HAKHOUT 1! VENDUTIE. eene Vendutie houden. Openbare Verkooping ADVBRTBNTIEN. Dankbetuiging. eene Keukenmeid, eene Dienstbode Openbare Verkooping. Op Vrijdag 8 Januari 1886, De houtverkoopingen len verzoeke van de heeren J. A. TRIMPE BURGER en mr. J. C. R. Van der BILT zijn uitge steld tot Ph. M. De Ronde Bresser, op Maandag II Januari 1886, publiek verkoopen Openbare Verkooping. op Dinsdag den 12 Januari 1886, 1". Een Woonhuis en Erf met Tuin, 2°. Een Woonhuis en Erf, 3°. Een Pakhuis, 4°. Een Winkelhuis en Erf, op Woensdag 20 Januari 1886, Op Woensdag 17 Februari 1886, Op Éandag 22 Februari 1886, Op Vrijdag 19 en Zaterdag 20 Februari 1886, Op Donderdag 25 en Vrijdag 26 Februari 1886, W. Pelle. politieagent toegevoegd dat zij bereid was hem, na haar overlijden, zestigduizend gulden natelaten, mits hij zich er toe verbond om er voor te zorgen dat zij niet vermoord of bestolen werd. De man dreef den spot met dit voorstel van de bedelares, maar thans bleek dat zij haar woord had kunnen houden. Een hoogst interessante strijd staat de sportwe reld in 1886 te wachten, wanneer namelijk de onder handelingen tusschen mr. Brodei ick-Cloete en mr. Bouy tot een gewenscht resultaat leiden. Het betreft een wedstrijd tusschen «Paradox" en »Plaisanterie", de twee meest beroemde renners van het oogenblik. «Paradox's" eigenaar deed den voorslag, en mr. Bouy verklaarde daarop den voorslag te willen aannemen, wanneer mr. Broderick-Cloete er in bewilligde, dat minstens vijf paarden met de Fransche Championes aan den ren deelnamen, daar «Plaisanterie" alleen in een groot veld tot grootsche verrichtingen in staat is. De inzet zal zich bepalen tusschen de 500 en 20,000 Den 29sten December, 's avonds laat, werd te Venetië een vrij sterke schok van eene aardbeving waargenomen. Ook in eenige zuidelijke plaatsen van Italië zijn schokken van aardbeving gevoeld, maar eenige dagen vroeger. De stormen van de vorige week deden vijf vaar tuigen van de visschersvloot van Gloucester (V. S.) vergaan, waarbij 12 menschen omkwamen. In de oliefabriek te Mobile, Alabama, had een ketel- ontploffing plaats, waardoor van de 25 fabrieksarbei ders 7 gedood en 3 gekwetst werden. De vulkaan Colina aan de Stille Zeekust van Mexico heelt groote massa's lava uitgespuwd. Uit den krater stijgen voortdurend vlammen op en de top is door dichte rookwolken omhuld. Den 24sten Dec. jl. werd, naar het Lucerner Vaterland mededeelt, in de hoogste kerk van Europa, de op een hoogte van 8000 voet tegen den Matterhorn gelegen kapel «Maria zum schwarzen See", een gods dienstoefening gehouden. In andere jaren waagt zich zelfs de koenste gemzenjager in dat jaargetijde niet zoo hoog. Denzelfden dag besteeg een heer uit Italië, onder geleide van drie gidsen uit Jermatt, den Breithorn. Het aantal der in 1885 te New-York aangekomen landverhuizers bedroeg 280.745 tegen 319.435 in 1884. Sedert eenige dagen is men in Parijs van ge meentewege bezig de verkiezingsbiljetten van de muren te krabben. Het aantal werklieden daartoe gebezigd bedraagt niet minder dan 2700 en dit werkje zal 25.000 frs. kosten. Kommandat Bazaine, een neef van den maar schalk, is van zijn rang ontzet, wegens de in ons vorig no. gemelde wreede mishandeling van een soldaat, Aubin, die tengevolge daarvan moet zijn gestorven. Strenge maatregelen worden in Italië genomen tegen den handel in kinderen, die daar op groote schaal wordt gedreven. Vele personen zijn deswege gearre steerd o. a. een orgeldraaier en zijn vrouw, die twee jongens van 16 en een van 7 jaren in Caserta van de ouders hadden gekocht, met 't doel om ze in Frankrijk weer te verkoopen op de zoogenaamde arbeidsbeurs. Ze hadden voor het 7-jarig knaapje 63, voor de twee oudste jongens, broeders, circa ƒ8 per stuk betaald. In Duitschland mag men zijn kinderen niet meer laten doopen zooals men wil. Door een onlangs uitgevaardigde ministeriëele beschikking is het aan beambten van