en nijverheid moet heel wat verbetering komen, wil men stof tot roemen hebben. En no reeds valt vee leer op achteruitgang dan op verbetering te wijzen. Faillissement op faillissement bewijzen dit helaas, en op de Beurs liep jl. Maandag het gerucht, dat eene hier bestaande aanzienlijke commanditaire vennoot schap hare betalingen heeft gestaakt. Ook de heeren Spakler en Tetterode, de suikerfabri kanten alhier, wier lof ik een paar maanden geleden verkondigen mocht om de zorg voor hunne werk lieden, zien zich genoodzaakt nu 130 werklieden te ontslaan, wekelijks 25 tegelijk. De ontslagenen ontvan gen echter, dank zij de prijzenswaardige vrijgevigheid hunner patroons, nog gedurende twee weken eene toelage van ƒ4.50 per week. Wat zal het in 1886 zijn voor de stad mijner in woning? Zal het haar welgaan en zal het gemeente bestuur alles aanwenden om die welvaart zooveel mogelijk te bevorderen? Wij hopen en vertrouwen dit, alhoewel onze gemeenteraad niet geheel vreemd is aan het nemen van zonderlinge besluiten, gevolg van zonderlinge voordrachten van burgemeester en wethouders. Zonder de functie van herkauwend dier te willen vervullen, meen ik toch even te mogen her inneren, dat in de laatste maanden veel is besloten, maar weinig tot uitvoering gebracht. Zal dit nu beter worden? Zal men het eindelijk eens worden omtrent de te bouwen nieuwe Beurs, en omtrent de bestem ming, te geven aan het gedempte Damrak? Zal in dit jaar een nieuw buiten-g isthuis verrijzen, waaraan de behoefte zich reeds zoolang dringend gevoelen laat? Zal het abattoir eindelijk gereed komen? Zal weldra een begin worden gemaakt met de werkzaamheden voor de nieuwe petroleumhaven? Zal men de aanvra gen om uitbreiding van het bestaande tramnet over wegen met al den ernst en al da belangstelling die zij verdienen, zonder zich te laten leiden" door per soonlijke sympathieën en antipathieën? 't Is te hopen, maar illusies maak ik mij hieromtrent niet. Bij al die somberheid in deze donkere dagen waren er echter voor sommigen ook lichtpunten. Ik denk hierbij aan het aangename gevoel, dat de ontwerpers van de bekroonde beursplannen moet hebben bezield en zeker nog bezielt tengevolge van de door den ge meenteraad ten hunnen gunste genomen besc' ikking. Prijzen van ƒ10 000, ƒ5,000 enz. zijn niet te versma den pruimpjes, geplukt van den stedelijken boom. Van boomen gesproken, wij hebben hier tegenwoor dig een heel bijz nderen boom, een reuzeneik van vóór den zondvloed. Bij de Blauwbrug aan den Amstel be geeft men zich aan boord van de uDrysphore", om de reuzengestalte van dieD eik te bewonderen. Het schip, dat bem naar hier heeft vervoerd, verdient door zijn eigenaardigen bouw zeer de aandacht. Voor de ondernemers is het te hopen dat zij veel halve en kwart guldens ontvangen, om hun groote kosten te dekken. Evenzeer verdient ten volle bezichtiging iets van geheel anderen aard, namelijk de inboedel en nalatenschap van wijlen mevrouw Kleine-Gavtman, welke dezer dagen in het verkooplokaal der firma Bom Zoon op de Keizersgracht alhier zal worden verkocht. De opbrengst zal strekken ten bate van het fonds, welks stichting de erflaatster zich heeft voorgesteld. De verzameling bestaat uit kransen en andere eerebewijzen en geschen ken, der overledene bij haar leven gewijdboeken, albums en plaatwerkenhandschriften, portretten en teekeningenbrieven en contractenhuishoudelijke artikelen enz. enz. 