1886. N°. 9. Donderdag 21 Januari. 73s,c jaargang. NATIONALE MILITIE, GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Het Register van inschrijving, met de daaruit opge maakte Alphabetische lijst voor de over 1885, voor de lichting van 1886, liggen van heden tot en met 27 Januari e. k. ter inzage Gedurende dien tijd kunnen tegen register en lijst bezwaren worden ingebracht bij den heer Commissaris des Konings in dit gewest, door tusschenkomst van den burgemeester dezer gemeente, zulks op ongezegeld papier, maar door de noodige bewijsstukken gestaafd. Goes, den 20 Januari 1880. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Justitie en politie. Er wordt dikwerf geklaagd en met recht over den weinigen eerbied, die door het volk voor de politie wordt gekoesterd. Wanneer men echter ziet, het laatst in de zaak van mevrouw Bulkley, welke taak aan de politie, somtijds op last van de justitie, wordt opgelegd en hoe de verdedigers der beschuldigden zich over die taak en de wijze waarop zij wordt ten uitvoer gebracht, ontboezemen, dan kan dit toch moeielijk strekken tot verhooging van het prestige der politie. Wij willen niet oordeelen, in hoeverre zij geroepen of zelfs ge rechtigd is om te bewerken, dat aan eenig misdrijf een begin van uitvoering worde gegeven, om het voor nemen daartoe beter te kunnen bewijzen, en evenmin willen wij het laken, dat de verdediger ten bate van zijn cliënt alles mag aanvoeren, wat hem daartoe noodig voorkomt, maar toch rijst de vraag of dit juist in het openbaar moet geschieden Wanneer een rechtsge leerde zulk een oordeel velt, wat mag men dan ver wachten van het groote publiek? Onder vrienden en broeders. Het anti-revolutionair Kamerlid jhr. Beelaerts Van Blokland heeft zijne afkeuring uitgesproken over de kerkelijke geschillen te Amsterdam, en jhr. De Savor- nin Lobman heeft hem daarop geantwoord in een open brief in de Standaardwelks inhoud niet van sarcasme was vrijtepleiten. De heer Lohman stelde zijn collega daarin o. a. de volgende vragen ter be antwoording Welke zijn de handelingendie aanleiding gegeven hebben tot de bekende schorsing? Waren die handelingen in strijd met het recht; met de reglementen; met Gods Woord? Zoo ja: mag ik weten op welken grond dit door u beweerd wordt? Zoo neen: waarom gij ze dan betreurt?" De Standaard van Dinsdag jl. bevat een schrijven van den heer Beelaerts, aanvangende met >amice collega" en eindigende met r tt. Beelaerts v. Blokland", waarin o. a. deze zinsnede voorkomt »Maar ge vraagt thans van mij een advies. Zie, onder andere omstandigheden zou in dat verzoek het gevaar kunnen gelegen zijn, van mij hoogmoedig te maken. Ditmaal echter bestaat daarvoor geen vrees, want uit Uwe beschouwing blijkt, dat ge zelf een zeer beslist oordeel over de kerkelijke toestanden ten Uwent hebtgelijk ik trouwens geen oogenblik betwijfelde." In het antwoord van den heer Lohman, ook al aan vangende en eindigende als het hierboven vermelde schrijven, luidt het: »Uw antwoord is mij bijzonder aangenaam, èn om de keuze van het blad, waarin Gij uw antwoord plaatst, èn om den amicalen vorm van Uwen brief;" en een eind verder: »Van wien kon ik nu beter dan van een fijn jurist, die blijkens zijn openbaar optreden zich reeds goed met de zaak vertrouwd achtte, die formuleeringen verwachten." Heeft men ooit op vriendschappelijker wijze twee menschen