1886. N°. 4. Zaterdag 9 Januari. 73ste jaargang. GOESGHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 8 Januari 1886. In de N. R. Ct. van Woensdag jl. wordt uit Kozendaal het volgende bericht gemeld omtrent eene aldaar gehouden vergadering van suikerfabri kanten: «Van vertrouwbare zijde deelt men ons mede, dat in de 11. Zaterdag alhier gehouden vergadering van suikerfabrikanten besloten is de Belgische fabrikanten, die bijzonder hooge prijzen schijnen te kunnen betalen en zulks in Zeeland doen, in die streek de vrije hand te laten, maar de prijzen in de overige Nederlandsche streken te handhaven, al kwamen ook daar zelfs die fabrikanten tot verhoogde prijzen koopen, en wel, omdat de door het Bond betaalde prijzen de hoogst mogelijke zijn." Het komt ons voor, dat dit bericht niet overvloeit van duidelijkheid. In de eerste plaats toch wordt van het besteden van bijzonder hooge prijzen door de Bel gische fabrikanten in onze provincie, naar wij gelooven, niet veel bemerktmaar in de tweede plaats begrijpen wij niet hoe in de andere deelen des lands die fabri kanten tot verhoogde prijzen zullen kunnen koopen, wanneer de door het Bond betaalde prijzen reeds de hoogst mogelijke zijn. Eindelijk rijst de vraag, waarom het Bond elders de hoogst mogelijke prijzen betaalt en in Zeeland niet Is de qualiteit der Zeeuwsche suikerbieten dan zooveel minder dan die van andere? Hoe dit zij, wij hebben met genoegen uit zekere bron vernomen, dat de of althans vele leden van het Bond ook hier den prijs tot 10 hebben verhoogd. Hieruit blijkt dus, dat de oorspronkelijke prijs van 9 te laag was en alleen gesteld werd om, steunende op den toestand waarin de landbouw thans verkeert, eene grootere winst te kunnen behalen. In zooverre hebben derhalve de besluiten in sommige gemeenten genomen reeds vruchten gedragen. Het blijft nu nog maar de vraag, of de fabrikanten geneigd zullen zijn evenveel te contracteeren als wanneer de prijs op 9 was gebleven. Waar echter gebleken is, dat zij 10 kunnen besteden, daar zal een bond der planters het juiste middel zijn om hunne waar op dien prijs te houden. Wij blijven daarom op de vorming van zulk een bond voor geheel Zuid-Beveland aandringen. De schouwburgmaatschappij «de Vereenigde Rot- terdamsche tooneelisten", directie: Le Gras en Has pels, zal op Woensdag 3 Maart a. s. eene tooneel- voorstelling geven in de zaal der sociëteit Y. O. alhier. Ierseke. Bij de herstemming voor een lid van den Gemeenteraad tusschen de heeren L. Laban en J. Lemson waren van de 108 kiezers 69 opgekomen. De heer L. Laban verkreeg 50, de heer Lemson 17 stemmen, terwijl 2 briefjes van onwaarde waren. Eerst genoemde is alzoo gekozen. Ierseke. Aan de uitnoodiging tot eene vergadering op Maandag 11. tot het bespreken van de oprich ting eener wissel- en kassierszaak alhier werd door 14 der voornaamste zakendoende ingezetenen deelgenomen. De uitnoodiging was uitgegaan van dhr. Koeleman, burgemeester. Na langdurige gedachtenwisseling werd besloten bij advertentie personen opteroepen, die ge negen zijn eene wissel-, kassiers- en effectenzaak, welke men hier algemeen levensvatbaarheid toedacht, voor eigen rekening te drijven. Verder is niets definitiefs besloten, doch de bemoeiingen van den burgemeester hebben toch reeds dit gunstige resultaat- opgeleverd, dat de heeren Van Heel Co. te Goes hier eene kamer gehuurd hebben, met het doel om 3 dagen per week zitting te houden tot het behandelen hunner zaken met Iersekenaren, die nu voortaan niet meer per post met genoemde firma hunne zaken behoeven te doen, of niet meer in persoon naar Goes behoeven te gaan. Ierseke. Het hulpkantoor alhier behandelde in 1885 