't Laat zich met grond verwachten, dat de verkoop de kas van het fonds niet onaardig stijven zal. Zal men, dat doende, een gevierde doode kunstenares de laatste eer bewijzen en daardoor het zegel drukken op de betuigingen van waardeering en hulde, die zij bij haar leven ontving, ook de levende artisten, zoowel vreemdeling als landgenoot, hebben zich in den regel niet te beklagen over gemis van symphatie van de zijde van het Amsterdamsche kunstlievend publiek. De groote Duitsche tooneelspeler Possart heeft dit in de joDgste weken en niet het minst bij zijn afscheids- KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Dinsdag 12 Januari 1886. SÏAAY8X.XXKXHXKH. EUROPA. PCt. Hongarije, Obl. Leening 1867 5 dito, GoucHeening 5 Italië, 1881. 5 Nederland, Cert. N. W. S. 2% dito, dito dito 3 dito, dito dito 4 dito Obl. 1883 Oostenrijk, Obl. in papier Mei-Nov. dito. dito zilver Jan.-Juli dito, dito goud Portugal, Obl. Btl. 53/80 dito, dito 1881 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 Cert. Inschrijv. 5e serie '54 dit» dito 6e '55 Obl. 1864 ƒ1000 dito 1866 £100 dito 1872 gecons. dito 1873 dito dito 1877 dito Oostersche leening le serie dito 1850 le Leening dito 1860 2e dito dito 1875 gecons. dito 1880 gecons. dito Leen. 1867/69 (Nicolaï) dito dito 1859 dito dito 1883 in goud Spanje, Perp. Sch. dito dito dito 1870 dito dito Amortis dito dito perp. Schuld Turkije, dito Alg. Schuld 1865 geregistr dito dito 1863/1865 dito dito 1869 geregistr. AFRIKA. Egypte, Obl. leening 1876 dito Spoorwegleening 1876 4 5 5 4 3 5 5 5, 5 5 5 5 5 5 5 4% 4 v, 4% 4 4 3 6 4 2 4 4 PCt. 99% 87 92% 693/8 103 102% 66 66% 87% 45 83 101 59% 86% 100% 97% 93% 95% 57% 95% 93 89 78% 85% 72% 105% 51% 45 70 50% 13'% 13% 63% 83 voorstelling op jl. Vrijdagavond- in de ruimste mate nader mogen ondervindenen nu weder wordt warme buide gebracht aan de beroemde Duitsche tooneel- speelster Maria Seebach, die Zondagavond de reeks barer voorstellingen opende met de moederrol in nMutter und Sohn". Maandagavond trad zij op als Maria Stuart, een harer schoonste scheppingen. Op kunstgebied, zoowel tooneel als toonkunst, gaf 1886 reeds veel en belooft het nog veel meer. Jam mer dat er zoovelen zijn, die er wegens de gedrukte tijdsomstandigheden niet van proflteeren kunnen en dus overeenkomst hebben met den hongerige, die een heerlijken maaltijd ziet aangericht, maar zich verge noegen moet met den reuk der geurige spijzen! En zoo zijn er niet weinigen. Bij de heerschende werkeloosheid was het voor duizenden handen een buitenkansje, dat de winter koning de laatste dagen zijn schepter weder heeft ge zwaaid, al is het met eerbied gezegd op vrij willekeurige wijze. Trouwens dat gebeurt meer met koningen en machten I Vorst, sneeuw, wind, donder en bliksem, dat alles hadden wij hier op een der laatste dagen tegelijk. De sneeuw kan hier echter in den regel zeer slecht aarden, behalve in het fraaie Vondelspark, waar zij lang ongerept blijft en met haar maagdelijk kleed het schoon van het schoone bovenmate verhoogt. Maar in onze straten vindt zij overal onverzoenlijke vijanden van allerlei soort, die er op uit zijn haar bestaan met velerlei middelen te belagen en in den kortst mogelijken tijd te vernietigen. Vooral jl. Zater dag werd in de straten een formeele krijg tegen haar gevoerd, toen de dooi tijdelijk was ingevallen en men in allerijl bruggen, grachten en straten bevrijden ging van het