elkander hooren verwijten, de een dat hij toch niet voor overreding vatbaar is en de ander, dat hij zich met zaken bemoeit, waarmede hij niet te maken heeft en waarover hij niet kan oordeelen? GOES, 20 Januari 1886. Er doet in de couranten weder een gerucht de ronde, dat onze afgevaardigde jhr. mr. J. J. Pompe Van Meerdervoort zijn mandaat zou nederleg- gen wegens de drukke bezigheden, die het rechters- ambt hem oplegt. Er wordt echter bijgevoegd, dat hij daarvan eerst kennis zou geven, wanneer de Kamer weder zal zijn bijeengekomen of misschien bij de pe riodieke aftreding. De drukke bezigheden van den heer Pompe zijn in dit zittingjaar genoegzaam ge bleken uit zijne herhaalde afwezigheid in de Kamer, waarop wij vroeger reeds de aandacht vestigden. Toch gelooven wij het best te doen eene nadere bevestiging van het bericht aftewachten, alvorens geloof eraan te slaan. Men zal zich herinneren, dat enkele maanden geleden een dergelijk gerucht heeft geloopen en dat de heer Pompe het toen zelf voorbarig heeft genoemd. Dinsdag 19 Januari werd door het bestuur der Bouwvereeniging «Help u Zelve n", door en voor arbeiders te Goes, het 18e jaarverslag uitgebracht waaruit bleek dat het boekjaar 1885 begonnen werd met 130 leden daarvan hadden 6 leden hun lidmaat schap opgezegd en een lid kwam te overlijden. Buiten dien werd door verschillende leden een gedeelte van hun aandeel opgenomen, zoodat aan geheele en gedeel telijke aandeelen werd uitbetaald 3967.10%, terwijl van die leden welke wel 2 jaren doch geen 4 jaren lid waren en geen aanspraak op winst hadden, deze werd verbeurd ten bate der winst welke bedroeg 7.33%. De contributie welke ontvangen was bedroeg 3090.25. Door het bestuur werden 8 nieuwe leden aange nomen, zoodat men 31 Dec. 1885 131 leden telde, welke gezamelijk een kapitaal in de vereeniging ver tegenwoordigden van ƒ12303.53 Voor onderhoud der gebouwen had de vereeniging op 1 Jan. 1885 een bedrag van235.16% voor onderhoud werd uitgegeven 204.92% zoodat men over had f 30.24 liet bestuur besloot om 75 meer voor onderhoud van de winst te nemen dan op 31 Dec. 1884 en dit alzoo te brengen op 250, hetgeen met het saldo ad. ƒ30.24 ƒ280.24 bedraagt; die vermeerdering voor onderhoud was oorzaak dat de winst een half percent minder was dan vorige jaren en bepaald werd op 5 pet. Het reservefonds dat 31 Dec. 1884 ƒ1158.51 be droeg vermeerderde met ƒ114.22 en bedraagt thans 1272.73. De schulden bedroegen 1 Januari 1885 ƒ3700; hiervan werd afgelost 100, rest 3600het bestuur was in staat om 1 Januari 1886 vijf aandeelen of ƒ500 der leening van 1879 alsmede ƒ500 geleende gelden af te lossen, zoodat begin 1886 de schulden bedroegen ƒ2600. Aan uitgezette gelden had men 1 Jan. 1885 1147.41 Gedurende 1885 werd uitgezet 1039.16 Samen hiervan werd weder opgenomen zoodat men 31 Dec. 1885 uitstaand had De omzet der vereeniging bedroeg. Ontvangsten Uitgaven 2186.57 1775.