87314 brieven en briefkaarten en 57670 drukwerken; 1029 aangeteekende brieven waarvan 299 met een aangegeven waarde van f 212655,30; 2943 postwis sels en postbewijzen tot een bedrag van ƒ47816,13; 388 inlagen spaarbank 5512,38 en 118 terugbet. ad 6212,52%. In 1885 hebben vele inwoners hunne spaarcenten in de pannen (oesters) belegd. In 1886 zullen waar schijnlijk velen van overtuiging zijn, dat de spaarbank wel niet veel rente geeft, maar dan toch in ieder geval het kapitaal onaangeroerd en ter beschikking van den inlegger laat. Zooalsjoveral doet zich ook hier het verschijnsel voor, dat in den regel degelijke, zorg zame arbeiders gebruik maken van de spaarbank. Zij, die bij den dag leven, redeneeren maar: «Och! wat zal die enkele gulden uitmakenIk heb dit nog noodig en dat noodig" enz. Maar als de winter er is dan zijn er aardappelen en steenkolen noodig en geen dubbeltjes in kas. Hoevelen die een gemiddeld inkomen van 20 gulden 's weeks hebben zouden iederen Zaterdag een gulden in de spaarbank kunnen brengen en op 't eind van 't jaar een 50 gulden in handen krijgen. Bij kon. besluit is benoemd met ingang van 10 Januari, tot burgemeester van Hulst C. C. P. Pierssens. Uit Vlissingen meldt men Sedert de Duitsche sleepboot «Assecuradeur" op de Schelde gestationeerd is, ziet men verre niet meer zooveel Belgische sleepbooten in de buiten haven te Vlissingen liggen als vroeger, schoon de scheep vaart niet zoo druk is dat ze slepers naar buiten roept. Zoodra de »Assecuradeur" naar zee stoomt, wordt ze door een zestal sleepbooten gevolgd, maar geen van haar slaagt er in haar in te halen, daar de krach tigste der Belgische booten slechts ongeveer 8 mijlen loopen, terwijl de concurrent 11 tot 12 mijlen maakt. Zoolang echter de Assecuradeur nog allien is (de 2 andere booten zijn nog niet aangekomen) is de concurrentie zoo sterk niet, alleen hebben de Belgi sche sleepbooten het nadeel dat zij meer kolen enz. verbruiken, willen zij niet dat hun veel ontgaat. De 2 Nederlandsche sleepbooten te Terr.euzen, welke zeer door de concurrentie der Belgischen te lijden hadden, hebben zich met de Assecuradeur verbonden en werken tot gelijke prijzen. De Belgische sleepbooten moeten voornemens zijn naar Bremerhaven te gaan, om den aldaar gestationeerden booten van de Sleepbootmaat- schappij Union concurrentie aan te doen. Tot voorzitter van het hoofdbestuur van de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" is gekozen de heer d s. W. F. L o m a n. Vad Sedert Woensdag wordt door belangrijke sto ringen in België, tengevolge van sneeuwstormen, de telegraphische gemeenschap met en over België zeer bemoeielijkt, zoodat in de overseining van berichten groote vertraging wordt ondervonden. Naar ons ter oore kwam, zegt Het Vaderland, is de opbrengst der rijksmiddelen over 't af- geloopen jaar belangrijk minder dan de raming. Het personeel vooral heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. De suikeraccijns daarentegen heeft de raming bijna bereikt. Verschillende andere accijnzen en het registratierecht zijn verder schuld van het tekort. «Toen voor eenige jaren", zegt de Arnh. Ct., «de wet op het Hooger Onderwijsinde Tweede Kamer behandeld werd en door sommige leden op de gevolgen dier wet voor de leeraren der af te schaffen Latijnsche scholen en kleinere gymna- siën werd gewezen, antwoordde de Minister Heems kerk, dat de Gemeentebesturen hen wel niet «onver zorgd zouden laten." De Minister vergat waarschijnlijk, dat volgens art. 123 de gemeenten, die niet aan de vereischten dezer wet voldeden, de Rijkssubsidie zouden verliezen. Bij de beraadslaging over de begrooting voor 1883 kwam de heer Pompe van