den burgerlijken stand verboden onfat soenlijke of aanstoot gevende namen in de registers te schrijven. Te Petersburg en Moscou zijn petitiën in beslag genomen, aan den Czaar gericht en waarin tal van Russische officieren genade en herstel in zijn rang vroegen voor Prins Alexanderde Czaar wil van der gelijke petitie niets weten, maar is wel geneigd tot een verzoening. Te Oberlahnstein is het iedereen, die het 18e levensjaar nog niet bereikt heeft, verboden op straat, pleinen of in openbare gebouwen tabak te rooken. Elke overtreding van dit verbod wordt met 19 Mark boete gestraft. De kleine Aartshertogin Elisabeth, dochter van den Kroonprins van Oostenrijk, heeft een zeer aardig Nieuwjaarsgeschenk ontvangen, namelijk een zaal met poppen. Een heer zit voor de piano en zoodra hij de eerste noten van een quadrille aanslaat, staan zes heeren op om zes dames ten dans te noodigen. Zij maken een buiging, de dames beantwoorden deze en de quadrille wordt met al de figuren gedanstdaarna geleiden de dansers hun dames weer naar haar plaat sen en gaan weer zitten, om den dans te hervatten bij de eerste tonen van een wals. De fabrikant van dit aardig speelgoed heeft verscheiden jaren aan het maken van het mechanisme besteed. Ingezonden Stukken. Het gemeentebestuur waarschuwt bij publicatie de armen dat tegen het bedelen op Nieuwjaarsdag met de meeste gestrengheid zal worden gewaakt en b. v. de stadsarbeiders gaan huis aan huis nieuwjaarwenschen, daarbij wachtende op Hoe rijmt zich dat? 1 Januari 1886. X. Het komt ons voor dat het nieuwjaarwenschen van de stads-arbeiders, evenmin als dat van eenige andere personen, zooals b. v. de knechts van den pachter der faecale stoffen, onder de gewone beteekenis van «bedelen" kan gerangschikt worden. Toch zouden ook wij wel wenschen, dat aan deze oude gebruiken een einde werd gemaakt. De stadswerkers worden door de gemeente, dus door de ingezetenen, betaald, en het schijnt ons minder gewenscht dat zij op deze wijze een premie op hun traktement bekomen. Is dit laatste niet voldoende, de gemeente verhooge het. Het zelfde geldt voor de bedienden van particulieren. Red. Mijnheer de Redacteur! Ik dank den schrijver, die klaagt over de slechte straatverlichting in uw veelgelezen blad van Dinsdag den 29 December 1885. Hij moet niet schrijven, dat hij niet weet aan wien de schuld ligt, want vóór eenige weken heb ik hem over deze zaak gesproken en toen heb ik hem gezegd waarom de lantaarns binnen de kom der gemeente een avond of wat vroe ger werden aangestoken en toen noemde hij het zeer goed, dus niet de schuld van het bestuur of van iemand anders. Staat het gemeentebestuur het toe dan ben ik bereid om op dat punt zelfs bij volle maan de lantarens aantesteken. U dankzeggende voor de opname mijner regelen noem ik mij J. ZWARTEPOORTE, Lantaarnopsteker. Kloetinge, Januari 1886. Mijnheer de Redacteur Wanneer men op Oudejaarsavond te Kloetinge in het kerkgebouw komt, om de godsdienstoefening bij te wonen, zou men haast denken, dat wij nog in do 18e eeuw waren, aangezien het kerkgebouw nog wordt verlicht door kaarsen. Hoe is het mogelijk dat nog aan die aloude gewoonte wordt vastgehouden, in aan merking genomen, dat het voor vele menschen hin derlijk, en voor sommigen zelfs ondoenlijk is, die avond-godsdienstoefening bij te wonen, door den be nauwden walm dien de kaarsen verspreiden Voeg daarbij nog de vlekken op de kleeren, die door het afdruipen der kaarsen de kerkbezoekers in onveiligheid brengen. Wel is waar, wordt maar éen avond in het jaar van het licht gebruik gemaakt, maar daar de kaarsen in den regel nog duurder komen te staan dan petroleum, kan dit geen bezwaar zijnalleen de aan schaffing van lampen zou eene kleine uitgaaf vorderen, maar daar de kerk immers toch genoeg middelen bezit, zou dit niet van zoo ernstigen aard kunnen zijn. Velen zijn er, die op dien avond de godsdienstoefening graag bij willen wonen, maar die door genoemde reden zich terug moeten houden. Moge dit schrijven bij het bestuur eens in overweging worden genomen, om tot een verbeterde verlichting te besluiten. U dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, Een Oudejaars-kerkbezoeker. Kloetinge, Januari 1886. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Maandag 4 Januari 1886. Uur. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. stand Celsius aï i a1« glS seJ-2 's morgens 8 756 ZW. Betrokken. 8 3.2 'smidd. 12% 754 y> 9 's avonds 5 753 8 Waarneming van hedenochtend 8 uur: Een depressie, met een barometerstand van onge veer 730 m.M. in het centrum, bevindt zich ver van ons en Noordwestwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Zuidoostwaarts. Het grootste barometerstand-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uurMaastricht 6.5 m.M. boven Helder. Hedenochtend acht uur: Maastricht 6 m.M. boven Helder. Hedenmiddag half een 't verschil werd kleiner. Barometerstand te Utrecht om half een754.4 m.M. Verwachting: Westelijke wind, veranderlijk buiig weêr. Volgens den regenmeter te Gces viel er gedu rende de maand December 1885 31.05 mM. regen tegen 92.45 mM. in '84, 80.6 mM. in '83 en 98 1 mM. in '82. Gemiddeld valt er in December 63 mM., waaruit dus blijkt, dat December 1885 in tegenstel ling van zijne drie voorgangers ie droog was. Wanneer we nog even terugzien op het afgeloopen jaar, dan blijkt dat 1885 ons (op 't gebied van regen ten minste) heeft gegeven wat we kunnen verwachten. Gemiddeld valt er jaarlijks 712 mM. regen en het genoemd jaar gaf ons 704 mM., dus een verschil van slechts 8 mM. De droogste maand was Julitoen viel er 6.8 m M., en de natste maand was Octobertoen viel er 174,95 m.M. 320e Staatsloterij, 4e kl. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van Maandag 4 Januari le lijst. Nos. 3385 en 10720, elk f1000. Nos. 2507 en 10422, elk f400. Nos. 10311, 13921 en 15753, elk f200. Nos. 7078, 15304 en 19891, elk f100. Afsluiting der kasboeken en restantenlijst bij de coöperatieve voorschotvereeniging en spaarbank te Goes, voor de maand December 1885. ONTVANGSTEN Reservefonds f 3675,55 Storting aandeel - 11631,41 Terugbetaling op schuld vordering -140251,28 Interesten daarvoor en ger. interest - 4560,46 Opgenomen gelden - 81021,58% Onkosten- Gezamenlijk bedragf 241140,28% UITGAVEN Reservefonds f 18,25 Terugbetaalde aandeelen - 819,89 Verleende voorschotten -193721,97 Terugbetaalde interesten - 435,04 Terugbetaalde opgeno men gelden - 45369,18 Interesten van opgeno men gelden - 331,62 Onkosten- 143,40 Gezamenlijk bedragf 240839,35 Kas-saldo ~f 300,93% Burgerlijke Stand Goes van 14 Jan. 1886. Overleden: den 2n, Annecbiena Jacoba, 14 m., d. v. Ritske Iwema en Jacobje Winters. Verkooplngen en Verpachtingen. Datum. Plaata. Voorwerpen. Information 6 Jan Wissekerke, boomen, Roelof. 8 Driewegen, vee, Pelle. 9 's H. Arendskerke, boomen, De Ronde Breaaer. 11 re Wemeldinge, hakhout, Gallis Merens. 12 Goes, huizen, Pilaar. 13 f Goes, inboedel, Pilaar. 13 Ileinkenszand, meubels enz., De Ronde Bresser. 20 Goes, vendutie, De Vos. 20 '8-Heer Arendskerke, huizen en land, Pilaar. 21 v 's-Heer Arendskerke, inboedel,' Pilaar. 23 Ellewoudsdijk, huis enz., Van der Kloe9. 17 Febr 's-Heer Arendsk., boereninspan, Pelle. 19/20 Febr. Kloetinge, boereninspan, Pelle. 22 Febr. Driewegen, boereninspan, Pelle. 25 h 's-Heer Arenksk., inspan, Pilaar. 26 Ierseke, inspan, Mulock Houwer. 25/26 Febr. Rilland, boereninspan, Pelle. 26/27 Febr. 's-Heerenhoek, boereninspan, De Ronde Bresser. 3 Maart. Kloetinge, inspan, Mulock Houwer. 4 Waarde, inspan, Pilaar. 5 u Kattendijke, inspan, Pilaar. Marktberichten. ROTTERDAM, 4 Januari 1886. Granen bij kleinen aanvoer, onveranderd en flauw. Van Ajuin geen noteeringVlas niets ontvangen. Nieuwe TARWE f 6,f 7, ROGGE5,— - 5,60 WINTERGERST- 4,— - 4,60 ZOMERGERST- 4,— - 4.40 Korte HAVER- 2,75 - 4,— Lange - - Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 9,- PAARDENBOONEN - 6,25 - 6,50 DUIVENBOONEN- 7,— - 7,25 Blauwe ERWTEN- 7,10 - 7,75 Nieuwe SCHOKKERS - 9,50 - 41, BRUINE BOONEN 6,— - 9 WITTE - 7,— - 12,- KANARIEZAAD- 8.