1886. N°. 3. Donderdag 7 Januari. 73ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel GOBS, 6 Januari 1880. Meer en meer blijkt het dat de landbouwers in de zaak der suikerbieten-contracten den rechten weg inslaan om hun billijk eigenbelang te bevorderen. Zoo is eergisteren weder eene bijeenkomst van planters gehouden te Baarland, waarin 15 per sonen zich verbonden hebben voor niet minder dan 11 per 1000 kilo te contracteeren, met wegen op de fairbank en een voorschot van 70 per Hectare bij het sluiten van het contract, terwijl het saldo bin nen 8 dagen na de aflevering moet voldaan worden. Tevens is besloten geen contracten dan rechtstreeks tusschen planter en fabrikant te sluiten, dat wil zeggen, dat wel agenten als tusschenpersoon gebezigd worden, doch dat in het contract niet meer de naam van den agent, als handelende voor eenige firma, voorkomt. De goede trouw der agenten wordt geenszins in twijfel getrokken; de bedoeling dezer bepaling is alleen dat fabrikanten geheel aansprakelijk blijven voor de na leving van het contract. Aan een bestuur, bestaande uit de heeren A. Brugge- man, A. Geluk en Jacob Elenbaas, is de behartiging der zaken van dezen boerenbond opgedragen. Blijkt het dus, dat reeds in verschillende deelen van ons voormalig eiland de handen ineen worden geslagen, van verscheidene andere gedeelten verneemt men nog weinig of niets in dezen geest, en wenschelijk ware het dat deze beweging nog meer algemeen werde. De bietenplanters kunnen er slechts wel bij varen. Doch het komt ons dan tevens wenschelijk voor, dat er eenheid kome in de verschillende bonden, welke in Zuid-Beveland opgericht worden. Wanneer ieder bond weder afzonderlijke voorwaarden gaat maken, dan wordt de zaak wel wat ingewikkeld en het sluiten van con tracten bemoeielijkt. Wellicht verdient het dan ook overweging dat uit de verschillende bonden afgevaar digden worden aangewezen om b. v. te Goes eene bij eenkomst te houden, in welke men overeenkomt omtrent uniform-voorwaarden, b. v. voor geheel Zuid-Beveland. Te krachtiger zal men zich gevoelen wanneer de een heid zich over uitgebreider terrein uitstrekt, en eene bijeenkomst als hier bedoeld, kan tevens het middel zijn om schadelijke uitersten te voorkomen. De bevolking van Goes bestond op 1 Januari 1885 uit 3123 m. en 3431 v. totaal 6554 personen. Zij vermeerderde met 275 m. en 342 v. totaal 617 personen en wel door geboorte met 104 m. en 114 v. totaal 218 en door vestiging met 171 m. en 228 v. totaal 399. Zij verminderde met 284 m. en 293 v. totaal 577 personen en wel door overlijden met 62 m. en 54 v. totaal 116, en door vertrek met 222 m. en 239 v. totaal 461. De bevolking nam alzoo af met 9 m. en? vermeer derde met 49 v. zoodat zij op 31 December 1885 bestond uit 3114 m. en 3480 v. totaal 6594 personen. Er werden 56 huwelijken gesloten, als 53 tusschen jongmans en jonge dochters, 2 tusschen weduwnaars en jonge dochters, 1 tusschen een weduwnaar en eene weduwe. Door het telegraafkantoor te Goes wer den in het afgeloopen jaar behandeld 27844 telegram men en wel: verzonden 10737, ontvangen 9996 en overgenomen en verder geseind 7111 stuks. Z. M. heeft aan den heer J. De Hond, hoofd der openbare school te Baarland, eeD pensioen toege kend van 600 's jaars. De Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bepaald dat de her ij k der maten en gewich ten in 1886 zal plaatshebben, o. a. te Goes, ook voor Kloetinge en Kattendijke, benevens 's-Heer Hen drikskinderen en Wissekerke (gemeente 's-Heer Arends- kerke), 28, 29, 30 April en 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8 en 10 