Kunst, Wetenschap en Letteren. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. van 1885 toegenomen met 54 mannen en 3 vrouwen of 57 personen. Zij bestond op 31 Dec. 1885 uit 16,345 personen, 7431 mannen en 8914 vrouwen. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft aan de departe menten berichtdat de commissie, die naar aanleiding van hit besluit der jongste algemeene vergadering in zake de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen is samengesteld en iutusschen hare werkzaamheden heeft aangevangen, bestaat uit de heeren J. A. Van Dijk te Leiden, mr. G. W. A. baron Van Haersolte tï Arnhem, A. C. Kruseman te Haarlem, C. Van Milligen te Gronirgen, A. J. Nijland te Utrecht, J Straub te 's-Gravenhage en J. A. Tours te Amsterdam. Omtrent het gevolg, door de Regeering te geven aan de motie der Tweede Kamer betreffende de m a a t- regelen tot uitbreiding der schutte- r ij e nkan thans worden medegedeeld, dat over de schorsing of intrekking der koninklijke besluiten van Augustus en September het advies van den Raad van State wordt ingewonnen. Met een enkel woord maakten we reeds melding van de nieuwe plakzegels. Het D. zegt hieromtrent naderDe bewerking van de nieuw-vervaardigde plakzegels mag als bijzonder net en doelmatig worden geroemd. Zij zijn veel kleiner dan de vroegere en wijzen nu ook van onderen de beplaalde plaats aan, waar de datum van gebruik making moet worden gesteld. Door de plaats daarvoor van onderen te kiezen, wordt nu voorkomen dat gelijk dikwerf geschiedde de gebruiker den datum voor het zegel tevens liet dienen als datum van het stuk. Zij zullen zeer spoedig aan de ontvangers worden toegezonden, doch die ambtenaren zullen eerst de oude modellen moeten opruimen, voor zij de nieuwe mogen afleveren. Het nieuw model werd ontworpen in overleg met eenige voorname handelshuizen, die tot de grootste afnemers behooren. De v r ij willige dienstneming van Ne derlanders in het leger hier te lande schijnt zóó groot te zijn, dat zonder vreemdelingen in het bepaalde aantal kan worden voorzien. Daarom heeft de Minister van oorlog bepaald, dat de korpscommandanten in het vervolg, behalve voor de betrekking van muzikant en schrijver, niet dan bij hooge uitzondering vreemdelingen zullen aannemen. Vooral bij het wapen der artillerie zijn in de laatste jaren weinig vreemdelingen voor den dienst aangenomen waarover de Minister zijne tevredenheid heeft betuigd. (U. Uit Utrecht wordt aan de N. R. Ct. gemeld Den directeur van ons steeds met zooveel lof ge noemd symphonie-orkest, den heer C. Coenen, viel dezer dagen eene zeer eervolle onderscheiding te beurt. Bij een even vereerend als vleiend schrijven van bur gemeester en wethouders dezer gemeente werd de heer Coenen uitgenoodigd bij gelegenheid van het 250jarig jubilé onzer hoogeschool zijne talenten te willen ten beste geven tot het componeeren van eene feest- ouverture, die aan de feestcantate van de heeren Beets en Richard Hol zou voorafgaan. Naar wij vernemen, heeft de heer Coenen de eer volle opdracht aanvaard. Ds. R. O. C. Aitton, te Melissant, heeft het beroep naar de Herv. gem. te Baarland aangenomen. (M. Ct.) Te 's-Heerenhoek deed Zondagnamiddag ds. J. Willemse zijne intrede als predikant van dia gemeente met de woorden van 1 Cor. 1, vs. 23a, na des morgens bevestigd te zijn door een academievriend naar aan leiding van Hand. 1, vs. 86. De handoplegging ge schiedde door den bevestiger en den consulent ds. J. A. Yan Tuinen van Borsele. Als gewoonlijk was telken male, doch vooral des namiddags, een groote schare