De Minister van Oorlog heeft de aan- dacht van de militieplichtigen voor de lichting van 1880 gevestigd op het Koninklijk besluit van 14 Dec. 1883 betreffende de militie-luitenants. Wie voor de opleiding tot militie-luitenant in aanmerking wenschen te komen, moeten daarvan kennis geven vóór 1 April a. s. aan het Departement van Oorlog, met opgave van naam en voornamen, van woonplaats met aanduiding van straat en nummer, van de ge meente waarvoor geloot is, van het lotingsnummer en van de lengte (zonder schoeisel), en onder over legging c. q. van de door hem bij inric' tingen van onderwijs verworven getuigschriften, akten of diploma's. Met het stoomschip «Burgemeester den Tex" van de stoomvaartmaatschappij «Nederland", hetwelk den 23 Januari a. s. van Amsterdam naar Batavia vertrekt, zal van daar rechtstreeks een brieven maal naar Atjeh worden gezonden. Voorts zal op Dinsdag 2 Febr. e. k. met den trein van 5.20 a. van Amsterdam naar Antwerpen, in aan sluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Marseille, een tweede verzending naar Atjeh geschieden. Volgens een bij de Nederl. Amei'. Stoomvaart- Maatschappij ontvangen telegram bepaalt het lek van het te Plymouth binnengeloopen stoomschip nEdam" zich tot het voorruim. Het stoomschip moet lossen en dokken; de passagiers zullen de reis voortzetten met het stoomschip iDonau". De spoorweglijn Djokjokart aT j i- 1 a t j a p zal in het begin van 1887 voor de exploitatie gereed zijn, dus ongeveer anderhalf jaar vroeger dan bij den aanvang van het werk verwacht werd. De kosten van het geheele werk, geraamd op 16 millioen, zullen vermoedelijk niet meer dan 14 millioen bedra gen. Te recht heeft men (in de afdeelingen der Eerste Kamer) hierin een voorbeeld gezien, dat, naar men hoopt, navolging moge vinden bij hen, die met den aanleg van Staatsspoorwegen in Nederland belast zijn. O.-Ikdië. Toegevoegd, met ingang van 1 Januari 1886, aan den chef der 6e waterstaatsafd. te Padang de opz. 3de kl. J. K. L. Fehr. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Borsele. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente is alhier benoemd dhr. F. Van Duijne, Beroepen te Nuenen en Geldrop ds. C. E. Crull, te Tolen. De Amsterdamsche predikanten Van der Dussen, Westhoff en Van der Horst hebben, naar het N. v. d. D. meldt, bedankt als lid of begunstiger der Vrije Uni versiteit. De meeste andere nietgeschorste predikanten, die leden zijn, denken eerstdaags dat voorbeeld te volgen. De heer H. Höveker, lid van het classicaal be stuur en niet geschorst ouderling, heeft voor beide betrekkingen zijn ontslag genomen. Eene effecten-firma te Amsterdam heeft Zaterdag per deurwaarder den kerkeraad geïnsinueerd tot afgifte van stukken waarop de kerkeraad geld verschafte, dat 6 dezer teruggegeven werd. Naar het Vad. verneemt heeft de partij-Kuyper zich tot den Minister van Financiën gewend om zijn tusschenkomst ais hoofd van het Depart, van Eeredienst in te roepen in den kerkelijken strijd. De Minister heeft hen naar den bevoegden rechter verwezen. Teneinde den geschorsten leden van het kiescollege te Amsterdam de gelegenheid niet te benemen door onderwerping weder in hun rechten te treden, is de tot heden verdaagde vergadering van het kiescollege door het classicaal bestuur uitgesteld. Donderdag hebben in de Nieuwe Kerk te Amster dam de trouwplechtigheden als gewoonlijk plaats gehad. De toegang werd verleend door de kosterij, en ds. Ternooy Apel en ds. Vos, die den dienst leidden, werden in de gewone ontvangkamer, als gebruikelijk is, toegelaten. Ook ging de gewone Donderdagsche bedeeling haar gaog. Ongeveer 1500 armen waren aanwezig. De Algemeene Synodale Commissie heeft op Maandag 11 Januari 11. en twee volgende dagen eene buitengewone vergadering gehouden, naar