alles behalve aangename mengsel van gesmol ten sneeuw, sintels, asch en geel zand, dat de soliditeit zelfs van de hechtste laarzen en schoenen ep een zeer harde proef stelde. Enfin, schoenmakers zijn ook men- schen, die leven moeten. Jammer, dat een Amster damsche zoon van Crispijn zich in den regel wel wat heel duur betalen laat. Zou het daarom misschien zijn, dat er hier zoovelen loopen op éen schoen, zoo niet geheel op klompen Van deze laatste soort verhuizen er hier in den laatsten tijd niet weinigen naar een bedelaarsgesticht of werkhuis. Geen week gaat er voorbij, of de recht bank spreekt eenige daartoe veroordeelende vonnissen uit. Maar behalve met die ongelukkige klompendansers heeft de rechtbank zich met duizenderlei andere zaken te bemoeien, die uitbreiding van haar personeel drin gend noodig maken, trots de zuinigheidsmanie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In den laatsten tijd had zij het nogal volhandig met heeren sociaal democraten en venters van het blad Recht voor allen, wier haan echter van lieverlede wel zal ophouden koning te kraaien, vooral nu de eerste martelaar Vau Ommeren achter slot en grendel zit en gedurende een jaar in eenzaamheid (naar ik verneem in de cellulaire gevangenis te Groningen) de theorie van de sociaal democratie aan de praktijk toetsen kan, en omgekeerd. Ik ben zeer benieuwd of, als de straftijd van Van Ommeren geëindigd zal zijn, dat is over een jaar, het nieuwe spoorwegstation alhier geheel klaar zal zijn. Sedert geruimen tijd is men bezig met de overdekking van het perron door ijzeren bogen met glas. Dat werk vordert ontzaglijk langzaam het gaat bepaald den slakkengang. Jammer voor den aannemer, zal hij er geen zijde hijspinnen; integendeel, als het waar is wat men mij mededeelde, dan zal hij, als er geen bijzon dere ongelukjes bijkomen, er toch reeds anderhalve ton, zegge ƒ150,000, bij verspelen! Wat het in 1886 op kerkelijk gebied zijn zal? De eerste dagen van dit jaar hebben het reeds doen zien, dat men hier vooral geen te gunstige verwachtingen koesteren mag. De strijd, reeds lang te voorzien, heeft een aanvang genomen. Wat zal het einde zijn? Voor alsnog niet te zeggen. Indien men van mij in dit epistel uitvoerige mededeeiingen of beschouwingen over de hangende quaestie verwacht heeft, moet ik die verwachting onbevredigd laten. Dagbladen en brochures PCt. PCt. NOORD-AMKRIKA. Ver. Staten, Obl. 1876 4% 110% Mexico, dito 1864 3 8% ZUID-AMERIKA. Brazilië, Obl. 1865 100 5 97% dito dito 1875 100 5 97% Columbia, dito 4% 19 Peru, dito leen. 1870 6 13% Venezuela, dito 1881 4 28% OTimSYB. XH BEK. OHÖXXHt. N.-Afrik. Handelsv. aand. 110 Gemeente Crediet Obl. 4% 103% Maats. Fijenoord Aandeelen. 32% Rott. Hypotheekbank, Pandbr. 4% 102 Stoomvaart Zeeland Aand. pref. 93% dito dito Obl. 5 103 dito dito Obl. 1885 5 103% Rusland, Pandb. Hyp. Bank 5 90 8PQöaWB«-E,BXM. Nederl., Holl. IJzer. sp. Obl. Maats. Expl. Staatsspw. dito 1873 4 102 5 104% Ned. Centraal spw. gest. dito 65% Hongarije, Theisspw. dito 5 85% Italië, Zuid Ital. spw. dito 3 58% Polen, Wars. Bromb. aand. 4 48% dito, Warschau-Weenen aand. 68% Rusland, groote spw.maatsch. aand. 5 117 dito hypoth. Obligatiën 4% 96% dito dito dito 4 88 Baltische spoorwegaandeelen 3 59 Charkow Azow. Oblig. 5 97% Jelez Griasi dito 5 93% Jelez Orel dito 1000 5 98 dito dito 100 5 93 Morschansk-Sysran Aand. 5 54 Mosk.-Jaroslaw Oblig. 