belangstellenden tegenwoordig. De gemeente was omstreeks vijf jaren herderloos. De ring Borsele bezit thans weer zes predikanten bij vier vacaturen, waarvan die te Baarland weldra ver vuld zal worden. Door den kerkeraad te Kootwijk is thans een beroep uitgebracht op den heer J. H. Houtzagers, cand. aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Het Hbl. meldt thans als feit, dat de directie van het Grootboek weigert onder de tegenwoordige omstandigheden rente uit te betalen van de kapi talen der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam, waar uit tractementen en bedeelingen worden uitbetaald. Donderdagavond heeft er een vergadering van de voorloopig geschorste leden van den Amsterdamschen Kerkeraad plaats gehad en daarin is besloten zich van alle ambtelijke bezigheden te onthouden, en een schrijver te richten aan het classicaal bestuur. Tevens zal door eenige gemeenteleden een protest gezonden worden aan het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland, waarin de «ergerlijke verkeerdheden die plaats hebben gehad en nog plaats hebben" ter kennis van dat bestuur worden gebracht. De godsdienstoefening, Vrijdagavond in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, werd door geen enkel incident verstoord. Na afloop geleidde de koster Karres ds. Hogerzeil niet naar de gewone kamer der predikanten, maar tot aan het kantoor van den kerkemeester, de gewone wachtkamer van collectanten, en begaf zich daarna onmiddellijk naar de verschanste consistorie kamer. Ds. Vos woonde de godsdienstoefening bij. Ierseke. De heer C. Staal, hoofd eener christelijke school te Bergen-op-Zoom, heeft Zaterdag zijne benoe ming tot hoofd eener dergelijke school alhier aange nomen. Men meldt uit Zonnemaire: De suikerbiet-cul tuur belooft dit jaar grooter voordeelen dan het vorige. Vóór 4o. Januari werd gecontracteerd, voor ƒ9 per 1000 kilo, doch na lo. Januari werden door de meeste fabrikanten, leden van het Bond, die in deze gemeente en omstreken agenten hebben, de contracten gesloten voor ƒ10. Te Rilland werd Vrijdag eene bijeenkomst ge houden van landbouwers, met het doel gemeenschap pelijk op te treden tegenover de vereenigingen der suikerfabrikanten, omtrent den verbouw van suiker penen. Men kwam evenwel tot geene overeenkomst en besloot thans nog persoonlijk te handelen, voorname lijk dewijl er nu 10 per 1000 K.G. wordt gecon tracteerd. (N. R. Ct.) Wij ontvingen no. 1 van de Nederl. Slachters- Courant. Daarin schrijft men omtrent den toestand van den veestapel in Zeeland: De veestapel is vrij gezond. Hier en daar lijden de koeien aan verkoudheid, meestal een gevolg van het te lang buiten loopen in dit natte najaar. Daardoor is ook de melkopbrengst op vele stallen minder dan gewoonlijk en wordt die quasi-zuinigheid van besparing van wintervoeder streng gestraft. In Nieuwland doet zich een teeken van leven voor op het gebied der veefokkerij. Aldaar heeft een vee houder den inspecteur van het Nederl. Rundvee-stam boek uitgenoodigd, zijn stal te komen zien en te be slissen of er een of meer zijner dieren waardig mocht zijn, om in 't stamboek te worden opgenomen. Dat is een verblijdend verschijnsel, daar 't stamboek tot nog toe op Walcheren weinig belangstelling ondervindt. De proef, genomen met de invoering van Engelsche varkensrassen, kan zeer goed geslaagd worden ge noemd. Tal van afstammelingen zijn reeds voorhanden en bewijzen, dat ons inlandsch varkensras niet alleen veredeling noodig heeft, maar daarvoor ook zeer vat baar is. De jongen worden zeer gezocht en de afdeeling «Walcheren", voor wier rekening twee beeren uit Engeland zijn aangekocht, kan de voldoening smaken, inderdaad een nuttig werk te hebben verricht. De St. Ct. van Zaterdag (no. 7) bevat het oordeel omtrent de uitkomsten van den oogst in de prov. Zeeland in het oogstjaar 1885, in getallen uitgedrukt. Bij dat oordeel is de volgende toelichting gevoegd: «Beter dan in 1884 waren in opbrengst van graan en stroo de haver en het koolzaad. Het hoofdgewas in deze provincie de tarwe leverde dit jaar minstens even goede uitkomsten; stroo gaf het zelfs nog iets meer dan in het vorig jaar, zoodat de uitkomst van dit laatste nog is meegevallen. De rogge was in opbrengst vrij gelijk aan die van 1884. De winter-, doch vooral de zomergerst, leverde daarentegen eene mindere goede uitkomst op. De rogge, die wat dun te veld stond, is niet meegevallen, de wintergerst echter gaf hetgeen men er van verwachtte. De haver heeft in den laatsten tijd van haar groei nog veel ingehaald zoodat de uitkomst tamelijk goed is geweest. In het algemeen kan men zeggen, dat de wintergewassen onder gunstige omstandigheden zijn uitgezaaid, terwijl ook de winter den gewassen voordeelig was. Ook het voorjaar liet eene uitmuntende grondbewerking toe, terwijl het zaaien en poten onder de beste omstandigheden ver richt werden. De zomer was evenwel te lang droog, waardoor vele gewassen niet tot haar recht konden komen. De peulvruchten gaven niet wat er van ver wacht mocht wordende stamboonen, witte en bruine, waren nog het best en gaven iets meer dan eene middelmatige opbrengst. Niet alleen dat genoemde gewassen door de aanhoudende droogte hebben geleden, maar de veldboonen en erwten werden bovendien duch tig door da luizen geteisterddientengevolge zijn de boonen in vele gemeenten geheel, de erwten als na genoeg mislukt te beschouwen. «De zaadteelt heeft mede veel ddor droogte geleden, doch ook forsche wind heeft hieraan nadeel toege bracht. De regen in Juni, gepaard met harden wind, heeft in vele gemeenten groote schade veroorzaakt, inzonderheid echter aan de goed beladen winterge wassen. Voor de knol- en voedergewassen was het weder mede veel te droog, hoezeer deze gewassen, evenals de klaver- en graslanden, nog veel van het geleden nadeel hebben ingehaald. De suikerbieten hebben zich echter niet kunnen herstellen en was daar van de opbrengst beneden het middelmatige. «Hooi is er in voldoende hoeveelheid en van beste qualiteit gewonnende tweede snede van de klaver is evenwel door I et regenachtige weder slecht ge wonnen, waardoor het klaverzaad slecht gelukt is. In sommige gemeenten is weder groote schade door hagel veroorzaakt, vooral St. Kruis en Schoondijke schijnen op 8 Juni in erge mate geteisterd te zijn. In laatstgenoemde gemeente is het vlas er geheel door vernietigd, ook de gerst en haver leden, hoezeer in veel minder mate". Hoe het eigenlijk in de Oostersche quaestie staat, schijnt niemand precies te weten en het gevolg daar van is eene voortdurende tegenstrijdigheid in de be richten. Meldden wij in ons vorig overzicht, dat Grie kenland steeds oorlogzuchtiger houding aanneemt, thans heet het integendeel, dat het aan demobilisatie van zijn leger denkt. Van Turkije hoort men niets, van de groote mogendheden evenmin en intusschen blijft de ooi zaak van al dat geharrewar, nl. de unie van Bulgarije en Rumelië, bestaan. De Servische gezant te Londen, Mijatovitch, thans belast met het voeren der onderhandelingen tusschen Servië en Bulgarije, had eerst plan over Parijs naar Berlijn te reizen. Op telegraphisch bevel zijner regee