Mei; Wolfertsdijk, 11 Mei; Heinkenszand, ook voor 's-Heer Arendskerke, 12 en 13 Mei v.m.;'sHee- renhoek, ook voor Borsele en Nieuwdorp (gemeente 's Heer Arendskerke, 13 Mei n m. en 14 Mei; Ovezand, ook voor Nisse, 15 Mei; Ellewoudsdijk, ook voor Driewegen, 17 Mei; Baarland, ook voor Oudelande, 18 Mei; Hoedekenskerke, 19 Mei v.m.'s-Gravenpolder, ook voor 's-Heer Abtskerke, 19 Mei n.m.Kapelle, ook voor Schore, 20 en 21 Mei; Wemeldinge, 22 Mei; lerseke, 24 Mei, Kruininge, 25 en 26 Mei v.m.; Krabbendijke, ook voor Waarde, 26 Mei n.m. en 27 Mei; Rilland-Bath, 28 Mei. Kortgene, 6 AprilWissekerke, 7 en 8 April Kolijnsplaat, ook voor Kats, 9 en 10 April. Stavenisse, 19 Juli; St. Annaland, 20 en 21 Juli; St. Philipsland, 22 Juli; Oud-Vosmeer, 23 Juli. Tolen, 24 en 26 Juli; Poortvliet, 27 Juli; Scherpe- nisse, 28 Juli; St. Maartensdijk, 29 en 30 Juli. Bij kon. besluit zijn o. a. benoemd tot surnu merair bij het bestuur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen J. Van Hee en F. A. Lam- brechtsen. lerseke. In de maand December van het vorige jaar werden op het Rijkstelegraafkantoor alhier behandeld 1120 telegrammen en inhetgeheele jaar 10265. [Op den len en 2en Januari werden be handeld 1434 brieven en briefkaarten en 7194 druk werken, samen 8628 stukken. 's-Gravenpolder. De nieuwjaarscolleete heeft in deze gemeente opgebracht f 334, terwijl de diaconiën der Hervormde en Gereformeerde gemeenten werden verheugd elk met eene gift van f20. Te Rilland-Bath bracht de Nieuwjaarscollecte op 472,01; te Kolijnsplaat 255; te St. Annaland 226. De Staatscourant bevat de Koninklijk goedge keurde statuten der Oestermaatschappij «De Eensgezindheid", te Kapelle. Maatschap pelijk kapitaal ƒ18,000, verdeeld in 30 aandeelen van 600, waarvau 18 geplaatst en gestort. Directeur is de heer A. Nijssen, vice-voorzitter de heer W. Pelle, secretaris de heer W. Koopman, penningmeester de heer F. Van Stee en commissarissen de heeren W. Rijn en J. Kole. In eene vergadering van vennooten der M i d - delburgsche Telephoon-maatschappij is besloten de verkregen concessie over te doen aan de te Amsterdam gevestigde firma Ribbink, Van Bork Co. Een vast te stellen maximum van 35 abon nement per jaar voor iedere aansluiting is o. a. tot voorwaarde gesteld. Mocht de overgave der concessie door het gemeente bestuur worden goedgekeurd, dan volgt de ontbinding van de vennootschap. Z. M. de Koning stelt levendig belang in de aangelfegenheid van den aanleg eener zeehaven te Scheveningen. Maandag mocht jhr. Hora Siccama, aanvrager der concessie, daarvan een blijk ondervinden, toen hij in den namiddag bij den Koning ontboden werd, om Z. M. het plan nader toe te lichten. Z. M. heeft in die conferentie persoonlijk den heer Siccama, naar aanleiding van het verzoekschrift van 5000 ingezetenen van Den Haag, zijnen hoogen steun toegezegd in zijne verdere pogingen om den bloei der residentie door den aanleg eener haven te verhoogen. Z. M. toonde volkomen op de hoogte te zijn, niet alleen van den stand der zaak en van de moeilijk heden, waarmede zij, in verband met de gestelde voor waarden, te worstelen heeft, maar ook geheel door drongen te zijn van de behoeften van 's-Gravenbage en van de noodzakelijkheid tot vermeerdering harer bronnen van welvaart. Tevens vernemen wij, dat Z. M. den dag te voren een onderhoud heeft gehad met den burgemeester, den heer Patijn, en dat kort vóór de conferentie met jhr. Siccama de minister van oorlog door den Koning ge raadpleegd is. (2V. R. Ct.) De sedert maanden in de dagbladen aangekon digde vergadering ter bespreking van de afslui ting en het