ui kapitein, die ook liefde voor Bertha heeft opgevat, doet hem besluiten overteteeken naar Indië, vanwaar hij na een poos terugkeert als luitenant, gedecoreerd met de Willemsorde, maar met verlies zijner oogen. Bertha, die overtuigd is, dat hij zijne lichtzinnigheid zwaar heeft geboet, en die nog steeds de vonk der liefde in haar hart voelde gloren, biedt den blinde haar hart, haar hand en haar steun aan. Zoo is de korte inhoud van het nieuwste tooneel- werk van Rosier Faassen: sDe Remplacant", dat op 25 December jl. voor het eerst te Rotterdam werd opgevoerd, en Donderdag reeds te Middelburg werd vertoond. Het voorrecht, het stuk zoo spoedig na het verschijnen te zien, hadden wij te danken aan de ijverige bemoeiingen der bekende vereeniging. Allen, die in den schouwburg aanwezig waren (hun aantal had grooter kunnen zijn) zullen gewis over hun avond tevreden zijn. Wel is, gelijk uit bovenstaande opgave blijkt, de inhoud ver van nieuw. Dezelfde stof is herhaaldelijk verwerktdezelfde trucs, die Faassen thaos gebruikte, zijn meermalen voor het voetlicht geweest. Maar Faassen heeft eene zoo eigenaardige manier van in elkaar zetten zijner intrige, van arrangeeren van too- neeltjes, dat de toeschouwer vergeet, dezelfde toestanden en personen meer te hebben gezien. Vooral is dit het geval als de uitvoeriing is gelijk Donderdagavond; we hadden hier de keurbende van Rotterdam. D. Haspels, J. Haspels, Catb. Beersmans, Mevr. Faassen, Mej. Vink werden waardig terzijde gestaan door de overige dames en heeren. De heer W. Van Zuijlen vervulde de rol van Alexander, die zeker niet in zijn emplooi ligt; toch was de uitvoering zeer goed. De heer Faassen had voor zich zelf de dankbare rol van den oppasser van kolonel Van Stein bestemddie wakkere oudgediende, die zich na den dood van den kolonel ergert, omdat hij nooit meer eens een knoop boort vallen, en die de Indische vrouwen met den karakteristieken naam van zhuurbriefjes" bestempelt, werd hoe kan het anders uitmuntend weerge geven. Het publiek loonde den bekwamen acteur-auteur, door hem na het einde van het stuk terngteroepen Buitenlardsch Overzicht. De Standard verwacht, dat de debatten in het Engel8che Parlement over het adres van antwoord op de troonrede van zeer langen duur zullen zijn. De oppositie is voornemens de buitenlandsche politiek der regeering, de Egyptische en de Birmaansche quaestiën in het debat te brengen. Parnellisten zullen hunne gedragslijn regelen naar den inhoud der troonrede. Indien deze niet de belofte bevat van een wetsontwerp, dat aan Ierland meer geeft dan de plaatselijke autonomie, die door Lord Salisbury is voorgespiegeld, zullen de Ieren een amendement op het adres voorstellen. De liberale partij zal onmiddellijk na de eerste bijeenkomst van het Parlement eene vergadering houden, waarin de heer Gladstone de politiek zal uiteenzetten, die hij voor zijne partij wenschelijk acht. Voor Bradlaugh opent zich opnieuw eene kans om tot zijn recbt te komen. De regeering heeft namelijk te zijner zake de overheden in het Huis der Gemeenten geraadpleegd, en deze hebben te verstaan gegeven dat de b-slissing van het vorige Parlement hare kracht heeft verloren, en dat men dus zonder eene nieuwe order van het Huis het lid voor Northampton niet beletten kan den parlementairen toelatings-eed af te Het nieuwe Fransclie ministerie schijnt gevonden te zijn. Het zal bestaan uit den heer De Freycinet, voorzitter en minister van buitenlandsche zaken, de heeren Sarrien min. van binnenlandsche zaken, Carnot minister van financiën, Goblet minister van onderwijs, Bonlanger minister