip en Zwartsluis om bij dragen voor hunne bewaarscholen werden voor kennis geving aangenomen. Zoo ook de mededeeling van de benoemde leden van het hoofdbestuur der Maatschappij. Daarna trad de heer J. F. Van Grasstek op met eene geestige novelle van Frits Reuter getiteld«Hoe ik aan mijne vrouw kwam 1" Onverdeelde aandacht toonde hoe voordacht en inhoud in ieders smaak vielen. Vervolgens droeg de heer J. Vermeulen «Huibert en Klaartje" van B. Ter Haar voor en sloot de heer M. Hooze dezen avond met «De philosophische eieren" van H. Van Asschenbergh. Eiland Tolen. De bevolking van dit eiland bedroeg op 1 Januari 1885 14265 inwoners, nl. 7185 m. en 7080 vr. In 1885 is deze vermeerderd door geboorten met 522, nl. 262 m. en 260 vr., en door vestiging met 501, nl. 236 m. en 265 vr., en verminderd door overlijden met 271, t. w. 139 m. en 132 vr., en door vertrek met 608, als 294 m. en 314 vr. De bevolking onderging alzoo eene vermeerdering van 144 personen en bedroeg op 1 Januari 1886 7250 m. en 7159 vr., samen 14409 inw. Slechts één gemeente, nl. Oud- Vosmeer, verminderde in bevolking en wel met 47. De vermeerdering was het grootst te St. Maartensdijk met 73, waarop St. Annaland volgt met 46 personen, en het minst te Stavenisse met 10. In evenredigheid tot de bevolking was het cijfer der geboorten te St. Annaland en te St. Maartensdijk het hoogst en te Poortvliet het laagst. De sterfteverhouding was het gunstigst te Poortvliet en het ongunstigst te Oud- Vosmeer, in welke laatste gemeente het sterftecijfer slechts 7 beneden dat der geboorten was. Wolfertsdijk. Naar men verneemt, hebben de be langhebbenden bij de alhier gehouden aanbesteding van het onderhoud der gemeente-eigendommen voor 1886 geen genoegen genomen met de wijze, waarop het verzoekschrift tot vernietiging dier aanbesteding op 20 Januari jl. in de raadsvergadering is behandeld en zich in hooger beroep, tot hh. Gedeputeerde Staten van Zeeland, gewend. De bij Koninklijk besluit van 3 Januari 11. no. 9 benoemde surnumerairs bij de administratie der directe belastingen enz. zijn thans geplaatst als volgt J. N. Boom aan de Inspectie GroningenJ. Van II e e idem Middelburg en T. A. Lambrechtsen idem Middelburg. Bij kon. besluit van 18 Jan. is benoemd met ingang van 28 Jan. tot burgemeester van Ellemeet dhr. J. M. De G1 o p p e r. Staatsblad no. 4 bevat een kon. besluit van den 14en Januari, houdende vestiging van een kantoor van in- en uitvoer te Cling e. Van 115 Januari zijn van Bergen-op Zoom per Staatsspoor verzonden 2240 vaten oesters, waar van het grootste gedeelte met bestemming naar En geland. De Landb. Ct. schrijft dat zij het (ook door ons verkort overgenomen) stuk van den heer Jules Van Hasselt te Kampen, onder den titel «Ensilage- of Groen voederstelsel, niet heeft opgenomen omdat zij niet meê doet aan de schromelijke overdrijving, waar mee dhr. v. H. in zake het inmaken van groenvoeder sinds geruimen tijd de pen roert op eene manier, die af keuring verdient. Onjuist is zegt het blad, reeds zijn opschrift, want het ensilage systeem is nog iets geheel anders dan het «groenvoeder-stelsel". Onjuist is, behalve meer ook wat hij zegt«En als er bij het winnen van goed en gezond hooi reeds zoovele krachtige bestanddeelen door verdamping enz. verloren gaan". Indertijd zijn in de Landb. Ct. 1884, van 20 April, woorden aangehaald van den heer v. H., waarin hij wat trouwens volkomen met de werkelijkheid strookt zegt in landbouw een leek te zijn. Hij toonde ook reeds meermalen, en nu ook weer door wat hij over hooi gelieft te zeggen, van landbonw-scheikunde volstrekt geen kennis te hebben. De vereeniging tot bestrijding van knoeie rijen in den boterhandel hield Woensdag te Amsterdam bij Krasnapolsky eene algemeens, voor alle leden toegankelijke vergadering, onder leiding van den heer J. Zijp Kzn. Aangaande den toestand