5 102 Orel Vitebsk dito 100 5 95% dito aandeelen 88% Poti-Tiflis Oblig. ƒ1000 5 97 dito dito 100 5 96% Zui/i-Westelijke Spoorw. maatsch. aand. 5 61% AMERIKA. Atchison-Topeka Cert v. Aand. 86% leveren uitvoerige berichten en verslagon, die men lezen en herlezen kan. Men verzuime dan ook even wel niet vóór en teg n te lezen, d. i. beide partijen te hooren, doch men zij voorzichtig in het kiezen van partij, want aan beide zijden is of schijnt althans gelijk en ongelijk vermengd te zijn. Volgens sommigen zou het een blijk zijn van sympathie jegens de geschor sten, dat jl. Zondag de kerken zoo goed als ledig en de bijbellezingen, door geschorsten gehouden, overtalrijk bezocht waren. Ik voor mij acht dit nog onbewezen; ik geloof veeleer, dat nieuwsgierigheid in dezen een kolossale rol heeft vervuld. Die nieuwsgierigheid, zeer verklaarbaar, is niet bevredigd, doordien de verschil lende geschorste sprekers, getrouw aan eene gemaakte afspraak, het punt in quaestie onaangeroerd hebben gelaten, teneinde de gemoederen Diet in gisting te brengen. Ongetwijfeld zeer verstandig, dubbel verstan dig, als men weet, dat o. a. bij den geschorsten ouder ling dr. Kuyper talrijke blijken van instemming zijn en worden ontvangen niet alleen, maar dat hij zelfs een schrij ven zou hebben ontvangen van bewoners van Kattenburg, waarin werd aangeboden om, in vereeniging met Wit- tenburgers en Oostenburgers (een dingetje!) jl. Zondag de geschorste predikanten in de voor hen natuurlijk verboden kerken op den preekstoel te brengen Zeer wijselijk hebben de geschorste heeren voor die eer be dankt, begrijpende dat men dan de poppen leelijk aan t dansen zou hebben gehad. Of zij toch niet zullen dansen, zal de naaste toekomst ons leeren. Heel gerust is men daaromtrent niet en velen vreezen, dat de huidige kalmte de kalmte is, die een storm voorafgaat. Mocht het maar zijneen storm in een glas water. Buitenlandsch Overzicht. Een Dnitsch oorlogsschip heeft op de Samoa-eilan- den troepen aan land gezet en daarmede is wellicht weder eene nieuwe quaestie in het leven geroepen. De troepen hébben den Koning der eilanden en de opperhoofden beleedigd en de vlag van Samoa neder gedaald. De Koning is daarop gevlucht en de bevol king greep naar de wapens. De Engelsche en Amerikaansche consuls hebben tegen deze handelingen geprotesteerddoor hunne tusschenkomst is een algemeene moord op de Duitsche kooplieden aldaar voorkomen. Volgens een particulier telegram aan De Amster dammer heeft graat Hatzfeldt, de Duitsche gezant te Londen, een bezoek gebracht aan Lord Salisbury en verklaard dat Duitschland Samoa niet verlangde te annexeeren, maar dat het noodzakelijk is vollediger berichten aftewachten. Ondertusschen behoudt zich Duitschland vrijheid van handelen voor. De beide Huizen van het Engelsche parlement hebben hunne zittingen hervat. In het Lagerhuis is de heer Arthur Peel eenstemmig herkozen als voor zitter. De Fransche Kamer heeft haar definitief bureau gekozen. De heer Floquet is met 243 van de 298 stemmen tot president herkozen. De rechterzijde ont hield zich van stemming. De heer Blanc, die als oudste lid in jaren de zitting had geopend, hield eene toespraak, waarin het denk beeld van concentratie der republikeinsche krachten werd toegejuicht, omdat het den heer De Freycinet bad aangemoedigd, zich met de vorming van een nieuw kabinet te belasten. Hij begroette de herkiezing van president Grévy als een