aanleiding van eene voorloopige kennnisgeving, bij haar ingezonden door het classikaal bestuur van Amsterdam doende wat des kerkeraads is, en inhoudende mededeeling van het voornemen, om bij de Synodale Commissie naar art. 65 van het Reglement voor kerkelijk opzicht en tucht machtiging aan te vragen tot het voeren van de noodige gedingen voor den burgerlijken rechter ter zake van de te Amsterdam gerezen conflicten. Tot het verkrijgen van de noodige inlichtingen in dezen heeft de Commissie haren president en secretaris afgevaardigd tot het houden van eene conferentie met praeses en den scriba van het classicaal bestuur, als mede met den praeses en den scriba van den kerkeraad te Amsterdam. In verband met de gegeven inliehtingen heeft de Synodale Commissie na ernstige beraadsla gingen geoordeeld, dat er tegen het geven van deze machtiging in beginsel geen bezwaar kan bestaan, aangezien het algemeen belang der Kerk geacht moet ■worden, zeer bepaald in deze zaak te zijn betrokken. Van verschillende zijden zijn bij de Synodale Com missie ingekomen adressen van kerkeraden, waarbij het onverwijld samenroepen van de Algemeene Synode verzocht wordt, met uitzondering van één adres, waarbij die samenroeping noch raadzaam, noch wenschelijk geoordeeld wordt De Synodale Commissie, met leedwezen kennis ge nomen hebbende van den ongepaster, toon, in enkele dezer adressen heerschende, heeft geoordeeld dat daargelaten, of er bij den stand van zaken tijdens de afzending van deze adressen termen zouden zijn geweest om aan het verlangen van adressanten te voldoen, de toestand in de laatste dagen een zoo geheel andere geworden is, dat de grond, waarop het verzoek gedaan is, geacht kan worden te zijn vervallen. De buitengewone vergadering der Commissie is daarna gesloten. (Kerk. Ct.) In de vergadering der afdeeling Krabbendijke van het Ned. Onderwijzersgenootschap, Zaterdag te Kruininge gehouden, werd besloten de betrekking van vice-president op te heffen en die van secretaris-pen ningmeester in tweeën te splitsen. De fungeerende vice-president had zijne betrekking neergelegd. In de plaats van den heer Z. Bouwens, te Ierseke, die ver klaard had zijne betrekking van secretaris-penning meester neer te leggen, werd tot secretaris gekozen de heer J. Oudshoorn te Waarde, terwijl de heer Bou wens bij acclamatie tot penningmeester werd benoemd. Tot correspondent der levensverzekering van het N. O. G. werd benoemd de heer P. Janse te Schore. De rekening over het vorige jaar werd goedgekeurd. Ten slotte werden nog ter tafel gebracht de beide vragen van het hoofdbestuur van [genoemd genoot schap, nl. of de afdeeling wenschte onveranderd be houd van art. 194 der grondwet en zoo neen, of zij zich dan kon vereenigen met de door de Regeering voorgestelde wijziging. De eerste vraag werd met al gemeene stemmen bevestigend beantwoord. Zaterdag 16 Januari hield het Onderwijzers gezelschap »'s-Gravenpolder" zijne gewone winterver gadering ten huize van den voorzitter, den heer J. De Hond, ond-hoofdonderwijzer te Baarland. De heer J. De Hond, die gedurende 40 jaren de vergaderingen geleid had. heette zijne vrienden hartelijk welkom en wees er in zijne toespraak op, dat èn het onderwijs èn de onderwijzers thans op een veel hooger peil staan dan vóór 40 jaren, maar kon toch ook niet verhelen, dat het onderwijs in deze tijden van troebelen en malaise bange dagen te gemoet ging. Het viel den waardigen grijsaard hard afscheid te moeten nemen van hen, met wien hij zoo gaarne samen was, doch hij gevoelde zich genoopt te vertrekken uit de gemeente, waar hij gedurende 47 jaren was werkzaam geweest. De heer J. Agterberg, hoofd der school te Oudelande, sprak namens de leden van het Gezelschap een woord van dank tot den voorzitter voor diens uitmuntende leiding der vergaderingen en drukte den wensch uit, dat het den heer J. De Hond in zijne nieuwe woon plaats Rotterdam wel mocht gaan en dat hem nog een reeks van jaren mocht geschonken zijn, waarin hij de welverdiende rust kou genieten. Op voorstel van den heer J. Kousemaker, hoofd der school te Nisse, werd de heer J. De Hond benoemd tot honorair lid van het Gezelschap. Nu kwam aan de orde de benoe ming van een nieuw bestuur. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Kousemaker, die gedurende 29 jaren secretaris was geweest, terwijl tot secretaris gekozen werd de heer P. Leijs, hoofd der school te Baarland. Nog werd ter tafel gebracht een schrijven van het Ned. Onderwijzers-genootschap, waarin aan de afdeelingen de vraag werd voorgelegd of men was voor onveranderd behoud van art. 194 der Grondwet en zoo niet, of men zich dan kon vereenigen met de Regeeringsvoorstellen, omtrent dit artikel. Bij stem ming bleek men algemeen te zijn voor onveranderd behoud van art. 194. Hierop sloot de voorzitter de vergadering en gaf zijne waardigheid over aan zijnen opvolger. Borsele. Van de 143 in deze gemeente zich bevin dende kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, komen op de schoollijsten van deze en nabu rige gemeenten 128 voor, zoodat een vijftiental geen schoolonderwijs geniet. Hiervan zijn er 7 door be zwaren tegen de vaccine verhinderd en de overigen grootendeels wegens den verren afstand tusschen de school en hunne woningen. Bij het Chr. onderwijs zijn volgens het N. v. d. D. thans ook reeds meer dan 100 onderwijzers die geen betrekking kunnen bekomen. Rechtszaken. De Rechtbank te Amsterdam heeft surséance van betaling verleend aan de firma Lens Bergsma en tot bewindvoerders benoemd mrs. A. F. K. Hartogh en C. H. Van Tienhoven. Da uitspraak in zake mevr. Bufkley is op a. s. Vrijdag bepaald. Landbouw en Veeteelt. In Amerika vervoert men thans de beesten in eene nieuwe soort wagen (per spoor.) Hij is ingericht als een gewone waggon, met dit onderscheid dat ieder dier een vak voor zich alleen heeft. Er kunnen vier beesten meer geborgen worden dan in een gewonen beestenwagen, schoon de grootte gelijk is, dus 20 stuks. Door middel eener machine wordt al het vee tegelijk van voeder en water voorzien. In zulk een wagen werd eene lading vee van Cincinnati naar New-York gezonden zonder een enkel maal overgeladen te zijn, en had slechts 2 pet. aan gewicht verlorenmet de gewone wagens verliest het vee doorgaans 8 a 12 pet. aan gewicht op zulk eene reis, behalve dat het bezeerd en beschadigd wordt door het dringen enz. Veekoopers verzekeren, dat de qualiteit van 't vleesch verbetert door het gebruik der nieuwe veewagens. De heer Jules Van Hasselt, te Kampen, vestigt naar aanleiding van merkwaardige verklaringen van den heer W G. Boele, «Jacobahoeve" te Wageningen, en van Gebr. Hijmans, te Oosterwolde, opnieuw de aandacht op het ensilage- of groenvoederstelsel, waar mede die landbouwers welgeslaagde proeven hebben genomen. Zij zeggen dat het bewaren en groen inmaken van gras in een gemetselden en waterdichten kelder op hun boerderijen zulke uitstekende uitkomsten heeft opgeleverd, dat zij van het inkuilen van groenvoeder, om dit op afdoende wijze tegen bederf en verlies te vrijwaren, groote voorstanders zijn geworden. Hier is het dus weer de practijk, die proefonder vindelijk bewezen heeft, dat de voedende, d. w. z. de vleeschvortnende en melkgevende bestanddeelen van goed ingemaakt groenvoeder oneindig veel meer bedragen dan van goed gewonnen hooi, welk laatste tengevolge van de invloeden van het weder, b. v. wind en zon nehitte, veel verliest, wat in groenvoeder opgesloten en bewaard blijft. Buitenlandsch Overzicht. De Pruisische minister van Financiën beeft Zater dag in de zitting van