1886. N°. 6. Donderdag 14 Januari. 78s'" jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich voor Rotterd am aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN D1TMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOBS, 13 Jannari 1886. In een door de familie ontvangen bericht uit Atjeh wordt gemeld, dat onze vroegere stadgenoot, de le luitenant der genie bij het O. I. leger L. G. Krol Van der Hoek, door een vijandelijken ko gel in het been werd gewond, bij gelegenheid, dat hij het commando voerde over eene afdeeling mineurs. De juiste toedracht der gebeurtenis is echter uit het ontvangen bericht nog niet afteleidenalleen is gecon stateerd, dat het been zelf niet is beleedigd, zoodat er gegronde hoop bestaat dat de verwonding van niet ernstigen aard zal zijn. Bij de restauratie van de burgemeesterskamer ten raadhuize alhier is op eene ruwe plank achter het paneel van den schoorsteen het volgende opschrift (met rood krijt of roodaard) gevonden: «Dit werk is gemaakt van Willem De Fouw, Cornelis Dekker, Jacobus Pieters en Hendrik Welle als timmerlieden in het jaar 1775 den 15 Februarijte zamen fidele jongens". Te laat om in ons vorig nommer te worden opgenomen, wordt ons het volgende uit Baarland gemeld Zaterdag jl. had hier de installatie plaats van onzen nieuw benoemden burgemeester, den heer A. B r u g g e m a n. Na te 1 uur te Middelburg door den Commissaris des Konings te zijn beëedigd kwam ZEd. A. omstreeks 5 uur alhier aan. Hij werd opge wacht aan de grens der gemeente door eene eere- wacht van 64 ruiters, die hem naar het gemeentehuis geleidden, alwaar vervolgens de installatie plaatshad. De wethouder, de heer Los, sprak het nieuwe hoofd der gemeente op hartelijke wijze toe, waarop deze het woord richtte tot de beide wethouders, de leden van den raad en zijn vader, die verscheidene jaren burge meester onzer gemeente is geweest, waarna de heer A. Bruggeman zijne betrekking aanvaardde. Aan geluk- wenschen van verschillende autoriteiten en van parti culieren uit de gemeente en van elders ontbrak het den nieuwen burgervader niet. Bij het verder gezellig samenzijn, dat niet vroeg eindigde, werd nog menig hartelijk woord gesproken en o. a. door den heer Welleman, secretaris der ge meente, een toast gedronken op Z. M. den Koning en het Koninklijk Huis, waarvan op voorstel van een der aanwezigen per telegraaf aan Z. M. kennis werd ge geven en waarop het volgende antwoord is gekomen Bruggeman, burgemeester, Baarland. Zijne Majesteit de Koning bedankt u en ingezetenen van Baarland voor heildronk blijkens uw telegram aan zijne Majes teit en zijn Huis gewijd en wenscht de gemeente geluk onder uw bestuur. Adjudant van Dienst sDumonceau''. Heden zal de heer Bruggeman de school bezoeken en de kinderen onthalen. Door de arrondissements-rechtbank te Rotterdam is, ter vervulling der vacature van kantonrechter in het kanton Schoonhoven, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling j h r. m r. J. W. C. De Jonge van Ellemeet, griffier bij het kantongerecht te Goesmr. F. N. Maclaine Pont, subst.-griffier bij de arr.