— - 9,75 De ondergeteekende betuigt bij deze, mede namens hare kinderen, hartelijk dank voor de vele en hartelijke blijken van deel neming bij het overlijden van haren echt genoot ondervondeninzonderheid aan de familie HARTHOORN te Ierseke en den heer J. VERBEEK aldaar, voor hunne liefderijke verpleging en betoonde hulpvaar digheid. Wemeldinge, 30 December 1885. Wed. S. SINKE geb. De Broekert. Mijnen dank aan allen, die mij bij den aanvang van '86 blijken van belang stelling zonden. J. Gr. DE WITT HAMER. Voor de vele bewijzen van belang stelling, den 30 December jl. ondervonden, betuigen ondergeteekenden hunnen harte- lijken dank. W. F. P. DE VALK, ecbtgenoote en kinderen. De Nieuwjaarscollecte te Kloetinge heeft opgebracht eene som van f 411,94%, waarvoor wij aan de gemeente onzen har- telijken dank betuigen. Namens de Commissie, P. WISSE, Voorzitter. L. DEKKER, Secretaris. Ondergeteekenden betuigen namens de Nieuwjaarscommlssie hunnen hartelijken dank aan allen, die hen ook wederom dit jaar in staat gesteld heb ben op 1 Januari eene gift aan de armen hunner gemeente uittereiken. Nieuwdorp, 4 Januari 1886. G. DE JAGER, Voorzitter. D. DUIVEWAARDT, Secretaris. Namens de Nieuwjaarscom missie te Wolfertsdijk brengt de ondergeteekende hartelijk dank aan allen, die door hunne ruime giften be doelde commissie in staat gesteld hebben, door eene buitengewone bedeeling de be hoeften der armen dezer gemeente eenigs- zins te lenigen. Wolfertsdijk, 2 Januari 1886. Namens de Nieuwjaarscommissie, A. DE JAGER. Met Mei benoodigd die tevens huiswerk kan verrichten, bij Mevrouw VAN DEN BOSCH teWilhelmi- nadorp. Met Mei benoodigd bij mejuffr. MEERTENS, Korte Delft te Middelburg. des morgens te 10 urenzal de heer Ay Van Boven aan zijn stal te Driewegen, publiek verkoopen: 3 Yarekoeien, 6 Kalf- koeien, 4 Kalfvaarzen, 2 Engelsche Springstie- ren, 5 tweejarige Vaarzen, 2 vette Vaarzen, 1 vetten Os, 1 drachtige Zeug, 2 vette Varkens, 5 Mestputlooperseene partij Canada-planken. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W, PELLE te Goes. STotarls. De Notaris A. GALLIS MERENS te Kapelle zal des voormiddags te 10% uren, ten ver zoeke van de erven Corns. Wabeke, op streep van 40 TRONKBOOMEN te Wemeldinge, in een boomgaard, bezuiden het dorp, en daarna in de gemeenteherberg aldaar, in het Verderf. En voor Burgemeester Dekker in massa. Breeder bij biljetten. De Notaris PILAAR zal des avonds te 7 uren, te Goes, in het koffiehuis «de Prins van Oranje", ver koopen te Goes, in het Ossenhoofdstraatje, wijk D no. 106, kadaster sectie D no. 1993, groot 3 Aren. Het huis en erf in huur bij wed. A. Kakebeeke om 2 per week en de tuin in eigen gebruik geweest bij den erflater. aldaar, wijk D no. 110, kadaster sectie D no. 1530, groot 65 Centi aren. In huur bij Oosterling om ƒ2,25 per week. daarnaast, wijk D no. Ill, kadaster sectie D no. 1529, groot 76 Cen tiaren. In eigen gebruik geweest bij den erflater. te Goes, in de Wijngaardstraat, wijk A no. 197, kadaster sectie D no. 1974, groot 48 Centiaren. In huur bij wed. C. 3. P. Somer om 2 per week. Sub 2 en 3 afzonderlijk en in massa te veilen. Alles nagelaten door den heer U# De Jonge Az. De Deurwaarder DE VOS te Goes zal des voormiddags te 10 uren, in het kof fiehuis «de Prins van Oranje" te Goes, ZINDELIJKE GOEDEREN kunnen bijge bracht worden, waarvan de opgave uitslui tend te doen ten kantore van den Deur waarder voornoemd. VAN ten verzoeke van den eerz. P. Kole te 's-Heer Arendskerke. ten verzoeke van den eerz. M. Blok te Driewegen. ten verzoeke van den Hoogwelgeb. heer jhr. C. A. J. Van Cittcrs te Kloetinge. ten verzoeke van den eerz. J. Wondcrgem te Rilland-Bath.

Goessche Courant | 1886 | | pagina 3