daad van toewijding aan de zaak der republiek. De linkerzijde juichte deze rede toe. Aan den Temps wordt uit Weenen gemeld, dat sedert eenige dagen alles wijst op eene spoedige op- sing der Oost-Roemelische quaestie. «Men verze kert mij", schrijft de correspondent, »dat eene collec tieve nota van de mogendheden aan Turkije, Bulga rije en Servië in gereedheid wordt gebracht, waarin voorstellen worden gedaan tot wegruiming der han gende moeielijkheden. Uit Kopenhagen wordt aan de Köln. Zeitung be richt, dat in de parlementaire commissie, uit 11 afge- Atchison-Topeka oblig. Atl. Pacific (W. D.) le hyp. Canada South, cert. v. aand. Centr. Pacific Aand. dito dito Obl. dito California Oregon Obl. dito dito Serie B dito San Joaq. Valley dito dito Cal. Pac. 2 Hyp. dito Chicago 8c Atlantic Oblig. Cert. Chicago N. W. Cert. v. Aand. Preferred dito Cert. le hyp. dito Jowa Midland dito dito Mad. Ext. dito dito Menomenee dito dito N. W. Union dito dito Winona St.Peter dito Chic. Bnrl. Quincy. C. v. Aand. Chicago R.-Island Cert. Aand. dito South-Westh Obl. Denver Rió-Grande. Cert. v. Aand. dito dito Oblig. Cert. dito dito Cert. v. geconsol. Illinois Cert. van Aand. dito Leas L. Stock Cert. dito Springfield Div. Obl. Kansas Pacific dito Louisv. en Nashville. Cert. v. Aand. dito dito (le hyp.) dito dito (2e dito dito Sink, fund Obl. St.-Louis San Fr. Aand. le Pref. dito dito Oblig. dito Alg. Hyp. dito dito Wichita Western Mich. Centr. Cert. van Aand. Milw. St. Paul Cert. v. Aand. P. S. dito in goud Obl. Miss. Kansas 8c Texas. Aand. Miss. Kansas Texas. Obl. dito Incomebonds. dito dito Un. Pac. South-Br. dito Missouri-Pacific South dito pCt. pCt. 7 120 6 89% 41% 41 6 111% 6 101 6 101% 6 106% 6 100% 6 61% 134% 7 126 8 132% 7 129% 7 129% 7 131 7 127% 132 123 7 125% 19% 7 113% 7 90% 137 4 92% 6 114 6 108% 42% 6 105 3 51% 6 97 97 6 105% 6 97 6 101% 75% 7 124 30% 7 110% SA 6 110% 6 103% vaardigden van liet Deeusclie Folkething en even zoevele leden van het Lands-thing bestaande, en waar aan de taak was opgedragen een gemeenschappelijk besluit te nemen inzake liet regeeringsvoorstel tot ondersteuning van noodlijdende werklieden, de beide staatkundige partijen vijandiger dan ooit tegenover elkaar staan, zoodat die cam missie weinig r, sulfaat zal opleveren. Gemengde Berichten. Ierseke. De geesten worden bereidvaardiger. Terwijl zij, naar wij meenen, tot heden niet dan op uitnoodi- ging en soms na lang bidden en smeeken en in gesloten kriDg verschenen, voer er Zondagmorgen I). een, onge vraagd, ongeweigerd in een kortelings tot medium bevorderd oefenaar in een kerkje op den Dam alhier, ter wijl hij voor den lessenaar stond. Het medium kreeg zulke zenuwtrekkingen en gezichtsverwringingen, dat alle aanwezige kinderen vol angst de kerk ontvloden en zelfs grootere menschen niet weinig verschrikten. Er ontstond een tumult en des namiddags kon de ge wone Zondagsschool niet gehouden worden. De geest, welke die van den bekenden ds. Budding bleek te zijn, verwijlde vrij lang en schreef door middel van het medium een paar spreuken, als: «Dankt God voor 't geen gij hoort en ziet", «God is liefde" en nog een paar, die juist niet den naam van «Openbaringen" verdienen. Gedurende de extase of geestverrukking, of geestinvaring, of hoe het ding heeten moge, werd het medium genoodzaakt hevig op den lessenaar te trom melen, zoodat hem later de knokkels pijn deden. Dit was het eenige