droogleggen der Zuider zee, belegd op initiatief van de H.H. Buma en Van Diggelen, werd Maandag te Amsterdam gehouden. Ter bevordering eener geleidelijke behandeling van dit gewichtig onderwerp hadden de heeren eenige voorstellen ontworpen, die op het volgende neerkwa men: om te besluiten: do. dat er eene vereeniging zal worden opgericht met het doel een volledig en grondig technisch en financiëel onderzoek in te stellen naar de wijze waarop en de middelen waardoor een afsluiting (mede ter voorbereiding eener geleidelijke drooglegging) van de geheele Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerzee wen schelijk en uitvoerbaar is; 2o. dat de kosten van dat onderzoek zullen ge dragen worden door die vereeniging; 3o. dat tot deze vereeniging alle belanghebbende en belangstellende corporatiën en personen, volgens regelen daaromtrent vast te stellen, zullen kunnen toetreden 4o. dat een groote commissie de voorloopige werk zaamheden der op te richten vereeniging regeleals a. het ontwerpen en vaststellen der statuten voor grondslagen, werking en financiën; b. het maken van propaganda voor de vereeniging; c. kon. goedkeuring. 5o. dat die zelfde commissie als bestuur der ver eeniging zal optreden, en zoodra het benoodigde kapi taal is toegezegd, met de leiding van het onderzoek belast wordt en verslag van den stand der zaak geeft of een algemeene vergadering belegt zoodra en zoo dikwijls zij dit noodig en wenschelijk acht. De kosten, aan 't opmaken van een deugdelijk avant- project verbonden, werden op f30,000 geraamd. Ter vergadering waren aanwezig ongeveer 50 ver tegenwoordigers van gemeentebesturen en van 40 waterschap- en polderbesturen en voorts van de kamers van koophandel uit Sueek, Heerenveen, Kampen, Zwolle, Deventer, Groningen, Gorredijk, en eindelijk der ver eeniging «Nederlandsche steenfabrieken", der vereeniging »Schuttevaer", der Mij. van Landb. de »Ysseloever", der Geld. Mij. van Landb., der vereeniging «Handel en Nijverheid" te Bolsward, te Zwolle, de Hollandsche Mij. van Landbouw enz. De vergadering werd door den heer Buma geopend. Deze schetste in korte trekken het doel der bijeenkomst, waarna verschillende sprekers het woord kregen, o. a. de heer Hettinga, burgemeester van Oldebroek, die de drooglegging tijdig, doelmatig en noodzakelijk achtte. De heer Van Diggelen gaf met behulp der opgehangen kaarten een graphische voorstelling van den stand der zaken. Het behandelen van de technische zijde van het vraagstuk, waarin vele sprekers dreigden te vervallen, werd door den heer Van Diggelen ontraden, waarna de beraadslaging over de verschillende punten een aanvang nam. Punten I, 2 en 3 werden ten slotte bij acclamatie aan genomen. Na debat stelden, op voorstel van den heer J. Wertheim, de heeren Buma, Van Diggelen, Tak van Poortvliet, Cremer, Donker, Van Heekeren van Keil, Duijvis, Buwalda van Eysinga, Zijlker, Van Swinderen en Thiebaut zich als leden van het comité, dat de werkzaamheden onder punt 4 vermeld zou ter hand nemen, beschikbaar, met recht van assumtie. Hiermede verviel punt 5. De vergadering werd daarna gesloten. Met de eerstvolgende staatsloterij zullen de loten volgens een nieuw model worden uitge geven. Elk lot is een couponblad, bevattende twintig 20ste gedeelten. De classicale loten zullen voor iedere klasse eene verschillende kleur krijgen, ter onderscheiding van de doorgefourneerde brieljes. De schrijver der Haagsehe kroniek in de N. Gr. Ct. meent zeker te weten, dat de heer Heemskerk nog een nieuwe redactie voor art. 194 der Grond wet zal voordragen bij zijn memorie van antwoord op het