den Landdag zijne begrooting ingediend en toegelicht, waarbij bleek, dat deze sloot met een te kort van ruim 14 millioen. In dezelfde zitting werden bij acclamatie gekozen tot voorzitter de heer Van Köller en tot eersten en tweeden vice-voorzitter de heeren lleeremann en Van Benda. De ministriëele verklaring, die in de Fransche Kamer voorgelezen is, spreekt over de noodzakelijk heid om de goede orde in het bestuur te herstellen en om de geestelijkheid, die bij tal van verkiezingen haar invloed heeft doen gelden, zich tot de strikte uitoefening van hare taak te doen bepalen, waarom alle voorstellen te dien opzichte door de regeering in overweging zullen worden genomen. Voorts dringt de verklaring aan op herstel van het financieel evenwicht en belooft zij, dat geene nieuwe leeningen gesloten en geene nieuwe belastin gen geheven zullen worden; het eindigen der expedi- tiën naar verre landen wordt wenschelijk geacht en het protectoraat over Tongkin zal op eenvoudigen en zuinigen voet worden geregeld. De president der republiek heeft aan verschillende politieke misdadigers gratie verleend, o. a. aan Louise Michel en prins Krapotkin. Het tractaat met Madagascar is geratificeerd. In de Oostersche quaestie komt langzamerhand eenige orde. Het blijkt hoe langer hoe meer, dat de mogendheden tot eene unie van Bulgarije en Roe- melië overhellen en nu de vrede tusschen den Czaar en Vorst Alexander weder is hersteld en verschillende Russische officieren weder in de Bulgaarsche gelederen zijn geplaatst, zal de zaak verder wel zonder bloed vergieten geregeld worden. Servië en Griekenland blijven nog wel weigeren hunne legers te demobili- seeren en protesteeren nog wel tegen de voorgestelde unie, maar veel gevolgen zal dat niet hebben. De be slissing van Turkije omtrent de unie laat zich nog wachten, doch die zal vermoedelijk ook wel gunstig luiden. Uit Engeland wordt gemeld, dat het Kabinet be sloten heeft een aantal bepalingen der opgeheven Iersche uitzonderingswet weder van kracht te verkla ren, teneinde het boycotten en andere gewelddadig heden in Ierland te onderdrukken. In verband daar mede zou de leider der Iersche partij in het Lager huis niet ongenegen zijn zich bij Gladstone aantesluiten. Gemengde Berichten. 's-Heer Abtskerke. Vrijdagavond vierde onze zang- vereeniging «Nooit Gedacht" haar jaarfeest. Ofschoon deze bijeenkomst circa 6 uren duurde, was zij toch tot het einde toe even opwekkend als gezellig. Her ziening van het reglement, verkiezing van een bestuur en het doen van rekening en verantwoording waren de werkzaamheden, die er verricht werden. Bij afwisse ling werd menig lied met of of zonder begeleiding gezongen en benevens een paar samenspraken, werden enkele luimige en ernstige bijdragen ten gehoore ge bracht. Dat deze vereeniging reeds sedert 1877 onafgebroken heeft bestaan en thans 19 werkende, 2 rustende en 3 eereleden telt, mag als bewijs dienen, dat eensgezind heid gepaard aan een goeden wil ook in eene kleine gemeente veel vermag. Heinkenszand. Hoe groot de brutaliteit der straat jongens tegenwoordig is, kan afgeleid worden uit het feit dat twee meisjes alhier, die Zondagavond tusschen 6 en 7 uren een boodschap moesten gaan verrichten, waarvoor de openbare weg moest gevolgd worden van Heinkenszand halfweegs naar 's-Heerenhoek, door een hoop straatbengels, die zich achter een boerenschuur hadden verscholen, werden achtervolgd onder gezang en geschreeuw tot de plaats harer bestemming. Dit was echter niet het ergste, maar van daar weer huis waarts keerend, werden zij door de bengels, die haar hadden opgewacht, opnieuw vergezeld en eindelijk mishandeld. Een der meisjes werd op den grond ge worpen en de andere met een ijzeren voorwerp naar het hoofd geslagen. Zulke gevallen schijnen in de