van oorlog, Aube minister van marine, Demole minister van justitie, Bachaert minis ter van openbare werken, Develle minister van land bouw, Lockroy minister van koophandel en Granet minister der posterij. De landen, welke onder Frankrijks bescherming staan, behooren niet meer tot het ministerie van marine, maar komen bij dat van buitenlandsche zaken. Het feit, dat de heeren Granet en Lockroy in het nieuwe ministerie zitting hebben, kan als bewijs gel den, dat er, althans voorloopig, toenadering tusschen de verschillende repuhlikeinsche partijen is gekomen De verkiezingen voor de nieuwe Spaansche Cortes zullen in Maart plaatshebben, waarna in April de zittingen zullen worden geopend. In de Oostersche quaestie begint thans Griekenland weder een hoogen toon te voeren. Men spreekt van eene circulaire, die het aan de mogendheden zou toe zenden betreffende de unie van Bulgarije en Rumelië. De mogendheden zullen er zich echter niet veel aan storen. Ook heet het, dat Griekenland in den loop der maand den oorlog zal verklaren. De Turksche troepen aan de Grieksche grenzen zijn echter goed bewapend, terwijl het leger van Griekenland minder goed moet zijn uitgerust. De onderhandelingen tusschen de gedelegeerden van de Porte en van vorst Alexander moeten aanvankelijk een gunstig verloop hebben. Die tusschen Servië en Bulgarije zullen weldra een aan vang nemen. Uit de keuze van den heer Myatovitch tot gedelegeerde van Servië gelooft men te mogen afleiden, dat dit rijk geene hervatting van den oorlog beoogt. Noord-Brabant258 tons versche vischen 88 tons geperste hop uit Beieren. De overige uitgevoerde lading, alsmede die welke van Engeland hier werd aangebracht, bestond bijna uitslui tend uit stukgoed. In het «Café Suisse" te 's-IIage had Woens" dagmiddag eene groote opschudding plaats. Eene vronw uit het ïCafé-chantant" wilde zich doodschieten en richtte de revolver op haar hoofd. Het schot viel, maar ging rakelings langs het hoofd, dat niet getroft'en werd. De jonge vrouw viel hierop in zwijm. Teleur gestelde liefde zou haar tot deze daad hebben geleid. De bekende socialist Barth. Van Ommeren, die gistermiddag bij den Procureur van het Gerechtshof te Amsterdam moest verschijnen, om zijn straf te ondergaan, is niet opgekomen. Eenige uren later werd hij op het Waterlooplein voor het koffiehuis «De Leeuw van Waterloo," te midden der menigte, zonder eenig verzet, gevangen genomen. Het ontslaan van 116 werklieden aan de suiker raffinaderij der heeren Spakler en Tetterode te Amster dam zal trapsgewijze geschieden. Eiken Zaterdag zul len 25 worden ontslagen, met inachtneming van den regel, dat de oudsten het langst in dienst blijven. Tot den dag van hun ontslag krijgen de anderen f 4.50 per week. De laatste 16 genieten dat dus tot 6 Februari. (A C.) Bij de firma Van Gend en Loos te Amsterdam is de vorige maand vermoedelijk ontvreemdeen zak, inhoudende boeken, waaronder 17 afleveringen van De Groote Hervormersverzonden aan het adres van den heer H. te Goes. Bij de politie is daarvan aangifte gedaan. Te Deutichem leeft een echtpaar, waarvan het tienjarig dochtertje is ingeschreven in eene levensver zekering en in een begrafenisfonds. Het arme kind werd echter door de ouders, uit lage geldzucht, op de erbarmelijkste wijze mishandeld en zou zeker weldra bezweken zijn aan gebrek en vervuiling, had niet een bloedverwant bij tijds van zich doen hooren. Hij vond Vrijdag het meisje in een hok opgesloten, zonder eenig voedsel en in een deerniswaardigen toestand. Het is door hem naar huis medegenomen en zal bij eene zorgvuldige verpleging nog