afdeelingsverslag over het eerst ingediend ontwerp. Naar men verneemt wordt eene herziening der wet op de personeele belasting o. a. op de volgende hoofdbeginselen voorbereid De belastbaarheid zou eerst aanvangen bij eene huurwaarde van f 100, in plaats van de belastbare opbrengst van f 67, thans aangenomen. De deuren en vensters zouden als grondslag van belasting vervallen. Daarentegen zou voor het mobilair een hooger tarief van belasting voorgesteld worden en zouden de klassen van dienst- en werkboden of paarden, thans onbelastbaar of lager belastbaar, in de belasting begrepen worden. Hoofddoel is, den druk voor de minder ruim ge goeden zooveel mogelijk te verlichten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. 's-Gravenpoldcr. Herbenoemd als kerkvoogd bij het Hervormd kerkbestuur in deze gemeente J. De Graag en als notabele mede herbenoemd C. Polderman en J. Eckhardt. Bedankt voor het beroep naar Melis- en Marie- kerke door ds. S. Sleeswijk Visser te Oostkapelle. De vacature van predikant bij de Hervormde gemeente te Zoutelande duurt reeds sedert 5 Dec. 1869. Alle beroepen, gedurende dien tijd uitgebracht, waren vruchteloos. In eene Maandagmorgen gehouden vergadering van het classicaal bestuur van Amsterdam zijn, naar de Stand, meldt, alle predikanten, ouderlingen en diake nen, die in den jongsten strijd in den boezem van den kerkeraad zich aan de zijde van dr. Kuyper schaarden, geschorst. Van de predikanten zijn hierbij de heeren ds. Van Son, Van Schelven, Van Loon, De Gaay Fort man en Karssen. Niet de heer ds. Renier, die, hoewel geheel aan de zijde der geschorsten staande, wegens eene predikbeurt, die hij te Delft vervulde, geheel toevallig niet aanwezig was in de vergadering, waarin de gewraakte besluiten genomen zijn. Zooals men weet hebben bedoelde ouderlingen ge weigerd om te assisteeren bij de aanneming vnn lid maten van moderne predikanten en heeft de kerkeraad geweigerd aan die lidmaten, toen zij elders waren aangenomen, bewijzen van zedelijk gedrag uittereiken. Thans verneemt de A*. B. Ct. daaromtrent nog nader, dat het classicaal bestuur van Amsterdam de attesten, die de kerkeraad niet wilde uitreiken, toch uitgereikt, en zelfs een besluit van den kerkeraad, krachtens de opdracht, die hij in 1869 van de gemeente ontving, vernietigd heeft. Voorts is het classikaal bestuur op getreden om te doen wat des kerkeraads wasen bevond zich ds. Westhoff Maandagavond met drie politieagenten in de kosterij der Nieuwe Kerk, om aan kerkeraadsleden, die voor een vergadering opkwa men, met geweld den toegang te beletten. Kolijnsplaat. Door de leerlingen der openbare lagere school zijn gedurende het verloopen jaar 42525 school tijden verzuimd, als4815 wegens ziekte, 207 wegens godsdienstplichten, 181 door slecht weer, 23003 wegens veldarbeid, 8863 door anderen arbeid en 5456 om andere nog niet genoemde redenen. Het geheele verzuim bedraagt voor 1885 bijna 23'/» pet.; in 1884 was het ruim 25Va pet.in 1883 ruim 28 pet. en in 1882 ruim 30 pet. Het hoogste aantal werkelijk schoolgaande kinderen in 1885 was als volgt: in Januari 382, in Februari 374, in Maart 359, in April 318, in Mei 283, in Juni 277, in Juli 295, in Augustus 273, in September 294, in October 281, in November 354 en in December 364. Gemiddeld gingen er school 303 leerlingen. In 1885 is door de leerlingen van diezelfde school door middel der bekende formulieren gespaardin Januari ƒ7,60, in Februari f 3,38, in Maart ƒ6,70, in April 4,20, in Mei 1,60, in Juni 5,40, in Juli ƒ4,60, in Augustus 2,75, in September 2,85, in October 4,87, in November 10,74 en in De cember