zelfde buurt in meerdere of mindere mate meer voorge vallen te zijn; het zal dus wenschelijk zijn te trachten hieraan een einde te maken. Op de Westerschelde, bij Hansweerd, is Vrijdag de knecht van schipper Oosterwaal van het schip «Stella Maris" overboord gevallen en verdronken. Slecht weder bemoeilijkte de pogingen tot redding. (IV. II. Ct.) De Haarl. Ct. en de Avondp. spreken het be richt van de Stand., dat een poging tot inbraak in de Nieuwe kerk te Amsterdam zou zijn beproefd, «ten stelligste" tegen. Te Leiden heeft het heel wat moeite gekost, een 20tal der zonder werk rondloopende arbeiders te bewegen, tegen 12 ets. in het uur aan de sneeuwop- ruiming mede te helpen! Z. M. de Koning moet het plan hebben in een gedeelte van de Scheveningsche boschjes, tot dat einde aan te koopen, een villa te doen bouwen. Z. M. de Koning heelt dezer dagen voor Prinses Wilhelmina eene verzameling van ruim 50 buiten- landsche zangvogels aangekocht, die in fraaie kooien thans de apartementen der Kroonprinses opluisteren. De directeur der weezen-inrichting te Neerbosch ontving dezer dagen weder een kostbaar geschenk, namelijk een ijzeren machinale draaibank, die door stoom in beweging gebracht wordt. Deze draaibank is van de nieuwste constructie; zij kan gebruikt wor den om ijzer en hout te draaien. Op de hofstede de Bieshaar, onder da gemeente Hoogland, bij Amersfoort, heeft men onverwachts op den deel het lijk gevonden van de dienstbode, die kort te voren was uitgegaan om koffie te zetten voor de knechts. Dicht bij haar lag een scheermes, waar mede haar waarschijnlijk de diepe wonde aan den hals is toegebracht. Of hier aan misdaad of aan zelf moord moet worden gedacht is nog twijfelachtig. Vrijdag sprong in de suikerfabriek «De Amstel" te Amsterdam de stroopbuis in die fabriek, waardoor tien personen meer of min belangrijke brandwonden ontvingen. Zaterdag had een ernstig ongeluk plaats op het terrein der fabriek van de heeren Enthoven te 's-Hage Verschillende werklieden verrichtten hun arbeid aan de kraan tegenover het Zieken, toen onverwachts de ketting, waaraan de voorwerpen, die verplaatst moeten worden, bevestigd zijn, verschoof, en eene ijzeren plaat tengevolge daarvan nederstorte op drie der arbeiders. Een hunner bekwam daarbij een zware verwonding aan de beenen. De heelmeester, die hem in eene der loodsen hulp verleende, constateerde beenbreuk. Hij werd met den brancard van de fabriek naar het zie kenhuis vervoerd. De twee andere mannen werden eveneens, doch minder ernstig, aan de beenen getroffen. Het Handelsblad kan mededeelen, dat de dui zenden bedeelden der hervormde gemeente te Amster dam niet de slachtoffers zullen worden van het geding over het inbezitnemen der Nieuwe Kerk. De directie van het Grootboek aebt zich gerechtigd, aan de dia- konie uitbetaling te doen. Uit de cellulaire gevangenis te Amsterdam is Zaterdagmorgen een Duitscher ontvlucht, Wedemeijer genaamd. Hij was gekleed in werkmanspak en van beroep banketbakker. Door de rechtbank te Rotterdam is tegen J. Bevaart, die zich, naar men weet, in hechtenis be vindt wegens den door hem op vrouw Kwak te Heen- vliet gepleegden moord, rechtsingang met bevel tot gevangenhouding verleend. Door Pasteur zijn thans reeds meer dan 130 personen met goed gevolg tegen hondsdolheid ingeënt. Er vormt zich thans te Parijs een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de pers en van verschil lende geleerde genootschappen, teneinde Pasteur een schitterend openbaar huldeblijk aantebieden. De in de vorige week te Bremen van Brazilië aangekomen stoomboot «Berlin" bracht veertien man van de equipage mede van het op 10 dezer van Ham burg naar Yokohama vertrokken stoomschip «Feronia", dat in den nacht van 11 op 12 dezer in de nabijheid van Terschelling is gezonken. 