-rechtbank te Groningenen mr. E. Van Popta, griffier bij het kantongerecht te Gorinchem. De jaarlijksche belooning van het vacante kan toor der directe belastingen en ac cijnzen te Tolen c. a. kan op f2582 gesteld worden, terwijl de kosten van beheer (waaronder de bezoldiging van een sub-ontvanger te Poortvliet), op f 477 's jaars worden geraamd. Genoemd kantoor is dus gerangschikt in de zesde klasse. Naar de Terneuz. Ct. met zekerheid meent te kunnen mededeelen, zal M r. F. O o s t e r, sedert 1880 burgemeester van Axel, die plaats verlaten om zich te Apeldoorn te vestigen. Maandagnamiddag heeft te Middelburg voor het front van het bataljon, door den majoor garnizoens commandant, de uitreiking plaats gehad van de M i - litaire Willemsorde aan den gegageerden sergeant van het O. I. leger P. J. Coset. De officieren der schutterij luisterden met het muziekkorps die plechtigheid op. Maandag werd de heer mr. S. G r a t a m a Hz., in de plaats van jbr. mr. D. G. Van Teylingen benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Mid delburg, in eene zitting van dat rechtscollege plechtig geïnstalleerd. In de Maandagavond gehouden zitting der Eer ste Kamer heeft de heer Elout van Soeterwoude zitting genomen. De beraadslaging over de rechterlijke ontwerpen is op a. s. Donderdag bepaald. De Rijksmiddelen hebben over de maand December 1885 opgebracht 9.553.573,74%, tegen 9.527.729,24 in December 1884. Over de twaalf maanden van 1885 bedroeg de op brengst der middelen ƒ106.680.209,70; het jaar 1884 leverde op ƒ103.759 369,25. De middelen waren voor 1885 geraamd op ƒ107.290,376. Naar men verneemt, zal een nieuw wetsontwerp op het Notariaat omstreeks Maart aanstaande den Raad van State kunnen bereiken. Bij de voor bereiding daarvan wordt ook aan de regeling van het toezicht bijzondere aandacht gewijd. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is een adres gericht door de firma M. L. Hermans Co. te 's-Gravenhage en 58 andere onderteeke naars, instemming betuigende met het adres van de firma J. J. Beijnes te Haarlem. Zij vinden daarin de grieven van de Nederlandsche nijverheid tegen de be staande tarief-wetgeving juist en zaakrijk uiteengezet, en verzoeken de Kamer, om in den in gemeld adres bedoelden geest eene herziening van die wetgeving, zoowel voor Nederland als voor de Koloniën, ter hand te willen nemen. Kunstmatige bescherming begaeren zij niet. Zij voelen zich krachtig genoeg om, ondanks de ongun stige voorwaarden van voortbrenging, met het buiten land te kunnen mededingen, wanneer de voorwaarden van mededinging gelijk staan. In het jaar 1886 zullen door de commissie van examens voor het verkrijgen van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen worden gehouden vier zittiugen te Amsterdam en vier zittingen te Rotterdam. Tijd en plaats van elke zitting worden telkens drie weken te voren in de Staatscourant bekend gemaakt. Zes studenten in de medic ij nen aan de Rijks-Universiteiten hier te lande zullen in dit jaar worden toegelaten tot de verbintenis, bedoeld bij de wet van 1880, om, na het verkrijgen van den titel van arts, een benoeming tot officier van gezond heid bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht aan te nemen. In de Staatscourant no. 8 vindt men de bijzonderheden dienaangaande. De aanvragen om toelating moeten bij het Departe ment van Oorlog zijn ingekomen vóór of op 28 Fe bruari a. s. De heer Plate, hoofd der Commanditaire Vennootschap Lens Bergsma, te Am sterdam, heeft Vrijdag zijnen post verlaten. Niet wetende, voor welk vraagstuk daardoor de Vennoot schap zal worden geplaatst, heeft de heer Lens on middellijk op het kantoor te Amsterdam zoowel als op dat te Arnhem alle betalingen doen staken. Het Dagblad meldt, dat de levering van het op 4 dezer aan het Departement van Koloniën aan bestede ijzerwerk voor de Staatsspoorwegen op