— 411.57 6842.30% 6306.28% Contanten in kas 31 Dec. 1885 536.02 Uit de balansrekening blijkt dat het kapitaal der leden 31 Dec. 1885 bedroeg 11852,12% verdeelde winst 451,41 samen 12303,53% reservefonds 1272,73 onverdeelde winst onderhoud gebouwen schulden der vereeniging onverschenen interest daarvan samen Dit kapitaal was belegd in de gebouwen ƒ16699 54% uitgezette gelden 411,57 contanten in kas 536,02 samen 6 59% 280,24 3600,— 184,03% "Winstverdeeling. baten huishuur1153,72% interest van uitgezette gelden9,08 boeten der vergaderingen 5,60 entréegelden t> 2, verbeurde winst 7,33% onzuivere winst lasten betaalde inter, schulden 6,81 onverschenen idem 184,03% lasten, erfpacht, assurantie 100,83% onderhoud der gebouwen 250, onkosten64,90 samen 17647,13% 17647,13% - 1 1 1177,74 1 - 606,58% 571,15% 114,22 456,93% 1,07 winst daaraf 20 pet. voor het reservefonds rest onverdeelde winst van 1884 zuivere winst 458,00% Hetgeen verdeeld moet worden over het kapitaal dat de leden 31 Dec. 1884 in de vereeniging hadden en na uit betaalde aandeelen en winst bedroeg 9028,27 hetgeen tegen 5 pet. bedraagt 451,41 alzoo een saldo winst dat niet ver deeld wordt van6,59% Naar wij vernemen heeft de heer G. J. Van den Bosch van Wilhelminadorp de op hem uit gebrachte benoeming tot lid van het bestuur der ver eeniging voor weezenverpleging op N.- en Z.-Beveland aangenomen. Waar het bestuur door het bedanken van dr. Geil! van Nisse, met recht de vader der ver eeniging genoemd, een niet gemakkelijk te herstellen verlies leed, achtten wij de keuze van den heer Van den Bosch van den aanvang af de beste wijze om dat verlies zoo weinig mogelijk te doen gevoelen en wij wenschen der vereeniging dan ook van harte ge luk er mede, dat de heer Van den Bosch de hem aangeboden betrekking heeft aanvaard. Men schrijft ons uit 's-Heer Abtskerke: Aanziende, wat voor oogen is, zou men hier met alle recht kunnen meenen, dat Zuid-Beveland geen stoomgemaal heeft, of indien wel, dat het een doeniet is. Naar welken kant men het oog ook wendt, overal ziet men verbazende waterplassen, die weide en bouwland, evenals vroeger, aan het gezicht ont trekken." Wij gelooven dat hier de spreekwijze: Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd" van toepassing is. Immers het is voor den afvoer van water in een polder niet genoeg, dat in dien polder ergens een stoomgemaal staat, maar de waterleidingen en slooten, die het water uit de verst gelegen deelen naar het stoomgemaal toevoeren, moeten eene dusdanige capa citeit bezitten, dat die toevoer snel kan geschieden. Dit nu laat op sommige punten van den polder Breede Watering bew. Ierseke nog te wenschen over, doch het bestuur tracht 2ooveel mogelijk door geleidelijke uitdieping en verbreeding der watergangen den toe stand, met name in De Poel, te verbeteren. Het feit trouwens, dat bij het stoomgemaal de waterstand in de leiding dikwerf zóo laag is, dat tijdelijk het malen moet worden gestaakt tot van elders weder water is toegevloeid, spreekt genoegzaam voor zichzelf. Bovendien gelooven wij, dat, waar vroeger De Poel nagenoeg den ganschen winter onder water stond, uu, bij eenige dagen zonder regen of sneeuw, het peil daar ter plaatse wel spoedig lager zal worden. Dat men werk verschaft aan degenen, die zon der eenig middel van bestaan zijn, is tegenwoordig niet nieuw meer. Amsterdam heeft er ons in den vorigen winter een voorbeeld op groote schaal van gegeven. Er werd geklaagd, dat voor het bestede geld tienmaal meer werk kon geleverd zijn, maar dit ver wondert ons geenszins, wanneer men weet, dat hand werkslieden en winkelbedienden, die nimmer de spade gehanteerd hadden, hier voor een gering daggeld in den kruiwagen moesten loopen en daarbij veelal de overtuiging hadden een onnoodig werk te verrichten. Het is ook verkeerd onze stedelingen naar