21 man der equipage, waaronder kapitein Paulsen, zijn verdronken. Onder de geredden bevindt zich de derde officier en een pas sagier. -Blijkens een depêche uit Panama is de stad Amatitlan den 18n December 11. bijna geheel ver woest geworden door een aardbeving. Er werden 131 schokken waargenomen. Ook .op andere punten van Centraal Amerika werden schokken gevoeld. Te Tunis is een belangrijke hoeveelheid sneeuw gevallen, hetgeen in die streek eene groote bijzonder heid is. In de stad heeft de sneeuwlaag een meter dikte bereikt. De omliggende bergen zijn ook met sneeuw bedekt. Maandag werd niet ver van Corsicana, in Texas, een spoortrein met materiëel en arbeiders verbrijzeld. Een met werklieden gevulde groote wagen rolde den spoordijk af en geraakte in brand, waardoor 3 per sonen gedood en 7 gekwetst werden. Op den Baltimore- en Ohio-spoorweg zijn twee goederentreinen tegen elkaar ingereden. Drie locomo tieven en 20 goederenwagens geraakten in brand. Er waren een groot aantal gekwetsten en 4 dooden. In Pennsylvanië geraakten 12 mijnwerkers be dolven door het instorten van een gewelf. Drie lijken zija reeds geborgen. Uit de puinhoopen eener door brand vernielde fabriek te Aken zijn reeds zestien lijken opgedolven. Het schijnt, dat de werklieden met de brandtrap niet genoeg bekend waren om in den eersten schrik aan dien uitweg te denken. Dientengevolge is aan alle fakrieken te Aken thans last gegeven de brandtrap eenmaal per week door alle werklieden bij het verlaten der fabriek, in plaats van de hoofdtrap, te laten ge bruiken. Een flinke maatregel In het station van Ceislingen (Wurtemberg) kwam een goederentrein met twee locomotieven aan. Onverwachts deed een felle ontploffing zich hooren. De ketel der machine was gesprongen. De machinist werd op tweehonderd meter afstands van de baan geslingerd en letterlijk aan stukken gesneden. De stoker werd tegen een muur geworpen en verpletterd. De chef van den trein werd bebloed en stervend onder het puin van vier of vijf verbrijzelde waggons gehaald. Verleden jaar kwam te Philadelphia zeker pro fessor King, uit Boston, die in vertrouwelijke circu laires aan de dames-wereld verkondigde, dat hij voor de somma van tien dollars kunstmatige kuiltjes in de wangen kon maken, die van natuurlijke niet waren te onderscheiden. Een jonge dame, die er allerliefst uitzag, maar helaas geen kuiltjes in de wangen bezat, besloot, na langen tijd te hebben geaarzeld, van de kunstvaardigheid van professor King gebruik te maken. Toen zij bij hem kwam, verzocht hij haar te gaan zitten en te lachen. Eensklaps sprong de jonge dame jammerend op, omdat zij ontzettende pijn in haar lin kerwang gevoelde en dat niettegenstaande de professor had verzekerd dat de operatie hoegenaamd geen pijn deed. Met heel veel moeite liet zij zich er toe bewegen de operatie ook aan de rechterwang te ondergaan. De «professor" wiesch daarop het bloed af, en legde pleis ters op de wonden. Den volgenden morgen was het gelaat der ijdele dame op ontzettende wijze gezwollen en wekenlang leed zij de afschuwelijkste pijnen, totdat zij eindelijk bij een werkelijk chirurg hulp zocht. De arme jonge dame heeft tegenwoordig wel een kuiltje in de linkerwang, maar de rechterwang wordt door een leelijk iitteeken ontsierd, dat het gelaat bij het spreken zelfs misvormt. «Ik was dezer dagen op bezoek bij een rijk grondeigenaar", vertelde een jongmensch aan eene jonge dame «en verbeeld u dat het eerste wat hij mij liet zien, zijn stal met vee was". «Och", was het antwoord, «de buitenmenschen heb ben eigenaardige gewoonten, maar wij stadmenschen hebben die ook, «als iemand ons een bezoek brengt, laten wij hem bijvoorbeeld het eerst ons photographies album zien."

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2