Java, bestaande in wagenremises, rolwagens en ijzerwerk voor loodsdeuren, is gegund aan de Haagsche firma L. J. E n t h o v e n C o., niettegenstaande daarvoor van buitenlandsche fabriekanten lagere aanbiedingen waren ingekomen. Van bevoegde zijde is de Amst. Ct. in staat gesteld te vermelden, dat, ofschoon aanvankelijk de toestand des geestes van onzen verdienstelijken tooneel- speler den heer Tourniaire, verpleegd in het gesticht vMeeren-Berg", geen hoop op herstel gaf, de genees heer van genoemde inrichting bij den lijder in den laatsten tijd kentekenen heeft waargenomen, welke die hoop doen herleven. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. .Kerkvoogden der Herv. Gemeente te Ovezand hebben de jaarwedde van den te beroepen predikant thans gebracht op pl. m. 1400. Bedankt voor Dussen door ds. J. Ossewaarde, te Doeveren en Genderen. Bedankt voor het beroep naar Elburg door ds. J. H. Geselschap Wzn., te Aksel. Het H.blad verneemt, dat een van de leden van den geschorsten Amsterdamschen kerkeraad, berouw gevoelende over zijn houding in zake het beheer der kerkelijke goederen, daarvan kennis heeft gegeven aan het classicaal bestuur, dat zijn schorsing heeft inge trokken. De vergadering ter verkiezing van ouderlingen en diakenen, Maandagavond in de Koepelkerk te Am sterdam gehouden, was zeer onstuimig. De mededee- ling van den voorzitter, ds. Westhoff, dat de stemmen der 80 geschorsten door het classicaal bestuur zouden worden uitgebracht, verwekte zulk een storm dat de voorzitter, die zeer kalm bleef, zich genoopt zag de vergadering te verdagen tot den 18en. Het getier, gefluit en gedruisch was zóo groot, dat, naar het Hbl. mededeelt, de commissaris van politie uit zijn bureau aan de overzijde van het Leidsche plein kwam toesnellen, meenende dat men van de kerk een slag veld had gemaakt. Men meldt uit Amsterdam Ziehier het antwoord op de algemeen geuite vraag, wat er op 18 Januari in het kerkelijk conflict moet geschiedenBlijven de geschorsten weigeren het re glement, dat tot de schorsing aanleiding gaf, te ver nietigen, dan gaat de voorloopige schorsing in eene definitieve voor zes weken over, met verlies van trak tement. Bij weigering ook daarna, draagt het classi caal bestuur de afzetting der weerspannigen voor bij het provinciaal bestuur. De afgezetten kunnen dan echter bij de Synode in beroep komen. Gisteren heeft ds. Westhoff met den voorzitter en den secretaris der Synode geconfereerd, waarvan echter niets uitlekte. Naar de Stand, verneemt is door welwillende voorkomendheid aan de geschorste predikanten het bedrag van het gemeentelijk traktement, dat met 1 Januari verschenen was, maar waarvan de uitbetaling door de weigering van het Grootboek wierd opgehou den, reeds ter hand gesteld. Hetzelfde blad meldt dat er een lid van den kerke raad geschorst is, die niet eens aan de gewraakte stemming had deelgenomen; en er is een ander niet geschorst, die er voor stemde. Volgens het Handelsblad is de voordeur der Nieuwe Kerk te Amsterdam niet langer gegrendeld en door houten staketsels versperd. De knecht van den heer Hovy doet nog open, doch achter de vroeger versperde deur is in den gang eene ruwhouten deur getimmerd, die tegen overrompeling het garnizoen verdedigt. Tot onderwijzer aan de openbare school te Rijs- oord is benoemd de heer W. H. Lenselink te Middelburg. Benoemd tot onderwijzer te Vlissingen F. C. H. Sasburg, te Middelburg, en W. Langebeeke te Arne- muiden. Rechtszaken. De