ring echter, begeeft hij zich nu rechtstreeks naar Bel grado en zal zich slechts drie uren in Weenen ophouden. Men vermoedt dat hij met Ristitch, met wien hij persoonlijk bevriend is, een coalitie-ministerie vormen zal, maal' hij wil noch in het Kabinet treden, noch over den vrede onderhandelen, wanneer hem niet in Belgrado blijkt, dat koning en volk de vaste bedoeling hebben, ook werkelijk vrede te houden. Op de samenstelling van het Fransche ministerie leveren de bladen van verschillende richting natuurlijk rritiek. Het zal het best zijn de daden van het Kahinet afte- wachten. Vermoedelijk zullen alle groote politieke quaesties worden ter zijde geschoven tot de gemoederen wat bedaard zijn. liet Spaausche ministerie moet zich onledig houden met het ontwerpen eener onderwijs» et in liberalen geest. De Koningin van Engeland zal denkelijk in persoon de zitting van het parlement openen. Mag men de Londensche correspondent der Neue Freie Presse gelooven, dan zou aan alle liberale leden van het parlement gevraagd zijn hoe zij over een Iersch parlement te Dublin denken en zouden bijna algemeen ongunstige antwoorden zijn ontvangen. Dientengevolge zou het denkbeeld van den heer Gladstone niet worden ter sprake gebracht. VIJFJARIG VERSLAG DER Werklieden-verecniging „Eigen Hulp" te Goes. Geachte leden! Daar ons vijfde jaarverslag zeer beperkt zou kunnen zijn, heeft het bestuur het nuttig gemeend, den leden bij deze gelegenheid eens een vijfjarig overzicht te geven van den toestand der vereenigiug gedurende dat tijdsverloop. Wel zou het vijfde boekjaar der vereeniging feeste lijk zijn herdacht, doch door verschillende omstandig heden, o. a. door het vertrek van eenige leden, welke op de fabriek van dhr. Larsen werkzaam waren en zich (wilden zij geene nadeehge gevolgen ondervinden) evenals de fabriek van genoemden heer naar elders moesten verplaatsen, werd besloten om niet het vijfde boekjaar te herdenken maar den dag, waarop de ver eeniging werd gevestigd verklaard, zijnde 29 Augus tus 1880. Deze feestviering had plaats door het houden van een rijtoer naar Middelburg, welke nog versch in het geheugen ligt. Gedurende de afgeloopen vijf jaren heeft «Eigen Hulp" veel moeite gehad om het zoo ver te brengen als zij nu is. Als men de geschiedenis nagaat van de vestiging der vereeniging tot op heden, dan zal men opnieuw kunnen ontwaren, dat alle begin moeielijk is. Eenige bepalingen, welke de statuten voorschreven, moesten, nadat «Eigen Hulp" eenigen tijd was gevestigd, wegens haar onvoldoenden inhoud worden veranderd, welke wijzigingen later door meerdere werden gevolgd. Voornamelijk hadden die betrekking op bepalingen voor de toetreding, en voor de uitkeering en het toe zicht ingeval van ziekte, want men bemerkte al spoedig dat men niet te voorzichtig met deze bepalingen kon te werk gaan, en toch, met al deze veranderingen ging men steeds langzaam met het ledental vooruit. Trotsch mogen wij op dezen vooruitgang zijn, daar het getal gewone leden sedert een tweetal jaren flink is toegenomen, en zeker zou het nog grooter zijn, wanneer niet nog twee vereenigingen met hetzelfde doel in Goes gevestigd waren. Is het getal onzer gewone leden flink toegenomen, ook dat der buitengewone leden is sedert vijf jaren niet achteruit gegaan en zeker is hier een woord van dank niet ongepast voor de bijdragen, welke zij ons schonken. Wij hopen tevens dat deze door hen nog lang zullen worden verstrekt. Een doel zooals «Eigen Hulp" beoogt, is te goed, om niet door alle werklieden en door hen, die de belangen van den werkman