der vereeniging en de werkzaamheden van het bestuur sedert de oprichting werd o. a. het volgeDde medegedeeld dat het bestuur zich twee idealen voorstelde: lo. een prijsvraag uit te schrijven ten einde een middel te vinden, waardoor de niet deskundige zich kan ver gewissen of er bij de boter vervalsching had plaats gevonden 2o. de oprichting van een bureau van con sultatie, waar ieder de door hem verkochte boter kan doen onderzoeken. Het bestuur heeft zich verder tot taak gesteld om de bewijzen te vinden dat er geknoeid werdzoo heeft het reeds zich overtuigd, dat niet minder dan 37 zoogenaamde boeren te Amsterdam langs de hui zen als natuurboter een product verkochten, dat gro®- tendeels uit kunstboter bestond. Een adres werd aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid en dien van Justitie gezonden, waarin krachtig werd aangedrongen om wettelijke voorschriften te geven, onder bedreiging van straf, zoodat kunstboter niet anders mag vervoerd of ver kocht worden, dan op zoodanige wijze verpakt dat duidelijk blijkt dat de verpakking kunstboter bevat. Nu de leden der Eerste Kamer eenige dagen te 's-Hage samen zijn, ligt 't voor de hand, dat diegenen hunner, die daar ter stede wonen en er op ingericht zijn, een deel hunner collega's eens te dinee- ren vragen. Daar dit echter in 't bijzonder van den heer Tak Van Poortvliet wordt vermeld, schijnt dat diner een hoogere beteekenis te hebben. Wellicht maar we weten 't niet heeft men er een Minister opgegeten, zegt het Dagblad. In eene circulaire deelen de heeren Ellerman, Harms en Co. mede, dat zij de uitgave van de Amst. zullen moeten staken, wanneer er niet 200,000 nieuw kapitaal komt. Met dat geld is het bestaan van het blad verzekerd. Het blad heeft dus, met de 150,000 van verleden jaar, gedurende zijn driejarig bestaan nu reeds 650,000 gekost. Bij den Raad van State kwam Woensdag in het Kon. besluit in zake het bekende administratief geschil over de weigering door Gedeputeerde Staten van Noordbrabant tot goedkeuring eener regeling tusschen de gemeenten Reusel en Hooge Mierde over de toelating van kinderen uit Reusel op de openbare school te Hooge Mierde. Het Kon. besluit verklaart, dat het gemeenschappelijk besluit der beide gemeen teraden niet voor goedkeuring vatbaar is. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de zitting van gisteren bij het algemeen debat over de staatsbegrooting wees de heer Elout op de noodzakelijkheid om opium en jenever niet als middelen van inkomst te gebruiken en bestreed hij de staatsloterij en onze ongodsdienstige volksopvoeding. De scheiding van buitengewone en gewone uitgaven werd door de heeren Bruijn, Pijnappel en Van Maanen verschillend besproken. De heer Muller verdedigde het vrijhandelsstelsel tegenover den heer Regout. De heer Sitter drong aan op voorbereiding eener inkomstenbelasting. Minister Heemskerk hield tegenover den heer Elout vol, dat de algemeene toestand des volks vooruitging. Bij het heerschend verschil van gevoelen over eene inkomstenbelasting moet men naar andere middelen tot versterking der inkomsten zoeken. De minister van Koloniën verzekerde, dat de regeering het opiummisbruik krachtig tegengaat. De minister van Financiën bleef zich voor het vrij handelsstelsel verklaren. De heer Fransen van de Putte drong aan, om ten aanzien van het stemrecht bij de grondwetsherziening niet te transigeeren maar eene flinke uitbreiding van het kiesrecht in het leven te roepen. De Hoofdstukken 2 en 3 zijn daarop aangenomen. Boekaankondiging. Tijdschrift ter beoefening van het Administratief recht. Hoofdredacteur H. G. Hartman Jz., secretaris der gemeente Goes. 3e jaargang, le aflevering, Goes F. Kleeuwens Sc Zoon, 1886 bevat het volgende. Aan de medewerkers in en de inteekenaren op het Tijd schrift. Constitutioneele bevoegdheid. Ingezonden stukken. Beantwoording