ƒ2,66. Totaal ƒ57,35. Sedert de oprichting, 8 Juni 1881 tot uit. December 1885, is door de leerlingen alzoo in de rijkspostspaar bank belegd ƒ598,80, waarvan in 1884 79,38. Men meldt uit Baarland aan de M. Ct. Maandag vereenigde zich de gemeenteraad met den secretaris in de openbare school om afscheid te nemen van den heer J. De Hond, die sedert 1 Dec. 1839 aan het hoofd dier school gestaan heeft. Hem werd namens het gemeentebestuur hartelijk dank betuigd voor hetgeen hij in het belang van het onderwijs in die gemeente had gedaan en hem nog een lange en welverdiende rust toegewenscht. Daarbij sloot zich eene commissie uit de ingezetenen aan, die den heer De Hond eveneens haar dank kwam toebrengen voor het vele goede door hem gesticht en hem tot aandenken een gouden bril met paarlemoeren étui aanbood. Ook de heeren Leijs, het nieuw benoemd hoofd der school en Raamsdonk, onderwijzer, spraken den afgetredene een hartelijk woord van afscheid toe. De heer De Hond, getroffen door deze blijken van hoogachting en welwillendheid, bedankte het gemeente bestuur en de commissie voor deze onderscheiding en beval zich in aller vriendschap aan. Daarop werd ook de heer Leijs namens het gemeente bestuur en de ingezetenen toegesproken en hem de belangen van het onderwijs aanbevolen, waarop deze beloofde gaarne zijne beste krachten tot heil van Baar- lands jeugd te zullen aanwenden. De gemeenteraad van Wonseradeel had eenigen tijd geleden eervol ontslag verleend aan den onder wijzer H. ter Zweege, niet op eigen verzoek, eenvoudig omdat hij wegens het verminderde getal leerlingen kon gemist worden. Het ontslag zou ingaan 1 Januari 1886. De onderwijzer wendde zich nu tot den Koning, om het raadsbesluit, als strijdig met de wet, te ver nietigen. De Koning heeft hierop thans eene voorloopige beslissing genomen, waardoor de onderwijzer voorshands nog drie maanden in betrekking blijft. De overwegin gen van dit kon. besluit van 26 Deo. jl, opgenomen in de Staatscourant van 1 Jan., zijn de volgende: «Overwegende, dat ter beoordeeling of dit besluit met de wet strijdig is, een nader onderzoek wordt vereischt «dat de termijn tot 1 Januari 1886 daartoe geene voldoende tijdruimte aanbiedt; «dat het dus noodig is, dat de uitvoering van dat besluit geschorst worde; «Gelet op artt. 153 en 154 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad no. 85) en op de wet van 17 Augus tus 1878 Staatsblad no. 127); «Hebben goedgevonden en verstaan, voormeld besluit van den Raad der gemeente Wonseradeel van 7 Novem ber jl. tot 1 April 1886 te schorsen. (A. R. Ct.) Rechtszaken. Maandag heeft te Borsele een gerechtelijk on derzoek plaats gehad in de woning van den gedeti neerde A. A., verdacht van den d efstal ten nadeele van de wed. A. R. in genoemde gemeente, op 22 September 11. Ook de regenbak te zijnen huize is leeggepompt, doch zonder resultaat. Het hooger beroep van den heer H. F. Van Ren- terghem alhier, veroordeeld wegens het verwekken van nachtelijk burengerucht door 's nachts of 's morgens vroeg de sioomfluit van de boot «Admiraal De Ruijter" te doen werken, zal volgens de M. Ct. Vrijdag 15 Januari a. s. voor de arrondissements-rechtSank te Middelburg behandeld worden. Een boerenknecht, uit Dreischor, stond gisteren voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage terecht, als app. van een vonnis der Zierikzeesche Rechtbank, waarbij hij, wegens het uit onvoorzichtigheid en achteloosheid onwillig veroorzaken van een nederlaag, tot 3 maanden celstraf werd veroordeeld. Mr. Jac. Van Gigch trachtte aan te toonen, dak -

Goessche Courant | 1886 | | pagina 1