willen helpen bevorderen, te worden behartigd. Dit doel is dan ook meermalen besproken en aan geprezen, zoowel in de couranten als door volksvoor drachten. Deze laatsten werden echter over het alge meen slecht bezocht, waarom het bestuur het besluit heeft genomen, om ze vooreerst niet meer te doen plaatshebben, daar het aan de sprekers de moeite niet loont. Het nut, dat onze vereeniging kan stichten, werd vooral door een 17tal leden gedurende vijf jaren on dervonden (die gezamenlijk een uitkeering genoten van 535,46), en zeker zouden deze in een benarden toe stand hebben verkeerd, zoo zij niet lid van zulk een instelling waren geweest. Door slechts éen dubbeltje in de week zich ƒ6, per week, ingeval van ziekte, te verzekeren, is voor zeker voor htn een kleinigheid geweest, en met dit enkele voorbeeld voor oogen hopen wij dat spoedig nog meerdere leden zullen toetreden. Doch niet alleen moet men stilstaan bij een ver zekering in dagen van ziekte, zoo dacht men, nadat de vereeniging eenigen tijd was opgericht. Men was nu toch eenmaal vereenigd en men kon wel wat meer doen, al ging het soms nog met een kleine opoffering gepaard. Hierdoor ontstond de afdeeling tot aankoop van levensmiddelen en brandstoffen, waarmede het eerste jaar door eenige leden nog al voordeel werd behaald, doch door te weinige deelneming en door de groote opofferingen, welke deze maatregel in 't vervolg zou eischen, wilde men nog meerdere voordeelen genieten, ging men daar niet verder mede voort. Mocht deze afdeeling weder in het leven worden geroepen, voorzeker zouden vele bezwaren weggeruimd zijn, daar het ledental nu grooter is, en dus de ge zamenlijke inleg aanzienlijker kon wezen. Nog moeten wij wijzen op de cursus-vergaderingen, die aan onze staatsinrichting waien gewijd, en welke door voordrachten werden afgewisseld, henevens de cursussen over schei- en natuurkunde. Ook trad onze vereeniging in het afgeloopen jaar tot het lidmaatschap van de afdeeling Goes van het Ned. Pensioenfonds voor werklieden toe, daar ook deze instelling voor velen onzer nuttig kan zijn. (Het zal steeds het streven onzer vereeniging wezen de inrichting en werking van dit fonds, zoowel aan hare leden als daarbuiten, kenbaar te maken). Dit alles getuigt, dat, waar de teil bestaat, het kunnen niet achter blijft. Laten wij derhave voortgaan op den eenmaal inge slagen weglaten wij trachten naast het nut, degelijk genoegen te smaken en al wat goed mocht zijn om onze zedelijke ontwikkeling te bevorderen. Dan voor zeker valt er niet aan te twijfelen of «Eigen Hulp" gaat eene schoone toekomst tegemoet. En hiermede, geachte leden en begunstigers der vereeniging, hoopt het bestuur u allen in het kort genoeg te hebben ingelicht omtrent de geschiedenis onzer vereeniging gedurende vijf jaren. Het verslag van den penningmeester over de door hem gevoerde administratie gedurende 1885 luidt als volgt Op 31 Dec. 1885 bedroeg het aantal gewone leden 47, tegen 38 op 31 Dec. 1884, 19 in 1883, 13 in 1882 en 19 in 1881; dat der buitengewone leden 31, fegen 33 op 31 Dec. 1884, 32 in 1883, 36 in 1882 en 46 in 1881. Er werd gedurende het boekjaar 1885 Ontvangen: Aan contr. gewone leden206,70 buitengewone leden 85,50 entreegelden v 4,50 boeten1,80 interest 1884/85 14,80 Samen 313,30 Uitgegeven: Aan ziekengeld 288,00 keuring leden i 0,50 druk-, en schrijfbehoeften 30,66% bode- en conciergeloon 17.50 gas vergaderingslokaal 4,50 het Ned. Pensioenfonds v. werkl5,00 porto's0,49 Samen 346,65% Alzoo sluit ons 5e boekjaar met een tekort van Op 31 Dec. 1884 was in kas daarvan afgetrokken het tekort ad. blijft alzoo op 31 Dec. 1885 in kas 470,28 33,36% 503,63% 33,35% Aan elf gewone leden werd gedurende 1885 uit keering gegeven tot het bovengenoemd bedrag van 288. 