arrondissements-rechtbank te Middelburg veroordeelde gisteren J. Z. te Goes, wegens beleedi- ging met woorden tot 8 boete. Het vonnis der rechtbank te Zieriksee, waarbij J. S. uit Di eischor is veroordeeld tot 3 maanden cel straf en twee boeten van ƒ25, ter zake van het door onvoorzichtigheid en achteloosheid veroorzaken van een ongeluk, waardoor twee menschen het leven verloren, werd Maandag door het Hof te 's-Hage om een gebrek in den vorm vernietigd, met veroordeeling van den bekl. tot de reeds door de rechtbank opgelegde straf. Zondagavond tusschen 6 en 8 uren is door W. S. te Oud-Sabbinge ingebroken in de gesloten woning van B. Blok, arbeider aldaar en uit een kast éen rijksdaalder ontvreemd. B. was met zijne vrouw de bijbellezing of bijbelverklaring gaan bijwonen in het schoollokaal aldaar, zoodat de diefstal eerst werd ont dekt bij hunne tehuiskomst. S. heeft reeds bekend en is Maandagavond aan de justitie overgeleverd. De Rechtbank te Arnhem behandelde gisteren de zaak der poging tot ontvoering van minderjarigen te Apeldoorn. Als verdedigers treden op: voor mevrouw de wed. Bulkley, mr. H. H. Van Cappelle, advocaat te Arn hem, voor P. J. A. Kloppers uit Haarlem, thans ge detineerd, mr. Caroli, advocaat te Amsterdam, en voor mej. J. M. Schlingemann, mr. L. J. Van Gelein Vitringa, advocaat te Arnhem. Er waren 16 getuigen a charge en 2 a décharge gedagvaard. De verklaringen van mevr. Bulkley komen -vooral hierop neer, dat zij reeds lang het voornemen koesterde tot ontvoering van haar kleinkinderen, omdat hun opvoeding verwaarloosd werd. Kloppers ontkent geld als belooning te hebben ont vangen doch schuldig te zijn aan medeplichtigheid, waartoe hij nitgenoodigd is door mej. Schlingemann. Al de beschuldigden moesten door den Officier van Justitie op onware verklaringen worden gewezen. Ver volgens werd gehoord de beer Hoek, wiens verslag overeenkomt met de reeds bekende feiten. Mevr. B. verwijt hem, dat hij zich over zijn stervenden vader zeer laakbaar heeft uitgelaten, hetwelk de heer H. erkent en dat door de verdedigers uitdrukkelijk wordt geconstateerd. Noordhofs verklaringen verschillen met die der beschuldigden. Hij zegt dat Kloppers zelf te Apeldoorn ongevraagd gemeld heeft dat het de ontvoering van de kinderen gold. wat drukte oplevert, was het in de afgeloopen weck ter beurs zeer stil. De Europeesche Staatsfondsen waren over het algemeen vast en voor de kleine koers verschillen kunnen wij veilig naar de noteering hier onder verwijzen. Van de binnenlandsche sluiten alleen de 4 pets. eene kleine fractie hooger, de andere allen een weinig lager. Voorts gingen HongarenRussen en Spanjaarden wat op, Oostenrijksche fondsen en Italiaansche wat omlaag, wat ook het geval is met de Turkenwaarvan o. a. de gepriviligeerde schuld 2 pet. daalde. In de financiëele en industriêele waarden ging al evenmin veel om. In sommige Indische fondsen werd een weinig ge daan, doch tot koersverandering gaf dit bijna geen aanleiding, zoodat ten slotte alleen obligatiën Koloniale Bank en Indische Landbouwmaatschappij 1 pet. kon den vooruitkomen. Omtrent de Russische Zuid-weste lijke sporen wordt gemeld, dat de exploitatie kosten in 1885 beneden 60 pet. der bruto-ontvangsten zijn gebleven, waardoor men verwacht, dat de netto-ont vangsten de uitkeering van een superdividend van 1 pet. mogelijk zullen maken. Van de Amerikaansche Staatsfondsen gingen Peru anen en Brazilianen een weinig naar boven, en bleven Venezuelanen onveranderd. De