wel behouden kunnen blijven. De justitie heeft de zaak in handen. Te Tilburg dronken onlangs twee kinderen, ter wijl zij aan het spelen waren, uit een pot, waarin water dat gediend had om garens voor de weverij bestemd, te laten weeken. Den volgenden dag ver toonden zich bij de kinderen sporen van vergiftiging, die zoodanig toenamen, dat het jongste na cenige dagen bezweek en het oudste nog in levensgevaar verkeert Men schrijft uit Breskens Bijna den ganschen dag werden wij Woensdag ge teisterd door een dichten sneeuwval, gepaard met sterken wind. Dientengevolge kwam de provinciale boot van Vlissingen op Breskens in den namiddag niet aan. Ook de postkar van Sluis naar Breskens had te kampen met de ongebaandheid en glibberigheid der wegen en kwam daardoor meer dan drie kwartier te laat aan, waardoor de aansluiting gemist werd met de verzending naar Holland. De diligence van IJzen- dijke op Breskens volbracht haren tocht niet. Ook in Engeland hebben zware sneeuwstormen gewoed. De electro-technische inrichting van Alb. Hembel, te Dresden, heeft met zuiver nikkel proeven genomen voor het bezigen daarvan ten dienste der punten van bliksemafleiders. Het bekende feit werd bij die proeven bevestigd, dat nikkel aan alle invloeden van weer en wind zoo goed tegenstand biedt als goud en platina. Maar dank zijn veel lageren prijs, kunnen daaruit groote massieve punten gemaakt worden, die voort durend blank blijven, nooit roesten en diensvolgens ook steeds goed blijven geleiden. Voortdurend toezicht en herstel vervallen daarbijzij zijn bepaald zeker, en kosten daarbij nauwelijks meer dan de tot nu toe gebruikelijke punten. Bovendien behouden zij altijd hare waarde aan metaal. Gemengde Berichten. Vlissingen. Het totale gewicht der in de maand December over deze plaats naar Engeland uitgevoerde zendingen versche visch bedroeg 258 tons (4 ton 1000 Kilogram) zijnde gemiddeld 8'/, tons per dag. Evenals gewoonlijk bestonden die zendingen voorna melijk uit oesters, garnalen en mosselen en waren de oesters hoofdzakelijk, de garnalen en mosselen uitslui tend afkomstig van binnen de grenzen onzer provincie gelegen plaatsen. Met de stoomschepen der maatschappij «Zeeland" werden, in de maand December jl„ van hiernaar Enge land vervoerd 1948 en van daar hier aangebracht 272, te zamen 2220 tons lading. Uitgevoerd werden o. a.534 tons kunstboter uit Een 24-jarige Amerikaansche, Annie Jenks ge- heeten, heeft te New-York wegens bigamie terecht gestaan. Den 23n Jan. 1880 huwde zij zekeren Gregory, maar 15 maanden later verbond zij zich in den echt met zekere Max Taege, ofschoon de eerste man nog leefde. Spoedig verliet zij echter ook no. 2. Te harer verdediging voerde zij aan dat geen van beiden voor iets deugde. Zou zij dan zoolang trouwen totdat zij een man naar haar zin gevonden had 1 Neen, dat niet, zij had nu genoeg van het huwelijk. Annie werd tot een gevangenisstraf van dertig dagen veroordeeld. In Lotharingen is veel sneeuw gevallen en de wolven en wilde varkens zijn daardoor uit de bosschen verdreven; een twintigtal dezer gevaarlijke dieren werd bij Gravelotte gezien, die drie maanden geleden een kudde hadden aangevallen de herders zijn daarna op hun hoede gebleven. Onmiddellijk werd dan ook een groote jacht georganiseerd maar de wolven, misschien wel op de hoogte van den tegenwoordigen toestand des lands, vluchtten over de Fransche grenzen, waar zij veilig meenden te zijn. De Fransche jager wachtte hen echter op en twee zeer groote vielen door het doodelijk lood getroffen. Dezelfde jager had nog korten tijd geleden zeven wilde zwijnen