Meerdervoort op de zaak terug enstelde voor aan de bewuste oud-leeraren wachtgeld toe te kennen uit de ingetrokken Rijkssub- sidiën. De Minister zou de zaak onderzoeken, maar van resultaten van dat onderzoek is nog niets gebleken. Thans heeft zich de Gemeenteraad van Harderwijk (waar onlangs besloten is het progymnasium op te heffen) tot den Minister gewend met verzoek, om in het genot te mogen blijven van de subsidiën van het vroegere Nassau-Veluwsche gymnasium. Wanneer dit wordt toegestaan, dan zullen natuur lijk eenige andere kleine gemeenten, die er evenveel recht op hebben, hetzelfde verzoek doen, hetgeen voor het Rijk blijvende uitgaven zou ten gevolge hebben, terwijl aanneming van het voorstel van den heer Pompe slechts eene geringe som (hoogstens f 6000) gedurende weinige jaren zou kosten en aan eene gruwelijke onrechtvaardigheid een eind zou maken. Immers, de bewuste oud-leeraren zijn tengevolge der genoemde onderwijswet buiten betrekking geraakt en genieten thans noch pensioen noch wachtgeld 1" Op grond der over 't algemeen geslaagde proef neming met de telegrafische Nieuwjaars kaartjes geeft een inzender in de N. ft. Ct. in overweging, ten allen tijde de gelegenheid open te stellen om op die wijze zijn naamkaartjes te laten overseinen. Men is dan altijd zeker dat het bewijs van belangstelling op den juisten tijd aankomt; de posterij zal er door verlicht en de schatkist er door bevoordeeld worden, daar dan zeer dikwijls 10 cent zal worden besteed voor wat nu slechts 1,3 of 5 cent aan het Rijk opbrengt. Het komt ons voor dat de zaak alleszins de aan dacht der regeering verdient. Aan het Departement van justitie is, naar men verneemt, andermaal de hand gelegd aan het ontwerpen van eene nieuwe wet op het notarisambt. De Minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij het korps genie-troepen te Utrecht de gelegenheid bestaat voor tien jongelin gen van zestien tot achttien jaar om te worden op geleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genie-troepen, en wel onder de volgende voorwaarden De jongeling behoort zich, met toestemming van ouders of voogden te verbinden voor den tijd van tien jaren, waarvan drie in dienst bij het korps genie troepen in Nederland te volbrengen. Bij het aangaan van de verbintenis geniet hij een gratificatie van f 50. Als hij na dr e jaren naar Indië vertrekt, ontvangt hij een gratificatie van f300. Naar gelang hij in dien tijd tot korporaal of ser geant wordt bevorderd, wordt de in Indië te volbren gen diensttijd van zeven jaren verminderd tot op zes of vijf jaren. Alleen jongelingen, die behoorlijk lezen en schrijven, en bedreven zijn in de toepassing van de vier hoofd regels der rekenkunde, komen in aanmerking. Gegadigden behooren zich tusschen 1 en 20 Maart e.k. aan te melden bij een der plaatselijke of garni- zoens-commandanten of bij den commandant van het korps genie-troepen te Utrecht. (Voor nadere bijzonderheden zie St.-Ct. van 7 Jan.) Ia eene vergadering van oud-studenten der Utreehtsche Hoogeschool is Woens dag het volgende besluit genomen Bij gelegenheid van de herdenking van het 250jarig bestaan der Utrechtsche Hoogeschool wordt door hen, die aan die Hoogeschool hebben gestudeerd, gesticht een Oud-Studentenfonds tot bevordering van den bloei der hoogeschool te Utrecht. Dit fonds zal worden beheerd door eene commissie van oud-studenten, die jaarlijks verslag zal uitbrengen van hare verrichtingen. Welke groote verliezen bij het vervoer van vee gedurende de zeereis kunnen ontstaan, blijkt uit hetgeen de Deutsche Landw. Presse mededeelt. Van de in het voorjaar van Canada naar Engeland vervoerde 185 scheepsladingen van levend