Amerikaansche spoorwegmarkt was lusteloos en alleen de Canadian-Pacific vertoonden eenen leven- digen handel, waardoor de koers 2% pet. naar boven ging. De storting ad 6 pet. op de aandeelen Denver-Rio- Grande is door de meeste houders bewerkstelligd. Van het aandeelen-kapitaal groot 38 millioen dollars werden 35 millioen dollars ingeleverd, waarvan te Amsterdam 11% millioen. Te New-York treedt een reorganisatie-comité der Buffalo-New-York en Philadelphia-spoorweg op, waar door ook in dat fonds eenige kooplust ontstond. De geldmarkt was in de afgeloopen week weder zeer ruimprolongatie daalde tot 2 pet. Mag uit de slapte in nagenoeg alle fondsen afgeleid worden, dat men huiverig is om kapitaal te beleggen, toch worden er voortdurend nieuwe gelegenheden daar toe geopend. Ook thans worden er weder eenige ge annonceerd. Zoo stelt de gemeente Amsterdam op 15 dezer de inschrijving open op 2 millioen 4 pet. obligatiën, die een gedeelte uitmaken der leening, groot 6% millioen, tot de uitgifte waarvan de gemeenteraad het dagelij ksch bestuur op 24 Dec. 1884 machtigde. De prijs van uitgifte is 100 pet. De heeren Adolph Boissevain Co. en H. Oyens Zonen stelden heden de inschrijving open op 2,052,000 5 pet. 1 hyp. obligatiën Manitoba South Western Colonisation-Maatschappij, losbaar 1 Juni 1934 en gagarandeerd door de Canadian Pacific Sprw.-Mpij. De obligatie-schuld bedraagt $12,000 per mijl. De weg is voor 999 jaren aan de Canadian Pacific Spw.-Mij. verhuurd. De koers van uitgifte is 95 pet. De aanzienlijke vermeerdering van de ontvangsten der Canadian Pacific Spw.-Mij., die na afbetaling der vaste lasten een aanzienlijk overschot laten, doet in de financiëele kringen vermoeden dat die Maatschappij hare verplichtingen tegenover de M. S. W. Maat- echappij stipt zal kunnen nakomen. De obligatiën der Canadian Pacific Mij. vonden dan ook zulk een goed onthaal, dat de prijs zich reeds tot 103% pet., of feitelijk 5 pet. boven pari, kon verheffen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat ook deze uitgifte spoedig den parikoers bereikt of overschrijdt. Bij de Amsterdamsche Bank en de heeren Wertheim Gompertz is op 12 dezer de inschrijving opengesteld op fl. 9,000,000 5 pet. Obligatiën Temes-Bega-Thal Wasserreguliruogs gesellschaft, 76% pet. Amsterd. usance. Deze Obli gatiën, die door de Hongaarsche regeering zijn gewaar borgd, werpen dus eene werkelijke rente van circa 5 pet. af. De verdere bijzonderheden, in het pro spectus vermeld, geven den indruk dat deze Obligatiën onder de soliede waarden kunnen worden gerangschikt. Beurso verzicht. Hoewel de eerste maand des jaars gewoonlijk nogal met het oog op de rentebetaling van tal van effecten Amsterdamsche Brieven. IX. Bij den overgang van het bekende naar het onbe kende in het middernachtelijk nur, dat de brug vormde waarover wij uit het oude in het nieuwe jaar werden verplaatst, zweefde ongetwijfeld alom de vraag op veler lippen: »Wat zal het in 1886 zijn?" Mijnen lezers wensch ik van harte toe, dat voor hen en de hunnen aanvang, voortgang en (inde bevredigend antwoord op die vraag geven mogen! Zijn er soms onder hen, die welwillend mij »van 't zelfde" wenschen, dan ant woord ik beleefd: ïdank u wel!" Wat zei het in 1886 zijn? Zonder erg zwartgallig te wezen mag men gerust zeggen, dat de toekomst van dit jaar niet zeer rooskleurig is, al willen wij ook het beste er van hopen. Op 't gebied van handel

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1