neergeschoten, waarvan er een 150 kilo's woog. De vluchtelingen waren dus van den regen in den drop gekomen. Te ongeveer een uur des nachts werd dezer dagen bij een apotheker te Sint-Petersburg tot tweemalen toe zeer hard aangescheld. De provisor, die nachtdienst had, deed open en zag tot zijne verbazing de groot vorsten Sergius en Paul. beiden in uniform, voor zich. «Is uw chef nog op vroeg grootvorst Paul. «Hij is een half uur geleden naar bed gegaan", ant woordde de provisor. «Goed, laat hem maar slapen, wij zullen hisr voor een uur, of misschien gedurende twee uur een voor werp deponeeren, dat wij persoonlijk weder komen terughalen". De vorst nam een Spaansche ridderorde van zijn pels, ging op een stoel staan en legde de orde in een laadje van een kast, waarna hij verzocht het voorwerp niet te willen aanraken. Zoodra de grootvorsten waren vertrokken wekte de provisor zijn principaal, die reeds vaak verdachte za ken, als brieven, dolken enz. van de politie had ont vangen om die te onderzoeken, en hij dacht nu aan iets dergelijks zoodat men de orde stilletjes liet liggen. Omstreeks twee uur werd er weder hard aange scheld en zoodra de deur werd geopend, snelde groot vorst Paul de apotheek binnen, voortgetrokken door iemand die een kap over het hoofd had en die met een zwarten doek geblinddoekt was. Deze man rende naar de plek waar de orde zich bevond, ging op een stoel staan, haalde het voorwerp uit het laadje, reikte het den vorst en trok de blinddoek van de oogen. Ondertusschen was een zeer gedistingeerd gezel schap in de de apotheek toegestroomd, dat den ge- dachtenlezer Bishop, die de orde van een afstand van twee werst met eene slede gevonden had, met luide bravo's toejuichte. Bishop had met den grootvorst Paul in eene slede gezeten, en de vorst mende zelf, terwijl de gedachten- lezer steeds de richting aangaf. De geheele cavalcade bestond uit omstreeks veertig sleden. De krijgsraad van Odessa heeft den edelman Manutscharoff, een nihilist, vroeger student te Peters burg, ter dood veroordeeld door ophanging. De terecht zitting had plaats met gesloten deuren en alle toe gangen waren bewaakt. Te Londen hebben in het afgeloopen jaar meer dan tweeduizend branden gewoed, hetgeen eene groote vermeerdering in vergelijking van vroegere jaren is. In meer dan honderd gevallen waren menschen- levens in gevaarzestig personen werden de slacht offers van rook of vlammen en veertig anderen werden door de mannen der brandweer uit doodsgevaar gered. Op een boerenhofstede te Doverhahn, in het district München-Gladbach, had het onvoorzichtig om gaan met een vuurwapen dezer dagen een treurig on heil tengevolge. Een negentienjarige boerenknaap stond met een geladen geweer voor het huis, en legde het onder het geroep: «wil ik je reis doodschieten?" opeen lief dertienjarig meisje aan, dat zijne ouders als kind hadden aangenomen. Nog voor het kind kon ant woorden, knalde een schot en het meisje zonk doode lijk gekwetst ineen en stierf weldra. De ongelukkige moordenaar is half waanzinnig van droefheid en de pleegouders zijn ontroostbaar. Een zonderlinge diefstal heeft te Hamburg plaats gehad. Sedert jaren had een koopman aldaar de ge woonte des avonds, voor hij ter ruste ging, een ge laden revolver voor zijn bed neer te leggen. Dezer dagen ontwaakte hij en ontdekte, dat een dief zich van het wapeu had meester gemaakt. Hij miste niets anders. Den 28 December stierf te St.-Leonhard in het Passeyerdal, de kastelein Jozef Holzknecht, schoon zoon van Andreas Hofer en strijdgenoot van Speck- bacher en Haspinger. Bij het tweede «Oesterreichische Bundesschieszen", verscheen de oude stevige Tiroler, die nog een'goed schutter was, voor het laatst in het openbaar; na af loop van het feest keerde hij naar St.