de heide te willen zenden, om daar de woeste gronden te ont ginnen dit kan den gezondene wel ontevreden maken met zijn lot, maar hem nimmer tot zëgen zijn. Eene werkverschaffing, waarbij men slechts in den blinde rondtast, moet tot ongunstige resultaten leiden. Iets anders wordt het, wanneer men te werk gaat, zooals te Hoedekenskerke. Het voorbeeld, daar gegeven, ver dient navolging. Zooals bijna overal zijn de zandwegen in die gemeente in minder wenschelijken staat. Nu laat het bestuur der gemeente door een 15tal arbei ders, die gewoon zijn met de spade te werken, van elders grond aanbrengen, om daarmede de lagere ver- keerwegen op te hoogen. Da arbeider heeft bij deze werkzaamheden de overtuiging dat hij nuttig bezig is, dus verricht zijn werk met toewijding. Deze werk verschaffing zou voorzeker op grooter schaal kunnen voortgezet worden, indien de verschillende armbesturen met het gemeentebestuur de handen ineensloegen en van de zandbanken in de Wester-Schelde zand lieten aanvoeren, om daarmede de wegen op te hoogen. De Commissaris des Konings in Zeeland heeft goedgevonden te bepalen, dat de loting voor de nationale militie in het loopende jaar zal plaats hebben te Goes: op Zaterdag 27 Februari des voor middags te 9 uren voor Goes, des voormiddags te 10% uren voor Borsele, 's-Heerenhoek, Heinkenszand, 's-Heer Arendskerke en 's-Heer AbtskerkeMaandag 1 Maart des morgens te 9 uren voor Kloetinge, 's-Gravenpolder, Kattendijke en Wolfertsdijk, en te 10% uren voor Baarland, Oudelande, Ellewoudsdijk, Nisse, Ovezand, Driewegen en HoedekenskerkeDinsdag 2 Maart te Kapelle des morgens te 9% uren voor Kapelle en Wemeldinge, te 1054 voor Ierseke en Kruininge en des namiddags 1% uren voor Krabbendijke, Schore, Rilland-Bath en Waarde; Vrijdag 19 Februari t.e Tolen des voormiddags te 954 uren voorTolen, Oud- Vosmeer, St. Filipsland, Stavenisse, St. Annaland, St. Maartensdijk, Scherpenisse en Poortvliet Donderdag 25 Februari te Kortgene des voormiddags 10 uren voor Kortgene, Kats en Kolijnsplaat en te 11 uren voor Wissekerke. Ter bepaling van het aandeel door de gemeenten te dragen in het gedeelte, hetwelk voor de provincie in de lichting voor de nationale militie van 1886 moet worden geleverd, worden o. a. samengevoegd de ge meenten Ellewoudsdijk en Nisse. Men schrijft van hier aan het DagbladDe vrees, dat de oesters niet zouden opruimen, is geweken. De handel in leverbare is steeds toegenomen. Driejarige zullen er waarschijnlijk niet genoeg zijn, zoodat het vermoeden gegrond is, dat de afnemers zich met minder wichtige zullen moeten behelpen. Ylissingen. In eeue Maandagavond gehouden ver gadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier werden herbenoemdtot voorzitter de heer W. C. Van Duuren Dutilh, tot plaatsvervangend voor zitter de heer J. Verkuijl Quakkelaar en tot secretaris de heer T. C. Dommisse. Naar aanleiding van den aandrang van eenige leden der Kamer, die in 't V. V. bij Hoofdstuk IX der begrooting klaagden over het groote tekort op den dienst der Rijkstelegraaf, en in verband met zijne toezegging de herziening van het tarief in ernstige overweging te nemen, moet bij den Minister van waterstaat het voornemen bestaan binnen korten tijd dat tarief te verhoogen. De in werking treding van het nieuwe internationale tarief met 1 Juli a. s., dat den grondtax afschaft en een algemeen woord- tarief