17 gewone leden traden in het afgeloopen jaar tot de vereeniging toe, 3 gewone en 2 buitengewone leden verlieten de vereeniging wegens vertrek naar elders, terwijl 4 gewone leden hun lidmaatschap opzegden en 1 werd gerooieerd. HET BESTUUR. Hansweerd. Gedurende de maand December van het afgeloopen jaar werden aan dit Rijkstelegraafkantoor behandeld 772 telegrammen, als verzonden 477, ont vangen 295. Naar men verneemt, zal nog dezen winter in de doorgaande treinen op de Staatsspoorwegen de ver warming van de 3e kl.-rijtuigen worden ingevoerd. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is op het strand van Noord-Schouwen een plankje gevonden, waarop met potlood de volgende regels zijn gesteldschip Dusrimé wij vergaan met man en muis in de Noordzee, in het gezicht van de Schotsche kust, 12 Augustus 1885, vaaawel geliefden. Lee Volgens de H. Ct. was voor den socialist Van Ommeren eerst een plaatsvervanger, zekere Brouwer, gekomen, om de straf te ondergaan. De offervaardigheid was meer dan de procureur-generaal kon toelaten. Deze plaatsvervanger was door den veroordeelde voorzien van eene schriftelijke volmacht. Een kat, die tijdens de overstrooming van 1880 het huis van haar meester te Drunen ontvluchtte en sedert niets van zich liet hsoren, is dezer dagen, na een 5-jarige afwezigheid, plotseling in haar oude woning teruggekeerd, waar zij zich aanstonds weer scheen thuis te gevoelen. Op de vischmarkt te Rotterdam is een buiten gewoon zware kabeljauw wegende 19 kilogram aan gevoerd. Naar aanleiding van het optreden van dr. Kuyper en ds. Domela Nieuwenhuis, zegt het Hbl.: Voorwaar de ex-dominé's maken het zoo grof, dat men eiken huisvader den raad moet geven: laat uw zoon toch nooit ex-dominé worden!" Vrijdagavond is H. J., kassier bij den ontvan ger der direete belastingen, kantoor houdende aan het Scheveningsche Veer te 's-Hage, in zijne woning door de politie in hechtenis genomen. De aangehoudene wordt verdacht van verduistering eener som van circa f 10,000 uit de kas van den ontvanger, door verval- sching van boeken of stukken. Hij scheen zich op zijne arrestatie voorbereid te hebben en moet bij het plegen der malversatiën vol genderwijs zijn te werk gegaan Hij eigende zich wederrechtelijk gelden toe van de gestorte grondbelasting, waarvan het belastingjaar 1 December eindigt. Zoodra nu het boekjaar was af gesloten, dekte hij het door verduistering van gelden ontstane tekort op de grondbelasting, met de belasting- penningen aan het personeel onttrokken, terwijl hij de gaten in de kas van laatstgenoemde heffing, waar van het dienstjaar 1 Mei eindigt, stopte met de ontvan gen bedragen in het inmiddels ingetreden dienstjaar der grondbelasting. Die kas-operatiën moet hij teven jaren achtereen hebben bewerkstelligd, zonder dat het mogelijk scheen bet verkeerde daarvan te ontdekken. Daarbij kwam, dat de ingetogen levenswijze van J., die volstrekt geen buitensporige uitgaven deed en bekend stond als een hoogst bedaard jongmensch, niet den minsten twijfel aan zijne eerlijkheid deed rijzen. Men kan niet gissen waar al dat geld, dat zelfs de 40 mille overtreft, in dien tijd gebleven is. In Recht voor Allen worden jongelieden van 44 tot 48 jaren opgeroepen om mede te werken tot op richting eener «socialistische jongeliagsvereeniging" te Amsterdam.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2