-Leonhard terug en overleed op acht en tachtigjarigen leeftijd. Een in den regel goed ingelicht Engelsch week blad beweert, dat het zoogenaamde Verlossingsleger, steeds kermende om geldelijke medewerking, in het af geloopen jaar te beschikken heeft gehad over £76.168, d. i. bijna éen millioen Nederlandsche guldens. In deze som zijn nog niet eens begrepen de profijten, voort spruitende uit den coöperatieven verkoop van uni formen, insigniën, diploma's enz., die bij deze Verlos singscampagne niet schijnen te mogen of te kunnen ontbreken. Uit de stedelijke bibliotheek van Perugia is het beroemde manuscript van Cicero «De ofliciis" gesto len. Een onbekende moet het kostbare stuk te Rome aan een Engelsch of Duitsch boekenliefhebber ver kocht hebben voor 600 lire. De Italiaansche autori teiten in binnen- en buitenland zijn gemachtigd 10,000 lire uit te keeren aan hem, die de plaats aanwijst waar zich het document thans bevindt. Een vierentachtigjarige grijsaard te Lovende- ghem, die bijna dagelijks dronken was, had zich bij zijne tehuiskomst dicht naast het vuur te slapen ge legd. Hierdoor vatten zijne kleederen vuur en werd hij den volgenden dag geheel verbrand door de buren gevonden. Onder de patiënten van Pasteur behoort een Russisch efficier, die door een dollen hond is gebeten. Zoodra zijn kommandant, Prins Alexander van Olden burg, 't onheil vernam, telegrafeerde hij aan Pasteur. Deze meldde hem dat, om te slagen, de operatie uiter lijk acht dagen na de beet moest volgen. Er was dus geen tijd te verliezen. Onder geleide van een genees heer zond de Prins den officier naar Parijs, nam alle onkosten voor zijne rekening en smaakte het genoegen dat de patient niet alleen tijdig aankwam, maar, dank zij de behandeling van den beroemden geneesheer waarschijnlijk reeds buiten alle gevaar is. Te Luik heeft een colporteur, Legot genaamd} zijne vrouw, wiens huwelijkstrouw in den laatsten tijd zeer veel te wenschen overliet, met messteken gedood. De 60-jarige verleider, zekere Ooiland, ontving slechts onbeduidende schrammen. Het echtpaar Legot had altijd zeer gelukkig geleefd en bezat elf kinderen. Bij gelegenheid van zijn 25jarig jubilé heeft de Duitsche Keizer gratie geschonken aan twee broeders en hunne zuster, die 25 jaren in het tuchthuis hadden doorgebracht. Zij waren indertijd met hunne moeder ter dood veroordeeld, omdat zij hun knecht hadden aan gezet tot het plegen van een moord. Ook deze was ter dood veroordeeld, maar Koning Wilhelm veranderde bij het aanvaarden zijner Regeering het doodvonnis van alle vijf in levenslange tuchthuisstraf. De moeder en de knecht zijn in die jaren overleden; de drie eerstg-no mden zijn thans in vrijheid gesteld. Vlissingen. Tot wethouder der gemeente is -ekozen dhr. Th. Van Uije Pieterse. Amsterdam. De geschorste predikanten, ouderlingen en diakenen hebben gisteravond vergaderd in de boven zaal van het logement «De Vrede" en besloten, dat de geschorste predikanten Zondag en gedurende den tijd hunner schorsing in verschillende daartoe gehuurde localiteiten bijbellezingen zullen houden. De Nieuwe Kerk wordt voortdurend bewaakthedenmorgen werd aan onderscheidene niet-geschorste predikanten de toe gang tot die kerk door de bewakers geweigerd. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Vrijdag 8 Januari 1886. Uua. -|,0 i 3 E-s PP Wind richting. Toestand van de lucht. si o -2 S3 H-3 sis a-s o ol". ÏÏ6 's morgens 8 752 ZO. Betrokken. 