vee, die voor Bristol, Glasgow, Liverpool, Londen en South ampton bestemd waien en uit 61.092 stuks rundvee, 61,382 schapen en 75 varkens bestonden, werden ge durende de reis over boord geworpen 658 runderen, 1170 schapen en 1 varken, terwijl 69 schapen en 116 runderen dood gelost werden, en 22 runderen en 211 schapen dadelijk geslacht moesten worden, omdat ze op reis kwetsuren hadden bekomen. Van de V. S. werden in het laatste jaar naar de Engelsche havens verscheept 432 ladingen met 138,661 runderen, 30,317 schapen en 17 varkens. Daarvan werden over boord geworpen 1570 runderen en 870 schapen, terwijl 57 runderen en 59 schapen dood gelost werden en resp. 35 en 40 dadelijk in de haven geslacht moesten worden. Diensvolgens werden gedurende éen jaar, op slechts twee lijnen, 4856 stuks vee over boord geworpen, kwamen 281 stuks dood aan en moesten 317 stuks drdelijk gedood worden. (N. It- Ct.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Toen Maandag het classicaal bestuur aan de geschorste predikanten, ouderlingen en diakenen te Amsterdam, met behulp der politie, den toegang tot de lokalen van den kerkeraad had geweigerd, begaf zich de heer W. Hovy naar den burgemeester, om tegen het verleenen van politiehulp aan het classicaal bestuur te protesteeren, op grond dat de uitoefening van bezitsrechten ten aanzien der kerkgebouwen uit sluitend toekomt aan kerkvoogden en geenszins aan het classicaal bestuur, dat dus in een hem niet toe- behoorend, noch onder zijn beheer staand gebouw geenszins recht heeft op den bijstand der openbare macht, met het doel dat gebouw voor anderen ontoe gankelijk te maken. Wij lezen in 't H.blad omtrent de Amster- damsche kerkeraadsquaestie nog het volgende: Dr. Kuyper en zijn aanhangers hebben zich Woens dag meester gemaakt van de Nieuwe kerk te Amster dam. Ze hebben de bewakers van de lokalen van den kerkeraad, die door het classicaal bestuur van Amster dam waren aangesteld om dat gebouw tegen over rompeling te beveiligen, door een krijgslist verwijderd, zijn toen het gebouw binnengedrongen en hebben toen, door een paneel uit te zagen of door een slot open te steken (hieromtrent loopen de berichten uiteen) zich toegang verschaft tot de consistoriekamer. Aan het hoofd gingen dr. Kuyper, de heer Savornin Lohman en de heer Hovyhen volgden enkelen der geschorste kerkeraadsledenals raadslieden begeleidden hen de heeren mr. Th. Heemskerk en mr. W. Heinekenl Bedankt voor het beroep naar Schoondijke door ds. H. L. Krom, pred. te Ouwerkerk op Duiveland. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft last gegeven in het vervolg de examen-commissiën, belast met het afnemen der eind-examens der hoogere burger scholen, uittenoodigen in hun verslag op te nemen de namen en voornamen der geslaagde geëxamin eerden, hunne geboorteplaats en de dagteekening hunner ge boorte, benevens de school, waar ieder dier geëxami- neerden onderwijs genoten heeft. Landbouw en Veeteelt. Op Noord-Beveland, waar de laatste week zeer weinig handel in granen gedreven is, zijn de prijzen mitsdien ook meer achteruitgaande. Voor de beste tarwe kan nu ter nauwernood 5.50 den zak of 6.80 a 6.90 per heet. gemaakt worden, mindere soort geldt 5 a 6 per heet.rogge 5, wintergerst 4.50 a 4.75, zomergerst 4 a 4.25, voedererwten 7 a 7.25, kookerwten 8, Zeeuwsche blauwe aard appelen in ruimen voorraad 1.50, alles per heet.; vette varkens 54 a 56 ct. per kg., dito kalveren 68 a 70 ct. per kilo. (D.) f— Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In het jaar 1885 zijn bij het kantongerecht te Goes behandeld 705 strafzaken. Er stonden terecht 940 personen, waarvan werden veroordeeld 878, en daar onder 