der door de Redactie ge stelde vragen. Vragen, waarvan de beantwoording wordt ingewacht. De rubriek «ingezonden stukken" in bovengenoemd tijdschrift bevat eene beschouwing van den heer Damsté uit Biandwijk over het landbouwverslag, waarin o. a. eeDige zeer juiste opmerkingen worden ingelascht van een oud-burgemeester over de landbouwstatistiek. Zooals men weet heeft de heer G. J. Van den Bosch te Wilhelminadorp over hetzelfde onderwerp in de vorige aflevering van het Tijdschrift eenige opmerkingen geschreven» Voor den geringen prijs van 30 Cts. is door de «Arnhemsche Drukkers- en Uitgevers-Maatschappij" het «Proces-Bulkley c. s." uitgegeven. Men vindt hierin een getrouw en uitvoerig verslag van den loop van dit geruchtmakende proces. Bijna woordelijk zijn de beide interessante pleidooien van Mr. Van Cappelle, den advocaat van de hoofdbeschuldigde, Mevr. Bulkley, in dit werkje van 60 compres gedrukte bladzijden opgenomen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen als predikant der Herv. Gemeente te Riiland-Bath dhr. Van den Berg, pred. te Kortgene. Ter vervulling der predikants-vacature E. W. Heinecken is door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Middelburg het navolgende viertal opge maakt: J. Hulsebos te Oostwold, P. J. W. Klaarhamer te Hilversum, H. Van Griethuijsen te Burgwerd en C. B. Oorthuijs te Harderwijk. Uit Ellewondsdijk schrijft men aan de M. Ct. Den kerkeraad alhier is vanwege het classicaal bestuur bevolen om het beroepingswerk van een predikant aan te vangen en dit te blijven voortzetten. Van af 1879 is deze gemeente herderloos en in al dien tijd werd door den kerkeraad slechts één beroep uitgebracht. Telkens als ze werden aangespoord om te beroepen, vond men uitvluchten, doch nu schijnt het geduld va» het classicaal bestuur ten einde te zijn. Neemt men echter aan dat het tractement slechts 910 bedraagt, de pastorie lang niet te prefereeren is en de kerkeraad en kerkvoogdij de overtuiging zijn toe gedaan, dat deze gemeente niet zoo'n groote behoefte aan een predikant heeft, dan bestaat er alle kans dat dit beroepingswerk vooreerst nog niet ten einde zal zijn. nr-iia—j Landbouw en Veeteelt. V Bij de verbranding van steenkolen, hout, turf enz. blijven een paar stoffen achter, nl. roet en asch, die, wanneer zij niet al te duur betaald moeten worden, als meststoffen goede diensten kunnen bewijzen. De stikstofverbindingen, die in de brandstoffen aan wezig zijn, worden door de verbranding gedeeltelijk daaruit gedreven en zetten zich met deko.l, als roet, tegen de wanden van den schoorsteen. De stikstof, die in den vorm van ammoniak in het roet aanwezig is, wordt soms gebonden door het zwaveligzuur, dat eveneens bij de verbranding uit steenkolen afkomstig is. In nienwe schoorsteenen verbindt dit zwavelzuur zich ook gedeeltelijk met de aanwezige kalk en vormt dan gips. Steenkolenroet kan 1 tot 5 pet. ammoniak be vatten. Roet van hout en turf bevat deze stof in min dere hoeveelheid, doch bezit meer potssch. Eene roetbemesting is dienstig voor alle gewassen, waar men chilisalpeter, zwavelzure ammoniak en andere stikstofhoudende meststoffen bezigt. Het geeft veel aanleiding tot het verbranden der gewassen en daarom moet men niet verzuimen om deze meststof, voor dat men haar uitstrooit, goed met aarde te vermengen. Volgens sommigen is roet een zeer geschikt middel tot verdelging van de aardvloo. Het doodt evenwel de aardvloo ten koste van de planten, wanneer het onvermengd wordt uitgestrooid. Men gebruikt het roet van 600 tot 1000 KG. op de Hectare. De meeste waarde als meststof bezit houtssch, ten minste wanneer zij niet uitgeloogd is. Zij bevat som tijds 40 pet. potasch (kali) en bovendien eenige per centen phosphorzuur. Haar gebinik op klaverlandea schijnt bijzonder goed te werken.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1