letsel, dat hij bekwam, hetwelk zeker te verwonderen is na een driekwartieruurs abnormalen, zenuwschokkenden toestand. Over het geheel nemen de aanhangers van het spiritisme hier toe. Hansweerd. Gedurende het jaar 1885 werden hier ingeklaard 6834, uitgeklaard 6297, totaal 13131 ge wone en Rijnschepen. Ingeklaard werden 1194, uitgeklaard 1177, totaal 2371 visch- en mosselschuiten. Nog werden in- en uitgeklaard 45 zeeschepen. Als een bewijs hoe traag de handel op Noord- Beveland is, kan dienen, dat op een der laatst gehou den marktdagen te Kolijnsplaat geen enkel graankooper aanwezig was: een geval, dat in de laatste 25 jaren niet was voorgekomen. (D.) Omtrent een te Heenvliet plaats gehad hebbenden moord wordt o. a. het volgende gemeld Zaterdagavond verspreidde zich het gerucht, dat de vrouw van S. Kwak met afgesneden hals in de schuur gevonden was. Dit gerucht heeft zich later bevestigd, want de jeug dige vrouw, moeder van een kindje, werd in een schuitje bij haar woniDg onder eeuig stroo gevonden, met niet minder dan 17 wonden, toegebracht door middel van een zakmes. De moordenaar is gearresteerd. Het is zekere J. Bevaart, een jonkman, naaste bunr van den verslagene. Overgebracht naar het raadhuis, heeft hij daar spoe dig de misdaad bekend en is toen geboeid naar Rot terdam getransporteerd. De aanleiding tot dezen gruwelijken moord schijnt geweest te zijn, dat de vrouw oneerbare aanzoeken van Bevaart had afgewezen, en dat deze daarop be vreesd was geworden, dat zij er haren man mede- deeling van zou doen. Aan den conducteur 2e klasse W. De Lange van Vlissingen is eene eervolle vermelding door de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen ten deel gevallen, wegens het vinden van een portemonnaie met geldswaarde, welke hij aan den stationschef te Rozendaal ter hand stelde. Daardoor kon het geld aan den rechtmatigen eigenaar worden terug gegeven. Onder den naam Superator treedt eene uitvinding voor den dag, die gerechtigd schijnt de aandacht van een groot deel der industriëelen en autoriteiten op zich te' vestigen. De stof wordt in de bepaaldelijk daarvoor PCt. N.-York-Erie Cert. v. Pref. Aand. New-York Pens. Ohio 6 St. Paul Min. Man. Cert. v. Aand. dito dito Obl. 7 dito Geconsolideerde Schuld dito 6 dito dito 2e hyp. 6 dito dito Dakota Ext. Obl. 6 Pennsylv. Spw. Cert. v. Aand. Pittsb. Fw. Cert. v. Aand. 7 Southern Pacific Oblig. 6 Union Pacific Hoofdl. Certificaten v. Aand. Union Pac. Hoofdlijn Obl. 6 dito Collateral Trust Bonds 6 dito dito dito 5 Brazilië Spoorwegleening 5 YXA21WBeatAAT8CHAFPWKlX. Amst. Omnib.-Maatsch. Obl. 4% Arnh. Tramwegm. Aand. Gooische dito dito Nederl. dito dito Rotterd. dito dito rxxmx-xjKxntataxat. Nederland, stad Amsterdam a ƒ1000 3 dito a 100 Stad Rotterdam Gemeente-crediet België, Antwerpen 1874 dito Brussel 1879 Hongarije, Theiss Regul. loten Oostenrijk, Staatsleening 1860 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 Spanje, St. Madrid '68 (gest) Turkije, spoorwegleen. 3 3 3 3 4 5 5 3 3 PCt. 53 103% 111 112 112% 115% 114% 106 134 104 53% 113% 103% 91% 85 103% 100 60% 70 134 104 108 102% 100% 101% 102% 98% 111% 98% 137 43% 7% eouPOHi. Oost. papier zilver Diverse in Fransche Belgische 19,85 -19,85 -11,57% -47,35 - 47,35 Pruisische f 58,70 Russen in Z. R. - 1,17 G. R.- 1.89 Spaansche Buit. - 47,40 i Binn. - 2,25 Amerika in doll. - 2,44%

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2