521 ter zake van overtreding van het wetboek van strafrecht of andere wetten (ruim 260 wegens openbare dronkenschap) 86 wegens jachtovertreding, 10 wegens diefstal, 147 wegens overtreding van al- gemeene maatregelen van inwendig bestuur, 40 wegens overtreding van provinciale verordeningen, 74 wegens gemeentelijke verordeningen 65 personen voorkwamen de rechtsvervolging door betaling van het maximum der geldboete, 13 requesten om gratie werden be handeld, op 9 waarvan gunstig werd beschikt. Aangebracht werden 70 civiele procedures, en even zooveel werden bij eindvonnis afgedaan. Verder werden opgemaakt: 119 akten, voogdij of curateele betreffende84 akten, houdende beëediging van taxatie's; 114 akten, houdende beëediging van memoriën van aangifte wegens successierechten42 akten, houdende beëediging scheepsverklaringen6 akten, betreffende verzegeling 7 akten, betreffende ont zegeling 47 akten van verschillenden aard. 56 boedel scheidingen en openbare verkoopingen werden door den kantonrechter bijgewoond. In 1885 zijn bij de arrondissements-rechtbank te Middelburg aangebracht 157 civiele zaken en door haar gewezen 148 civiele vonnissen (waaronder 21 faillietverklaringen, 13 echtscheidingen en 4 scheidin gen van tafel en bed) en 748 strafvonnissen met 884 beklaagden, waarvan 64 werden vrijgesproken. Van de beklaagden bevonden zich 30 voorloopig in hechte nis, waaronder 13 landloopers en 4 Belgische smokke laars. Onder de strafzaken kwamen voor 69 wegens overtreding der drankwet, 250 wegens mishandeling en 125 wegens diefstal. Door de rechtbank te Middelburg is Dinsdag uitspraak gedaan in eene zaak die nogal de aandacht getrokken heeft. Het is de zaak van een groentenver- kooper, beklaagd van met een kar met groenten beladen, gedurende ongeveer 7 minuten te hebben gestaan op de publieke straat en zoodoende aan onderscheidene personen gelegenheid te hebben gegeven van die groen ten te koopen, zulks zonder voor het gebi uik van dien grond het verschuldigde markt- of staangeld te hebben betaald. Een inspecteur van politie maakte proces verbaal op, omdat die handeling in strijd was met eene gemeente-verordening. De rechtbank sprak echter den groentenkoopman vrij, op grond dat de ge meente-wetgever door het vaststellen dezer verorde ning is getreden buiten de grenzen hem door art. 228 en 240 der gemeentewet gesteld, en derhalve bedoelde verordening buiten toepassing moet worden gelaten. Het gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeelde gisteren P. K. te Biezelinge, wegens diefstal van varkensvoeder, tot vier maanden celstraf. Kunst, Wetenschap en Letteren. Middelbnrg. Alexander Noordveld is door zijne ouders in weelde grootgebracht, en terwijl zijn broeder Albert, na den dood zijns vaders geboren, zich moet behelpen met eene plaats als jongsten klerk op een notariskantoor, verkeert Alexander als muziekonder wijzer in de groote wereld, en geeft hij o. a. les aan Bertha, de nicht van den gepensionneerden kolonel Van Stein. Daar ontmoet hem onverwacht zijne moeder, die, door den nood gedrongen, kantwerk ten verkoop komt aanbieden; de ontdekking, dat de zoon zich over zijne in behoeftige omstandigheden verkeerende moeder schaamt, en daarom niet meer bij haar in woont, doet Bertha, die reeds genegenheid voor haren onderwijzer had opgevat, besluiten, Alexander de deur te wijzen. De jeugdige losbol ziet het verkeerde zijner handelwijze in, en besluit op schitterende wijze zijne fouten te vergoedenhij offert zich op voor zijn broeder, die in de loting is gevallen, en neemt dienst als rem- placant. Weldra is hij onderofficiereen twist meteen

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1