invoert, geeft gereede aanleiding tegelijkertijd het binnenlandsch tarief te herzien, ook daarbij den grondtax af te schaffen en het tarief per woord te verhoogen. Hoe hoog het zal worden opgevoerd moet nog niet vaststaan, maar wordt het eenigszins aan zienlijk verhoogd, dan bestaat het voornemen aan perstelegrammen eenig rabat toe te kennen. De han del zal grootendeels het gelag moeten betalen. Met de invoering van het nieuwe internationale tarief zullen onze bijzondere overeenkomsten met België en Engeland worden bestendigd. Vad Naar men verneemt, heeft de heer J. D i r k s, door den heer De Lesseps aangezocht om met hem de reis naar Panama te maken, wegens ongesteldheid en om de zittingen der Tweede Kamer niet te ver zuimen voor deze uitnoodiging bedankt. Waarschijn lijk zal de heer De Lesseps thans een ander Neder- landsch ingenieur uitnoodigen. Het antwoord van de Regeering op het afdee- der Tweede Kamer over de wijziging van art. 194 der Grondwet (onderwijs) wordt tegen het laatst dezer maand tegemoet gezien. De Min. van Fin. brengt ter kennis van belang hebbenden, dat in den loop van dit en het volgend jaar 80 kommiezen der 4e k 1. der dir. be lasten, invoerrechten en accijnzen kunnen worden aangesteld op een bezoldiging wegens traktement en toelage van ƒ480's jaars. Nadere bijz. bevat de St.-Ct. D r. Loudon uit Karlsbad, die tijdens het verblijf van Z. M. den Koning aldaar de badkuur van Z. M. leidde en met zijn geneeskundigen raad Z. M. ter zijde stond, is te 's-Hage aangekomen en zal zich persoonlijk overtuigen van de goede gevolgen, die het verblijf in genoemde badplaats op de gezondheid van onzen Koning heeft uitgeoefend. In de uitzending van wege Het Nieuws v. d. Dag van een geneeskundige, die zich persoon lijk op de hoogte zal stellen van de pathologisch- hygiënische onderzoekingen van prof. Pasteur te Parijs is eene beslissing genomen. Door de professoren, die zich welwillend hebben belast met het toezicht op die uitzending, is uit de sollicitanten gekozen dr. R. H. Saltet, arts en privaat-docent in de gezondheids leer en adsistent aan het Hygiënisch Laboratorium te Amsterdam. De directie van Het N. v. d. D. heeft zich met die keus vereenigd en dr. Saltet hoopt weldra aan de bedoelde zending te voldoen. Het Instituut voor Doofstommen te Gro ningen is in 1885 bezocht door 184 leerlingen, w. o. uit Zeeland 4. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De kerkeraad der herv. gemeente te Middelburg heeft besloten tegenover de bekende circulaire van dr. Ph. J. Hoedemaker, inhoudende verzoek om betuiging van sympathie aan den Amsterdamschen kerkeraad, eene afwachtende houding aan te nemen. De kerkeraad te Goes besloot gemelde circulaire voor kennisgeving aan te nemen. Naardien de Herv. gemeente te Kloetinge, aan vankelijk bediend door de predikanten van Goes, in 1586 een zelfstandig bestaan erlangde, door de ver plaatsing van ds. Gauthier Aldegonde Damman op den 14 October van dat jaar van Goes naar Kloe tinge, zoo zal deze gemeente in dit jaar het 300jarig bestaan mogen herdenken. De gemelde leeraar, die in 1587 te Kloetinge reeds door een ander opgevolgd werd, vertrok naar Serooskerke op Walcheren, waar hij in 1608 overleed. De kerkeraad van de Hervormde gemeente te Aalten heeft aan de echtgenoote van ds. Van Oostrum

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1