3.5 s midd. 12% 749 ZW. 1.5 s avonds 5 748.5 NW. Zwaar bew. 0 Waarneming van hedenochtend 8 uur: Een depressie, met een barometerstand van onge veer 725 m.M. in het centrum, bevindt zich ver van ons en Noordwaarts. Van een gebied van hoogen druk valt weinig of niets te bespeuren. Het grootste barometerstand-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uurGroningen 0.5 m.M. boven Vlissingen. Hedenochtend acht uur Maastricht 4.7 m.M. boven Helder. Hedenmiddag half een het verschil werd grooter. Barometerstand te Utrecht om half een: 748.6 m.M. Verwachting: Noordwestelijke ruimende wind, goed weêr. Burgerlijke Stand Goes van 68 Jan. 1886. Geboren 7, Marinus, z. v. Dingenis Korstanje en Pieternella Eversen8, Johannes, z. v. Marinus Verbeem en Adriana SteenbakkerJacoba, z. v. Ma rinus Reijerse en Leuntje Verdood. Levenloos aangegeven 6, een mannelijk kind van Gevert Comelis Van der Straate en Paulina Rijkse. 320e Staatsloterij, 4e kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Donderdag 7 Januari, 4e lijst. No. 15245 ƒ2000. No. 12896 ƒ1500. No. 638 ƒ100. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. 9 Jan 11 12 13 - 13 H 15 16 16 19 20 20 21 23 - 25 Plaats. Voorwerpen. '8 H. Arendskerke, boomen, Wemeldinge, Goes, Goes, Heinkenszand, Waarde, Wolfertsdijk, Wolfertsdyk, Goes, Goes, 's-Heer Arendskerke, 's-Heer Arendskerke, Ellewoodsdijk, Goes, "Waarde, hakhout, huizen, inboedel, meubels enz., manufacturen, bouwland, diversen, huis, vendutie, huizen* en land, inboedel, Information De Ronde Bresser. Gallis Merens. Pilaar. Pilaar. De Ronde Bresser. De Vos. Pilaar. Pilaar. Mulock Houwer. De Vos. Pilaar. Pilaar. 17 Febr 's-Heer Arendsk., 18 Hoedekenskerke, 19/20 Febr. Kloetinge, 22 Febr. Driewegen, 24 Ierseke, 25 's-Heer Arenksk., 25/26 Febr. Rilland, 26/27 Febr VHeerenhoek, Maart, Borsele, 3 Maart. Kloetinge, 4 Waarde, 5 Kattendijke, inspan. huis enz., Van der Kloes. huizen, Pilaar. Overman en Mulock Houwer. boereninspan, boereninspan, boereninspan, boereninspan, inspan, inspan, boereninspan, boereninspan, hofstede, inspan, inspan, inspan, Pelle. Mr. Liebert. Pelle. Pelle. Mulock Houwer. Pilaar. Pelle. De Ronde Bresser. Pelle. Mulock Houwer. Pilaar. Pilaar. Laatste en telegraphische berichten. Ierseke. OESTERBEURS. Een monster klein zaai goed aangeboden. Geen handel. Marktberichten. KRUIHINGE, 6 Januari 1886. Tarwe f 6,40 a f6,25. Rogge f5,25 a f5,Winter- gerst f 4,80 a f 4,50, Zomergerst i 4.40 a f 4,25. Haver f 3,70 a f 2,50. Erwten f 7,75 a f 6,75, alles per hectoliter MIDDELBURG, 7 Januari 1886 Door de groote hoeveelheid sneeuw zijn de wegen moeielijk te berijden, en dit was oorzaak dat er heden uit Walcheren weinig granen en peulvruchten werden aangeboden; daardoor was de handel gering en bleef de prij8noteering onveranderd. De noteering der Oliën isRaapolie f26. Patentolie f28, Lijnolie f25, alles per vat op 6/w op contant f 1 korting. Versche Boter f0,98 a f 1,02 per Kg. Eieren per 100 stuks fö,—e .A.dvertentien. Heden overleed tot onze diepe droef heid onze geliefde moeder en grootmoeder JACOMINA ALMEKINDERS, wed. W. B. REMIJN, in den ouderdom van 92 jaar en 5 maanden. 's-Heerenboek, 4 Januari 1886. Namens kind en kleinkinderen, CORN. GOENSE. Wed. M. Vermue. Heden overleed, na eene korte on gesteldheid van slechts éen dag, tot diepe droefheid van mij en hare kinderen, mijne dierbare echtgenoote NEELTJE SEIJBEL, in den ouderdom van bijna 72 jaren. Heinkenszand, 6 Januari 1886. G. NAGELKERKE GMz. en Kinderen. A Igemeene kennisgeving.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 2